Reklama

čtvrtek 20. května 2021

Otevřený list panu Zdeňkovi Porybnému, šéfredaktorovi Práva

Mojmír Grygar
20. 5. 2021
Vážený pane šéfredaktore,
sleduji Právo již mnoho let a přiznávám se, že v některých letech Vaše noviny vzbuzovaly mou pozornost především dík některým redaktorům a komentátorům. Čekal jsem na jejich názory, protože se znalostí věci i s odvahou vyjadřovali opomíjené nebo přímo zatajované názory. Vzpomenu aspoň Pavla Dostála, Alexandra Kramera, Martina Hekrdlu, Jiřího Hanáka. S podobným zájmem jsem sledoval články Jana Kellera, a říkal jsem si, že to se svobodou projevu není ještě tak zlé, když se pan Keller může otevřeně vyjadřovat k ožehavým případům dne. Ale po včerejšku již vím: je to s naší svobodou, zaručenou ústavou a farizejsky vychvalovanou na tržištích, opravdu zlé.

Způsob, jak redakce zkonfiskovala Kellerův názor na Vrbětickou kauzu, vzbuzuje ty nejčernější myšlenky. Někdo nahoře, dole nebo kde, stanoví, co se může o této události říct, a co ne. Dnes už neexistuje censor z dob První republiky, který v sazárně fialovou tužkou označil zakázané pasáže; ty se však v novinách nápadně hlásily bílými místy, a čtenář se domyslel, oč jde. Naštěstí již také neexistuje poúnorová HSTD (Hlavní správa tiskového dozoru), která jednoduše nedala imprimatur podezřelému článku, brožuře, knize, plakátu nebo třeba nápisu na úmrtním listu.

Pane šéfredaktore, máte jistě právo některé příspěvky netisknout. Ale toto právo se podstatně zmenšuje, když posuzujete stať zkušeného autora, v tomto případě odborníka, vysokoškolského učitele, navíc kmenového přispěvatele, jehož články jste tiskli na předním místě. Když jste měl k článku pana profesora výhrady, měl jste možnost dát to čtenářům na vědomí. Nechcete-li vejít do dějin jako představitel nového typu censury, stále ještě můžete profesorův článek o Vrběticích otisknout spolu s Vaším kritickým komentářem. ČtenářI se pak k tomuto sporu vyjádří. Tím byste posílil důvěru veřejnosti nejen ve Vaše noviny, ale také v demokracii u nás. Platí ještě Masarykův výrok o demokracii jako diskusi?

Dovolte na závěr připomenout osobní zkušenost s censurou – v Právu. V době, kdy prezident Bush naprosto nepatřičně reagoval na útok islamistů proti Obchodnímu centru v New Yorku a Pentagonu, poslal jsem polemický článek redaktoru kulturní přílohy. Bez udání důvodu jej neotiskl. Bál se. Panovala tísnivá nálada. V USA přijali zákon Patrotic Act, který z demokratické země udělal stát podléhající válečnému stavu. Stačilo jen malounko zapochybovat o správnosti americké politiky, a byl jste nařčen ze sympatií k teroristům. V podobném kritickém duchu jsem se vyjádřil také o lživě zdůvodněném útoku na Irák, ale tento článek jsem už do žádných novin ani neposílal. Když nebezpečná éra George Bushe skončila, a na obálce týdeníku Newsweek se objevila vlajka pruhů a hvězd potřísněná blátem a opatřená otázkou – Kdo očistí americkou vlajku?, rozhodl jsem se oba články, doplněné aktuálními komentáři, vydal vlastním nákladem a v malém nákladu pod titulem 9/11 (2001-2011).

Jsem přesvědčen, že za žádných, jakkoli zvláštních a nebezpečných okolností se svobodná diskuse nesmí zapovídat. A to nejen proto, že žádné výjimečné opatření nedává státu ani státem přímo či nepřímo řizeným médiím právo diktovat jediný výklad kontroverzní události, nýbrž i proto, že vynucená jednomyslnost vzbuzuje v lidech tíseň a strach – to už se zase vracejí staré časy cenzur a okupací?

S pozdravem, Mojmír Grygar

V Praze 19.května 2021

P.S. Informace o mé práci najdete v encyklopedii Sto českých vědců v exilu (2011)

43 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zamindrákovaný idiote, nech se léčit dokud změny na mozku nebudou nevratné ! Tvé příspěvky by vypadaly hloupě i v americkém tisku a to je co říci !!

   Vymazat
  2. IQ tykve prozradis už konečně kdo jsi?

   Vymazat
  3. To prozradit nemůže, zítra už by neměl čím psát. Možná ani jíst.

   Vymazat
  4. Unknown20. května 2021 16:40

   "...takovouto verbež vystřílet...???"
   K čemu že to koho navádíš???

