Reklama

pondělí 31. května 2021

Tajné spojení, o kterém se mlčí. Hana Lipovská o tom, co divák ČT nevidí

31.05.2021 ParlamentníListy

Radní ČT Hana Lipovská prý čelí trestnímu oznámení od generálního ředitele ČT. Aspoň to řekl sám Petr Dvořák. Lipovská nyní pro ParlamentníListy.cz mluví o tom, že o existenci trestního oznámení neví, a především, že se má zakládat na lživých tvrzeních. Popisuje též vazby jak mezi ČT a některými skupinami, tak mezi jednotlivými televizními stanicemi. Odvolání z Rady ČT se prý nebojí.

(Na snímku Hana Lipovská, ekonomka a radní ČT) 

Generální ředitel ČT Petr Dvořák na vás podává trestní oznámení, protože jste o něm prý měla říct, že vás ohrožuje na životě. Ohrožoval vás na životě? Jak tento postup šéfa České televize vnímáte?

Nevím, co je obsahem trestního oznámení, ani zda bylo skutečně podáno. Pan generální ředitel Dvořák prokazatelně lhal Radě ČT už tolikrát, že si pravdivost jeho tvrzení o trestním oznámení netroufám posoudit. Pokud by však tentokrát mluvil pravdu, pak to znamená, že generální ředitel ČT na mě jako člena kontrolního orgánu ČT podal trestní oznámení za to, že o mně televize, kterou řídí, vysílala v hlavní zpravodajské relaci lži.

Byla jsem již dříve upozorněna, že se pan Dvořák pokoušel dostat k mému policejnímu spisu, což považuji za skandální. Ani při jednom ze tří výslechů na Policii ČR, ani veřejně, ani v soukromí jsem samozřejmě nikdy neuvedla, že se mě Petr Dvořák snaží zabít nebo jinak ublížit – čistě proto, že si to nemyslím. Jak jsem koneckonců řekla na jednání Rady ČT – Petr Dvořák je možná špatný manažer, ale nikoli masový vrah.

Mimochodem, lživá tvrzení a nepravdivé domněnky redaktorky Respektu Ivany Svobodové jsem vyvracela okamžitě nejen ve veřejných rozhovorech, ale také v soukromé SMS panu řediteli Dvořákovi. Už 13. dubna jsem mu napsala:

„Dobrý den, pane generální řediteli, mohu Vás ujistit, že obvinění z toho, že mě chcete umlčet, zlikvidovat, ba dokonce zavraždit, z mých úst NIKDY nepadlo. Nesmíte Respektu všechno věřit. Já také nevěřím tomu, že ten offshore na Panenských ostrovech je CELÝ Váš. Se srdečným pozdravem Hana Lipovská.“


Moji právníci začali připravovat v návaznosti na jednání Petra Dvořáka žalobu, já však věřím, že se mi omluví sám.

Co se týče vaší osoby, ve Sněmovně v úterý neprošel bod, aby se poslanci zabývali vaším odvoláním. Někteří vaši kritici se odkazují na právní posudky, z nichž plyne, že jste pro své angažmá v Institutu svobody a demokracie ve středu zájmů a porušujete zákon, což odmítáte. Není vaše další společenská či občanská činnost zbytečnou vodou na mlýn těmto kritikům?

Před rokem jsem byla do Rady ČT zvolena 114 hlasy ze 193 přítomných poslanců. Tento týden odmítlo podpořit byť jen projednání mého odvolání 117 poslanců ze 183 přítomných. Tato čísla vypovídají o mé práci nejvíce.

