Reklama

čtvrtek 17. června 2021

Proč Jalta II? Nový světový řád se formuje - první část

Thierry Meyssan
17.6.2021 VoltairNet, překlad Zvědavec 

Spojené státy nejsou supervelmocí, kterou chtěly být. Utrpěla hroznou vojenskou porážku v Sýrii i se stovkou svých spojenců. I když nadále klamou sami sebe, přišel čas zúčtování. Aby Washington přežil, nezbývá než se spojit s jedním ze svých protivníků. Rusko nebo Čína? To je otázka.

(Na přípravném setkání G7, 3. května 2021, ministři zahraničí USA a Velké Británie Antonius Blinken a Dominic Raab navrhli, že Západ bude bojovat proti Rusku i Číně. Ale toto je úplně jiný scénář než ten, který by měl být realizován.)

Na přípravném setkání G7, 3. května 2021, ministři zahraničí USA a Velké Británie Antonius Blinken a Dominic Raab navrhli, že Západ bude bojovat proti Rusku i Číně. Ale toto je úplně jiný scénář než ten, který by měl být realizován.

Nemůžeme žít ve společnosti bez pravidel. Jsou-li nespravedlivá, vzbouříme se a změníme je. To je nevyhnutelné, protože to, co se někdy zdá být správné, nemusí být nutně správné jindy. V každém případě potřebujeme řád, jinak se každý stane nepřítelem každého. To, co platí pro jednotlivce, platí také pro národy.

V roce 1945 položila konference v Jaltě základy rozdělení světa na zóny vlivu tří velkých vítězů druhé světové války: USA, Spojeného království a především Sovětského svazu. Během Studené Války každá strana veřejně urazila druhou, ale vždy se dostali k vyjednávání. Historický výzkum ukázal, že ačkoli v každém okamžiku se dohoda mohla proměnit v konfrontaci, invektivy měly spíše vnitřně zpevnit každou ze stran, než ublížit soupeři/partnerovi.

Tento systém nebyl nikdy zpochybněn. Trval až do zániku SSSR v roce 1991. Od té doby Spojené státy prohlašovaly, že jsou jedinou supervelmocí schopnou organizovat svět. Neuspěli. Při mnoha příležitostech se Čína a Rusko-dědic SSSR - pokusily přeskupit šachovnici. Ani oni neuspěli, ale stále postupovali vpřed. Spojené království, které vstoupilo do Evropské unie během Studené Války, ji nechalo znovu soutěžit ("Globální Británie"). Neexistují tedy již tři, ale čtyři síly, které usilují o sdílení světa.

Po zmatku v letech 1991-2021, od "Pouštní bouře" po "přetvoření širšího Blízkého východu", se ambice Spojených států v Sýrii rozpadly. Trvalo několik let, než přiznaly porážku. Ruské armády mají nyní mnohem pokročilejší zbraně a čínská armáda má mnohem kvalifikovanější personál. Washington naléhavě potřebuje vzít na vědomí realitu a přijmout dohodu, jinak ztratí všechno. Už nejde o výpočet toho, co je pro něj nejlepší, ale o to, aby vše přežilo.

Spojenci Spojených států nevnímali význam vojenské katastrofy v Sýrii. Přetrvávají ve lhaní a interpretaci tohoto velkého konfliktu, zahrnující ještě více států než druhá světová válka, jako "občanské" války v malé, vzdálené zemi. Bude proto pro ně obzvláště obtížné vyhovět kaskádovému ústupu Washingtonu.

Jalta II je pro Spojené království poslední šancí. Bývalá "říše, na kterou slunce nikdy nezapadá", již nemá vojenské prostředky k naplnění svých ambicí. Ale stále má výjimečné know-how a nevyčerpatelný cynismus ("Zrádný Albion"). Bude se účastnit jakékoli dohody, pokud to zaručí výplatu. Jde ve stopách americké administrativy a využívá jejich společné kultury a pevných sítí vlivu. Společnost Pilgrim's Society, která byla velmi přítomná v době první Obamovy administrativy, je zpět v Bílém domě.

Rusko není SSSR, kde jen málo vůdců bylo Rusů. Neusiluje o triumf ideologie. Jeho zahraniční politika není založena na vágní "geopolitické" teorii, ale na projekci její silné osobnosti. Je připraveno poněkud zanedbávat své zájmy, ale nikoliv popírat samo sebe.

Čína prošla dlouhou cestu, aniž by někomu dlužila, a zejména ne těm, kteří ji zničili na začátku 20.století. Hodlá především obnovit svůj regionální vliv a obchodovat se zbytkem světa. Ví, jak čekat, ale není připravena učinit žádné ústupky. Dnes je spojencem Ruska, ale vzpomíná si na svou roli během kolonizace a nevzdala se svých územních nároků na východní Sibiř.

