Reklama

čtvrtek 24. června 2021

Co nám USA neřekly. Profesor Krejčí: Pravda o změnách ve světě

Oskar Krejčí

24. 6. 2021 ParlamentíListy

USA se rozhodly přesunout svou vojenskou sílu z atlantické oblasti k Číně, říká jasně politolog a profesor Oskar Krejčí. „Teď jsou na řadě američtí spojenci v Afghánistánu, aby pochopili, co to znamená spojit se s nevypočitatelnou velmocí,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz. „Spojené státy v celém období po studené válce hledají pro sebe pozici hegemona v multipolárním světě. 


Jenže taková pozice prostě neexistuje. Nikdo nemá dostatek moci na to, aby bez dohody s ostatními mocnostmi vládl světu. Tuto moc v tomto století nebude mít nikdo – ani USA, ani Čína. Washington si začíná uvědomovat náklady své neuvážené politiky a zatahuje do svých her poslušné spojence,“ soudí přední analytik.

V minulých letech docházelo k rušení dohod, hovořilo se o nejhorších vztazích mezi Ruskem a Západem od doby studené války. Summit prezidentů USA a Ruska ale skončil podle některých lépe, než se čekalo. Byl summit v Ženevě potvrzením, že nikdo velkou válku nechce, a tak se mohou začít obě mocnosti „kopat do kotníků“? Přinesl výhled na strategickou stabilizaci v otázce globální bezpečnosti? Jakých momentů jste si všímal vy, pane profesore?

Udělat si úplný obrázek o tomto summitu nelze – příliš se toho odehrálo za zavřenými dveřmi. Navíc média na Západě, v Česku především veřejnoprávní televize, dílem z neschopnosti a dílem z ideologické předpojatosti, informovala zkresleně: Podle většiny z nich se dva prezidenti sešli proto, aby ten americký vyčinil ruskému za všechny hříchy světa a ten ruský to pokorně vyslechl a nic neodpověděl.

První, co se asi musíme při hodnocení takovýchto setkání naučit, je, že se nejedná o potvrzení přátelství či nepřátelství. Vztahy velmocí mají řadu rovin, přičemž v některých z nich mocnosti spolupracují, v jiných jsou vůči sobě neutrální – a v dalších se chovají konfrontačně. Dá se říci, že ženevský summit přesunul otázky strategické stability z polohy „neutrální až nepřátelské“ do vrstvy kooperace. Moskva a Washington budou jednat o kontrole strategických zbraní. To osobně pokládám za velký úspěch.

Do stejné kooperativní vrstvy se začaly přesouvat otázky kyberbezpečnosti. Washington poprvé naznačil, že by mohl akceptovat starší čínské a ruské návrhy na společné hledání mezinárodních norem pro regulaci chování v kyberprostoru. Ten je zatím sférou, kam mezinárodní právo nedosáhne.

Třetí úspěch představuje sám fakt, že se schůzka konala a proběhla na profesionální úrovni. Myslím, že výbornou práci odvedli ti, kdo setkání připravovali. V případě amerického prezidenta je navíc třeba ocenit odvahu, že v atmosféře zdivočelé rusofobie, kterou na Západě pěstují média a někteří politici, odolal a schůzka se mohla uskutečnit.

V roce 2017 USA oficiálně oznámily, že považují Rusko za „hlavní hrozbu pro svou národní bezpečnost“. Opakují se sankce proti Rusku. Není to tak dávno, co Biden označil Putina za zabijáka. Přesto bývá za většího protivníka USA považována Čína a prioritou USA zastavení jejího vzestupu. Naznačil summit případný strategický záměr USA oddělit Rusko od Číny? Myslíte si, že se tímto směrem může začít posouvat nálada amerických elit? Může se stát, že Rusko a USA budou nakonec „ti, co spolu mluví“?

