Reklama

středa 12. května 2021

Vídeňští demokraté a brněnští hanbáři

Jiří Jaroš Nickell

12. 5. 2021 ČNL

Dříve, než začnu svou středně jedovatou kritiku, jako historik ocituji fakta.
Zde jsou. Titulní stránka časopisu I. čs. sboru v SSSR, "Za Svobodné Československo" ročník 2, pátek 27.dubna, číslo 112:

Sláva vojskům Malinovského - osvoboditelům Brna! Rudá armáda dobyla Štětín a osvobodila Brno. Včera vydal maršál STALIN dva rozkazy...

První z nich je adresován veliteli 2.běloruské fronty maršálu Rokossovskému a náčelníku štábu fronty gen.plk. Bogoljubovovi. Praví se v něm:

Vojska 2.běloruské fronty překročila východní a západní Odru jižně od Štětína a... zmocnila se velkého námořního přístavu Štětína a obsadila města Gartz, Penkun, Kassekow a Schwedt. ...

Druhý rozkaz byl určen veliteli 2.ukrajinského frontu maršálu Malinovskému a náčelníku štábu fronty gen.plk. Zacharovovi. Praví se v něm:

Vojska 2.ukrajinské fronty, pokračujíc v ofensivě, zmocnila se dnes, 26.dubna důmyslným obchvatným manévrem a čelným útokem velkého průmyslového střediska Československé republiky, města BRNA, důležité křižovatky cest a silného opěrného bodu německé obrany.

Jednotky, které se nejvíce osvědčily při osvobození města Brna, byly navrženy k vyznamenání řády. Moskva vzdala hold 20 dělostřeleckými salvami z 224 děl.
Toto o Brně bylo tesáno na brněnském pomníku Osvoboditele Rudoarmejce v postavení Palbu stav! od akademika Vincence Makovského. Po sametovém převratu, alias revoluci, vylezli z brněnských úkrytů všichni hanbáři - odpůrci SSSR a osvoboditelů - a ve své pýše a podlosti nechali odstranit desku z podstavce pomníku.

Naproti tomu v rakouském hlavním městě stojí v centru obrovský památník osvobození se Stalinovým rozkazem a s emblémem se srpem a kladivem. Rakušané kontinuálně konají u pomníku piety a nikoho by ani nenapadla zrůdná myšlenka na odstranění těchto atributů SSSR. Proč? Rakušané jsou demokraty a uznávají své osvobození - a nikdy neodstranili na své státní vlajce orlici držící místo habsburských insignií srp a kladivo, a rovněž roztržené okovy. To našim všeznalcům patrně uniklo. Tak jako mají v Salcburku americký Sherman jako památku osvobozené americké zóny, tak mají ve Vídni památku na Sověty a Stalina Osvoboditele. Neničí, neodstraňují, nepořádají hony na sochy a památníky. Nejsou obrazoborci. To jenom Brno, zvané vlastními galeristy "Předměstí Vídně", udělalo své "zahraniční exmetropoli" de facto i de jure ostudu, o které se "ani socijálistům nesnilo", jak by řekl klasik. Idiotská zášť k pomníku šla tak daleko, že byly odstraněny i řecké vázy věčného ohně, proti jejich odstranění marně protestoval Klub společenských věd města Brna.

K nápravě za celých třicet let nedošlo. Kastrovaný pomník stále svou historickou desku nemá, a jak se zdá, dlouho ani mít nebude.

Brno je na ničení pomníků dlouholetý expert. Například jmenujme akci zastupitele srpobijce na pomníku padlých v Brně - Králově Poli, kde odtesal srp a kladivo a zapříčinil tak první mezinárodní skandál s Ruskou federací ve městě. Dále uveďme hanebné odstranění skvělého pomníku tří odbojů na Hybešově ulici za nádražím, kde město napřed strpělo vandalské poškozování pomníku, aby jej pak mohlo odstranit definitivně. Brno strpělo krádež pamětní desky odbojáře dr. Vančury, ničení legionářských desek v Obřanech a uražení hlavy Rudoarmejce v Brně-Šlapanicích, což se nikdy nevyšetřilo. Městská část musela vandalismus napravovat vlastní silou...Tak se město stalo postupně nechtěnou, avšak trpěnou "no-go zónou jistých vandalsko opozičních sil" (?). Takže titulek této stati vyjadřuje pouze holou skutečnost. Dočkáme se někdy změn k lepšímu? Ano, Brno dnes zastiňují i hanbáři v Praze (jeden z nich je, žel, Moravan) idiotským zhanobením maršála Koněva. Ovšem, město Brno, zajímající se o renovace podzemí Německého domu a organizující tzv. Pochody smíření sudeťáku, - další hanbářskou akci - to snad má v popisu aktivit - nebo se mýlíme, my pozůstalí po sudetském a říšském řádění? Leč to Brňany naprosto neomlouvá, není-liž pravda?

