Reklama

úterý 29. června 2021

Neoliberální odchod státu do kytek

Václav Umlauf
29.6.2021 e-Republika

V neoliberálním ráji budeme hrdly i statky patřit jednomu procentu. Od narození v nájemném bytě, přes zprivatizovaný zbytek státu a nákupy v korporátně zmršených a předražených kvelbech až po privátní pohřební službu.


Ke světové a domácí ekonomice jsme nějakou dobu nepsali. Pokud chcete být v obraze, klikněte na tyto dva důležité články, kde je přehled obou ekonomik s odkazy na starší články:


Tématem současnosti je růst státního dluhu, což je celkem falešná panika, vysvětlím proč. Ale mnohem horší věc je tisk nekrytých dolarů a eur a spuštění světové inflace. A zcela bezvýchodnou situaci ukazuje struktura státních příjmů a výdajů ČR, o které se vůbec nemluví. Tak popořádku a v grafech, nejprve hospodaření neoliberalismu v USA a přilehlém impériu.Pak je jasné, že pod neoliberálem Babišem na tom musíme být podobně jako USA za 2. světové války a nyní. A je otázkou, zda jsme na tom lépe nebo hůře než USA. V obou případech platí, že zisky z ekonomického debaklu vzalo jedno promile, které za korony neuvěřitelně zbohatlo. Čert dává vždy na větší hromádku, o tom je neoliberalismus jako celek. A nyní ke struktuře českého dluhu za rok 2020.Za prvé, vidíte jeho skokový růst z roku 2019 na 2020, což se komentovalo. A jistěže se nezdaní kvůli sanaci dluhu banky a zahraniční korporace, které v této kolonii neoliberálně podnikají už jednu generaci a zemi ničí výrazným způsobem. Schválně píši "zemi" a nikoliv "stát", protože stát jsme bohužel my, ale nejsme země, kde škody ponese další generace. A morálně nikdo nemá právo zadlužit další generaci břemeny, které sám není schopen nést. Zločinec nesmí mít prospěch ze svého zločinu, to byl základní axiom římského práva. Když páchám v zemi jednu generaci ekonomicky zlé činy, tak v těžší době korony mám být zdaněn na prvním místě. Ale žijeme v neoliberalismu, kde díky naší občanské zbabělosti a politické lenosti vládne jedno procento a podle toho se chová.

Co je málo komentované, je fakt, kdo je držitelem dluhu. Jak sami vidíte, i ve skoku v roce 2020 zahraniční dluh výrazně poklesl a jsme méně vydíratelní, než dříve. Totéž se týká prodeje dluhopisů na zahraničních trzích. Takže dluh šel technicky viděno dobrým směrem, protože jeho držitelé jsou místní mafiáni. Nepochybuji o jejich schopnosti prodat i vlastní matku, ale musí to být výhodný kšeft. Tak se podívejme na poslední tranše dluhopisů, které prodává MF ČR, jak to s nimi stojí. Nejprve se podívejme na oficiální míru inflace podle ČSÚ v koši spotřebitelských cen.Takže jsme na 3 % a v USA je to oficiálně pět, což je podle mne mnohem realističtější odhad. A nyní se podívejte na poslední tranše dluhopisů, kterými se kryje deficit v rozpočtu. Jde o emisní kalendář střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů za červen 2021 a vybral jsem ty emise, které si nyní můžete koupit.


