Reklama

úterý 15. června 2021

Na okraj OVM z 13. června 2021

Zdeněk Jemelík
15. 6. 2021 blog autora

Otázky Václava Moravce dne 13. června 2021 běžely v době, kdy jsem seděl ve vlaku. Viděl jsem je až později ze záznamu. Ozvláštnil je souběh výročí „puče“ ke svržení Nečasovy vlády v r. 2013 s posledním vystoupením nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v tomto pořadu. Navíc je osvěžil neobvyklý pohled do tváří účinkujících bez roušek, jejichž výrazy nápadně kontrastovaly: zatímco tvář Václava Moravce s důležitě nakrabaceným čelem a živou mimikou vyjadřovala nadřazenost a nevlídný postoj k protihráči, Pavel Zeman nasadil masku sfingy, které se jen jednou zavlnily koutky úst náznakem úsměvu. 

Václav Moravec nezapřel „vymývače mozků“ tlačením Pavla Zemana k výrokům, jež by mohly dále zhoršit vztahy mezi ním a Marií Benešovou, a také k překročení zásady mlčenlivosti v aféře Vrbětice. Ač se hodně snažil, Zemanovu kamennou zdrženlivost neprolomil. Na naléhání ve věci Vrbětic se tvářil jako že „ví, ale nepoví“, ač sotva něco věděl. 

V některých bodech „politická korektnost“ umožnila vyhnout se úskalím. V případě pojednání příběhu o Zemanových návštěvách v bytě soudce Czernina nikdo z  účinkujících nepropadl pokušení upozornit, že hlasité úvahy Marie Benešové o možné kárné žalobě byly jen jalovým štěkáním do prázdna, protože její objektivní procesní lhůta dávno vypršela. Vedle toho Václav Moravec se zachoval ohleduplně k Pavlu Zemanovi, když se nedožadoval vysvětlení, proč „puč“ dozorovalo místně nepříslušné Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a zda k tomu došlo s jeho vědomím, souhlasem, případně z jeho vůle. 

Pavel Zeman pak obratně „vybruslil“ z tématu „puče“, jehož nezbytnost hájil nepřijatelností službičkování vojenských zpravodajců ředitelce Nečasova sekretariátu, jeho dnešní manželce Janě. Podle mého laického názoru jednání vojenských zpravodajců bylo skutečně trapné, trestuhodné, a zbavující viníky vojenské cti, ale určitě nevyžadovalo nasazení velkého počtu policistů a porušení územní příslušnosti státních zástupců. Další důvody, jež se ve prospěch „puče“ někdy uvádějí, mají převážně povahu lapálií.  Pavel Zeman dále pokračoval v obhajobě „puče“ upozorněním, že zásah vyústil v soudní procesy.  Nedodal ale, že právě navazující soudní řízení dokazují nepřiměřenost monstrózního provedení a podporují podezření, že prvotním účelem zneužití orgánů činných v trestním řízení bylo svržení legitimní vlády. Vymývač Mozků pak nezareagoval na jeho obhajobu zásahu podotekem, že dosud nikdo nevyšetřil, jak to vlastně všecko bylo, a ti, kteří by vyšetřování vyvolat mohli a měli, chodí kolem té záležitosti jako koťata kolem horké kaše a asi se bojí pravdy. 

Václav Moravec nijak nenahrál Pavlu Zemanovi a nepomohl mu rozvinout do větší šíře vyprávění o jeho snahách  z počátků působení o vydání nového zákona o státním zastupitelství. Téma sice přišlo na přetřes, ale jen povrchně, takže diváci nemohli úplně pochopit, o co šlo. Proto dostatečně nevynikl možný příznivý dopad úspěchu jeho snah, zmařených konzervativismem a nekompetentností rozhodujících politiků. O neúspěch se zasloužila také současná ministryně spravedlnosti, která kladla odpor přijetí zákona jako poslankyně- členka ústavněprávního výboru a posléze jako ministryně Rusnokovy vlády stáhla předlohu ze sněmovny. Výsledkem nepřijetí zákona je pokračující občasná nejednotnost ve výkonu trestního práva v Čechách a na Moravě. 

