Reklama

sobota 29. května 2021

Vysoký styl Lavrova a Blinkena

Rostislav Iščenko
29. 5. 2021        ukraina
Ministr zahraničních věcí Ruska se setkal se státním tajemníkem USA v Reykjavíku v rámci zasedání Arktické rady. Od počátku bylo jasné, že toto setkání bude použito
pro vzájemné oťukání stranami pozic v otázce možného setkání Putina a Bidena. Hlavní diplomati Ruska a USA měli sehrát úlohu armádních předvojů, srážka mezi nimiž umožňuje hlavním silám rozvinout se a obsadit výhodnou pozici. Ale bývá to i tak, že osud budoucího utkání je vyřešený už během srážky předsunutých oddílů.

Na první pohled je pozice Ruska v dvoustranných vztazích s Washingtonem nyní pevná jako nikdy. Poprvé za celou historii své země usiluje prezident USA o setkání se zahraničním lídrem a toto setkání je pro Ameriku natolik důležité, že je dokonce připravena dočasně snížit zanícení protiruské rétoriky a přibrzdit některé protiruské politické projekty. Zároveň Moskva definitivní souhlas na setkání zatím nedala a jako by má možnost ždímat z Washingtonu dodatečné ústupky.

Ve skutečnosti vše není zcela tak, a spíše dokonce vůbec ne tak, jak se zdá. Za prvé, USA si dobře uvědomují, že pro Moskvu je nevýhodné odmítat setkání bez vážných důvodů. Vždyť potom se ukáže, že Moskva odmítá snížení mezinárodního napětí, ale svět se už unavil bát se rychlého narůstání konfrontace velmocí a nepochopí nezdůvodněné odmítnutí jednání. Právě proto se USA snaží neposkytnout Rusku záminku k odmítnutí setkání a odkázat se při tom na nepřátelské akce Washingtonu.

Za druhé, protahovat to příliš dlouho a neposkytovat zásadní odpověď také nelze, z téhož důvodu. Odmítnutí dát srozumitelnou odpověď je negativní odpovědí na učiněný návrh. Ruské manévrování je časově omezené posuzováním tématiky rozhovorů. Pokud jsou strany připraveny ji rychle uvést do souladu, tak další vyhýbání se se stává nemožným.

Za třetí, výsledek setkání (včetně jména vítěze) bude de facto znám již před jeho zahájením.

Cokoliv říkali diplomati o hledání kompromisu a úsilí k celkovému vítězství, v daném případě se hra bude provádět s nulovým součtem. To znamená, že něčí výhra bude určitě i něčí prohra. To bylo jasné z prvních manévrů americké diplomacie, které následovaly po návrhu Bidena.

Jde o to, že Američané začali rychle vytvářet právní základnu k tomu, aby bylo možné slíbit Rusku cokoli, bez vážných následků pro sebe. V posledních týdnech přijali a nadále přijímají desítky vzájemně se vylučujících rozhodnutí k většině problémů, existujících v rusko-amerických vztazích. Mohou simulovat uznání ruského statusu Krymu a bez meškání ho popřít, jakmile dosáhnou kýženého.

Upravují sankce proti Severnímu proudu 2 tak, aby byly uvaleny, ale jako by nefungovaly, s tím, že obnovit jejich působení lze kdykoliv. Postrkují Ukrajinu k útoku na Donbas a hned zase prohlašují, že ji nebudou bránit, pokud právě ona bude iniciovat zahájení bojových operací, na což Rusko odpoví. Tím se pokoušejí ještě před setkáním rozdmýchat ukrajinsko-ruský ozbrojený konflikt. Když se konflikt protáhne, Washington si bude činit nárok na úlohu zprostředkovatele. Pokud bude Ukrajina hned rozdrcena, USA budou po Rusku požadovat "kompenzace" v podobě ústupků v pro ně podstatných sporných otázkách, a také se vynasnaží udělat vše, aby Rusko uvízlo v ukrajinském bahně co možná nejhlouběji a na co nejdelší dobu. Sobě ruce uvolní a Rusku je svážou, načež se pokusí řešit ve svůj prospěch globální problémy (Írán, Turecko, Čína, celý velký Blízký východ a asijsko-tichooceánský region) dříve, než Moskva bude schopna znovu provádět aktivní vnější politiku.

