Reklama

sobota 15. května 2021

Úpadek českého školství - příznaky, příčiny a východiska (panelová diskuze - VIDEO - 1 hod.29 min.)

15. 5. 2021 Kancelář europoslance Ivana Davida (SPD)
https://www.youtube.com/watch?v=-NbaxWva5Nc
O úpadku českého školství debatují doc. PhDr. Petr Sak, CSc. - vysokoškolský pedagog, doc. Radim Valenčík, matematik, vysokoškolský pedagog, Jana Maříková - učitelka jazyků, PhDr. Petr Hampl PhD. - sociolog. Moderuje MUDr. Ivan David, CSc. - europoslanec za SPD.
(doplněno o úvodní část a přidán zvuk ve videoukázce)

10 komentářů :

 1. Díky moc, shlédnul jsem celé...
  více takových diskuzí....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vzpomeňte si na kauzu maturit. Kolik milionů si najatá firma účtovala. Co vůbec dělají všichni ÚŘEDNÍCI na MŠ a vůbec na všech ministerstvech! Nebo na hlasování zda je matematika maturitní předmět ???? ČESKO je vždy papežtější než papež. V úpadku vzdělání jsme západ nejen dohnali, ale PŘEDEHNALI- 3x FUJ!!

   Vymazat
  2. nevim proc se o ceskem skolstvi diskutuje, kdyz nas tedy cesky prumysl neexistuje, navr se delaji v Nemecku, a uderat na lisu par der stancnou ci svarit par plechu na bodovce a prelestit lak na VW Skodovkach dokaze i zauceny humanistickej doktor a aj i PHD v sledovani vlivu slunce na Africke brabence.

   Vymazat
 2. Díky za zvednuté téma, vážné a zásadní.
  Podle mého soudu, a získaných poznatků,má problematika úrovně školství pouze jedno řešení. Nepopulární, zdánlivě jednoduché, ale těžké. A může ho realizovat pouze stát, osvícená vláda s národohospodářským myšlením.
  Jak zaznělo i v diskusi, úroveň škol obecně se neustále snižuje, a hlavní příčinou je, že jich je moc. Veřejných i soukromých.
  Takže prvním opatřením musí být to, že stát stanoví jednak obory ( lékařské, technické, právní, pedagogické apod.), které jsou strategicky nezbytné pro jeho existenci. U těchto oborů stanoví počet míst na školách, u kterých stát bude plně hradit náklady na toto studium.
  Na základě těchto údajů pak určí školy, střední i vysoké,přednostně státní a veřejné, které budou pro stát tuto výuku zajišťovat, při zajištění jejich kvality a možností. S vyjímkou těch profesí, kdy si stát vyhodnotí, že je pro něj výhodné studium "svých" studentů na škole soukromé.
  Podmínkou hrazení studia pro konkrétního studenta pak musí být povinnost pracovat, po určitou dobu, v České republice. Pokud to zájemce o studium nebude chtít akceptovat, musí si studium hradit sám.
  Přirozeně se to netýká základního školství,kde stát musí zajistit vzdělání všem dětem zdarma. Pouze u soukromých základních škol vidím jako nezbytné výrazně snížit státní příspěvek. Pokud někdo chce "nadstandart", ať si to platí ze svého.
  Stát potom musí, zejména u středního a vysokého školství, garantovat, že i když škola "nenabere" v daném školním roce optimální počet studentů, protože nebylo dost kvalitních a připravených zájemců, tak nebude škole kráceno financování. To by rázem vyřešilo problémy s přijímáním "kusů" do počtu, věčných studentů mnohokrát přestupujících či lemplů, kteří do školy nechodí.
  Těch návrhů, a problémů k řešení je jistě víc, např. mnoho gymnazií, osmiletých zvláště, nadbytek nabídky určitých typů středních škol, atd. atp. Ale princip je stejný. Aby si mohly školy udržet svou kvalitu. musí mít zaručené financování. Aby to stát ufinancoval, musí si stanovit své nezbytné potřeby, které musí zajistit. Vše ostatní je pak soukromá věc. Institucí i jednotlivce.
  Závěrem, byl jsem dlouho zaťatým odpůrcem školného. Posledních třicet let vývoje ve společnosti mě přinutilo změnit náhled. Vzdělání je hodnota, které si mnozí přestali vážit, a dopustili její devalvaci. Proto není jiné řešení, než že právo!! rozhodovat a mluvit do toho má ten, kdo to platí. U "státních" studentů občané, daňoví polatníci, prostřednictvím svých volených orgánů. U těch ostatních si musí za svou "investici" nést zodpovědnost každý sám. Pak to bude zase fungovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavní příčinu vidím jinde-slouhovská amerikanizace školství.U lokaje to ostatně ani jinak není možné!

   Vymazat
  2. Je to presneji totalni korporatizace skolstvi a uci jejich glob. ideologii a poslusnost ..

   Vymazat
 3. Žádný odkaz ani video zde není.???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je možné, že čtete Novou republiku na svém mobilu a na něm se občas videa nezobrazují.

   Vymazat
  2. https://www.youtube.com/watch?v=-NbaxWva5Nc&t=1s

   Vymazat
 4. Student je od slova "studere",tedy snažit se. Učení se je povinnost a práce dětí. Myslím, že to byl Maxim Gorkij, který kdysi napsal: "Nevzdělaný člověk je jako dobytek: vrtí ocasem, ať ho vedou ke korytu nebo na porážku". Dobří učitelé to vědí, špatní se podřizují nesmyslným trendům doby. Čas pracuje proti těm dobrým. Zdravím, Pavla

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.