Reklama

pondělí 7. června 2021

Past na obry roste

Zbyněk Fiala

7.6.2021 VašeVěc

Rozeběhla se konkrétní jednání o globální minimální dani pro největší světové korporace. Shoda na potřebě narůstá, ale obtíže také.

Trik s obry zabírá. Nesoustřeďujme se na největší internetové společnosti, které bychom rádi zkásli digitální daní, ale zaměřme se na největší společnosti obecně. Tam je najdeme také, ale vyhneme se výtce, že je to oborově specifické, a navíc jenom protiamerické. Jenže čím je to s globální daní jasnější, tím je to zamotanější.

Už před sobotní schůzkou ministrů financí významných globálních hráčů G7 v Londýně bylo zřejmé, že existuje zájem na ukončení třiceti let „závodů ke dnu“. V těch se soutěžilo o co nejnevýhodnější podmínky pro stát a obyvatelstvo, aby se přelétavé nadnárodní firmy někde uráčily přistát a začaly drancovat zemi, zatímco vlády argumentují zaměstnaností. Teď jsou však vlády natolik zadlužené, že musí přestat tolerovat faktické nekonečné daňové prázdniny pro společnosti s největšími zisky. Proto se nakonec vynořila shoda, že propříště musí být stanovena jednotná globální daňová hladina, pod kterou se už nikdo nesmí podhazovat. To se prostě vybere, a to tam, kde zisk vzniká.

Teď to probírají ministři financí, za týden to dostanou prezidenti a premiéři G7, na to naváže širší G20, kde jsou i velké rozvojovky, přenese se to do OECD, a pak už to může do parlamentů, aby se to dalo jako zákon takříkajíc do kamene tesat. Samozřejmou podmínkou je, že to projde i v té Americe, která s tím přišla. Jenže ta najednou neví. Američané se ocitli na rozcestí, kde přestalo být jisté, co chtít, jak k tomu dospět a jestli je to v patově rozděleném Kongresu vůbec možné. V pátek se totiž rozpadl pokus prezidenta Joe Bidena postupovat na dvoustranické bázi, tedy hledat shodu s opozicí.

Daně tu byly jen doplňkem snahy o prosazení dalšího balíku protikrizových a sociálních opatření, tentokrát v podobě infrastrukturního programu. Jenže hlavní vyjednavačka Republikánů, senátorka Shelley Capitová, Bidenovi fakticky nabídla, že mu to celé zruší. Když Biden začal s programem za 2,25 bilionu dolarů, Republikáni byli ochotni přistoupit jen na 257 miliard. Biden zkusil ustoupit na jeden bilion, ale Republikáni přihodili jen padesát miliard. Tím to v pátek pro Bidena ztratilo smysl, protože republikánské návrhy „se míjely s cíli zvýšení hospodářského růstu, řešení klimatické krize a tvorby pracovních míst“.

Předtím to chtěl Biden Republikánům usnadnit ústupky na daňové frontě. Reagoval na odpor vůči zvýšení korporátní daně na 28 procent doma a 21 procent pro zisky z podnikání v zahraničí. Znamenalo by to zrušení razantního snížení daní, které prosadil prezident Donald Trump, a souběžný návrh minimální globální daně měl vytvořit plot, přes který nemá smysl lézt. Tak vysoká domácí sazba však na shodu obou politických stran nevypadala, a tak Biden zkusil ustoupit na 21 procent pro všechny. Nakonec se zdálo, že by mohl uspět jen krok vedoucí i v USA k sazbě 15 procent, ale to už by prezidenta nepodpořili Demokraté.

Otázka tedy zní, co chtít a jak to prosadit. Jestliže ústupky pro dosažení shody nezabírají, jako demonstrace dobré vůle to stačilo a můžeme se vrátit k diktátu. Návrhy Demokratů se mohou znovu radikalizovat a také jejich prosazení proběhne bez ohledu na odpor. Využije se k tomu procedura dohadovacího řízení, která je od roku 1988 zavedena pro přípravu rozpočtu. V zásadě jde o soubor pravidel, při kterých lze obejít právo na námitku senátorů, která by se musela překonávat 60 hlasy ze 100. Avšak při nastavování rozpočtového rámce stačí ve výborech i v obou komorách Kongresu prostá většina. To bychom měli, v Senátu je to sice jen 50 na 50, ale viceprezidentka Harrisová může tuhle plichtu rozhodnout, protože má hlas navíc.

Mezi „chceme“ a „můžeme“ však leží propast. Pravidla dohadovacího řízení nad rozpočtovým rámcem jsou tak složitá, že nelze s určitostí říci, jak to dopadne. Jediná věc je jistá, Republikáni mohou těžko současně bránit Trumpovy daně a odmítat většinový diktát v Senátu, když přesně tohle byla procedura, kterou použil i Trump, když roku 2017 srážel korporátní daň na polovinu.

