Reklama

středa 26. května 2021

Pohádka o Dukovanech, raději ne před spaním

František Sentenský
26. 5. 2021 přišlo mailem

Aneb jak dalších 50let získávat miliardy z podrobené země. Mohu tady napsat pouze pohádku, protože kdybych napsal pravdivý příběh, tak bych dopadl stejně jako pan Kellner. Takže se Vám v této pohádce pokusím v kostce vysvětlit dění v ČR. 

ČR chce přistavět další blok k JE Dukovany, vyhlásí tendr na dodavatele a do něj se mimo jiné přihlásí USA (Westinghouse a spol.) a Rusko (Rosatom), nicméně jedna firma je schopná vše dodat spolehlivě se spoluúčastí českých firem za mnohem nižší cenu a hlavně mnohem modernější. 

Vysvětlím na malém příkladu - ruské palivo do reaktoru je několikrát levnější (asi 5x), vydrží celý cyklus (neohýbají se palivové tyče jako u amerického) a dá se třikrát recyklovat za přijatelnou cenu. Navíc reaktor (a související technologie), dodaný Rosatomem, je mnohem modernější a daleko účinnější, než od konkurenční americké firmy. Navíc Rosatom zařízení předá ČR, zaučí naše odborníky a už nám dodává pouze kvalitní palivo podle potřeby. Ale americká firma si dodá kompletně veškeré (technologicky zastaralé zařízení), bude nám ho za nekřesťanské peníze plně servisovat a dovážet veškeré díly z USA za tučný peníz (a že jich bude při této překonané technologii hodně, to je jasné). A to vůbec ani ještě nemluvím o nekvalitním palivu, které se klidně v půlce cyklu ohne a musí se odstavit reaktor, dát nové (předražené) palivo, to staré nejde recyklovat, takže se musí zase složitě skladovat (za tučné peníze) atd. 

(Analogicky by se to dalo přirovnat k autům, máte dvě auta poslední model Octavie a americké velké osobní auto. Tak Octavie vám bude plně sloužit za 4,5 litru na 100km, americké auto je koncepčně zastaralé má karburátor, objem přes pět litrů, se spotřebou necelých 25 litrů na 100km, při lehké noze. Tak to je tak zhruba obrazné srovnání použitých technologií.)

Ale vraťme se k Dukovanům, teď už je všem jasné že není šance, aby v poctivém tendru na dostavbu Dukovan vyhrála americká firma. Proto do hry vstoupí tajná služba USA (třeba CIA) a vysvětlí našim pánům politikům, že pokud nechtějí dopadnout stejně jako pan Kellner, tak budou dělat přesně to, co se jim řekne. A výsledek je na světě, všichni jsme to včera četli o tom nesmyslu s tajnými agenty z Ruska, kteří budou řešit pět nákladních vozů munice někde v ČR. To je úplná hloupost, to přeci musí každému soudnému člověku dojít. A teď ještě k těm Dukovanům, životnost jaderného bloku (reaktoru a spol.) je cca 50 let. No a teď se dostáváme k jádru věci. ČR bude po dobu životnosti kupovat (několikanásobně předražené a nekvalitní) palivo z USA a platit za provoz a servis daného bloku. Což je v současných cenách okolo desíti a víc miliard ročně. Takže si to vynásobte cca 50x a ještě k tomu přičtěte inflaci. Tak doufám, že jsem vám v kostce vysvětlil o co se hraje na současné politické scéně. 

Jo a nezapomeňte, že tohle je pouze pohádka ....


45 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není jako ty Unkhovne, ty se sereš do všeho a pokud to děláš zadarmo, tak jsi větší vůl než jsme mysleli !
   Na tebe platí, že čím větší blb, tak je aktivnější !
   Jinak článek vystihuje podstatu naší americké kolonie jako výsledek Listopadového puče !!

