Reklama

pondělí 7. června 2021

Hledání nástupce Pavla Zemana jako řetěz trapasů

Zdeněk Jemelík
7. 6. 2021 blog

Hledání nástupce Pavla Zemana provázejí od počátku menší nebo větší trapasy. Prvním byl požadavek opozičních stran, aby jej vyhledala a jmenovala až vláda, vzešlá z podzimních voleb. Projevily tím nepotlačitelnou chuť podřídit obsazení funkce stranickopolitickým zájmům, jejichž uplatnění je ale v tomto případě absolutně nežádoucí. Prokázaly současně neznalost problematiky řízení soustavy státního zastupitelství, jejíž správa náměstkem-dočasným správcem by mohla způsobit snížení její výkonnosti.

 Je to další  důkaz toho, že předáci  opozičních stran až  na pár čestných výjimek jsou zaslepeni touhou po moci, ale nemají jasnou představu o úkolech, jež by v případě získání vládní moci museli řešit a ani je to příliš  nezajímá: důležité je dostat hračku-stát do rukou, a pak už se ukáže, co  s tím. Většina z nich nemůže prokázat na významném díle z minulosti, že nebude vládnout hůře než Andrej Babiš a jeho lidé. Tvrzení, že vládnout hůře než Andrej Babiš ani nejde, a je tedy v podstatě jedno, kdo přijde na jeho  místo, je ničím nepodložený volební slogan. 

Trapné  je i odůvodnění požadavku úvahou o možném účinkování nového nejvyššího státního  v kauze Čapí hnízdo. Jako by opozice tím chtěla říci, že nejvyšší státní zástupce, jmenovaný Babišovou vládou, bude zkorumpovaný a půjde panu obviněnému na ruku. Proti tomu můžeme namítnout, že nejvyšší státní zástupce, jmenovaný po volbách vládou bez Babiše bude zkorumpovaný a bude panu obviněnému škodit ze všech sil..  Úloha nejvyššího státního zástupce se zde nesmyslně démonizuje. Politikům uniká, že je nadřízeným pouze pro zaměstnance Nejvyššího státního zastupitelství a dva vrchní státní zástupce. Jeho pravomoc zasáhnout do tohoto případu je omezena na přezkum usnesení státního zástupce o zastavení trestního stíhání. Nikdo neví, zda státní zástupce Jaroslav Šaroch opět řízení zastaví. Podá-li obžalobu, nejvyšší státní zástupce ztratí šanci a nabyde ji znova až po právní moci zprošťujícího rozsudku, kdy by mohl podat dovolání v neprospěch.

Poněkud komicky působí počínání ministryně spravedlnosti Marie Benešové, které nenadálé uvolnění místa nejvyššího státního zástupce poskytlo příležitost, aby se nadmula důležitostí a začala hledat náhradu. Zmatení novináři podlehli dojmu, že je nejdůležitější osobou v řešení úkolu, a vlastně jen na ní záleží, kdo usedne na uvolněný trůn. Skutečnost, že nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda, zůstala ve stínu medializace jejích představ, jimiž se při hledání hodlá řídit: bude vybírat z kariérních státních zástupců pouze zkušené a odborně zdatné jedince a při výběru se bude radit pouze s vrchními státními zástupci. O mínění krajských státních zástupců nestojí, protože to jsou „mlaďoši“.

Současná muzeální právní úprava skutečně staví ministryni spravedlnosti do postavení monopolního navrhovatele jmenování nejvyššího státního zástupce, aniž by určila postup, podle něhož má při výběru vhodného uchazeče postupovat. Neříká také nic o tom, zda vláda může její návrh nepřijmout. Dává tím Marii Benešové možnost postupovat výše uvedeným  způsobem, ač zdravý selský rozum říká, že při výběru uchazeče o tak významnou státní funkci je vypsání výběrového řízení naprosto nezbytné. Při tom paní ministryně osobně je spoluvinicí ztroskotání pokusů o modernizaci zákona o státním zastupitelství, která mohla povinné vyhlašování výběrového řízení zavést. Ponechání výběru nového nejvyššího státního zástupce pouze v rukou ministryně, zmítané animozitami a náklonnostmi k jednotlivcům, je tak dalším trapasem. 

