Reklama

pondělí 21. června 2021

O vlastenectví a vlastizradě

Vastimil Vondruška
21.6.2021 blog autora

Na internetu se tu a tam objeví má úvaha, kterou jsem původně napsal jako článek pro MF Dnes a nedávno publikoval jako svůj blog. Tak jak je naše společnost rozdělená, oscilují reakce čtenářů, které dostávám, od komentáře, že se mnou naprosto souhlasí a abych psal dál, až po nesmyslné a výhružné výkřiky. Naštěstí těch prvních je nesrovnatelně víc. Ale to s sebou přináší každé řemeslo, pokud nesete kůži na mediální trh.

Článek pod názvem „Špatně mě vychovali aneb o vlastenectví a vlastizradě“ vyšel v MF Dnes 10. 10. 2015. To bylo v době první migrační vlny, kdy část lidí dojemně hovořila o tom, jak musíme pomáhat válkou postiženým obyvatelům. Někteří je vítali květinami na nádražích, jiní jim jeli pomáhat a starat se o ně. A masmédia chrlila článek za článkem, jak karavany těch chudáků putují z necivilizovaných zemí do těch civilizovaných. Komentátoři tvrdili, že multikulturní soužití je největší hodnotou moderní civilizace.

Od té doby jsme ušli velký kus cesty. Většina Evropanů se stále více brání nekontrolované migraci, i multikulturalismus v popularitě pokulhává. Je to hlavně proto, že ti, co přicházejí, mají striktní požadavky a představy o soužití v novém domově, většinou nekompatibilní s naší tradicí a našimi duchovními hodnotami. Naivní komunismus hlásá, že se máme kvůli nim vzdát svého majetku a víry. A je smutné, že v čele toho všeho stojí bruselská byrokracie, která by měla hájit zájmy obyvatel Evropy. Těch obyvatel, kteří tu po staletí žijí, pracují a platí daně, aby mohli spokojeně žít dál.

Maně mi to připomíná scénu z filmu Den nezávislosti. Na střeše mrakodrapu stojí zástup nadšenců, kteří vítají „bratry mimozemšťany“. Nad svými hlavami mají létající talíř, jehož spodek se otevírá a objeví se oslnivá nebeská záře. Na střeše všichni jásají, jaká je to krása a jak už se těší, až bratry z vesmíru obejmou. Pak se záře promění v ničivý paprsek a všechny zabije. Ale to jsem odbočil.

Můj článek o vlastenectví bohužel tím, jak se neustále vrací a rozesílá, doznává řady změn. Tu někdo něco zkrátí, tu přidá, některá formulace se mu zdá příliš smířlivá či má vlastní názor, který chce přidat. Jak napsal kronikář Kosmas v souvislosti s pověstí O Přemyslu Oráčovi: „Fama crescit eundo“, tedy pověst narůstá tím, jak se šíří a vypravuje. Jenže vždycky jsem pod tím podepsaný já.

A pak dostávám od čtenářů dotazy typu: „Opravdu jste tohle napsal?“. To je ta lepší varianta. Horší je, pokud při opisování a úpravách ten, kdo text rozesílá, naseká spoustu gramatických a stylistických chyb. To pak dostávám reakce: „Divím se, jak můžete vy, vzdělaný člověk a navíc spisovatel napsat ve slově...“ Nebudu vypočítávat konkrétní případy, není jich málo. Proto pro všechny, kteří chtějí znát skutečné znění mého článku, připojuji ho k tomuto povídání.

A ještě něco. Abych „certifikoval“ své články, protože světem koluje mnoho dalších, na podzim vyjde kniha Úvahy a komentáře, v níž budou mé články z MF Dnes za posledních šest let publikovány v původním znění.


Špatně mě vychovali aneb O vlastenectví a vlastizradě (10.10.2015)


Od mládí mi vštěpovali úctu k našim předkům a lásku k této zemi. Učil jsem se národní dějiny a českou literaturu, navštěvoval jsem památky spjaté s českou minulostí, chodíval do divadla, kde zněla čeština, navštěvoval folklorní festivaly, kde ožívaly tradice mých předků. Jásal jsem jako malé dítě, když naši sportovci vítězili, na stožár stoupala česká vlajka a zněla hymna, která opěvuje naši nádhernou a požehnanou zem.