Američané nezapomínají ani zdůrazňovat otázky o "svobodě slova" a "politických vězních" v Rusku. Ne, že by je až tak znepokojoval Navalný nebo že by pro západní propagandistické zdroje bylo až natolik komplikované pracovat proti Rusku ze zahraničí, ale tato (v principu nezajímající je témata) by rovněž chtěli vyměnit na něco podstatného.

V podstatě připomíná komplikovaný tanec diplomatického manévrování způsob řízení bojových operací armádami 18. století. V oné epoše se vojska vyhýbala nebezpečným náhodám, souvisejícím s polními bitvami. Ty se konaly zřídka a vynuceně. Vítězství se pokoušela získat proniknutím na komunikace nepřítele, jeho odříznutím od základen, zásob, zdrojů. Manévrování armád na dějišti válečných událostí připomínalo roky trvající balet.

Nyní něco podobného provádějí ruský a americký diplomatické rezorty, vedené Lavrovem a Blinkenem.

Už během prvních manévrů se vyjasnily strategie Moskvy a Washingtonu. Blinken provedl jednání a akcentoval pozornost na rusko-amerických rozporech a požadavcích USA. Pokouší se vnutit Rusku elementární obchod ke každé sporné otázce, s tím, aby rozsáhle uvrtal ruskou diplomacii do vyjednávacího procesu (čím hlouběji uvízne drápek, tím komplikovanější potom bude zřeknout se dalších kontaktů - bude potřebný tvrdý podnět, který se Američané vynasnaží neposkytnout).

Mimo to únavné mnohotýdenní obchodování ohledně druhořadých problémů má odvést pozornost od hlavního - za nějaký čas Američané předvedou připravenost jít na ústupky v těch otázkách, v nichž lze pověsit na Rusko odpovědnost za urovnání složitých problémů. Dokonce když se výměnou za nepotřebné zboží nepodaří vyžádat podstatné ústupky, výhoda Washingtonu bude spočívat už v samotném faktu svalení ze sebe a přeložení na Rusko břemene urovnání četných, USA rozdmýchaných krizí, které není možné rychle uhasit.

Lavrov odpověděl krásným proti manévrem. Navrhl provést svého druhu inventarizaci celého komplexu rusko-amerických vztahů, s tím, aby se v konečném důsledku uskutečnilo komplexní trvalé urovnání.

Za prvé, taková inventarizace může trvat i půl roku i rok. Tento čas USA nemají. Setkání potřebují v létě, žádoucí je nejpozději v červenci. Za druhé, Američané nepotřebují plnohodnotné urovnání. Chtějí začít proces, ale mít možnost kdykoliv jej zastavit. Proto potřebují uchovat nějaké množství zón ostré konfrontace. Za třetí, komplexní řešení neumožňuje Američanům vyčlenit z celkového souboru problémy, které je zajímají, a ponechat zbývající za mantinely jednání. Pokud bude urovnání rozsáhlé, nebude už možné předkládat Rusku připomínky - všechny otázky budou vyřešeny.

Po ukončení prvních kroků diplomatického tance se strany rozešly, spokojené samy se sebou. Mikroskopická převaha Ruska spočívá v samotném faktu úsilí Američanů zorganizovat setkání. Na jednání v Reykjavíku Lavrov nedovolil Blinkenovi dosáhnout alespoň nějaké určitosti v otázce setkání hlav států. Konstatoval existenci vážných neshod v hodnocení mezinárodní situace a vyžadujících řešení úloh.

