Reklama

úterý 1. června 2021

Kde je aristotelská logika?

Vlastimil Vondruška
1.6.2021 blog autora

Nemíním cokoli tvrdit. Dokonce ani naznačovat. Vlastně by bylo vůbec nejlepší o některých věcech mlčet. A to navzdory faktu, že máme svobodu slova. Protože svoboda slova dneska neznamená, že si bude každý říkat, co chce. Svoboda slova v pojetí Evropské unie znamená, že se smí svobodně říkat jen to, co se smí. 

A pokud si někdo troufne špitnout něco, co se nesmí, pak je v rámci svobody slova potrestán. Nebo je alespoň vypnut na sociálních sítích, dehonestován a Českou televizí v notoricky známých pořadech postaven na pranýř (naštěstí jde o pořady, které skoro nikdo nesleduje). 

Nicméně cejch to je, a tahle kaňka se s námi v našich „kádrových“ materiálech táhne celý život, pokud ovšem nemáme to štěstí, nedojde ke změně režimu a z kaňky se stane pochvala. 

Svoboda slova se dnes neřídí fakty a logikou, ale je pokřivena ideologií. Neznalost, nesnášenlivost a politická arogance deformují prezentaci reality. Dnes se bezostyšně popírají nezpochybnitelná fakta a úvahy, které neodpovídají ideologii Evropské unie a našeho mainstreamu. A jejich šíření není bráno jako tříbení názorů a hledání pravdy, ale div ne jako zločin. 

Jak to tak vypadá, není podstatné, co se ve skutečnosti stalo, ale jak se na tu věc musíme a smíme dívat.

Tenhle deficit tolerance k cizím názorům pociťují mnozí už řadu let, ale situace je spíše horší než lepší.
Tohle jsem považoval za důležité říci jako úvod k následující poznámce. 

Došlo totiž k něčemu, co rozvířilo politické vody do té míry, že se voda vylila z břehů až za hranice. Nebudu tu opakovat obecně známé okolnosti a reakce, to už udělaly stovky autorů přede mnou. Zarazila mne však jistá drobnost.

Ve svém nedělním projevu (článek vyšel 9.5 t.r.) řekl prezident Zeman k dané věci, že by rád znal skutečnou pravdu, a proto existují dvě vyšetřovací verze. Vzápětí ho označili za vlastizrádce a skoro celá politická reprezentace šílela hnusem nad takovými slovy.

Co se ve skutečnosti stalo? Došlo ke kriminálnímu skutku, který se vyšetřuje. Podle aristotelské logiky má každá premisa dvě možné konkluze - buď je pravdivá, nebo nepravdivá. Tomu kombinačnímu celku se po staletí říká sylogismus a je základem každé dedukce. V případě vyšetřování musí tedy existovat předpoklad, že povede k nějakému cíli, tedy ke konkluzi. A ta může být dvojí - jeden závěr zní, že podezřelý zločin spáchal, druhý, že podezřelý zločin nespáchal. Jak říká Aristoteles - „tertium non datur“ (třetí možnost prostě není). Ale pokud to tak je, pak musí dobrý vyšetřovatel uvažovat i o jiné vyšetřovací verzi, protože nic se nestane samo od sebe. To je elementární abeceda logiky a jen zaslepený člověk odmítá vidět, že každá mince má dvě strany. 

Podezření není totiž důkazem viny a vyšetřovací verze není soudní rozsudek.

Neznám samozřejmě fakta, z nichž většina byla publikována v utajeném režimu, takže se k nim já, prostý občan, nedostanu. Ale vyšetřování stále probíhá. A běží-li, pak musí mít logicky stále několik možných výsledků. Říci, že máme jen jednu verzi a jiná nepřipadá do úvahy je totéž, jako říci, že je předem dáno, co se má vyšetřit a kdo se má obvinit. 

Vlastně není co vyšetřovat. Vždyť už to víme. Nic se nemusí dokazovat, díky ideologii nebo jasnozřivosti známe výsledek. Takový výkon práva by byl stejný, jako ve filmu Manželé z roku dva, kdy obhájce říká, že nezná výši trestu, který by vystihl hanebnost jeho mandanta. A soudce mu poté poděkuje, že splnil svou občanskou povinnost.