Učili mne, že tohle jsou Čechy a žije tu český národ. Je to naše vlast, za kterou jsme odpovědní, a budeme se mít dobře jen tehdy, pokud o ni budeme pečovat svědomitě, s úctou a láskou. Učili mne, že si musím brát příklad z předků, kteří pro svou vlast umírali, bojovali s nepřáteli a postavili se i přesile, neboť cítili odpovědnost za svůj domov. V těžkých dobách, kdy jsme měli cizí panovníky, čeština byla pronásledovaná a česká inteligence vyháněná, mí předkové chovali pevně v srdcích lásku a úctu k téhle zemi a dokázali vybojovat zpět ztracenou svobodu. Dokázali to v roce 1918, 1945, stejně jako v roce 1989.

Učili mne, že se nemám sklonit před nepřítelem a mám pohrdat vlastizrádci. Kdysi byl za vlastizradu trest smrti. Učili mě, že vlastizradou je to, pokud by chtěl někdo vydat tuto zem a její lid nepříteli. Pro celé generace mých předků byla vlastizrada tím nejhorším, čeho se mohl Čech na Čechovi dopustit. Bylo to stejné jako vrazit bratrovi dýku do zad. Bylo toho hodně, co mě učili a čemu jsem věřil.
Vychovali mě divně, protože všechno to, co jsem miloval a v co věřil, je prý dnes špatně. Zločinem vlastizrady je dnes vlastenectví. Dozvídám se, že tahle země nepatří nám, Čechům, ale patří všem, celému světu. Dozvídám se, že o svém osudu nesmíme rozhodovat my, ale za nás myslí OSN, NATO, Evropská unie, lidskoprávní organizace a mezinárodní soudy. Dozvídám se, že národy, které dobře hospodařily a žijí si díky úsilí generací předků dobře, mají své bohatství odevzdat těm, kteří hospodařili špatně.

Nejsem ekonom, jsem pouhý historik a spisovatel, ale přiznám se, neznám v lidských dějinách analogickou situaci, aby se bohatý národ dobrovolně vzdal svého bohatství, pokud nepočítám chiliastické a komunistické orgasmy. Ty ale nikdy netrvaly dlouho a vždycky skončily naprostou katastrofou. Mnohým z nás padli prarodiče a rodiče v obou světových válkách 20. století, když bojovali za svobodu. Bojovali proto, aby jejich rodiny mohly žít ve svobodných Čechách. Dnes se dozvídám, že není správné bránit vlast, je lepší se sebrat a odejít.

To samozřejmě neznamená, že nechci pomoci potřebným. Učili mě, že mám být velkorysý, laskavý a štědrý. Pokud někdo o pomoc požádá a já mu mohu pomoci, mám to rozhodně udělat. A dělám to. Dělají to všichni, pokud ovšem ten, kdo pomoc potřebuje, si ji nevynucuje silou a nechce víc, než mu můžeme dát. A nerozhodují o tom byrokrati, ale naše srdce. Nelze pomáhat všem a vždycky jsem si myslel, že je věcí mého svědomí, komu chci pomáhat. A pokud někomu z jakéhokoli důvodu pomoci nechci, neudělám to. Je to mé nezadatelné právo.

Od středověku do téhle země přicházeli cizinci a usazovali se tu. Existovaly jen tři podmínky – přijmout naši víru, ctít zákony českého krále a poctivě se živit. České království bylo pohostinnou zemí a ten, kdo chtěl s námi žít v míru, byl vítán s otevřenou náručí. Nejsme národ, který by byl sobecký. Jsme jen národ, který se vždycky choval rozumně, a pokud možno spravedlivě. A s hrdostí.

Starého psa novým kouskům nenaučíš. Mohou mi spílat, že jsem xenofobní a já nevím co ještě, ale já zůstanu Čechem a vlastencem. Budu dál milovat tuhle zem, budu psát knihy o českých dějinách a budu chválit naše předky za to, že tuhle zem chránili proti nepřátelům, že ji budovali k obrazu svému, že z neúrodné krajiny sevřené horami vybudovali zemi medem a strdím oplývající.

Odmítám vlastizradu a budu se dál chovat tak, abych se mohl v budoucnu podívat do očí svým dětem a vnukům.

49 komentářů :

 1. Ano, budete se znovu a znovu bránit,protože máte vštípené trochu pokřivené idee.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uděal bych si inventuru pokřivených názorů nejdříve u sebe Spartaku, ale to Vám egoismus nedovolí že ?

