Reklama

neděle 20. června 2021

Petr Hampl: Proč se česká antiglobalistická opozice nesjednotí?

Petr Hampl a -rp-
18. 6. 2021  PrvníZprávy

Země směřuje k převzetí moci Piráty a jejich spojenci. A nemylme se, nový vítěz obdrží mandát zlikvidovat zbytky národní samostatnosti i zbytky demokracie, podniknout kroky k radikálnímu snížení životní úrovně a otevření země neomezené migraci.


Petr Hampl, nezávislý sociolog


Znovu a znovu dostávám otázku, proč se nesjednotí ty síly, které usilují o skutečnou opozici vůči globalistickým silám, píše Petr Hampl v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

S tím podnětem se dá jednoznačně souhlasit u pidistran, které mohou získat maximálně tisíce či desítky tisíc hlasů, a které v součtu mohou připravit SPD či KSČM o jeden nebo dva mandáty. Je to škoda, ale situaci v zemi to nijak zásadně nezmění.

Proč se ale dlouhodobě nepracuje na sjednocení nejrůznějších opozičních projektů a aktivit?

Za prvé. Je otázka, jestli by to vůbec bylo účelné. Každý politický směr a každá osobnost mají určitou schopnost přitahovat voliče, ale také určitou schopnost voliče odpuzovat. Každé politické spojenectví tedy znamená posílení i oslabení. A také stále nutnost řešit stále složitější organizační problémy.

Jako daleko účinnější než spojenectví absolutně všech se tedy jeví vytvoření dvou až tří antiglobalistických bloků (jako to vidíme např. v Itálii, kde spolupracují Salviniho Liga, Bratři Itálie a Forza Italia). Rozdělení by mohlo být podle ekonomického modelu (pravice, levice) nebo podle kulturních záležitostí (pohled na moderní vědu, medicínu, očkování atd.). Taková sestava by umožnila získat daleko větší politickou moc, vyžadovala by ovšem několik subjektů schopných získat aspoň 10% hlasů.

Za druhé. To, co vítězí, to není spojování, ale profesionalita, výborná organizace, schopnost nacházet mocenské spojence, média a peníze. Piráti jsou na cestě k ovládnutí země proto, že to zvládli. Ne proto, že by se spojili se Zelenými a Socialistickou solidaritou.

Za třetí. Nicméně i kdyby spojování výhodné bylo, ono se to stejně nedaří. Nejčastěji slyšíme o egoismu vůdců, chamtivosti (státní příspěvek) a špatných charakterových vlastnostech. V jednotlivých případech tomu tak může být. Jenže když se něco stane pokaždé, není to otázka vlastností jednotlivců. Je za tím něco systematického.

Můžeme najít jinou dobu nebo jinou zemi, kde se podařilo politickou opozici dlouhodobě sjednotit? Ať hledáme, jak hledáme – nic! Vypadá to, že sjednocení opozice je další sen typu utopického socialismu nebo utopického minimálního státu.

Co oproti tomu funguje, jsou krátkodobá spojenectví. Různé strany, směry a proudy zformují alianci – pro jedny volby, jednu bitvu, jednu válku. Habsburkové a Poláci společně rozdrtili Turky u Vídně, přičemž přesně o 100 let poté se Habsburkové podíleli na dělení Polska, tedy na likvidaci polské státnosti a rozdělení Polska na pruskou, ruskou a rakouskou zónu. Včerejší spojenec je zítřejší vítanou kořistí. Tak to v životě chodí. Nicméně v té jedné bitvě to fungovalo skvěle.

Petr Hampl: Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Je tedy dobře představitelné, že by bylo před volbami vytvořeno spojenectví s jasným cílem, jako např. vystoupení z EU, vypovězení paktu o uprchlících, vyvázání z mezinárodních ekonomických struktur nebo něco jiného. Jenže to naráží na ten drobný problém, že tu neexistuje žádná strana, hnutí ani skupina, která by se s SPD mohla spojit.