Ale nemusíme chodit tak hluboko do historie. Z té naší známe přece podobné rozsudky, kde Spravedlnost plakala, a marxismus-leninismus slavil úspěch. Mnozí z nás tohle zažili. A jak to tak vypadá, dějiny se opakují. Řečeno slovy klasika, zase nás chtějí přetavit na ingoty, tentokrát evropské, proamerické či globalistické. 

Je totiž tragédií, pokud se zásady logiky a správného myšlení vytrácejí z politického a mediálního světa, a nahrazuje je ideologie poslušné víry.

Tím neříkám, že se věci nemohly stát tak, jak se prezentují. Žijeme v době, kdy je možné všechno. Je to doba složitá a těžká, a tím spíše by měli stát v čele inteligentní politici, kteří vše v klidu a rozumně posoudí. A pokud udělají krok v nějaké ožehavé záležitosti, musí si jím být jistí ne na 100%, ale nejméně na 110%. Ale nikoli na základě stranického rozhodnutí, ale na základě faktů, znalostí a svého svědomí, srdce a citu. Jsem zvědavý, zda se někdy vůbec dozvíme pravdu na základě průkazných faktů a srozumitelné interpretace.

Dokud neproběhne soud, který zváží nezvratné důkazy, měla by platit presumpce neviny. Což je při obludné pomalosti našeho soudního systému prakticky nemožné. Navzdory tomu bychom neměli uchvátaně vynášet ideologické soudy, ale média to dělají. Jednak jsou za to placená, ale částečně je omlouvá to, že se faktického řešení kauzy redaktor jen zřídka dožije. Což se ovšem v politickém boji hodí, protože lze donekonečna „kvákat“ a ještě se tvářit, že pomáhám spravedlnosti.

Dovolím si upozornit, že logika je univerzální princip myšlení a komunikace, a kdo tohle popírá, neměl by řídit ani koňský potah, natož stát. ¨

Je to tak, ale to neznamená, že budeme zavírat oči před myšlenkovou neschopností politiků. Pokud nemají rozum politici, novináři a placené podržtašky, mějme ho alespoň my, prostí lidé. A nedávejme moc do rukou těm, kteří neznají elementární zásady logiky a právo je jim pouze praporem stranických a osobních zájmů.

V blížících se volbách bychom neměli naletět těm, kteří budou jen planě slibovat (politické sliby se většinou neplní!), ale měli bychom uchazeče o naše hlasy posuzovat jako lidi. Dívejme se, zda kandidát na křeslo v Parlamentu umí logicky myslet, nežvaní fráze, řídí se fakty a rozumem a ne ideologií. Není hysterický či zaslepený a má rozumnou životní praxi a zkušenosti. Jeho obzor musí sahat dál, než ke dveřím stranického sekretariátu, řečnickému pultu na tiskových vystoupeních a k vlastnímu profilu na sociálních sítích. Třeba se na stará kolena dožiju, že budou naši politici zase jednat logicky a nebudou se tvářit, že vědí všechno a jen oni mají pravdu.


49 komentářů :

 1. Aristotelská logika? Kde by byla. Stojí na hanbě a stydí se.
  Za nás.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bude kapitan piratu spokojen s prvnim poradnym torpedem do jeho hnaty

   a to GR TV jeho favorita,nebo dostane rozum a zacne se s nebohou jim ohlupenou OS delit o štavnaty lup FIFTY FIFTY?.
   Ted kdyz mu z jeho drevene nohy trci po zasahu trisky,hodila by se nam ubohym kandidatum na otroctvi, dobre na podpalku.

   Jo holenkove ta informacni revoluce ohlupeneho davu to neni zadna sranda.
   No NI?

   Vymazat
  2. Autor má v článku jednu logickou chybu. Když říká, že "známe...rozsudky, kde Spravedlnost plakala, a marxismus-leninismus slavil úspěch", vypadá to, jako by byl marxismus založen na oslavování lží. Ve skutečnosti je to jinak. Marxismus je velmi logické učení, které se domáhá spravedlnosti a pokud se realita liší, není to vina marxismu, ale těch, kdo ho v praxi vykonávali. Jinými slovy - pod vlajkou marxismu se konaly mnohé činy, které s ním neměly nic společného. Byl tak, jako mnoho jiných učení zneužit. Stačí se podívat na zneužívání křesťanské věrouky. Teorie je úžasná, ale ty hromady mrtvol z jeho realizace jsou děsivé. Dnes je marxismus dál zneužíván, když někteří "teoretici" liberalismus v duchu moderní doby přejmenovali na neomarxismus a snaží se o jeho kritiku. Bohužel zde dochází k hrubému zneužití s účelem zastřít podstatu marxismu a tou je náprava nespravedlností, nikoliv nastolení nových. Ať chceme nebo ne, historie se bude muset s nerovnoměrným rozdělením majetku vyrovnat, i když to bude zdlouhavý a těžký proces.