Jiří Jaroš Nickelli, Společnost L. Svobody Brno

31 komentářů :

 1. Ve Vídni ten památník rekonstruovali v roce 2009 a ten zlatý štít se Sovětským znakem, září novým zlatem jak v 1946.

  OdpovědětVymazat
 2. Nemohu si pomoci, ale já se za ty brněnské a pražské kretény (nevztahuje se na všechny obyvatele uvedených měst) opravdu hluboce stydím a upřímně nechápu, proč jim to u ostatních prochází bez následků. Proč tolerují takový lidský odpad?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jednoduchá odpověď PENÍZE vše je ZKORUMPOVANÉ !

   Vymazat
  2. Ado,
   zalezi na tom kdo nam vladne od 89 roku. podivej se, ono je to takhle....zavinili to vlastne sami komunisti se stranickymi proverkami ktere zacaly v 1970. Nebyl jsem uz zde, ale vim to od byvalych komunistu, tedy komunistu kteri byli vyhozeni po proverkach... byli to stari komousi, kteri vlastne bud prezili valku, nebo novi svazaci a budovatele na stavbach mladeze (byl jsem na par stavbach mladeze a bylo to fajn) a potom vstoupili do CSSM, a pak do partaje (nebyl jsem ani v jednom spolku) a pak v 68 vyjadrili nesouhlas s invazi... jeste podotknu, ze ani Breznev s invazi v 68 moc nesouhlasil, namontovali ho do toho Gomulka a Ulbricht/

   v 70 roce se dostalo do partaje spousta novych komousu, a take nekteri "kteri prokoukli" ze starcyh komunistu... a prave tito karierni hajzlove, (osobne jsem v83 po prijezdu sem, mluvil s nekolika, a ver mi, byli to byvali Lidovci, Narsocani, a prozreli nestranici... a tito parchanti (stale mi kamosove, do doby nez pochcipali) prave se v 89 otocili jak na obrtliku, a zacali rozebirat partaj, a kdyz starej Klaus udelal ten Ekonomickej zazrak a zhasnul svetla, tak samozrejme zacali PRIVATIZOVAT, dobre se jim vedlo... a jejich pitomci a dalsi potomci. kteri nemeli a nemaji zadnou ideologii, nez plne koryto, a nenavist k praci. se museli nejak -- no to se ted tezko vysvetluje -- ale proste museli svou ci sve kradeze a podvody nejak oduvodnit a legalizovat, a prave proto, zacala se pomalu -- od 2014 -- z puvodni nelasky ke vsemu Ruskemu = tedy Bolsevickemu -- situace menit v protiruskou hysterii

   hele ono je to daleko slozitejsi nez jak to popisuji, problem je v tom, ze ja jsem celou situaci zde sledoval jak ze zamori (a mimo toho jsem sledoval Americkou snahu o zniceni zasranych Bolseviku, kterou brilantne provedl Reagan s Gorbacevem, (Gorby si myslel ze Reagan je skutecne demokrat).. ale slo to, Gorbyho pak "zachranil Jelcin" a .... a a a a Amici zacali spolu s Levantincema rusko vykradat, no a pak kdyz uz se zdalo ze.... prisel Putin a zacal delat poradek, a to se zacalo Amikum nelibit, ale dobry, az do doby kdy Rusaci pomohli Asadovi, a tim ukoncili spolu s Cinany Americky sen o Pax Americana... no a protoze nema u nas v Cechistanu cenu nadavat Cinanum, tak se nadava Rusum, a mas to.

   jinak mas 100% pravdu o Brnenske a Prazske pakazi, ale ver mi ze treba v Praze to nedelaji rodili Prazaci ale ty zasrane naplavky z vychodu Moravy, a take ze severu Cech.. Delnickou Prahu zlikvidoval starej Klaus

   Vymazat
  3. Jsem bytostně přesvědčený, že by těm ničitelům prospěl takový běh do Pohořelic.

