Reklama

neděle 20. června 2021

Jak už se stalo pro naší dobu příznačné, věcem důležitým novináři věnují jen minimum pozornosti. O to více se zabývají podružnostmi.

Jaroslav Bašta
(na snímku)
20. 6. 2021  Rukojmí

Tento týden jsme to velmi názorně viděli a slyšeli ve zpravodajství a komentářích o události týdne, setkání prezidenta USA Joe Bidena s jeho ruským protějškem Vladimírem Putinem. Oba státníci po své schůzce (o něco kratší než bylo původně plánováno) vydali krátké společné komuniké a potom každý z nich vedl svou vlastní tiskovou konferenci, na něž se upřela veškerá mediální pozornost. Komuniké média evidentně nezaujalo, přestože bylo stručné, jasné. Ostatně, posuďte sami:


„Dnes jsme se shodli na principu, že v jaderné válce nemohou být vítězové, a ona proto nikdy nesmí být zahájena.“

Výrok má o to větší váhu, že ho pronesly hlavy dvou států, které vlastní více než 80% nukleárních zbraní člověkem vyrobených.

Přiznám se, že mě obsah komuniké zároveň potěšil i vyděsil. Potěšil proto, že vyjádřil odhodlání obou velmocí nedopustit jadernou katastrofu, a vyděsil proto, že prozradil, jak blízko jsme jí na jaře letošního roku byli. V dubnu totiž západní hranice Ruské federace začala nápadně připomínat budoucí frontovou linii evropské velké války. Z jedné strany se soustředily jednotky 27 členských států NATO o síle 30 000 bojovníků, na Ukrajině podél demarkační čáry oddělující vzbouřené „lidové republiky“ Donbasu stálo asi 90 000 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil, již od března připravených k útoku na Donbas a Krym. Jim čelilo na ruské straně hranice 90 – 120 000 ruských vojáků.

Šlo o největší kumulaci ozbrojenců od skončení Studené války a konflikt mohla zažehnout i náhodná akce, třeba některé paramilitární jednotky na ukrajinské či povstalecké straně. To, že ve stejné době na druhém konci Eurasie u pobřeží Tchaj – wanu probíhaly největší čínské námořní manévry v historii, dokreslovalo riziko vzniku válečné konfrontace a vypuknutí Třetí světové války. Zřejmě tehdy si jak prezident USA Joe Biden, tak prezident Ruské federace Vladimír Putin uvědomili svoji odpovědnost za osud naší planety a vydali se na cestu vedoucí k udržení míru. Jejich krátké společné komuniké vyjadřuje nejvyšší mravní zákon naší doby.

Společnými silami chtějí eliminovat všechna rizika vedoucí k válce, proto Rusko bude brzdit jaderné ambice Íránu a USA se vyslovily proti vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO. Česká republika za této situace ponese do budoucna podobný cejch země, která se v kritické situaci snažila přispět k vyvolání konfliktu.


24 komentářů :

 1. Úniky ze zpravodajského prostředí neberou konce.Podle toho posledního velvyslanectví USA zvažuje odvolání podpraporčíka Michala Joudelky z pozice vrchního čučkaře BIS a jeho přeřazení na funkci závozníka fekálního vozu. Pobouření zejména vyvolalo znásilnění nadstrážmistra Pederasta podpraporčíkem Slizníkem na detašovaném pracovišti BIS v pražském Zličíně. Podle Jamese Stapletona z výše zmíněné ambasády Joudelka ztratil důvěryhodnost a je terčem všeobecné srandy a legrace, což diskredituje i ambasádu USA, která má BIS v personální a organizační kompetenci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli to bylo bez gumičky, tak dobře mu tak. Národ zápasí s Covidem, ještě epidemie AIDSu, to už by česká kotlinka nezvládla. 🤔

   Vymazat
  2. Pana Baštu, velmi rád čtu, (už méně poslouchám) ale tento článek je jalový. Ano největší soustředění vojsk od války. V tom má pravdu. On by si ten americký maňásek, respektive ti devianti co ho řídí, rádi zaválčili. I tu atomovou bombičku by rádi použili. Ale někde v Rusku, Polsku, Slovensku, hlavně aby jim doma nespadla na hlavu. V tom dobrodružství jim zabránil strach. Už se tady budu opakovat, ale teprve po velmi tvrdém Putinovo prohlášení - "pokud budeme napadeni, budeme BIŤ po štábech všech zúčastněných konfliktu". Pro ty kdo nerozumí rusky - zaútočíme ne jen na lodičky v Černém moři, troubovité Poláky, Litevce ... , ale i na Londýn, Washington, D.C., Ottawu ... , tak teprve po té, vědomi si, že proti novým ruským hypersonickým zbraním nemají obravu, si klucí americký cvrnkli do trenek. Lodičky udělali čelem vzad a alou domů, US ministr byl do hodiny v letadle cestou na Ukrajinu, aby umravnil tamní kretény, přišla prosba(!) o setkání s Putinem, kam loutkovodiči vyšlou toho blba s čtecím zařízením něco zakoktat ... Tedy z Americké strany nikoliv odpovědnost, ale prachobyčejný, někdy dobrý rádce - strach.