   Vymazat
  3. 10:40... Podle mne je už sama myšlenka komunismu zvrhlá. Mohla by fungovat za předpokladu, že lidé jsou andělé. Což ale nejsou.
   Vždycky budou hrabat pod sebe, už proto, aby zvýhodnil svoje potomky.
   I ta veverka si vytvoří větší zásobu oříšků, než stihne sežrat.
   Je to určitá biologická danost, myšlénka, ze budou lidé makat jako barevní a brát si jenom tolik, kolik potřebují, je naprostá blbost.
   Vždycky budou jedni schopnější než druzí, budou chtít mít víc, než ti méně schopní, anebo líní. Je to divné ?

   Vymazat
  4. 11:19... Potíž je v tom, že ti schopnější bývají mnohdy všehoschopnější a politicky aktivnější.

   Vymazat
  5. To už je tak nějak v ceně. Ti schopnější mají současně i ostřejší lokty.
   Netuším, co by se s tím dalo udělat, kromě prostého konstatování.

   Vymazat
  6. Helanov, říká se že i vůl ví kdy má dost a nechá ve žlabu a jeslích co už nesežere ..
   I ta veverka ví, kolik oříšků si má na zimu schovat a nepřehání to ..
   Také Člověk by měl vědět, kolik hmotných statků jemu a jeho rodině stačí k životu, pokud není opice ..

   Vymazat
  7. Maxime, tak to se pletete, nasbírá jich maximální množství. Předpokládá, že některé jí někdo ukradne a na některé skrýše zapomene. Každý rok shnije určité množství oříšků. Každý tvor si rád dělá zásoby toho, co nestihne sežrat. Protože ví, že zítra se možná k potravě nedostane.

   Vymazat
  8. Základem teorie komunismu byla přece křesťanská víra.
   To křesťané dali lidem novou víru a naději o spravedlivějším světě,zavrhli násilí, zlodějinu, agresi a lhaní a opřeli to o boha co se smiluje. A podívejme se na ně dnes. Jedna věc je teorie, příjemná utopie a druhá pak skutečnost kdy ji v praxi uplatňují lidé se všemi svými vlastnostmi. Idea je dobrá věc pokud se jí třeba v ČT nezmocní Dořákovi a Šámalovi redaktoři co slouží obecně zisku. Lidi co jsou nuceni zákonem je platit mají na háku.

   Vymazat
  9. Tomáši, na to že křesťané zavrhli násilí, tak toho vraždění stihli docela dost. V tomhle ohledu jsou nedostižitelní.
   Obě Ameriky, Afrika, Austrálie , Indie, kus Asie, byli to pašáci.
   A to všechno se jménem Krista na rtech, vlastně zachraňovali hříšníky od pekelných útrap.
   Ale mysleli to dobře, stejně jako komunisté.
   Najdou se skeptici, kteří to vifěj j tak, že ve jménu nějaké vyšší myšlénky se loupí a vraždí líp, než pod svým vlastním jménem.
   Pepík, který by neublížil ani mouše , klidně picne souseda Martina, čajzne mu motorku, neb Bůh to tak chce , anebo Marx, to už je fuk. Jeho ruku vede spravedlivá pohnutka. Má čisté svědomí.

   Vymazat
  10. Co se vrátit k obyčejné lidské slušnosti bez ideologií?
   Desatero redukovat na původní sedmero, bez Boha. Z Ježíše, Marxe a vlastních zkušeností pochopit, jak to ve světě chodí a proti tomu se vzepřít?

   Vymazat
  11. Pane Povolný, ono i to sedmero je moc. Podle mne by bohatě stačilo CO SÁM NERAD, NEČIŇ JINÉMU.
   Třeba “ nezabiješ” , když mi někdo pújde po dětech, tak ho picnu, ani nemrknu. A když budu umírat hlady , ´ tak si bez výčitek ukradnu nějakou potravu.A s tím ctěním rodičů... jsou různí, že jo.

