Reklama

neděle 27. června 2021

Putin nabízí vstřícnost i velkorysost. Nelze však nevidět, že určuje mantinely

Zbyněk Petráček
27. 6. 2021 Lidovky

Ruský prezident platí na Západě za nenapravitelného populistu, nacionalistu, revanšistu a ztělesnění asertivity. Pěkně to doložil 21. dubna ráznou řečí k oběma komorám parlamentu. Řekl, že Rusko se postaví západním provokacím, že určí „nepřekročitelné meze“ a že o tom, kudy ta „červená čára“ povede, bude rozhodovat samo. 

Předevčírem Putin ukázal druhou tvář: na 80. výročí dne, kdy Hitlerovo Německo přepadlo Sovětský svaz, vyšel v týdeníku Die Zeit Putinův článek „Být otevřený, minulosti navzdory“. Není to text typu jeden z řady. Je to kvintesence vztahu Ruska k Západu, jaký by mohl být, kdyby Západ chtěl. Rozuměj v optice Putina: kdyby se Západ vzdal cílených provokací a soustředil se na to, co ho s Ruskem spojuje, respektive by spojovat mohlo.

Na pohled je ten text až překvapivě vstřícný. Tedy na to, že vyšel k výročí nejbrutálnější války ruských dějin, psal ho sám ruský prezident a vyšel v prestižním médiu kdysi poraženého nepřítele. V ničem z toho se Putin moc nevrtá. Místo toho nabízí vstřícnost. Ba více. Hlásí se k univerzalistickému příspěvku Sovětského svazu lidstvu před 80 lety.

„Sovětský voják nevkročil na německou půdu proto, aby se mstil na Němcích, ale proto, aby splnil svou osvobozeneckou misi. Vzpomínka na hrdiny boje proti nacismu je nám svatá. S díky si připomínáme spojence z protihitlerovské koalice, bojovníky résistance a německé antifašisty, kteří přiblížili společné vítězství.“

Mantinely velkorysosti

Když Putin hodnotí snahy o překonání důsledků války a evropskou integraci, Němcům se až vlísává: „Chtěl bych poukázat zvláště na to, že historické smíření mezi naším národem a Němci na východě i západě mezitím sjednoceného Německa hrálo při utváření takové Evropy kolosální roli.“

Zásadnější v jeho textu je ale cosi jiného. Ano, Putin nabízí vstřícnost i velkorysost. Nelze však nevidět, že jasně určuje její mantinely. To už není tak zřejmé na první pohled, je třeba číst i mezi řádky, ale lidé se zkušeností života ve sféře vlivu Moskvy (rozuměj: za Husáka) to zvládnou.

Svůj význam má pasáž o významu německých podnikatelů, kteří se po válce stali pionýry spolupráce obou zemí (tehdejšího západního Německa a Sovětského svazu). Nebo věta, že smlouva z roku 1970 mezi SSSR a Spolkovou republikou o dodávkách plynu představovala „deal století“. Což lze číst i takto: v roce 1970, pouhé dva roky po sovětské invazi do Československa, dokázala západní Evropa s Moskvou spolupracovat. Tak proč by se nemohla zachovat stejně po patáliích, jako je konflikt na Ukrajině či anexe Krymu?

Když už jsme u Ukrajiny, za nejrušivější moment v Evropě po studené válce Putin pokládá rozšiřování NATO (sféry vlivu Západu): „Důsledky této agresivní politiky ukazuje příklad ukrajinské tragédie z roku 2014.“

Na Majdanu jako v Kapitolu?

Pro Putinovo vnímání světa je zásadní toto. Řekne-li se „tragédie Ukrajiny a rok 2014“ na Západě, myslí se tím anexe Krymu a válka na Donbasu. Řekne-li se totéž v Rusku, myslí se tím kyjevský Majdan. „Evropa na Ukrajině aktivně podpořila ozbrojený protiústavní puč. Tím to všechno začalo,“ píše Putin.

Dále už to nerozmazává. Ale mezi řádky lze číst i toto. Když banda pravičáků letos v lednu obsadila Kapitol ve Washingtonu, Ameriku to vyděsilo, mluvila a domácím terorismu a protiústavním puči. Může se divit, že nás vyděsilo totéž před sedmi lety v Kyjevě?

Takto vypadá současná nabídka Moskvy pro spolupráci se Západem. Většině Západu se líbit nebude. Ale měl by počítat s tím, že jinou nabídku v dohledné době nedostane.

