Reklama

pátek 11. června 2021

Projev prezidenta republiky na tiskové konferenci při pracovní návštěvě v Rakousku

Miloš Zeman

11. 6. 2021 (Kancelář prezidenta republiky 10. června 2021)

Vážený pane prezidente, milý Sašo,

děkuji za Tvoje laskavé pozvání do Vídně. Přijel jsem sem rád jako vždy. Těším se z našeho přátelství, ze vzájemného porozumění a, jak jsi sám řekl, když občas, viz jaderná energetika, máme různé názory, což je v demokracii obvyklé, je dobré argumentovat, zbavit se na obou stranách ideologických bariér a vzájemně si vycházet vstříc.

¨

Protože pan prezident už většinu našich témat, která jsme teď probírali, zmínil, dovolte mi, abych ho ještě doplnil.

Včera jsem se sešel se svými dlouholetými přáteli, s Franzem Vranitzkym, Heinzem Fischerem a také s panem Harantem, který velmi pomáhá české menšině ve Vídni.

Víte, pane prezidente, já jsem se v poslední době vrhl na otevírání Českých domů. Otevřel jsem Český dům v Jeruzalémě. Pak jsem otevřel Český dům v Bratislavě a na pozvání prezidenta Vučiće pojedu letos na podzim otevírat Český dům do Bělehradu. Vy jistě víte, kam směřuji, bylo by krásné, a shodli jsme se na tom i s panem Harantem, kdybychom časem měli Český dům i ve Vídni, protože ve Vídni byla tak velká česká menšina, že se o Vídni říkalo, že je to druhé největší české město.

Dalším tématem, které jste už rovněž zmínil, je ekonomická spolupráce. Zde bych jenom doplnil, že v České republice působí čtrnáct set padesát rakouských firem, a to velice úspěšně. V Rakousku je několik set českých firem, takže máme co dohánět.

Co se týče problémů dopravní infrastruktury, tak bych jenom konstatoval, že se konečně pohnuly ledy a že dálnice mezi Lincem a Českými Budějovicemi je v plném proudu a bude ukončena možná i o něco dříve, než rakouská strana ze své strany dorazí na hranice.

Na druhé straně je jistě chyba, a já ji sebekriticky přiznávám, že jsme dosud nepokročili z naší strany ve stavbě dálnice Brno-Vídeň, sice se teď řeší obchvat Mikulova, který má být součástí této dálnice, ale teď přijde bomba, pane prezidente, pan ministr dopravy mi sdělil, že jsou to ekologičtí aktivisté z české strany, kteří brání z ne zcela pochopitelných důvodů stavbě dálnice, a to zejména v úseku Novomlýnské nádrže. Možná, že by bylo dobré, kdybychom se poradili, svolali schůzku našich expertů, protože je nepochybně naším společným zájmem, aby tato dálnice byla co nejdříve dokončena, a samozřejmě totéž se týká i vysokorychlostní železnice, kterou jste zmínil.

Posledním problémem, a nebudu mluvit o jaderné energetice, je vodní koridor Dunaj-Odra-Labe. Chtěl bych vás informovat, že česká vláda nedávno jednomyslně schválila tento projekt. Jsem rád, že i polská vláda, osobně polský prezident, k tomu vyjádřili svůj souhlas. Chápu, že jsou určité pochybnosti na straně rakouské. A ty by bylo opět dobré řešit v přátelské, veskrze demokratické diskuzi. Vy jste se mě ptal, pane prezidente, jak dlouho je tento projekt diskutován, a já jsem Vám odpověděl, že od čtrnáctého století, protože jeho prvním autorem byl císař Karel IV. Pak, mimo jiné, to bylo začleněno v roce 1902 do vodocestného zákona Františka Josefa I., podporoval to český podnikatel Tomáš Baťa, a teď jsem v této dobré společnosti i já. Takže vím, že to naráží na určité problémy, ale dodal bych jenom stručně dva argumenty.

