Reklama

čtvrtek 13. května 2021

Tragická bilance "demokratizace" Afganistánu a Armáda ČR

Jaroslav Štefec
13. 5. 2021    facebook Jaroslava Štefce

Americká Brownova universita vypracovala na popud americké vlády při příležitosti stažení zemí, které pod hlavičkou NATO "hájily svobodu a demokracii" v Afghánistánu, studii, hodnotící jejich ztráty v této těžce zkoušené zemi. Zabývala se samozřejmě především armádou USA, ale také armádami dalších anglofonních zemí - Kanady a Velké Británie. A také armádou německou.
 
Kromě procenta padlých a jinak zemřelých k celkovému počtu nasazených vojáků studie vyčísluje také ztráty ekonomické - počínaje přímými náklady na přepravu, vybavení a udržování kontingentů vojáků v této zemi, a konče investicemi do "pomoci afghánskému lidu", což jsou, jak se čím dál zřetelněji ukazuje, nenávratně a naprosto zbytečně vyhozené peníze, bez jakéhokoliv hmatatelného dopadu na vnitřní vývoj v Afghánistánu a zlepšení situace jeho obyvatel. Těch ostatně v důsledku našeho "mírového působení" zahynulo více než 50.000. Míněno samozřejmě civilistů, mezi nimiž bylo více než 40 % obětí v dětském věku. Pro tyto mrtvé se používá termín "collateral damage". V médiích to vypadá lépe, než "povraždění civilisté".

Očekávám, že i česká vláda v rámci zpytování svědomí pověří vhodnou nezávislou instituci vypracováním podobné studie, samozřejmě za rozumnou cenu (rád bych věřil, že tou pověřenou institucí nebude něco neziskového, například Evropské hodnoty). Daná instituce by měla vedle konstatování, že české ztráty v Afghánistánu, vztažené na počet lidí, kteří se tam vystřídali, patřily k těm nejvyšším, také vyčíslit nesmyslně vyhozené miliardy za udržování stálého kontingentu "privilegovaných" vojáků v misích. A především - měla by rozkrýt rozkrádání peněz, určených primárně na zajištění obranyschopnosti ČR, při nákupech zbytečného a často naprosto nesmyslného vojenského a dalšího vybavení, pořizovaného pod hlavičkou "pomoci spojencům v jejich boji za svobodu".
 
Politici mají v tomto případě rozhodně proč zpytovat. Horentně předražené a z mého pohledu často skutečně idiotské armádní nákupy po celou dobu afghánského dobrodružství neúnosně zatěžovaly už tak dost chudý rozpočet našeho státu. Počínaje dělostřeleckými radiolokátory Arthur, operetními vozidly Pandur, do prostředí Afghánistánu naprosto nevhodnými dýchavičnými Dingo 2, nebo nesmyslně předraženými odstřelovacími puškami a jejich optickým vybavením, přes letouny CASA, vhodnými (jak se nakonec ukázalo) nanejvýš k přepravě vládních delegací a koní Przevalského (což vyjde zhruba nastejno), až po rozkrádačky, které ve snaze o jejich zamaskování vedly v konečném důsledku tehdejšího ministra obrany Bartáka k zdánlivě nesmyslné likvidaci úspěšné policejní jednotky SOG, nebo "šikovně" organizované nákupy vybavení pro jinak chvályhodnou českou polní nemocnici.

Nenávratné finanční ztráty jdou do stovek miliard korun. Pozitivně se projevily především na majetcích některých lidí, kteří k nim měli blízko, ale i konkrétních politiků a politických stran. S obranyschopností ČR už to bylo horší. Obrovské a bojím se, že nenávratné škody však způsobila především reálná likvidace podstatné části české armády její transformací z prostředku státu k obraně našeho území a nás, občanů, v partu "hrdinných přicmrdávačů" zahraničních dobrodružství našich tzv. "spojenců", rvoucí se o místa v lukrativních misích, navíc důsledně vychovávaných v duchu myšlenky, že prioritou české armády jsou mise NATO, ne obrana vlastní země. Psychologické studie na toto téma, vytvořené před několika lety týmem špičkových armádních psychologů a sociologů, zmizely pod hlavičkou nejpřísnějšího utajení ze světa. Ostatně stejně jako tým, rozpuštěný vzápětí po předání studie.