   Vymazat
  12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  13. Psal jsem to a nekontroloval text. Takže oprava:
   To Helanov. V přikázáních v originále ale není "nezabiješ", protože výraz v Jidish neznamená zabití v boji nebo při lovu, ale Vraždu člena vlastního kmene. Překlad ze Starého zákona tedy zní: Nezavraždíš úkladně Hebrejce! Ony ty zestručněné překlady nejsou moc přesné. Navíc se původně zpívaly a jedno přikázání bylo na několik řádků...

   Vymazat
  14. Martine, máte pravdu. Ve Starém zákonu jsou podrobné návody, jak se vypořádat s konkurenčními kmeny.

   Vymazat
  15. Helanov 1. června 2021 15:16, nikoli křesťané, ale církve (atp.), vedené konkrétními osobami s nějakými zájmy k nějakým, málokdy dost svatým cílům. V lidském světě není nic, co by mohlo být v rozporu s lidskými vlastnostmi. Tušíte třeba a vůbec, čím vším hrozí jednoduché a strmé soudy? Vždy čemusi poplatné? JiH

   Vymazat
  16. 10:40 Souhlas k Vašemu příspěvku.Pan Vondruška opět nezklamal-neopoměl tzv."povinnou frázi"v rámci všudypřítomné dehonestace minulého režimu abychom byli "in" !Jinak je článek autora perfektní.

   Vymazat
  17. V této době, kdy šmejdi útočí na vládu oligarchy Babiše,protože je celkově poněkud lepší než vlády koaličních zlodějů ODS a ČSSD a psychopat utržený z řetězu co se snaží o puč proti řádně a velkou většinou zvolenému prezidentovi - posiluje Český národ geniální písničkář a vlastenec Jarek NOHAVICA.
   Doporučuji si na youtube najít jeho píseň "Jezevčík"
   ( Třinec,Werk Arena ) . To je prostě trefa.

   Vymazat
 2. Díky vstupu do fašoEU platí:
  ""Pramen všech zmatků u nás je strach jedněch a hloupost druhých!""

  OdpovědětVymazat
 3. Demokracie se tváří ,že chrání svobodu , ale v podstatě kryje nakradené , proto tolik řevu demobloku .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. verchuska komancu udelala tehdy chybu a nepustila LID zjistit jak plati prohnily kapitalismus.

   Davno bychom meli nahrabano a mohli bychom dnesni socialismus rozsirovat nasim kapitalem.Jen se podivejte okolo, mao ocet tungovi dovolili vyhnat i k nam kuchare a dodavatele krymskych mostu a jak si to ti komunisti pochvaluji,nebo jak se v tom mame orientovat my obycejni volici,je to hrozny maglajs?
   Jestli udelaji ty dubove hlavy dalsi chybu a nepusti tady do naseho webu NR certovy zahradky sve cleny tak jsem zvedav,jaky vlastne maji Program,kdyz odmitaji dat najevo tridni boj proti kapitalismu bez privlastku,ktery pry vychazi z gangsterismu a jejich agitatori nam to nemohou dolozit, nebot jejich propagacni oddeleni bylo zapeceteno a vedouci vyhozen pry na dlazbu!

   Vymazat
 4. Pro poznání složitosti dění v lidské společnosti (také v její politice) lidská aristotelská logika, která je závislá na lidském emocionálním a smyslovém vnímání "faktů" a lidském mdlém rozumu, nestačí. Tam na prvním místě by mělo být Sokratovo ..., jediné co vím je, že nic nevím (teď hlavně v záležitostech covidu)..
  Blbec, který je přesvědčený že něco ví a při tom ví hovno, s aristotelskou logikou dojde zase jenom k blbosti. A to jsou všechny ty blbosti o covidu u jeho vynálezců, výzkumníků vakcín, expertů i laiků ..

  Absolutno, "abstraktní Bůh", se řídí jinou logikou než lidskou, lidé se k této absolutní logice přibližují pomocí dialektiky, ale chybí jim podstatné poznání o absolutnu, to je to Sokratovo, že stále nic nevědí ..

