Reklama

pondělí 21. června 2021

Kterak Turecko nejen v Evropě vládnout bude…

 Ivan David
21. 6. 2021

Zdá se, že Turecko bude nejen pro Evropskou unii, ale i pro USA stále důležitějším partnerem. Jasně to potvrdila schůzka prezidentů Joea Bidena a Recepa Erdogana ve čtvrtek 17. 6. 2021 v Bruselu na summitu NATO. Turecko má posílit svůj vliv v Afghánistánu, odkud se stahují americké a další síly. Lidská práva tak může Erdogan zvesela hodit za hlavu. 
 
Al Jazeera píše: „Prezident Joe Biden a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se na svém setkání v Bruselu tento týden shodli, že Turecko převezme hlavní roli při zajišťování letiště v Kábulu, jakmile Spojené státy stáhnou své jednotky z Afghánistánu.“
Oba vůdci však prý podle Al Jazeery nebyli schopni vyřešit dlouhodobý spor, který poněkud napjal vazby mezi Washingtonem a Ankarou ohledně tureckého nákupu ruského raketového systému země-vzduch S-400. Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan ve čtvrtek novinářům řekl, že Biden a Erdoğan na svém setkání 14. června na summitu NATO diskutovali o bezpečnostní otázce ohledně letišť v Afghánistánu. "Byl stanoven jasný závazek obou prezidentů, že Turecko bude hrát hlavní roli při zajišťování mezinárodního letiště Hamida Karzáího, a nyní pracujeme na tom, jak to konkrétně provést," řekl Sullivan.
 
Sullivanovy výroky nabízejí první podrobnosti ze strany USA o setkání mezi Bidenem a Erdoğanem, který řekl americkému prezidentovi, že Ankara nezmění svůj postoj k ruskému raketovému systému S-400. Nákup ruských protiletadlových zbraní Ankarou narušil americké plány na prodej pokročilých bojových stíhaček F-35 v Turecku. Washington odstranil Ankaru z programu stíhacích letounů F-35 a uložil sankce. "Řekl jsem prezidentu Bidenovi, že by neměli očekávat, že Turecko učiní jiný krok v otázkách F-35 a S-400, protože jsme pro F-35 udělali, co jsme museli, a dali jsme potřebné peníze," řekl Erdoğan novinářům. "Musíme pečlivě sledovat vývoj. Budeme hájit všechna svá práva, “ řekl.
Oba vůdci po svém setkání zněli optimisticky, i když neoznámili, jaký konkrétní pokrok udělali. Jednou z možných oblastí spolupráce je právě Afghánistán, kde Ankara nabídla hlídání a provozování letiště v Kábulu poté, co se v následujících týdnech stáhly síly USA a NATO.
 
Minulý týden mluvčí Talibanu uvedl, že Turecko by mělo stáhnout své jednotky z Afghánistánu v rámci dohody o stahování amerických sil z roku 2020, ale Sullivan uvedl, že komentáře Talibanu neodradily „podrobný a efektivní“ bezpečnostní plán, který USA sestavují. "Je zřejmé, že bereme vážně obavu, že Taliban nebo jiné složky v Afghánistánu zaútočí na západní nebo mezinárodní přítomnost ... Nevěříme, že to, co Taliban veřejně řekl, by mělo nebo odradí právě probíhající úsilí o nastolení této bezpečnostní přítomnosti," řekl Sullivan. 
 
Podle řeckých zdrojů se ale Erdogan a Biden shodli i ohledně systémů S-400. Z úniků informací na turecké straně rovněž vyplývá, že došlo k prvnímu jednání o této otázce, protože list Cumhuriyet uvedl, že po schůzce zůstanou systémy S-400 roky skladovány a nebudou používány, protože obě strany budou „diskutovat“. To zřetelně připravuje půdu tureckým F-35, protože pokud bude dohoda definitivně uzavřena za 1–2 roky, Turecko se nejen znovu připojí k programu, ale již bude mít připravena letadla, protože některé jeho F-35 již byly postaveny, jiné zůstávají „zmrazené“ a mohou se kdykoli připojit k tureckému letectvu. Podle Řeků to znamená, že pokud bude Bidenova administrativa pokračovat stejnou cestou, může se Řecko přes noc setkat s 8 až 12 tureckými F-35! 
 
