Reklama

středa 26. května 2021

Pendrek někdy neuškodí. Štěpán Kotrba dráždí: Případ Bělorusko jinak

Rozhovor se Štěpánem Kotrbou
26. 5. 2021 ParlamentníListy

Výňatky z rozhovoru Parlamentních Listů se Štěpánem kotrbou - výtvarníkem, novinářem, pedagogem, politický a mediální analytik a pražský redaktor Britských listů, designerem a keramikem přinášejí poněkud jiný pohled na dnešní "běloruskou krizi", nešž jak nám ho servírují ČT, ČRo a "náš" mainstream.


Podpora běloruské opozice po zadržení Ramana Prataseviče? „Čím jsem starší, tím jsem smířlivější k policejnímu potlačování protistátních demonstrací, organizovaných západními ‚vlivovými‘ strukturami. Něco jako Milion chvilek,“ soudí analytik Štěpán Kotrba. „Pamatujte si, žádná okupace není možná bez souhlasu obyvatel a žádný tyran se neudrží dlouho u moci násilím. Jestliže se Lukašenko drží u moci, znamená to, že se tak stále děje z vůle občanů Běloruska,“ sdělil ParlamentnímListům.cz. Doplnil prvky příběhu o zadržení mladého novináře a přidal i souvislosti vztahu Lukašenka s Putinem a čísla o životní úrovni Bělorusů.

Vztahy mezi Západem a Běloruskem jsou ještě víc vyhrocené kvůli zadržení novináře Ramana Prataseviče, kterého běloruské orgány vytáhly z letadla.

Počkejte, on že je novinář?

Proč přesně je podle vás tento 26letý muž příčinou takové bouře?

Protože je to Západem vyškolený, dlouhodobě hýčkaný, perspektivní velitel skupiny rozvracečů běloruského systému. Je, nebo by chtěl být symbolem své generace.

A jak vidět spektakulární otočení letadla mířícího do Vilniusu?

Proč spektakulární? Co je kromě mediálního „hype“ na tom spektakulárního?

Na jedné straně je to „únos“ letadla ve výsostném vzdušném prostoru Běloruska, na druhé straně je to perfektně a v souladu s mezinárodním právem zaimprovizovaná akce běloruské KGB. Vyberte si. Obě verze jsou pravdivé. Ale ani jedno si nezaslouží epiteton spektakulární.

Byl to de facto únos, a ne že ne. Včetně startu hotovostní stíhačky běloruského letectva, kdyby náhodou pilota či případný doprovod CIA napadl nějaký hrdinský kousek. Na té druhé straně de iure i de facto celé akci předcházelo prohlášení Hamásu o explozi bomby sebevražedného atentátníka na palubě. Stačí telefon na jedno použití. Volat můžete i vy… no řekněte, jak byste reagovali, kdybyste dostal takovýto telefonát nebo e-mail:

„My, vojáci Hamásu, požadujeme, aby Izrael zastavil palbu v pásmu Gazy. Žádáme, aby se Evropská unie vzdala podpory Izraele v této válce. Je známo, že účastníci ekonomického fóra Delphi se vracejí domů letem FR4978. Toto letadlo má bombu. Pokud nesplníte naše požadavky, bomba exploduje 23. května nad Vilniusem.“

Pilot se od řídicí věže „pro vaši informaci“ dozvěděl, že původcem informace je bezpečnostní letištní personál na několika letištích, který dostal e-mail. Reakce pilota byla jednoduchá: „MAYDAY, MAYDAY, MAYDAY, RYR 1TZ. Naším záměrem je přesměrovat na letiště v Minsku.“

Následovalo tiskové prohlášení běloruské bezpečnosti o přímé hrozbě leteckého incidentu. Takovýto krok spouští ve všech zemích prakticky automaticky řadu bezpečnostních protokolů, které jsou v souladu s mezinárodním leteckým právem a vedou k vojenskému přinucení letadla přistát na nejbližším letišti. Nebo k jeho sestřelení v případě nereagování pilota. Nikdo už nechce dobrovolně zažít „dvojčata“. Zvláště ne například nad běloruskou jadernou elektrárnou.