 


 

63 komentářů :

 1. Kéž by na světě bylo více Putinů!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...a méně Petránků. Dávat stejný význam Majdanu a obsazení Kapitolu, na to musí být člověk opravdu zvláštního ražení.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. ..tam nekde na rozcesti, ceka stesti...A zase,neceka.
   Sem povercivej jako stara baba a smirenej s tim,aspon mam jasno a kdyz vidim nekde dlouhou radu oslnivych uspechu, rikam si /s obavami/, kdy prijde ten zlom a kdy dotycnyho zakonite stesti opusti...
   V pripade treba nekonecne uspesnyho a s veskerym stestim, Schumachera a jeho tragedie z obycejnyho lyzovani a nebyl zacatecnik ani levej.
   Elvis v byznysu ,kterej znamena davat a rozdavat ze sebe a bez nahrady,/a miliony co prijdou nejsou nahrada/, prestal zit, protoze uz se rozdal a nezustalo nic..Konec.
   Predtim uz viditelne a bez moznosti zachrany a spasy ,zkomiral v Las Vegas.
   Kolik je takovejch a tech nesmyslu, kterejm verim..
   Tak ziram na toho na obrazku a nahore a rikam si kdy to stesti vycerpa az nezbude zadny..A nebo je vyjimecne pozehnanej zhury,nedotknutelnej a nic podobnyho z tech uvedenych prikladu se neprihodi..
   A co se vsechno odehrava mezi nebem a zemi..
   ..a tam nekde na rozcesti..

   Vymazat
  4. Trochu mimo misu,

   Mam doejem, ze Ruskej rozhodci svou nestranosti, Cesku pomohl k vitezstvi nad Holandskem

   Vymazat
  5. Fascinuje mě, kolik lidí ví jak Putin myslí a co tím kterým svým počinem myslel. Bejt Zacharovovou, tak se bojím o flek. Jen u nás, co lidu by ji hravě zastoupilo. Třeba zrovna Petráček.

   Vymazat
  6. Pane Basos opravdu vam hrozi medajle, za takovy vyroky..
   Ve finale Evropy s Nemeckem jsme dostali gol z ofsajdu,byli jsme lepsi, kdyz rozhodci Culina moc miloval zlate hodinky do sve sbirky..
   Potom jsem sledoval utkani s africkym tymem /mistrovstvi sveta/ a kdy my jsme znami svoji slusnou hrou ,behem prvnich asi 20 minut dva nasi dostali cervenou a smytec, aby lepsi tym "normalne" a samozrejme zvitezil..Zahork jsem na fotbal..
   Normalniho sudiho aby s lucernou hledal a /nenasel/,kdyz se najde, je nadeje..
   Bojovali, jako sikovny lvi se bili,a to mi udelalo moje rano, uz to se pocita /ta bojovna nalada/a jeste se stestim vyhrali..
   Co si vic muzu prat..Osud rozhodciho??
   Pred zapasem navic tvrde vyhrozovali hraci Holandska ,ze odejdou ze hriste, kdyz se jim nebude "neco" libit..Kolik asi tisic takovych"neco", maji v zasobe..
   Aby treba neprohrali..

   Vymazat
  7. Ono se to jednoho dne bude muset změnit. Nejspíš se o to zaslouží Německo, které se poučilo z 2WW a pochopilo, že není nutné svět dobývat silou zbraní. K tomu, aby bohatlo, stačí obchodovat. Ten, kdo bohatne na výměně zboží, nepotřebuje válku, která obchod zničí. Obchod navíc nelze dělat v nepřátelské atmosféře, k tomu musí vzniknout jisté duševní spříznění, i to zabraňuje válkám. Rusko potřebuje klid na svých hranicích. Vzhledem k velikosti území je to těžký úkol. Mnoho bývalých spojenců se dnes stalo nepřáteli Ruska a dělají vše myslitelné, aby byla válka. Patří k nim celé Pobaltí, Polsko, Ukrajina i USA. Země, které nehraničí s Ruskem, obvykle nepřátelství nevyznávají. V tom směru je velkou výjimkou Česko, které se nepochopitelně a z neznámých důvodů stalo zarputilým nepřítelem. Přitom právě přes Rusko vede cesta k naší prosperitě. Je to cesta relativně snadná a umožnila by se vymanit z jednostranné závislosti na Německu. Bohužel mezi českými politiky je málo státníků, spíše je to smečka slintajících idiotů, která odhodlaně čeká, až dá páníček povel k akci a budou si moci na Rusko štěknout. Rusku neublíží. Jsou jako mouchy, co člověku znepříjemňují život a na oknech po nich zbydou zbytky výkalů. Bohužel však ublíží svému národu a svým občanům. Nejsou před námi snadné vyhlídky. Přitom nemusíme být vazaly Ruska. Stačí dělat to, co Německo - klidný obchod bez výhružek, urážek a sankcí. Doba se mění a budeme to muset jednou udělat tak, jako tak. Jde o to, jestli budeme čekat na Německo, Francii, Itálii a další nebo to v klidu a tichosti uděláme sami. Pokud se tak stane, upevníme mír v Evropě a všem se bude lépe dýchat. Když ne, budeme k tomu jednou donuceni. Ne silou, ale realitou. Rusko jako centrální země Euroasie má totiž vynikající předpoklady k rozvoji. Potřebujeme ho k obchodu s východem Asie. A východ Asie je budoucnost světa, i když si to někteří zaprděnci nechtějí připustit. USA s Asií mohou spolupracovat i bez nás, Rusko a Indie rovněž. Z Evropy se pak stane periferie a v ní bude kdesi na okraji bezvýznamné Česko.

