Reklama

středa 5. května 2021

Země Švejků

Lu Lina

5. 5. 2021  NonServiam

Autor připomíná těžké boje o osvobození Ostravy z německé okupace, těžké ztráty sovětské armády a naší jednotky vedené generálem Ludvíkem Svobodou. Zároveň odsuzuje hanebné mlčení našich médií o naší nedávné historii a hrubě odsuzuje míchání politiky do výkladu naší historie.


(Na snímku českoslovenští vojáci a vojačky v osvobozené Ostravě)

Žena mne včera při sledování hlavních televizní zpráv, kde právě běžela rozsáhlá reportáž o zpožděném začátku zahrádkářské sezóny, znechuceně upozornila na hrobové mediální ticho ohledně výročí osvobození Československa.

No jo, probral jsem se z pandemické letargie, dyť je vlastně už zase květen. A zagůglil jsem. Nic. O Rusku se sice teď fakt hodně píše a mluví, ale z osvobozením to nemá nic společnýho. ČT tématu věnovala 40 sekund v pátek na konci zpráv a nepřímo dalších 40 sekund včera, kdy ale jen zmínila každoroční ostravskou připomínkovou akci vojenských nadšenců. Takže to zase zůstalo na nás, proruských dezinformátorech.

Před 76 lety byla osvobozena Ostrava. Šlo o součást ostravsko-opavské operace 4. ukrajinského frontu generála Jeremenka a společně s rudoarmějci se jí účastnili i vojáci z československých jednotek bojujících pod velením generála Svobody po boku Rudé armády.

Šlo největší, nejtěžší, nejdelší a nejkrvavější bitvu, která se během druhé světové války odehrála na českém území. A sovětští i českoslovenští vojáci, mezi nimiž bylo i mnoho Rusínů, během bojů utrpěli i tomu odpovídající ztráty.

Řečí čísel: z přibližně 250 tisíc útočících sovětských a československých vojáků a vojaček jich během 57 dnů zuřivých bojů 24 tisíc padlo a 88 tisíc bylo raněno. To jsou asi 44 % ztráty. Což je opravdu děsivé číslo. Československá tanková brigáda zahájila v březnu 1945 boje s 65 tanky T-34 a do 30. dubna byly prakticky všechny zničeny. Podle některých pramenů jí zbylo sedm, podle jiných pouze tři tanky. Oplátkou českoslovenští tankisté zničili nepříteli 47 tanků a samohybných děl (téměř polovinu z Němci nasazených strojů ) a 18 obrněných vozů.

Což byl famózní výkon, před kterým je třeba smeknout. Pro čtenáře neorientující se v problematice dodávám, že útočné operace probíhaly v mimořádně obtížném a pro tanky nevhodném terénu či dokonce ve městě, což z hlediska nasazení tanků není zrovna ideální, protože všechny trumfy do značné míry eliminující velké přednosti tanků, má v rukou obránce.

Z přibližně 1 500 příslušníků brigády jich v bojích o Ostravu 139 padlo a přes 300 bylo zraněno. Vzhledem k tomu, že bojově nasazena byla zhruba polovina, tedy cca 700, jde o více než 50 % ztráty. Každý druhý padl nebo byl raněn. Českoslovenští tankisté jako byli například jmenovitě Končický, Opočenský nebo Šerák, se v těchto bojích pokryli „nesmrtelnou“ slávou. V boji s nepřítelem padl i legendární československý tankový velitel Stěpan Vajda, Rusín a hrdina z bojů o Kyjev či Bílou Cerekev. Za udatnost v boji o Ostravu obdržel posmrtně nejvyšší sovětské válečné vyznamenání Hrdina Sovětského svazu.