České ozbrojené síly byly rovněž zásadně poškozeny promyšlenou a dlouhodobou likvidací jejich akvizičního systému. Dnes si armáda není schopna bez pomoci agentur NATO koupit pomalu ani ponožky a (až na výjimky) co větší nákup, to průšvih na hony zavánějící korupcí a rozkrádačkami. Zatím bez trestu.
 
Tohle se dalo politicky a ekonomicky praktikovat v době, kdy bezpečnostní situace v Evropě byla (zdánlivě) klidná. Čeští politici bezmyšlenkovitě kašlali na naši společnou budoucnost a v mnoha případech zcela vědomě podporovali nejen tyto zlodějny, ale i cílenou likvidaci obranyschopnosti českého státu a také českého obranného průmyslu. Přes upozorňování odborníků, mezi které se rovněž počítám, na skutečnost, že armáda nám bude brzy opravdu chybět. Skutečná armáda, ne to, čím dnes naše vláda disponuje, a to ještě jen do jisté míry. Varovné signály jsou nasnadě.

To, co se dnes děje v Izraeli, je sice zdánlivě běžná "šaráda" z řady těch, které se tam dějí desetiletí. Ale... Tentokrát je to jiné. Hamás dokázal na pozadí problémů, vynořujících se s koncem pandemie, rozdmýchat nenávist zejména mladých muslimů k Izraeli natolik, že tam začala skutečná válka.
Francouzští vojáci varovali vedení své země, že pokud nezasáhne proti rozpadu státu v důsledku interní expanze radikalizujících se muslimů, vezmou věci do vlastních rukou, a světe div se, podporuje je téměř 90 % původních obyvatel této druhdy kolébky svobody. Německo se potýká s raketově rostoucí zločinností a (neochotně) přiznává totální krach imigrační politiky Frau Merkel. I velmi liberální Švédsko ostře změnilo poměr k imigrantům a začalo se jim aktivně bránit.
 
Koncem léta, až skončí pandemie, budeme tak nejen my, chudá ČR, ale i bohaté západoevropské země stát před realitou postcovidové ekonomické a sociální recese, které nepomůžou žádné obří emise bezcenných peněz. Co se bude u nás dít s těmi desítkami tisíc zahraničních dělníků z půlky světa, které k nám navozily zahraniční firmy i s rodinami, aniž by jakkoliv řešili jejich případnou repatriaci do vlastních zemí, to Bůh suď. Západoevropské země s pouličními nepokoji a latentní občanskou válkou na tom budou podstatně hůř.

Naše civilizace je nemocná. Stejně tak je nemocná společnost u nás, v ČR. Ztratili jsme díky našim pseudopolitikům pud sebezáchovy a teď budeme sklízet trpké ovoce třicet let trvající bezstarostnosti, doslovného prožírání vlastní budoucnosti a patolízalství vůči tzv. "spojencům", kterým jde jen o vlastní lidi, vlastní zisky a zachování vlastních výhod. Na nějakou Českou republiku, Slovensko nebo Maďarsko naprosto kašlou. Tedy pokud se nějaké pomoci týká. Podstatné jsou pro ně zisky a to, aby jejich nové koloniální državy, poražené ve studené válce, držely pusu a krok. Pokud si to neuvědomíme, a hlavně, pokud to nedokážeme změnit, skončíme spolu s nimi. Nepokoje a srážky, které začnou koncem léta v západní Evropě, se k nám nemusejí nutně přelít. Ale musíme začít jednat. Hned.