   Vymazat
  2. Není jako ty Unkhovne, ty se sereš do všeho a pokud to děláš zadarmo, tak jsi větší vůl než jsme mysleli !
   Na tebe platí, že čím větší blb, tak je aktivnější !
   Jinak článek vystihuje podstatu naší americké kolonie jako výsledek Listopadového puče !!

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Známý studente 7:33
   Článek napsal pan Sentenský. MUDr. David nedělá do elektráren. Ale nebojte se ho a přemluvte maminku, až bude mít MUDr. David ordinační hodiny, ať Vás k němu dovede. On se na Vás koukne, sestřička Vám dá omalovánky a nějaké prášky. Odpočinete si, a všechno bude zase dobré.

   Vymazat
  5. David článek nepsal,magore.Jeho autorem je Sentenský,jak je uvedeno!

   Vymazat
  6. Takže, pokud se týká naší energetické soběstačnosti, tak dopadneme stejně, jako je to s tou naší potravinovou soběstačností. Havel a spol. (viz likvidace ZD Slušovice a následně ostatních ZD) tuhle potravinovou nastartovali a tlačili na plyn a tu energetickou má na svědomí nejen vláda, ale především prozápadní proušácký Parlament, tedy poslanci a senátoři ! Nejvíce mne na té věci štve, že je ohlupovaný český národ, hubu namazanou pančovaným anglickým medem hýká blahem (především v Práglu), ale platit bude všechny šmejdovský dovozový potraviny a posléze větrníkovou elektřinu od Germána !! Lituji tento národ !!!Bože dej nám vládce rovného Janu Žižkovi, který žádnou bitvu neprohrál a cizáky ze země vyhnal. Národe, slovanský národe, držím ti všechny palečky !!

   Vymazat
  7. V likvidaci zemědělství měl prsty had na tři, Lux.

   Vymazat
 2. No Octavii snad s Dodgem Challengerem Hellcat srovnávat nebudeme, že. To si kupujou úplně jiný lidi. To je asi jako srovnávat Škodu Rapid a Koeniggsegg Agera RS. A navíc ještě uvidíme, třeba ten kšeft dostanou Korejci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Korejci zatím nesplňují podmínky české strany. Jejich reaktor je poněkud větší, než požadovaný a jeho úprava by potřebovala evropskou certifikaci. Bylo by třeba vyrobit nový (neozkoušený) reaktor. A protože by to byl nový reaktor, právě na českém občanovi by se vyzkoušel, což s obrovskou finanční ztrátou ten hloupý Čech ještě zaplatí. I když - vlastně by se v případě bezpečnosti Dukovan nemuselo jednat jen o Čecha, ale taky o Rakušana, protože do Rakouska je to pouhých 30 km. A vůbec nepochybuji, že Rakousko dohlédne na to, aby se na jeho občanech nedělaly experimenty s neozkoušenými reaktory. Jinými slovy, tahle atomovka asi stát nebude! Doplatí na to český zaměstnanec nebo podnikatel, který bude platit za energie, dovážené kdoví odkud, mnohem více. Pane Babiš, pane Hamáček - děkujeme, že se tak staráte o české zájmy!

   Vymazat
  2. Ovšem ČEZ je rád, že Rosatom vypadl. Důvod neuvedli.

   Vymazat
  3. J.J. pobočka CIA, BIS, důvody nesděluje.

   Vymazat
  4. Pane Povolný, mně se nezdá, že ČEZ je pobočkou CIA.

   Vymazat
  5. J.J., to máte pravdu ale je to téměř státní podnik a stát, vláda už je vydíratelná oběma.

   Vymazat
  6. Martine 26. května 2021 7:58, to je ta vaše soudnost. Srovnání s automobily uvažuje i generační rozdíl techniky. Viz karburátor a vstřikování. JiH

   Vymazat
 3. Westinghouse zkrachoval a zkurvil co mohl, nejen při psuedostavbách u samotných amiokupantů,ale všude po světě s ním nikdo nechce mít nic společného!