Názor Marie Benešové, že funkce nejvyššího státního zástupce má být obsazena co nejdříve, vychází z povahy soustavy státního zastupitelství a je opodstatněný. Státní zastupitelství je nestranický orgán, který se řídí zákonem stanovenými pravidly a na politické názory účastníků trestního řízení a jejich stranickopolitickou příslušnost nemá brát zřetel. Ale to je vše, co dobrého lze o jejím přístupu k úkolu říci. 

Spěch je zde na místě, ale vedle toho platí přísloví „práce kvapná málo platná“. Rychlost postupu by neměla jít na úkor objektivity. Nástrojem objektivního výběru vedoucího státního zástupce je  výběrové řízení. Jeho vypsání v tomto případě by  bylo zvlášť prospěšné  vzhledem k mimořádnému významu funkce, ale také s přihlédnutím k osobnostním vlastnostem paní ministryně.  Výběr nového nejvyššího státního zástupce bez výběrového řízení  je dle mého laického názoru další trapas. Podle mediálních neověřitelných zpráv měl být jejím favoritem Zemanův první náměstek Igor Stříž, bývalý člen KSČ a vojenský prokurátor, pronásledovatel odpíračů služby se zbraní v ruce, což je samo o sobě další trapas. 

S náklonností k Igoru Střížovi měla ale podle Lidových novin ze 4.června 2021 Marie Benešová narazit u prezidenta republiky. Lidovky o tom přinesly téhož  dne článek Martina Shabu. Na  základě osobní zkušenosti nepovažuji novináře Martina Shabu za důvěryhodný zdroj informací. Pokud by ovšem jeho článek nedopatřením přinesl pravdivou zprávu, byl by svědectvím dalšího trapasu. Prezident republiky nemá zákonnou pravomoc zasahovat do výběru nejvyššího státního zástupce a dle mého laického úsudku nerozumí problematice trestního řízení obecně a chodu státního zastupitelství zvlášť, takže by se k dané problematice neměl vůbec vyjadřovat ani neformálně. Toto konstatuji, ač shodou okolností by pan prezident vyhověl mým laickým názorům na nezpůsobilost Igora Stříže k výkonu funkce nejvyššího státního zástupce. 

Miloš Zeman by údajně viděl rád v čele státního zastupitelství Jeronýma Tejce, současného náměstka ministryně spravedlnosti. Jde tím přímo proti zásadě své poradkyně Marie Benešové, která chce nového nejvyššího státního zástupce vybrat z kariérních státních zástupců. 

Jiný trapas spočívá v tom, že mediální fronta nebere rámusení Marie Benešové úplně vážně a spekuluje o možném jmenování uchazečů, stojících mimo státní zastupitelství. Vyskytují se v té souvislosti nejčastěji dvě jména. Jednoho z nich, bývalého náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka, novináři hned „vykádrovali“ jako bývalého náměstka Marie Benešové. Ale Daniel Volák ve skutečnosti postupně a nikoli špatně sloužil třem ministrům a ze své svobodné vůle odešel do advokacie až po nástupu Heleny Válkové. Považovat jej za „blížence“ Marie Benešové je zřejmý nesmysl. Dalším citovaným jménem je bona fide prezidentův favorit Jeroným Tejc, náměstek na ministerstvu spravedlnosti od ledna 2018, jinak zkušený legislativec a politik. Oba jsou odborně zdatní a dle mého soukromého poznání slušní lidé, ale mají společnou zásadní vadu: nejsou a nikdy nebyli státními zástupci.  

Myšlenka, že zlepšení poměrů ve státním zastupitelství má přinést nejvyšší státní zástupce, který do soustavy přichází zvenčí, není nová. Již na Pavla Zemana padla volba mimo jiné proto, že působil v Eurojustu a nebyl „spřízněný“ s různými „bratrstvy kočičí pracky“ uvnitř státního zastupitelství. Přiměřeně se myšlenka uplatnila také při hledání nového ředitele GIBS, kam ze řad státních zástupců přišel Radim Dragoun. Domnívám se, že v obou případech dosazení „příchozího zvenčí“ nepřineslo významné zlepšení ve fungování svěřených úřadů.