61 komentářů :

 1. 10,04
  A že si z porážky ten amiokupant nevzal mustr a strkal tam rypák,když věděl,že dostane a potáhne s ostudou????!!!!Ovšem MAKOVÁ POLE je velkým lákadlem.-)

  OdpovědětVymazat
 2. Tě musí žrát, když nerozumíš psanému textu, že. A co teprve, když nechápeš smysl vět. To musí být pro tebe hodně, ale hodně deprimující!

  OdpovědětVymazat
 3. Ten Indický běžec je nějak neznalý historie konfliktu v Afghánistánu.

  OdpovědětVymazat
 4. Nějak si ustrnul v r. 1979, asi ti nejde běh. Nebude to tím, že máš kalhoty dole ?

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 6. Já bych řekl, že je splněno. Nezůstal tam kámen na kameni. Ale že se té naší demokracii ti Afghánci bránili, co ? Dvacet let ! Teď už si jenom rozdělíme místní kolaboranty, které si po těžké práci přivezeme domů, jako odměnu. No a kam se s těmi našimi hodnotami podíváme zítra ? Kdo bude ten šťastnej ?

  OdpovědětVymazat
 7. Mila Kaceno, pletes si konzultaci s menstruaci.
  Al-kajdu vycvicili a vyzbrojili americani. Aby pousteli SSSR zilou, jak poustel vetnamci zilou americanum ve vietnamu. Kdyz mas tak dobre informace s kym tam ted bojuje Nato?
  A bud rad ze noha vojaka Rude armady vstoupila na uzemi CSR jinak by jsi ted nebyl a nebo by jsi byl jako otrok nekde na ukrajine. Ale kdyz ctu tve prispevky jiste by jsi muvil nemecky a udaval sve spoluobcany za to ze mluvi cesky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10,37
   Už i zrcadlo ti odpovídá...?

   Vymazat
  2. 11,11
   Je zajímavý a všeobecně známý,že Usáma byl veliký kamarád s Křovím mladším,takže nějaké pindy o tom,že místní bojovníky amiokupant neozbroval je blbost!
   Amiokupant NIKOHO NA ÚZEMÍ ČECH NEOSVOBODIl....ani Plzeň ne!

   Vymazat
  3. Bys neměl žádný důchod, jako tisíce američanů.

   Vymazat
  4. 11,28
   Blbeček seš ty,Plzeň byla osvobozena dávno před tím,než tam ten imbecilní Patton a hordou imbecilů dorazil!!!!
   Cheb a Klatovy možná toužebně čekali na ten amiksindl,kterej je s velkou láskou bral za velkou louži.Jen Vlasov a Buňačenko to jaksi netipovali spravně a dostalo se jim za vlastizradu náležitého trestu.
   A dobytek seš ty,k tomu ještě s F73+A52!

   Vymazat
  5. 12,09
   Zase se prostituuješ před zrcadlem ty mOUDro z Beřkovic.-)

   Vymazat
  6. 11,46
   NEuznat to,že češi osvobodili vlastní město může jen havla amis@@@vk,což seš ty,indoběhno!
   Wikipedie a realita není to samé!

   Vymazat
  7. Mily Sprintere. Pokud by rusove neprisli do ofenzivy a zacli dava nemcum na prdel tak si americane, anglicane mohli o bojich v evrope jen nechat zddat. Zacli se obavat ze by se RA zastavila u kanalu lamanche.
   A jeden soukromy dotaz kdyz nekoho zacne urazet mas dobry pocit, nebo aspon erekci?
   Muzes mi poseptat sladke tajemstvi kolik valek a prevratu od roku 1900 do roku 2018 provedl SSSR a kolik USA. Jak jsem si vsiml mas uzasne historicke znalosti urcite me poucis!!!!