   Vymazat
  3. mikkesh - není co dodat!

   Vymazat
 2. Ten „slavný" mainstreám neřekl žádné informace na čem se presidenti dohodli. Když jsem přepnul reklamy na Primu tak se tam zrovna strefovali do Putina jak špatně sedí a podobné kecy lokajové hloupí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. USA a Rusko se nakonec tak nějak dohodly, zatímco my - Česká republika - jsme za úplné pitomce, když BIS vyvolala s Ruskem naprosto zbytečný konflikt tzv. vrbětickou lží. Pozice, které jsme v Rusku museli opustit, hned vzápětí převzalo Německo a Rakousko. BIS, mám pro tebe jasné poselství a zřetelný signál - jste totální blbci a amatéři, vaše přezdívka "čučkaři" je zcela na místě.

   Vymazat
  2. Pane Cabliku Putin seděl tak jak musel. On má totiž koule! Tam se potom těžko a zženštile dává noha přes nohu! VIP 😀

   Vymazat
  3. Pred chvili jsem cetl Pohleichovu "ODU NA AMEROPOLAKA BREZINSKEHO" a muj nazor si muzete precist, opakovat ho zde nebudu....

   Za

   Ale chtel bych zde podekovat panu Bastovi, za jeho clanky.

   Osobne mam chut poradne " PESKNOUT " pana Dvoraka, za toho Pohlreicha, takze pane Dvorak "Zbyga" a jeho vypotky o zkurvenych ruskych Bolsevicicha a jak je nutne je vymazat z tvare zeme, jsem slychaval od 69 az do te doby, kdy mu to zacalo v makovici ridnout.

   Takze Vas mam rad, a vas Web taky, ale za toho Pohlreicha.....FUJ, FUJ, FUJ, HANBA, FUJ

   Vymazat
  4. Basosi, zkuste dostudovat zbytek abecedy. Řada dětí to již zvládla i navzdory Covidu. Zdeněk Pohlreich je gastronom a bavič, Miroslav Polreich byl významný pracovník na poli československé diplomacie. Záměna nemá smysl. Podobně jako zaměňovat Arnošta Heidricha s Reinhardem Heydrichem.

   Vymazat
  5. Vladiku,

   ty ses fakt Genital, -- typo Genial... dik za osviceni, jsi moc hodnej ale mysleni ti nejde.

   osvetlim proc: ale ne, nema to stejne smysl, vysvetlovat neco lidem tveho typu, precti si muj blabolek jeste jednou ci lepe dvakrat a treba ti dojde co jsem psal o Pohlreichove otci.

   nebudu ti spilat, neb jsem krestan, a Kristus nam rekl "Blahoslavleni chudi duchem, nebot jejich je ,,,,"

   Ale pres to ti dekuji, bolel mne zub, a diky tvemu moudru jsi mi zlepsil naladu, a take mi potvrdil moji tezi o tech co voli Piraty, a STANisty..

   takze dik

   Vymazat
 3. Věřit USA může jen omezenec ,stačí novodobá historie.

  OdpovědětVymazat
 4. https://pravyprostor.cz/boj-soudruzky-langsadlove-nepohodlnym-nezavislym-nazorum-zakroutime-krkem-po-bolsevicku/

  OdpovědětVymazat
 5. Je potřeba "překřičet a přehlušit" všechny dnešní zlodějny a kriminální jednání vlády i dalších "elit" za posledních 30 let neustálým poukazováním na "zločiny" komunismu, aby si náhodou nikdo nevšiml, že proti těm všem zločincům za posledních 30 let ,byli komunisté jenom břídilové a to lze snadno doložit a dokázat i čísly!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Člověče, vy nejste jen hodný, vy jste i rozumný. To je dnes vzácné.