   Vymazat
  4. Zde v Prazé vládnou již nejméně 2 období přivandrovalci. Krnacova i hřib zvaný satan. Je to import z Moravy i Slovenska. Knáčovou již dostihl trest ve formě zdravotních problémů a hřib to ještě čeká. Však se dočkáme a třeba i ti mrtví to nějak na onom světě zařídí. Ti "hrdinové" se již teď bojí, mají strach, ale na druhé straně, rozkazy zní jasně! Jsou mezi dvěma mlýnskými kameny. Jsou spíše k politování, slouhové a otroci s pocitem moci. Inu pověstná voda se již někde tanec vaří a červená línie byla nejspíše již namalovaná. Rukavičky (v těch bylo s nimi zacházeno dříve) jsou dolu. Přeji hezký, deštivý den. Konečně prší

   Vymazat
  5. 22:08 Obecně v kapitalismu samozřejmě za vším stojí peníze(arogance moci a peněz),ale v tomto případě je důvodem historická servilita tohoto národa(poturčenec horší Turka)!!

   Vymazat
  6. Jinak Brno se "pyšní" ještě jiným atributem-svojí universitou jako semeništěm havloidních tupců a přisluhovačů korporátního mainstrému.Tak bych čet a četu,že se TGM v hrobě obrací!

   Vymazat
  7. Se sklopenou hlavou musím souhlasit.
   Největší ostudou je pan Fiala (ODS).
   K němu se řadí socipatní divadelní činitelé.
   Ostatní reprezentace, hanba blut.

   Vymazat
  8. 20:21
   Protože spousta těch věcí se děje potichu a lidi chodí so práce a nestarají se o to.

   A proč se to děje? Protože jsme banánistán a kolonie západu a v banánistánu se rychlá kariéra dá udělat vždy tak, že lezeš mocným ze západu co nejvíc do análu a nabídneš se k těm největším špinavostem, které by ani na západě běžní lidé nedělali. Prostě když je někdo otrok, je potřeba být ještě větší otrok a dělat co největší špinavosti, abys na sebe upoutal a osvědčil se u páníčka. V Německu ožívá plíživý nacismus, jenom jinými prostředky, a celý západ je otrokem korporátního fašismu (= liberální demokracie, líbivé heslo, ale je to fašismus), takže protiruská špína je jasná cesta ke kariéře povýšeného užitečného idiota. Navíc u nás prostě MÁME POHROBKY NACISTU a esesácké synky, viz rodinka Koláře, kteří se považovali ve válce poražené. Nedělejme si naivní iluze, tito lidé dělají kariéru v demožumpě.

   Vymazat
 3. Nepřítel využívá impotence našeho státu. A to ,že je stát, v mnohých záležitostech impotentní, to je ostuda nás voličů. Navíc, tato státní impotence, mohutně nahrává fašistům. A odkud k nám přišli? Nepřišli, oni od nás totiž nikdy neodešli, to jen minulý režim s nimi uměl bojovat !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hoko

   mas pravdu, ale aby se to zlepsilo od toho OF -Havlo- Klausovo = a jak se jmenuje ten rackujici preceda nejvyssiho soudu (za Havla rackoval jeste lip nez Venca ale ted uz ne)--tak si musime vypit kalich horkosti az do dna, takze STAN PIRATI, a pak tedy za mozna mene nez 4 roky s mozna Ano ale bez Babise, se vam povede lip.

   Jen tak pro zajimavost a koho pak das jako predsedu vlady, vis o nekom kdo je cestnej, celkem chudej, a ma rad svou vlast, a mozna i Slovany a hlavne neni prizivnik??

   Vymazat
 4. Co chtít po Praze největší koncentrace liberálních fašistů oni by radši böhmen und mähren.

  OdpovědětVymazat
 5. Bydlím v Brně a vše se děje nenápadně a člověk se o fašistických prasárnách dozví až časem jako z lešení demonstrujįcí původní stavbu německého domu na Mor.náměstí bez stav.povolení.Proto píší místo radnice KRADNICE!