   Vymazat
 2. Jako když kůň žere zmrzlou mrkev - tak se p. Petránek snaží vysvětlovat politiku Ruska. S vyceněnými zuby drtí kladné hodnocení, ve kterém neopomene zvýraznit meziřádkový negativní pohled. Ve svém konečném důsledku je ruská politika ohraničena mantinely, které vystavěl jiný - USA a EU. V historii skutečně Německo velmi silně ovlivnilo Rusko - od revoluce 1917, přes II.sv.válku, až po plyn a ropu v současnosti. To vše ale bylo proto, že se snažilo získat výhody, které kromě války, dostalo. Pro současné Rusko hraje čas příznivou roli, a pro západ je čas jízdou na toboganu. Zároveň, pokud převáží nápady šílených válečníků USA (a přisluhovačů v EU), bude ve světě zle. Čím dříve to EU a USA pochopí, tím více bude minimalizovat škody v budoucnu. Vidět je to na Číně, kde tento moment pochopení, na základě hamižnosti, byl propásnut, a trajektorie Číny je již z venku neřiditelná bez celosvětového konfliktu. Zaslepenost, kterou přijala i současná garnitura vládců ČR, výrazně poškodí malé státy, se kterými nikdo nebude diskutovat - mezinárodní model dohadování států se rozpadl tím, že se slabí přidali na stranu silných. Problém je ten, že historie několikrát ukázala, že ze silných se stávají i slabí, a potom platí staré zlodějské heslo - "Spolu kradli, spolu pověšeni!" To, co se podařilo v ČR za poslední dva roky budeme řešit dalších dvacet let - pokud nenabídneme nějakou rituální oběť k usmíření Rusku.

  OdpovědětVymazat
 3. Nějakej Petráček v Lidovkách se snaží o analýzu a radí nám jak co číst a jaký to má význam. To je typ člověka, údajně novináře, který je úplně mimo realitu. Nerozumí tomu co řekl Putin a dělá ze sebe odborníka - prostě na něj a podobné se hodí výraz - polithňup. Víme, že máme pouze pár odborníku na politické analýzy a tenhle týpek mezi ně nepatří. Beru pana Zbořila či Štefce a podobně. Putin je pragmatik - reálpolitik - a pracuje pro svůj stát a národ. To se u nás o našich tzv. elitách a politicích říci nedá ani náhodou ! Rusko se nemusí podbízet a ani to nedělá. Za EU není s kým mluvit či telefonovat, proto jedná jen s vybranými státy. V současnosti má Rusko řadu nových projektů s Čínou a brzy se přidá i Indie. Takže Rusko řeší jen kudlu v zádech a tou je EU se svým americkým NATO. Ruský svět je jiný, tradiční a nehnijící jako Západ. V ruském světě je pořád muž tátou, žena matkou a dítě dítětem a rodina rodinou, národ národem a stát mají pro přežití svého národa ! Už v tomto je ruský svět zcela normální a lepší !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stando, děkuji, jste první, kdo si všiml rozdílu mezi Petráček - Petránek.

   Vymazat
  2. Přesné, výstižné, Putin je snad jediný politik současného světa, který ctí kulturní dědictví své země, rodinu atd. a velmi rozvážně reaguje na nehorázné provokace západních "demokratů", jak by asi reagoval západ na obdobné "akce" které se dějí vůči Rusku raději nedomýšlet. Bohužel uplyne asi hodně vody než zejména amíci či Britové opustí zálusk na dobytí Ruska za účelem získání zdrojů, které jim nedají spát a dokud nepochopí že období drancování jiných zemí ve vlastní prospěch končí......