   Vymazat
  2. Místo obecných plků mi spartaku (podle toho přibližovadla?) na rovinu řekněte kolik znáte prosperujících států vedených černochy a především kolik znáte islámských demokratických republik? Rád si na základě faktů poopravím své pokřivené ideje.

   Vymazat
  3. Uveď příklad nějaké pokřivené ideje, ať víme, v čem jsme na rozdíl od tebe mimo. Pan Vondruška to má na rozdíl od tebe v hlavě srovnané.

   Vymazat
  4. Pane Vondruško,
   jste výborný spisovatel, ale politicky pomýlený ! Národy Československa mohou být hrdy na revoluční rok 1948 na rozdíl od vámi propagovaného kontrarevolučního puče, který z naší země udělal rozkradenou kolonii USA !!

   Vymazat
  5. 20:02... Toníčku, byl to revoluční výdobytek pro některé.
   Pro některé asi né, jinak by nevzala dráhu ta nejinteligentnější část národa.
   Na jejich místa sice nastoupily tvárné domovnice a zasloužilí taviči oceli, ale z vyspělé země jsme se přeměnili v rozvojovou.
   Takhle pustit žilou vlastním elitám, to se hned tak nepovede.
   Myslím, ze na slavný 48 je hrdý jenom málokdo.

   Vymazat
  6. pane Vondruska,

   jen jsem se kratounce kouk' na vas clanek, a a a a a zjistil jsem ze jedna o vlastizrade Cechu ci jednoho Cecha - asi potazmo Vas ze?

   No nevim, a nebudu nikoho soudit ci nekomu spilat, to neni koser ze? Ale zajimave je, ze podle vetsiny ceskych politiku my a zrejme i Vy nejste Cech protoze jsme vlastne nikdy neexistovali jako kmen, v nejlepsim pripade jsme mismas Franku, Germanu, Keltu, a jeste par Vikingu, kteri prekonali Vltavske proudy u Troje, kde si rozbili sve lode o sutry a museli tu zustat- pesky se jim nechtelo......

   Za to ze se nam rikalo Bojove, prelozeno Cesi, muzou asi Cyril a Metodej, protoze nam udelali abecedu, no tenkrat tomu rikali Kyrilika, a tim se ta smes narodu, ktera tenkrat neumela cist jen skrabat pazourkem do nejakych rujn, ze kterych vypadlo to "j" a pak ty skrabanice dlatem svedli na Nemce, tenkrat to jeste byli Germani a byly z toho Runy.

   Takze Cesi jako slovanckej kmen nikdy neexistovali, jak to rikaji Lidovci spolu s Posersem, ...oprava typo Posseltem....

   takze:

   Live long, and Prosper, jak se rika ve Startreku

   Vymazat
  7. Proc tady pises cesky ,kdyz na rozdil od nas nejsi cech a jak je videt nikdy nikdy nebudes.
   Kolik ti za tohle plati,tvoji franko germani?

   Vymazat
  8. Helanov 21. června 2021 20:33, jako téměř vždy vaříte z vody. Jste schopna věcným, ne všeobecnými odsudky doložit, v čem byla ČSSR v mezinárodním srovnání zaostalejší než ČSR roku 1938? Technicky, výrobní a exportní schopností, obecnou a potravinovou soběstačnosti, vzdělaností, vědou, zadlužeností, třeba i silou, vycvičeností a vyzbrojí armády, v zajištění civilní obrany, ve stavu zdravotnictví, v sociálním zabezpečení, v rozvoji populace? Vy o té První republice, její hospodářské pozici, technické a výrobní vyspělosti ani o sociálních poměrech právě v tom mezinárodním srovnání pranic nevíte. Jste na tom jako s jedovatými čs. potravinami bezprostředně po roce 1989. Děláte z Čechů i Slováků nesvéprávné pitomce. JiH

   Vymazat
  9. Helanov 20:33

   Nikdy není nic ve prospěch všech, nejsme mravenci. Ale rozhodně to bylo ve prospěch většiny. Troufám si říct že drtivé většiny. Narozdíl od posledního kontrarevolučního puče všehoschopných kazisvětů a darmošlopů. Co jste za člověka dokresluje, jak se pohrdlivě vyjadřujete o domovnicích, tavičích a potažmo dělnících obecně. Já je považuji pro tuto zemi za podstatně užitečnější a potřebnější, než současnou masovou produkci vysokoškoláků, manažerů kteří o sebe navzájem zakopávají a obrovsky přebujelý byrokratický aparát, který je dnes na trojnásobku předplyšového stavu.
   Pokud si však troufáte tvrdit, že jsme se po válce přeměnili na "rozvojovou zemi", tak to vedle pochybného nastavení hodnot zavdává důvodné pochybnosti i o vaší vzdělanosti.

