Reklama

středa 30. června 2021

Aktivisté z Den(n)íku N

30.6.2021  ParlamentnáíListy

Na naší mediální scéně už tři roky působí subjekt zvaný Deník N. Za dobu své existence se vyprofiloval jako jednoznačně politicky orientovaný (proti dnešní vládní koalici a proti prezidentu Zemanovi) a pomáhá naplno provozovat to, čemu sami tito lidí říkají „rozdělování společnosti“. Jednoduše řečeno, jak praví staré přísloví, zloděj křičí: chyťte zloděje!


Původní „mateřská" platfoma Deníku N vznikla na Slovensku koncem roku 2014, kdy někteří novináři, kteří nesouhlasili se vstupem finanční skupiny Penta do vlastnické struktury vydavatelství Petit Press (vydavatel deníku SME), odešli ze SME a přišli s Denníkem N, původně jako platformě ryze webové, později i tištěné.

Zajímavé je podívat se na ekonomiku Denníku N. Od počátku roku 2015 až do půli roku 2017 vykazují ztrátu (až ve stovkách tisíc Eur). Vedle toho se pyšní tím, že Denník N získal grant za projekt vzdělávacích příruček pro středné školy a dalších několik grantů od Googlu opět v řádu stovek tisíc Eur. Omluvte drobnou ironii: Tomu se tedy říká nezávislá žurnalistika.

Vydavatelem Denníku N je společnost N Press s.r.o., která má základní jmění 5 tisíc Eur. Jedním ze dvou největších spoluvlastníků této s.r.o. je společnost Denník N, a.s. se základním jměním 26.100 Eur. Akcie jsou na jméno, čili z obchodního rejstříku se konkrétní akcionáře nedozvíme. Co je možná vůbec nejzajímavější, hned na počátku vstoupili do N Press s.r.o. investoři z firmy Eset, a to částkou ve výši 1,2 mil Eur, za což získali 51 procent většinu akcií. To je k vážnému zamyšlení: Projekt, který (i při dnešní vydavatelské situaci) zdaleka neslibuje brzké navrácení nákladů, tváří se jako vydavatelský underground, jakýsi mediální Jánošík, a hned do vínku obdrží částku ve výši (převedeno na koruny) cca 30 milionů. To nemůže být náhoda. Někdo tu něco sleduje, a výše nákladů a čtenost média to asi nebude.

V roce 2018 byla vytvořena česká obdoba, Deník N. Deník N je vlastněn ze dvou třetin českou nadací Independent Press a z jedné třetiny slovenským Denníkem N, resp. jeho vydávající společností Denník N a.s. Většinový podíl 66,6 % akcií společnosti N media, která vydává toto médium, drží prostřednictvím společnosti Independent Press osm investorů. Vedle majitelů nakladatelské skupiny Albatros manželů Silke a Jaroslava Horákových jde o podnikatele Martina Vohánku, finančníky Libora Winklera, Jana Žůrka, Ondřeje Fryce a byznysmany Martina Hájka a Libora Malého. Ke každému z těch jmen najdeme ve veřejných zdrojích zajímavé informace. Příkladně Jan Žůrek byl řadu let ve vedení KPMG Česká republika. Je prezidentem České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (kde stojí v řadě se zástupci takových firem jako Innogy – RWE, Škoda Auto, ČEZ atd.). Zbývající třetina patří prostřednictvím slovenského Denníku N většinově zakladatelům tamní antivirové společnosti ESET.

K firmě Independent Press (IČ 07253737) je zajímavé dodat, že předmět její činnosti je v OR definován jako „pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor“. To „Nadace Independent Press“ (IČ 09721291), navázaná na stejnojmennou a.s. už má zajímavější definici činnosti: „Účelem Nadace je zajistit dlouhodobou dostupnost svobodně formulovaných názorově rozkročených informací sehrávající roli kontrolního mechanismu demokracie a přispívat tak ke kultivaci, osvětě a vzdělávání společnosti.“ (Obě informace lze ověřit na Obchodním rejstříku).

Deník N na český mediální trh vstoupil na podzim 2018 crowdfundingem, v němž údajně získal téměř 5500 předplatitelů, kteří na jeho rozjezd přispěli částkou sedm milionů korun. Tištěná verze deníku vychází pětkrát týdně od pondělí do pátku ve formátu A3 a rozsahu 16 stran a představuje výběr toho nejdůležitějšího z placeného webového obsahu.