   Vymazat
 6. Pana Baštu považuji za možná nejlepšího analytika. Ale nesouhlasím s ním v jedné věci.
  Nechápu, kdo dal světovým mocnostem právu urcovat, komu se povolí jádro a komu ne.
  Z mého pohledu slouží jaderný arzenál jenom na zastrašení, každý chápe, že když si začne, zbytek zeměkoule ho smázne. Stát, který má jádro se uklidní a chová se vstřícnější, než ten, který je nemá.
  Zdánlivou výjimkou je KLDR, ale i tlustý Kim je spokojený, že si na něj Západ nemůže došlápnout a věnuje se výhradně šikovaně vlastního obyvatelstva.
  Ve spořádaném Íránu by byl jaderný čudlík ve větším bezpečí, než třeba v rozpadajícím se Pákistánu, anebo v Izraeli, plném zapálených bigotů. Speciálně Izraelci jsou hrdí na Masadu, kde spáchali hromadnou sebevraždu. Trochu mě to děsí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Basosi, myslím, že Jihokorejcům i Číně vyhovuje současná situace.
   Pro jižany by to byla tragědie, kdyby se k nim nahrnuli hladoví a špatně použitelní lidé ze severu. I bohatí Němci měli hoňku, když padla NDR.
   No a Čína si libuje, že má chráněnou hranici před vojáčky NATO.
   Severokorejci mají velkou smůlu.

   Vymazat
  3. Helo

   s Bastou ohledne nuklearnich zbrani nesouhlasi skoro nikdo, snad ti kdo je nemaji, a nemaji moznost si je nejak vyrobit ci obstarat. Ale dej tem mirotvorcum par nukliku, a uvidis jaky budou mit ramena.

   Podivej se jak Ukrove ted knuci, ze se ve chvili "sve slavy" aby se zavdecili zapadu, vratili Rusum nuklearnio zbrane...... takze jsou ted pro obe strany jen takovym druhym Polskem, a to pratelske Polsko o Ukry ted nestoji.

   Ohledne Kima, z nej maji strach jen Jizni Korejci a moza i Japonci

   jinak mas pravdu

   Jeste neco, ty manevry v Breznu, to se pan Basta skutecne zmylil, tech manevru bez valky jeste bude, ale nic z toho. Totiz Rusko nebo Cina je snad mozne znicit, ale ne z venku, ale vnitrne, a proto Amici a my pouzivame nase “Stoodges" typu Navalneho ..

   Vymazat
  4. Ukrajinci vrátili velké kulové, měli na svém území sovětskou jadernou základnu, toť vše. Asi jako Turci mají jádro, ale ve skutečnosti nemají, k jaderném čudlíku se nedostanou.
   Rozvrátit nějaký systém zevnitř je nejlepší možnost. Realita je, že kdyby Češi hromadně neposlouchali Hlas Ameriky a RFE, tak by netušili, že mají hulákat Havel na Hrad.
   Dneska se o tom cudně mlčí, ale z mého pohledu mělo konání CIA zásadní význam.

   Vymazat
 7. Putin s Bidetem si porozuměli a ví jaké jsou jejich role v mezinárodních vztazích. Putin drží v Rusku opratě pevně ve svých rukou, bohužel zombie Bidet může mluvit jen za sebe. V USA nevládne, je tam jen kašpárkem v loutkovém divadle. Zadlužená USA není schopna se zbavit iluzí o First Americe a proto potlačování a bránění rozvoje Ruska a Číny s podporou EU a takových nýmandů, jakými jsou důchodci z českého senátu se jim může propagandisticky jistou dobu dařit. Ale pokud se podaří odbourat US dolar ze světové scény, může i svítat na lepší časy.

  OdpovědětVymazat
 8. V tom summitu mezi Putinem a Bidetem nepadlo ani slovo o Krymu, stejně tak bylo dáno na srozuměnou, že o vstupu Ukrajiny do NATO nemůže být ani řeč, a zmínku o Navalném Putin přešel. Takže to vypadá na náznak počátku "oboustranného porozumění". Zřejmě to zaskočilo naše vládní mopslíky a kavárnu, o rusobijcích ani nemluvě. Je jaksi ticho. A k tomu ještě navíc toto: "Biden freezes military aid to Ukraine after Putin summit ......" Biden pozastavuje vojenskou pomoc Ukrajině po summitu s Putinen....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/co-naznacuje-globus-z-roku-1833-pri-setkani-putina-a-bidena/

   Vymazat
 9. česko i když je veveno agentem CIA koudelkou stejně nikoho nezajíma.Je to něco jako estonsko nebo moldavie

  OdpovědětVymazat
 10. pro mne z toho vyplývá jediné:
  U.S.A. a Ruská Federace hodlají zamezit velké válce a použily by nukleární zbraně tehdy a jen tehdy, kdyby byly napadeny přímo.
  Jejich sateliti si klidně mohou hrát na vojáčky, žádné přímé pomoci velmocí by nedosáhli.
  /a Česko? jenom jsme pomohli USA vyrejdovat posici k jednání.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.