Pro srovnání: v bojích u Tobruku, což je nejslavnější vystoupení té části pozemní československé exilové armády dislokované na Západě, padlo celkem 14 a raněno bylo 80 vojáků ze 700. Z toho jeden, četař Roznětínský, se uprostřed pouště utopil při průtrži mračen. To vše v boji nikoliv s Němci, jak se většina lidí mylně pod vlivem propagandy domnívá, ale s Italy. Což, byli, jak se shodují odborníci napříč spektrem, vojáci na baterky.

Nesnažím se tím nijak snižovat bojový výkon tohoto československého pěšího praporu, všechna čest, ale holým faktem je, že jeho válečná anabáze v Sýrii, Lybii a pak na západní frontě a anabáze tankové brigády na východní frontě je prostě nebe a dudy.

A vidíte, přesto se Tobruk a jemu předcházející i po něm následující, nepříliš slavné „čučkaření“ našich západních pozemních jednotek neustále adoruje a točí se o něm velkofilmy, a o krvavých bitvách a v nich tvrdě zasloužených vavřínech bojovníků z východní fronty se jaksi mlčí. Jako se před rokem 1989 zase mlčelo o Tobruku a nebo Pattonovi v Plzni.

Hlavně, že teď má Praha náměstí Borise Němcova. A co takhle náměstí Stěpana Vajdy nebo Richarda Tesaříka? Kolik jich Praha má? Kolik má tahle země Švejků skutečných válečných hrdinů, že na ně může takhle z vysoka a strašně sprostě dlabat? V které jiné zemi nebetyčná hovada beztrestně zostouzí veřejně válečné hrdiny v televizi, jako se to stalo v případě generála Svobody, vojáka, který pro ni krvácel ve dvou světových válkách?

À propos, Patton v Plzni. Mám tohohle amerického generála rád, protože byl velice originální a nad spojenecký průměr schopný, ale faktem je, že jeho jednotky dorazily do nebráněné Plzně plné vzdávajících se Němců. Tedy jako Sověti do Prahy. A přesto se příjezd Američanů do Plzně vytrvale a hlasitě slaví jako „osvobození“ a příjezd Rusů do Prahy se neslaví a zdůrazňuje se, že přijeli s křížkem po funuse.

Pro neinformované čtenáře opět dodávám, že zatímco západním spojencům se na jaře 45 Němci vzdávali jako na běžícím páse, Rusům kladli do poslední chvíle tvrdý odpor až do sebezničení. Tolik poznámka k tomu kdo, kam a proč dojel nebo nedojel včas.

Zkouším si představit, co by se tady v mediálním i politickém prostoru každý rok touhle dobou dělo, kdyby Ostravu po tak těžkých bojích a po tak děsivých ztrátách osvobodili Američani…

Jděte s tou politikou při posuzování historie už proboha jednou konečně do prdele.


75 komentářů :

 1. Ten blbec Bašta na PL tvrdí, že v Plzni učitelé vyprávěli před převratem dětem, že jejich město osvobodili Rusáci v amerických uniformách. V Ostravě zase někteří učitelé tvrdí, že nás osvobodili Američané. To tak vypadá, že někteří lidé jsou padlí na hlavu a ještě se z opojení z vítězství neprobrali. Srovnejte Baštu a Schneidera.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádám vás, abyste autorům Nové republiky nenadávali. Jsou v tom nevinně.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. 9,23
   Už zase F100?!Celej udavač Havel!

   Smazat
  4. Inku,

   jelikoz jsem v te dobe zil a videl vse v 45 roce na vlastni oci, tak ti mohu na Hamackovu a Babisovu cest prisahat, ze jsem 9 kvetna videl na Ohrade samotneho Pattona s bilym koltem jak kopal do prdele SSaka. rekl jsem Pattonovi "Hafarjuuuuu old Buddy" a von mi dal wriglyes zvejkacku, papir mam jeste doma skovanej, ale nevim kde. Pak sme jeste chvili kecali, ale prisel jeho poskok a rek mu ze uz musi pospichat aby osvobodil Kyijef, a potom Moskvu, ze mu Stalin volal ze Sachalinu.