   Vymazat
  8. 13,29
   Bože ty máš vyhrábnuto do konce 25.století!.-)
   Amiokupant neodešel 75 po konci druhý světový války z Německa,Japonska,Jižní Koreje ani Havaje!
   V rámci operace TRVALÁ OKUPACE ZAČÍNÁ VÁLKY s plnou držkou demokraci,KRADE A VRAŽDÍ VE VELKÉM,takže nepindej o okupanci v roce 68!
   A to,že amiksindl podporoval Hitlera(Preston Bush,Henry Ford ) a jiní je nad slunce jasnější,zřejmě s výčitky svědomí se amík rozhodl podporovat Rusa a taky si to nechal zaplatit!Joooo a kdyby na tom byl v Berlíně Rus tak špatně,jak mohl vlítnou hned v srpnu na Japonce?!Drž raději tlamu ty inkluze z havloflašky nebo si vypadni zvracet na Forum,tam tě ocení Svatováclavskou orlicí a zmrzlinovým pohárem s voskou.-)

   Vymazat
 8. Máte tam chybu, místi idický běžec by správně mělo patřit indický blbec, aby každý věděl co jste zač. Dobyvatelské války americké soldatesky svádět na SSSR může jen naprostý idiot ! To by jste mohl také napsat jak teroristé pomocí dvou letadel shodili V USA tři domky i kyž každý technik vám potvrdí, že se jednalo o řízenou demolici - viz autntické záběry !! Podobnou frašku rozehrála vláda Andrejka se dvěma agenty, kteří si navíc odnesli z Vrbětic dvě sportovní tašky s 8 000 ks samopalů !

  OdpovědětVymazat
 9. Zajímavé. Dvaatřicet let po prohrané studené válce je fakt prohry věčně živý (asi jako dříve Lenin). Jako kdyby někdo vytáhl prohru Německa a jeho spojenců v roce 1978.

  OdpovědětVymazat
 10. V Avganistánu se končí jak ve Vietnamu, že pr.Zeman stále vykřikuje teroristické blbosti je škoda. Otázka je , kde US zevlouni začnou novou válku ?

  OdpovědětVymazat
 11. Mezi lety 1919–1929 byl vládcem Afghánistánu Amanulláh Chán, za jehož vlády prošla země četnými sociálními i politickými reformami. Amanulláh navázal diplomatické kontakty se Západními zeměmi. Mezi lety 1933–1973 v zemi vládl král Muhammad Záhir Šáh. V roce 1973 Záhirův švagr Muhammad Dáúd Chán zahájil nekrvavý puč. Dáúd a celá jeho rodina byli zavražděni v roce 1978, kdy afghánská komunistická strana uspořádala převrat a převzala vládu v zemi.

  V srpnu 1979 zahájila americká vláda financování protivládních mudžáhidů s cílem donutit sovětskou vládu k intervenci. 24. prosince 1979 SSSR intervenoval Afghánistán. O dva dny později byl za pomoci sovětských zvláštních jednotek zavražděn prezident Hafizulláh Amín a místo něj dosazen Babrak Karmal. Tím začala Sovětská válka v Afghánistánu, trvající 10 let (1979-1989).

  Když byl z teroristických útoků z 11. září 2001 obviněn Tálibán, Spojené státy a jejich spojenci intervenovali Afghánistán a tálibánskou vládu svrhli. Na konci roku 2001 se lídři afghánských opozičních stran sešli v Bonnu, aby se dohodli na novém vládním zřízení v Afghánistánu. V prosinci 2001 byl jmenován Hamíd Karzáí předsedou prozatímní vlády, v roce 2002 tzv. prozatímním prezidentem a 9. října 2004 vyhrál v řádných prezidentských volbách. Jeho moc v zemi je však diskutabilní.

  OdpovědětVymazat
 12. Čtrnáct českých vojáků zemřelo v Afghánistánu. Dle vyjádření prezidenta republiky Miloše Zemana tam naši vojáci bojovali za Prahu. Snad teď vysvětlí, co tam ti mrtví pro Prahu vybojovali. Jediné co se v Afghánistánu po dobu okupace Američany podstatně změnilo, je produkce heroinu a jeho vývoz do západních zemí, především do USA. Perfektní kšefty pro americkou armádu, CIA a jejich přicmrndovače, včetně příslušníků AČR.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,08
   Bohužel,pan prezident se mýlí....naši žoldáci jsou díky tomu,že bojují po boku amiokupnantů v očích místních kdekoliv na světě ŠKODNÁ!