Jak sami vidíte, na dluhopisech nemůžete vydělat. Pokud jste už prodali vlastní matku, alias Klausovu privatizaci, tak si peníze klidně uložte na české dluhopisy. Ale přijdete zhruba o třetinu vkladu v době splátek. A to si těmi dluhopisy možná můžete tapetovat záchod, takže to není žádná dobrá investice. Stát se zadlužuje neoliberálně rozumně, což je i tak děsná zlodějna v normální ekonomice. Dluh je doma, prodává se místním mafiánům z jednoho procenta a dokud ho v těchto aukcích budou za tuto cenu brát, tak budou dlouhodobě chudnout. Teď přijde klíčová otázka: Co se stane, když budeme v plusu a banksterská rota v ČNB začne naše reálná aktiva proměňovat v neoliberální "aktiva"? ČNB už to udělala při skrytém devalvování měny, viz článek Banksterské praktiky současné ČNB. Tam je důležitý tento graf. Modrá ukazuje kupování bankovního šrotu za eura a červená degeneraci desetiletých EU-dluhopisů, v nichž má hodně lidí uloženo své důchody a jiné úspory.Jak sami vidíte, inflace dluh sežere a kdo věřil banksterům, ten přijde na mizinu. Takže se peníze nacpou do zlata a do nemovitostí, což se dělá u nás. Podívejte se na tuto tabulku růstu cen bytů porovnání 2019-2021.Z tabulky jsem vytáhl jen vítězný závěr. Průměrný index nabídkových cen bytů na 100 % je na rok 2010 a řady jsou po kvartálech. První sloupec už je i pro rok 2021, nejprve celá ČR, druhý sloupec je ČR bez Prahy a třetí sloupec je samostatná Praha. Tak se nedivte, že už nikdy nebudete bydlet ve svém, jak jsme byli zvyklí za socialismu, kdy bydlení tvořilo součást sociálních práv. Připomínám, že v pravěku byli lidé právoplatnými majiteli jeskyně a nepracovali v německé montovně za minimální plat, který se už roky nezvedá ani o tu inflaci. V 1.-3. čtvrtletí 2020 dosáhla průměrná mzda 34 611 Kč, v meziročním srovnání činil přírůstek 1 188 Kč (3,6 %). Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 3,3 %, reálně se mzda zvýšila o 0,3 %. Takže reálný růst mzdy byl nula už před koronou, během korony je jistě záporný. A nyní se podívejme na důležitou věc, což je struktura státních příjmů a výdajů za rok 2021. Celý přehled najdete v PDF zde a vytáhl jsem z letáku tyto důležité grafy. První a nejdůležitější ukazuje, kdo vlastně živí stát.To je děs, protože živnostníci a daně fyzických osob dělají skoro 50 % a spotřební daně dělají 30 %. Takže stát živíme jen my, chudí, protože na jeho provoz přispíváme z 80 %. Bohatí jsou vysmátí a žijí jako rentiéři z naší práce. Je to jako za Švejka a feldkuráta Katze. A nyní se podívejme, jak stát hospodaří vzhledem k budoucnosti, což jsou investice.Tady je hlavních 10 výdajů ze státního rozpočtu podle procent. Je to cca 80 % celkových výdajů, takže jde o dost směrodatný ukazatel. Obecně platí, že peníze jdou pořád zpět k lidem, ale ne do budoucnosti. Investice státu jsou nula a počítá se jedině školství a sami vidíte, jak. Kdyby takto budovala kapitalismus komunistická Čína, tak je tam, kde jsme dnes my.

Tak to shrňme. Mafiáni, kteří nechtějí prodělávat na dluhopisech, si teď kupují celý stát i chráněnými územími, aby mohli zabetonovat "naši drahou vlast", o které tak hezky básní před volbami. A nezapomeňte, že musíme dýchat (zatím nezdaněno), jíst patáky (připravená privatizace zdravotnictví), mít důchod (taky zprivatizujeme) a mít děti ve škole (taky zprivatizujeme). A když to všechno skončí v neoliberálním ráji, tak budeme hrdly i statky patřit jednomu procentu. Od narození v nájemném bytě, přes zprivatizovaný zbytek státu a nákupy v korporátně zmršených a předražených kvelbech, až po privátní pohřební službu. Platíme bohatým jejich renty, za to si kupují stát, nás přivádějí do ekonomického otroctví a tvrdí, že nic lepšího už nás v životě nemohlo potkat. Samozřejmě, kromě připravované války s Čínou a Ruskem.


Související články:

20 komentářů :

 1. Nejsem ekonom ale vím že je jen otázka času kdy USA zkrachují a s nimi celý zadlužený západ. Válku můžou připravovat ale to by byl jejich pohřeb s ohňostrojem.

  OdpovědětVymazat
 2. USA nemohou zkrachovat ,neb má 600vojenský základen po celém světě a občanská válka se také nebude konat,protože pozlátko made in USA je jak mucholapka pro zblblé např.Dejdary.