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byl prave zahranej peknej trik,podbaba a drzej svindl..
   A /prosluly machri zmineny nedavno,Harry Jelinek a King z podkrkonosi, by se za takovy vubec nestydeli/....Na celej zapad.
   Nevim ,kdo to asi v Kremlu upek ani na tom nezalezi,ale je videt ,ze jim to dobre pali..
   Zpatlali dohromady velkej miliardovej zajem Ruska se zajmy svetovych hlavnich megakonglomeratu /asi sesti/,do jednoho bice jmenem Severni Proud 2, a tim bicem pak praskali na kazdyho osla na zapade, kterej nemel zadny vyhnuti nez souhlasit.
   Zadnej uslapnutej vladni urednicek,mini ministricek,presidenticek, komisarek,nebo komisarka nikde, se ani ve snu neopovazi kviknout proti takove presile..
   EU jeste trochu fnukaji, nekde v derach..
   Dalsi vyhoda,vse zadarmo. Ani halir na podplaceni ziskat souhlas. Jeste neco.
   V kapitalismu, kdyz se vyskytne zavislost,tak tu nasleduje nekonecny a nemilosrdny zdimani..
   Obeti.
   Zase perte se a zerte se a kdyz se dva perou treti se smeje..A tak se perou a jeste se nadrou ...s Cinou, zdebilizovany zbytecne volbami,podpirani za kazdou cenu viditelne invalidniho presidenta,kteryho museli mit za kazdou cenu a ta cena je obrovska uz ted,vselijake ideologicke usili, velky cviceni jim taky nesmely uniknout ,vycpavani Ukrajiny miliardami a jinde, musi krast a kradou trosky nafty a obili v Syrii a tady jim unika velkej ,pohodlnej a nekonecne astronomickej zisk..
   A dalsi vyhody, ktere by z takove monopolni situace jiste vyzdimali..
   Jeden by se aspon trochu zamyslel,nad takovou situaci, ale zrejme uz neni nikdo a kdyz je, tak neni cim..Dalsi.
   Potiz dalsi, je ze tohle neni mozne svest na nikoho jineho..

   Vymazat
  2. PAW, vtipný ako vždy. Vidíte svet správne. Len tak ďalej. Držím palce.

   Vymazat
  3. Unknown 9:01 byl smazán, protože hloupou ulhanou propagandu velení NATO a amerického deep state tu nejsme ochotni šířit, a to ani v diskuzích.

   Vymazat
  4. 17/22
   Že to trvalo! Jen to zabírá místo.

   Vymazat
  5. Diky Juno,proces mysleni a psani zaroven je trochu potiz,to asi zaziva kazdy. Ale nejakej pocit nezodpovednosti,prinasi uvolneni najednou /relax/a spad v textu. Protoze vim, ze kdyz se to nepodari,jde vse to bez milosti pryc. A nekdy se to zdari..
   Vetsinou co ctu po sobe,podruhy se mi uz nelibi, ztrata koncentrace je casto videt..
   Mne podvede i maly dite, kdyz chce a proto obdivuju tyhle psychosvindly tech zminenych, prodeje Karlstejna,/kdyz potkali nenadale podvedeneho, ten jim rekl, takhle podvedenej to obdivuju a neohlasim to polici/, tramvajove linky v Praze, prodeje a nekolikrat Eifelovky, neuveritelny svindle s obrazama H.Jelinka prave na experty i prodavani hodin na vezi v Instanbulu..
   Tak poslouzili trochu jako inspirace..