Podle mého laického názoru při zachování současného postupu výběru nového nejvyššího státního zástupce hrozí výsledný trapas. Ministryně spravedlnosti by měla bez průtahů vypsat výběrové řízení. Kromě ní by členy výběrové komise měli být vedle vrchních státních zástupců také vrcholní  představitelé soudnictví,  advokacie a specializovaných zájmových organizací občanů.

35 komentářů :

 1. No jo havloidi chtějí mít všude svoje lidi nějaká nestrannost a spravedlnost je nezajímá snad se k veslu nedostanou.

  OdpovědětVymazat
 2. Děti místo učení tráví školní čas besedami o genderu. Zuzana Majerová Zahradníková: Přestat financovat ty neziskovky

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Deti-misto-uceni-travi-skolni-cas-besedami-o-genderu-Zuzana-Majerova-Zahradnikova-Prestat-financovat-ty-neziskovky-666499

  Ekonom Kohout: Temný cíl Grety Thunbergové. Čísla, o nichž se mlčí. Držme si průmysl

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ekonom-Kohout-Temny-cil-Grety-Thunbergove-Cisla-o-nichz-se-mlci-Drzme-si-prumysl-666591

  Morální pokrytectví liberálních elit. Lokajství vůči Bruselu. Okamura na startu kampaně připomíná, co všechno se tu napáchalo

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Moralni-pokrytectvi-liberalnich-elit-Lokajstvi-vuci-Bruselu-Okamura-na-startu-kampane-pripomina-co-vsechno-se-tu-napachalo-666617

  Šok a strach u nepřátel. Kampaň SPD: „Geniální.“ I tenhle chválí

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sok-a-strach-u-nepratel-Kampan-SPD-Genialni-I-tenhle-chvali-666608

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 4. 7,36
  Prázdnotu v hlavě ani F100 z rána nezakryje!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 7,50
   Hlouposti mohou být půvabné,HLOUPOST NIKDY!!!!!

   Vymazat
  2. Mě se líbí, jak se ten kripl unhovn snaží onanovat i s tím druhým potratem rossolem, ale už si jejich moudro nikdo nepřečte a to je od admina jen dobře.

   Vymazat
  3. 8,36
   Pro HLUPÁKA NEBUDE NIKDY RÁNO MOUDŘEJŠÍ VEČERA!

   Vymazat
  4. 10,35
   Jako špedndlík.....hlavička NENÍ TO HLAVNÍ!!!

   Vymazat
 5. Řev opozice ve věci státního zástupce pouze potvrzuje, že o nezávislosti nemůže být řeč, totéž o volbě radních Tv. Pavel Zeman si postěžoval nepřímo na tlak od Benešové ale to, že pod jeho vedením si státní zástupci nelámali hlavu s délkou řízení pominul, to že v roce 2014 inicioval schůzky s Czerninem, protože chtěl zprostředkovat smírné řešení sporu mezi svým přítelem Habersbergerem a hlavním zástupcem restituentů Karlem Eugenem Czerninem. Mladoboleslavský soudce Jan Czernin je jeho příbuzným..........atd.

  OdpovědětVymazat
 6. Nezapomínejme na dámy,co ještě čekají na příležitost,ať je to Vesecká,nebo Bradáčová.

  OdpovědětVymazat
 7. Pepek Ave je osvezenim ponure prosektury, protoze skace, jak Pirati piskaji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9,17
   Když je hlava hloupá pracovitost to nenapraví!

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9,45
   Tvoje hloupost je skutečně BEZmezná,Vygume!

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. 9,54 moudrý se usmívá,hlupák se chcechtá....Vygume!

   Vymazat
  4. 10,24
   Narodit se hloupý ,to je nevyléčitelná choroba!

   Vymazat
  5. 10,30
   Kde blb,tam nebezpečno!