Je to požadavek na to, že buď bude setkání probíhat podle ruského programu jednání, nebo neproběhne vůbec. Ale vše teprve začíná. Řada je na ministerstvu zahraničí USA. Uvidíme, jakým manévrem se nás Američané pokusí překvapit. V nejbližších týdnech budou na diplomatické frontě probíhat zajímavé události, jimž bude široké publikum.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
(Článek byl opublikovaný 23. května)

23 komentářů :

 1. Ono by bylo nejlepší aby se domluvili je jasné že Rusové jsou na tom lépe a žádné velké ústupky dělat nemusí. Dokonce Pentagon napsal že není Rusko nepřítel tak ať se havloidi hodí do klidu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (11:41):
   A vy snad berete vyjádření Pentagonu vážně? (to vyjádření o tom, že Rusko pro ně není nepřítelem) ..
   Pro Pentagon je dnešní spojenec zítřejším protivníkem. Dělají to s lehkostí a samozřejmostí již od dob, kdy např. Saddáma Husajna pobídli k jeho vstupu do Kuwaitu, aby ho pak v té pasti polapili a mocensky ovládli tamní region.
   Pro Pentagon (a ostatně i celý US DeepState) jsou jejich vyhlášení jen slovy, která nemyslí vážně ani oni sami, natožpak aby se jimi řídili.
   Nikoliv jejich slova, ale zájmy jejich korporací a oligarichií jsou hodnotou trvalou, pro kterou vypustí i megatuny slov, aby zmátly (a ovládli) své protivníky.
   Rusové to pochopili dávno.

   Vymazat
 2. Obě strany vědí, že se musí dohodnout. Každý vzájemný střet v kterékoliv oblasti je oslabí. A už nejsou jen USA, dokonce ani USA + Rusko. Rostou další mocnosti, které využijí každé oslabení. Zejména Čína, ale zdaleka ne jen ta. Potichu rostou i další, zatím regionální mocnosti. Zatím regionální. Ale s ambicemi přerůst v kontinentální. Např. Indie, Turecko, Jižní Afrika, Brazílie. V Evropě jednoznačně Německo. A tyto státy se snaží ostatní vytlačit ze sféry svého vlivu a ten postupně rozšiřovat. Proto spory mezi Tureckem a EU, Spojenectví Číny s Íránem, soupeření Německa s Francií apod. Německo se dokonce otevřeně postavilo i USA! V otázce SPII. Ale to je ta viditelná část ledovce. Slyšíme termíny jako Sýrie, Jihočínské moře, Spratleyovy ostrovy, otázky rybolovu okolo Británie a Islandu, Jihovýchodní Ukrajina, nyní velké téma Arktida, to vše jsou vlastně každodenní půtky v tiché válce o moc. A ne každá je nekrvavá. A forma těchto střetů už se neodehrává mezi dvěma velmocemi, které velely stádům svých spojenců. SSSR už není, ale i stádo USA se rozeběhlo a má své vlastní ambice. Transatlantická družby už není zdaleka tak pevná, jak se deklaruje. Navíc přicházejí celosvětové, dříve v moderní době nevídané krize, před kterými už není kam utéci. Finanční krize, nyní celosvětová pandemie, ekologické změny atd. Ty samozřejmě postihují státy i konkrétní lidi, ale na druhou stranu mění zavedené podmínky a znovu rozdávají karty. Tím vytvářejí podmínky pro rozvoj a dávají příležitost novým hráčům. Těm připraveným. Kdo bude lpět na starých, zavedených postupech, skončí jako poražený. Neboť, jak pravil J. Neruda: "Kdo chvíli stál, stojí opodál!".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak tohle čtu, přijde mi to, že svět - planeta Země je jaksi malá pro bezproblémové naplnění ambicí všech ambiciózních států.

   Vymazat
  2. No tak tohle čtu, přijde mi to, že svět - planeta Země je jaksi malá pro bezproblémové naplnění ambicí všech ambiciózních států.

   Vymazat
 3. Současná změna v jednání Ruska, kdy přestalo s přehlížením nehorázností a podlostí od protistrany, a kdy jasně upozorňuje na hranice, které pokud budou překročeny bude na ně bez dalšího tvrdě reagováno signalizuje, že se amíci sami, díky snad už vrozenému intrikářství, vmanévrovali do pozice ze které asi moc nevytěží a budou rádi i za málo, pokud vůbec.....