Stručně řečeno, každá ze čtyř hlavních mocností jedná podle různé logiky a sleduje různé cíle. To usnadňuje dosažení dohody, ale je obtížnější ji pak udržet.

Pentagon jmenoval pracovní skupinu, aby zvážila možné možnosti jednání s Čínou( DoD China Task Force), které se obává více než Ruska. Jestliže se Peking naplno vrátí do své regionální zóny vlivu, učiní tak na úkor pozic Washingtonu v Asii. Bílý dům zorganizoval přísně tajnou pracovní skupinu, aby zvážil možné nové postupy. První skupina vydala svou zprávu, která byla utajena. Nikdo neví, zda druhá skupina dokončila svou práci nebo ne.

Právě tato skupina dohlíží na osud Spojených států. Její složení samo o sobě je tajné. Její členové jsou zjevně silnější než senilní prezident. Skupina hraje ústřední rozhodovací úlohu srovnatelnou s úlohou národní skupiny pro rozvoj energetické politiky (NEPD) během Bushovy-Cheneyovy administrativy.

V tuto chvíli není jasné, zda tato skupina představuje politické cíle a/nebo finanční zájmy. V každém případě je jasné, že globální Finance ovlivňují jak NATO, tak Bílý dům. Nesnaží se měnit spojenectví, ale spíše mít informace potřebné k tomu, aby se těmto změnám přizpůsobily v zákulisí a zachovaly si své sociální postavení.

Pohyby různých zvláštních vyslanců Washingtonu naznačují, že Bidenova administrativa se již rozhodla obnovit bipolaritu studené války. To je jediný způsob, jak se Washington vyhnout válce proti rusko-čínské alianci, kterou by pravděpodobně nepřežil.

Tato možnost znamená, že Washington se zavazuje bránit integritu ruské Sibiři proti Číně a že Moskva recipročně hájí americké základny a majetky, které se nachází v Čínské zóně vlivu.

Tato možnost předpokládá, že Washington uznává čínské ekonomické prvenství ve světě. Ponechává mu však možnost být politicky "Středním královstvím" tak, aby se nikdy nestalo světovou velmocí v plném smyslu.

Jediným skutečným poraženým by byla Čína, stále zbavená části svého pásma vlivu a politicky uzavřená. Nicméně, aby byla uklidněna, prozatím, může dovolit znovuspojení s Tchaj-wanem, což bude think-tank Pentagonu považovat na chvíli za "ne-podstatné" pro USA.

Je důležité si uvědomit, že hlavní překážka pro USA je mentální. Od roku 2001 je Washington přesvědčen, že nestabilita pracuje v jeho prospěch. Proto nestydatě vybavuje džihádisty po celém světě, čímž implementuje strategii Rumsfeld / Cebrowski. Koncept dohody typu Jalta je však naopak sázkou na stabilitu, což Moskva káže už dvě desetiletí.

Prezident má v plánu setkat se se svými Britskými partnery k posílení jejich spojenectví na platformě Atlantické Charty; pak spojit své hlavní spojence pro G7: a konečně setkat se svými vojenskými a civilními spojenci v NATO a Evropské Unii. Teprve poté, co se ujistí o loajalitě všeho, se 16. června v Ženevě setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

To vše je paradoxní, protože Bidenova administrativa dělá přesně to, v čem bylo Trumpově administrativě bráněno. Čtyři roky byly zbytečné.

(Pokračování...)

23 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8/50
   Tak to maj fajn.
   A co ty, volečku, kam ty se schováš, do jakého kanálu, bys přečkal do toho restartu?

   Vymazat
  2. Jasně mají i vesmírné křižníky a stíhačky tie fighter ale jen ve filmu Star Wars. Realitě se lhaním neubráníš.

   Vymazat
  3. Milý pane Montiblbe,
   dopřejte si studijní exkurzi do Černobylu, vemte sebou gaygenmülera, změřte radiaci a potom se zamyslete, jak je země v pořádku po 30ti letech.

   Vymazat
  4. Montiexot, netuší, že lze vyvolat zemětřesení, ti kluci v podzemí prostě nevylezou nahoru a co je tam může potkat nechám na fantazii čtenářů. Od problémů s tlakem hornin, tlakovou vodou, po vyvolání magmatu... Nechtěl bych tam být v době pohromy.

   Vymazat
  5. Konečně se dozvídám co je onen Montisan zač. Žertéř nebo cvok. JiH

   Vymazat
  6. Montisan je především čistý fašoun.