   takze tet vis naprostou sichrovou pravdu.... jo Patton prijel na Zizkov vod Berlina, ktery osvobodil, ale dal tam na Raistak Ruskou vlajku dohodli to prej na Jalte

   Smazat
  5. 9:11 Nezdá se mi,že by v tom ti dva pánové byli úplně nevinně,p.Dvořáku.Oni jen občas ve svých jinak výborných článcích nejsou schopni překročit svúj disidentský stín a tak si sem tam v rámci tzv."povinné fráze"přisadí na dehonestaci minulého režimu,neboť se to nosí.

   Smazat
  6. Pane VacHav, zdá se mi, že pán Schneider trochu pokročil ve směru k poctivosti názorů. To lze doložit třeba rozhovorem Schneider-Skála, který nám byl tady na NR doporučen. Myslím, že disidenti mají před sebou kus cesty vyrovnat se se svojí minulosti. Rozvrtáním režimu nás poškodili všechny včetně samých sebe až na výjimky, kdy dosáhli pozic, na které by svými schopnostmi a prací nikdy nedosáhli.

   Smazat
  7. Vaclave Dvoraku,

   mel bych ti taky nadavat, a to dost sproste (dokazu to ve vice jazycich) a to pro tvoje patrne tvrzeni......"""a příjezd Rusů do Prahy se neslaví a zdůrazňuje se, že přijeli s křížkem po funuse."

   tohle i kdyz to kvotujes, je naprosta lez, ja jsem totiz ve svych 11 letech v 1945, videl jak Rusaci ze skoly na Prazacce kde tehdy byla kasarna SS zenou ty hajzly ze skoly, a na kopci, na pamatniku osvobozeni se taky jeste strilelo - videl jsem to

   Smazat
  8. incognita 5. května 2021 8:57, taková tvrzení jsou panu Baštovi podobná. Já nic podobného nezažil, nezažili to, za totáče, ani naši potomci. Všechno to propagandistické, zájmové i emotivní nadsazování, přehánění a lhaní si zaslouží uvádět na pravou míru, autory je žádoucí umravňovat. K tomu by měla vést i zdejší diskuze. Padni komu padni. JiH

   Smazat
  9. Basos, já mám s Pattonem podobnou zkušenost. Taky jsem ho jako mladík na vlastní voči viděl na Dukle, jak na bílém koni seká nácky jedna radost. Pravý velitel armád. A jak si na Dukle vedli Francouzi, radost pohledět! Skoro jako Italové. Nebýt jejich statečnosti, SSSR dávno šprechtí i ve Vladivostoku.

   Smazat
  10. Basos
   Tys byl jako v 11 letech věku, zároveň v Plzni s Pattonem a následně v Praze zase svědek ruské akce vůči příslušníkům SS?
   Už v té době asi existoval Superman. Ten tě přenášel ...... ach dětský to sen.

   Smazat
  11. Lubezi 5. května 2021 17:39, když, tak ve dvanácti nebo třinácti letech a to už průměrně vyvinutý jedinec takové události jako je válka a její konec má za hluboký zážitek. Vysvětlení kde, jaká armáda a čím koho, v čí prospěch porazila, snadno pochopí. Pak chtě nechtě, slyší, popř. v kině a později i v televizi vidí, co kdo a jak o tom vypráví. Mám dobře zaznamenány takové zážitky. Za komunistů bylo, co se nehodilo, zamlčováno. Málokdy popíráno. Dnes se nejen zamlčuje, ale čím dál víc se lže. Čím dál víc nevybíravě. A přibývá pitomců, co tomu přizvukují. JiH

   Smazat
  12. JiHu
   Přečtěte si dva předcházející komentáře od Basos a až poté mě poučujte.
   Největší demagog a manipulant s historii je v současné době nějaký sudeťák Krystlík.