Minské letiště řeklo, že letoun společnosti Ryanair sám požádal o přistání kvůli hlášení bomby. Vzlétla hotovostní stíhačka MiG-29 běloruského letectva, neboť letoun byl v jejím vzdušném prostoru, aby letoun navedla na přistání, a ve 13.15 letoun úspěšně přistál.

První zástupce velitele běloruských vzdušných sil Andrei Gurcevič uvedl, že armáda dostala úkol „vykonávat kontrolu a v případě potřeby poskytnout pomoc civilnímu letounu“.

Po přistání vždy následuje izolace letounu protiteroristickou jednotkou někde na vedlejší přistávací dráze, aby nebyla ohrožena bezpečnost infrastruktury letiště. Pak většinou proběhne drsná prohlídka prostoru letadla bez ohledu na to, čí je to exteritoriální území. Na letišti pracovala ženijní skupina a zástupci donucovacích orgánů, cestující byli posláni k inspekci, zavazadla byla vyložena na ranvej a prozkoumána psy.

Následuje prohlídka cestujících.

Údaje o bombě na palubě společnosti Ryanair nebyly potvrzeny. Vyšetřovací výbor Běloruské republiky zahájil trestní řízení podle části 1 čl. 340 trestního zákona kvůli falešné zprávě. Ministerstvo dopravy a spojů Běloruska vytvořilo komisi pro vyšetřování incidentu s letadlem Ryanair.

Tisková služba společnosti Ryanair sdělila, že běloruské orgány informovaly posádku o potenciální bezpečnostní hrozbě na palubě a nařídily přistát v Minsku. Po kontrole „nebylo nalezeno nic hrozného“, úřady povolily letadlu s cestujícími a posádkou vzlétnout po asi pěti hodinách pobytu na zemi v Minsku.

„Po obdržení a objasnění informací posádka letu FR4978 v souladu se stanovenými mezinárodními požadavky nastavila na palubě letadla kód transpondéru 7700 (indikující přítomnost nouze) a v radiotelefonním režimu požádala o pomoc mezinárodně stanovenou frází „MAYDAY“. Poté posádka uvedla, že se rozhodla přistát na minském národním letišti,“ konstatovalo běloruské ministerstvo dopravy. Letecký úřad pozval k účasti na vyšetření incidentu v souladu s mezinárodními zvyklostmi Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO), Mezinárodní asociaci pro leteckou dopravu (IATA), Evropskou agenturu pro bezpečnost letectví (EASA), zástupce leteckých úřadů EU, a dokonce i USA…

Někdo měl nejen pevné nervy, ale ještě i smysl pro humor.

Státní kanál Bělorusko 1 uvedl, že policie zadržela Prataseviče poté, co byla jeho fotografie zaslána z letiště opozičnímu bloggerovi Antonovi Motolkovi, kterého běloruské úřady zařadily na seznam teroristů. „Ukázalo se, že letěl s kamarádem, který ho vyfotografoval v autobuse na letišti a fotografii poslal jinému bloggerovi – motýlkovi, který zveřejnil fotografii na Telegramu a policie zareagovala…“

A ejhle… on tam cestuje člověk, na kterého je vydán v Bělorusku zatykač. Kdybyste to nevěděli, tak vám to opozice řekne… i když informace o původní hrozbě nebyly potvrzeny, výsledek se dostavil. Zatčení Ramana Prataseviče, spoluzakladatele extremistického telegramového kanálu NEXTA v Bělorusku.