Někdo by si mohl říci, co je nám do toho, jak se v Americe poperou, nás zajímá globální daň, a tam je to tak hluboko, že není co odmítat. Jenže i ta globální daň musí projít Kongresem, a když bude válka, tak se střílí po všem, co se hýbe. Nikomu neprojde vůbec nic a každý se utopí v námitkách, pokud se neprodere houštím speciálního rozpočtového předpisu a nezvládne to nějakou geniální procedurou.

Kupodivu, shoda je na tom, kam globální daň míří, tedy rámcově na stovku nejvýznamnějších nadnárodních společností reprezentujících podstatnou část světového HDP. Kolik je to přesně, to bude možné říci, až bude seznam těchto společností hotový. Bystří borci z Bloomberg Businessweek podnikli aspoň početní cvičení, ve kterém se soustředili na 50 nejvýznamnějších světových společností podle tržní kapitalizace. Ta vzrostla za deset let o 4,5 bilionu dolarů. Podíl padesátky gigantů na světovém HDP se za tu dobu zvýšil z 5 procent na 28 procent. Takže ta stovka největších nás jistě přiblíží k půlce světové produkce, a tady už je koho obrat.

A kolikpak nám ti obří dobráci platí? Ještě roku 1990, kdy se neoliberalizace teprve rozjížděla, byla průměrná efektivní daň u této skupiny na úrovni 35,5 procenta. Nyní, po třech desetiletích úspěšného mámení politiků i veřejnosti, jsou přesně na polovině, na 17,4 procenta. Průměr je průměr, třeba Pfizer platil roku 2020 na daních jen 6,4 procenta.

A kolik že sami vydělávali? Tady neoliberalismus funguje také, zisková marže se prudce zvedla. Roku 2020 byl průměr té padesátky na 6,9 procenta, zatímco v desetiletí končícím v loňském roce dosahoval téměř trojnásobných 18,2 procenta. Třeba Pfizer měl přes 20 procent. Neuvěřitelné ziskové marže měly kartové organizace Visa a Mastecard, ta první skoro 50 procent a ta druhá přes 40. Celá padesátka se topí v penězích, disponuje pětkrát větším objemem hotovosti, než potřebuje na obnovu a investice.

V průběhu času se ta padesátka zásadně proměňovala, někdejší převaha energetiky a ropy je pryč, už tam figuruje jen saúdská Aramco. Vypadl i ExxonMobile. Dneska dominují Aplle, Microsoft, Amazon, Alfabet či Facebook. Roste Čína, kterou reprezentuje Alibaba nebo Tencet. Těžko zařadit Teslu, jejíž auto je napůl počítač v síti. Roku 1990 byly v horní padesátce jen tři technologické firmy, teď už jich je 21. Mění se také geografické zastoupení. Podíl těch amerických je pořád stejný, bylo 30, je 32. Podíl Evropy však klesl z 15 na 7, a ve stejné době se do tohoto žebříčku vecpalo 8 čínských firem.

https://www.bloomberg.com/graphics/2021-biggest-global-companies-growth-trends/

Jak píše Bloomberg Businessweek, tři věci jsou v Americe jisté – bohatí jsou stále bohatšími, chudí stále chudšími a úrokové sazby klesly. To ji žene do „dluhové pasti“, píší makroekonomové Atif Mian z Princetonu, Ludwig Straub z Harvardu a Amir Sufi z Chicaga na téma „zadlužené poptávky“. Svět přetéká penězi, ty však patří hornímu jednomu procentu, zatímco dolních 90 procent si je od nich půjčuje. Je jasné, kdo určuje podmínky.

Domácnosti si půjčují u bohatých na spotřebu, ale nezvoní u ebenových dveří paláců. Děje se to nepřímo. Boháč třeba koupí akcie, společnost, která je vydala, peníze uloží v bance, a ta pak někomu půjčí na auto nebo hypotéku. Tím se bohatí podílejí na příjmech chudých, protože chudí platí úroky, které nakonec protečou nahoru. Rozdíly pořád narůstají.

Běžné makroekonomické politiky na tom nic nezmění, píšou autoři. Když lidem usnadníte přístup k úvěrům, aby nahradily chybějící příjmy, ponoří se ještě hloub. Muselo by se jít k drastickým opatřením jánošíkovského typu. Jednou složkou může být likvidace dluhů, třeba studentských, ale rejstřík může být bohatý. Na to by však musely navázat politiky, které zabrání obnově původního stavu. Vracíme se k úvahám o razantním zdanění bohatství a redistribuci prostřednictvím rozpočtů a sociálních fondů.

