Reklama

středa 5. května 2021

Spolupráce Západu a Turecka má mnoho hořkých plodů

Ivan David
5. 5. 2021

Včera si Kurdové na celém světě připomněli výročí genocidy kurdských Alevitů v Dersimu (dnes turecky Tunceli) tureckou armádou. Tehdy dodalo nacistické Německo Mustafovi Kemalovi Atatürkovi jedovatý plyn, který byl následně použit v této oblasti k potlačení povstání kurdských kmenů pod vedením Seyida Rizy. Alevitští Kurdové se tehdy bránili proti náboženskému a etnickému útlaku ze strany tureckého státu, tedy oficiální politice poturčení. Alevité jsou odnož šíitského islámu, žijí především v Turecku – dnes tvoří zhruba 20 % obyvatel Turecka. Alevité nemají mešity, nemodlí se pětkrát denně, neuznávají právo šaríja, nepostí se během ramadánu, nekonají poutě do Mekky. Ženy si nezahalují vlasy.
 
Dodávky zbraní Turecku, které se nijak nevzdalo svých genocidních zvyklostí, dosáhly mimochodem loni ze strany Německa svého dosavadního rekordu.
 
Helin Evrim Sommerová, mluvčí parlamentní skupiny DIE LINKE v Bundestagu, požaduje u příležitosti výročí masakru v Dersimu v Turecku v květnu roku 1937 aby „se spolková vláda konečně vypořádat se spoluúčastí Třetí říše na masakru v Dersimu v Turecku v roce 1937,“. Sommerová uvedla, že: "Nacistické Německo a Turecko spolupracovaly na masakrech v Dersimu v letech 1937 a 1938. Udává se, že v regionu Dersim bylo tureckou armádou postříleno, popraveno nebo upáleno až 70 000 Alevitů. Ti z nich, kteří dokázali uprchnout a skrýt se v horách, byli povražděni jedovatým plynem z nacistického Německa, podle dokumentů z tureckých státních archivů. Navzdory těmto dokumentům se spolková vláda odmítá touto temnou kapitolou zabývat. Místo toho přesouvá výhradní odpovědnost na Turecko a zdůrazňuje, že k vyhodnocení musí dojít pouze na místě. Německá vláda musí požádat svého partnera NATO, Turecko, aby zpřístupnilo tajné soubory z tureckých státních archivů nezávislým historikům. Teprve potom bude možné masakr v Dersimu řešit historicky a politicky. 84 let po spáchání trestných činů by to byl alespoň opožděný čin. To je jediný způsob, jak obnovit důstojnost obětí a zahájit proces usmíření, “ dodává Sommerová.
 
Nedávno, 29. dubna, byl Mezinárodní den obětí chemických zbraní. 
 
Pro Kurdy hraje tento pamětní den zvláštní roli, nejen kvůli masakrům v Dersimu. Kurdové byli během posledních 100 let mnohokrát napadeni chemickými zbraněmi, ale zdaleka ne všem těmto zločinům byla věnována mezinárodní pozornost. Například útoku jedovatým plynem iráckou vládou na více než dvacet kurdských vesnic, včetně útoku na město Sardasht 18. června 1987. V lednu a březnu 1988 následovaly další dva útoky. Irácká vláda téměř ve stejnou dobu, 16. března 1988, bombardovala jedovatým plynem i jihokurdské město Halabja. Asi 7 000 lidí zemřelo bolestivou smrtí, desítky tisíc si nese následky dosud. Útoky jedovatým plynem byly součástí takzvané operace Anfal režimu pod vládou Saddáma Husajna, jejímž cílem byla genocida Kurdů a dalších menšin. Ačkoli počátkem 80. let německé společnosti prokazatelně dodaly iráckému režimu základní materiály a vybavení pro výrobu chemických zbraní, právní a politické vyhodnocení zůstalo bez následků. Mezinárodní uznání této genocidy je stále v nedohlednu.
 
Chemické zbraně byly prokazatelně použity v rozporu s mezinárodním právem na podzim 2019 v Rojavě, tedy severovýchodní Sýrii, v rámci turecké agrese proti Kurdům. Turecká armáda spolu se svými teroristickými milicemi IS prokazatelně použila bílý fosfor v Serêkaniyê a Gîrê Spî proti většinovému kurdskému obyvatelstvu. Švýcarská odborná agentura nyní prokázala použití chemických zbraní na základě vzorků kůže zraněných osob. Ani zde nedošlo k žádnému mezinárodnímu pobouření. Kurdové v Německu ústy svých představitelů požadují, aby „každý národ, společnost a jednotlivec, který je nebo byl zapojen do výroby, přemisťování a používání zbraní hromadného ničení a nese odpovědnost za příšerná úmrtí nevinných lid,í a musí být postaven před mezinárodní soud.“ 
 
Je pravda, že chemické zbraně jsou zakázány. Ale komponenty na ně se samozřejmě dodávají, nejen Turecku, ale i dalším režimům Blízkého východu. Proto také „usnulo“ vyšetřování chemického útoku v Rojavě na podzim 2019, protože stopy šly příliš vysoko na západ Evropy. Válka je pro mnoho nadnárodních firem a zbrojařských koncernů především výdělečný podnik. Jejich servisní organizace, zvané národní vlády, se starají o plynulý tok peněz. Před 2. světovou válkou stejně jako dnes.