V roce 2015 založil Raman Pratasevič spolu se Stepanem Putilem kanál YouTube NEXTA („nechta“, což v běloruštině znamená „někdo“). O několik let později Nechta přešel na Telegram, později byl kanál rozdělen na NEXTA a NEXTA Live. Pokryl protesty v Bělorusku, které začaly v srpnu 2020 po prezidentských volbách. Během této doby redakce opakovaně vyzvala účastníky, aby šli na nepovolená shromáždění, a rovněž požádala o sdílení informací o zneužívání funkce bezpečnostními silami. Na vrcholu protestů Nexta dostával stovky zpráv za hodinu od občanských novinářů. Na otázku ruské pobočky BBC, zda je Nexta protestním centrem nebo sdělovacím prostředkem, pan Pratasevič řekl: „Je těžké říci, kdo jsme. Myslím, že jsme především Bělorusové, kteří by rádi přišli domů a žili ve svobodné zemi bez diktatury.“ Franěk Viacorka, nyní poradce vůdkyně běloruské opozice Tichanovské, označil Prataseviče za nejodvážnějšího muže na demonstracích. „Byl v první linii, blízko policie.“ Kanál má více než dva miliony členů z téměř 9,5 milionu Bělorusů.

Ihned po incidentu s nuceným přistáním letadla společnosti Ryanair letícího z Athén do Vilniusu Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) uvedla, že je „vážně znepokojena“ situací, která by mohla být v rozporu s Chicagskou úmluvou. Tato smlouva, kterou Bělorusko podepsalo v roce 1993, stanoví základní principy práce mezinárodního letectví včetně pravidel pro přelety nad územím zúčastněných zemí.

Cestující tohoto letadla nemají důvod požadovat od Běloruska jakékoli odškodnění. Chicagská úmluva vychází z dobré víry členských států a základním principem moderního leteckého práva je bezpečnost mezinárodního civilního letectví. Bomba na palubě je zřetelný důvod k zásahu v kterékoliv zemi. Proto nemůže existovat formální požadavek na odškodnění: Dokud se neprokáže opak, Bělorusko se postaralo o životy cestujících v letu společnosti Ryanair… jakkoliv to zní směšně. V mezinárodní soudní praxi neexistuje způsob, jak dokázat, že situace s nuceným přistáním v Minsku byla navržena k dosažení politických cílů – zadržet novináře opoziční publikace Ramana Prataseviče. Cestující letu mohou požadovat náhradu za zpoždění od samotné letecké společnosti. Ryanair s největší pravděpodobností nic nezaplatí. Cestující se budou muset obrátit na soud, kde společnost snadno prokáže, že za zpoždění nemohla…

Spolu s Pratasevičem, držitelem stipendia Václava Havla a vyškoleným v Praze, byla zadržena jeho milenka, 23letá Ruska Sofja Sapega, studující na Sorosem podporované Evropské univerzitě humanitních věd v Litvě. Do letadla se nevrátilo šest lidí, dva s běloruským občanstvím a čtyři s ruskými pasy.

Ruští diplomaté volali běloruskému ministerstvu zahraničí a objasnili, že dívka je ruskou občankou. Sapega nemá druhé, běloruské občanství – pouze povolení k pobytu. Rusko je připraveno bránit Sofju Sapegovou zadržovanou v Bělorusku, ovšem jen pokud dojde k porušení jejích práv. Oznámil to první náměstek generálního prokurátora Ruska Alexander Buksman.

Proti zakladatelům NEXTA Pratasevičovi a Stepanu Puciłovi, který si říká Stepan „Světlov“, bylo v Bělorusku zahájeno trestní řízení podle článku z organizování masových nepokojů a extremismu. Vyšetřovací výbor vydal usnesení o jejich vzetí do vazby jako obžalovaných podle čl. 293, čl. 342 běloruského trestního zákona (organizace hromadných nepokojů a skupinových akcí, které hrubě porušují veřejný pořádek).

Kromě toho bylo zahájeno trestní řízení proti Puciłovi a Pratasevičovi podle části 3 čl. 130 trestního zákoníku země „v souvislosti se spácháním úmyslného jednání zaměřeného na podněcování k sociálnímu nepřátelství na základě profesní příslušnosti“, konkrétně proti „zástupcům úřadů a donucovacích orgánů“. Zveřejnili totiž databázi 1003 osob, která údajně uvádí seznam úředníků ministerstva vnitra zapojených do zatýkání. Údaje podle Nexty byly získány „díky kybernetickým partyzánům“. Seznam obsahoval celé jméno, data narození, tituly a útvary ministerstva vnitra, kde zaměstnanci slouží.