Každý člen Rady ČT musí počítat s tím, že jej Sněmovna může kdykoli odvolat, podle zákona je Rada ze své činnosti odpovědna Poslanecké sněmovně. Tato Poslanecká sněmovna mě ovšem před rokem zvolila při plné znalosti mé činnosti v Institutu svobody a demokracie, mým odvoláním kvůli stejnému důvodu by popřela sama sebe a své rozhodnutí. Zároveň, pokud je mi známo, Legislativní odbor Poslanecké sněmovny nenalezl důvod k mému odvolání kvůli činnosti ve správní radě zapsaného ústavu. Ostatně, nechala jsem si udělat právní revizi všech svých aktivit a ty, které podle právních posudků kolidovaly s činností člena Rady ČT, jsem ukončila.

Buďme ale upřímní – řada členů Rady ČT je skutečně nebývale aktivní až na samé hranici zákona o ČT. Třeba Martin Doktor jako sportovní ředitel Českého olympijského výboru má v Radě na starosti sportovní tematiku, přestože Česká televize, ČOV a Česká olympijská a.s. spolu úzce obchodují, i navzdory tomu, že jeho nadřízený Jiří Kejval je členem Divácké rady ČT. O stínových cenách a hospodaření se sportem ve veřejnoprávním prostoru se vyprávějí celé legendy, dokud však není nikdo přistižen při činu, těžko této sportovní chobotnici utneme chapadla. Nebo René Kühn, který ministru kultury za ČSSD Lubomíru Zaorálkovi dělal volební kampaň a nyní působí na Ministerstvu kultury jako jeho poradce pro veřejnoprávní média. Nemluvě o tom, že nejméně pět ze současných členů Rady ČT bylo po určitou dobu úzce provázáno s vládní ČSSD a jejími představiteli.

Deset bývalých radních se obrátilo na poslance s otevřeným dopisem, v němž konstatují, že někteří současní radní šikanují generálního ředitele a snaží se na něj za každou cenu něco najít, což je podle nich nepřípustné. Není to skutečně vůči Dvořákovi šikana?

Generální ředitel je odpovědný Radě ČT. On je ten, kdo rozhodovací procesy nastavuje a kdo tedy i za rozhodnutí svých podřízených zodpovídá. Zákon členům Rady neumožňuje požadovat vysvětlení například přímo od ředitele vývoje Jana Maxy nebo ředitele sportovního kanálu Jiřího Ponikelského, ale musí každé své pochybnosti řešit prostřednictvím generálního ředitele. Ten je jejím partnerem, toho volí, toho odvolává, a je za tato rozhodnutí Sněmovně, a tím i koncesionářům odpovědna.

Dopisu bývalých radních ovšem rozumím. Naše činnost dnes totiž odhaluje jejich někdejší nečinnost, jejich zanedbání péče řádného hospodáře, jejich ignorování zákona. Podle mě se neobávají ani tak o generálního ředitele Petra Dvořáka, ale spíše o sebe. Vždyť to byl právě Milan Uhde, kdo v roce 2013 Respektu vyprávěl, jak jej jeho synovec Vladimír Uhde pracující jako právník pro PPF požádal, aby se seznámil s jeho klientem Petrem Dvořákem. Ten tehdy v luxusním hotelu na schůzce Uhdemu řekl, že „dostal jistý náznak“, že by mohl kandidovat na funkci generálního ředitele ČT. Pan Uhde tedy od počátku věděl, koho zvolil, a jistě stejně jako další tehdejší volitelé také velmi dobře věděl, proč i jaké důsledky to pro ně mohlo a může mít. Jednají proto v duchu verše „Nedávej se ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.“

Co říci na to, že autoři onoho dopisu tvrdí, že seznam přešlapů Rady ČT je mnohem delší, poškozuje význam ČT a vyzývají Poslaneckou sněmovnu, aby zjednala nápravu tak, aby radní naplňovali své zákonné povinnosti?

Souhlasím s tím, že Rada ČT dlouhou dobu nevykonávala svou práci pečlivě a poctivě. Projevilo se to opakovaně neznalostí podkladů nebo zmatky při hlasování. Když jsem před rokem nastoupila, ptala jsem se zkraje zkušených, služebně starších radních na některé podrobnosti z předkládaných zpráv, kterým jsem chtěla porozumět. Dost často mi doporučili, ať to neřeším.