Redakce je složena z padesáti tvůrců obsahu (editorů, novinářů, grafiků). Šéfredaktorem je Pavel Tomášek (dříve ve stejné pozici na Aktuálně.cz). Provozní ředitelka je Eva Romancovová, dříve známa jako „rozjížděčka“ Centra proti terorismu a hybridním hrozbám na Ministerstvu vnitra, známého to dozorčího orgánu. Najdeme zde i mnohá další známá jména, třeba Petru Procházkovou, známou „kremlobijku“ (už v období války v Čečně se profilovala jako významná advokátka muslimů – za jednoho se také vdala). Další rusofob Jan Moláček (dříve např. ČT) musel z Ruské federace neslavně odjet poté, co mu tamní ministerstvo zahraničí odmítlo prodloužit akreditaci. Taková věc se nestává každý den. Zpravidla jde o případy, kdy se daná osoba dopustila neprofesionálního činu, který překračoval rámec práce zpravodaje a vyvstalo podezření, že by se ze zpravodaje mohl stát zpravodajec. Nebo byl prostě nachytán na švestkách, když vědomě neinformoval podle pravdy.

Další výraznou postavou redakce Deníku N je Renata Kalenská (podle tvrzení Jakuba Kalenského nejsou příbuzní, ačkoli jejich názory nejsou od sebe vzdálené – viz citaci Jakuba Kalenského: „Zeman je dar z nebes - oddaně slouží Rusku“. Sama Kalenská se transparentně netají svou nelibostí k určitým postavám politické scény. Vyžívá se v sepisování či natáčení rozhovorů s lidmi, kteří bez skrupulí útočí na hlavu státu (senátorka Wagnerová, soudce Baxa, lékař Sláma, exnovinář Klvaňa atd.). Zatápěla pod kotlem různých podezření vůči Andreji Babišovi, např. tendenční rozhovor na Seznam Zprávy s Džamilou Stehlíkovou, nebo rozhovor s Babišovou oponentkou v ANO Helenou Válkovou. ,

Zajímavou postavou Deníku N je nepochybně redaktor Jakub Zelenka, který s kolegou Lukášem Prchalem obdržel Novinářskou cenu v roce 2018 za webový speciál o dezinformacích publikovaný na Aktuálně.cz. Šlo o jakousi příručku, jak bojovat s „dezinformacemi“, tedy s ideovým nepřítelem (tj. tím, kdo si dovolí hlásat jiné myšlenky, než ty, které mu aktivističtí žurnalisté typu Deníku N předpisují.

Bez zajímavosti není ani redaktor Jan Tvrdoň, který působil jako vedoucí projektu Demagog.cz, který se prezentoval jako rozhodčí platforma pro lži a manipulace ve veřejném prostoru. V podstatě jde o obdobnou špiclovací aktivitu, jakou provozují Konšpirátori.sk, Neovlivni.cz, Manipulátoři.cz a mnohé další webové platformy. Zde se tedy Tvrdoň ocitl zjevně mezi svými.

Ze všeho dosud uvedeného platí, že tu poletují poměrně velké peníze, které jen stěží mohou vracet nějaký finanční zisk, a tudíž benefity se pohybují patrně toliko v onom výše uvedeném cíli „zajistit dlouhodobou dostupnost svobodně formulovaných názorově rozkročených informací sehrávající roli kontrolního mechanismu demokracie a přispívat tak ke kultivaci, osvětě a vzdělávání společnosti.“

Jak ovšem ono „názorové rozkročení“ v provedení Deníku N (i Denníku N) doopravdy vypadá, se může přesvědčit každý, kdo zabloudí na jeho stránky. Je to aktivistická, propagandistická žurnalistika, stojící v řadě vedle všech podobných a mající zajišťovat další vyplnění informačního prostoru uniformními myšlenkami, tezemi a slogany. Jediné, co se dá jen těžko přesně uhadovat, je to, jakému konkrétnímu cíli tyto aktivity slouží. Jisté je však, že tím cílem není objektivně, nestranně a nezávisle informovat veřejnost o dění kolem ní i uvnitř ní.


29 komentářů :

 1. Aha, rozumím tomu tak, že se jedná o další informacemi zavádějící a lzivy SEZNAM pod názvem Deník N. Je třeba bedlivě hledat a ověřovat. DIKY

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. SV awangarda se domniva,ze volicum chybi dejmme tomu AGRARNI STRANA

   kterou jak jsem vyrozumel spolu s bodem nr. 7 NARODNICH ZAJMU,kde se pise,ze potraviny a s nimi spojene stale potize(chteji nas krmit susenymi mletymi kobylkami) by jo mohli resit sami nasi zemedelci a jejich a tim i nase vztekle zastoupeni,ktere neexistuje a ne ze ne,ANO!!!