Byly doby, kdy Barack Obama navrhoval Pekingu vytvořit skupinu G2, tedy USA a Čína. Tehdy byl Joe Biden viceprezidentem. Pokud vím, Peking na tento návrh neodpověděl. Teď už se zdá, že ve Washingtonu převládl názor „Asie především!“, tedy koncentrovat co nejvíce sil proti Číně. Je možné, že někdo v Bílém domě pochopil, že souběžný tlak na Rusko a Čínu napomohl tomu, že se z jaderné supervelmoci a ze státu s téměř nejsilnější ekonomikou světa stali strategičtí spojenci.

Vítězství ve studené válce přineslo do Washingtonu závrať z úspěchů. Ztratili schopnost počítat a myslet na víc než jeden tah dopředu. Nevidí, že dnešní dílčí úspěch se může zítra vymstít. Třeba se někdo pokusil o změnu – a nemusí to být změna k lepšímu.

Členské státy na summitu G7 vyzvaly ke společnému postupu proti rostoucímu vlivu Číny a k jeho omezení. Výzvy proti Číně zazněly i na summitu Severoatlantické aliance. Podle společného prohlášení čínské ambice a asertivní chování znamenají výzvu pro pravidla mezinárodního systému a bezpečnost. Bude se Čína bránit? Jak?

Spojeným státům se daří v rovině prohlášení získat pro své antičínské geopolitické hry spojence. Jejich fobii z Číny odsouhlasila schůzka států G7, NATO i Bidenovo jednání s Evropskou unií. Jenže dnes největším obchodním partnerem Evropské unie nejsou Spojené státy, ale Čína. V deklarativní rovině se k USA klidně připojí Japonsko, Austrálie a Nový Zéland, ale to jsou země, které koncem loňského roku podepsaly s Čínou dohodu o bezcelním obchodu. Čína vyváží vakcíny proti covidu-19 do více než 80 zemí – kdo ji dokáže nahradit? G7 zatím jen a jen slibuje.

Čína k dosažení svých cílů, které jsou vnitrostátní, ne expanzionistické či mesianistické jako u některých západních liberálů a konzervativců, potřebuje klid. Přijala nedávno zákon, který umožňuje vládě na sankce odpovídat podle racionálního uvážení. A bude se orientovat na hospodářskou spolupráci s nezápadními zeměmi, protože to není rizikové. Kdo ví, co udělá další americký prezident? Jak změní kurz? Včera byl podle Bílého domu radar v Brdech existenční potřebou pro celou západní civilizaci, a kdo si na něj dnes vzpomene? Snad jen ti, kdo tehdy sloužili jako užiteční idioti.


(Celý text najdete zde)
36 komentářů :

 1. Profesor Krejčí popsal skvěle situaci ve světě a s Čínou nikdo nic neudělá má neomezené pracovní síly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. cablo,

   ses fakt genial, takze uz ti doslo ze Cina se muze spolehat na sebe sama, protoze prekrocila ekonomicky selfsustaing economy (promin nevytahuju se ale neznam cesky termin, ale zkusim to) je jich proste tolik ze ekonomika se udrzi bez zahranicniho obchodu, proste vniterni trh je obrovsky...

   a rozhodne ted s nima nikdo nic neudela, zvlast kdyz za sebou maji Putina s nejvetsim klackem na svete, a spoustou prirodnich zdroju

   Vymazat
  2. 16:05... Jejich problém jsou suroviny. Ale výborně se etablovali v Africe, nikomu tam do ničeho nekecají a tak jsou tam vítáni.
   A samozřejmě se budou muset nějak rozumně domluvit s Ruskem, což by dneska, za Putina a Si Ťin- pchinga neměl být problém.
   Amíci budou mít problém, když Čína nebude nakupovat jejich soju.
   Amerika o svobodném obchodu jenom mele, v praxi embarguje půlku zeměkoule. Čína mlčí a obchoduje s každým, na nějakou ydejologyjy zvysoka s***.