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 6. Rusko si krok za krokem získává respekt. Rozdělilo politiku na kroky politické a ekonomické. A zaměřilo se na ekonomiku. Politika v duchu: "Kdo chce s námi spolupracovat, vydělá na tom". Toho využila a využívá celá řada firem z celého světa. A to včetně USA. Americké společnosti vyrábějí v Rusku komponenty i celé výrobky (Ford), nakupují suroviny i výrobky (raketové motory). To samé Němci (VW a jiní) a dodávají svoje výrobky. Například turbíny Siemens vyrábějí elektřinu v elektrárnách na Krymu. Americké firmy se podílejí na výzkumu a těžbě plynu a ropy v severských oblastech Ruska. My (zatím) vyrábíme v Rusku např. L410 a L610. I když fabriky patří Rusům, výrobky jsou prodávány jako české. A tak by se dalo pokračovat. A přes ekonomiku logicky dojde na politiku. Tak Německo prostě musí mít ruský plyn, pokud chce dostát svým politickým ambicím. Doma omezit a do r. 2022 odstavit jaderné elektrárny a do r. 2035 skončit s uhelnými. A na mezinárodním poli dostat do rukou hlavní kohoutek od rozhodujícího zdroj energie na příštích min. 50 let pro celou Evropu. A to přivedlo Merkelovou k tomu, že se postavila i americkému prezidentovi. A Francie musí s Německem držet krok. A tyto dva státy určují evropskou politiku. To zase donutilo americké politické kruhy k tomu, že musely Evropě ustoupit např. v otázce SP II. a zahájit přímý kontakt s Ruskem a jeho prezidentem. Pokud si chtějí udržet v Evropě vliv. A musí vzít v úvahu i pozici Číny. Spojení Ruska s Čínou prostě přesahuje možnosti USA porazit je jak v oblasti ekonomické, tak i vojenské. A Evropa se do války s Ruskem rozhodně nežene a je stále jasnější, že se ani nahnat nedá. I před válečnické vytrubování trpaslíků z Polska a Pobaltí. Ostatně Polsko je také nějak potichu, protože poslušně následuje politiku USA. Jako pes na vodítku. Proto se za nás nikdo, a ani to Polsko nepostavil v kauze Vrbětice. A tento trend je na postupu. Do Ukrajiny už nikdo nechce nic investovat. Ani politicky, ani vojensky a už vůbec ne finančně. Stačí si pustit kterýkoliv ukrajinský web. Momentálně řeší, jak se postarat sami o sebe. Takže lze očekávat další kroky ke spolupráci. Malé, ale jisté. Kulhánek právě řeší, kudy z konopí. Už přiznává, že ne my, ale Ruská strana rozhodla "přejít na přísnou paritu". A že s tím naše strana nepočítala. I s tím, že pokud budeme chtít navýšit náš personál v Rusku bude to znamenat i navýšení ruského personálu u nás. A to my budeme chtít, protože naše zastoupení v Rusku je nefunkční. Nejen zavřená putyka v Českém domě. Jen u toho nebudou takové fanfáry jako u toho "vyhoštění".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Paw a danny perfektní. Jenom to úsilí parazitů je tak nepovolí a je zřejmé, že usilují se odstěhovat do Ruska, protože v západní Evropě už to nikdo nezvládne. Otázkou je jak se to vyvine u nás, protože kolonizace našeho území postupuje a zrychluje se.

   Vymazat
  3. Česká dýpstata má vystaráno. Už nevím kdo sdělil, že Rus se nebude v české banánovce bavit s kretény, kteří nejsou schopni potlačit politické ambice místních feldkurátů, kteří nakonec ovládli image etebáckého donašeče i hradní trubky.
   Prase z Řep, debil z Phy 6, policejní podprasák hamaforáž, dotační imbecil bez páteře a proslulý hulibrk na zamini. - Jeden jediný nemá aspoň jednu kouli. Tu svojí.
   To je relace Česko-Rusko.
   V Rusku už přichází moravská firma stavící technologie žehu po evropské části Ruska o kšefty. Vytlačují je Rusově. Holt bližší košile než český Joe Banana.
   Končí český kšeft s našimi potravinami, který se dal částečně realizovat přes Bělorusko.
   Končí jurské krmné směsi a podobná produkce, protože český politický kretén nemyslí. - Jen poslouchá hovada, jimž už zazvonila hrana.
   Nic neskončilo. Vlastně fšechno teprve začíná. Na Moravu by Rus normálně okamžitě poslal pomoc ... ale proč by to dělal teď? České lejno z Řep by šlo na Moravu válčit.
   Máme co jsme chtěli? Nemáme! To jen idioti zírají, že chtěli někoho nasr@t, ale nakonec zjistili, že záhnědu mají především doma.
   Máme nejodpornější politickou garnituru za celých 30 let Placatkova demosnu. A že jsme tu už měli u vlády kdejaká otřesná hovada...

   Vymazat
  4. 20/07

   Sdělil to expert na střední Evropu Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačev:

   pokec24.cz/nezarazene/summit-ceska-s-ruskem-po-vzoru-usa/

   Jsme prostě za šašky, a to nejen pro západ a východ, ale i sever a jih.
   Za třicet let?! Nesouhlas!!! Za šestasedmdesát let !!!