  OdpovědětVymazat
 5. Volič to má dneska poněkud složité, stranické programy nejsou od toho aby se plnily a názorově jsou politici velmi pružní. Navíc je běžné, že původně velmi solidní kandidát projde takovou proměnou, až jeho voliči lezou oči z důlků.
  Pěkný příklad je třeba bývalý starosta ze Suché Lozi, původně nepochybně slušný a uvážlivý člověk. Jinak by si ho v Suché Lozi asi nezvolili.
  Během několika měsíců už běhal po Staromáku zahalený v tibetské vlajce a rozumného politika nepřipomínal ani trochu.
  Je to složité, já osobně budu volit jen nejhezčí holku z ošklivince.
  Opravdové osobnosti do politiky zpravidla vůbec nejdou a pokud ano, moc šancí nemají. Možná ani nevědí, že si musejí pořídit imagemarketéra.
  Ách jo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. COVIDOVÁ TOTALITA.
   Vládní novela zákona o veřejném zdraví zavádí trvalé oprávnění k diskriminaci našich občanů. Pokud snad o tom někdo ještě pochyboval, teď už musí mít jasno. Přesně takhle začíná totalita. V tomto případě covidová. Je naprosto nezbytné zastavit to už v samotném zárodku.
   „Z České republiky se stane koncentrák. Státní orgány budou moci nařídit, že vstupy nejen do všech provozoven, ale i do prostor všech typů budou umožněny lidem pouze s vakcínou, s testem nebo s potvrzením o prodělání nemoci. Kdo to nebude kontrolovat, hrozí mu likvidační pokuta. Může se jednat i o domácí prostory, tedy restrikce mají platit i pro setkávání rodin například na oslavách. Podle tohoto návrhu zákona bude muset organizátor soukromé akce zastavit každého návštěvníka u dveří a zkontrolovat jejich status. Státní orgán potom může on-line v reálném čase kontrolovat, kdy, kde a s kým se kdo potkává. To je dokonalý Orwell. Podobný zákon je typickým rysem pro totalitní režimy.“ Virus byl vyvinut v CIA-laboratoři, pak rozšířen za účelem vyhubení části lidstva., Předtím proběhla simulace v New Yorku v červnu 2019 na prasatech BIGFARMOU a BIGTECHNOU. Cáloval to SOROŠ s GATESEM. Licenci na vakcíny, které ničí imunitu a způsobují pomalou smrt, má GATES a ROTSCHIELD s ROCKFELLEREM. Co vám ještě není jasné? Všechno to plánuje SCHWAB v Bilderbergu a Aspenu. Tím spíš je nepravděpodobné, že by autor viru nabízel funkční vakcínu! Přesně tak - v zemích, kde je nejvíc proočkováno sajrajty ze Západu a EU - IZRAEL, SEYCHELLY a - se šíří momentálně Covid nejvíc !!!! Na Floridě, v Texasu - kde neočkují, jsou zakázány dokonce povinné očkování a COVID-PASY - a ROUŠKY - je NULA covidu. Copak tohle je náhoda? Strana, která musí do koalice , s jinou stranou, je strana slabá a tím pro mě nevolitelná. Pokud není schopná oslovit lidi tak, že za ní a jejím volebním programem půjdou, tak do voleb nemají co lézt. To se týká všech koalic. je to jen faleš a klamání lidí. Myslím si ,že politici hrají divadlo před kamerou a místo vakcíny si nechají dát vitamín B(Ororosené pivinko).To je veřejné tajemství už dávno - kdo se nenechá očkovat - ten vyhraje ! V Kanadě začínají mířit očkováním proti covidu na děti a motivují je zmrzlinou zdarma – mohou se přijít nechat očkovat i bez souhlasu rodičů a bez zdravotní karty. Rodiče, probuďte se! Tohle míří i k nám. Volím SPD - toť vše.