Bělorusko je dalo na seznam teroristů. 22letý Stepan Puciła je hledán v Bělorusku a Rusku. Oba uprchli do Polska. 20. října 2020 soud v Minsku uznal telegramový kanál Nexta Live a jeho logo jako extremistické materiály a rozhodl omezit přístup k nim. Redakce reagovala přejmenováním kanálu na HEXTA Live a LUXTA, který je prý satirický...

Raman Dmitrievič Pratasevič se ve vazbě přiznal k organizování nepokojů v Minsku. Dodal, že nemá „žádné zdravotní problémy včetně problémů se srdcem nebo jinými orgány, přístup zaměstnanců ke mně je co nejpřesnější a podle zákona“. Poprvé se účastnil opozičních protestů na počátku roku 2010, poté byl členem Mladé fronty, hrál si na novináře, vstoupil na Fakultu žurnalistiky Běloruské státní univerzity, odkud byl brzy vyloučen, a poté pracoval v běloruském vydání Radio Svaboda a Euroradio. Na konci roku 2019 odešel do Polska, kde požádal o azyl. Jeho otec, podplukovník, přitom působil jako odborný asistent na katedře ideologické práce Vojenské akademie Běloruské republiky.


52 komentářů :

 1. Raman Pratasevič – jen další pretendent zkorumpované pravdy a lásky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10,55
   Tichanovská už neosvědčial a okoukala se....-)

   Vymazat
  2. Tohle chybí velice podstatné informace Bělorusové jsou na tom lépe než my:

   Jak pravděpodobně může být Bělorusko „zmajdanizováno“ podle západních představ?

   Těžko. Bělorusům se daří dobře, žijí v éře tržního socialismu. Průměrná mzda 4700 eur ročně, HDP na základě parity kupní síly 20 644 dolarů na obyvatele, pět milionů pracovních míst. Pod hranicí chudoby je pouhých 0,5 % obyvatel. Jistota odbytu a dlouhodobé kontrakty s prakticky bezedným odběratelem – Ruskem. Zkuste zemi, spokojenou se svým „tyranem“, zmajdanizovat. Dopadnete jako ten hlupáček, kterého vyškolili v Praze v ideách Václava Havla.

   Vymazat
  3. Zaujal mě poslední odstavec. U nás, před r.89, každou chvíli provedli synáčkové z rodin koministických papalášů nějakou "rebelii" a jejich papínkové to pak žehlili. Běda tomu, kdo se nechal strhnout a neměl papínka vysoko v KSČ. Toho pak v tom vykoupali.

   Vymazat
  4. 11,15
   Ty seš holt dement a lepší už to nebude!

   Vymazat
  5. unkhovne!

   Za tu českou podminimálku si v běloruských cenách koupíš i ty 5x tolik co v protentokrátu. To abys měl co závidět.
   A bloger Láďa Větvička ti vysvětlí jaký je rozdíl mezi tcheskou kolbáskou z kaufu a běloruskou kalbasoj z Minsku. V té druhé je skutečné, nefalšované a jedlé maso!!!

   Vymazat
  6. Unknown
   Bílá RUS má sice obyvatel jak mi ale mnohem více zamněstancůa kdyš ještě spočítáte paritu kupní síly.
   Kokněte kolik lidí v ČR v PRŮMYSLových cetrech jako sever čech a Ostravsko Karvinsko. je odkázáno na nějaké
   socialní dávky a příspěvky z vláště pak v porovnání s počem zamněstanců se zdravotnim pojištěnim v Červené RUSi (U-krajina) si ti v Bílé žijí jak bůh ve Fraciji

   Vymazat
  7. Pratasevičové snění

   https://aeronet.cz/news/wp-content/uploads/PratasevicHeil3-478x357.jpg

   Vymazat
  8. INDICKÝ BĚŽEC26. května 2021 16:37

   Cože? U nás, že se něco falšuje? V tak spravedlivé, poctivé, ničím nezkažené demokratické zemi? No ne-ke-cej...
   Ostatně, co ty víš o procentu masa v klobáse nebo šunce, slimákožroute.