V tomto ohledu je závěr příběhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana smutný. Na jeho příchod se v oboru čekalo jako na mesiáše. Přišel nabitý energií a novými myšlenkami, o jejichž zhmotnění se usilovně snažil s podporou stoupenců změn, mezi nimiž vynikala Lenka Bradáčová. S odporem politiků, novinářů, části státních zástupců a soudců bojoval marně několik let. Časem asi pochopil, že o modernizaci a zvýšení výkonnosti státního zastupitelství není ve společnosti zájem a z průkopníka se stal udržovatelem chodu. Je to škoda, i když ani ne tak pro něj,  jako pro stát.

21 komentářů :

 1. Tak nejak si pamatuji ze lidi z televize Barrandov tenkrat o Bradacove a Zemanovi mluvili trosku jinak, rozhodne ne jako o bona fide zastancu nezavisleho prava

  OdpovědětVymazat
 2. Ukecal jste mě, pane Jemelíku. V práci poruším svého bobříka nekoukání se na Opruzy Velké Mršiny a zhlédnu je. Aspoň nikdo neuslyší mé sprosťačení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jsem se na to juknul. Já blbec!
   Bylo tam povícero okamžiků kdy investigativní Moravcová mohla Koženej ksicht (asi měl stejného vyzážistu jako Ištván, ač ten si zřejmě najmul ještě logopeda) rozebrat, mě nicméně zaujalo toto:

   120 až 150 mega v hotovosti, desítky kg. zlata... ... se smrskly na kabelky?!
   Bravo, alchymisté Šlachto, Bradáčová a Ištváne, před takovou trnasmutací by i sám Edward Kelley kecnul na prdel!
   Kde jsou ty magakačky a desítky kg. zlata?! ptám se?
   Kde jste investigativci?
   Kde jsi Wolnere, kde jsi Slonková, Kroupo a další jeduflusové?
   Proč ses na tu transmutaci nezeptala, Moravcová?
   No, aspoň vím, proč se na to dál nekoukat.

   Vymazat
  2. Konstelace hvezd nebyla prizniva..

   Vymazat
 3. Basosi, neomezoval bych se na tato 2 jména. Prostě bych se zeptal kto věří na právo at zvedne ruku(nevím co je nezávislé právo, to buď je nebo není). Jsem dost skeptický. Když vidím, jak si jistý právník, bývalý ministr spravedlnosti mastí kapsy na pokutách za černé jízdy v Praze (je najednou odsouzeno v nepřítomnosti i stovka hříšníků a panu ex jeho koncipient, který to pase vydělá statisíce a DP dostane tisíce. Soudce to odlepne během pár minut a hromadně. Na chudý lid musí být přísnost!). Také jsem prý dlužil České (?) pojišťovně asi 500 a než jsem se o tom dověděl, tak to bylo s 10 tisícovým výpalným pro ? jakousi firmu, dnes již nevím. Také jsem z ČP ihned odešel. No a soudce na můj odpor odpovídá již asi 10 let, prostě na mne se a také re. Takhle si já představuji právní systém ČR. Zeman nebo Bradáčová jsou pro mne součástí systému, žádná naděje

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Joooo, kamo jsme ve spatne knajpe, tady tancujeme s kurvama, mne taky ojebala sama soudkyne a mazana advokatka, takze nic noveho pod sluncem, jen jsem si myslel ze kdyz mas pravdu a dukazy, takze- proste starej naivni a blbej.

   ale vis co mne fakt zajima? ze Soukup ktery zacal sktutecne jako bijec krivaku a hajzliku a mel docela dobry pokecy z hradu, no byly to jedovaty drby, najednou otocil, nakop' Zemana -tedy Milose, no a pak Bakala nic, krivi soudci nic, fendakove nic, dokonce si notuje s "Mirdou" Sice jsem zaslech nejake drby ze mu nekdo slap na kuri oko.
   Hele ale bejt tebou tak se na tech 10 litru vybodnu, vim ze jsou to penize, ale ti parchanti ti muzou dat dalsi penale, nebo uroky z uroku, a pakt budes fakt chudej, a necekej ze Pirati nebo Topaci ti pomuzou

   je mi nas lito, ale blbost se tresta a to same s naivitou

   Vymazat
  2. Přiznám se, že jsem VM a jeho stylu natolik syt, že ať jeho útokům odolává kdokoliv, jsem na jeho straně. Pan doktor udržel glanc a je škoda, že odchází. Možná se i u něj najdou chyby, ale hoď kamenem kdos bez viny. Bude podstatné, kdo ho nahradí.