  OdpovědětVymazat
 3. Mediální fronta Stohoven z Prahy nás přesvědčuje 4 měsíce
  před volbami,že zavšivené koalice Pirátů,STAN,ODS a chcíplých Lidovců a TOPičů - už mají vyhráno. I průzkumy všiváckých agentur o tom vypovídají. To je přesně cesta o které mluví pan Umlauf a dokládá ji grafy. 1% šmejdů se dere k cíli,kterým je zkorumpování státu a jeho odkoupení mafií.
  Bohužel mnoho voličů nevidí,neslyší a nepamatují se na výkony šmejdů z koalicí ODS a části ČSSD z Prahy,které zprasily náš stát na úroveň kolonie a přesto chtějí ukrást ještě víc.
  Prašivá média a ČT dělají veřejnosti z informací guláš schválně.
  Míchají hovada s hovádky v poměru skoro 100%.Důsledky jsme viděli nepř. v boji proti viru. Śmejdi pouštěli na obrazovku střídavě Šmuclery,psychopaty a obchodníky se strachem - a vÝsledkem bylo ,že rozdělili občany na šílené popírače a bĚžné občany které dodržovali karanténu protože jiné řešení nebylo. V té době pomáhaly babizny Pekarová,Němcová a šmejdi z Prahy organizovat na Karlově mostě žranici, aby se více lidí nakazilo bacilem. Fuj té šílené bandě, fuj té zavšivené televizi. Nevolte ten škodlivý póvl.

  OdpovědětVymazat
 4. Zalezi to na Cine, a trosku i Rusku, a maloucko na Nemcich, jak se budou chovat po Anduline odchodu, a kdo bude u vesla,

  je sice pravda ze pokud bude v USA dostatek papiru a tiskaren, tak $ vydrzi, ale jakmile se ocitne pararelni mena s $ a staty budou platit alternativou, tak Good 'Ole JUUESEJ Bude mit starosti

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli ovšem USA se svými základnami platit alternativou povolí!

   Vymazat
 5. Vynikajúca analýza. To, čo nás čaká sa volá aj Great Reset. Čiže totálna kontrola 1% bohatých nad zvyškom sveta. Chýba už len jeden krok : zmenšenie svetovej populácie aspoň na polovicu. Aj na to sú už plány - ba, prvé kroky sa už robia.
  ,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Plány na zmenšení populace už přeci jedou v plném proudu! Proč si myslíte, že tolik tlačí na proočkováni veškeré populace?! Proč výrobce za vakcíny neručí? Proč stát také stát za vakcíny neručí?????
   No protože vědí, jaká katastrofa bude pravděpodobně následovat! A oni všichni budou z obliga, nezaplatí nikdo z nich ani korunu odškodného.
   Kéž by se ale tento scénář nenaplnil a vakcíny by se ukázaly úžasnými. S jejich dosavadními vedlejšími účinky a úmrtími má ne to tak zrovna nevypadá....

   Vymazat
 6. Lidi jaký já jsem měl krásný život. Od 89 už jsem věděl kam to směřuje a přemlouval rodinu, aby jsme všechno prodaly a vystěhovaly se. Jenže všichni byly natěšení na ty možnosti parazitovat a nikdo nechtěl ani slyšet, že to není udržitelné. Já už to nějak dožiji, ale je čeká problém.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen pro zajímavost, KAM jste se chtěl pradědo vystěhovat?

   Vymazat
  2. detku

   a umis Novozeladsky? a v kolika jsi se chtel vystehovat, a co bys tam delal?

   pokud nemas balik, tak se emigruje do 25 let a singl, protoze manzelka ci druzka ti tam stejne utece, (kdekoliv) jedine deti to udrzi pohromade (nekdy) takze povidej....

   Vymazat
 7. Praděda1441
  To já jsem stál na půdě Bundesrepublikdeutschland na přelomu ledna a února 1990. Tady už byla vedoucí úloha sice zrušená, ale prováděcí předpisy o pomoci uprchlíkům před pronásledováním komunisty ještě v Německu platily. Každopádně se jednalo o nezákonný přechod hranic, takže kdyby mi napařili měsíc kriminálu , musel bych pracovat a vrátil bych se jako výherce z okresního kasína s čistým trestním rejstříkem.Namísto toho jsem si akorát prohlédl několik metrů vysokou tabuli s varováním v angličtině, že zde končí prostor NATO (aby opilí američani omylem nespustili třetí světovou), pousmál se nad popíjením Chodovaru německými policisty (v Československu patřil Chodovar mezi zbraně hromadného ničení), přečetl si billboard Freiheit statt Socialismus a na hranici z Waldmünchenu nás naštěstí svezli domorodci.