   Vymazat
  3. Profesor se raduje z "kooperace", kdyz je svetova valka rovnou za dvermi..
   Zaroven poradne nevi o co tam slo.
   Co chybelo po bombardovani britske valecne lodi po uzavreni Aliance s USA.
   Priste lod rus potopi..Nema jinou moznost.
   Na co byla uzavrena.
   Jsou usaci v Syrii diky rusum, jinak by museli davno utect ,jako ted z Afganistanu, kdy asi jiny vojacci na ne krici, utecte, zachrante se, nebo vas ty pasaci koz zabijou..
   Usa se octli pod hranici nejakeho prumeru v mysleni a jednani..Az se nevi,jestli vubec vi co delaji..
   Zbytecnosti obou stran v Zeneve, kam asi Putin z podivne zdvorilosti jel se dozvedet,jestli se nahodou neco nezmenilo k lepsimu..
   Od 2017 ma jistotu,ze je nepritel na zniceni..
   Tezsi bylo vyprovokovat donutit k nepratelstvi trpelivou a po miru touzici Cinu.
   Chteji tam kseftovat a nic jinyho..
   Ted se rozzurili do nepricetnosti a vyhlasili ze napadnou Tajwan..
   Vlada nase tam umyslne a na prikaz poslala tajwance,jako provokaci a tak je taky nepritel a celej narod s ni..
   Co ale mohou s nami nejde s Cinou.
   Vyjednavani na Aljasce bylo dalsi dukaz ,ze nevi co delaji..Vyhruzky za Uighury. A nic jineho.
   Ti se jako fanaticti islamisti se vzdy v minulosti pripojili k nepratelum a okupantum Ciny.
   Tech veci je vice. Dale je jich na Strednim Vychode velke mnozstvi na strane teroru a samozrejme, kdyz se priplete usak, taky dostane pecku.
   Tedy predstiraji boj proti teroru i Uighuru, v Syrii a Iraku/asi velikosti divize/,ale aktivni fanaticky islam v Cine, fanaticky zaroven podporuji..
   Tyhle fanatismy vedouci do rozkazu Cine,co smi a co ne, nevedou k nicemu dobremu..
   Zavedeni pomeru stejnych co ted vladnou v Usa se cinanovi vubec nelibilo..
   Kde si to mohou dovolit ,tam se tyhle situace nikde nelibi a snazi se branit zuby nehty ,kdyz vidi co se deje v Usa,ve Francii, Svedsku, Syrii,Iraku..
   Ani v zajmu globalismu..
   Smrdi to krchovem a nic jineho a kupodivu sami usaci pred nimi utikaji z Afganistanu..Vedi to?
   Tak to v Rusku a v Cine dopadlo tak, ze co te nezabije to te posili, kdyz prezili ty krizove hospodarske rozvraty,kdyz usaci zase vyvazeli ty stejne hospodarske pomery jako maji doma a to se znelibilo,ted jsou silnejsi a stale vic..
   Pres Putinovi stiznosti, nejaky kyberneti utoci a maji uspechy,kdyz skodi, predevsim v Usa..Colonial roury,vypnuti el.proudu, Snowden, armadni a bezpecnostni urady jsou pro rusy jako cednik..
   Zacalo to uz davno, kdy nekdo pohodil na parkovisti stick, zamestnanec to nasel a zvedavej strcil do stroje. A uz byli vsude..
   Dalsi priklad jsou snad miliony vyhozenych , utlacovanych v praci, kteri se msti oznamovanim podvodu, nelidskych podminek,sizeni vyrobku bezne praxe v cinnosti chamtivych korporaci, atd..je toho moc. Naprava je zacit normalne fungovat,ale toho uz nejsou a nikdy nebyli schopni. Tak agresivita bez konce, zivena nenavisti a bezedne chamtivosti po koristich ..atd..Doslo k tomu ,ze se ted rozhoduji jestli pujdou pod a nebo zatahnou svet do valky..
   S tim ze zase udelali chybu kdyz vahali,az se nepratele velmi vyzbrojili..
   V takovych situacich je lepsi nedelat nic /jenom nutnosti/ a pockat , protoze musi videt ,ze vsechno na co sahnou to se jim hrouti pod rukama..
   Ja tohle pouzivam uz dlouho a usetrim si trable a nemusim napravovat skody a sebeposkozovani, kdyz cokoliv a i s velkym usilim a soustredenim vyjde spatne..Vim, ze to pomine..