  OdpovědětVymazat
 4. Tak se máme na co těšit. Biden už patrně nechce dal bojovat v Afghánistánu s pasáky ovcí a balí.
  Tisíce hodných Afghánců , rozuměj kolaborantů, budou potřebovat ochranu, i s jejich desítkami strejčků a tetiček, synovečků a neteřinek.
  Prý se vejdou na ostrov Guamo v Tichomoří.
  Je to čestné, postarat se o tyto nešťastné lidi.
  Stejně to udělali Frantíci po prohrané Alžírsko/ francouzské válce.
  Důsledky jsou děsivé, první generace byla vděčná, druhá a další se zradikalizovala a za svoje fotry se stydí.
  Mamka prostovlasá, vzdělaná dcerka v hidžábu, tihle naturalizovaní jsou nejnebezpečnější.
  Ách jo.

  OdpovědětVymazat
 5. Když ptáčka lapají,pěkně mu zpívají,něco podobného,jak Reegan s Gorbačovem.Doufám,že Putin bude jinak jednat a nedovolí okupovat Rusko USA.

  OdpovědětVymazat
 6. Zajimavy clanek skoro vecny, az na nekolik opomenuti.......
  Rusko ci Putin ac stale pod tlakem zbytku oligarchu, s nimi v posledni dobe razantne uctuje. Duvod je ze Rusko-Cinske vztay jsou velmi uzke, Cinane si totiz uvedomili, ze Rusko 09trebji a jeste budou potrebat po delsi dobu, mimo toho diky prozirave politice jednoho ditete se demograficky tlak v Cine utlumil, takze Cina v dohledne dobe si staci s uzemim ktere ma.. Pro Rusko to znamena klid na dalnem vychode, i kdyz Japonci stale brblaji o Kurilach.

  Takze Putin s Cinskymi penezi za zadkem, je pro Ameriku docela "neprustrelny" a jak to vypada, ci se jiz stava, Putin vyhlasil hon na vnitrni nepratele kteri by ho theoreticky mohli zmajdanovat.

  Na druhe strane Biden zrejme uvada, a vlastne se uz i v USA nemluvi o Presidentovi USA ale o presidentskem tymu Biden - Harris, vyraz ktery jeste za Trumpa byl naprosto nemyslitelny.

  Mimo toho Merklova se zrejme vymanila z Amerozony, tajnou dohodou s Putinem o NS 2 kdy Puetina pozadala o urychlenoe dokonceni stavby.

  Takze muj dojem je, ze Americkej levantinec taha proti Lavrrovovi za ktratsi konec provazu.

  Ono se toho deje ve svete a aj i u nas pomerne vic,ale.....

  OdpovědětVymazat
 7. Skvelý text. Najmä presné zhodnotenie úmyslov pred stretnutím prezidentov a po stretnutí.
  Ak RF niečo podpíše, tak zmluvu dodrží. To nahlas ocenila Merkelová. Avšak amíkom nehodno veriť ani slovo. Preto bude stretnutie dvoch nerovnocenných partnerov: jeden charakter, druhý podliak. A tak to aj dopadne, ak si RF nedá pozor.
  Mimochodom, Merkelová bude veľmi chýbať Európe. Je nenahraditeľná. Chráň nás " Bože " pred nemeckými zelenými.

  OdpovědětVymazat
 8. Mslíš toho Bideta tu trosku co sebou pere o schody.S tím si vytře zadek.

  OdpovědětVymazat
 9. Milý Indičtí běžce, má touha spočívá s Tebou se jednou intelektuálně setkat. Ne fyzicky, to by vše skončilo.

