Reklama

pondělí 21. června 2021

Biden prozradil kritická místa americké infrastruktury

Jan Schneider
21. 6. 2021 první zprávy.cz

Na nedávném setkání amerického prezidenta Joe Bidena s ruským prezidentem Vladimírem Putinem byla na programu též otázka kybernetické bezpečnosti. Tak o tom informovala většina médií.

Při důkladnějším čtení jsme se dozvěděli, že to Biden navrhl Putinovi, že Spojené státy a Rusko musí mít v oblasti kybernetické bezpečnosti „určitá základní pravidla cesty“.

Dále prý „se mluvilo“ i o návrhu, aby jisté druhy klíčové infrastruktury byly mimo dosah kybernetických útoků. Další média to konkretizovala, že šlo o 16 položek kritické infrastruktury, na které není možno za žádných okolností útočit.

Nicméně v jiných médiích bylo možno číst, jak to bylo doopravdy. To Biden dal Putinovi onen seznam 16 specifických entit, definovaných americkými předpisy jako klíčová kritická infrastruktura, od energetického sektoru po vodovodní systémy, pro něž navrhuje „výjimku z kyberútoků“.

V souvislosti s nedávným ochotnickým exkurzem českého ministra vnitra Jana Hamáčka do oblasti cestování příslušníků českých zpravodajských služeb z Ruska, kvůli němuž byl Hamáček osočen, že ohrozil bezpečnostní zájmy republiky, se nabízí otázka, čeho se vlastně touto naivní akcí dopustil americký prezident Joe Biden?

Důkladným čtením se totiž vyvrbilo, že problematiku kybernetické bezpečnosti do agendy jednání s Putinem vnesl Biden, s tím, že sám Rusům poskytl seznam 16 nejcitlivějších položek americké infrastruktury, které zřejmě Američané nejsou s to kyberneticky ochránit, s návrhem, aby na ně Rusové neútočili, respektive aby to nějak zařídili, aby se na ně neútočilo. Protože, začal zase Biden dělat ramena, kdyby to někdo porušil, byly by důsledky pro Rusko „devastující“. Slovy loupežníka Sarky Farky, stihla by ho zřejmě taková hrůza, že by tam do smrti smrťoucí veselí už nikdy nebyli.

Americký prezident Joe Biden sice od svých zpravodajců ví, že je velmi nesnadné atributovat kybernetické útoky, a získat důkazy o původci sofistikovaných kybernetických útoků, které by obstály před soudem, je v podstatě nemožné. Nicméně uhlířská víra hory přenáší, a jsou-li Američané přesvědčeni, že za útoky stojí Rusové, a oni o tom tradičně přesvědčeni jsou, pak se sprostý podezřelý může kroutit jako zestárlá sexuální pracovice, ale platné mu to není. Jako v padesátých letech.

Na toto Bidenovo obvinění odpověděl Putin, že "největší množství kybernetických útoků ve světě se uskutečňuje z kybernetického prostoru USA, na druhém místě je Kanada, za ní dvě latinskoamerické země a pak Velká Británie. Rusko v tomto seznamu zemí, z jejichž kybernetického prostoru se uskutečňuje nejvíc kybernetických útoků různého druhu, jak vidíte – není." A dodal, že „v průběhu roku 2020 jsme od USA dostali  deset žádostí ohledně kybernetických útoků na objekty v USA, a dvě takové žádosti letos. Na všechny, jak loňské, tak i letošní, dali naši kolegové vyčerpávající odpovědi. Na druhé straně Rusko poslalo loni do USA 45 takových žádostí a v prvním pololetí tohoto roku 35. Žádnou odpověď jsme na tyto žádosti nedostali.“

Putinovo vyjádření je zcela v souladu se studií české bezpečnostní společnosti Check Point z května 2020, kterou zveřejnila ČTK, že nejčastějším zdrojem kybernetických hrozeb pro české organizace jsou Spojené státy, ze kterých pochází 33 procent hrozeb, 22 procent je od domácích hackerů, 17 procent pochází z Irska, osm procent z Nizozemska, sedm z Německa a pět procent ze Španělska.

Bezpečnostní analytik Miloš Balabán nedávno s odvoláním na server Yahoo News zveřejnil zajímavou informaci. Bývalý šéf Mosadu Yosi Cohen kritizoval americkou politiku vůči Číně, o níž diskutoval s mnoha vysokými americkými činiteli. Rozhovory ale vždy skončily více otázkami než odpověďmi. Jeho závěr byl tento: „Pokud je tu někdo, kdo ví, co USA od Číny chtějí, rád bych to slyšel. Nejsem si jistý, zda existuje soudržná politika USA vůči Číně.“

Podobně i my se po setkání Bidena s Putinem můžeme tázat, co vlastně USA od Ruska dlouhodobě chtějí? A to nejen v oblasti kybernetické bezpečnosti, v níž se Biden pohybuje s elegancí slona v porcelánu.

 

 

14 komentářů :

 1. Bude USA, NATO, "demokratický a vyspělý" západ a jeho věrní mopslíci nějaké případné dohody v této oblasti dodržovat? Ani nemusím odpovídat, že...
  Jen zoufalý Bidenův pokus něčím zaujmout a pohrozit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš si myslím, že je to umělá volavka. Pokud je totiž nějaká infrastruktura opravdu "klíčová" není možné se k ní jakkoliv připojit z internetu.