   Smazat
 2. Dovoluji si doplnit autora v tom smyslu, že režim zbabělců a vlezdozádelků nemá rád žádné hrdiny. Ať už bojovali na kterékoliv frontě. takže se mlčí nejen o Sokolovu, Kyjevu, Dukle, Ostravě, Brnu a Praze. Ale nemluví se ani o tom Tobrúku, Dunkirku, ale ani se už nijak nepřipomíná letecká bitva o Británii. Po válce šli "od válu" nejen vojáci ze západní fronty, ale i ti z východní. Jen se o tom nijak nemluvilo a kupodivu ani nemluví. Samotný L. Svoboda dělal účetního v JZD a teprve na osobní (a prý velmi ostrý) zásah maršála Koněva z něj udělali vděční soudruzi náčelníka Vojenského muzea. Prezidentem se stal jen shodou okolností. Do r. 1968 o něm nebylo nikde nic slyšet. Generála Janouška nechali vděční revolucionáři po r. 1989 zemřít v úplném zapomnění kdesi v domově důchodců. A byl to britský letecký maršál. Z pohledu dnešních politiků totiž bojovali všichni na té nesprávné straně. Proti našim současným "kameraden", které potichu, pomalu ale vytrvale začínáme adorovat. A mluvit o nich by znamenalo připomínat si úlohu našich staronových spojenců v r. 1938, dále 360 tisíc občanů, kteří péči našich nynějších kamarádů nepřežilo. Lidice, Ležáky... Z těch 360 tisíc padlo v boji 27 tisíc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:01
   Pokud jde o generála Svobodu, máte pravdu. Navíc se málo píše o tom, že do našich jednotek vyreklamoval i řadu Čechů z gulágů. Dnes se historie přepisuje podle objednávky. Pravda je někde uprostřed, žel historici ve své práci " lítají od pangejtu k pangejtu ".

   Smazat
  2. Připomínka k autorovi.Na rozdíl od Vás(asi Vám chybí informace)toho amerického generála rozhodně namám rád.Byl to totiž arogantní a sebestředný parchant,který byl znám svojí až paranoidní nenavistí k SSSR,a který už na konci války připravoval spolu s dalším "demokratem"Churchillem další válku za pomoci několika účelové neodzbrojených německých(dnes by se muselo napsat "nacistických")divizí!Jinak ještě malou opravu-do Plzně přijeli američané v době ,kdy už den předtím bylo město vyčištěno povstalci od Němců,takže nebylo co osvobozovat!

   Smazat
  3. Že se o našich i jiných hrdinech z 2.světové nikde nepíše za to mohou jen zase hyeny, neboť to není in. Oni potřebují jen senzace bez ohledu zda jsou či nejsou pravdivé, hnus !!! Podle mého úsudku je nyní nejvyšší čas emigrovat daleko více než za vlády jedné strany !!!

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9,21
   Amiokupant JEŠTĚ PŘED KAPITULACÍ,PRÝ KVŮLI TOMU,ABY FRICEK NEMĚL DODÁVKY ZBRANÍ.....NA JAŘE 1945?!!!!

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9,47
   Mě se vybaví F73 s A52 a F100....ostatní netřeba,zdejší vědí!

   Smazat
 5. Zdá se že některým lidovcům,topkařům-a i jiným z demo(debil)bloku je líto,že jsme nezůstali v německém područí,tak tam rychle spěcháne zpátky.No-kdo chce kam,pomozme mu tam.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 9:58
   Nejsem lidovec, ale byl bych rád, pokud by se Liberecko stalo další spolkovou zemí NĚMECKA!!

   Smazat
  3. Výjimečně jsme sprostého primitiva indického nesmazal. Z tohoto často jím opakovaného textu je patrné, s kým máme tu "čest".

   Smazat
  4. 12,44
   To již dávno víme,co za LIDOVE to moudí z Reichenbergu je.