  OdpovědětVymazat
 4. Mam dotaz na spravce webu nova republika proc tady trpite cloveka Unknown urazi kde koho, jeho prispevky jsou na urovni nekoho kdo ma trosku snizenou inteligenci IQ kolem 95 nebo placenho trola od nejake neziskovky. dela jen spatne jmeno velmi slusnym clankum a komentarum.
  dekuji za odpoved

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V systému Blogger, na kterém jede tento web, nejde někoho blokovat. V novém systému to možné bude.

   Vymazat
  2. Unknowne 26. května 2021 8:47, Vaše otázka mi moc nad IQ 95 nepřipadá. Jsem zvědav, jestli tenhle názor zmizí. JiH

   Vymazat
 5. Bohužel-tato pohádka je až moc reálná.Asi tak jak náš stát demokratický.

  OdpovědětVymazat
 6. Snad všichni normální občané vědí o co v Dukovanech a následně v Temelíně běží. Je mně "ouzko" a pokud se jaderní a ekonomičtí odborníci budou bát jasně vyjádřit svá stanoviska (o výsledku ani na minutu nepochybuji) vedoucí k naší energetické bezpečnosti bez politického podtextu, pak nás (včetně pravnoučat) bis "pohřbí" ekonomicky na dlouhé roky. Ať se před volbami jasně ukáže kdo bojuje za Český národ - tomu dám svůj volební hlas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Najděte si Drábovou. Prohlásila někdy loni cca toto. "Kdybychom byli před dvaceti lety, tak si většinu technologie vyrobíme sami. Rusové mají znalosti a funkcionalitu, ale také bordel v dokumentaci a nejasnosti se musí létat konzultovat k hlavnímu inženýrovi reaktoru."
   Já říkám, že Westinghouse to má zcela v pořádku, ale protože to bude stavět sám a i servis bude zajišťovat, tak dokumentaci ani nebudeme potřebovat. Jednoduše si zaplatíme "full service" (i s vojenskou základnou na ochranu know how) a kdyby náhodou problém, tak Čečna (tedy pardon, Česko) je od USA daleko.

   Vymazat
 7. Udělat to jako kníže Václav, loupžníkovi odvádět 120 volů a 500 hřiven stříbra ročně, a od chytrého zajíce si koupit bezpečnou a moderní technologii. Navíc by v českých zemích ubývali ti volové.

  OdpovědětVymazat
 8. Nic se stavět nebude / důvodů je hodně a zde není prostor k ucelenému vyjádření / , pouze je potřeba "rozkrást" peníze na "přípravu" , což jsou stovky milionů korun a to je hodně lákavé sousto pro "zloděje" ve státní i soukromé sféře!!!

  OdpovědětVymazat
 9. No jo to jsou fakta a pokud se Čeští odborníci budou bát mluvit tak to tak dopadne.

  OdpovědětVymazat
 10. Naši fanatičtí opoziční politici "úderníci" 21.století ve svých rolích bezmezných slouhů cizáků budou raději riskovat zdraví a životy občanů této republiky, než by respektovali ověřenou kvalitu před západním šrotem, který v mnoha případech selhal a za který jsou ochotni vydat několikanásobně vyšší částky to už fakt hlava nebere, scestná ideologie na úkor zdravého selského rozumu, to fakt rozum zůstává stát kam jsme to za těch 30 let "demokracie" dotáhli

  OdpovědětVymazat
 11. Pane Dvořák , děkuji za smazání blbých a psychotických poznámek Unknowna a mám dotaz, kdy už budou tyhle blbečkové trvale zabanováni?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zatím trénujeme v novém systému.