   Vymazat
  7. Ja bych nespojoval NSDAP (Narodne socialisticka strana -predchudce nasi KSC ) s idioty kteri zde stekaji bez paty a hlavy.Ono za slovo fasoun se da schovat cokoliv podobne jako dnes staci v Cesku, dle seoudkyne nazor prokuratora staci k vyneseni rozsudku ,ne tedy dukazy ale nazory JEJIC vlezdoprdelnika .
   Proste hnuj kam jen oko dohledne a volu raj to na zemi

   Vymazat
  8. NSDAP není žádnou předchůdkyní KSČ! Co to píšete za voloviny? NSDAP (Národně sociální německá dělnická strana) v čele s Hitlerem byla živena právě proto, aby s německými komunisty zatočila. Což se nakonec stalo, ale jak víme, tím to neskončilo.

   Vymazat
  9. Blbost, komuniste prevzali od nacistu prakticky celou agendu vcetne normativu, soudu, vezenskeho systemu a celeho systemu ,neb byl velice dobre propracovany .Dokonce dnes verejne opevuji Brauna ktery postavil vsechny rakety ktere Amerika mela Proc stale lhat kdyz fakta stejne jsou fakta .Nevim co je antisemitismus ,asi jakakoliv zminka o nich . A to ze ti dva klauni jsou ze stejneho predka a zpivaji v zajmu Israhele je pouze jen pravda .Chapu ale ,ze nemas zajem o problemy ,prave s nimi ,neb sedi vsude kam oko pohledne a diktuji a intrikuji prakticky cely nas zivot .Nebavi mne porad resit holokaust kdyz sami vrazdi verejne odpurce a kdo se nehodi do kramu. A to ze sexuelni problem asi maji v genech se proste zamaznutim nevyresi,je to verejna zalezitost a zamaznout se neda Shalom

   Vymazat
  10. jozine 18. června 2021 17:16, nemile překvapujete naprostou neschopností vzít v úvahu sled historických událostí. Pokud vůbec o nich ráčíte alespoň to nejnutnější vědět. JiH

   Vymazat
 2. Montisan a co tam hluboko pod zemí dýchají, kolik tam asi žije lidí, kdo se stará o infrastrukturu těch tvých báječných vysněných měst troglodytů? Bez slunce a denního světla se dlouhodobě přežít nedá a mnoho jinách důvodů. Jsi snílek, který hltá Tadesco. To máš marný...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9,25
   Tohle a podobný kokotiny tady tapetuje od nepaměti,Vygum!

   Vymazat
  2. No, on zase tak úplně nekecá. Fakt je, že FEMA zbudovala, kromě koncentráků pro deset mega, v podzemí nějakých hor - už se mi vykouřilo pod kterými - všelicos. Jsem po noční a línej to hledat i psát, tak si naťukněte FEMA a pak klikejte furt dál, někde na to narazíte.

   Vymazat
  3. 9,41
   Že něco takovýho možná existuje je věc jedna,ale to,že přežijí jen amiokupanti je zhovadilost na N-tou!

   Vymazat
 3. 8,50 Kam až vede bezmezný obdiv USA !

  OdpovědětVymazat
 4. Včera na ČT24 bol každý komentátor summitu montisan. Iných ani do telky nepozvú. Žijeme už v matrixe ? Odkedy? Dokedy ? Toť otázka.

  OdpovědětVymazat
 5. Amíci utrpěli porážku všude a situaci ještě zhoršili . Hlavně z hlediska Evropy.
  Svými potrhlými agresemi uvedli do pohybu masy lidí. Masy pořádně n@sraných lidí, neb muslim to bere křesťan jako křesťan. My ostatně je tak bereme taky.
  Jedině co se jim povedlo, byla záchrana kuvajtského monarchy.
  Ani to neučinili z dobrého srdéčka, ale potřebují ty zkorumpované sunitské monarchy jako kladivo na nenáviděný šiítský Írán.
  A tak se vlídně přehlédne, když princ MbS uřízne novináři hlavu motorovou pilou. A hlasitě se kvičí, když jiný novinář skončí v base.

  OdpovědětVymazat
 6. Článok poskytuje výbornú analýzu sebaklamu Západu. Kým však dolár bude vládnuť svetu, budú mať Spojené štáty dostatok lokajov pri každom " dobrodružstve ", aj keby boli v úplnom rozklade. Európa je tým oporným stĺpom všetkých ilúzií a plánov našeho hegemóna. Bidet vie, prečo uistil spojencov o podpore USA. Bez Európy by vláda hegemóna dávno skončila.

  OdpovědětVymazat
 7. To jako si myslíte, že by Jelstoun zůstal v klidu? Jde z něj strach už tak jak je, ne to po Carbombě kdekoliv v emerice.

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.