Reklama

neděle 6. června 2021

Putin přijal politické rozhodnutí o dedolarizaci

Ljuba Stěpušová

6. 6. 2021 pravda
Před setkáním s Joe Bidenem Vladimír Putin prohlašuje, že Rusko sází na kardinální změnu finančních vztahů ve světě, což zbavuje USA hlavní zbraně - finančních sankcí.

Dolar odchází z FNB, účtování za ropu se nahrazuje digitálním rublem


O tom svědčí několik prohlášení nejvyšších ruských veřejných činitelů.

1. Ve čtvrtek, 3. června, na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (PMEF) ministr financí Anton Siluanov prohlásil, že Rusko odstraňuje úspory v dolarech USA ze svého Fondu národního blahobytu (FNB) ve výši 186 miliard, jelikož Washington pokračuje v uvalování sankcí vůči Moskvě.

"Stejně jako Centrální banka jsme se rozhodli snížit vklady FNB do dolarových aktiv", řekl Siluanov a dodal, že místo tohoto bude FNB investovat do aktiv v euro, čínském jüanu a zlatě.

Očekává se, že po skončení reformování FNB bude podíl aktiv v euro ve fondu tvořit 40%, jüanu 30%, zlata 20%, a japonský jen a britská libra, pravděpodobně, budou činit po 5%. Dříve činil podíl dolaru 35%.

2. O něco dříve hlava Centrální banky Ruska Elvira Nabiullinová prohlásila v exkluzivním interview s CNBC, že digitální měny budou budoucností finančních systémů.

"Domnívám se, že je to budoucnost našeho finančního systému, protože koreluje s rozvojem digitální ekonomiky", řekla.

Centrální banka zveřejnila v říjnu expertízu o digitálním rublu, v níž se uvádí, že digitální rubl je doplňková podoba ruské národní měny, která bude emitována v digitální podobě Bankou Ruska. Digitální rubl spojí v sobě charakteristiky jak hotových, tak i bezhotovostních rublů.

Podle vyjádření Nabiullinové bude prototyp tohoto rublu hotov ke konci roku 2021, a pilotní testování může být zahájeno v příštím roce. V podstatě to je reálný krok ke zřeknutí se účtování v dolarech, vzhledem k tomu, že mnohé státy (Írán, Čína, Thajsko, Indie) se zabývají podobnými projekty.

3. Na tomtéž Petrohradském fóru náměstek premiéra Ruska Alexandr Novak prohlásil, že Rusko může upustit od kontraktů na ropu v amerických dolarech, když administrativa prezidenta Joe Bidena bude i nadále zavádět cílené hospodářské sankce.

"Nu což, ideálně bychom preferovali neodcházet od dolaru, jelikož to je mezinárodní měna, používaná pro účtování", řekl Novak CNBC. "Ale pokud naši američtí partneři vytvoří takovou situaci, nebudeme mít jinou volbu, než to postupně dělat", dodal.

Politické rozhodnutí ve prospěch Číny

V rozhovoru s CNBC vedoucí analytik pro rozvíjející se trhy v BlueBay Asset Manager Timothy Ash charakterizoval rozhodnutí RF zřeknout se dolarových aktiv ve FNB jako "velmi politické" a určené k "zaslání signálu" administrativě prezidenta Joe Bidena v předvečer budoucího summitu s prezidentem Vladimírem Putinem.

"Poselství zní: "Nepotřebujeme USA, nepotřebujeme provádět transakce v dolarech, a jsme nezranitelní vůči dalším sankcím USA", řekl Ash a dodal, že to lze interpretovat jako příznak toho, že Moskva očekává nové sankce ze strany USA.

V komentáři pro Pravda.ru předseda rady meziregionální společenské organizace "Svaz uživatelů finančních služeb" Igor Kostikov podotknul, že zřeknutí se dolarového komponentu ve FNB "snižuje rizika a závislost na Spojených státech, neboť projednávaly otázku o tom, že by nám uzavřely platební styk ve SWIFT".

"Vyhnout se ukládání peněz ve Spojených státech je pro FNB docela zákonitý krok ke snížení rizik", prohlásil Kostikov.

Dodejme, že z ekonomického hlediska je jüan nevýhodný jako způsob pro ukládání, protože jeho kurz se uměle snižuje. Ale zdvojnásobení jüanu ve struktuře FNB de facto znamená přiznání úřady Ruska značné úlohy Číny v dlouhodobém rozvoji ekonomiky Ruska, srovnatelné s evropskou.