   Smazat
  5. Indický kokot zůstane kokotem do smrti.

   Smazat
  6. INDICKÝ BĚŽče 5. května 2021 11:05, pak předpokládám, že máte osvojenu, možná od dětství, perfektní němčinu, že podle potřeby najdete nějaké ty německé předky. A pokud kde na Liberecku vlastníte nemovitost, jste si dost jist, že nebyla německým majetkem. Já všechny ty zmíněné předpoklady sice mám, ale ctím dílo svých převážně českých předků, tedy český stát. Podle mého jste hloupý, provokující, bezectný, za každé situace zištný kolaborant. JiH

   Smazat
 6. Vděk Sovětské armádě neprojevuje ani naše pokaná vláda i když Babiš musí vědět kdo nás osvobodil! Tím dokazuje, že ani člověk - miliardář není demokratický a svobodný.Tak běžte s demokracií a svobodou do PRDELE!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spartaku doposud jste tady nedal ani jeden navrh na napravu

   dnes jste tomu nasadil korunu.Mame pry jit vsichni do prdele s celou svobdou a demokracii.
   Tak zkuste formulovat proc by jste radeji byl jejim diversantem a co vlastne chcete!

   Smazat
  2. Ojedinela a celkem rozumna vec od vrchnosti.
   Neni mozny tvrdit, ze nas rusove osvobodili a zaroven s nima bojovat.
   Vojacek by potom asi taky chtel bejt osvobozenej a jeste vysvobozenej..Sou takovy.
   Vyucovani Operace Bagration a valky ve Vietnamu nikomu neprida na optimismu a nebezpeci pro dobre ziveny osvoboditele z kancelari je flinta v zite a je to snadny. Zvlaste kdyz je naproti nejaka neurvala ruska tlupa. Maji mezery ve vzdelani a misto reseni problemu rovnosti a otroctvi, pijou vodku a plivaji kolem sebe machorku.
   A nektery z nich by zase chteli osvobozovat jiny !!
   Aby se to zase muselo zapirat...

   Smazat
 7. 10,08
  Vlastitrádce a kolaborant s Frickem,celej zas@@@@n Hvel!!!!

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10,15
   A po vylodění v Normandii ten emerickej odpad ZNÁSILNIL JEN TVŮJ MOZEK....A TU HALDU FRANCOUZEK NIKDO POČÍTAT NESMÍ????!!!!!!Vrať se do hrobu!!!!.-)))))
   P.S. A co okupace Německa,Jponska,Jižní Koreje,Havaje atd. AMIOKUPNTEM 76.let od konce druhý světový?!!!!

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 10. Na provozovně věšíme vlajku od 5. do 9. května. Už visí! Dokonce od včerejška visí na škole a MěÚ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10,38
   A já si na památku osvobození připíná, 9.5. Georgijevskou stužku.

   Smazat
  2. Ave Ty, Georg.stužka je záležitostí Rusů. U nás snad trikolora. Ale Ćeskoslovenská vlaječka za oknem každého vlastence zastrčená třeba v květináči by neškodila...

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. Kačer zmizel ani jsem si ho nepřečetl. Nevadí! Dobrá práce pane Dvořák.

   Smazat
  6. 10,55
   Osvobodili nás,osvobodili,tak proč ne.
   Českou vlajku mám v okně od rána,takže klídek a pohoda.

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  9. 11,12
   Já Tobě už vůbec ne.....-)

   Smazat
  10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  12. 11,24
   A vrchním banánem je indoběhan alis unkown.-)

   Smazat
 11. Bezva clanek. Udel statecnych,nasi Hrdinove bojuji a zbabelce zahanbuji.
  Ucta vzpominka,neopoustejte nas.