Z toho vyplývá, že Bidenova politika závislosti na Turecku (na rozdíl od Trumpovy) ještě vzrostla, protože kromě politiky zadržování Ruska má americký prezident v úmyslu dát Turecku roli hlídacího psa v Afghánistánu. Objevují se informace, nikterak neuvěřitelné, že Turci již rekrutují syrské žoldnéřské islamisty, aby je poslali do Kábulu, podle vzoru agresí do Afrínu, Sýrie, Libye a Arménie. Biden také na schůzce s Erdoganem podle Erdoganových vlastních slov raději nezmínil otázku uznání genocidy Arménů, přestože původně na programu setkání byla.
 
Když k tomu připočteme fakt, že Berlín odmítá pozastavit prodej šesti ponorek typu 214 Turecku, podle smluv podepsaných před několika lety, máme pozici Turecka v Evropě i Asii jako na dlani. Podle Athén toto posílení tureckého námořnictva riskuje posun rovnováhy sil v Egejském moři ve prospěch Ankary. Tyto konvenční útočné ponorky používá řecké námořnictvo také. Řecká vláda tento krok Německa sice kritizovala, ale to je tak asi všechno, co s tím může dělat.
 
Takže si to shrneme – Turecko pozastaví ruské systémy S-400, aniž by je vrátilo, a bude s největší pravděpodobností mít americké stíhačky F-35, kterými bude vesele bombardovat severní Irák, tedy autonomní Kurdistán. Tam útočí údajně na pozice guerillových jednotek Kurdské strany pracujících (PKK), ale bere to šmahem i s uprchlickými tábory. Stíhačkami F-35 bude pronikat do vzdušného prostoru členských států EU Řecka a Kypru, kteréžto demonstrace síly budou podporovány zezdola německými ponorkami. Věznění a vraždy opozičních politiků v Turecku nikoho zajímat nebudou, když EU ani USA nezajímají ani útoky Turecka proti členským státům EU a NATO. Natož aby tyto organizace byť jen uvažovaly o sankcích. Všechny podobné iniciativy budou v Europarlamentu blokovány stejně jako dosud.

27 komentářů :

 1. Říká se, že i s malým kašpárkem se dá sehrát velké divadlo. A to je přesně případ Erdogana, i s ekonomikou napůl ve smrti a tedy s holým zadkem, se dá cvičit s “ mocným” Západem.
  Podle svého osvědčeného modelu, vyhánění čerta ďáblem, ocitlo se muslimské Turecko v lůně NATO. Přístup do EU byl “ na dosah “ , ačkoli všichni tak nějak věděli, že jde jenom o mazání medu okolo úst.
  Turek se tomu může jenom smát, protože už v té Evropě dávno je, na pozvání se zlatou ořízkou. Každý turecký dorostenec dobře ví, že Německo vybudovaly po war2 turecké ručičky a že je tam vlastně doma.
  A tak osvícený Západ honí pasáky koz v Afghánistánu , v Mali i v jiných cizokrajných zemích a mazaný Erďa pilně buduje Osmanskou říši v Evropě, dobře ví, že nejoddanější voličstvo má právě tam. Doma moc né, tam viděj domorodci turecké hospodářství zblízka.
  Proradný Bílý dům poklepává Erdovi na rameno, ale hostí jeho úhlavního nepřítele Gūlena ve Spojených státech s celým rozsáhlým dvorem.
  Hodně to připomíná chválení zkorumpovaného kámoše Rézy Pahlavího , i tenkrát hostila Francie ajatolláha Chomejního s celým rozsáhlým dvorem.
  Skoro to vypadá, že čert se asi ďáblem nevyžene.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak nejak zapominate ze Turci maji "za prdeli" Rusko, ktere prozatim ma za prdeli 7000 nukliku, mimo toho maji Rusove za prdeli 1.5 Cinanu, kteri mimo toho ze maji nejvetsi balik penez na svete, maji taky nejvetsi vyrobni kapacity cehokoliv, a jeste mimo toho nejvetsi armadu na svete, ktera je ochotna pomoct Ruskakum v pripade ohrozeni.

   takze Erda muze tak jen strasit Reky, ale pouze do urcite miry, proturecke Nemecko se totiz zacina kamaradit s Rusaky, a ani Biden to nerozstoural.