Pak to znamená, že místo spojování je čas tvrdě pracovat na vybudování organizací schopných do takového spojenectví něco přinést – ideologii, odhodlání, sítě aktivních členů, vlastní médium, schopnost získávat peníze… to jsou věci, které se počítají.

Bez toho jsou řeči o sjednocování ztraceným časem. Ale nejspíš je v lidské přirozenosti něco, co působí, že to mnozí budou zkoušet znova a znova. Sjednotit sto nul, a doufat, že tím vznikne síla.


33 komentářů :

 1. Deatomizace společnosti – nezbytnost pro naše bezpečí.

  Absence pospolitostního života (atomizace společnosti) dosáhla kolosálních rozměrů. Přesně takových, jakých je potřeba k postupnému, nenápadnému totálnímu ovládnutí společnosti, tedy i jejich jednotlivých členů a spolků. Mám za to, že by se např. Rozumní a SPD mohli stát pojítkem politických uskupení, které to ohrožení vnímají a chtějí s tím něco dělat. PAK TO NĚCO (deatomizaci) SPOLEČNĚ DĚLAT.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím proč si naši lidi nevšimli, s jakou radostí nás rozdrobují. Musím uznat, že se jim to daří. Už při odtržrní Slovenska jsem si vzpomněl na Svatoplukovy pruty.

   Vymazat
  2. Odpoved na tvoji otazku o nesjednoceni, najdes v kazdem veprine......

   Uz jsi nekdy videl prasata a svine stat klidne v rade u plneho koryta?

   Vymazat
  3. Ohledne Slovaku,

   od roku 1938 do 1945 "SLOVENSKY STAT" a od 93 "SlOVENCKA REPUBLIKA", tak se nediv a neplac, ono jim to dojde az se zase stanou " HORNIMY UHRY"

   Vymazat
  4. Rebele a ostatni.Zda se mi,ze vsechno intelektualstvo trpi chybou mysleni

   K zadnemu Sjednoceni "opozice" NIKDY dojit nemuze!

   NENI TOTIZ NA CEM.NARODNI ZAJMY OBCANU JSOU IGNOROVANY

   Vladne kakofonie zmaru.Na jinych webech jsem videl podopnou otazku od jineho indzenyra a jeho clanek uz tam operuje pani ANNA husita z KSH.

   CHCE NEKDY OBCANSTVO OPRAVDU ZVITEZIT VE VOLBACH?

   Ocividne i tam je nulovy zajem o takovou metu a cil a ceka se na povolebni sracky.
   Drazi intelektualove,chyba v mysleni,ze dojde k sjednoceni tzv.opozice vas vede do chimery uz 31 let.
   Zadna opozice bez spolecneho programu nemuze nikdy vzniknout a pane Rebele budete li tu porad opakovat svoje popisy jak to nejde,tak tu usnu nudou.
   Vy a ostatni se budete muset naucit opravdu bojovat za NARODNI ZAJMY ne volit porad stejne zmrdy a ocekavat jiny vysledek nez vase vyloupeni na plech.

   ZNOVU OPAKUJI:

   Ptejte se sami sebe co jsou vase lidove narodni zajmy a dejte je do diskuse.
   Pan Hampl musi vedet.pokud to jeste nevi co je to program obcanu volicu.

   NEZAPOMENTE:

   politicke subjekty vznikaji a zanikaji,ale lid a jeho Program bude vecny

   NO NI?

   Vymazat
  5. 14:13... Já si na poučku Rozděl a panuj vzpomenu pokaždé, když někdo nastolí třeskuté téma.
   Pravidelně jde o naprostou marginální, problém, který zajímá nepatrné promile občanů.
   Ale ihned naskočí celý národ a zuřivě řeší počet pohlaví, koncovky ženských příjmení, témat je nepřeberně. Ách jo.
   Co takhle se zamyslet nad tím, KDO tahá do veřejného prostoru tyhle blbiny ?