   Vymazat
  2. Amerika požaduje po Rusku "jen" ruská území a to bez Rusů. Rusové jsou pro ně jen Indiány, které Amerika má povinnostně vyhubit. Nic moc, že?. Nikdo pak nebude moci řešit genocidu ruského národa.

   Vymazat
  3. Jestliže Biden prozradil Rusku problémová místa americké infrastruktury, je tomu tak proto, že ví, že od Ruska mu žádné nebezpečí nehrozí.

   Vymazat
 2. To je opravdu hloupost ajťáci kybernetické útoky vysledují odkud pochází takže to je jasné. Nějaké obviňování Ruska ze všeho zlého k ničemu nevede.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážně?
   Já mám za to, že zločin je vždycky o krok před zákonem. Tím “ jistým vysledováním” bych si moc jistá nebyla.
   V každé poctivé švédské detektivce to hacker eráru v pohodě nandavá.

   Vymazat
  2. Helanov Vycucané příběhy z prstu nečtu jenom realistické věci co je staly. Vzhledem k tomu že vím že hackeři překonali profesionály z mrkvosoftu tak to bude.

   Vymazat
  3. Cabliku, realisticky české nemocnice platěj výpalné a hackeři si mnou pacičky. Ale nehledala bych za tím Rusko, spíš mezinárodní team.

   Vymazat
 3. Ano, co vlastně nejen amíci od Ruska chtějí? Tak já vám to povím svým pologramotným způsobem: Ruky hore, kalhoty dole. Parazitizmus je zhouba pro každou kultivovanou společnost. To není z mé blbé hlavy, ale odpozorované z přírody.

  OdpovědětVymazat
 4. Fór je v tom, že Bideta miliony Američanů nepovažují za legitimního prezidenta, protože volby, které ho do sedla dostaly, vypadaly a vypadají kvůli podivným čachrům s korespondenčními hlasy jako podvod. Nemluvě o to, že ten osmdesátiletý stařec padá ze schodů a plete si svého zesnulého syna s žijící vnučkou. Američané mají ve svém čele rozpadávající se trosku.

  OdpovědětVymazat
 5. Jedna věc je, že to Biden říci musel, měl to ve scénáři, navíc když je to jedno ze "zásadních" obvinění ze "zločinného jednání Ruska". Sice blbé, "nesmyslné a vycucané z prstu", ale hodí se.
  Putin řekl, že i v Rusku existuje tento bezpečnostní problém, a nebrání se tomu spolupracovat na jeho řešení. Ve skutečnosti, jak se dá dovodit z tisku, už "na tom dělají", například tím, že si budují vlastní sítě, do kterých by se jen tak někdo neměl dostat. Je známo, že lump se do vaší sítě normálně nedostane, pokud mu svou neopatrností či hloupostí(neznalostí) sami. "neotevřete dveře".
  Tu tiskovku jsem sledoval, a můžeme jen doufat, že prezidentu Putinovi vydrží síly, fyzické a duševní ještě dlouho. Pokud by Rusko řídila obdobná kreatura jako Biden, je svět v p..... Však víte kde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také se modlím vstávaje lehaje, aby příroda dopřála Putinovi dobré zdraví.
   On a patrně i Si Ťin - pching a pár dalších, jsou jediní čitelní vůdci, kteří kopou za svoji zemi.
   Tady na Západě už vládnou jenom marionety, pečlivě vybrané těmi za oponou. Podle zásady, že velí ten, kdo má delší klacek. A delší klackem má ten, kdo má plnější měšec.
   Naštěstí někdy to přepískne a potom se dějou věci. .

   Vymazat
 6. Plně souhlasím se 7 z 8 uvedených komentářů.

  OdpovědětVymazat
 7. http://knihya.cz/opousti-temna-flotila-4-rise-antarktidu-michael-salla/
  Zájem 4. říše o prezidentství USA a jeho význam pro pokračování operací Temné flotily byl zcela otevřeně odhalen, když tehdejší ministr zahraničí prezidenta Obamy John Kerry navštívil Antarktidu v době vrcholících prezidentských voleb v listopadu 2016. Vzhledem k následným událostem se ukázalo, že Kerryho skutečným cílem bylo informovat 4. říši o hrozícím Trumpově prezidentství a nastínit plán Deep State na neutralizaci a případné odstranění Trumpa od moci. V důsledku toho byla 4. říše klíčovým prvkem v převratu organizovaném Deep state s cílem odstranit prezidenta Donalda Trumpa od moci prostřednictvím zmanipulovaných voleb. Druhým probíhajícím politickým procesem je nedávný příliv zemí, jako je Čína a Turecko, do Antarktidy, na začátku zimy? Tedy v nejhorším ročním období? Nedávné zprávy i v mainstreamových médiích skutečně potvrzují, že Čína i Turecko nově budují v Antarktidě základny, přičemž Čína usiluje, aby se stala dominantní. Proč tak náhle? Dávalo by smysl, že 4. říše předává svá aktiva Temné flotily v Antarktidě zemím, které jsou nejvíce nakloněny její politické agendě a aktivitám: Čína, Turecko, země z Jižní Ameriky a Afriky by byly vhodnými kandidáty.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.