  OdpovědětVymazat
 8. Musíme si pomoct sami OBČANSKOU NEPOSLUŠNOSTÍ...
  https://www.skrytapravda.cz/ekonomika/4105-brutalni-podvod-ministryne-schillerove-rozdala-na-chlast-a-tanecky-na-horni-palubu-titaniku-a-lod-jde-ke-dnu
  https://www.youtube.com/watch?v=wChOAISJi-s
  Výzva všem členským zemím NATO: vládu,policii a justici v ČR ovládl organizovaný zločin.

  OdpovědětVymazat
 9. Dobrý den pane Šmídle. Omlouvám se, ale nepochopila jsem, kde jste své štěstí nakonec našel? V Německu? Opravdu v NĚMECKU? Hmm. Tak to Vám tu asi nikdo nezávidí...

  OdpovědětVymazat
 10. Vydrzte-premiere-Orbane - kéž by takových bylo více.
  https://www.protiproud.cz/politika/5877-utok-na-posledni-bastu-unijni-hnojomet-a-vyhruzky-madarsku-jak-se-zachova-babis-vaclav-klaus-inspiruje-v-eu-je-dnes-spatne-vsechno-v-budapesti-se-bojuje-za-prahu-i-za-cely-svet-statnikuv-projev-vydrzte-premiere-orbane.htm

  OdpovědětVymazat
 11. Clanek zase jedna v detailech o jen nasledcich, pouziti taktiky a strategie zniceni statu, pocinaje temi mensimi,jejich vlad do vlady konglomeratu a bohacu a jejich posluhu, kdo vadi, stoji v ceste, tak dopadne jako za nacistu..
  Povaha, jednani za ucelem pouhe bezbrehe ziskuchtivosti, uchvaceni sveta /ktera vladne a musi ovladnout cely svet/ dale vznik a zanik korporaci, konglomeratu, jednotlivych monopolu, besneni bank ,vztahy mezi nimi,jejich nekonecne podvody taktiky krizi a jejich usili, utoky na celem svete globalistu atd. je treba videt a sledovat ,protoze to vse a dalsi aplikuji a tedy zavadeji opakovane na cely svet..
  Tedy strkani hlavy do pisku, odmitnuti videt les pres neco stromu,se tak odehrava..
  Nejdrive to bylo dedictvi od nacistu, kteri zpivali a nejen to,/dnes nam patri Nemecko a zejtra cela Evropa,dnes nam patri Nemecko a zejtra celej svet/..
  Nejdrive byla ovsem strasliva krivda Vers.Smlouvy, na Nemecko a jeho milionove masakry,ktera musela byt Germany pomstena , opakovana a ospravedlnovana do blba propagandisty ,idioty atd.,na celem svete,smlouva a jeji zamer poslouzil bajecne, uz ustavenim a zalozenim statu, ktery meli prijit pod sekeru budouci a planovane pomsty..
  U nas to funguje dodnes,ze..Pomsta musi byt za udesnou krivdu z Potsdamu,zase.
  Nezdrava pro Nemecko a svet ovsem byla nevysvetlitelna jinak posedlost Hitlera a predtim Wilhelma /ale ve skutecnosti posedlost svetovladcu/,po ovladnuti jeho EU,/a tez povazovat za vlastnictvi, tehdejsi EU, CSR, SSSR, za sve vlastnictvi, nic noveho zase /tak otevrit druhou fontu na SSSR.
  I velkou pomoci zapadu ,kdyz zaroven zapad predstiral neco nepratelstvi /slo o hrani a predstirani na obe strany/, aby fanatik Dolf s fanatiky, za oligarchy a jejich Lebensraum, vsechno vybojoval. /Jindy zase bin Laden,Erdogan atd/.
  A oni prisli k hotovemu..
  Socialismus v NSDAP znamena a vzdy socialismus znamenal, vladu nejake elity a v necich sluzbach..
  Zase pro stromy neni videt les..
  Pod rouskou svobody a lidskych prav zacali Usa od 45 valcit vsude. Vcetne bomb na Japonsko,aby si svet uvedomil o co jde..Tedy kdyz nekde nejaci lide ziji /ze tam ziji docasne/,stejne vse patri Usa, zeme a jeji bohatstvi ,kde ziji, "ukradli" USA.
  Od zacatky "vlady" taky senilniho Reagana, kdy vladl taky pod kuratelou Nancy s pomoci jasnovidcu a astrologu zapocal zhorsujici se nasilny boj za dalsi ovladnuti sveta elitami oligarchu..Jiny boj neexistuje.
  Clinton /s koncem SSSR/,vyhlasil svetovladu globalistu a logicky vyvoj byl rovnou pres /Bush,Cheyne/ 9/11, rozpoutanim islamskeho teroru /jako hlavni zbrane/,na cely svet..
  Zapad jako predtim, bojuje za teroristy a proti nim zaroven,
  Proto ty zurive obhajoby jich a beztrestnost vsude at spachaji cokoliv. Vsude kde okupuji.. Jsou hlavni zbran..
  Potom rus je nepritel a bude protoze teroristy porazi, proto je cinan nepritel,ze neprenecha vladu Cinu a celou fanaticky islamistum Uighurum...
  Pomoci metod, vlady mensin a dalsich bojovych skupinek fanatiku vseho druhu,zase usili ovladnout svet....
  Kdyz se napriklad nacisticke gangy SA, ordneri u nas, predtim tak skvele osvedcili pro Risi..A.
  Tady experti yntel ,poskytuji stedre laviny rozpatlavacich detailu..Neni tak ani mozne predstiret neco noveho ,treba ze budem, kdyz nebudem..
  Oprasovani systemu a metod Rajchu napr. neni nahodne..
  "Ekologie, ekonomika,lidsky prava, demokracie,bohaci a vselijaky fanatici atd." nas nepotrebuji a tak nechteji..