   Vymazat
  2. Laco Oni opravdu bojovali za Pražské havloidy a jejich sen o Americké světovládě. Pan Štefec napsal pravdivý článek.

   Vymazat
  3. 12,10
   Kdy patřil PRÁVOPLATNĚ Krym k Banderostánu ty hňupe nevzdělanej?!

   Vymazat
  4. Predstavte si jednu situaci. Rok 1975 Vlastenec ukradne plnou cisternu s benzinem prorazi branu kasaren vjede dovnit narazi na ubytovnu vojaku. a cisterna vybuchne vlastenec zahyne a s nim xx okupacnich vojaku. Za dnesni demokracie by ponem bylo pojmenva xx skol, parku a uic po cele republice.
   Afgansky vlastenec se opasa bombou a odpali se u okupacnich vojaku ve sve zemi. Zahyne on a xx ceskych vojaku.
   Dotaz zni: jaky je rodil mezi ceskym vlastencem a afganskym vlastencem?

   Vymazat
  5. Mily Ave ja: udelej pokus a trosku si nastuduj ukrajinske zakony.
   Kdyz se ukrajina osamstatnila tak jeden ze zakonu je asi v tomto zneni!!! Krym je samostatna zeme v ramci ukrajiny,s vlastni vladou parlamentem a s moznosti vyvolat referendum o setrvani nebo odchodu z ukrajiny. Udelali referendum o odchodu z ukrajiny a pripojeni k rusku. Pritom v dobe referenda tam bylo xxx pozorovatelu z |EU.
   A bys nemel problem se zelenymi muziky. V svastopolu byla dislokovana |Ruska posadka v poctu cca 25000 a to na donu 100 let. A asi ti nikdo neposeptal ze 90% ukrajinskych vojaku civilistu se rozhodlo pod kuratelou nenavidenych rusu.
   A demokraticka ukrajina okamzite zahradila kanal ktery privadel na Krym vodu, a demokraticky odstrelila stozary VVN.

   Vymazat
  6. 13,37
   Prostě a jasně,Krym nebyl nikdy Ukrajinskej,tohle území bylo těm Banderocům protiprávně přiděleno Chruščovem.Finto šmitec.

   Vymazat
  7. Armáda "Česka"-američtí vojáci v českém žoldu a občas přicmrdávači jiných západních" demokracií"-viz Francie v Mali!

   Vymazat
 13. Jen krátce k Sovětské pomocí Afghánystánu. Pro mnoho zarytych neznalcu byl Sov. Svaz oficiálně pozván vládou Afghanu. Pomoc Svaz stála kolem 2,8 miliardy dolarů. Na straně opozice vlády stala finanční i materiální pomoc USA. Ta dosáhla výše 3,2 miliardy dolarů. Po čas vojsk SSSR se stavěly nemocnice i školy pro Afghance. Systém vydržel po odchodu vojsk ještě 5 let, než byl znicen Talibanem. V Pakystanu se pod dohledem voj. specialistů z USA skolili "zabijáci" jako byl třeba Bin Ládin. Tak nějak vždy probíhá "demokratizace" pod patronatem USA.

  OdpovědětVymazat
 14. Je mi smutno z faktu, že Český voják se stal okupantem v Srbsku, Afghanu i v Mali.

  OdpovědětVymazat
 15. Afganistán, to je další kamínek do mozaiky zločinů USA ve světě. A to se děje více jak 200 let, stačí však připomenout zločiny z nedávných dob: Hirošima, Nagasaki, Vietnam, My Lai, americká dvojčata, Irák, "humanitární bombardování! v Jugoslávii, ukradení Kosova slovanskému Srbsku, Lybie, Vrbětice, Irán.....Nyní kdy zuří vraždění Palestínců, agresorem je Izrael,-když mělo dojít k hlasování RB, tak USA to zablokovaly, a hned tam vyslal Bidet jakéhosi úředníka, aby boje uhasil, jakoby USA byla "First" na světě. Jeden zločin za druhým a oni chtějí kázat o lidských právech, demokracii a sankcích....Zastavme americký imperialismus. K čemu je OSN?