   Vymazat
 9. Opozice vůbec nevnímá, že svým konáním vlastně demokracii rozvrací. Celá státní správa a soudní systém je v rozvalu. Morálka je v rozkladu a tak nevím co může ČR zachránit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10,03
   Měli a mají vzor v udavači Havlovi....

   Vymazat
  2. 10,25
   Vztah k hlupákům se neustále zlepšuje!Představte si,že ještě ve Švejkově době pro blbost superarbitrovali...!

   Vymazat
  3. 10,31
   Kde blb,tam nebezpečno!

   Vymazat
  4. 10:03. Ale pradědo, opozice velmi dobře vnímá co dělá.Copak pravici a současnému lumpenbloku šlo někdy o demokracii ?

   Vymazat
  5. Teď jsem dosledoval na YT L. Volný: Zdrcující kritika poslanců.... z 3.6.2021 a je to snad nejvýraznější obraz konání v našem Prdlamentru. Je to děs co se tam děje.

   Vymazat
  6. Mám opravdu obavu, že ta naše skorodemokracie je už na lopatkách a zachrání ji jen ručník vyhozený do ringu. Možná by šla ještě zachránit a uzdravit, ale když prohrajeme pak půjdeme do kélu.

   Vymazat
 10. Stávka lidstva proti rozumu

  http://svobodnenoviny.eu/stavka-lidstva-proti-rozumu/

  Joe Biden odklání peníze ze zdravotní péče, aby pomohl nelegálním migrantům

  http://svobodnenoviny.eu/joe-biden-odklani-penize-ze-zdravotni-pece-aby-pomohl-nelegalnim-migrantum/

  Migrační tlak narůstá na všech evropských trasách

  http://svobodnenoviny.eu/migracni-tlak-narusta-na-vsech-evropskych-trasach/

  Čínský tisk: Země se musí připravit na jadernou válku s USA

  http://svobodnenoviny.eu/cinsky-tisk-zeme-se-musi-pripravit-na-jadernou-valku-s-usa/

  Žena uřízla migrantovi penis, když se bránila před útokem znásilnění

  http://svobodnenoviny.eu/zena-urizla-migrantovi-penis-kdyz-se-branila-pred-utokem-znasilneni/

  14letá belgická dívka spáchala sebevraždu pár dní poté co byla hromadně znásilněna na hřbitivě

  http://svobodnenoviny.eu/14leta-belgicka-divka-spachala-sebevrazdu-par-dni-pote-co-byla-hromadne-znasilnena-na-hrbitive/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10,12
   Tomu se říká DEMOKRATURA ALA AMIOKUPANT!

   Vymazat
  2. 11,36
   Hloupost je největší zlo!

   Vymazat
  3. indická chcíplá nudle hned první článek od paní Šichtařové je o západním blahobytu. Jsou zadlužení až na půdu.

   Podle Institutu pro mezinárodní finance (IIF) vzrostl globální dluh koncem roku 2020 na 277 bilionů dolarů2. Vyspělé země už ve třetím kvartále 2020 dlužily 432 % svého hrubého domácího produktu. Koncem roku 2019 to přitom bylo jen 380 %. Za pouhých devět měsíců tak vyskočil dluh vyspělých zemí o 52 procentních bodů. Pokud by to mělo pokračovat, musí se současná ekonomika založená na dluhu zhroutit.

   Vymazat
  4. 12,06
   On při jeho vrozené F73 s A52 stejně NEMÁ Váš výklad čím pochopit!

   Vymazat
  5. 12:19 Já vím že ten fanatik žádné fakta a argumenty neuznává.

   Vymazat
  6. 12,34
   On na to nemá buňky....

   Vymazat
 11. 11,20
  VNĚJŠÍ ZDÁNÍ JE PRO HLUPÁKY POLOVINOU ŽIVOTA!

  OdpovědětVymazat
 12. https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/jarmark-spd-levne-potraviny/r~6559b4dcc81d11eba1070cc47ab5f122/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13,43
   Být na obtíž je úlohou hlupáka!
   Jemný člověk vycítí,zda je vhod či ne a umí zmizet v okamžiku,který předchází onomu,kdy se stane zbytečným!

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.