  OdpovědětVymazat
 12. Nekde se tedy nedavno odehral dalsi Mnichov/89/.
  Vysvetleni tech rozporu tehdy /38/. Nejdrive..
  Na jednu stranu demovlada nema zadne jine starosti mit, jen obranu statu a naroda.
  Presila nepresila,nic takoveho v rozhodovani nesmi hrat roli.
  Na co a proc je vychvalovana prave demokracie az do nebes a jeste vyse??
  Benesova vlada, nepripustila ani pomoc SSSR /zrejme na natlak Versailistu/,ani obranu proti Risi, nasi armadou.
  Tim se samozrejme take dopustila /asi spolu se "spojenci",/vylozene a samozrejme velezrady,na narodu..
  Nic jineho..I Hachou potom, lepe ospravedlnitelne..
  Navic ta vlada jeste zbabele uprchla ,pred nasledky sve zrady..A jeste drze kricela z bezpeci,v zajmu Versailistu,/dalsi zrada/, vy bojujte,umirejte.
  Odmitnuti vlady pomoci od SSSR,nesnadne, kdyz nebyly spolecne hranice , prispelo potom k ucinne propagande ,ze by nas SSSR zachranilo..Zbabelost ma zrejme nasledky.
  A tak treba i mladej Masaryk tohle vedel,daleko lip nez ja..
  A s tim se i vratil zpet a vsim dalsim,znacne pomatenej..
  A ted,co s tim ,kdyz ja tady existuju prave diky ty zrade..
  Se mnou celej narod,celej,temer zachovalej a strasnou valkou neporusenej a cela rodina atd.
  Dal a z toho cesta nevede ,protoze zadna neni..
  Obvinujte vladu,ze taky a prave nasledkem jejich spatnych rozhodnuti zijete v existujicim a vasem narode..

  Vzhledem, k nejakym nasim nedavnym snaham o navazani blizsich vztahu a "nezdravych" s Kremlem ,vznikly obavy z jejich mozneho nezdraveho rozsireni /a jako predtim "hrozba" pomoci nam od SSSR/,tedy podobne jako predtim, musely a prisly Vrbetice..

  Proto kdyz je vse jasne ,spolu se vysokou automatizaci sveta a zameru a dusledku z toho vyvozovanych, musim reagovat na neustale hazeni spiny a opakovane idioty na narod.
  Rajtujicich nadsene a bez unavy..Na tom.
  Jestli,v dalsim Mnichove, kolik Cechu zvonilo nekde klickama nebo nezvonilo,zase nehralo ovsem roli, mimo te v imbecilnich myslich posedlych zavislaku na sve hystericke ubohosti..

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.