   Ty se třes, aby ti zásahovka, při dnešní svobodě slova, beranidlem nevyrazila dveře. Imbecile.

   Vymazat
  5. Unhone....Hovno se dalo do tance a ještě si boky podepřelo?!

   Vymazat
  6. 16:40 - Ty jsi ta skutečná verbež nic nechápající. Nekomentuj.

   Vymazat
 2. Nekdy po 9/11 sem cetl Pravo naposledy, kdyz jsem jeste jezdil vlakem z Prahy na Moravu a smartfouny jeste nebyly. Clanky uz se mi davno vykourily z hlavy, ale zive si pamatuju podrobna schemata mobilnich chemickych laboratori, ktere mely byt udajne v Iraku a pak schema a popis podzemniho komplexu Tora Bora v Afghanistanu. Tehdy mi prisel i Mitrofanov jako zajimave cteni. Radsi se nebudu pidit po tom, jestli to byl opravneny pocit nebo sem byl jen tak blbej...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mitrofanoff byl kdysi bezvadný novinář. Padni komu padni. Rád jsem jeho články četl. Co se s ním stalo je neuvěřitelné. Nedávno jsem četl jeden jeho výtvor. Děs! Naprosto poplatný současným mocným.

   Vymazat
  2. Mitrofanov? Saša? Ten bezcenný přitroublý Jidášek?
   To bezpáteřní pokřivené prasátko v cizí uniformě s rukávovou páskou vlasovce?

   Vymazat
  3. Pan Mitrofanov byl od počátku nasazen na ČSSD jako "krtek". Měl za úkol nasměrovat stranu. Je to běžná praxe, ve všech stranách, že začínají tito regulátoři lehce "revolučně", až poté plní rozkazy. Běžná praxe všech konfidentů. Hledejme jejich nadřízené!

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Píšu stejným stylem jako unkn.: co jste to za člověka, když takhle píšete o nějakém národu. Teď si představte, že bych - například - psal o vašem zaoceánském vzoru jako o národu potomků desperátů a kurev

   Vymazat
  2. 19,58
   Sašenka Mitrofanov do roku 2012 držel hubu a krok a nadával pravicovým politikům jak mojl.....pak za bakšiš od amiokupanta otočil....jak havlistická reakce!

   Vymazat
  3. Právě Mitrofanov je ta lůza!

   Vymazat
  4. 19.58 unkrovne, tak jsem se byl podívat na tu americkou slávu. Vysvětli mi tolik bilionů dávají do zbrojení a pak tu projíždějí plechovky z minulého století? Tupé xichty amerických strojů na zabíjení tvojich přátel, plivající kolem sabe bagující tabák. No a teď mě pouč jak je na tom Rus...Já nevím, osobně stav současné ruské techniky neznám. Tu emerickou jsem viděl na vlastní. Už se těším na tvůj ,,odborný" výklad ser žante...

   Vymazat
  5. 9,18
   Nedělejte si z Unhova bžundu...-)

   Vymazat
  6. Ave ty, když ona je s ním někdy sranda. Uvidíš, bude li reagovat! Unkrovn vstávat a cvičit!

   Vymazat
  7. 9,32
   Vždyť ten Carda retarda nic jiného nemá,neumí.....-)

   Vymazat
  8. Pane kutnohorský Unknown vám neodpoví on je dnes Ind...VIP 😀

   Vymazat
  9. 12,21
   On je dnes opět TROS havlo@@@@@@@@os v jednom.-)
   S F600+F808 není divu,že to tak je.

   Vymazat
 4. Není ten debilní 17:14 náhodou indický běžec? Stupeň inteligence by tomu odpovídal.

  OdpovědětVymazat
 5. Pravda začíná být v médiích a to je jedno zda v tištěných či elektronických vzácným zbožím. A to se týká od úrovně okresu až po světové média. Když jsem zaslechl, resp. přečetl informaci o setkání ministrů ZV Lavrova a amerického Blinkena, pak výsledkem je čistá nula. Přitom je všeobecně známé, že Rusko nenabízí válku, nabízí mírovou spolupráci na rozdíl od USA, kde za boha nejsou schopni pochopit, že doby First America dávno pominuly, že jsou zde už dokonce mocnější světoví hráči, tedy nejen Rusko a Čína, ale tito především. Nelze do nekonečna opomíjet zločiny, kterých se dopouštějí USA více jak 2OO let a to jmenuji jen historicky nedávné: Hirošima, Nagasaki, Vietnam, My Lai (prý 1OO plně ozbrojených amerických žoldnéřů ze 2 vrtulníků přepadli vesnici My Lai a znásilnili ženy a pobili všechny včetně dětí- prostě zvěrstvo srovnatelné se zvěrstvy německých fašisttů), pak Irák, "humanitární bombardování" Jugoslávie, zničení Lýbie, Afganistán, a naposledy podpora genocídy palestinského lidu Izraelem, .....To přeci není možné aby se USákům beztrestně trpělo. Musíme podpořit boj Ruska a Číny proti rozpínavosti amerického imperialismu, a jejich zločinům!