   Vymazat
  9. Howne 11/15 plus pádící demente 16/37,
   potěšili jste mě; oceňuji vaše trvání v čase. Umíte si představit, jaká by to byla pro mě rána, kdybyste se nedejbože stali sapienty a zařadili se tak do linie homo sapiens? Ale takhle je všechno jak má bejt. Díky, že jste mě nezklamali.

   Vymazat
 2. Sommerová, náhradnice Feriho: Volby jsou nebezpečné, volí nevzdělanci

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sommerova-nahradnice-Feriho-Volby-jsou-nebezpecne-voli-nevzdelanci-665226

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,12
   Nooooo,to ta pravá!Basedova choroba v čele už se okoukala,tak dáme staronový xićht jedné vyžilé.....

   Vymazat
  2. Na druhou stranu, ta se už sexuálních skandálů bát nemusí.

   Vymazat
  3. INDICKÝ BĚŽEC26. května 2021 16:39

   No jasně. Stejná kachna jako ty... Jaký šel, takovou potkal.

   Vymazat
  4. 16/28
   Asiže proto je tak nasraná.

   Vymazat
 3. Příznačné je,že média v ČR a EU hned věděla ,že agresorem je Bělorusko. V Rize na MS v hokeji dokonce tamní starosta co se chová jako šílený Kolář z PHy 6 - vyměnil státní vlajku Běloruska za vlajku tamní opozice. A bylo z toho opět vzájemné odvolání diplomatů. Všichni vocáskové a přátelé nepřátelství s Ruskem a Běloruskem - ječí jak stádo myší.
  Vše spěje k nějakému pořádnému průšvihu. Protože pořád nic
  nezabírá a válka stále nezačala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,12
   Vlajka z dob nacistické okupace Běloruska je dneska u demokratůr celého světa v módě....jen se divím,že Frickové nemají na vlajce hákový kříž....

   Vymazat
  2. Kdyby prohodil naší vlajku za tu opozice ze SUDETských žup to by byl řev stejně jako by ulice před zastupitelstvim KOZULátem přejenovali po opozičnicích jako Karl Hermann Frank či Konrad Ernst Eduard Henlein

   Vymazat
  3. 13/30
   Pozdravujte Jáju s Pájou. Jo, a řekněte jim, ať jsou na naší mateřštinu hodnější, když už vám lezou na počítač.

   Vymazat
 4. Lukašenko je fosílie, které se nechce od válu. Nepochybuji o tom, že minimálně ty poslední volby byly cinklé. Ale i kdyby cinklé nebyly, myslím, že by i tak vyhrál.
  Ekonomicky si Bělorusko nevede zle, v Evropě je rozhodně víc migrantů z Ukrajiny, ale i z Ruska, než z Běloruska. A lidi hlasují nohama, že?
  Pevně věřím, že se běloruské obyvatelstvo nenechá vyhejkat Bruselskými politruky a nedopustí Majdan i u sebe doma.
  Bylo by to z louže pod okap, jedny oligarchy by vystřídali jiní, ještě chamtivější.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 80% pro dlouholetého vůdce neni nohama ale srdcem .
   Jinak HIBRIDní válečníci na ambasády VOLIt nechodí aby nedopadli jak tenhleTEROR-ISta ješ přes Bělorusko jen letěl a nepočítal s mezipřistáním

   Vymazat
  2. No jasne, je fosilie, ale ma koule, a vali to tam celkem dobre. Nepreje Belorusum dalsi barevnou revoluci. Je otazka, ze i kdyby byly volvy volne, zda nekoho schopnejsiho maji.