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 13. No jo byly poraženi jejich dnešní spojenci a to jejich noční můrou armádou dělníků a rolníků. Toho se děsí že by se to mohlo vrátit tak to nebudou oslavovat. Normální lidé nezapomenou kdo je osvobodil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 11,17
   Mešuge bez rodiny....aneb Onanista na obzoru!.-D

   Smazat
 14. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kačere v rámci bojových akcí. 9. května se ještě na mnoha místech bojovalo. Generál Šérner statečně utekl do amerického zajetí a nechal tu ještě po celé zemi skoro milion vojáků. Když M.B. tak připomeň Plzeň, Ústí, Pardubice, Prahu, Kolín...kde už nebyl kladen vůbec žádný německý odpor a prakticky tam bylo po válce. To bylo zbytečně zmařených životů. Oni Rusové taky bombardovali Ostravu, kde jich při osvobozování města zahynulo mnoho desítek tisíc... Běž raději pít s kamarády do imaginárního baru...

   Smazat
  2. 11,12
   A bombardování Prahy????To byl dárek amiokupantů Emausům a dětem v Praze????!!!!

   Smazat
 15. ... příjezd Rusů do Prahy se neslaví a zdůrazňuje se, že přijeli s křížkem po funuse...

  No já nevím, v poslední době se tvrdí, že přijeli pouze loupit, vraždit a znásilňovat. To vím už dávno od činovníků našeho města, když dávali dolu pomníček padlým. To proto, že se z něj nedaly odstranit některé prvky, které poukazovaly na Rudou armádu. Tož udělal se nový, kde sice z města nebylo koho jmenovat, ale je tam poděkování spojeneckým vojskům a reliéf amerického vojáka v přilbě. Momentálně je obsypán květy a věnci. Pár kiláků od nás je německý hřitov, také s květy. Rusové hroby nemají, náhrobky se dávno ukradly a čtvrt století už není ani ten památník. Zato legendy o vraždách, loupežích a znásilneních frčí jedna radost. Přiznám se, že nevím o nikom, komu ta skupina, která se zastavila na dva dny, tak strašně uškodila. Jen naše sousedka si stěžovala, že se nepřezouvali a jako praví barbaři chodili i po světnici v holinkách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11,20
   Musíme dosáhnout toho,aby lidé osvobození Ruskou armádou neuznávali Žukova,Rokossovského,Koněva.ale POUZE A JEN VLASOVA A BUŇAČENKA!
   O paranoidním Pattonovi psát jen jako o spasiteli...který osvobodil OSVOBOZENOU PLZEŇ.-)

   Smazat
 16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 17. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11,28
   Pozdrav amizádele zasílá neukojená indoběhna?

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 18. Ministr obrany včera přijel z porady v NATO a oznámil v ČT,
  že dnes je největším nepřítelem NATO a ČR Rusko a teroristi.
  Takže mediální fronta Stohoven a ČT - jen reaguje na hodnocení Ruska jako hlavního nepřítele. Není možné ho chválit za porážku Hitlera a záchranu Evropy v roce 1945. Spíš je potřeba připravit se na válku. To je logické že ?
  Podporují to i Piráti,ODS,TOP,STAN a Lidovci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. od Rakusaku,

   reakce na EU vztah k Rusku prelozene Googlem tak je ta cestina trosku kostbata, ale smysl to ma

   Nejprve se po celé roky vysrali a pak se urazili“: Rakušané obvinili EU ze zaujatosti vůči Rusku
   05/05/2021 - 10:00
   "Nejprve se po celé roky hovno, a pak se urazí": Rakušané obvinili EU ze zaujatosti vůči Rusku | Ruské jaro
   Čtenáři rakouských novin Der Standard kritizovali protiruskou politiku Evropské unie s tím, že Brusel jedná zaujatě.

   "Nejprve roky kazí Rusko, dostávají pokyny od Washingtonu, a pak se uráží, že Rusko na to reaguje," řekl jeden z uživatelů.

   „Je zcela pochopitelné, že Rusko nebude tolerovat sankce, urážky a embarga ze zemí loajálních USA,“ zdůraznil další komentátor.