  OdpovědětVymazat
 16. 11,54
  Ty budeš mluvit o svéprávnosti?????Ať žije kvadratura kruhu.-D

  OdpovědětVymazat
 17. 11,41
  Věřte,že ti vojáci sami sebou pohrdali,že nesouhlasili a s nelibostí ve většině plnili rozkazy amiokupantů....zvlášť v Srbsku.

  OdpovědětVymazat
 18. Indičtí běžci prý žerou slimáky, i ty španělské zrzavé. Hlemýždi a slimáci často přenášejí zárodky parazita motolice. Ta působí ledacos, třebas i problémy v mozku. Ty se vám opravdu nevyhnuly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Tatrane OSN je k h..nu!!! Vždyť stačí načíst historii, proč to vlastně vzniklo. A propo; proč to Doník přestal financovat??? Asi mu "došlo" k čemu to je... Stejně jako WHO, když přišel na to, že je to Billovo hřiště...

   Vymazat
 19. Pánové prosím,
  držme se tématu a střety názorů nenahrazujme jen kohoutími zápasy.

  OdpovědětVymazat
 20. 12,47
  Piš česky.....nebo raději vůbec,Vygume!

  OdpovědětVymazat
 21. 10:04 kdybys tu fašitickou ožralou tlamu držel uděláš líp dacane.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 22. Tomu studentovi co 10:04 přiběhl až z Indie.
  Buď byl Šafr zase ožralej, nebo jste při desetiminutovce nedával pozor. Al-Kaida začla "pracovat" o patnáct let déle. Otec zakladatel tohoto bohulibého sdružení byl Američan. Nějaký U.bin Ládin. Znáte ho ? Vejre.

  OdpovědětVymazat
 23. 13,16
  Copak,indoběhna je tvůj spolubydlící z cvokhausu:-)

  OdpovědětVymazat
 24. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vydrž, přemřelo, máš to za pár a odtáhneš do řiti. Pak tě bude doma mlátit stará ještě víc, ale očividně se jí nedaří tu blbost z tebe vymlátit.

   Vymazat
 25. Afghanistan je predevsim skvely vyvar. Nadale tam zustanou ruzni zoldaci placeni Pentagonem. Pro zajimavost, uz pred lety jsem cetl, ze zhruba ctvrtina nebo petina investic v ruznych rekonstrukcnich programech nakonec skonci v kapsach Talibanu (vetsina skonci na kontech zapadnich firem). A jelikoz Afghanistan je zavisly i na rope z Iranu, tak na tuto jezdi i siroko daleko nejvetsi konzument pohonych hmot - US army. S Afghanistanem (a Irakem) je spojeny i fenomen tzv. burn pits, kde veskery odpad pali americani v jamach nedaleko zakladen, od utrzenych koncetin, pres komunalni odpad po starou naftu a pneumatiky. Domu se pak mnozi vraci s plicemi v kyblu, neurologickymi problemy vseho druhu a nastupijici rakovinou...

  OdpovědětVymazat
 26. Nechápu, proč ten místní idiot tady, ať už používá jakýkoli nick, nedostane trvalý ban, jen tady bourá normální diskusi, všechny uráží a ty jeho slinty omylem přečíst, to je tedy ňamka. Nebo je tady schválně zachováván z nějakého mně nepochopitelného důvodu ?

