Reklama

čtvrtek 17. června 2021

Jan Schneider: Ó jak je ta Evropa chytrá!

Jan Schneider
17. 6. 2021 PrvníZprávy

Evropská unie chce z ekologických důvodů snížit emise oxidu uhličitého především tak, že bude omezovat výrobu energie z uhlí. Současně chce z politických důvodů snížit import ruského zemního plynu.


Jan Schneider


Jaký je výsledek?

Podle agentury Bloomberg (ČTK, 15.06.2021) Evropa, která je považována za vzor globálního boje proti emisím oxidu uhličitého, nemá dostatek zemního plynu, proto se vrací k uhlí. Jeho spotřeba stoupla kvůli chladnější a delší zimě, a ukazuje se, že s po-kovidovým rozjezdem ekonomik mnohé země spoléhají na uhlí, aby měly dostatek elektřiny. Náš spor s Polskem kvůli (ne)přerušení těžby v dole Turów je toho čerstvým důkazem.

Některé kruhy v EU přitom z politických důvodů (prosazovaných Spojenými státy) plánují omezit import ekologičtějšího zemního plynu, protože je z Ruska. Snaží se proto zamezit dokončení výstavby plynovodu Nord Stream 2, který by do Evropy dopravoval ekologicky šetrně ekologicky šetrný zemní plyn.

Navíc by se zvýšila bezpečnost energetických dodávek, protože by se tranzit plynu vyhnul nespolehlivé Ukrajině, která v minulosti dokonce deklarovala přerušení ruských dodávek plynu jako prostředek politického nátlaku, jímž by si chtěla vynutit podporu EU. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk tehdy (ČTK, 8.8.2014) „nevyloučil, že by se restrikce mohly dotknout i přepravy ruského plynu do Evropy.“

Místo toho chce EU ekologicky nešetrněji (lodní dopravou, vyžadující drahou přístavní infrastrukturu) importovat ekologicky nešetrněji získávaný zkapalněný americký břidličný plyn, který je ke všemu ještě dražší než ten ruský.

Paradoxní je, že v roce 2017 napsal belgický deník Le Soir o novém šetření aktivit offshore společností, nazvaném "Paradise Papers", který provádělo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů ICIJ, že americké tankery dodávají palivo zakoupené v Rusku na terminál zkapalněného plynu v Antverpách.

Striktně separátně „vnímáno“ (tedy vstřebáváno pocitově s vyloučením rozumu), je-li člověk v dobrém rozmaru, mohou se mu snad ty jednotlivosti zdát být samy o sobě v pořádku, politicky, ekologicky i energeticky. Ovšem procitne-li z oblouznění a posoudí-li vše dohromady, tentokrát s použitím rozumu, zjistí, že to nejde dohromady ani omylem.

Logickým důsledkem této hybridní vývrtky je pak aktuální nedostatek zemního plynu, který Evropa nahradí zvýšenou výrobou energie z uhlí, kterou chce ovšem omezit z ekologických důvodů.

Fatálně to připomíná „logiku“ z jednoho starého židovského vtipu o Icikovi Rozumbradovi, kterého velice zlobilo, ze ho všichni nazývají bláznem. Rozhodl se, že vyzkouší, zda je opravdu hloupý, protože si někde přečetl, že "Bůh chrání slabé duchem". Vylezl na střechu domu a řekl si: "Jestli mě Bůh ochrání, znamená to, že jsem hloupý. Když mě neochrání, bude to důkaz, že jsem chytrý." Pak skočil ze střechy a strašně si rozbil držku. Spustil velký křik. Seběhli se sousedé a vyptávali se, co se děje. "Ach, lidi," šťastně sténal Icik, "kdybyste věděli, jak jsem chytrý!"48 komentářů :

 1. Ona je krajně neekologická i přeprava zkapalněného plynu, ale i sama těžba frakováním.
  Ydejologyje vítězí nad zdravým rozumem a furt tak, furt tak a furt tak.
  Jenom se bistré mozki přesunuly z Kremlu do Bílého domu, svět se sklání před nemocnou juniorkou.
  ( Nic nového pod sluncem, i ve středověku měly dorostenky “ vidění” a lidé pořádali procesí, aby si vyslechli jejich zprávu o stavu světa a jeho budoucnosti. )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řada "dorostenek" s viděním se náhle octla na hranici, když jich mělo okolí dost. Je si toho Krétička vědoma?