   Vymazat
  2. Nerad na to pane Dvořáku 26. května 2021 14:05 upozorňuju. I ban by měl mít jasná a pevná pravidla s možností kontroly, což by sice bylo výjimečné, ale pro skutečné demokraty samozřejmé. Bez emocí a s nadhledem. Když na to ale přijde, není ban, který by nešlo obejít. Pokud si kdo nezakládá na historii a podobně. Doufám, že mi tahle moralitka i s připodotknutíčkem projde. Zdravím srdečně. JiH

   Vymazat
 12. Vystoupení Babiše a Hamáčka o Vrběticích i ujištění prezidenta, že věří BIS - je jasný signál. Kdo to zpochybnil byl okamžitě v médiích napaden a bylo naznačeno, že se jedná o agenta Ruska. V této situaci by snad ani neměly probíhat volby. Není jich třeba. Je tu válka s Ruskem a kdo s tím nesouhlasí je agent. Důkazy potřeba nejsou - "o tom se nelže ani nepochybuje"... Nepochybuji o tom jak asi bude rozhodovat jakákoliv naše vláda.

  OdpovědětVymazat
 13. Článek je jasný. Ale skoro to pak vypadá,že autor nevěří vládě a našim spojencům. Co mají dělat voliči ? Budou to muset zaplatit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Problém je jen, že voliči to sice dráze zaplatí, ale kvalitní produkt za to nedostanou. Naopak, přes tu platbu se dostanou do katastrofického stavu.

   Vymazat
 14. Je nad slunce jasnější, že jediná záchrana před tímto stavem naší země je volba SPD Tomia Okamury.
  Zachraňme naši zem a volme S P D !!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bohužel již nepůjde, záchrany není, přinejmenším v blízké době. Euroatlantické demokracii se podařilo z lidí vychovat kvalifikovaného spotřebitele – dobrosrdečného a nepřemýšlejícího to idiota, spotřebitelskou biomasu, ze které vyzařuje radost při pohledu na nákupní vozík, který je plný masa, pečiva, alkoholu, ošacení, elektroniky a dalšího zboží. Vychovala člověka, který přesně ví, co jakou má cenu, vůbec však nevnímá, co jakou má hodnotu. Vychovala člověka, který ví, kde, čeho a jaké jsou slevy, neví však co, kde a proč se děje. Vychovala člověka, který oč lépe umí používat chytrý telefon, o to méně umí používat svůj rozum. Své znalosti si tento člověk rozšiřuje koupí mobilního telefonu s novým operačním systémem. Vychovala člověka, o jehož postavení ve společnosti nerozhodují znalosti a dovednosti, ale nakumulovaný (odkloněný) finanční, movitý a nemovitý majetek. Homo sapiens téměř zmizel z naši společnosti. Jsme tam, kde nás chtěli mít.

   Vymazat
 15. ... ČR bude po dobu životnosti kupovat (několikanásobně předražené a nekvalitní) palivo z USA a platit za provoz a servis daného bloku. Což je v současných cenách okolo desíti a víc miliard ročně...

  Kruci, proč se nějaký Sentenský montuje do věcí, kterým zjevně nerozumi? Americké palivo rozhodně není horší, dokonce v některých parametrech lepší. Nevýhodou amerického dodavatele při výstavbě je vysoká cena, nízký podíl domácích vyrobců a velice otazná je i schopnost výstavbu dotáhnout do konce. Ono to je otazné i s tou cenou, protože prý západní dodavatelé započítávají také inflaci, zatímco Rusko prý ne. Pokud to tak je, pak to je mínus pro Rosatom. Zarazil mě i odpor ČEZ k ruskému dodavateli. Proč mají odmítavý názor, zvlášť, když by se na výstavbě podílela Škoda JS, to netuším a dost by mě to zajímalo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože chtějí přežít ve funkcích.

   Vymazat
  2. Dvořák, nikdy není jen jedna verze, pokud nemáte informace.

   Vymazat
  3. Aha, tak sem s tou další verzí. Zájem!