   Vymazat
  4. Kdyz nevi co delaji..Tim se vyznacuji velmi polaci.
   Takze, po katastrofach v Libanonu. 8patrove velvyslanectvi vylitlo do vzduchu,dalsi cast potom,kradeni americanu na vykupne, 240 vojacku do vzduchu,68 francouzu,nescetnych unosu letadel,dvou odrazeni okupace Izraele,znicena velvyslanectvi i s velvyslancem, vybuch Cole lodi,atd.je toho moc, prisli,potom vsem na napad, ze kdyz SSSR na pozvani vlady chtelo znicit teroristy pod vedenim BinaLadena a Talibanu, ze vyzbroji prave ty, za triliony prave v Afganistanu a ty nejhorsi..
   Rusove odesli a napad polaka B. se vyplatil i s uroky az k nezaplaceni, v 9/11..Co bylo potom vi kazdej.
   Sli uplne jinam.
   I novej Putin vypomahal.
   Prilakali navic rusa do Syrie, kterej se tam zacal roztahovat /Cina taky/,zacal ten Str.Vychod ovladat..
   Problemy s Iranem a stale se zhorsujici ,kdyz odmitaji se bat Bajdy ,zacaly od zmeny vlady prevratem v 1953..Ztratili tak celou klicovou oblast..
   Neni vylouceny,ze rusove a Cina vezmou po Pakistanu taky Afganistan do spolku..

   Vymazat
 2. Domnívám se, že na radar v Brdech můžeme s klidem zapomenout. Ale neměli bychom zapomenout na vyúčtování patnácti milionů korun ze státního rozpočtu, určených na propagaci tohoto bohulibého zařízení. Obdržel je nějaký Klvaňa. Znáte ho někdo ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale to je veliká mýlka, to nebylo 15 milionů, ale 50 milionů a to lze snadno doložit!!! Peníze nesežral jenom Klvaňa , ale hlavně Topolánek!!!

   Vymazat
  2. 14,32
   Tupolánek,Klvaňa,Šláfendrek von Poserplína,Šáša Vondrovic.....a mnozí další.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Afko,

   jestlipa' sis vsimnul ze psi drzka Sasulda Vondrous, receny Prizivnicek, zase vystrkuje svou drzku na svetlo? Takze mimo Klause, Sasi, kterej dalsi podvodnik, - ze by Topol?

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  6. 11,41
   Tady není kostel a nikdo z Čechů tě sem nezval,takže....CSENDES KUTYAKÁKI,CSENDES!!!

   Vymazat
 3. A čučkaři z BIS už jsou zase a jako tolikrát předtím za pitomce. Němci si z této naší zpravodajské služby otevřeně utahují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14,02
   Věřte,že na čučkaře platí ono staré....
   "Zrádci jsou nenávisti i u těch,kterým dávají přednost"

   Tacitus

   Vymazat
  2. Ww

   Ono totiz "BIS" v nejake reci znamena OPAKOVAT, takze BIS je zcela spravny nazev

   Vymazat
 4. Je dobře, že se Biden s Putinem setkali a podepsali na závěr i nějaké memorandum, na kterém mohou americká a ruská administrativa obnovovat vzájemnou důvěru. A nemyslím si, že by při tom tyto velmoci intrikovaly proti Číně. Prostě se setkali lídři dvou mocných států, zvolení svými národy, které chtějí žít v míru a prosperitě.
  A i když o čínské vnitropolitické situaci nám média nějakou ucelenější informaci nepřinášejí, je zřejmé, že se Číňanům daří. Proč by měli kohokoliv ohrožovat. Navíc i jejich prezident Si Ťin-pching působí dojmem velice vstřícného politika, podobně jako Putin s Bidenem.
  Řekl bych, že si svět po mnoha posledních letech všelikých konfrontací konečně volně vydechne. A cítím to snad i ve vzduchu, a dnes už i k našim nadcházejícím volbám hledím s poklidným optimizmem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14,30
   Bidet je na post prezidenta zvolen podvodem a pouze na dobu určitou,takže moc nejásejte.Demokreatůry se těší,že Bidet zanedlouho odpadne a na jeho místo nastoupí na míchanina čehosi s kdekým....Kamala.Nic ve zlém,ale Váš optimismus není na místě.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. 15,00
   A kde konkrétně,v jaké nemocnici je ono oddělení,Vygume?!