   Vymazat
 6. Tak jsme zase dostali latinsko-englickou lekci o logice.
  A ponekud nelogickou. Expert promluvil.
  Upozornil ihned ze nema zadne stanovisko ,zadny svuj postoj,svoji vlastni "parketu".
  Dokonce tvrdi,oh, ze netvrdi... a nehodla..
  Rozpor nevidi dokonce ani v mlceni,ktere doporucuje..kdyz pripustil,ze zaroven pri stale existujici svobode slova!!!
  Ktera nevede logicky ,ze si nekdo rekne co si mysli a nema strach..Logicky vede k doporucovanemu mlceni..?
  Kde ma ctenar ted hledat nejakou oporu..Zahada.
  Tak se autor uvede tim,ze svoboda slova ,neznamena,ze si nekdo muze rict co si mysli..
  Tedy i v pojeti nazoru mocne EU, nemuze jit o zadne, opakuji o zadne prosazovani zadne svobody a zadneho slova, ze cokoliv nazoruje EU se neda nazvat vubec necim svobodnym.
  Zaver. Logika autora spociva v tom, ze..
  Svoboda slova je dnes jina..O beda.
  Kolik tech svobod vlastne mame, meli jsme dokonce Svobodu prezidenta...Logika veli ,ze svoboda i slova muze byt navzdory autora, jenom jedna..
  Ta obycejna universalni vsude na svete platna..
  A pozbyva logickeho mysleni ihned, kdyz pojem svobody slova,kterou pripusti ze mame ,o beda, se neridi zadnou svobodou ani logikou ani fakty ,ale pokrivenou ideologii.
  Trikrat beda ,autorova jina svoboda slova je dnes vlastne ideologicka lez, kterou ale autor nehodla ani svobodne tak,pripustit a nazvat..
  Propagace EU a jeji moci se tak stava ve skutecnosti , spravne pojmenovane ,Svoboda Lzi. Kdy.
  Ideologie ma v umyslu pouze manipulaci lidi ke svym cilum a tak nepotrebuje ani logiku, ani fakta, nektera prekrucuje k svym zamerum,ani svedomi ani skutecnost ,atd..
  Tvrdi nam napriklad ,ze hladovy je syty..
  Uveri syty hladovemu. Zkusenost a nikoliv logika to popira..
  Tvrdi propaganda ideologie,ze otrok je uplne svobodny..
  Jedna se tak opet o potlaceni a prisny zakaz skutecnosti a zkusenosti odvozenych z nich..A.
  Kdyz masochisti svobodne uhaneji do televize s vedomim, ze tam zase obdrzi dalsi stedry kopanec.
  V tom ale neni obsazena ani logika, ani zkusenost nepomahaji..Ani smysl to nedava..
  Hej,tak vo co de ,sefe.
  Tady nepomaha ani Lenin, znamy ilusionista s abstrakcemi a logikami..Odvozenymi od jinych ilusionistu ,klasiku. Dopravit.
  Pod zaminkou osvobozeni vseho lidstva do teroru otroctvi.
  To se podoba snaze tvrdohlave hledat zlato v kupce hnoje. Kde samozrejme zadne neni, zadne nikdo nikdy nenasel a nenajde..Ani genius.
  A jeste didakticky a dialekticky o tom poucovat..Kdyz.
  Mlceti zlato.
  Sledovat divanim kandidata je dobra rada jako vzdy nad zlato ,ale zase s logikou,ktera nepomaha, kdyz kandidat lze a predstira ,aby se otocil jako korouhvicka ihned po volbach proti svym volicum..Kampak na ne s beznou logikou,ktera teorizuje, ze zvolenim se ma starat o sve volice..
  Problem hnoje a zlata se opet vynori s tvrdohlavosti, prave nezminene zkusenosti...
  A jsme my volici ,snad nejaka spehovaci agentura posedlych paranoiku.?
  Na stope podezreni ze zleho cinu? A denne touzici najit odhalit a usvedcit pachatele...
  Tak zase potrebujeme a zase se na nas vyzaduji zvlastni schopnosti jasnovidecke a vzdalene na hony nejakemu smyslu.
  A ve smyslu kdyz "logika" moci pravi, ze zadny jiny kandidat se ani uchazet o zvoleni nesmi..
  A kazdej at radsi drzi hubu. Nebo.
  Kdyz vyvoleni vidi vsechno zlato sveta prave ve neustalem mluveni lzi a v podvodech..Ktere ty podvody vyzaduji ty lzi a naopak..A nic jineho ani neznaji. A.
  V predstirani na vsecky strany..
  U mnohych to zapricinil komunismus a kazen nutna pro jednotu v linii strany..
  To se jim vtisklo do jejich mozku a ted kdyz je vynosnejsi tez sjednocene dodrzovat tu linii ,akorat se zmeni minus za plus..Nebo co je zrovna zapotrebi se udrzet na kare aby jeden nemusel jit za karou a pesky..
  Asi tisic prednasek o tom tak nema vyznam..
  Logika se dostava na zcesti svobodnych absurdnich nesmyslu.
  Je to jako kazani o hladu sytym..Mocnym.
  Kteri ji nepotrebuji..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Vondruška není expert ale historik. A napsal svůj názor, který nikomu necpe, jen dává k úvaze. Tak se uklidněte, koukněte se na hokej, přijdete na lepší myšlénky, neb vedeme 2:0.