Zaprvé, máme zde Green Deal for Europe a do toho zeleného údělu patří také vodní doprava. A zadruhé, tento koridor není jen pouze za účelem vodní dopravy, ale také za účelem zavlažování jižní Moravy jako největší zemědělské oblasti České republiky.

Vážím si nezávislé zahraniční politiky Rakouska. Oba dva naše státy shodně vyvěsily izraelskou vlajku, chtěl bych Vám za to poděkovat. Oceňuji Váš vyvážený postoj k Ruské federaci a, jak jsme o tom dnes diskutovali, nechuť k obnovování studenoválečnické atmosféry. Plně souhlasím s Vaším názorem, že i Rusko a zejména ruská Evropa patří do Evropy a že je neproduktivní Rusko z Evropy vylučovat a bránit se jednání s ním.

A dovolte mi ještě jednu závěrečnou a velmi přátelskou poznámku, pane prezidente, milý Sašo, uvedl jste, že jsem se setkával s bývalým prezidentem, bývalým kancléřem, které oba pokládám za své přátele, budu si nesmírně vážit, když i Vy mě zahrnete do okruhu svých přátel.

Děkuji.

Miloš Zeman, prezident republiky, Vídeň, 10. června 2021

46 komentářů :

 1. Na rozdíl od Serehnátu v čele s KUTYAKÁKYM Pepkem Vyskočem má pan prezident mozek a nerecituje předem sesmolené 3,14tchoviny z havlostoky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Ave já Tohle třeba ano ale podpora pučistce z Běloruska to opravdu ne.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. 11,32
   11,33
   Tvoje F73 tě přímo předurčuje k nepochopení VŠEHO!!!!!

   Vymazat
  5. Dle presidenta si nejaky aktivisti delaji co chteji..
   A experti to musi resit ?? I ty rakousky.
   Bezva napad. Co asi maji udelat , kdyz vlada nemuze nic nez o tom zvanit..
   Tedy jako partner jsme vostudne nespolehlivi, musi se jevit Rakousku a jeho firmam..
   Zatimco spolehlive financujeme teroristicke gangy belorusu a ukrajincu..Skladujeme munici a zbrane a bomby pro obchodnika s smrti s syrskymi Isis..
   Kde Usa bojuje prave s nimi..

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Inde,

   mas pravdu, nerikej ze si cech, staci jen kdyz se na tebe podivaji, a uvidi odkud jsi, vola z chlivka pozna kazdej....helevole a co vlastne Zeman proved? pouci mne

   Vymazat
  2. Nepoučí. On tu s IQ troglodita jen provokuje.

   Vymazat
  3. 13,56
   Jak dlouho ještě tady ten havloodpad bude smrdět?

   Vymazat
 3. Radši už nic neotevírej, erární kasa je už takhle dost vyžraná.

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12,01
   Udavače Havla si i amiokupant VÁŽÍ TAK,ŽE JE VOŽRALÁ BUSTA JE NA TRVALO ZA ZÁVĚSEM NĚKDE V CHODBĚ!!!!.-)

   Vymazat
  2. hele Behno,

   nemusis mi vysvetlovat Zemanovy blabolky, ostudu sice neudelal cesku, ale sobe, a take se ti omlouvam, s tim jeho lezdoprelkovani ohledne Levanty, ale ted to zacina byt v mode, jako protivaha Francouzum, ale ver mi ono to prejde- jeste se ti omlouvam, nejsi vul, ale trosku pripitomelej

   Vymazat
 5. Po cinkání jsem říkal aby chytráci nic nevymýšlely, vzaly Rakouskou ústavu a zákony, místo Rakousko napsaly Československo a mohlo to normálně fungovat. To se ovšem nehodilo do krámu parazitům, co na tu chvíli čekaly dlouho. Už měly všechno domluvené se světovými parazity.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12,30
   K tomu nebyl udavač Havel placen a západními sráči oprávněn.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. 14,10
   Rusko je zaostalé podle tebe ty sráči...a amiokupant z něk pořád sere v síni???Proč?!!!!

