Reklama

úterý 22. června 2021

Boj - pokoj - neboj (báseň Hany Tonzarové duchovní církve Československé husitské, kterou přednesla 21. 6. 2021 na Staroměstském náměstí)

Hana Tonzarová
22. 6. 2021

Další hlava

k zemi padá

nebe sténá

lid se tísní

na rtech s písní

oplakává. 

 

Boj dokonán

poražení

porobení

popravení

pokoj není

smrti pohár. 

 

Exekuce

Expanze

Exulanté

Examine

de morte

ad vitam. 

 

Dnes jak včera

slávy dcera

chléb se láme

boj je stále

hlavu zvedám

k výšinám.

 

14 komentářů :

 1. Škoda že jsem ateista, být katolík, navrhnu J.Husa na svatého. Asi by to neprošlo, ale jednou, kdo ví?

  Je zajímavé, kolik má církev Československá husitská bojovnic "s koulema". Muži změnili pohlaví?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale kdež! Koule narostly babám (ne bábám!!!) a bejvalý muský se teď styděj.
   No, jen si vemte takovou Soňu Pekovou a kdysi lékaře, ejčkon doktora, Berana. Jedné té osobnosti kule zůstaly, ač byla přinucena se stáhnout z prostoru, druhé osobě se natolik smrskly, že z toho udělala samým překvapením kotrmelec.
   Nebo třeba Alena Vitásková, Klára Samková (já vím, drobet mešuge, ale s kulema), Karlička Maříková, nebo když zabruslíme do alternativy, Yveta Rychtaříková, Karolína Stonjeková a další a další.
   Zvláštní je, že ty bojovné svazačky takto vnímat nemohu. U nich mi přijde, že jim vyrazil na mozku jakýsi nádor, který likviduje kritické myšlení, zato v sobě kumuluje blbost. (Že tedy ten ženskej element z řad svazaček zkultivoval politické prostředí!) Ale to se ostatně týká i uřvaných svazáků - řvát bez rizika není výrazem chlapáctví ale ubohosti ducha.
   Jdu od toho, už mě to neba.

   Vymazat
 2. Skoda ,ze ynteligenti porad melou dokola /popravach/,bez jedine moznosti videt a nazvat veci spravne.
  Prekrucujou tak historii,od te doby kdy nazory a povinnosti je sirit jim vnutili ve skolach..
  Mistr Hus,potlacovani vzpoury husitu a osud ceskych panu nebyly nic jineho nez sproste, ukladne,zurive besneni JUSTICNI POMSTY, tedy nepricetna a kruta odveta a zniceni naroda za to ze se ze se menecenni otroci,/Cesi/, odvazili pricit vrchnosti.
  Dozadovali se nasi jen dodrzovani slibu,zavazku a dohod.
  A konce jejich nekonecneho porusovani ukladnymi,zradnymi germany a tyhle veci se opakuji a budou opakovat!!!
  Mnichov nic jineho.
  A tech bylo daleko vice v prubehu minulosti.
  Zverstva bez konce na predevsim srby, rusy,polaky dalsi to jen dokazuji,vezmete si ty nekonecne trestni vypravy az do Ruska a zachazeni se Slovany v prubehu staleti az dodnes.
  To vysvetlit jinak nedava smysl.
  Vezmete si cinnost tech Teutonskych "rytiru",nebo panicky utek vlady z Vidne ,kdyz se blizila Ottomanska Armada, kdyz ani Vatikan neudelal nic ,v nadeji ze stred a vychod Evropy vyhladi..za ne turci..
  Nebo vydrancovani a masakry na zniceni Vychodni Rise Rimske Konstantinopole , krizaky, kteri predstirali dobyvani Jerusalema, aby potom turci Risi snadno znicili..
  To jen dokazuje nemenny nazor zapadu,ze Slovane nejsou lidi ale otroci..
  Dale mohutne nekonecne ,hystericke zakryvani pomoci mega propagandy a brutalnich trestu, kdo by neschvaloval ty transporty,mega obeti bez dukazu, atd.
  Slovanu obeti byly asi 10x vice..Al bojovali a zvitezili proti zapadu a tak nenavistna hysterie proti Slovanum, je zase besneni,ze si dovolili navzdory vsemu existovat dodnes..
  Obeti Slovanu a obrovske pocty jsou zase nekonecne potlacovany vsude i u nas..
  Podobne i termin atentat byl vnucen na misto spravneho nazvu spravedlivy trest bestii s lidskou tvari.
  /Spravny vyznam slov atentat je spatny utok na normalniho a legalniho vladce zeme , statu atd.
  To je zase dalsi metoda,spolu s nekonecnym zavadenim cizich slov..Tedy nekonecne cviceni ynteligentu a plody , ktere nese jejich orientace na zapad..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pawe, máte pravdu, málokdy byla Vatikánem a ŘŘNN(Římskou Říší Národa Německého) provedena kladba na celý národ. Další důvod, proč být na sebe hrdí.