   Vymazat
  2. Jo Helanov 17. června 2021 9:11, pokud jsou peníze a moc ideologii blížíte se, jako pravicově orientovaná, pravdě. JiH

   Vymazat
 2. Ještě poznámku. Sv. Bernadettě , která rozmlouvala s pannou Marii v Lurdech bylo teprve čtrnáct. Když jí ve skalní škvíře padaly kameny na hlavu, ani to nepostřehla. A v obou případech se před poselstvím dívek sklonil i papež. Před tou druhou i pánové v OSN, což není nic divného, šestnáctiletá má významější poselství, než čtrnáctiletá, Bernadetto, promiň!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, jako vlastně věřící , luterán, chápu že katolický papež potřebuje zázrak, tehdy ne moc, a nějaký ten nový svatý posílí víru oveček. A tu starší juniorku zase potřebují k zvýšení zisků z eko biznisu. Každá plní speciální poslání. Mezi námi, na Sibiři je nový, mamutí podnik na zkapalněný plyn a tak o americký LNG nebude nouze. Evropané ho rádi koupí s menší, ca 50% přirážkou. Hlavně že nebude ruský. A tato ,,sleva,, za to stojí

   Vymazat
  2. Travexi, hlavně Poláci se na ten mírový plyn už třesou. 😁

   Vymazat
  3. No tenhle osklivej 16 letej vychcanej chcipak, ziskal "slavu" v dobe kdy se to mediim hodilo, a bylo to presne nacasovane, takze to Sebrali jste mi detstvi....

   osobne bych rad videl tu logistiku za tim projevem, kolik casu vzalo toho vyzableho oskliveho a nezensky vypadajiciho trolla myslim to v duchu Severanu - naprogramovat. Nechci byt neslusny, ale bejt v letech kdy se mladym klukum plnym testosteronu, (bejval jsem jeden z nejaktivnejsich) mlade holky ktere chtely procitnout a byly k tomu aspon castecne vybavene, byly to nejhezci, pokud to bylo "poprve, ci podruhe"

   ale s timhle ubohym nepovedenym, nehezkym vyzletem s vyrazem vztekleho bulldoka, bych si rozhodne nic nezacal.

   Ale je to vlastne norma, hezke holky muzou byt hloupe, kdezto osklivky nebo jak se jim rika u nas "Dog face" musi byt chytre, a hlavne vycurane, a pak se jim to kdyz kdyz ozerou nejakeho kluka na "mejdlu"

   ale proc se o tom dvounohem nic vlaste bavime???

   Vymazat
  4. 13:01... Já osobně beru Grétu jako majstrstyk imagemarkerů, jejich nevydařenější kousek.
   Všichni tušíme, že IT technologie jsou mocná zbraň, ale málokdo si všimnul, že PR mágové jsou ještě nebezpečnější, jejich moc je ještě sofistikovanější, když budou chtít, stane se světovým leadrem houpací kůň.

   Vymazat
 3. Tenhle výmysl je dalším z megaGRETÉNISMŮ fašoEU!

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9,46
   Spolykal mnohou moudrost,bylo to ale,jako by mu to šlo do nesprávné dirky!

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. 10,16
   Tvojí Achillovou patou je tvoje hlava!

   Vymazat
 5. pokud jsou ruské částicové elektrárny v Česku opravdu bezpečnostním rizikem, měly by být okamžitě uzavřeny JE DUKOVANY a JE TEMELÍN.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Stando, souhlasím.