  OdpovědětVymazat
 10. Zaplať pámbu,že spolu Rusko a USA začínají jednat. Současně,ale eskaluje možné střetnutí na několika frontách,
  přičemž USA využívají síly svých "leníků" po celém světě včetně Turecka,Británie,NATO a Japonska . Rusko je nuceno řešit nebezpečí reálných koordinovaných napadení v mnoha oblastech najednou - Černé moře,Podněstří, Donbas,Kaliningrad, Bělorusko, Kurily,Sýrie,Kazachstán, Kavkaz,Arktika. Všude tam jsou poblíž základny nebo uskupení lodí USA a VB nebo jeho spojenců a hrozí lokální konflikty. Takže je dost pravděpodobné , že USA budou na Rusko tlačit aby se podrobilo obrovské převaze spojenců už proto ,že na tolika místech najednou se bránit bude jen těžce. Stačí si poslechnout Ruské TV a weby. Všude se mluví o vojenských cvičeních, zkouškách zbraní a zejména nových raket a do toho jsou zamontovány projevy Žirinovského z Parlamentu kde mluví o bleskovém útoku na Ukrajinu a o rozdělení Ukrajiny. Ta situace je složitá a tlak USA na Rusko je stále bezprecedentní. Je dost pravděpodobné,že to co chtějí USA od Ruska zahnaného do kouta se hned tak pravdu nedovíme. Pro Rusy by za této situace bylo vhodnější nejednat a pokračovat v hraní Pokeru
  o vše. To je jedna z horších variant do budoucna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte zbytočné obavy o Rusko údajne zahnané do kúta a vraj čeliace presile. Posledné manévre kedy Rusko za dva týždne premiestnilo na vzdialenosť 3000km 2 úderné armády a 3 paradesantné divízie tiež úderné ukázali NATO , že nemá žiadnu šancu.Za tri týždne tam bola pripravená k útoku polmilionová armáda a zelené tváre generálov NATO hovorilo jasnou rečou. Záverečný útok ukázal ,že armáda RF ak sa vydá na pochod zastaví sa až vtedy ked bude chcieť...

   Vymazat
  2. "Zaplať pámbu,že spolu Rusko a USA začínají jednat."

   - považovať snahy USA za snahu O JEDNANIE je absurdné. Dlhodobé konanie USA a neustála propaganda a LŽI sú jasným dôkazom, že o žiadne férové jednanie im nejde. JEDNANIE si vyžaduje elementárnu FÉROVOSŤ, a USAci férovosť ani len nepredstierajú.

   Vymazat
 11. Takovy schody do nebe a nebo do pekla..
  Autor postavil vec a rozsahle zduvodneni ,ze je nevyhodne pro Moskvu odmitat setkani bez vaznych duvodu a ze by to vypadalo ze odmita snizeni napeti.
  Nesmysl. Komlikovani, jednoducheho reseni.
  Kreml uz je jednoduchy totalni absolutni nepritel,bez moznosti neceho aspon mensiho. Nebo bez moznosti se z te role nejak vykroutit. A musi videt, ze kdyz Usa se prateli, je to jen stejna komedie predstirani..
  Tak muzou zivat a nesetkavat se. Nebot vskutku nemaji co ztratit..Jak jednat o mirovych resenich, kdyz Usa valci v jednom kuse, prave konaji velmi nebezpecne cviceni u ruskych hranic..
  Usa si NATO zadelali sami ,protoze v tom ,litaji jako posranej papir v prujezdu. Kdyz.
  Jsou totalni zavislaci na nepratelich..
  Jednou je uhlavni nepritel Cina, jindy zase Rusko..Za nimi jeste pridruzeni Iran a Asad co musel odejit..
  A to je samozrejme paralyzuje v honbe rozptylenych nepratelskych zajicu, kteri na musce Usa klickuji a kazdou chvili ten zajic je jinej..tak delaji potize.
  Vnitrni teror navrch..
  A tisic problemu dalsich..Rozum obecniho blazna rika ,ze kdyz ma nepritel potize a stale horsi, tak se s nim nezaplest a pridelavat dalsi na ty svoje..
  Pro Rusko zadna polepsovna neexistuje jako ostatne nikdy.
  Nesetkavat ,snazit se jen mirne a ledabyle,klickovat,je uplne nabiledni..Kdyz.
  Po Faustovi taky zbyla jen ta dira ve strope..
  Moznost vyhrat i to nejmensi, neni..
  To jejich uplne jedina jistota. Jde o Rusko a unava sveta je nemusi zajimat.Co to je za pitomost,neci unava?
  A kteryho vlastne sveta?
  A jake jsou ty predmety jednani. Uz stokrat vyjednane..
  Kdyz rusove ponesou veskerou zodpovednost a riziko o jednani a politici,media zacnou kricet to svoje..
  Navic nemuzou si dovolit vypadat jako kasparci, kdyz za poslednich asi 10 let Usa vypovedelo mnozstvi smluv a dohod prave vyjednanych s Ruskem, nebo SSSR.
  A zase vyjednavat ty dalsi ??
  Rusko bylo bez NS2 a muze otocit rouru do Asie a Ciny a vysoudit miliardy.
  Ukrajinu nesmi okupovat jen se velmi agresivne ubranit.
  Aby U. prisla sama zadat vsecko.
  To by si zadelali presne ty zapadni problemy fasismu i s Ukrama.
  Jako Cina nesmi okupovat Tajvan,ale dobyt jinymi prostredky.
  Navic vlada Usa padne,co nevidet v cele s presidentem..
  Schody ty do nebe,jsou pro ne stale prikrejsi..
  Ale odpoved "zabijak" mi nejde z hlavy , o setkani a diskuzi prave s tim ,ktery je presvedcen,ze Putin je zabijak.. Bude s nim snad vyjednavat v kleci?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Autor postavil vec a rozsahle zduvodneni ,ze je nevyhodne pro Moskvu odmitat setkani bez vaznych duvodu a ze by to vypadalo ze odmita snizeni napeti.
   Nesmysl. "
   - autor to zbytočne komplikuje. A pre Rusko je to jasné : Nechať USAkov vyhniť vo vlastných sračkách. Jednať s USAkmi, ktorí neuznávajú žiadne dohody, žiadne princípy a žiadnu slušnosť - je strata času.