   Zaver, pokud se Putinovi nebude libit Turecke Hlidani Afganistanu, no a pak se uvidi, muj dojem je, ze i Cina hranici s Afgem, a protoze Cinanu je jak brabencu, tak by kdyby Cinani dokazali skutecne zalidnit Afganistan, a jako obvykle Afgy usadit u Ujguru-- ovsem to jen v kriticke situaci... no a Biden s nasimi sojuzniky??? hehehehehehehehe

   Vymazat
  2. Putin není hlupák a dá si velký pozor, aby se nerozhádal s Turkem. Už proto, že tzv. měkký podbřišek Ruska tvořen turkistické národy.
   Vlastně mu můžeme být vděční, že s nimi má dobré vztahy a udržuje je v relativním klidu.
   Tohle umění Evropa zoufale neovládá a je se svými muslimy v nepřetržitém střetu.
   Putin se řídí zásadou já pán, ty pán. Stejná pravidla pro všechny, jinak se stavte třeba na uši.
   Bruselští jednají s muslimy jako s chudáčkama, anebo jako s vraždícími monstry. Oba přístupy jsou samozřejmě blbě.

   Vymazat
  3. To je fakt, Helčo. Hádám, že Hambáčka v tomto směru u nás hned tak nějaký jiný kašpárek netrumfne. Kam se na něj hrabou Hřib nebo řeporyjec. I snaha tchajvance oproti jeho divadýlku bledne.

   Vymazat
 2. Afganistán je nejdůležitější pro drogový byznys CIA k získávání ilegálních financí pro její tajné operace, proto taky byla ta válka proti Talibanu který ten obchod likvidoval ..
  Turecká tajná služba se uvedeného obchodu také účastní a Turecká armáda při ochraně Kabulského letiště bude jenom plnit zakázku od CIA na ochranu hlavní dopravní cesty jejího drogového byznysu ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale houby, nejde o mák, jde o zajímavou polohu té těžce zkoušené země.
   Funět z jednoho místa současně za krk šesti zajímavým státům, no nekup to!
   Turkmenistán, Uzbekistán, Tádžikistán, Írán, Čína a Pákistán.
   Pákistán je sice přítel amerického lidu, ale toho Bin Ládina si tam raději odchytili Amíci na tajnačku sami.

   Vymazat
  2. Helo

   afganistan ma stejnou strategickou polohu jako nas Pupek sveta, oba staty samej kopec napadnout Rusko pres Afganistan, je jako je stejne "snadny" jako pres bejvale Ceskoslovensko.

   Vymazat
  3. 13:50... Jasně. I my doplácíme na svoji polohu, to je pravda.

   Vymazat
  4. Spíše na tupost našich "vůdčích osobností", řekl bych.

   Vymazat
  5. 17:31... Je to naše špecifikum, být kremlovatější než v Kremlu a dneska zas fašigtónovatější , než ve Fašingtónu. A kdyby zítra přišli Číňani, tak si naše věrchuška nechá přeoperovat oční víčka. 🤮

   Vymazat
 3. Nezapomeňte, dnes je to přesně 400 let od popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze. Zní to úplně neuvěřitelně, ale ta legrační jelita z BIS se domnívají, že za touto událostí - a předtím za porážkou stavovských vojsk v bitvě na Bílé hoře - stojí "ruští agenti." Pokud si myslíte, že jsou příslušníci BIS tupá a tragikomická selata, těžko vám to mohu vyvracet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,08
   I za vítěznou Sámovo bitvou u Wogastisburgu a porážku Dagoberta I může Putin!