   Vymazat
  4. 14:30
   Kolokol, překvapivě s vámi ohledně USA a Ruska souhlasím, co se týče Číny,ale pravdu nemáte.
   Čína vstřícná?? Ta dělá vše jen pro sebe, nastane doba,kdy se celý svět, včetně ruska musí proti Číně postaví, nebo to bude konec naší rasy.

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  6. Pan profesor je velmi duverivy az nenormalne duverivy vzhledem ke zkusenostem s nimi. To se nevyplaci.
   Srovnani s jednanim americanu s Cinou predtim je varovani ,kdyz Cina si s nimi ihned vytrela..

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14,59
   V dobách všeobecného blábolení cena mlčení nehorázně stoupá,Vygume!

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 8. Země ovládající svět,se mění.Skončil svět SSSR,skončí také svět USA.Nastane svět Číny?Zdroje na to má,lidi taky.My-ČR-trpaslíci,si myslíme jak jsme světoví,když si vytvoříme nepřítele z Ruska.Za to bude muset někdo nést odpovědnost.USA se s RUskem dohodne,Rusové již nebudou stát o dohodu s námi.

  OdpovědětVymazat
 9. Čínu dovedl k výšinám Západ svou nenažraností, tak vo co gou? Vrátit ji do role sluhů?

  OdpovědětVymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 12. " Dá se říci, že ženevský summit přesunul otázky strategické stability z polohy „neutrální až nepřátelské“ do vrstvy kooperace." tvrdí Krejčí, což si vůbec nemyslím! USA musí za každou cenu Rusko porazit (informačně a následně vyrabovat). Pokud to neudělají, nic neochrání jejich elitní skvadru před koncem!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (10:39):
   Jakkoliv jsou ty US "elity" (bezútěšně) hrabivé, až dosud vždy dokázaly pružně a adekvátně měnit své přístupy k tomu, aby dosahovaly svých mocenských (a majetkových) cílů.
   Na jejich konec proto nespoléhejme, jsou to lidi neobyčejně tvořiví, inteligentní a podlí v jednom.
   A k tomu, co nedokážou svými silami, si snadno nakoupí dost ochotných slouhů, kteří často bývají ještě schopnější a nadto i bez skrupulí.
   Vztahy mezi dominantními světovými hráči byly v minulosti, jsou i dnes a budou "na hraně", kdy jeden z nich využívá slabostí a chyb toho druhého. Ale i ten z nich, který dobově oslabí, se neztratí zcela, a může opět vstoupit do hry jako silný "partner".
   Jak příklad Ruska, tak i té Číny je toho dokladem, záleží "jen" na kvalitě jejich polit. vedení.

   Vymazat
  2. Neprehanel bych ty schopnosti elity bohacu, zkusenosti jsou casto drasticke z jejich cinnosti a v neposledni rade,si uz davno mohli koupit cely svet a velmi levne a na tom jeste udesne zbohatnout hodne moc..
   Temer bez velkeho usili a co se ted nadrou ty imbecilni nesmysly nahradit,ale zase dalsimi a horsimi..
   Kdo nema tvorivost v krvi, nemuze celkem dobre mluvit a vedet co to vlastne je.
   A i tech /meli je drive k dispozici/se jako sluhu rychle zbavili..
   Vysledkem jsou ted v slepe ulicce a se zavazanyma ocima mlati kolem sebe domnele nepratele ,kdyz kazdy kdo neni jejich sluha a nekleci pred nimi na kolenou je nepritel..Ani zdravy tohle neni..
   A pritom jsou hejna dalsich, kteri se nabizeji poradit/i nezistne ,aby od nich byl konecne pokoj i pro ne same/,ale jsou odkopavani..

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.