Sama jsem byla svědkem toho, jak se bývalé vedení Rady obracelo na generálního ředitele, kterého kontroluje, s dotazem, jak formulovat to či ono usnesení. V poslední době však Rada své povinnosti plnit začíná.

A já věřím, že volební výbor dohlédne na to, aby Rada do zpohodlnělého nicnedělání symbolizovaného příslovečnými chlebíčky už znovu nespadla.

Pokud jde o pozici Petra Dvořáka a záležitosti kolem firmy GOPAS, v čem je podle vás hlavní problém? Mnozí tu kauzu komentovali tak, že se o tom dávno vědělo, nebylo to nic tajného a ČT této firmě za dodané služby platila marginální částky…

Petr Dvořák v životopise uvedl, že je předsedou správní rady firmy GOPAS. Co ale neuvedl, je, že ... 

56 komentářů :

 1. Zrovna ten pěkný konec chybí z článku tak ho jsem dám:

  Česká televize nesmí být nikdy politickým hráčem, Česká televize musí být rovným hřištěm, na kterém političtí hráči férově zápolí. Kritika práce některých zaměstnanců České televize včetně Petra Dvořáka tak neohrožuje ani ČT, ani demokracii, ale jen partikulární zájmy několika jedinců, kteří námi placenou televizi chtějí využívat pro své vlastní účely. Česká televize patří lidu České republiky, ne těm, kdo v ní nebo pro ni pracují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. NO PŘESNĚJI NEMĚLA BY BÝT POLICKÝM HRÁČEM. Jenže vše je jinak a nejen u Český televize. Když mám náladu a čas sleduji Německou televizní vysílání. Tam se lže jako by nic a kritika je skoro nemožná. V posledním roce Bundestág schválil větší pravomoce pro policii a podle zákona je veškerá tzv. konspiráční toerie trestána zákony. Jen vláda má pravdu. Snad se toho v Česku nedočkáme, ale jedeme na tejný koleji jako Německo ... bohužel.

   Vymazat
  3. reproduktor To je právě ono pozvou do vysílání odeesáka rádoby svatého a pyjáta a ti si tam hezky notují. Žádná diskuze s opravdovou opozicí. Snad se totality od skopčáků nedočkáme.

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 3. Americké bombardéry vykonají let nad Evropou

  https://cz.sputniknews.com/20210531/americke-bombardery-vykonaji-let-nad-evropou-14679251.html

  Co přispívá k úpadku vzdělání v ČR? Vachatová poukazuje na mechanismy práce neziskovek ve školách

  Politička rovněž nechápe, proč Člověk v tísni a jeho projekt Jeden svět na školách podněcuje nenávist proti bělochům a jako rasisté jsou vykreslováni výhradně běloši.

  https://cz.sputniknews.com/20210531/co-prispiva-k-upadku-vzdelani-v-cr-vachatova-poukazuje-na-mechanismy-prace-neziskovek-ve-skolach--14681342.html

  „Nazýváme věci pravými jmény.” Rusko odpovědělo na kritiku ČR vůči seznamu nepřátelských zemí

  https://cz.sputniknews.com/20210531/nazyvame-veci-pravymi-jmeny-rusko-odpovedelo-na-kritiku-cr-vuci-seznamu-nepratelskych-zemi-14685087.ht

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně jak jste popsal. Politické (zdůrazňuji POLITICKÉ) neziskovky si rejdí na školách zcela
   neřízeně a šíří bludy o mírumilovném a demokratickém islámu. Kolik ředitelů by si je vůbec dovolilo odmítnout? Na druhé straně: jaké šance má např. paní Majerová-Zahradníková, K. Samková pánové Kuras, Hampl, Tomský, dr.Vondruška, dr. David atd.atd.

   Vymazat
 4. Česká televize si hraje na něco, co není a svůj název si nezaslouží. Říkejme jí třeba, Televize Václava Havla. Jakkoliv je to tragické, odpovídá to realitě.