   Vymazat
 3. Pro mne není rozhodující náboženství, ale víra v lepšího člověka i když jsem formálně zařazen asi mezi ateisty, tak pro mne není dokonalejších zákonů než Desatero. Vždyť, kdyby dnes žil Mistr Jan Hus, byl by sejný. Jen my jsme nic nepochopili a opakujeme stejné chyby a ztratili jsme smysl pro fair play.

  OdpovědětVymazat
 4. Církev Československá Husitská co má ve znaku milovaný kalich mne zásadně zklamala dohodou,kterou uzavřela s katolíky o církevních restitucích. Nebudu to rozvádět - ale tím pro mne zradila svoji duši. Máme věřit hrstce duchovních,kteří se vykašlali na tradice na kterých vznikli? To je fuj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tomáši, zkuste jim odpustit, když chudí přijdou v nouzi přijmout almužnu, když ani židé se neštítili ji přijmout, ba přímo zorganizovat, jako obvykle ve stínu ramp.

   Vymazat
  2. Pane Tomáši,
   Možná se jen mýlím, ale na podúrovni tzv.církevních restitucí nebyli Husiti aktivní. Asi jste lépe informovàn. Zato čin Voršilek byl, dokoonale kontraproduktivní, dnes to snad pochopily.

   Vymazat
  3. Husité (jejich současní kněží) nabídku Katolíků neodmítli a dostali restituční podíl. Nemá smyslu rozebírat jak to koresponduje s jejich vírou a tradicemi. Docela se za ně jako Český kacíř stydím.

   Vymazat
  4. Tomáši, nejsem věřící, přesto vím, že jedna církev "obolos" odmítla. Můžete ji připomenout i jak to bylo? Díky, na něco stačí linky.

   Vymazat
  5. Jen pro připomínku dnes už je to jedno:

   Proti návrhu církevních restitucí se ozvali i někteří faráři a teologové 14. 8. 2012, 21:41 ČTK

   "Představitele církví pak vyzýváme, aby se vzdali alespoň části nárokovaného majetku," stojí v prohlášení, které podepsali například religionista Ivan Štampach, biskupka olomoucké diecéze Církve Československé husitské Jana Šilerová, psycholog Jeroným Klimeš. K výzvě se hlásí lidé z různých církví.
   Veřejnost není podle průzkumů chystaným restitucím nakloněna. Mezi odpůrce patří opoziční ČSSD, která navrhuje mimo jiné církevní fond, do něhož by byl majetek vložen. Provoz církví by se hradil z výnosů fondu. Štampach ČTK řekl, že pozice sociální demokracie je mu blízká.

   Velký emotivní spor se nyní kvůli plánovaným restitucím rozhořel mezi ČSSD na jedné straně a Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí.

   Vymazat
  6. Ano, peníze "keš" a majetky rozhodly nad společnou vizí úlohy církví, dát naději ovečkám na spásu i jim.

   Vymazat
 5. Obecně pokládám církve za zbytečné. Tím ,že se staly institucemi s preláty , statky a armádami - přidaly se k čertu a mamonu a ztratily důvěru věřících. Nechci nějak přehánět, ale to je přeci zásadně proti záměru prvotních křesťanů a ustanovením bible.
  Církevní restituce v ČR nemají obdobu v žádné slušné Evropské zemi. Tam si své preláty platí jejich věřící a
  ne že jsou lidé - včetně nevěřících - zákonem donuceni je platit. Přistoupení k církevním restitucím byl výhodné pro všechny církve i pro ty co ještě tehdy neexistovaly. Byla to mazaná korupce. Všechny církve v ČR kromě Baptistů - po praších chňaply. Co jiného než hanba to je. Toto je můj osobní názor.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.