  OdpovědětVymazat
 6. Kritika nikoliv jedovata ale nizce spinava..
  Co vsechno se tady nezneuzije proti nam. Pouziva a zaludne srovnava..Veden nenavisti proti narodu.
  Ani Niklak nezavaha. Aby nezustal pozadu.
  Ihned je uzitecne v radach proticeskych fasistu..
  A pilne hleda..
  Aby nasel pomnik treba..Jeste si tohle rika historik.
  Prvni je ten sebe se povysujicim historikem citovanej magazin, s jejich hantyrkou ..."se zmocnila", kdy to SE, je Ruda Armada,kazdy vojak se smrskne ,pisalkum do SE. Jejich kazdodenni usili,strasti, umirani,tezka zraneni,boj s vyjimecne tezkym nepritelem atd. SE. Aby se pisalkove magazinu se taky vyhnuli poctive praci,informovat a identifikovat co nejlepe individualni vojaky i vojacky,zeny a pohodlne zustat v kancelari..
  A udelat na anonymnim vojakovi, kterej vse vybojuje,pohodlnou karieru..
  Priklady jine,jinde jsou daleko horsi.
  Aby mohl ,pseudohistorik demagogicky doufa ze najde a svede nektere/,pachat sve nenavisti,ignoruje veci.
  Tedy germani rakousky pozivaji jine podminky od EU daleko rozdilne na prvni pohled ,tolerantnejsi od nas..
  To je videt na prikladu jejich kanclere co rika a dela..
  U nas nemozny. Dale proto,ze my jsme a musime bejt tradicne tisic let pruchodak, na Rusko a vychod, prave takovej ,aby si "historicko-hystericka ludra "nevsimla".
  Tedy ty umysly urcuji daleko vetsi besneni zivlu u nas za zajmy elity u nas udrzovani nas do totalni poroby zavislosti a proto nejde, aby jsme byli neco jako Svycarsko..Nebo Rakousko.
  Ty zajmy pak jsou videt v jednotlivych udalostech, ktere pachaji a soutezi a predhaneji se jednotlivci ve sluzbach mocnych..
  A fake historik se zaradi zneuzitim vseho, na spravnou nenavistnou stranu a proti narodu.
  Uplne stejne jako ti,s temi pomniky..
  Napriklad ,fasisti a nacisti pri okupaci odstranovali ceske napisy,vse ceske co by vadilo jejich rezimu.
  Totez komunisti.Nic noveho./"Nic o tomhle nevi" /!!
  Aby nic neprekazelo jejich teroru.

  OdpovědětVymazat
 7. V neposledni rade, v Rakousku nebyl komunismus 40let,kdy byvaly komunisti,svazaci atd.u nas, ted jsou daleko horlivejsi aktivnejsi,aby taky treba zakryli svoji horlivou komunistickou minulost a svinstva jimi napachana..
  Jini z duvodu kariery,aby nebyli podezirani z neceho jineho.Treba sympatii k Rusku. Takovy hysterie se v Rakousku taky nevyskytuji..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pavko

   Prave post reformni komousi, jeste jednou post `1970 nove (tenkrat) prokadrovani a registrovani komunisti a jejich deti jsou ta nejvetsi pakaz, jsou to lidi ci vlastne prizivnici bez jakychkoliv moralnich zabran, proste Levantsko - svetove bratrstvi, tedy u koryta, ale narod?? jaky narod? ta zasrana ulice? ten mektajici dav?...........

   Vymazat
  2. V Brně ten čerbes nedě+lají bývalí komunisté, ale pohrobci bývalé strany Národní fronty - Československé strany lidové. Okamžitě po převratu se nacpali do všech důležitých míst a v Brně se většinou na vládnutí vždy nějak podíleli. Dnes jako součást KDÚ-ČSL nebo TOP09, ale nevylučuji, že jsou nalezlí i do dalších stran (hlavně ODS, StaN apod.). Myslím, že nejsou jen v KSČM. Tihle lidé se museli nějak ukázat, že nejsou "jako ONI" a tak hned po "hadráku" začali s protisovětskou propagandou, kterou překryli svým sudetoněmeckým zaměřením a později rusofobií. Obého se drží dodnes a lidé jim to baští... Přitom je to na voličích, koho si zvolí, takže tam mají přesně ty, které chtějí, protože jinak by je nevolili. Kdo chce kam, pomozme mu tam.