   Vymazat
  2. Paw 10:05
   Nevěřím, že jste četl s určitou nutnou pozorností. Pan Vondruška nám říká, NE TO, co si o svobodě slova myslí on, ale co si myslí o svobodě slova šéfové EU a její přisluhovači. Ten úvod, co vás TAK popudil, je přece prokristapána IRONIE!

   Ale to není tady na NR úplně poprvé, co se někdo něčeho takového chopí zcela vážně a autora znectí. Víte kolika zbytečných slov jste se mohl Paw ušetřit?

   Na základní škole nás v literatuře učili, že ironie je, když autor říká pravý opak toho, co si myslí...

   Vymazat
 7. Helanow,mate jako vzdy pravdu,stranicke programy byly 31 let tak slozite

  ze porad vybuchovaly a na zakon o referendu se poradalo 31 let embargo.
  Proto vznikaj ty postulaty NARODNIHO ZAJMU ve forme NPV.
  Nyni uvidi i ti,kteri k volbam nechodi(40% pry),ze pujde o jadro pudla a nic nestoji v ceste,aby si je polit.subjekty osvojily komplet(prozatim jsou jen 4),cili v prekladu UKRADLY a nebudou potrebovat ani drahe z nasic penez zaplacene marketerske kreatury,ktere nevi,ze

  SLOVO LIDU JE SLOVO BOZI!

  A navic si muzeme z tech prazdnych lebek delat uz ted hezkou čurinu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krtečku, že by slovo lidu bylo slovo Boží, ani tím bych si nebyla jistá.
   Možná někdy, ale jindy zase ne.
   “ A tehdy jsem pochopil, že největší radostí lidu je, může - li hlasitě křičet, a nedbá mnoho o to, proč křičí, nýbrž každý se cítí silnějším, křičí- li s ostatními, a má pak i věc, pro kterou křičí, za jedině správnou. “
   ( Mika Waltari)
   Je to složitý.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. 11,42
   Kde blb,tam nebezpečno!

   Vymazat
  4. A kde je stohlavej hysterickej dav ,ovladanej psychozou treba jemu nekym vnucenym strachem,/treba neexistujicim/ z neceho, tam je to horsi..Moc horsi..

   Vymazat
 8. To je ta správná „demokracie" pro ně jiný názor se nepřipouští a totalitní EU je toho důkazem.

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,39
   Je vidět,že tvojí Achillovou patou je tvoje hlava!

   Vymazat
  2. NIKDY NEVOLTE BRUSELSKOU PĚTKU DEMOŽUMPU A PYJÁTY BUDOU VÁS ZAVÍRAT ZA NORMÁLNÍ NÁZORY. OKRADOU VÁS DANĚMI O BYTY KTERÉ NÁSLEDNĚ DAJÍ MIGRANTŮM. BUDETE MÍT PROTIBĚLOŠSKÝ RASISMUS STEJNĚ JAKO V USA. PRYČ S POSKOKY NWO.

   Vymazat
  3. 12,24
   Trefné a přesné!

   Vymazat
 10. Potíž je v tom, že nejsou definovány:
  - svoboda slova
  - nesvoboda slova
  - svévole slova

  OdpovědětVymazat
 11. Naše společnost, o které se říká, že je rozdělená, tak není rozdělená na ty, kteří mají rádi Washington, a na ty, kteří mají rádi Moskvu. Ale je rozdělena na ty, kteří jsou slušní, korektní, normální, přemýšliví, schopní argumentovat, a na sprosťáky. O těch není dobré dlouho filosofovat, protože o ně se může člověk leda ušpinit!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hodny clovece 1. června 2021 12:25, opakujete se, takže vám zopakuji část tehdejší své reakce: "tak jste si rozdělil společnost Vy. Těch dělicích čar je mnohem víc. Vaše teze, že o sprosťácích není dobré dlouho filosofovat, když o ně se může člověk leda ušpinit, mi připomněla poznatek vědy, že přehnaná hygiena škodí, protože důsledkem je oslabení imunity." Přiznám, že tím jsem mířil i na admina. JiH