   Vymazat
  6. Paní Helenko,
   sám nevím odkud vítr vane, ale náhoda to není. Ne že by bylo všechno v pohodě, ale máte pravdu, jsou podsouvána malicherná témata a lidí to baští. Pěkně se na tom vyvztekají a tím se dav na čas uklidní. Nejvíc mne mrzí, že se snad záměrně pěstuje mezi obyčejnými lidmi závist a nenávist s s touto výbavou bude cesta ke sjednocení nemožná, naopak mám obavu, že poroste násilí. Vždyť stačí sledovat zdejší stránky, kolik je zde bezdůvodných urážek, provokací a zbytečných lží. Pokud si my v podzámčí necháme vnutit tento styl, tak na sjednocení zapomeňte a změna nebude podle nás, ale podle nich.

   Vymazat
  7. Helanov,i kdybychm vedeli a znali, kdo nam tu taha ty cagloviny

   tak pomuze to necemu?
   Nas cil,jako volicu a obcanu, by mel byt v obsazen v realizaci NARODNICH ZAJMU a tak dovolte,abych vam doporucil vcas zdiskutovat jejich realizaci a jejich postulaty nez vam t zakazou.
   Prvni bod hned, je obsahem programu SPD v nr 10,ale chybi na co pan OK SPD chce ztransformovat soucasny kapitalismus bez privlastku, skutecne.
   No napada me,ze jako aktivni lidova komentatorka by jste se na to mela v diskusi ptat a neco uplest.
   Pokud vam to neni jasne, budete muset vec dostudovat nebo se zeptat malych zvirat,jak to vlastne ma tu budoucnost vliv nebo taky ne!

   Vymazat
 2. Trefa do černého a T.Okamura už také pochopil, že musí raději posilovat SPD zevnitř, než se zkoušet spojovat s "nulami". Ono pořád platí, že:
  x + 0 = x
  ...jedná se o t.zv. "neutrální prvek" grupy :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jura To může být i hřebík do rakve SPD nebo snahy stranu zakázat už tady byly. A totalitní udavačský globální poskoci pyjáti s tím nebudou mít problém. Měly by se spojit všechny konzervativní strany nebo sami toho moc nezmůžeme. Jednoduše potřebujeme nějaké spojence.

   Vymazat
  2. Prosím Vás nesýčkujte, Piráti nevyhrají, tolik idiotů tu nemáme.

   Vymazat
  3. BUBO,

   Pirati a Stanisti, a ODS (doufam ze se k nim prida nas nejvetsi podvodnik Klaus) MUSI vyhrat, aby se ten pruser ve kterem jste dokoncil, a pak az tito parchanti budou zdiskretizovani, a vsichni humanitni studenti budou zametat ulice, tak si uvedomi, co jim tato troj- ci vice kombinace dalsich smejdu udealala, a...... no to ja uz tu nebudu, takze se vy vsicki mejte, jak jste si zaslouzili

   Vymazat
  4. Pan OK SPD musi uz delsi dobu vedet,ze ma zdejsi podporu sympatizantu

   problem je,ze tu nezavita a asi nevi jak ma svuj slaby program zesilit,jinak by o tom dal svym volicum vedet,kteri uz svuj PROGRAM CO PET MINUT DEKLARUJI!!.
   Cabliku SPD stejne bude tak nebo tak vygumovana a nema co ztratit.
   Budou li se tam ve vedeni krcit v koutecku a NEZASTUPOVAT sve volice,pak nezbyva,aby si volici dali sami inzerat,ze hledaji nove naprosto nebojacne polit.subjekty,kteri by si dokazaly osvojit JEJICH PROGRAM a ne nepotrebne zmetky ostatnich politiku,kteri ohlupeni GR TV se zakousli do koryt a jako on se jich uz pustit nechteji.

   PROGRAM NARODNICH ZAJMU JIM JE ASI TAKY U ZADKU

   a uz stejne ohlupeni a zubozeni volici tim tuplem ,potrebuji ty ovecky,ktere se vydaly do kapitalismu pro vlnu oholit,aby pak uvideli obrovacke dluhy,ktere budou platit jejich vnuci a oni prijdou i o vsechny ostrovy jako Recko a navic je pozabijeji C19 delta jak mysi!