   "Evropské hodnoty a pokrytecké činy takové, jaké jsou!" Když Spojené státy a Anglie, v rozporu s mezinárodním právem, zaútočily na Irák a rozdrtily ho na smithereens kvůli nějakým falešným fámám, nebyly žádné sankce.

   Zabavení palestinských území také není žádnými sankcemi. Saúdská Arábie - žádné sankce, dokud nebyl novinář rozsekán na kousky, ale i tak byly sankce směšné. Doposud neexistují žádné sankce kvůli Assangeovi. Věznice o mučení na Kubě a dokonce i v EU - žádné sankce.

   Tleskejte soudržnosti a hodnotám EU! Takto si EU zaslouží respekt ve světě a chce být vnímána jako silný a objektivní partner, “shrnuli čtenáři.

   Dne 30. dubna ruské ministerstvo zahraničí oznámilo jména osmi evropských úředníků, kterým byl zakázán vstup do země . Seznam zahrnuje předsedu Evropského parlamentu Davida Maria Sassoliho, místopředsedu Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věru Jurovu a člena francouzské delegace v PACE Jacques Mayora.

   Ministerstvo zdůraznilo, že Moskva učinila takové rozhodnutí v reakci na omezení vůči šesti Rusům, která Brusel v březnu zavedl jako součást nového globálního režimu pro „porušování lidských práv“.

   Viz také: Generální prokurátor České republiky povolil pozastavení případu výbuchů ve Vrbetici: byl pojmenován neočekávaný důvod

   Smazat
  2. Všechny podporovatele vojenský střetů jako de Demoblok a Piráti bych postavil v případě války s Ruskem do první linie pod vedením chrabrých chlapů Pospíšila, Moravce (ČT) a Pekari-domovnice a máme vyhráno.

   Smazat
 19. Dobrý den.
  Ivan KUBINEC * 26. 4. 1923 Novoselice, (Tjačevo,Ukrajina) † 18. 4. 1945 Štítina Rozvědčík 1. československé tankové brigády v SSSR
  Ivan Kubinec, rodák z bývalé československé Podkarpatské Rusi, vstoupil za 2. světové války do československé armády na území bývalého Sovětského svazu. Při bojích o Opavsko na jaře 1945 byl jako průzkumník vyslán na území Štítiny. Zde byl nacistickými vojáky 18. dubna 1945 údajně zajat a umučen. Ivan Kubinec byl pochován na hřbitově ve Štítině po levé straně hřbitovního vstupu.
  (Poznámka: i gen. Heliodor Píka se narodil ve Štítině)
  A proč jsem to tady dala? Protože tento rozvědčík byl Němci zajat a ukřižován na vratech jedné stodoly ve Štítině, kde jej pak osvoboditelé našli.
  TV Polar nedávno vysílala dokument o bojích v našem kraji tj, Moravskoslezském. Kromě jiného když se již po urputných bojích na Hrabyni, kde je památník, který nechal vybudovat GŘ Ing. Rudolf Peška – rusín, který rovněž bojoval ve Svobodově armádě a pak také Žid Ing. Ervín Frischer, s oběma jsem měla tu čest spolupracovat ve VŽKG a úctou na ně vzpomínám. Pana Ing. Frischera vytáhl gen. Svoboda z gulagu, kde byl po útěku z Ostravy samozřejmě uvězněn. Na Dukle padl bratr pana ing. Československý voják z povolání. Pan ing. utekl, protože bratr byl raněn, Němci jej vzali kulometem i přes oči a navštívil svého bratra, který na Dukle zemřel. Pan ing. Frischer dost špatně mluvil česky i po válce a když se mu podařilo chytit 2 jazyky, tak svou „dezerci“ u Svobody přežil. Oba došli s Ing. Peškou až do Prahy.
  Velitel jednotek, které osvobodily i Porubu dal československým tankistům šanci, že mohou vjet do Ostravy jako první. Většinou to byli muži z Volyně, někteří v Ostravě zapustili kořeny.
  Mi Němci zavraždli křesničku v Kounicových kolejích v Brně v roce 1945.