Pro radikalizaci je tedy v USA opravdu značný prostor.


13 komentářů :

 1. Autor jako clen kazajici vrchnosti je ponekud pozadu.
  Nejen ze si korporace pujcuji treba ty akcie, nic nezaplati a pak je vrati a usetri na danich moc.
  Tech triku jsou miliony..Vlada monopolnich konglomeratu s nekonecnymi danovymi podvody nemuze prodelat.
  Beda,kdyz bohac Madoff okrade jine jeste hloupejsi bohace,150 let dostal.
  Ale kdyz Trump zkrachuje ,dostane pomoc a jeste moznost ridit cele Usa. Kdyz. Ma ty spravny zkusenosti!!
  Akumulace bohatstvi neni samozrejme zavisle na schopnostech..Kdy drive museli bezohledne krast, loupit podvadet, pachat zlociny, dovezt si treba statisice otroku z Ciny, kdyz ti prisli levneji..
  Po pouziti vratit zpet do Ciny..
  To je princip,zaklad systemu nekonecne korupce demokracie..
  Dane neplati a snizovani nebo zvysovani odzivaji.
  Kdyz,aby verejnost nebucela neco zaplati dostanou to druhou stranou zpet. Nezamestnany dostava podporu a korporace dostavaji tez i kdyz jsou plne zamestnany..Zotrocuji.
  Putin se krouti ,ze se SWIFTU neboji a to z nej dela u-hlavniho nepritele../mezibankovni transakce,platby atd./.
  Tez nema rad vydirani dolarem a snizil prijem Ruska na mene nez 50% .A jeste se dolaru zbavuje.
  /Strategie,kdyz chcete byt nepratele, tak si to rozdame,treba prijdete k rozumu/.
  V kazde pohadce byvaji lez a podvod potrestane..
  Kdyz ,odhrneme drobne ucetnictvi na kterym je prinucenim zavislej celej svet a zivot kazdeho, nachazime Fiat penize..
  Tedy ustredni banky jednoduse natisknou co je potreba ,bezcene bankovky /cene bezcenne papiry atd/a kolik je treba,prodaji se ziskem vlade, vlada rozkaze,ze maji cenu /kdyz uz davno zadnou/ a to muze videt kazdy..
  Kdyz napr. nechce hornik rano do prace a posle misto sebe malou fiat dcerku,ktera nenarube zadnou hodnotu to reditele dolu neprijmou.
  Ale jako plat za svoji poctivou praci havir dostane rozkazany podvod.. Jako prinucenou nezbytnost prijmout je musi..Kdyz je..Za ne zradlo.
  Svetovy rozpocet je okolo 50-54 trilionu a Cina ma ted 26 trilionu a Usa sly dolu na 20 trilionu..S dluhem ted skoro 30 trilionu a zvysujicimu se kazdou minutu..
  /Okolo 32 milionu kazdou hodinu/..Nikdo ,uz nevi nic.
  Derivativy, options /kolik neco bude stat za 6 mesicu/,atd. ,se odhaduji na okolo 166 trilionu, a spolu s dluhy ,je uplne jedno jak velkymi, jsou ty dluhy a vse bezcenne, zase jen v predstirane hodnote, predstirane ceny Fiat papirku.
  Drive kralove a vrchnost zlate mince pajcovali s mene hodnotnym kovem, kdyz nebylo dobre mozne zjistit podvod.
  Zisky,dluhy, konta miliardaru,jsou jen iluze za kterou je mozne neco koupit. A s pomoci jich vladnou,jinak se nikdo nenazere..Kdyz zitra vlady a elity ,zjisti, ze jim dosavadni system,nejak vadi ,rozkazou zavedeni neceho jineho ,vsecko predtim skonci..
  Vlady a bohaci preziji vcasnym ovladnutim pozemku,vlastnictvi vyrobnich a mocenskych prostredku a vetsiny majetku, inflace ozebraci kazdeho, zase se znovu..
  Lide sve male hodnoty, snubni prstynky vymeni za zradlo, nebo se to z nich vydre jinak, aby jim nezbylo vubec nic..Zase dalsi a totalni zbohatnuti, upevneni moci/kazdou krizi/ a zacne se znova..
  Zvatlani politiku,ekonomu a vsech, je jen komedie, kdy vsechno je lez, predstirani a podvod..Vlady a elity predstiraji a lide musi tez predstirat ,kdyz jsou nemilosrdne a bezohledne donuceni a treba i jit do dalsi valky..
  Se to opakuje ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, ale jaká je cesta z tohoto bludného kruhu? Nevěřím v nějaké kolektivní "uvědomění se"...