   Vymazat
  5. Dej si bacha Basosi s tim propagovanim Piratu,oni prosadi svuj pseudokomunismus

   nove diktatury neomarxistu a ze pak pujdou do srotu a pod zem jak to kapitalisti s kazdym podpindostnikem VZDY udelaji tomu nikdy verit nebudou.
   Jsou uz vychvani na prvni priorite rizeni blbych ovcanu a tak to budou brat s potleskem,zatimco ty natahnes backory.
   Rozumime si certe, nebo tak zustanes a uz takovi dedci jako ty se nebudou dat predelat na skvele mala zvirata jako jsem JA!!
   Opakuj si pred spanim NARODNI ZAJMY a bud s nani a ne sracka,ktera to vzdala!

   Vymazat
  6. Basosi 20. června 2021 16:02, s tím Klausem se kolosálně pletete. Hádám, že ozvy na svoje komenty většinou nečtete.
   Z ponoru, který hrozí vyvolat vítězství Pirátů už nemusí být možné se vyhrabat. Český národ měl to štěstí, že byl schopen využít dvě historické příležitosti, dané První a Druhou světovou válkou. Měl k tomu osobnosti.
   Teď žádné skutečné osobnosti nevidět. Snad jen to, že MUDr. David přecejen SPD poněkud kultivuje. I když i toho stále ještě trápí komunistů mandelinka, možná i obtíž, se kterou prosazoval svou vědeckou aspiranturu.
   JiH

   Vymazat
 3. Chaos v mediálním světě je tím, co lidi, kteří se o politiku zajímají dezorientuje a deaktivuje. A to je samozřejmě cíl takových jako je Filaja, Langšádlová, Německá, Šláfenberg a vlastně všichni ti kteří poslouchají nemocnou západní "demokracii", kteří vyrábí vb spoluprací s CIA takové zmetky, jako jsou Vrbětice a mlčí o připravovaných převratech v neposlušných státech jako je Rusko, Bělorusko, ale i Slovensko a Česko. Zlikvidovat Zemana, to je jedna z předzvěstí a příprava převratu i u nás.

  OdpovědětVymazat
 4. Lubomír Volný - zítřek může být prvním dnem boje o svobodu. Buďte připraveni. Bez boje se nevzdáme https://www.youtube.com/watch?v=hRDpOGVSE3I

  OdpovědětVymazat
 5. Vyhřeznutí společnosti může nastat po vįtězství Pirátů a je to strmý proud po opuštění socialistické morálky a pracovitosti pro celé Československo.Piráty volí společnost chechtáků a nýmandů ,tak jak velí demokracie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spartaku uz jsi zvolil pana doktora Skalu za noveho predsedu

   nebo tu budes donekonecna psat,ze pojedes jak lumik do propasti KSCM zapomneni.
   Uz jste se tam v podpalubi osvojili NARODNI ZAJMY?
   Pani Konecna,vas poslanec do parlamentu EU pry navrhuje dat do Narodnich zajmu vyhubeni C 19 zabijakem bacilu SPUTNIKEM "V"a co vy chcete se dat ukrizovat jako ten otrok Spartak,nebo jak to s vami bude?

   Vymazat
 6. Tatran - moje řeč. Sám bych to tak přesně formulovat neuměl.

  OdpovědětVymazat
 7. Pijáti a Spolu rozhodně nekopou za GP, ale posluhují americké elitě a to je diametrální rozdíl. Pod taktovkou GP je pouze SPD a Zeman a ti to nevytrhnou. Stačí si poslechnout Volného, aby člověk okamžitě pochopil, že i on kope za americkou elitu. pokud by byl řízen GP, nebude proti SPD.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. menhiro 20. června 2021 15:43, pan Volný, zdá se mi, je posedlý sám sebou a napadnout ho mohlo cokoli. JiH

   Vymazat
  2. 15:43... Jeden takový jako Volný už tady byl, jmenoval se Černoch. Dneska po něm neštěkne pes.