  Je to moje psaní dlouhé ale přidám ještě kousek.
  „Chraňte se vzbudit Rusa. Vy netušíte, čím tohle probuzení pro vás skončí. Můžete ho zadupat do bláta, promíchat s exkrementy, vysmívat se mu, ponižovat ho, opovrhovat jím a urážet ho…
  A v tu chvíli, kdy se vám začne zdát, že jste nad Rusem zvítězili, že jste ho zničili, na věky věků zostudili, rozdrtili na prášek, najednou se stane něco neobvyklého a pro vás překvapivého: On přijde k vám domů. Unaveně klesne na židli, na kolena si položí samopal a zadívá se vám do očí.
  Bude cítit prachem, krví, smrtí. Ale bude ve vašem domě. A v tu chvíli vám Rus položí otázku: „V čem je síla, bratře?“ A právě v tuhle chvíli tisíckrát zalitujete, že nejste Rusovi bratrem. Protože bratrovi on dokáže odpustit. Ale nepříteli nikdy. Francouzi si to ještě pamatují. Němci to vědí… Rus žije spravedlností. Obyvatel Západu žije lživými brífinky a záludnými tiskovými konferencemi. Dokud v jeho srdci žije spravedlnost, Rus se vždy dokáže zvednout z bláta, z temnot, z pekla. A s tímhle vy nedokážete udělat vůbec nic.“
  Pěkný den.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobře napsáno, Slované si musí pomáhat proti zrádným a prolhaným Anglosasům, a Francouzům. O Němcích a Italech nemluvě.

   Smazat
  2. Smekám nad těmito slovy.

   Smazat
  3. Paní Věro, mohu použít vaše slova, k tlumočení přátelům?
   Děkuji za odpověď.

   Smazat
 20. http://www.skrytapravda.cz/domaci/2333-general-patton-hrdina-je-to-lez-to-nase-generace-vytvorila-jeho-gloriolu-abychom-umlatili-propagandu-komunistu-a-kgb Generál Patton hrdina? Je to lež..
  Ve skutečnosti to byl magor a psychopat, který nechal pozabíjet své vojáky, aby dostal metály. A Pentagonu se to náramně hodilo. Ale je jisté, že to mnohé nadzvedne, protože pro část zaslepených tím snímáme kult osobnosti šílence a z lidského hlediska vraha.Říkalo se mu krev a bláto a. Vysazen byl na údajné simulanty – ty, kteří byli v léčení, ale jemu se zdálo, že nevykazují známky nemoci. To se pak neovládal a zaútočil. Fackoval, kopal, nadával a to i pacientům s úplavicí nebo nervově zhrouceným vojákům. Několikrát za to dostal vážné pokárání. Za trest byl přeložen do Anglie.A maršál Žukov, dnes nenáviděný, protože zachránil zoufalou armádu Pattona to popsal v dokumentech takto: Na západě představovaly americko-britsko-francouzské síly vojska 87 kompletních a skvěle vyzbrojených divizí s 6500 tanky a více jak 10 000 letouny jako neporazitelnou armádu. Proti nim bojovalo 74 neúplných, značně prořídlých německých divizí s 1600 tanky a asi 1750 letouny.Ta převaha byla očividná, přesto navonění vojáci nepřežili masakr a generál Patton byl odvolán.

  OdpovědětSmazat
 21. Posledni veta mi mluvi ze srdce.Urcite by se mnou souhlasili rodice,kteri prozili valku od 1.9.1939 v Polsku a v SSSR ,přibuznych ,kteri prezili jako zazrakem Mathausen a Rawensbrúk.Bagoun

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.