   Vymazat
  2. Tankery jsou dulezity, jeden vyda emisi,jako milion aut rocne..
   Ty rusky roury tohle nedelaji, tak se musi zakazat.
   Pak by se nemohlo ani mluvit o zahrivani ovzdusi, sklenikovych plynech a chcete snad,neznabohove ,aby Greticka nemela do ceho pichnout..
   A s ni davy doktorovych vedcu, politiku ,uredniku,cetnych organizaci a desitky milionu uprchliku vcetne..
   Co maji spolecneho? Vsichni zamoruji vsechno !!..
   Zivoty nas vsech..

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10,12
   Jenom hlupák obrací svůj omyl ve cnost a ještě se tím chlubí!

   Vymazat
  2. Kachno, vy chápete špatně. Žádná vláda si nenechá líbit, aby jí někdo bez důkazů obviňoval ze zločinu.
   Čučkaři jenom spekulují, hmatatelné dúkazy o viníkovi nejsou žádné.
   Možná to způsobila ruská galérka, která bojovala s jinou galérkou, ten tovar ve skladu by skončil bůhvíkde.
   Činila bych spíš český stát, který na svém území umožní obchod se smrtícím arzenálem.
   Vrbětických je mi líto, ale kdyby si na návsi vybudovali skládku toxického odpadu, tak by také riskovali, že nedopadnou dobře.
   Tady to odnesli dva nevinní zaměstnanci.
   Kdyby se ten sajrajt dostal na místo určení, odneslo by to daleko větší množství nevinných lidí.

   Vymazat
  3. Opr.: Vinila bych česky stát.

   Vymazat
  4. Helanov 17. června 2021 10:53 jak prosím víte, že "nevinní" zaměstnanci? Tak jistě. JiH

   Vymazat
 7. No to je jasné EU soudruzi musí pomoci svým páníčkům v posledním tažení a zaplatí to její občané.

  OdpovědětVymazat
 8. Německo má odborně doložitelný plán na úplnou soběstačnost v energetice a přechod na OZE, kde je sice jasné, že bude proud i pro obyvatele dražší, ale německý občan je bohatý a zvýšenou cenu hravě zaplatí! V Německu nejsou žádní hlupáci, budou soběstační z OZE a ruský plyn budou ještě se ziskem prodávat do zemí EU, včetně nás, kde je to pikantní o fakt, že je ekonomika ČR v cca 70% v německých rukách, takže budou prodávat sami sobě! Žádné jádro se u nás stavět nebude, to jsou jenom takové zlodějské hrátky na "přípravu" stavby, ale ani cenu proudu z JE nelze akceptovat , protože není konkurence schopná proti OZE a akumulaci!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hodny clovece 17. června 2021 11:19 a dál, pouštíte se do úvah, kde limitujícím faktorem je technika, která se dost efektivně vypořádá s fazikálními zákonitostmi. V tom jsou řeči politiků, manipulovaných zájmy vlastní popularity a tahem sponzorů k ničemu. Z toho skutečně odborného se pak dozvíte jen to, co vám je dopřáno. Bez jaderky se jako stát v další generaci neobejdeme a když, bude to ještě dražší. Ostatně, některé z těch "obnovitelných zdrojů" přírodě znemožňují ledaco obnovit. Ona se ta současná "rovnováha", na kterou jsme odkázání utvářela bez lidského přičinění. A s ním nelze vědět, kam se pohne. Takže i ty větrníky, zrcadlící panely, ... Trvalý růst růstu je nemožný. JiH

   Vymazat
 9. Švýcarsko odmítlo v referendu rychlý přechod na "zelený úděl" , takže uvidíme , kam se to celé v EU pohne! Třeba zrovna Polsko má vysoký podíl energetiky z uhlí a tam ten rychlý přechod ani není možný, i když už se také OZE v Polsku rychle rozvíjí! Vše je o penězích a ochotě "přejít" na OZE na celém světě, ale je to do budoucna jediná alternativa, protože fosilní paliva dojdou, to je nepominutelná skutečnost a jistota!! Také Čína se pohybuje podobným směrem a to je hlavní motor světové ekonomiky! Je to pouze otázka času a několika generací, urychlit to asi nepůjde!