   Ať už bylo jak bylo, ať už komáři blbli na kvadrát a lezli sovětům do řiti jakokoli, i do té řiti lezli sovětům s pročeskou rétorikou a pročeským myšlením. Dokonce i ten zvací dopis rusínského krejčího byl veden vlasteneckými pohnutkami. Nikdy žádný český politik (krom Beneše a Husáka) ani na okamžik nepřipustil, že by svou vlast zaprodal cizí státní mocnosti.

   Jo aha. Beneš a Husák. No oni si oba dva dokázali představit koexistenci Československa ve federativním uspořádání v rámci SSSR. Oba sice od toho nakonec ustoupili adělali jakože oni nic, oni muzikanti, a tutlá se to, ale připustili to. Možno dohledat. Ale zpět.

   Až na tyto dvě výjimky tedy žádný československý politik nechtěl svou vlast zaprodat. Až do Hadráku.
   Zato pak to začalo. A pokračuje to dodnes.

   Chci říci - ne za tři dekády, ale už tři dekády máme nejodpornější politickou garnituru za šestasedmdesát let, Hadrákem počínaje, a je fuk, která z nich byla, či je, je právě u vesla.
   Jasně, Klaus a Zeman jsou vlastenci. Aspoň se tedy za ně prohlašují. Jenže nějak se jim to vlastenectví z huby do rukou vraziti neráčilo, dokud ještě stáli u kormidla. Jak jednomu, tak druhému. Proč? Protože namísto provádědění politiky politikařili. Protože na to neměli koule!
   Ani jeden!!!

   Vymazat
  5. Dodatek.
   Aby tady nevznikla mýlka - tou cizí státní mocností mám v současnosti na mysli Německo. Sice přes EU, ale jedná se o Německo, jehož se stáváme pomalu, ale jistě protektorátem, a jen idiot nevidí souvislosti

   Vymazat
 7. Je jedině dobře,že se Rusko konečně také vymezuje proti západu,doteď to dělal jen západ,různými embargy,a omezeními.Máme obrovské štěstí,že je Vladimír Putin.Ať dlouho žije.

  OdpovědětVymazat
 8. ^Malá poznámka: Pokus chcete, aby Váš příspěvek byl čten, oddělujte ho odstavcemi. Jinak se snažíte nadarmo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jde o obsah. Někdo se chytí i na esteticky nekomfortní vzhled:)))

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Kachno, tak proč ji chtějí zničit? Proč ji chtějí rekultivovat, pro bohatství které skýtá, tč. v "nepravých rukou?

   Vymazat
  4. unknowne. Myslíš si ty primitivní tupče, že každý Rus má doma Zanussi nebo Miele? Drtivá většina používá ruské přístroj. Kromě fosilních palic Američani kupují raketové motory, desítky zemí vojenskou techniku, mezi nimi i člen NATO Turecko, Rusko je největší vývozce pšenice a druhé v sóje, 60 zemí očkuje Sputnikem V a další jistě přibudou, neboť to vypadá na to, že covid ještě neřekl poslední slovo. Rusko vyrábí civilní letadla, traktory , náklaďák, co vyhrávají Dakar (KAMAZ).... A teď jak jsme na tom my? Spusť ty idiote. A co se summitu EU a Ruska týče, tak evropské státy se na ničem nedohodly. Práv naopak. Pobaltí protestovalo. Ale spolehni se, že bude. Chce ho Německo a tím i Francie. A ostatní budou držet hubu. Včetně nás. Ostatně my jsme neprotestovali. Biden by nikam nejel, kdyby z Putina neměl respekt. Tedy ti, co dědouška vodí.

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  6. unknowne, zase ti nedala?

   Vymazat
  7. 15:06 bezejmenný, já Vás chápu, jen nevím proč tedy ty zbytečné investice do Ukrajiny, kde se to zjevně nepovedlo Afganistanu, Sýrii, Iráku, další si doplňte včetně Vietnamu. Samé zmařené investice? Nejsou USA padlé na hlavu?

   Vymazat
  8. PS. nevládne v USA deep state také běžným občanům?

   Vymazat
  9. Pádící ptáku, mám pro tebe blbou zprávu.
   Číňani na svou vesmírnou stanici amíky nepustí a Rusové se rozhodli, jako součást odpovědi a americké snakce, postavit svou národní orbitální stanici a zároveň ukončit účast na projektu ISS.
   Takže blátotrape, jsem těhotný očekáváním, kterak mi sdělíš něco ve smyslu co jako má bejt, že amíci si postaví nejmé dvě vlastní stanice.
   Doufám že mě nezklameš.
   Je mi totiž žalno z toho že tě mažou a nemám se čemu smát, takže mě třeba pobavíš, než tě, jako obvykle, vymáznou.