   Vymazat
 8. Jepotřeba rozlišovat pojmy spojení a sjednocení.Např Švýcarsko není sjednocení, ale spojeno (spřaženo).Je potřeba se spojovat, nikoliv sjednocování.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prestan tu poucovat Rebele o SCHEIZU,to ze to jsou "sprisahanci" vime

   ale nevime proc tu spolecne s nami nepropagujes NASE NARODNI ZAJMY ve forme NPV?.
   To tu vysvetli a ne,aby jsi beze slova zalezl a mlcel.
   To ti bude k nicemu!A tvoje vesnice snu nikdy nevznikne!

   Vymazat
  2. Krtečku,
   obdivuji Váši angažovanost, ale příště používejte " ICH " formu.

   Vymazat
  3. Adonisi,presto,ze jste jako ICH ohlupovan 31 let a budete dal podvaden

   pak se vam samemu ICH forma hodi.
   Mi ne,radsi napiste proc nechcete zmenu rezimu jak o tom pise OK SPD,pricemz JA propaguji SOLIDARNI STAT,vy si muzete delat dal co chcete a prozatim jste nedokazal napsat na co tedy chcete zmenit ten nynejsi system a stat a nenavysujte se,ze to vite vy to NEVITE a tak do te diry sebou netahejte ostatni,nebo laskave napiste sve komentare k jednotlivym bodum NARODNICH ZAJMU,coz jste doposud ignoroval.

   Klidne me obdivujte,ale to mi chleba ani vam ani mi neda valecniku.
   NO NI?

   Vymazat
  4. Pane Krtečku,
   Já (ich) jsem raději, když se každý mluví sám za sebe. Potom teprve se rozhodne zda dohromady sladíme své požadavky a cíle, když se to povede, teprve pak lze říci "my", Trochu to vypadá, jako vsouvání myšlenek druhým a vystupování jejich jménem. Co se tyká SPD, tak mi vyhovuje důraz na vlastenectví a referendum. Nechci někoho agitovat, právě naopak.
   Jsem co jsem, ale nejsem válečník.

   Vymazat
 9. Jepotřeba rozlišovat pojmy spojení a sjednocení.Např Švýcarsko není sjednocení, ale spojeno (spřaženo).Je potřeba se spojovat, nikoliv sjednocování.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uz jsis Rebele tuztickou zapsal za usi NARODNI ZAJMY?

   Tak kdyz ano ,tak nam tu napis k nim diskusi a to K JEDNOTLIVYM BODUM, jinak radsi propaguj,abychom prejali okamzite Svycarskou Ustavu a podali pak zadost o nasi kolonizaci Svycarskem na dalsi kantony Svycarska!?
   NO NI?

   Vymazat
 10. Od pana Hampla úvaha, která má hloubku, jaká si zaslouží respekt hodný uplatnění v praktické politice pronárodních sil. JiH

  OdpovědětVymazat
 11. Volný to řekl v Parlamentu jasně. SPD i KSČM mohli zabránit nezákonným vládním opatřením a neudělaly to. Okamura musí být uplacen, protože je s ním často rozhovor v naší pravdomluvné ČT. Nepostavil se na obranu Volného kvůli rouškám. A ví, že je to nezákonné nařízení. Vlezl do zadku deepstate. O KSČM je škoda mluvit.
  https://www.protiproud.cz/politika/5852-lzi-ministra-vojtecha-apartheid-je-tu-v-plne-parade-vcerejsi-demonstrace-za-svobodu-nas-vsech-zbabelost-poslancu-selhali-temer-vsichni-bez-iluzi-a-duvery-nebudeme-je-volit-cest-vyjimkam.htm

  OdpovědětVymazat
 12. anonyme 20. června 2021 20:33, vy budete z těch veleduchů, kteří se budou šťourat v zákonnosti či nezákonnosti těch nebo oněch karanténních opatření, když z podstaty jsou všechny ty protesty o pohodlíčku, politických bodech, tlaku na náhrady a o právnických prebendách. Však na tom rajtujte. O to víc si připlatíte, o to víc se vystavujete zdravotnímu riziku. Vím, zbytečně se s tím píšu, že jste zaslepenec, to si nepřipustíte. JiH

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.