  OdpovědětVymazat
 10. Zde je nutno poznamenat, že je plynu zatím v EU dost a Rusko zřídilo na severu v Baltu veřejný prodejní námořní terminál na zkapalněný plyn a kdo si přijede a zaplatí, tak si může naplnit zásobníky na lodích a prodejce nezkoumá, kde a kam dopravce náklad se skapalněným plynem dodá a vyloží, takže docházelo k situacím, kdy americký dopravce koupí plyn v Rusku a prodá ho v Polsku jako americký, kdy trochu politicky zpovykaný Polák , chce nakupovat plyn v USA, ale už na to také Poláci přišli, jací jsou hlupáci a nakupují plyn v Rusku, jak zkapalněný, tak z plynovodů a to teprve v USA vřískají, protože přišli o kšeft!! Kdo by také nakupoval dražší plyn Z USA a vozil ho přes Atlantik, když ho mohou nakoupit o cca 40% laciněji v Rusku!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hodnaku

   U Polaku je to vec narodni cti, (pokud nejakou cest skutecne maji) nekupovat od Rusaku (kteri jim fakt pomohli po valce se ziskani ostzony v Reichu) a priposrane nenavisti Nemecka, ktere si to co jim Polaci diky pomoci Rusu ukradli dobre pamatuji, tak se jim nediv z obou stran vidi pruser, a tak....

   Vymazat
  2. Především se Poláci konečně rozhoupali a rozhodli o stavbě jaderné elektrárny.

   Vymazat
 11. „Rasismus povolen, pokud nadáváte do Rusáků?” Ovčáček rázně odsoudil současné dvojí standardy

  „Rasismus povolen, pokud budete nadávat do rusáků. Propagace totality povolena, pokud hájíte banderovce. Útoky na gender povoleny, pokud konzervativní ženu nazvete špinavou čubkou. Útoky na handicapované povoleny, pokud se posmíváte prezidentovi na vozíčku,” napsal Ovčáček na svém Twitteru.

  https://cz.sputniknews.com/20210616/rasismus-povolen-pokud-nadavate-do-rusaku-ovcacek-razne-odsoudil-soucasne-dvoji-standardy-14860677.html

  Maďarsko je na cestě k zákazu propagandy LGBT. Z Bruselu hned přišlo vážné varování

  https://cz.sputniknews.com/20210616/madarsko-je-na-ceste-k-zakazu-propagandy-lgbt-z-bruselu-hned-prislo-vazne-varovani-14855467.html

  Putin: Black Lives Matter v Rusku nechceme

  https://cz.sputniknews.com/20210616/putin-black-lives-matter-v-rusku-nechceme-14862013.html

  „Navalnyj věděl, že bude zadržen po návratu do Ruska." Putin komentuje jednání s Bidenem

  https://cz.sputniknews.com/20210616/rusky-prezident-putin-dorazil-do-vily-la-grange-schuzka-putina-a-bidena-zacina-14853513.html

  „Cenzura na československý způsob.“ Zacharovou šokovalo, že úředníkovi MMR hrozí trest kvůli názoru

  https://cz.sputniknews.com/20210617/cenzura-na-ceskoslovensky-zpusob-zacharovou-sokovalo-ze-urednikovi-mmr-hrozi-trest-kvuli-nazoru-14863313.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cablo,

   ten Ovca mne trochu nakakal, s tou obhajobou Zemana, muj dojem je, (ac jsem ho volil) ze Zeman si nasral do bot tim jeho nerizenym chlastanim

   Vymazat
  2. Basi,
   doba je dusná, každý hledá své východisko. Alkohol je asi dost běžný, soudím podle toho, jak u kontejneru přibývají prázdné lahve.
   Navíc i to vedro je nesnesitelné, ale pivo si dám až večer.

