Reklama

pátek 18. června 2021

Pár poznámek k „mezírkám v informacích“ o schůzce Biden-Putin

St. Hroch 
18. 6. 2021  Outsidermedia

V průběhu roku 2020 jsme od USA dostali deset žádostí ohledně kybernetických útoků na objekty v USA, a dvě takové žádosti letos. Na všechny, jak loňské, tak i letošní, dostali naši kolegové vyčerpávající odpovědi. Na druhé straně Rusko poslalo loni do USA 45 takových žádostí a v prvním pololetí tohoto roku 35. Žádnou odpověď jsme na tyto žádosti nedostali.

Projel jsem si ráno, dle svého zvyku, zprávy hlavních médií, co píší o včerejší Putinově tiskovce v Ženevě, a dověděl jsem se především, že Putin dostal od Bidena bizona a Bidenovy brýle, americký prezident zase psací soupravu v ruském stylu, a že prostoru pro shodu je, podle funkcionáře jedné ruské liberální pidistrany, málo. A někde jinde, že v podstatě žádný.

Víc mě zajímalo, co píší o tolik přetřásané kybernetické bezpečnosti (a ruské agresivitě v této oblasti). Většinou to jen okrajově (s výjimkou Parlamentních listů) zmínili, a to přesto, že tam Putin uvedl velmi zajímavé informace. Proto se pokusím tuto informaci malinko rozšířit a upřesnit.

Vzhledem k místy mizerné zvukové kvalitě přenosu i záznamu tiskovky jsem nahlédl do jejího stenozáznamu.
A cituji slova ruského prezidenta:

Pokud jde o kybernetickou bezpečnost, domluvili jsme se, že na toto téma začneme politické konzultace. Podle mého názoru je to neobyčejně důležité.

Nyní k tomu, kdo na sebe má brát nějaké závazky: Chci vás informovat o věcech, které jsou obecně známy, ale nikoli široké veřejnosti. Z amerických zdrojů, já se prostě bojím, že popletu organizace, ale Peskov vám to potom dá… takže, z amerických zdrojů vyplývá, že největší množství kybernetických útoků ve světě se uskutečňuje z kybernetického prostoru USA, na druhém místě je Kanada, za ní dvě latinskoamerické země a pak Velká Británie. Rusko v tomto seznamu zemí, z jejichž kybernetického prostoru se uskutečňuje nejvíc kybernetických útoků různého druhu, jak vidíte, není. To za prvé.

Za druhé: V průběhu roku 2020 jsme od USA dostali deset žádostí ohledně kybernetických útoků na objekty v USA, a dvě takové žádosti letos. Na všechny, jak loňské, tak i letošní, dostali naši kolegové vyčerpávající odpovědi. Na druhé straně Rusko poslalo loni do USA 45 takových žádostí a v prvním pololetí tohoto roku 35. Žádnou odpověď jsme na tyto žádosti nedostali. To svědčí o tom, že máme na čem pracovat. A otázka, kdo, v jakém objemu a proč má na sebe brát odpovědnost, se musí řešit v procesu jednání.

Pokud jde o útok na produktovod v USA, víme, že příslušná společnost byla nucena vyplatit vyděračům 5 milionů dolarů. Tak, podle mých informací, byla část z oněch 5 milionů z elektronických peněženek už vrácena, ale část ne… Co s tím mají společného státní orgány Ruska? I my narážíme na takové hrozby – viz například na zdravotnický systém jednoho z velkých regionů Ruské federace. Víme, samozřejmě, že je tato činnost koordinována z kybernetického území USA – a nemyslím si, že by státní orgány USA na takových manipulacích měly zájem. Musíme, zkrátka, odhodit různé insinuace, a na expertní úrovni si sednout a začít pracovat. Je to v zájmech RF i USA. V podstatě jsme se na tom dohodli a Rusko je na to připraveno.

A takových „mezírek“ v informacích tam bylo víc – co na to všechny ty dnešní cenzorské, státem ale i zahraničím podporované spolky?

St.hroch 20210617
4 komentáře :

 1. 15.8.2021 proběhne inaugurace prezidenta Trumpa. Hra skončí a začnou skutečná jednání a hlavně ZMĚNY VŠEHO!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hezká pohádka. Moc se mi líbila. Zdroj této odvážné téze by nebyl? Prosím, zpátky k Červené Karkulce.

   Vymazat
 2. Zuby má jak kůň
  však hlava, vyschlá tůň.
  Chtěl dát šach, však stal se oslem
  hlupáků všech navždy poslem.

  OdpovědětVymazat
 3. Ta statistika ohledně kyberútoků se už v novinách před nějakým časem objevila.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.