   Vymazat
 4. Televizní Hlodavec je ukázkou zneužití veřejnoprávní televize k otrávení diváků,kteří jsou nuceni ho povinně platit. Není odpornějšího redaktora a straníka mediální fronty Stohoven než on. .
  Je to křivák který napadá vítěze voleb,vládu ,premiera a
  prezidenta - a dělá to vždy. Nejvyšší zástupce Zeman
  byl zklamáním. Všechny závažné kauzy se většinou stále ještě vyšetřují a NIC. K čemu potřebujeme tak královsky placenou justici a státní zástupce,když se bojí zavřít pachatele protože jde o politiky nebo jejich kámoše ?
  Na to se už nedá dívat. Fuj jim oběma. Zabývat se jimi je
  ztráta času.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy jste si nevšiml,že Hlodavec napadá vládu,premiera a prezidenta vždy ? Je to jako přehrávání opakované nahrávky na magnetofonu. Jak jinak nazvat šmejda,který opakovaně obviňuje prezidenta republiky ,že je agentem Ruska a Číny. Je to navedený blbec
   nebo placený štváč ? On chce aby lidi zaútočili na hrad podřezali prezidenta a spustili občanskou válku? Když tohle šíří Hlodavec z obrazovky veřejnoprávní ČT jde o šíření zla a nvádění k zločinu. Už o tom někteří magoři píší na netu a chtějí Zemana podřezat. Tohle prostě v normální fungující zemi není možné dělat.

   Vymazat
  2. 20:13 bezejmenný, platí to i pro Vás. Pitomio, Okamůra, ap. Jste tedy hlupák.

   Vymazat
  3. Neznámí bojovníci, zvyšující si sebedůvěru urážkami jiných. Dokonce si "zpoza bučka" troufnou i na podstatně jiné kalibry, velikány typu prezidenta Putina, případně Zemana. To se pak domů pýchou, jak jim to "nandali"! Chudáci. A ten Václav M je obyčejný narcis a psychopat. Když ho omylem vidím v TV, chce se mi zvracet navíc i při představě že takováto individua sponzoruji, aniž bych mohl do toho cokoliv říct jinde než na lampárně

   Vymazat
 5. Cením si práce pana Jemelika. Jsem sice pravni laik, ale je poučné číst takové příspěvky a poznávat důležitost správné formulace.

  OdpovědětVymazat
 6. To jsem ráda, ze nemám televizi. Občasnou potřebu mi saturuje ČRo Sport.
  A ve čtvrtek s Chorvatama, to bude drsné. 🙂

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všimněte si, o futbal v příspěvku 2009 vůbec nejde. Důležitá sdělení jsou jakoby náhodou v posledním řádku. Upřímnou soustrast

   Vymazat
  2. Travexi, nebuďte tak přísný,taky občas ujedu mimo nit. Možná gól z 40ti metrů dá lidem radost, které je jak šafránu. Víc mi vadí reakce s
   násilím, nebo bědování v slzavém údolí. Samostatnou kapitolou jsou urážky jiných, jak píšete. Mám ràd i ironii,

   Vymazat
  3. Daleko lepsi je sport chlapu, Stanley Cup ,Pohar, v semifinale..
   Jako skoro vsechno fotbal sel do kytek..

   Vymazat
 7. Pane Jemelíku, na Pavla Zemana mám neutrální názor, jako na Vás. Je možné, že byl "zpracován" soudcovskou mafií. Od doby veřejného použití tohoto sousloví nedám na pani Benešovou dopustit. Vaše přejmenování Václava Moravce na Vymývače Mozku je také správné. V množném čísle platí na mnohé ač iniciály nemusí souhlasit.

  Více nám napoví, kdo bude prosazen a kým, nástupce P.Z.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Miroslave, obávám se, že kdyby jste si přečetl knížku "Krvavé slunce pod gilotinou" od Aleny Vitáskové, váš neutrální názor na tohoto pána by, jak se mi zatím jevíte, prodělal grandiózní kotrmelec, řekl bych.

   Vymazat
  2. OK: P.Zeman je proamerický zločinec, který po celou dobu svého "působení" jako SZ jenom škodil.

   Vymazat
  3. Závidím vám Vaši jednoznačnost i v odborných záležitostech.

   Vymazat
  4. PS. kdo tedy osvobodil Jourovou? Co rehabilitace v minulosti?

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.