   Vymazat
  2. BIS podpraporčíka Michala Joudelky se též domnívá, že za vyhynutím dinosaurů před 66 miliony lety stojí "ruští agenti."

   Vymazat
  3. Je potřeba dalších sankcí.

   Vymazat
 4. Již tehdy před 400 lety, ovlivnili ruští špióni ČUK a GEK z GRU bitvu na Bílé Hoře, odhalil to slavný generál BIS Koudelka jmenovaný hejtmanem z ODS. Nebezpečí GRU tkví v tom, že umí cestovat v čase, ale Koudelka dostal za úkol jak se časopřístroji dostali špióni z Ruska - takže neuniknou !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:24... Ale není jim to nic platné, český lid dobře ví kdo je nepřítel, a tak se v Prodance převlékl za ruského medvěda jen hloupý Vašek. Chytrý Jeník by to nikdy neudělal. ;-)

   Vymazat
  2. Podle výroční zprávy, kterou Joudelkova BIS chystá, stojí "dvojice ruských agentů" i za výbuchem sopka Krakatoa v roce 1883 v Sundském zálivu. V BIS nejsou až tak tupá jelita, je tam plno doktorů a inženýrů !!!

   Vymazat
  3. Ptaku,

   zapomel jsi na Vesuf, a Maunt Sajnt Helen, a myslim ze taky Popokapetepl, a sousedovu zumpu

   Vymazat
 5. Tímhle spojením nevznikne pro Evropu nic dobrého jen posílení islámského fuhrera.

  OdpovědětVymazat
 6. Erdogan má prdel v kalupu....ekonomika v prdeli,halda jeho milášků z Afriky s nataženou rukou v něj """doma""" a teď chce ještě opozice důkladně vyšeřtovat zločiny jeho kliky.....No není to k posrání?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Ave,
   Erdogán je ořech, má hodně silnou šlupku, hned tak se nepokaká.
   Pan Cablík má pravdu. Evropu drží pod krkem, s velmocemi si hraje na schovávanou, autoritu mezi mešitami asi má a určitě vládne průlivu do Černého moře. Jak silnou má domácí opozici nevím, jednu už zlikvidoval

   Vymazat
  2. Adonisi, sice zlikvidoval, ale za velkou cenu. Od válu musely tisíce podezřelých, mezi nimi i hodně vzdělaných, užitečných lidi.
   Na jejich místa nastoupili prověření, ale často blbí, ekonomice to moc nepomohlo. Rozdrtit opozici je jedna věc, ale udržet ekonomiku druhá. Trochu to připomíná vítězný Únor v ČSR.

   Vymazat
  3. Paní Helenko,
   máte pravdu, dokonce si myslím, že se ani nedozvíme celou pravdu.

   Vymazat
 7. 12:35... Tak to se pletete, v Turecku bivakuje cca 3,5 milionů hostů ze Sýrie a z Iráku.
  Obyvatelstvo už toho má plné kecky, což není nic divného, migranti podporovaní EU stojej u bankomatu vždycky první. Obyčejný Turek lomí ruce, proti hbitému Afghánci nemá na pracovním trhu moc šancí.
  Erďa to zřejmě pojímá jako pomoc lidu, který vyznává Alláha.
  Nostalgie po Osmanské říši musí být stále velká. Mnozí Arabové už patrně zjistili, že nebyl dobrý nápad vsadit na “ pomoc Západu” proti krutému sultánovi. Že to bylo tak ňák z louže pod okap.

  OdpovědětVymazat
 8. Helo

  a nejsou ti uprchlici nahodou zdrojem prijmu pro Turky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak se to vezme. Obyčejní Turci to tak rozhodně neviděj, hlavně Turkyně , které potřebují provdat dceru. Paťaté Turkyně , za které rodiče požadují tučné věno, nemají proti ztepilým Syřankám šanci. :-D

   Vymazat
 9. https://www.czechfreepress.cz/evropa/turecko-predvadi-jak-vypada-genocidni-valka.html
  https://www.czechfreepress.cz/rusko/putin-ukazuje-bruselu-jake-argumenty-plati-na-turecko.html

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.