   Vymazat
  2. I KDYZ JE PRVNI NAVRH JAK Z TOHO JE OBSAZEN V NPV (NARODNICH ZAJMECH)

   budou je asi muset zkusit pochopit nejprve nasi intelektualove a zacit je propagovat u pana GR TV pry verejnopravni ve skutecnosti jeho soukrome TV.

   Pry ta svetova dan o ktere pise clanek bude snad 15%,jinak bude brzy maglajs.
   Nasi politici se nam malym zviratum,kteri dostavaji jen tretinu platu,museji se zadluzovat a VSICHNI I S CELAM STATEM systemu kapitalismu bez privlastku vychazejiciho z gangsterismu pujdou salamovou metodou na buben.

   BOHACI BUDOU BOHATSI,CHUDI CHUDSI UROKOVE SAZBY KLESAT

   A ten kdo si bude myslet,ze to bude donekonecna a bude tleskat,ze se nikdy nemel tak dobre,nebot to je na dluh se nakonec radosti posere!

   Vymazat
  3. Krtečku, intelektuálové je ten mor lidstva na zemi. Normální lidé by se řídily zákony přírody. Parazité se musí udržovat na minimu, jak se přemnoží je zle.

   Vymazat
 2. Je evidentní,že nadnárodní společnosti mají takovou moc,že
  zkorumpovat například vlády v závislých východních zemičkách,
  které jim prodali skoro veškerý průmysl,banky a vodu - není žádný problém. Proč asi ODS podporuje privatizaci vody a
  nevadí jí vývoz miliardových zisků z prodeje vody bez zdanění ze země ? Protože ODS pokažená zlodějinami na které si její příznivci už zvykli. Zkazili pochopitelně i
  státní správu a justici aby šly zlodějiny kluzce. I
  ti pokažení Štěchové,Špidlové ,Sobotkové a Pocheové z ČSSD
  to zlodějlům jistili. Fuj-nevolte ODS,ČSSD,TOP,Lidovce,STAN a Piráty. Jejich niové koalice jsou podvodné a mají zachránit chcípající TOP a Lidovce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tome

   kecas, korumpuje kazdej narod, proste jste vsichni nenazrani, osobne ja bejval taky pekna svine, ale ted kdyz to mam "za par" a jsem mimo toho tak trosku za vodou (to co bych chtel si za zadne penize nemohu koupit) tak jsem v klidu, a muzu vam vsem kazat moralku....ale sere mne to

   Vymazat
  2. Basosi,tak napis nam tu prihody jak jsi byl kdysi ta sfine,co?

   No a ja zeru uz ted hezke ponravy, kilo na hodinu,ty se toho v zelenem udelu asi nedockas ostatni pry ano,nebot ohlodane kosti pry zvitezi,takze napis kdo jsou to vlastne vsichni,aby bylo jasno,CO TY NA TO?

   Vymazat
  3. Vratit se do Ceska to musi clovek uplne zblbnout a nebo nezna doma situaci .V Americe je porad jeste ta nejlepsi moznost dozit v klidu (nevim cim ses zivil),vzdyt v Cesku je draz nezli v USA-prakticky ve vsem .A jednu radu, nerad tady a hlavne ne v tom smyslu "vy jste volove ,to jste si zavinili sami" Vzdyt i Havel vedel proc nechce emigranty zpet a ver ze to nebylo proto ze by se jich bal pro jejich cimanstvi ci IQ Pamatuj ze mluviti stribro a mlceti zlato

   Vymazat
  4. 3,39
   V zemi ukradené Indiánům NENÍ NIC,ZAČ BY STÁLO TAM ŽÍT!

   Vymazat
 3. Každá firma co podniká na území určitého státu by měla platit daně tomu státu. Tak se mi zdá že se Američané s těmi dluhy řítí do velkých problémů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A protože se naši vrcholní politici rozhodli, že budou tancovat jen s těmi z USA a téměř žádnými jinými, tak jedeme do průšvihu také. O to větší průšvih to bude tím, že si zavíráme jakákoliv zadní vrátka a vyvoláváme usilovně nenávist vůči Rusku, Číně a každému, kdo se USA znelíbil. Nevypadá to dobře. Někdy si říkám, že je dobře, že už nejsem nejmladší a třeba se toho průseru nedožiju...

   Vymazat
  2. Toto Přesně tak potom v tom bahně budeme s nimi bohužel fašistům z kavárny to je jedno ti jsou za vodou.

   Vymazat
 4. Pánové, čtěte pečlivě zdejší komentáře, k různým tématům. Já jsem došel k závěru, že se nedokážeme na ničem shodnout a nejde jen o různé názory a těm fandím,ale je tu velké ALE. Je mi líto, často tu bublá vzájemná provokace,závist,nenávist až násilí. Pokud si neuvědomíme, že tudy cesta nevede, tak nic nezměníme.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.