   Vymazat
  3. Zdravím, Věruško.
   Upřímně - pokud byly volby opravdu cinknuté, bylo to zbytečné pozlacování zlata. Myslím, že by Bělorusové stejně nikoho jiného nezvolili.

   Vymazat
  4. Helanov 26. května 2021 11:16, píšete, že Lukašenko je mocichtivý geront a fosílie. Snad. Rád bych ale věděl, co Vás k takové klasifikaci nutí a nakonec i opravňuje. Diskutovaný článek o tom není. Krom toho po rozpadu SSSR onen Lukašenko, jak to vypadá, uchránil Bělorusko ztrát, jaké utrpěla Ukrajina, Litva, Lotyšsko i Estonsko. A teď ten geront, zdá se, to dílo brání. Neměl by? Tak to myslíte? JiH

   Vymazat
  5. Ja bych zival z nekolika duvodu..
   Samy blbosti..
   Treba jakej ma Hamas zajem na rozdilu pristani a prikazu pristat ne jinde ,nez zrovna v Minsku.
   Nebo vubec vo nejaky pristani..
   Kdyz dle rozkazu letadlo pristane a lidi vylezou ,tak na co jim ta bomba potom,asi je, tem Hamasum.
   Hamas je znamej ,ze bomby do letadel nikdy nedava..
   To by snizilo jeho politickou dulezitost..Prave kdyz ted vyhravaji tu PR, zvanivou valku..
   Vsechny letiste dneska zadny bomby netrpi a kazdyho trosinku podezrelyho svlikaji za tim ucelem..
   Zkuste si vzit do kapsy pastu na zuby a uvidite ty nekonecny stripteasovy problemy...
   Lepsi a levnejsi jeden Lukasenko ,nez treba 100 tisic fasistu na krku..I tech zahranicnich a zkaza zeme navrch.

   Vymazat
 5. Přečtěte si to ať víte kdo je Protasevič:

  „Kauza Ryanair je učebnicovou ukázkou pokrytectví Západu.“ Chmelár vynadal liberálním politikům

  https://cz.sputniknews.com/20210525/kauza-ryanair-je-ucebnicovou-ukazkou-pokrytectvi-zapadu-chmelar-vynadal-liberalnim-politikum-14613161.html

  OdpovědětVymazat
 6. Pan Kotrba přesně popsal všechny okolnosti letu a také že se ŘLP v Minsku nedopustilo žádného protiprávního jednání a vše proběhlo v souladu s předpisy, takže nějaké "protesty" nejsou na místě a nemají žádnou oporu v právu! Co se týče Běloruska, to je trochu jiný příběh, kdy sice je Lukašenko "starý" režimní kanec a už hodně přesluhuje, jenomže je tady jeden fakt, který nelze přehlédnout!! Lukašenko udržel v Bělorusku stabilitu ekonomiky i v době, kdy se všechny státy bývalého SSSR totálně propadly!! Všude byly ty zástupy lidí bez práce, lidé chodili do práce a tam nedostávali dlouhodobě žádnou mzdu, to všechno Bělorusko nazažilo!! Dnes občané v Bělorusku vidí velice názorně u sousedů na Ukrajině, jaký je tam rozvrat při tzv. "demokratizaci" , kde dnes být důchodcem je boj o holé přežití a proto podporují Lukašenka, který by už za normálních poměrů v čele státu nebyl!! Taková je úplně prostá a pochopitelná pravda o Bělorusku a jak je vidět, zde se to mnoha lidem nelíbí, protože by rádi viděli v Bělorusku stejný ekonomický rozvrat jako na Ukrajině a otevřený operační prostor proti Rusku, což je vidět, že Rusko a Bělorusko úspěšně odráží!!! Ještě bych dodal, že je Bělorusko otevřená země, lidé mohou cestovat , kam chtějí a hlavně, kdo byl v Bělorusku, tak ho tam obrovsky překvapí, jaký je tam pořádek, bezpečí a čistota ve městech!! To se nedá se západem, ani se samotným Ruskem vůbec srovnávat!! Můžeme si říkat, že jde o "policejní" stát, ale vždy je něco za něco!! V Minsku se můžete v noci toulat , jak chcete a nikdo si vás ani nevšimne, ani u těch různých kiosků s rychlým občerstvením a alkoholem v noci ! Tak trochu to připomíná Václavák v 80. letech, kdy tam všechno bylo a byl tam klid a pořádek!! I ty "štětky" byly někde zalezlé a neotravovaly na potkání!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. 12,08
   Imbecil zase onanuje z hlídky před záchytnou stanicí.-)