   Vymazat
 2. Pane Vondruško,
  nejsem historik, ale podobně vychován. Proto jsem někdy překvapen, jak rychle se mění názory a dokonce i historie. Kdysi se naši předkové dělili na Staročechy a Mladočechy. Dnes, podle mne jsme na tom hůře, dělíme se na Čechy a Nečechy.

  OdpovědětVymazat
 3. Ta připomínka vítačů ze Dne nezávislosti byla trefná. Ale tady jde o něco jiného, než jenom o dobyté území. Tady jde o pomstu, musimská umma zvedá hlavu a už si nenechá diktovat tu správnou ydejologyjy od centrálního mozku lidstva.
  Zdegenerovaný Západ to patrně akceptuje a dokonce je i ochotný pustit pro panislámistické hnutí ňákej ten chlup.
  Jinak si neumím vysvětli grantík 2,5 mega od zelené starostky Jeanne Barseghianové na výstavbu megamešity Milli Görüs ve Štrasburku.
  Bylo by to fakt blbé nechat financování jenom na monarchiích v Zálivu.
  A tak se bude brzy tulit mešita k synagoze a ke kostelíčku a z toho náádherně barevného světa nám budou přecházet zraky.
  ( Zelení v české kotlince vystupují pod značkou Piráti, neb jim Kačka jau jau, řečená Biomasa , pokazila značku. )

  OdpovědětVymazat
 4. Proč tady není článek, o odsunu okupačních vojsk SSSR, před třiceti lety ??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pusťte si ČT. Ta vás ukojí! Diktátore nikomu neraďte! VIP 🥴

   Vymazat
  2. 15:25... Anebo rádio, tam se tou šťastnou událostí onanují už od rána. 😁

   Vymazat
  3. 19:06... Kdyby se sami nerozhodli odejít, tak by neodešli, ani kdyby se generalissimus Kocáb p@sral. A vy to dobře víte. To vás maminka nenaučila, že do mrtvol se nekope? SSSR je politická mrtvola, nic víc. Ať žije RF!

   Vymazat
  4. Unku,

   ty vole pitoma, Rudy bolsevici ci jejich armada se nikdy neodsunuli, polovicka zustala v Macose, a druha v jeskynich pod letistem ve Vodochodech a Letnanech, a asi 3 tankove divize zalezly k Svatemu Vaclavovi a jeho rytirum pod Blanik

   Vymazat
  5. 15/02
   Tiskařskej šotek ho, spolu s článkem o výročí popravy 27 českých pánů, někam zašantročil, howne.

   Vymazat
 5. První stupeň vlastizrady, nepoužívání mateřského jazyka ! Jsou k tomu vedeny už malé děti. O dospělých ani nemluvě. A nabírá to čím dál větších obrátek. Proč? Protože se nebráníme. Protože si myslíme, že se nic vážného neděje. Protože si myslíme, že nás to povznese mezi tu správnou společnost.
  To není pouze ubohé, to je opravdu vlastizrada.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16.47-Ano to za prvé,také do vlastizrady patří konání proti ekonomickým zájmům státu vyloučením nejlepších a nejlevnějších budovatelů dostavby jaderných elektráren.Chceme se stát 53 státem USA?Před námi je již Polsko a Ukrajina.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Nejvíce se na současné době podílelo školství, dnešní třicátníci úctu k našim předkům vyměnili za úctu k tzv. vip, lásku k předkům za lásku k cizákům, skutečné a stálé hodnoty za laciné šmuky, za mateřský jazyk se pomalu stydí to vše za podpory našich médií v čele s ĆT, kdy české výrazy jsou mnohdy naprosto zbytečně nahrazovány angličtinou.......