   Vymazat
  3. Basosi 17. června 2021 18:02, jak víte do jaké míry Miloš Zeman chlastá? Že by si měl dát cedník na h..., tedy mluvidla je fakt, že s ním v kdečem nelze souhlasit je pravda. V devadesátkách nedal víc než čtyři piva a chtěl bych Vás vidět, jak byste se ožíral Becherovkou. Ani on to nedokázal. Bazosi, Bazosi, pamětníkem nejste sám. JiH

   Vymazat
 12. Žádný americký zkapalněný břidličný plyn neexistuje. Ušáci nakupují plyn ruský a vydávají jej za svůj. Vozí jej loděmi a prodávají důvěřivé Evropě za 2x tak drahou cenu. prostě Evropa je blbá a podle toho také dopadne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mozna ze neni zkapalneny ale z bridlice ho tahali, a tim si ponicili spoustu pudy ve vnitozemskych statech USA. Byl z toho tenkrat kolem 2017 velky bordel, a myslim ze te tezby tlakovou vodou nechali, takze mozna ted je to fakt ruskej plyn

   Vymazat
  2. Basi,
   pravdu máš, taky jsem to viděl na Fox, jak se potom propadá zem. Co se týká plynu, tak my se bez něj neobejdeme. Budeme ho muset kupovat a když tak lepší bez přirážky rovnou od Rusů. Snad by šlo platit i zkapalněným chmelem.

   Vymazat
  3. P.S. Samozřejmě dopravné se platí. Kdysi jsme na ropovodech i něco vydělali, docela dobrý obchod udělala Sigma s čerpadly. Dnes nevím.

   Vymazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane unknovne vy jste v těch penězích nějak zaangažován? Co se furt staráte? VIP 🥴

   Vymazat
  2. Jaky pivko je to, nejake synteticke amerosracky? Tulamor Dew s tim se moc nechlub, tu chlastaj chudy

   Vymazat
  3. Pokud je to altánek v Bohnicích, chápu, že i to pití nebude nic moc.

   Vymazat
  4. 15,24
   Tyhle pindy už jsi tapetoval,chce to nějak vylepšit....jenže na to je potřeba MOZEK A FUNKČNÍ!!!

   Vymazat
  5. Je to jasné. Pokud Nevědoucí sedí v altánu a chlastá tulamorku s pivem, jedná se o Mirdu Kalouskojc! Jak někdy jednoduché se profláknout, i přes proklamovanou vlastní inteligenci!

   Vymazat
  6. 8,23
   Mirda Kraďousek už chlast nesmí,lékař mu to zakázal a také proto musel v PS zkončit!Teď jede v Bílém prášku....

   Vymazat
  7. hele vy nade mnou,

   co ma spolecneho Mirda a Soukup? ted se skoro hubickujou, kdo Jardovi slap na kuri oko?

   Vymazat
  8. 12,53
   Soukupa zřejmě poslal do prdele pan prezident,takže jako spávný demoKRAD se překabátil a teď podporuje havlolejnolahvárenskou stoku!

   Vymazat
  9. Basosi, "Damoklův meč". Jejich politický život mají v rukou věřitelé a sponzoři.

   Vymazat
 14. Já si dovolím Evropu nezatracovat, je to náš rodný kontinent, jiný vztah mám k EU. Sjednocení mohla být šance, ale doslova jsme to "zvorali". Poděkujeme lidské malosti a chamtivosti. Přesto nejsem pesimista, jednou to půjde, ale bez Bruselu.

  OdpovědětVymazat
 15. Energetika do budoucna je zásadní problém. Nemyslím si,že by odborníci v různých státech byli úplně pitomí. Určitě jsou ale dost závislí na velmocích a jejich bankách - jejichž operace kolem energetiky jsou tajné stejně jako kauza Vrbětice. ČR se v minulosti chovala k energetice
  rozumě, investovala do elektráren a fungovalo to. I ty
  Ruské atomky fungovaly dobře. Proč měnit energetiku podle vzoru velmocí kterým prý jde o ekologii. Musíme si případné změny spočítat podle svých možností a potřeb. Je to ale ještě možné ? Zdá se,že ne. Už jsme protektorát a naše zájmy nehrají roli.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.