   Vymazat
  3. 12,22
   Ta tvoje choroba je nejen dědičná,ale i nevyléčitelná....

   Vymazat
 7. Ani jedna země, kde došlo k tzv. majdanům se záměrem vývozu té správné demokracie si nepolepšila ba naopak, dokud se západ bude montovat do zemí, kde jim jde o vlastní zájmy nikoli o lepší život občanů té které země a svět bude pouze přihlížet a dokonce i finančně přispívat na západem organizované provokace nebude klid nikdy, jak by to asi dopadlo pokud pokud by Rusko začalo na západě zakládat neziskovky a financovat projekty v blbnutí zejména mladých lidí s tvrzením, jak v jakém mizerném režimu žijí.......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Líp bych to neřekla.
   Vyždímat, ukrást všechno co není přibité, Bruselští jsou pěkně mazaní.

   Vymazat
 8. Průměrný Bělorus dnes není nijak "bohatý", ale je v klidu, má svoje sociální jistoty a hlavně je relativně spokojený a šťastný, což je dneska za všechny prachy a to nejenom ve městech, ale hlavně na venkové, kde jsou i slušné mzdy v zemědělství a mnoho potravin si Bělorus na venkové vypěstuje a "bydlí" zadarmo, takže suma sumárum , mu vůbec nic nechybí a na Lukašenka se může vykašlat!!
  Mám tam známé, a to je ta "správná" vláda, které k ničemu nepotřebujete a nějaký Lukašenko, celkem nikoho nezajímá!! To je ten "dědek" v Minsku, který také už skoro prdí do hlíny a jeho nástupce bude také běžnému Bělorusovi u zadní částo těla!!!
  To jsou hodnoty, které nám schází a to je škoda!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hodny clovek Ono hlavně záleží co si za to koupí určitě nemají vše předražené jako u nás. A proto jsou s režimem spokojeni navíc mají svůj průmysl a zemědělství. A to je to nejhorší pro západ který je chtěl rozkrást a vcucnout do EU V touze po světovládě.

   Vymazat
  2. Unknown
   Ono hlavně záleží kolik lidí to má jako u nás má v soukromém sektoru trvaloý HPP jen minimu zdravých lidí.. A i proto jsou tamnější lidé s režimem spokojeni.

   Vymazat
  3. Jo. A navíc je Bělorusko vyhlášené veleúspěšným chovem těch nejlepších psů na světě!
   Moskeváků. - viz profilové foto.
   Vivat Bělorusko!

   Vymazat
 9. Když již byly vzpomenuty MS 21 v hokeji, divím se Rusům že za těch podmínek na ně šli. Ubohý a ponížení, ani Katuši jim nezahraji, natož hymnu. A dresy obdobné tomu kuřeti, co mají češi na dresech, paskvil. Pro mne MS neexistuje, pokud něco držím palce BR. RF a to do doby, až sportovci řeknou, že je to nefér. Někdy se stydím, že se počítáme za "západ".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12,21
   Tvojí Achillovou patou je tvoje hlava!

   Vymazat
  2. Protože Rusové chápou, že sportovci za nic nemohou a nechtějí jim kazit radost z hokejového svátku. Nejsou malicherní, tenhle přístup se mi líbí.