  OdpovědětVymazat
 6. Snad zaslouží připomenout praxi liberální demokracie, kdy ekonomická realita je taková, že příjmy z prodeje novinového titulu zdaleka nekryjí náklady jeho produkce. Takže titul se na trhu udrží buď díky placené reklamě, nebo ze zájmového sponzoringu finančně silných.
  Výnosy z reklamy jsou úměrné velikosti nákladu, tedy velikosti ceny, kterou lze za inzerci požadovat. Znamená to závislost na inzerentech, kteří mohou mít a také kladou požadavky na obsah titulu. Samozřejmě a ještě víc to platí pro případ sponzoringu, zcela při účelovém vydavatelství. Pak si lze snadno domyslet, v jakých podmínkách ten který šéfredaktor rozhoduje.
  Ještě snadněji si lze domyslet jak, jakou cestou a kým, je „svobodně“ utvářeno veřejné mínění a jak lze orientovat společenské nálady. Vezměme případ „Kuciak“ na Slovensku, třeba i prezidentské volby v USA, jestli ne i zdejší „Vrbětice“. JiH

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 8. Dobře, dobře... Už ses ty Trulo právě několikrát po sobě úspěšně vyblil, tak s tou svou lítosti odpochoduj a své angažmá předhazuj jako perly sviním třeba do REFLEXU.

  OdpovědětVymazat
 9. Ďuro, došla slivovice nebo dech? Nejsou práce Sisyfova a osud Prometheusa taky důležité?

  OdpovědětVymazat
 10. Nejen média, ale i tzv. kulturní fronta se přidává k tomu správnému a jedinému názoru, cenzura a skryté vyhazovy jsou zde již pár let, to co se děje a stále přitvrzuje povede k tomu, že i komunisti budou blednout závistí jací břídilové byli, pozadu nezůstal ani ředitel Národního divadla Jan Burian. „S Gogolovým Revizorem se už na prknech našeho divadla nesetkáte. Nemáme potřebu mít na repertoáru tak pokleslé kusy. Máme dost nesmírně kvalitních her z per našich českých dramatiků. Namátkou uvádím např. hry světově proslulého dramatika Václava Havla,“ řekl. rovněž generální ředitel České televize Dvořák, který prohlásil – Mrazíka už v České televizi nikdy neuvidíte. O to se postarám………..a tak se nám nějak přemnožují “úderníci” 21. století

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8,20
   Za tenhle výblitek by to Jé....Bé. E.F Burian přinejmenším nepochválil....

   Vymazat
 11. Tak vymysleli humanistické bombardování a teď „demokratickou" cenzuru kdepak zlí komunisti my jsme stokrát horší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9,51
   My NE,to jen poskoci fašoEU a amiokupantů!

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Tebe kačere opravdu ale opravdu těžko pochopit!

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 12. Putin o těch, kteří si chtějí odhryznout část Ruska: Vyrazíme jim zuby

  https://cz.sputniknews.com/20210520/putin-o-tech-kteri-si-chteji-odhryznout-cast-ruska-vyrazime-jim-zuby-14556701.html

  Putin vyzval k tvrdé a důsledné ochraně sovětských památníků za hranicemi země

  https://cz.sputniknews.com/20210520/putin-vyzval-k-tvrde-a-dusledne-ochrane-sovetskych-pamatniku-za-hranicemi-zeme-14556332.html

  „Vidím tam ducha Klementa Gottwalda.“ Komentátor Holec se opřed do Pirátů a STANu

  https://cz.sputniknews.com/20210520/vidim-tam-ducha-klementa-gottwalda-komentator-holec-se-opred-do-piratu-a-stanu-14558224.html

  OdpovědětVymazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byl ses podívat na tvé přátele projíždějící naší zemí? Mávátko jsi měl? Jen malý dodatek tu chcípající kobylu vidím já jinde. 14O generálů proti socialistickým a marxistickým manýrům podle tebe pana prezidenta Bidena. Udělej si v tom pořádek....

   Vymazat
  2. 11,28
   Na Rusko sere pes a amiokupant Z NĚJ SERE V SÍNI.....JDI DO PRDELE TY HAVLOPUSSYNKO!.-D

   Vymazat
 14. Asi zakažte diskuze, je to tu samej spamer, troll a duševní mrzák :(

  OdpovědětVymazat
 15. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12,59
   To víš a teď tu o tom,jak byl udavač Havel abstinent a nekardl protiprávně zabrané majetky po udavačském teplomilném strýci.-)

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.