   Vymazat
  4. pradědo, vy musíte být nedospělý. Při televizní besedě Tigrida s Mlynářem v prosinci roku 1989 Mlynář vzpomněl, že v rakouských nemocnicích byly podle movitosti tři různé způsoby péče. Prý de s tím nedokázali srovnat hlavně disidenti z Československa. Lidi v Rakousku byli podle majetku rozdělení do tří skupin. Do které byste patřil vy, moudrý pradědo?

   Vymazat
  5. Milý neznámý, oba pány jsem znal jen z vysílání Svobodné Evropy. Tehdy to bylo poprvé na vlastní oči, resp. uši. Ten rozhovor by se měl každý rok opakovat, aby každý věděl, jak naletěl. Jistě nebudu sám, kdo pamatuje. Pokud jste to viděl, a nechcete to vzpomínat, jste vlastizrádce.

   Vymazat
  6. Icognito samozřejmě pro to nejsem, ale podobné to bylo za každého režimu. Nebo si myslíte, že je stav státu lepší než v Rakousku? Mě táta říkal: Špatné musíš zrušit a dobré vylepšit. Já jsem necinkal a co příjde jsem tak nějak věděl. Návrat není pokrok.

   Vymazat
 6. Tak dalo by se říct,že tady tento přístup je ukázkou toho, jak by měly vypadat vztahy mezi sousedy, i obecně národy. Přestože se v Rakousku najde dost lidí, kteří mají obavy z našich jaderných elektráren, přece jen máme dost dalších, a neméně důležitých společných zájmů.V tomto ohledu mne dost mrzí, že se nešlo domluvit s Polskem ohledně problému úbytku spodních vod v oblasti okolo dolu Turow. Je naprosto nešťastné že to došlo před soud a ještě se do toho montuje EK.
  Samozřejmě abych prezidenta jen nechválil, nesdílím jeho nadšení z DOL, a nechápu taky jeho postoj k běloruským volbám, a osobě Tichanovské. Vždyť sám jednou v minulosti prohlásil, že politik, tím spíš vrcholný, by měl mít pro výkon své funkce( např. prezident, nebo ministr) nějakou kvalifikaci.
  Ale obecně, lze tuto prezidentovu návštěvu a její výsledek hodnotit, i na základě výše publikovaného projevu, kladně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vymohl Zeman v Rakousku příslib od jejich firem, že budou platit Čechům v Česku srovnatelné mzdy jako u nich doma? Takovou ohleduplnost ke svým voličům nelze od demokrata čekat.

   Vymazat
 7. Nechápu postoj prezidenta k paní, podle pana Vystrčila vítězce prezidentských voleb se svými 2% hlasů v Bělorusku. Buď podlehl nátlaku a nebo že bych měl číst něco mezi řádky? Ale ať koukám jak koukám...VIP 🥴

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, ani já to nemůžu pochopit a moc mě to na prezidenta mrzí!

   Vymazat
  2. Zeman je na nohy. Milá paní samozvaná prezidentka doporučovala svým příznivcům, agresivním demonstrantům v Minsku, lámat běloruským policajtům nohy v kolenou. Po takovém úrazu už pravděpodobně bude člověk invalidou nadosmrti. Zeman a paní v bílém si jistě rozuměli.

   Vymazat
  3. Prezidentův projev ve Vídni plus ,
   Přijetí Světlany minus.
   Nepochopil jsem proč.

   Vymazat
 8. sissi 11. června 2021 15:36, pan prezident zřejmě předpokládá, že madam Cichanouská může i v Bělorusku otevřít „ostrůvky pozitivní deviace“, které sám už v roce 1989 u nás prozíravě prognózoval. Pak ani v Bělorusku nebudou mít zbytečné problémy se správou národního majetku. Pan prezident má nesporně dost zkušeností, aby té dámě právě v tom uměl poradit. Proto to přijetí. Kam se hrabe, i s tím klíčem, pan Vystrčil. JiH

  OdpovědětVymazat
 9. Prezident přijímá kdejakého poskoka USA,takže je také poskokem USA.