   Vymazat
 9. Dvořáku, už rozje´d ten slibovaný nový web, ať se tohoto individua Unhovn natrvalo zbavíme. Je naprosto dezorientovaný v názorech na svět a většinou jen mele naučená hov.a. Dík
  S

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsme ve fázi posledního ladění. Musíme vychytat nedorazy a nepřesnosti a navíc se celá redakce musí to vše ovládat. Nová Nová republika má podstatně víc funkcí, rubrik ale je to i složitější systém, než dosavadní Blogger, na kterém teď diskutujeme. Ale start se blíží, tak se prosím ještě na nějaký čas obrňte trpělivostí.

   Vymazat
  2. Když tak žadoníš, tak PANE Dvořáku! Nebo už i alternativě začíná docházet elementární slušnost?

   Vymazat
  3. Když tak žadoníš, tak PANE Dvořáku! Nebo už i alternativě začíná docházet elementární slušnost?

   Vymazat
 10. Velkorysost je vlastnost Slovanů a západu nezbude než s Putinem slušně jednat.

  OdpovědětVymazat
 11. really 9.42

  ty jsi na základce asi taky moc nepobral ty "odstavče".
  Pokud máš problém s čtením delšího textu tak si ukazuj prstem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Slávek 9:54
   Proč tak brutálně? Odstavce mají svůj smysl a činí text čitelnější a přehlednější. Jinak by se nepoužívaly.

   Vymazat
 12. Exdiplomat Drulák o válce proti terorismu: USA přišla al-Káida vhod, když bojovala proti Assadovi

  https://cz.sputniknews.com/20210626/exdiplomat-drulak-o-valce-proti-terorismu-usa-prisla-al-kaida-vhod-kdyz-bojovala-proti-assadovi-14963446.html

  „Řídí to neznámí lidé.” V Teplicích vypukly protesty kvůli smrti Roma po policejním zásahu

  https://cz.sputniknews.com/20210626/ridi-to-neznami-lide-v-teplicich-vypukly-protesty-kvuli-smrti-roma-po-policejnim-zasahu-14964774.html

  Odboráři pochodovali Bratislavou za sociální stát, podporu vyjádřili Danko a Blaha. Foto, video

  https://cz.sputniknews.com/20210626/odborari-pochodovali-bratislavou-za-socialni-stat-podporu-vyjadrili-danko-a-blaha-foto-video-14965287.html

  Rozvědka USA označila UFO za eventuální hrozbu národní bezpečnosti

  https://cz.sputniknews.com/20210626/rozvedka-usa-oznacila-ufo-za-eventualni-hrozbu-narodni-bezpecnosti-14960025.html

  OdpovědětVymazat
 13. Na obsah článku a novinára Petráčka mám rovnaký názor ako JAKAR. Tento novinár je presne odrazom českej, ale aj európskej politiky voči Rusku, ktorá sa dlhodobo uplatňuje : ani s Ruskom, ani bez Ruska.
  Výsledkom tejto taktiky je dvojtvárnosť / dvojaký meter = pokrytectvo, vypočítavosť, podvody a zrada, nenávisť. A to je bludný kruh, z ktorého niet východiska.
  Na jednej strane , hospodárske záujmy nepriateľov Ruska nebránia kontaktom a obchodom - na druhej strane sa vedie mediálna, vojenská a psychologická vojna proti Rusku. Tí istí ľudia, ktorí nenávidia Rusko, tí istí sa dožadujú, nárokujú si ruský plyn, ropu...napríklad Poliaci, Ukrajinci, SR, ČR, Bulhari, Bielorusi....
  Atmosféra by sa vyčistila, keby nenávistníci prestali používať ruský plyn, zrušili diplomatické zastúpenie v RF, zatvorili svoje firmy v RF, Domy kultúry v Moskve....
  Pokladám za vrchol zvrhlosti a degenerácie na jednej strane prepisovanie dejín, odstraňovanie sôch, premenovanie ulíc, zámerné krivé obvinenia bez dôkazov - na druhej strane chcieť komunikovať s Moskvou o budúcich vzťahoch a obchode.
  V tejto nemravnej a bezcharakternej politike už Európa dosahuje svoj vrchol, z ktorého zákonite musí prísť len pád.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Juno perfektní. Jenže co čekat od parazitů? Nemravná a bezcharakterní politika Euroatlantické civilizace v konečné fázi. Měly by si vši pěstovat na vlastním těle. Takhle může přemýšlet jen zdegenerovaný zvrhlý parazit.