  OdpovědětVymazat
 27. Víte, mne více zaujalo, že romové (česky cikáni) žádají o odškodnění za zabavený majetek. NE od Germánů, ale od ČR, protože majetek byl zabaven protektorátní vládou. Nakonec ČR by mněla asi zaplatit všem, kteří utrpěli újmu a ztráty v době protektorátu ČM od státu ČR. Germáni za nic nemůžou to je už na zvracení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to jsem také četl a dost rychle tahle zpráva zmizela,nevěřil jsem vlastním očím. V článku bylo uvedeno, že v téhle skandální záležitosti má prsty Rada vlády pro romskou (mám křeč v prstech, když tohle slovo píšu) menšinu, které předsedá - hádejte kdo - sám velký Bureš. To už je opravdu na zvracení, ÚSTR bude ve spolupráci s nimi pátrat a bádat po cik..nském předválečném majetku (zajímalo by mne, jakém), aby bylo možné určit odpovídající částku, tohleto už snad ani není možné. Samozřejmě, že se slavně nakonec určí nějaká fiktivní cifra, o kterou nás naši milovaní spoluobčané opět podojí.

   Vymazat
  2. Doufám, že tuhle příšernost a drzost po volbách někdo stopne, čímž věřím, že už tam Bureš nebude a tohle nějakým způsobem neprojde.

   Vymazat
 28. USA se svými dolary,armádou,základnami ,technikou, výzvědnými službami a informacemi není schopna porazit muslimské kmeny v Afgánistánu protože "něco" asi dělá blbě. Na jedné straně "bojuje prý proti teroristům," ale na druhé některé z nich všestranně podporuje. A tak časem vidíme,že američany a jejich spojence kosí zbraně dodané muslimským fanatickým spojencům.
  Přetechnizovaná armáda není schopna čelit muslimským fanatikům vychovaným v církevních školách,ochotným vyhodit se do vzduchu kdekoliv a zabít při tom kohokoliv na koho jim jejich nadřízený kněz ukáže. To je hlavní rozdíl mezi americkým vojákem zásobovaným a rozmazleným armádou s největším rozpočtem na světě a fanatickým muslimem kterému stačí málo a provede cokoliv. Když zhodnotíme systémy v USA a muslimských zemích vidíme - že ten americký už léta dostává na frak,prohrává války, vyzbrojuje bohaté arabské státy co dobře platí ale důsledkem je ,že se zbraně nakonec dostanou i k teroristům.I ti nejhorší teroristé se však dají takticky využít v boji proti jinému nepříteli USA což nikomu nevadí. Takováhle "spolupráce" ale odrazuje kohokoliv kdo to ví a už to zažil. Náboženští fanatici nejsou nebezpeční jen lidem v Evropě kde se množí jak kobylky ale už dávno ohrožují svým způsobem života a fanatizmem celý svět.
  Dobře je to vidět na cyklických řežích náboženských fanatiků Izraele a Arabů. Ti jsou schopni spustit palbu raketami na civilisty a vyvolat válku v celé oblasti SV. To pak politici USA jedou vyjednávat mír. Ale již mnoho let něco dělají z gruntu špatně - podle toho čeho nakonec dosáhli. A bohužel je to znát na celém křehkém světě kde většina lidí o nějakém nebezpečí ani neví.

  OdpovědětVymazat
 29. Tak nevím, ale není trestné kriticky hodnotit působení v Afghánistánu? Není to ta předsudečná nenávist?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 6,31
   Hodnotit téměř 20-ti leteté působení amiokupanta a sem tam i našcih žoldáků je realita se vším všudy....

   Vymazat
 30. "Naše civilizace je nemocná." Klasik by řekl: "Všechno je jinak."

  OdpovědětVymazat
 31. To si nedovolili ani Sověti, tahat nás do svých potrhlých hrátek v Afghánistánu.
  Dneska bojujeme za lepší příští v Mali, to lepší í příští se jmenuje nigerský rozuměj francouzský, uran.
  Místní Tuarégové mají zničené zdraví, životní prostředí, prachy shrábne “ hodná” , zkorumpovaná vláda.
  Jaký div, ze potom Tuarégové radostně přivítají hrdlořezy z IS, kteří se jich přijdou “ zastat”.
  Blééé

  OdpovědětVymazat
 32. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.