   Vymazat
  4. J.J. 26. května 2021 13:57 na Vás je tentokrát zajímavé, že odbornost autora článku zpochybňujete "odborností" svou. Co vím, Dukovany i Temelín jedou na palivo z RF, když palivo z US se neosvědčilo. Jistě, můžete tvrdit, že je to reaktorem. Srovnání parametrů JE od Westingh. a Rosatomu je pro Rosatom příznivé, můžete ovšem tvrdit, že Rosatom nadsazuje. Na což řada států, např. Finsko, Maďarsko, možná i Británie hloupě skáče. Je trochu záhadou, proč Westingh. zbankrotoval, proč jde z ruky do ruky. Můžete tvrdit, že je to Černobylem, že? JNo, ono to nakonec bude jak s tím Severním proudem 2. JiH

   Vymazat
 16. To, jak vam sliboval Dvorak, ze za vybrane penize udela novy web, to uz vam radeji nepripomina. V kazdem pripade to bylo pro nej velice prijemne prilepseni k duchodu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Idiote, pokoušíš se pomlouvat,ale nejde ti to. Nová republika má transparentní účet, kde každý může zkontrolovat, co se s penězi dárců děje. Nový systém bude spuštěn naostro do 14 dní.

   Vymazat
 17. Velmi dobré shrnutí. Jsem přesvědčen, i když zcela pochopitelně nemám žádné důkazy, že jak Babiš, tak i mnoho dalších včetně Hamáčka obdrželi dopis" s doporučením" jak postupovat ve věci odhalení BIS ve Vrběticích z US velvyslanectví. Asi tak podobně psaný( v případě pana Babiše snad i trochu varující s ohledem na ohrožení jeho byznysu), jaký dostal p. Blaho na Slovensku od jakéhosi Aarona z US embasády v Bratislavě, kde mu pan Aaron poradil jak hlasovat ve věci ruských zástupců v Radě Evropy-samozřejmě poradil hlasovat proti jejich přijetí z důvodu nedemokratičnosti a z důvodu "okupace Krymu a podpory Donbasu". Když jsem sledoval Babiše a Hamáčka a jejich vyjádření po senzačním "odhalení BIS-ky" bylo vidět, že nejsou ve své kůži a jsou roztřesení. Dopis byl asi dost výhružný, neboť pan babiš i později tvrdošíjně prohlásil, že je jen jedna verze.

  OdpovědětVymazat
 18. Ohledne Babisova moralniho kolapsu s s Vrbetickym podvodem.....muj dojem je, ze Babis si nejen udelal v EU ostudu, protoze tomu tam nikdo neveri, a mimo toho naplival Makrele do polivcicky s NS2 kteryy nemci fakt potrebuji......a hlavne pokud Zeman je normalni, tak si zkazil nadeji na formovani vlady....

  Nevim - no vlastne tusim, kdo Andrejka navedl na tuto pitomost, ale jsem si jist ze to prislo ze zamori, bohuzel v dobu, kdy Andulka hleda stale usilovneji cestu jak se sblizit s Vladimirem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nikoli bohužel, ale právě: protože hledá cestu, jak se sblížit s Vladimírem.
   Ona fakt nemá moc na výběr bez plynu. Atom zavřela, uhlí zavírá a požadované množství elektřiny v zimě ze solárů a větrníků opravdu nezajistí ani na topení. Takže pokud budou dlouhé zimní večery u svíčky v oblečení armádních zimních doplňků, tak pak už jen může dotisknout Hitlerovu příručku, s předmluvou jak se zahřát cvičením v zimě a nezmrznout jako dědeček onehdá v Rusku.

   Vymazat
 19. Basosi 22:37, po tom všem, s Dassaultem a Kellnerem jsem si jist, že to není jen "do statků", ale i "do hrdel". Ovšem bez Staromáku s veřejnou produkcí. Bez "sekyrárny" a vyvěšených seznamů. Bez procesů k vidění ve filmovém týdeníku. Když máme tu demokracii. JiH

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.