   Vymazat
 14. Doplním : aj Standa má hlbokú pravdu o novinárovi Petráčkovi a jeho " analýze ".

  OdpovědětVymazat
 15. https://www.forum24.cz/lzeme-rano-v-poledne-i-vecer-a-vy-necemu-z-toho-nakonec-uverite-kreml-v-akci/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedávej sem idiotské pomluvy Ruska od Jandourka, známého to mystifikátora, horlivého obhájce a propagátora hovadin a zločinů proti českému národu a státu. Jestli tomu, co Jandourek píše věříš, tak tě lituji. Ty jsi asi pirátské děcko, že?!

   Vymazat
  2. Howne, ty imbošku nešťastná, pomýlená, tobě ještě nedošlo, že na tvé odkazy tady každý sere?
   Líto mi tě.

   Vymazat
 16. Kdy konečně EU uvalí sankce na USA za krvavý převrat na Ukrajině, za připravovaný krvavý převrat v Bělorusku, za zvěrstva napáchané v Afganistánu, za přípravu atentátu na prezidenta Běloruska Lukašenka, za provokace proti Rusku, za zmanipulované volby v USA a krvavé události po jejich ukončení...a těch zločinů by bylo možné vyjmenovat stovky. A nic se neděje!!! Copak zločinci USA a jejich CIA jsou nestíhatelní. Chceme na světě mír bez atomových zbraní, rozpuštění NATO a izolovat USA od dolaru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Tatrane, pripomínam jednu zásadnú udalosť : myslím, že pred 2 rokmi chcel Medzinárodný trestný súd vyšetrovať zločiny v Afganistane. Môžete hádať - USA vydala sankcie na sudcov tribunálu, ktorí mali v pláne vyšetrovať. Dostali zákaz vstupu do USA.
   Za druhé, USA nikdy nepodpísali súhlas so vznikom tohto súdu, nikdy nepodpísali žiaden dokument, ktorý by ohrozoval, vyšetroval, alebo inak obmedzoval našeho hegemóna.
   Zástupcovia uSA vo všetkých orgánoch OSN blokujú uznesenia, ktoré by ohrozovali ich ciele a ciele ich spojencov. Podobne v UNESCO, UNICEF, RB OSN, v Medzinárodnom súdnom dvere a trestnom súde, ktoré sú tiež orgánmi OSN. Pri hlasovaní stoja za nimi všetci zástupcovia EÚ ....a ďalší lokaji.

   Vymazat
  3. Duo 14:03 a 14:09. Zmanipulované volby v USA, informaci podal Trump. Jaký je rozdíl tedy mezi tvrzením opozice v Bělorusku a jinde, kde výsledky byly prokazatelnější než v USA? Co následné čistky v USA, nic Vám to neříká? Také vymetený mozek?

   Vymazat
  4. 14:26
   Povolený, tak ten který prohrál, Trump, řekl, volby jsou zmanipulované, chudáčku hlupačku. A ty tomu jistě věříš co.

   Je úsměvné, POKUD je někdo, jako Lukašenko zvolen po několik desetiletí. V demokratické společnosti neco nemyslitelného, to ti jistě nevadí. Čím více totality,tím pro tebe lepší co.

   Vymazat
  5. 14:41 bezejmenný, mám tedy věřit vítězům, že zfalšovali volby? Tak jo, věřím, že Biden volby zfalšoval. Věřím tedy, že i Putin volby zfalšoval, byť nevím již, kdo byl druhý "na pásce". Skoro mně mrzí, že Biden Trumpa nevsadil do vězení, jen část jeho stoupenců za účast při převratu, spokojen?

   Vymazat
  6. PS. není to na Vás moc složité?

   Vymazat
 17. Tatran to neznáte přísloví: Vrána vráně oči nevyklove? Vždyť to je to co se táhne celou historii. Jsou to stále stejní parazité a jejich potomci. Někomu se svojí bezcharakterní bezohledností podaří mezi ně dostat a hodně ostatních sní o tom že se mezi ně dostanou také. Svět chce být klamán.

  OdpovědětVymazat
 18. Pane Dvořáku, já jsem na facebook napsal zcela nevinný příspěvek a použil výra "je.ne". Dostal jsem důrazné varování před podobnými výrazy. Unknow sem leze proto, že má všude jinde absolutní utrum. Konečný ban. Tak se ukájí ze. Takže zvažte jeho eliminaci v připravovaném serveru. Aby si to pak nehodil.

  OdpovědětVymazat
 19. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 20. https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/co-naznacuje-globus-z-roku-1833-pri-setkani-putina-a-bidena/

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.