   Vymazat
  4. 19:52 Kdejaká nula v TV vystupující jako věhlasná celebrita používáním anglických výrazů údajně podtrhuje svoji světovost a spojení se západními hodnotami. Mě to spíše připomíná 19. století a tzv. angličtinu typu "massa Bob dělat kopat". Aspoň tak musí tihle kosmopolitáni připadat Američanům, Angličanům a dalším.
   Taky se mi vybavuje móda 90. let, kdy každý ctižádostivý zpjevák, zpjevačka či hudební skupina museli do svého hitu zabudovat aspoň pár veršů v AN. Většinou v otřesné kvalitě...

   Vymazat
 6. Každý, kdo dlouhodobě sleduje politiku EU nepochybuje, že právě odtud je řízena nejen globalizace, tedy cílená likvidace evropských národních států, ale také likvidace jednotlivých národů a s tím související islamizace. https://necenzurovanapravda.cz/rizena-invaze/
  https://necenzurovanapravda.cz/2021/06/obchodni-lod-vylovila-africany-u-brehu-afriky-a-plula-s-nimi-426km-na-kanarske-ostrovy/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. 29:12... O tomhle webu si můžu myslet co chci, ale najdu tam tvrdá data, kterým autorka dává přednost, před pouhými dojmy. Je to k vzteku, co? Chápu! Mimochodem, Rusko jí vůbec nezajímá. Spíš islamizace Evropy.

   Vymazat
 7. Ředitel Bezpečnostní Informační Služby ČR plk. Michal KOUDELKA, Kterého prezident Zeman 6x oprávněně odmítl jmenovat do generálské hodnosti. A proč by měl? Přečti si níže co to je zmetka a hned Ti to dojde.

  "Vidím, že spousta lidi nechápe v čem je problém, že CIA ocenila šéfa české BIS za vzornou spolupráci s USA. Nedivím se tomu, že to lidem moc nedochází, když se o problém špionáže nezajímají. Podstata je v tom, že ty dvě služby by vůbec neměly být v takovém vztahu, aby někdo ocenil, že Češi dobře spolupracují s CIA. Česká BIS je totiž kontrarozvědka, tedy provádí operace na území ČR v protišpionáží a naopak CIA je špionážní agentura mající provádět špionáž mimo území USA, tedy i u nás. Pokud se někdo chlubí tím, že jej CIA ocenila, tak vlastně říká, že zradil kontrarozvědné poslání a stal se poskokem zahraniční rozvědky. Jen pro info, kontrarozvědku v USA má na starosti FBI, tam by to ocenění dávalo smysl, ale ne od rozvědky CIA. Jen mne vlastně tak napadlo, že dnes již zesnulý bývalý český agent M. Polreich ve své knize Zpravodajská služba - Vyšší forma diplomacie popisuje, jak Češi zradili své spojence v Evropě a dělali špionáž ve prospěch USA. Tak za tohle byl šéf BIS Koudelka oceněn?"Co je CIA: https://cs.wikipedia.org/wiki/Central_Intelligence_AgencyCo je BIS:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Bezpe%C4%8Dnostn%C3%AD_informa%C4%8Dn%C3%AD_slu%C5%BEba
  Co je FBI: https://cs.wikipedia.org/wiki/Feder%C3%A1ln%C3%AD_%C3%BA%C5%99ad_pro_vy%C5%A1et%C5%99ov%C3%A1n%C3%AD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to přesně tak. Ještě štěstí, že M.Zeman se nemusí spoléhat na vlastizrádného Koudelku, kterého jistě spravedlnost dostihne dříve než smrt. Nejen jeho.

   Vymazat
  2. Doufejme Miroslave, doufejme. Rád bych se toho dožil.

   Vymazat
 8. 17:31
  To, že dostal pan Koudelka metál od šéfa CIA, na tomto nevidím nic špatného. Spolupráce našich tajných služeb a její výsledky s PŘÁTELI z USA, byly oceněny.
  Nikde ve světě, snad prezident nepodrazil vlastní bez.službu tak, jak PRORUSKÝ zapšklý, hradní dědek z Prahy.
  Snad nesvéprávny stařec, ukončí své otřesné jednání dříve, než je jeho mandát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takový postrach králíků Drahoš, to by byl prezident âla čaputice s hlavou v USA p@deli. To by byla pohoda, skákal by jak pražská elita píská.

   Vymazat
  2. no potvrdit evidentně spackanou "akci" nalinkovanou šéfy od cizáků by mohl pouze nemyslící klaun v podobě Drahoše

   Vymazat
  3. 20:05
   Jaký máte důkaz "" akce nalinkovaná cizáky ""??
   Jinak vy, psát o panu Drahošovi, jako nemyslicim člověku, no nevím jaké vzdělání máte a co děláte.