   Toto navrhuje pan GEORG v jednom z jeho zdejsich lidovych kmentatoru,jak jsem vyrozumel!.
   Nebo si tu nekdo mysli,ze je i on to nejake orezavatko ci co?

   Vymazat
 2. protoze v makmstrymu nam kazdej lze je uplne jedno co pise denik A, ci denik Z

  OdpovědětVymazat
 3. Zkrátka a dobře takový novodobý Der stürmer, ještě chybí Julius Straicher a postava zlého Rusa, který škodí kde může.

  OdpovědětVymazat
 4. Typické znaky tzv. ideově správně zahnízděného mainstreamového žurnalisty včetně jediné vždy pravdomluvné ČT:
  1. Především nenávidí svět a hodnoty vytvořené předchozími generacemi.
  2. Zbožňuje Brusel a USA, protože vždy mají předem danou neomylnost úplně ve vše.
  3. Malé a/nebo žádné vědomosti o objektivních historických faktech.
  4. Hypertrofované ego, které ho utvrzuje v přesvědčení o vlastní neomylnosti a tudíž i nepřístupnost jakékoliv diskuzi.
  5. Může být cokoliv ze 42 (nebo už z 55?) neoliberály uznávaných pohlaví.

  OdpovědětVymazat
 5. Jen dalsi chapadlo hnojometne chobotnice. Cim vic chapadel, tim neprehlednejsi sit, ktera v kruhu siri desinformace. Maji to skvele vymyslene. Redakturek napise nejakej blabol, kterej zaroven posle nejake neziskovce treba do Britanie. Dalsi den uz CT referuje, ze denik ten a ten pise tohle a tohle. Dalsi den hlasi novy vyvoj, ze uz se o tom pise i v Britanii. Pak redakturek napise clanek, ze uz o tom opakovane referuje i CT, takze to je zarucene pravda. Kruh se uzavrel...

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:04 Ano, tou jsi. A myj si konečník, kdyby po tobě někdo zatoužil.

   Vymazat
  2. No nevim, Zeman mozna nasaval, ale nekrad a nepoustel kriminalniky takze z tech tri co jsou tady od 89 roku na hrade, Zeman je nejlepsi, a nejhorsi, to si rozhdnete sami jeden vas okradl, a druhej pustil vrahy a zlodeje

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Unku,

   co mne na Zemanovi vadi, ze se mohl posrat stestim,kdyz mu po inauguraci Trump slibil ze ho pozve do Vajthauzu, bylo to pro mne fakt odporne ho videt jak se tesi a tesi, a ovca o tom furt tentrat mlel. To mi fakt vadilo, ta malost, podpindosnika... To ze Mynar je hajzl, mas pravdu, ale laskave si uvedom, ze ten hajzlik vlastne Zemana udelal presidentem, ze hrad utrati balik mne taky nevadi, ale vadi mi, ze ty tu o tom meles hubou, a to ze Klaus te a ostatni Cechy okradl, a hodne delnasu znicil, podivej se kolik jinch tenkrat ztratilo praci,
   ltakze kamo di do riti, a snaz se pri tom tvym rejpani trosku myslet, neber to ze te karam, mne osobne bavis, takze Shalom

   Vymazat
 7. Nejvíc mne rozesmálo, když se Deník N prohlásil za jediný nezávislý, protože placený výhradně dychtivým čtenářstvem, bez reklamy.
  Ha ha ha
  Angažmá bouchačky Procházkové hovoří jasně. Hnojometčíci, kterým šlape na přesky snad jenom Forum 24.
  Jediné, co mi vrtá v hlavě, je pan Koubský, moc nechápu, proč se neživí v méně obskurnějším plátku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. 22:19... Vidím, ze pán je také z bratrstva Pravdy a Lásky. ;-)