  OdpovědětVymazat
 10. Lukáši 11. června 2021 18:23, po pravdě, za současné konstelace je to jediná možnost, jak kompenzovat vliv Spolkové republiky Německo. Když už natolik musíme patřit na Západ, že? JiH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. adonis 12. června 2021 18:57, tuším, že musíme. Když nechceme obtěžovat a koledovat si o internacionální pomoc. JiH

   Vymazat
 11. praděda11. června 2021 12:30
  Po cinkání jsem říkal aby chytráci nic nevymýšlely, vzaly Rakouskou ústavu a zákony, místo Rakousko napsaly Československo a mohlo to normálně fungovat. To se ovšem nehodilo do krámu parazitům, co na tu chvíli čekaly dlouho. Už měly všechno domluvené se světovými parazity.
  Jsem také praděda a měl jsem naprosto stejnou myšlenku. Bohužel nedostudovaný Kalvoda a spol. by neměli "práci".

  OdpovědětVymazat
 12. Tento proslov presidenta si Vážím ale co to bylo za blábol s žebračkou Cichanovskou- to že byl presidenta Zeman nevéřím

  OdpovědětVymazat
 13. V projevu mimo jine....."prvnim autorem byl Karel IV, potom zacleneno do vodocestneho zakona Frantiska Josefa I.,potom podporoval cesky podnikatel Bata a ted jsem v teto dobre spolecnosti i ja"..
  Vskutku spolecnost..Pochvaluje si Zeman.
  Kdo ty kecy , vyrabi a schvaluje a pan president by mel vedet, zvlaste kdyz mluvi do Rakouska, ze Franz Josef byl sileny valecny zlocinec, habsburkove zakazani v Rakousku v 1918 a vyhnani a myslim slechtictvi zruseno..
  Batu jako spolecnika koporacniho fuhrera by si obyc lide sotva nekdy vybrali...

  OdpovědětVymazat
 14. Pawe +, pánové, státnické projevy nemohou zahrnovat expertní analýzu. Jsou jen zdvořilostní návštěvou na předjednaná témata.
  U každé opozice, v kterékoliv zemi je důležitý tok peněz na její podporu. Možná Zeman nabídl Cichanovské Prahu jako centrum jejich odporu, aby to naše BIS zjistila. Nebylo by to vtipné?

  OdpovědětVymazat
 15. Paw 12. června 2021 7:48 to, že Rakousko-Uherská monarchie měla vodocestný zákon, kterým prosazovala vodní dopravu nijak nedegraduje skutečnost, že císař František Josef I. požehnal vstup do války, která se stala světovou. JiH

  OdpovědětVymazat
 16. Unknown 12. června 2021 7:49 napsal:

  12"35
  Jen blb jako ty,se může o vlastence paní Cichanouské tak vyjádřit, stejná bojovnice proti rudým darebákum, jako pan Havel.
  Lukaenko, Putin, dva poslední despotičti vládci v Evropě,jejich konec neodvratně blíží.

  Zachtělo se mi takhle mu odpovědět:

  Unknowne 12. června 2021 7:49, máte pravdu. Paní Cichanouská je stejný produkt „západních“ manipulátorů, jako ten váš úslužný, cizákům poklonkující pan Havel. Pokud by proti „rudým darebákům“ měla mít, ta dáma, stejný úspěch, přijdou Bělorusové o národní majetek, zadluží se biliony, budou jim znehodnoceny a znehodnocovány úspory a upadnou do úplného područí cizího kapitálu. Za jak pro koho dostupné a nejisté pozlátko vašich představ o blahobytu. Boží prostoto, která si na špičku nosu nevídí, umí leda hloupě nadávat, ale neumí řádně zapsat ani čas. JiH