   Vymazat
  4. 19:01... Mně je zase úplně fuk, jestli nějaký podržtaška dostane metál v Langley anebo na Chodinském poli.
   Mocnosti mají svoje zájmy, my jsme malá země, na rozhraní dvou kultur, neměli bychom se nechat zatahovat do jejich hrátek.
   Jsme pro ně jenom případný kanónenfutr, nic víc. Užiteční idioti, kteří kopou za CIZÍ zájmy. A ještě blaženě hýkaj, že je velký kucí vzali do party. 🤮

   Vymazat
  5. Proč se nemyslící unknown 23:37 ptá na myšlení.

   Vymazat
 9. Foldyna: Babiš proti migraci? Líbivé… V SPD dávno říkáme, nenechme si ukrást stát Piráty

  https://cz.sputniknews.com/20210621/foldyna-babis-proti-migraci-libive-v-spd-davno-rikame-nenechme-si-ukrast-stat-piraty-14908757.html

  „Kritické myšlení není projevem extrémismu.“ Hrad kritizoval práci Ministerstva vnitra

  https://cz.sputniknews.com/20210621/kriticke-mysleni-neni-projevem-extremismu-hrad-kritizoval-praci-ministerstva-vnitra-14914234.html

  Kauza Floyda v Teplicích? Rom po zákroku policistů zemřel

  https://cz.sputniknews.com/20210621/kauza-floyda-v-teplicich-rom-po-zakroku-policistu-zemrel-14904

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo. Taky jsem si poplakal nad bědným koncem zfetovaného degeše.

   Vymazat
  2. Máme nyní legitimní důvod "zaklekávat"? BLM jinak podané, adaptované do českých podmínek.

   Vymazat
  3. 23,18
   Se všema zfetovanýma cikorkama( aže jich nejen na severu Čech je jak much na E-ÓNU) SE MUSÍ ZACHÁZET STEJNÝM ZPŮSOBEM.....mělo by se i s PYJátskejma fetkama,ale ty ZATÍM chrání posranecká imunita!

   Vymazat
 10. Díky, pane Vlastimile. Že jste, a že jste jaký jste.
  Některé Vaše knihy čtu opakovaně. Naposled Kroniku zániku Evropy.

  OdpovědětVymazat
 11. Totální souhlas s důrazem na vlastenectví. Přiznávám byla doba kdy jsem se cítil Evropanem, jenom díky tomu že jsem byl v době referenda o EU mimo území Čr jsem v něm nehlasoval za vstup. Dnes se na prvním místě cítím občanem ČR, myslím si že né to dobré misto k životu (strávil jsem asi 11 let mimo). V referendu o vstupu do EU bych dnes nejspíše hlasoval proti.
  K migraci, ze zemí původu odcházejí především životaschopní jedinci, kteří by ve svých zemích pomohli k jejich rozkvětu. A země Západní Evropy nejdříve tyto země vyplundrovali a dnes pod pláštíkem falešného soucitu je chtějí poškodit znovu, okrást je o budoucnost. Kdysi mi jeden člověk s africkými kořeny řekl, že Západ nejdříve okrade Afriku o 100 dolarů a pak jí 1 vrátí s velkou slávou jako pomoc. To platí pořád.
  Drobná poznámka pro pana Vondrušku, já v vyrůstal v Československu. Vy celou dobu uvádíte jakoby českou historii. Mně v tom neco chybí.

  OdpovědětVymazat
 12. Soudruh Vondruška měl vždy velmi vytříbený Rukopis

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13,00
   Přečti si hru soudruha Havla....ODCHÁZENÍ!

   Vymazat
  2. Dude, proč píšeš zjevnou lež? V. Vondruška nikdy ve Straně nebyl. Tvá poznámka není ani vtipná, ani chytrá, tak proč to píšeš?

   Vymazat
  3. Komunista (soudruh) není otázka členství ve zločinecké straně. To je otázka deficitu inteligence a nevratně deformovaného charakteru

   Vymazat
  4. Dude, píšeš blbosti a urážíš slušné lidi. Asi skončíš jako ostatní trolové!

   Vymazat
  5. 14,14
   A že byl udavač Havel PROKAZATELNÝM UDAVAČEM TI NEVADÍ,VYGUME?!

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.