   Vymazat
  3. čurbes nedělají :-)

   Vymazat
 8. Problém Brňáků je, že se chtějí rovnat Pražákům.Mají asi komplex z toho, že je Brno menší, tak to dohánějí těmito excesy.Brno má ještě ten problém, že zde byla velká komunita Němců a ty kontakty tu zřejmě zůstali. Proto ty vzpomínkové pochody za sudeťáky a ostatní zhovadilosti.Tím neomlouvám Pražáky,ale hodně těch co dnes exhibují v Praze je náplava převážně z Brna!Praha,Brno,Zlín a Plzeň to jsou dnes bašty Rusobijců.

  OdpovědětVymazat
 9. Paw, ty řeči o 40 letech komunismu jsou zavádějící až hloupé. Ty věci dělá nová generace, vychovaná již novým, demokratickým vzdělávacím systémem. Takový Hřib, Kolář, Novotný a další byli vytipováni vzhledem ke své (a)moralitě a bylo jim pomoženo k funkcím. Teď plní svá zadání. Komunismus je v tom nevinně, s výjimkou lidí typu gen. Pavla který odpřísáhnul každému, kdo mu nabídl funkci. Tak je to prosté

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tr

   neznam historii Hribovy rodiny, ale red bych ji videl

   Vymazat
  2. 11,12
   Bude stejná,ne-li podobná jako u starosty Prahy 6 Kokotláře....dědek nacista,fotr kam vítr,tam plášť a synátor nedodělek,nenávidějící vše Ruské.

   Vymazat
  3. Basos
   Hřib žádnou historii nemá. On je totiž pirát. Už víš?

   Vymazat
 10. Gratuluji p. Nickellimu k Salmům.

  OdpovědětVymazat
 11. Přejmenovat Fučíkovu čtvrť na Štefánikovu a další a další pro-fašistická svinstva i v Brně zahájila útok na historii a tím i na samostatné myšlení obyvatel Účel je zřejmý. Postupná kolonizace nesvéprávných území a majetkové přesuny pro zahraniční feudály.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. R.P., Štefánik nemá nic společenského s fašismem. Doteď ho považuji více z hrdinu, něž za lumpa. Měl velkou, možná největší zásluhu za vzniku Československa. Na druhé straně, jako vlastně ministr obrany v exilu, měl minimálně morální odpovědnost za činnost legií, především v Rusku. Oficiální obrázek že to byli vlastně nevinní váleční zajatci, snažící se dostat domů přes Vladivostok, neobstojí v historické pravdě. Zapojovali se do vnitřních bojů, mají podíl v občanské válce, předání cara bolševikům, carské zlato použili k vytvoření Legiobanky, prováděli trestní výpravy proti lokálnímu obyvatelstvu. No, historie je mnohem barevnější, než sanované pohádky v učebnicích dějin. Takže ano, i když mám Štefánika pořád rád, Fučík tam měl zůstat

   Vymazat
  2. Ne vše, co tvrdíš je pravda.
   Prostuduj si historii vzniku Legiobanky v ověřených zdrojích.

   Vymazat
  3. A, Lubezu, napověz. Rád se nechám poučit. Když se místní obyvatelé z oblastí kolem slavné pouti legionářů dověděli, že tam chtějí Češieši budovat památníky, téměř byla z toho další Říjnová revoluce. Takou tam mají pověst, tak si je tam pamatují. Jako kruté a nelítostné, lidi kteří pobili mnoho jejich krajanů, běločechy (to jsem kdysi vysvětloval Rusovi, že se plete a že to byli nevinní váleční zajatci). Jó, u nás se bourají a dehonestují památníky osvobození a u nich chceme budovat památníky, dle jejich pojetí, válečným ???? To slovo tam radši nepíši. Pozvali mne mezi sebe- Svaz české obce legionářské. Můj zásadní dotaz byl "jak se stavíte ke kauze maršála Koněva". Dlouhá pauza a pak výmluvy. Sorry jako. Již jsem prozřel a poněkud změnil názor. Děkuji, zamáčknu slzu a zůstanu "neangažován"

   Vymazat
  4. Prosím Lubeze, aby nám poskytl link na "ověřené zdroje", ze kterých tuto vědomost čerpal. Já ji nikde na "ověřených zdorjích" nenašel. Rád se poučím a Travex zřejmě prahne po tomtéž.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.