  OdpovědětVymazat
 17. Zeman je svůj a na názory ostatních nehledí. Je známo ,že je ostrým kritikem levicových diktátorů jako byli Che Gevara, Fidel, Chavez nebo Maduro. Přitom ale vynechává "kdo a co" spustilo levicové revoluce a převraty. Byla to pravicová a fašistická svinstva, nezaměstnanost,hlad a imperialistické války po celém světě. To Zemanovi nevadí ? Podle mého soudu Zemanovi chybí zkušenosti z armády a vojenské logiky.Na vojně nebyl,má modrou knížku a jeho některé výroky o tom,že v Afgánistánu se bojuje za Prahu - jsou vedle jak ta jedle. On se zastává těch nejsilnějších a nejvšehoschopnějších. Je zajímavé,že ho Pražská kavárna a všechny média Stohoven napadají jako levičáka a neví,že Zeman je zásadní spojenec tvrdé pravice i s jejími svinstvy. Gevara byl podle něho hrdlořez ale to proč se jím stal vynechává. Nemáme lepšího Českého politika
  než je Zeman i s jeho chybami.Je menší zlo. Ostatní Čeští politici ,často prdelky velmocí a oligarchie jsou ještě horší. To se týká i tzv. Levice v ČSSD a KSČM která kolaboruje s pravicí a nehájí zájmy lidí v práci ani
  zájem nezúčastňovat se útočných válek v zájmu velmocí mimo území ČR.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdysi býval Zeman úplně jiný, teď se změnil k horšímu. Znal jsem ho docela dobře, pracoval s ním, ale teď už o to nestojím.

   Vymazat
  2. Je dobré vážit Zemana jako prezidenta a člověka ve světle jeho činů. Připomínám jeho působení ve vládě kde pomohl privatizovat všechny banky (důsledkem je jejich absolutní moc nad podnikáním v ČR vlastníky ze zahraničí ,vývoz obrovského nezdaněného zisku do zahraničí a vliv na politické strany tím koho kdy sponzorují.) Politicky patří Zeman k západním konzervativcům,kde stojí za silami kapitálu, bank, státu USA a Izraele. Současně však vyvažoval závislou ČR udržováním dobrých vztahů s Ruskem i Čínou. Zeman tím nepochybně sledoval zájem většiny občanů ČR ,čímž se liší od politiků debilbloku - ODS,TOP,Lidovců,STAN,Pirátů a části ČSSD kolaborující s "pravicí" většinou z Prahy a Brna.
   Zeman je vzdělaný,vynikající rétor, osobně skromný, nekradl, nenechal se korumpovat a mimořádně moudře se vyjadřoval k problémům lidí. Proto si ho většina soudných občanů zvolila dvakrát prezidentem. Má i chyby. Je někdy samolibý a zbytečně se pouští do soubojů s mediálními zmetky a hyenami. Zeman v politice ukazuje jak komunikovat s občany na veřejnosti (zavedl osobní setkávání s veřejností ve městech) a jak se má Česká autorita chovat k nepřátelům státu, tradic ČR a historie. Přečnívá ostatní politiky ve všech směrech
   i dnes kdy trpí zhoršující se neuropatií. To ale není
   překážka v intelektuální práci. Soudím,že i se svými
   chybami je dosud nelepším politikem ČR. Je to vidět i na jeho moudrém postoji k Vrběticím.

   Vymazat
 18. Zeman nekrade, je statečný a neúplatný - také tím se liší od většiny Českých politiků. Zejména těch co rádi argumentují vůlí boží, spravedlností, vyučují morálku a mluví o cti. Ano, jsou to často zkažení Lidovci,TOPiči,STAN ODS a politici ČSSD zejména z Prahy.

  OdpovědětVymazat
 19. Jak jsem zde již jednou napsal, volil jsem prezidenta Zemana 2x. To mě, ale nezavazuje k tomu, abych k němu nebyl kritický. Jestliže v souladu s "pravicí" říká, že prezident Běloruska je posledním diktátorem v Evropě, proč mu nevadí prezident RF a ČLR o kterých to vesměs naše pravice také tvrdí ?
  Zamýšlím nad jeho „geopolitickém“ uvažování, nebo že by byl pod nějakým tlakem? Je to pro mě zklamání. Přiznám se, nerozumím tomu. Ale v případě volby, která již nemůže být, bych ho volil opět proti Fišerům, Pavlům, Hilšerům.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.