   Vymazat
 12. Dvacet minut stačilo Kerrymu (USA), aby obvinil bez důkazů RF ze sestřelení MH17. Pak už se rozjel kolotoč lží na který naskočili i naši Zvorálkové. Nyní se jako balónky skládaly přejmenovávání ulic,útoky na památníky Rudé armády a oslavy vlasovců, pak ten agent s Ricinem až po ten hnus s Vrběticemi. Nikomu nevadily úniky a rady z BIS se svými stálými agenty v tisku.Vždyť i tu vládu drželi pod krkem, že tu skládanku o Rusech zveřejní. Pak ta trapnost pramiéra a MV o jediné variantě. Jako blb si připadá člověk když vidí, že ve Vrběticích nejprve hoří, přijedou hasiči filmují a je vidět muž, který otvírá ocelová vrata - úprk hasičů a pak to bouchne. A za měsíc po kontrole jim bouchne slad druhý a to již zde Ti rusové nebyli. Nic nevyřeší a navíc neznalý soud mezinárodní úmluvy potvrdí, že se zde skladovaly protipěchotní zbraně prý rozebrané. Přitom měly být kompletně zrušeny. Pak se naše samopaly objeví u Kurdů i islamistů, také i sklady sestavených protipěchotních zbraní. Co to dělá naše vláda, která nás má zastupovat a přitom je to slouha západu s máslem na hlavě a USA. Normální člověk si dokáže sám představit množství variant i velmi nepříjemných pro naší vládu i služby.

  OdpovědětVymazat
 13. Je to smutné, ale podle naší politické reprezentace je celý náš národ zařazen mezi lehce prodejné hlupáky. Vždyť story slavných Vrbětic snad vejde do dějin diplomace, jako příklad nekonzultované strategie s vidlemi. Vždyť podlézavý žáček, ve snaze zalíbiti se přivedl do rozpaků samotného učitele. Drama pokračuje, v ČT je hitem záběr výbuchu starý 7 let a dodatečně se začíná počítat náhrada škod obyvatelům. Hádejte proč až teď? Protože se konečně ví, kdo to zaplatí. Na nepořádky zapomeňte, na kšeftaře firmy Imex, taky zapomeňte. Jen by mne zajímalo, kolik takových skladišť a firem ještě u nás existuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono je i trochu divné že vojenské muničáky mnohdy hlídají soukromé bezpečnostní firmy. Viděl jsem kdysi dokonce pořád na ČT. To už se u vojáků nechodí do služeb? Nakonec se nechají hlídat sami vojáci aby se jim nic nestalo...VIP 🥴

   Vymazat
  2. I vojna je kseft, nejdriv. Vojak by hlidal zadarmo a ma tu prisahu, aby necumel jinam,kdyz ma..

   Vymazat
 14. Logiku v tom nehledejme. Gottwaldovi taky řekli jeho sovětští poradci, koho má obvinit a koho má popravit. Teď zase Koudelkovi poradili jeho poradci ze CIA a MI6, koho má obvinit. A kdo nesouhlasí, žádá si důkazů, je vlastizrádce. Proč? Protože jsme v NATO. Musíme poslouchat své spojence.

  OdpovědětVymazat
 15. Pane Jaroslave,
  já si myslím, že je to lidová tvořivost a nejde o příkaz, soudím podle následné reakce.

  OdpovědětVymazat
 16. Již jednou bylo souzeno. Někde nastala chyba. Otázkou pro normálního občana, je kde a kdy??? Někdo, či někteří se museli dopustit pochybení!!! Odpověď nechť každý příčetný hledá sám...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Miloslavem,
   jsem ateista, proto mám problém na otázku - VĚŘÍŠ ?
   Bez důkazů odpovědět - VĚŘÍM.

   Nejraději bych odpověděl - A přece se točí.

   Vymazat
 17. Národ,který si jako své představitele volí takové lokajské kreatury jako jsou Babiš a Hamáček,musí být zřejmě též kreaturní!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.