   Vymazat
 12. Najsilnejší argument Ruska bude závisieť od toho, aké percento územia USA dokážu ohroziť svojimi raketami.

  OdpovědětVymazat
 13. Najlepšia stratégia Ruska je zdržiavať, odkladať, .... USA intenzívne pracujú na likvidácii vlastného štátu, likvidácii dolára, a v konečnom dôsledku aj na likvidácii armády. Ich naväčším armádnym úspechom je vývoj nových tehotenských uniforiem pre svoje vojačky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozoruhodné je jak si USA a Rusko virtuálně dávají do držky z důvodů různých (USA útočí - Rusko se brání)a jak vedle roste nenápadná miliardová a prosperující komunistická Čína.
   Jsem v úžasu jako Mirka Němcová z toho,že si západní
   civilizace nevšímá pokroku a růstu síly Číny,která
   na světě nikomu nevyhrožuje, nesankcionuje a obchoduje výhodně s každým kdo to chce. To ,že západní způsob života prohrává nad tím "východním" dokumentuje šílená zadluženost,zásadní sociální rozdělení občanů na chuďoučké a značně bohaťoučké. Neustále podněcované poťouchlé barevné revoluce tam kde režim neposlouchá západní banky,má vypadat že to oni sami se perou mezi sebou a demokratické velmoci za to nemůžou.Patří k tomu i proudy uprchlíků spuštěné hlavně bombardováním bývalých kolonií svými bývalými kolonizátory. Z toho plynoucí problémy včetně viru,který podle nových zjištění tajné služby Británie unikl z laboratoře - svědčí o proměnách západních velmocí a jejich závislých spojenců na ohniska nepokojů po celém světě. I ČR prosperuje od desíti k pěti, její elita se hádá o koryta a největší naděje se ukazuje být sexuálním deviantem podporovaným demostraničkami,starou šlechtou a ujetými pánbíčkaři strany Lidové. Blbé je to,že takhle to skutečně v praxi vypadá.

   Vymazat
  2. Kolektivni oslepnuti, ktere tady panuje je az k neuvereni..Ktera /Cina/,nikomu nevyhrozuje ani..
   Odkud jste pribeh, pane..

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.