   Vymazat
 8. Samozřejmě jsem pochopil po přečtení několika článků nově objeveného Deníku N. A proto tento "dezinformační a ideologicky zmanipulovaný proamerický" paskvil jednoduše nečtu. A rovněž jeho odnože jsou pro mně tabu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsou ty lidi..
   Zajimavej clanek a hned vidime ,ze tady je nekdo placenej a nema vysledky.
   Za ty prachy by meli bejt nejpopularnejsi, snad v cely EU.
   Tedy cekaji hlavne u koryta,jako zebracci, az neco nezaslouzenyho dostanou..
   To kazi prinejmensim chrakter. Tady jde asi o neco,co netusi,ze existuje..
   Za hodne penez malo muziky..
   Tedy i jejich vrchnost je ponekud nedopatlana .
   Ze ty neumetely zamestnava..
   Kdyz krava nedoji a jenom hloupe buci ,tak ji nekrmim at se de napast..
   Rudy Pravo si nikdo nekupoval tak muselo bejt na pridel..
   Nebo to taky vypada,ze at napisou cokoliv dostavaji do zlabu. A to neni zdravy..
   Vsecko pak v hlave shnije..Nejen v hlave ,Protoze zadnej svezi pruvan.
   Co ja vim, jsou ty texty nectitelny..
   Tedy lez neni zase uplne na prekazku, kdy ale lhat je taky umeni a musi bejt jistej talent..Vul to nesvede.
   Hlavne ten diplomovanej.
   Na to musi bejt vsema mastma mazanej a hlavne protrelej hochstapler.. A znat ten poulicni ruch..
   /Street smart/.
   Pak se ty lzi ctou jedna radost..
   A zase je tady risiko,ze takovej lhar se prolze az k pravde..Sou priklady..

   A.Co je nahore je i dole...??

   Tak mne tak napada ,ze mistni autori, co tady pisou vselijaky haldy, by se meli prestat schovavat v nore a mit povinnost a zodpovednost za sve vytvory a taky zde od ctenaru s nepovysovat,neisolovat a neschovavat a oddiskutovat si svoje a obhajit si to svoje, kdyz taky ten pruvan jim prospel a potrebujou, mensi tornado cas od casu..
   Taky se neschovavat a nepovysovat,ale,nepohrdat a hledat vztahy s ctenari.
   Taky to nejak maji lehky a vsecko , opakuji vsecko se jim tady a jinde otiskne a to jak vidim neprospiva kvalite..Jsou pak liny a vedi ,ze jim vsecko projde lehce..
   Lehce take projde h...no na toalete ,splachnutim..
   Lehkej zivot tvori lehkozivky..
   Jsou tak na tom podobne,jako ty vyse popsany??
   Nebo jak jsou hodnoceny v kvalite jeich textu nebo to maji taky za pausal , tedy co sesmoli ,to se uverejni a zaplati..Nejaky otevreny vysvetleni by neskodilo se domnivam.. Dalsi je to tady a nebo to dela dojem,ze jenom jedna parta to tady okupuje a stale dokola..
   Zadnej pruvan ani vichricka jako vysledek..
   Se tak netrpi. Opakovani neni matka moudrosti.
   Napr. jeden autor napise,ze je to snadny jako facka a pod tim je velmi nesnadny slohovy cviceni a tisici slovni text, za kterej by zaslouzil aspon jednu prave tu facku.. I za ten netalentovanej nazev na potvoru toho jeho vytvoru..

   Vymazat
 9. Západ je v šoku! Lukašenkov prejav pri hradbách Brestskej pevnostiToto je reč naozajstného štátnika👏Má moju účtu že nezapredal svoj národ ako tí naši šmejdi😷 Tento projev by si měli vzít k srdci všechny státy EU a odejít.
  https://www.youtube.com/…x_Y

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. 22/09
   Ty vole, že s tebe mluví bledá závist, že tě tam za šášu nevzali?
   Tak proto šaškuješ tady...

   Vymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Imboši, teď jsi mě rozesmál, za což to dík.
   Škoda že tě furt mažou. Že on ti pan Dvořák závidí tvůj neotřelý vtip a rozhled a proto tě maže?

   Vymazat
  2. 1,42
   Bylo by na místě,aby admin ty havlolejnolahvárníky típnul úplně!

   Vymazat
 11. Deník N je nechutné kadění. Je to takový Lidovecko - TOPičský
  plátek z exkrementů jištěný hochy z ČT.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Náhodou... Mě se líbí. Dobrej humoristickej časák

   Vymazat
 12. Děkuji Dvořákovic hovadU za mazání přispevku. Rudí darebàci vždy mazali pravdu,nebo za ní popravovali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9,05
   Ájééééé,zase TOY TOY a jeho příběh SRAČEK!

   Vymazat
 13. Toť obyčejná havlostoka nacpaná rusofoby a slouhy Pražské kavárny nečíst ignorovat.

  OdpovědětVymazat
 14. Škoda, že neplatí doslova, že lež má krátké nohy. Stačilo by sledovat jednotlivé redakce, jak tam běhají jezevčíci.

  OdpovědětVymazat
 15. Nekde jsou nazyvani Plazove a celkem presne, kazdej to muze videt, a tak musi strasne kricet ,ze nejsou..
  A sem tam dokonce nekoho i presvedci..
  Ovsem sami vedi co jsou a nejlip.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.