 

12 komentářů :

 1. Jo a kdopak si na tom mastí kapsy kdo dodával řezníkům z islámského státu otravné plyny. To se asi nedozvíme a případ před 84 lety je jen prázdné gesto.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeste EU a Nemecko vyvazeji do Turecka rovnou penize, aby se mohli vyzbrojit i ruskyma zbranema..
   Clanek se neda cist je moc pravdivej..
   Asi si zprivatizovali v Turecku,Osvecim..

   Vymazat
 2. https://www.infovojna.sk/article/video-sokujuca-reportaz-tureckej-statnej-televizie-o-odoberani-adenochromu-malym-detom-ktory-sluzi-pre-globalnu-elitu-ako-elixir-mladosti
  https://www.infovojna.sk/article/video-sokujici-pravda-o-globalnim-obchodu-s-detmi
  Americká armáda je ve 150 zemích. https://beforeitsnews.com/opinion-conservative/2021/04/us-military-is-in-150-countries-3577129.html

  OdpovědětVymazat
 3. Ovčáček odhalil oblíbenou praktiku opozice. Týká se Václava Havla

  „Oblíbená kratochvíle tzv. demokratické opozice: 1) Navléknout se do trička s VH, nápisem „Pravda a láska” a srdcem 2) Všem okolo vynadat do vlastizrádců, velezrádců, agentů a zaprodanců,“ uvedl hradní mluvčí na svém Facebooku.

  https://cz.sputniknews.com/20210505/ovcacek-odhalil-oblibenou-praktiku-opozice-tyka-se-vaclava-havla-14382328.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jedééém Dvořák!!Mazej dál zmrde ruskej !!

   Ovčák by udělal lépe, pokud by se staral o toho posraného geronta z hradu, to musí být smrad přebalovat posrana, becherovka, ovar, opravdu uděs!!
   A vy ruský svině si o pana Havla neotírejte vaši držku, co ten váš putinmongol ??

   Vymazat
  2. To je jen správná diagnoza fašistického havlismu a ty si jejich „zářný" příklad indická chcíplá nudle.

   Vymazat
 4. Bohužel chemické zbraně se používají velice dlouho vůči civilistů. Kdo odsoudil chemický útok v Afghánystánu pod dozorem největšího demokrata W. Churchilla? Anglie uvažovala o pouziti chemie i proti nacistickymu Německu. Nikdo a tak tomu i dnes, ticho a nezajem neco vyšetřit.

  OdpovědětVymazat
 5. Dvořák, už se ti to krátí, tvoji věrní z GRU už budou do 25 dnu v prdeli, to aby jsi jel s nima co, ty ruský parchante. 60 ruských darebáku odtáhne, super!!. Stejně tak jako v 92r. vypadla ta ruská chátra!!. Jak malý stýt nakope ruského chcípajícího vypelichaného medvěda !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Duchapny názor od prostoducheho jedince.

   Vymazat
  2. Jestlipak mas jiz ubor na Pride paradu? To jest naha prdel, vycpany pindour a duhova fangle uchylu na kosteti ?? Nekteri jiz i maji cecky . Mas je taky??

   Vymazat
 6. Turecko mohlo a může páchat genocidní zločiny díky dlouhodobému krytí hlavně ze stany Německa skrze kšefty a investice, a dále ze strany US hunů skrze strategický význam Turecka. V použití chemických zbraní je Turecko břídilem oproti USA, které zabíjely napalmem už ve WW2 a pokračovaly ve velkém rozsahu ve Vietnamu, kde kromě napalmu a fosforové munice použily v obrovském rozsahu "Agent Orange" s následkem dioxinového zamoření a těžkého postižení řady generací Vietnamců - příznačné je, že US soudy zamítly jakékoliv odškodnění postižených (včetně svých válečných veteránů), kdy jedním z důvodů byla "neprokazatelnost" souvislosti mezi postižením a použitím jejich bojového svinstva. Taky Srbsko je důkazem dalších válečných US zločinů s použitím kazetové munice obohacené uranem - obdobně v Iráku, atd. Vítejte v 21. století.

  OdpovědětVymazat
 7. Boj se priostruje. Prevrat se nepoved, E.si koupil rusky roury na obranu a vzdoruje, na to zapad odpovedel armenskou genocidou a ted posledni tah je ,uz at ste pryc z myho Turecka s tema zakladnama...Slibuje jeste lecos..
  EU /spolecna smrt/,to prikrmuje s euro...

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.