  OdpovědětVymazat
 5. Šipy pravdy zasahuji unknovny zatknute do žlabu toku penez nasich koncesionarskych poplatku

  a to primo do jejich nasimi poplatky vykrmenych nechutnych zadku.
  Ted je zrovna cas,aby si tam vyvesili falesnou trikkolonu,nebot jim tam pry spadlo jejich cerne srdce lzi a podvodneho ohlupovani cele OS umelci z prazskych kakavarenskych povalecu, konzumentu travy,pry aby mohli rajtovat na mrtvych oslech sveho majitele verejnopravni televize,ze ktere si udelal GR pry soukromou.

  Proc nezverejnilii v GR TV ČTVRTY postulat uz se formulujicich NARODNICH ZAJMU,ten pozaduje malickost.
  Rozdelit se o ten jeho lup FIFTY FIFTY tj 50% pro neho a 50 % pro obcany volice,kteri zacali pozadovat tyto JEJICH miliard na vytvoreni internetove site zpravodajskych webu,ktere by usporily nami financovane de fakto soukrone tv lhani s cilem nebohe OS dale ohlupovat a jeste jim za to zvysit tv poplatky a o 50 000 plat!

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 7,30
   Tvojí Achillovou patou je tvoje hlava!

   Vymazat
  2. 7,46
   Nechtěl,věřtě,že nechtěl!I slabomyslná Maryčka Kletečková mu utekla ze strašákem z pole a pak se mu rozpadla rodina úplně,oba chlapi mu utekli.-D

   Vymazat
  3. 8,06
   Narodit se hloupý,to je nevyléčitelná choroba!

   Vymazat
  4. 7.30 Co tím chtěl autor říci? Slečně Lipovské to pálí má přehled a věci rozumí. A vy ho máte?...VIP 😀

   Vymazat
  5. Bezejmennému vadí a zároveň paní Lipovskou obdivuje, že má "větší koule" než on sám.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  9. 9,06
   Kdy je ODDĚLENÍ PROSEKTURY ty troubo z Jericha?!
   A jen tak na okraj,mám pružnou pracovní dobu,tudíž jdu domů,kdy chci!
   Verstehen dumkopf?!

   Vymazat
  10. 9,12
   Přemýšlíš jen při chůzi....škoda,že jsi nechodící!

   Vymazat
  11. 10,44
   Idioty máme,chybí nám Dostojevští!

   Vymazat
  12. Bajecne drza holcina, svezi vichr do zasmradlych koutu, konvencne nekonvecni a dusevne nicim neomezena, nahly blesk a hrom ze zamraceneho nebe a samozrejma obycejnou kurazi a statecnosti..
   I nebe stoji ted za ni.
   Myticky David ,ktery si bez okolku vyslap na Goliase a hodne jich.
   Navic, tentokrate zbabelych az beda..
   A kdo by nezavidel jeji zivot, roli v nem a ty nadherny prilezitosti, ktery ji prihrava ,at se stane cokoliv uz poznamenala svet a jeho beh..
   Jako dite ktere nevedomky otevira obrovskou branu, za kterou ceka vichrice ,aby smetla a defenestrovala, vse co tizi..
   Budou mit vsichni ostatni co delat, aby se ji aspon vyrovnali..A dokazali ,ze jsou take aspon trochu,Cesi.
   Mnoho stesti v zivote preji..P.

   Vymazat
 9. Na PL někdo píše, že je potížička. A není to pravda? Jistě jistě, dělá potíže těm, které má kontrolovat.

  Proč tam nenechat ty, co tam byli léta před ní, a ti nikdy nedělali potíže, že?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mozna proto, ze jako radni ,Hana neni ani trosku bezradna..Tim.
   Vsechny ty ostatni prave ona odhaluje jako totalne bezradny..

   Vymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9,03
   Když o tobě říkám,že JSI IDOT,NENÍ TO URÁŽKA,ALE PROSTÁ DIAGNÓZA!.-)

   Vymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. 10,50
   Rozum má své meze,ale omezenost je NEomezená!

   Vymazat
 12. Když budu ignorovat všechna podezření a nařčení a vezmu v úvahu pouze fakta, tak hospodaření ČT je v nepořádku. Dokládá to nesmyslná likvidace rezervního fondu a doklady plateb se začerněnými částkami. Nechápu proč nemůže NKÚ kontrolovat hospodaření ČT. Chápu, že na tento nedostatek upozornila členka Rady pro ČT, i když má v kompetenci jen programovou parcelu. Nechápu, že zrovna pravice, jejíž doménou má být dozor nad férovým hospodařením se staví proti kritice. Čekal bych přivřené oko od levice, která podle pravice je rozhazovačná. Že za hospodaření nese odpovědnost ředitel je jasné. Tak proto nechápu tanečky okolo. Možná, že když se vymění ředitel a trochu ubere z koryta, třeba se zvedne i programová úroveň.

  OdpovědětVymazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10,48
   Intelekt je neviditelný pro toho,kdo žádný nemá!

   Vymazat
 14. 11,00-11,03
  Hloupost se projevuje dvojím způsobem-buď mlčí nebo je výmluvná.Mlčenlivá hloupost je snesitelnější!

  OdpovědětVymazat
 15. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,33
   HLUPÁK NESNÁŠÍ OPONENTA!

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. 11,47
   Veď osla do Říma,vrátí se osel....

   Vymazat
 16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,36
   Být na obtíž je hlavní úlohou hlupáka!
   Jemný člověk vycítí,zda je vhod či ne a umí zmizet v okamžiku,,který ještě předchází onomu,KDY SE STANE ZBYTECNÝ!!!

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. 11,46
   Moudrý muž je pánem svého ducha,hlupák však jeho otrokem....

   Vymazat
  4. I kdyby byla slečna Lipovská lesba tak co? Spousta hereček nebo političek se tím veřejně pyšní. Proč si jejího sexuálního zaměření vůbec všímáte? Pane Inde jste netolerantní hrubián! A že vás Ave já svou inteligencí pěkně vytáčí!? Pak jste vedle jeho moudrosti jak hloupý skoláček...VIP 😀

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  6. 12,58
   Blázen každého za blázna soudí!

   Vymazat
  7. 12:39
   On si fakt všímal její (údajné) menšinové orientace? Takže podpora těchto troubů pro LGBTQ je taky jenom lež. Ostatní elfové a liberálně-fašističtí aktivisti ho rituálně upálí za zradu nebo tak něco. :)

   Vymazat
 17. 14,14
  Veď osla do Říma,vrátí se osel.....

  OdpovědětVymazat
 18. Přeji slečně Lipovské hodně sil a štěstí v boji proti té Peleši ČT lotrovské. Už jsem ani nedoufal,že se najde někdo kdo se té televizní rakovině postaví. Slečnu Lipovskou podpořme podle svých možností a třeba i korespondenčně zasláním svého názoru na situaci v ČT,její vedení a redaktory . Názory je možné posílat emailem na adresu
  šéfů poslaneckých klubů - posta@psp.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to jako, že když pošlu něco na tu univerzální adresu, tak se to dostane ke komu?

   Vymazat
  2. Parlament ČRP Praha
   Předsedové poslaneckých klubů

   - posta@psp.cz

   Sekretariát vaši připomínku zaeviduje a informuje Vás
   zpětně emailem, že připomínku předal předsedům poslaneckých klubů.
   Je nutné uvést jméno a příjmení.

   Vymazat
 19. O slečnu Lipovskou mám docela strach. Neví, jakou lidskou špínu má proti sobě.

  OdpovědětVymazat
 20. Pane Jaroslave,
  mám podobné pocity, zda se mi že jsme se přemístili někam na Sicílii.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.