   Vymazat
  3. Ruští sportovci dopují a jako hlavní podporovatel je stát?! Oni totiž dopují více méně všichni,jako ti "astmatici" Norové,jen Rusi nejsou pokrytci a sport zaštítil stát.Ne různé "soukromé" společnosti jako třeba v USA "Blackwaters" soukromá armáda placená CIA a pracující pro vládu USA, či u nás Imex kšeftující se zbraněmi a municí dodávající se souhlasem vlády tyto zbraně a munici do oblastí konfliktu pod embargem OSN!Jinak na základě zjištění Němců, nejvíce prohřešků v dopingu, nemají Rusové ale sportovci USA. Stačí se podívat na sestřičky Williamsovy.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  5. Pod prvním článkem o zadržení letadla nijak kvalitních aerolinií jsem položil paní Helanov dotaz:

   "Paní Helanov, odhadněte o kolik méně ve skutečnosti dostal Lukašenko podle vás než oznámili? Líbila se vám výzva Tichanovské, aby demonstranti lámali policajtům nohy v kolenou a tak z nich dělali doživotní invalidy? Souhlasíte s tím?"

   Žádnou odpověď jsem nedostal. Snad si toho nyní všimne.

   Vymazat
  6. https://www.theguardian.com/sport/2016/sep/14/wada-hacking-abuse-debate-theraputic-use-drugs
   Tady to mas kachno. Serena bere napr. prednisolone, methylprednisolone, hydromorphone, oxycodone, prednisone, vsechno zakazane latky. Krome ilegalniho dopingu Americane dopuji "legalne", proste povoli vyjimku pro "terapeuticke ucely". USADA to povoli a WADA ani necekne, protoze ji maji Americani pod palcem, jako mnoho jinych mezinarodnich organizaci. Pak kdo je tady krivak, ze...

   Vymazat
 10. Nejpoctivější je hlasování nohama.
  V Evropě pracuje hodně “ osvobozených” Ukrajinců, najdou se i Rusové, ale jen minimum Bělorusů.
  Z toho soudím, ze zas až tak zle v Bělorusku nebude.
  Tady asi Bruselští střežili kozla, když se je pokoušejí vyhejkat.
  Jinak uznávám, že Lukasenko je mazaný vykuk, který to zkoušel hrát na obě strany, považoval Bělorusko za bohatou nevěstu, ale naběhl si na vidle.

  OdpovědětVymazat
 11. Nejvíc mě vádí to oslovské hýkání EU a naší vlády.
  Přes Vrbětice, přes spálenou zemi, náš pluk jde neochvějně dál. Na naší straně ..........

  OdpovědětVymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty blbe, copak ti nikdy nedojde, že jim je dokonale u prdele celá EU plus USA? A o jaké osamocenosti tu meleš, dementku? To si vážně myslíš že EU a USA jsou svět?
   Hele vole, to se mi líbí, jak budeš po volbách ničit.
   Ničitel Běžec - to má šmrnc.
   Bojíme, bojíme, pirátský howne.

   Vymazat
  2. Unknown 18:51
   Kdybys Unknowne četl příspěvky jiných lidí, tak bys pochopil, že pan Dvořák tě nemaže pro vlastní potěšení, ale na všeobecné přání ostatních, kterým tvoje příspěvky lezou krkem.

   Vymazat
 13. ...aneb, škoda každé facky, která padne vedle. Tady ovšem vedle nepadla. Tam, kam padla, tam si facky zaslouží. A to jak v EU, tak i za louží !

  OdpovědětVymazat
 14. ČSA (aerolinky v insolvenci) se svou flotilou (jedno letadlo vlastní, jedno zapůjčené), se kterou obhospodařují letecké potřeby Česka, nebudou létat do Běloruska! Nebudou a tečka.
  Tak to je ale fakt silná výhružka. Kolik letů zrušili? O kolik peněz připravili věřitele? Aha. O nic. Tak hlavně, že "zaujímáme postoje, místo abychom stáli".

  OdpovědětVymazat
 15. Prasákieviči, přeji ti dlouhý pobyt ve vězení, a aby se ti tam rozjasnilo v hlavě.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.