FNB začal prospívat a přestal být prostě "airbagem"

Poznamenejme, že FNB se formuje z exportních příjmů z ropy, a ceny ropy od začátku roku vyrostly víc než o 30%. V říjnu roku 2019 Rosnefť přešla na euro jako měnu předvolenou pro všechny nové exportní dodávky surové ropy. FNB vzrostl v dubnu v rublech o 23 miliard, na 13,825 bilionu rublů, v dolarech o 3,6 miliardy, na 185,9 miliardy dolarů, oznámilo ministerstvo financí. Celková výše FNB dosáhla 12% očekávaného VVP v roce 2021, včetně likvidní složky ve výši 7,5% VVP RF.

Vláda navrhla, aby se uskutečnilo financování sedmi projektů z FNB, mezi nimiž jsou:

- modernizace Bajkalsko-Amurské magistrály pro svážení uhlí z Jakutska,
- výstavba rychlostní cesty M-12 Moskva - Nižní Novgorod - Kazaň
- sociálně-ekonomický rozvoj Angarsko-Jenisejského makro regionu.

Celkově si projekty vyžádají 4,9 bilionu rublů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

20 komentářů :

 1. To je správné rozhodnutí dolar půjde do kytek. Biden navrhl ohromné zvýšení dluhu a až to praskne tak budou mít zimbabwský dolar.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. RE k titulku:
   HURÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ !!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Putin vi co rozhodli banksteri 29.3.2019 a vypada to tak,ze muze byt nasledek PETRORUBL

   proto nechtel byt Trump presidentem a jak se zda uz to zacina propraskavat.

   Uz pry ani FED neni zodpovedny za tisk dolaru,no to bude fakt zajimavy maglajs.
   Skoda,ze tomu nikdo z nasich "ekonomu" nerozumi mohl by nam to tady podat jako horror na dobrou noc pro pro nase piratske zlocinecke bandity.
   Mozna nam to vysvetli jejich pohlavar,ma pry 2 skoly a chce plenit jako preceda dal republiku.
   Mohl by rici ČNB,aby vytahla z bunkru 2 ooo ooo ooo ooo nam ukradenych korun,kde nedali z nich chudakovi Babusovi ani uroky do rozpoctu a serou na neho...

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 4. Po neskutečně podlém a dlouhodobém jednání amíků ale i Britů
  vůči Číně i Rusku naprosto legitimní rozhodnutí svrchovaného státu lze však předpokládat, že se objeví nové podlosti, které snad nevygradují v otevřený boj vyprovokovaný státem, který býval ostrovem svobody a vzhlíželi jsme k němu s velkým obdivem a který v současné době směřuje k nesvobodě v takové síle o které se komunistům ani nezdálo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to strašné, sledovat tu otočku o 180 stupňů. Kreml se přestěhoval do Bílého domu, s celou parádou.
   Včetně té sady gerontů, kteří byli před Gorbym.
   Za chvíli se oprášej i staré vtipy.
   “ Ách jo, Biden j je nemocnej. Vypadnul z ledničky a zlámal si ruku. “
   😁

   Vymazat
  2. Je to prdel, Helenko. Víte že - titulek:

   "Aby Rusko donutilo americké zpravodajské služby upustit od atentátu na Putina v Ženevě, vyslalo na jejich pobřeží 50 námořních válečných lodí."

   A u nás? Ticho po pěšině. Článek končí:
   "Vojenské oddělení země se tedy rozhodlo prokázat Washingtonu, že je připraveno provádět vojenské manévry v bezprostřední blízkosti amerického pobřeží."

   Jo jo, to jsou věci. Jo, a až si nakliknete můj odkaz, nakliněte si pak odkaz v článku; odkud tedy pochází info. Stojí to za to. Vyjede to sice rusky, ale předpokládám, že máte v PC automatický překladač a ten Vám to přeloží. Tak jsem zvědav jak se s tím amíci popasují.

   yandex.ru/turbo/voennoedelo.com/s/posts/id12628-vaxoyxt9ews9wdciwtre?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

   Vymazat
  3. Já to zkopal. Odkaz na český článek je tento:

   pokec24.cz/politika/aby-rusko-donutilo-americke-zpravodajske-sluzby-upustit-od-atentatu-na-putina-v-zeneve-vyslalo-na-jejich-pobrezi-50-namornich-valecnych-lodi/?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

   Vymazat
  4. Milane, pomyšlení, ze má ten staroch prstík na červeném čudlíku mi jako moc velká švanda nepřipadá. Ta hegemonie se jim vrazila do hlavy a úplně od té radosti zblbli.

   Vymazat
 5. Tak fakt je, že nikdo neví, co může od americké administrativy očekávat.
  Za Trumpa měnila názory jako fusekle, za Bidena to nebude lepší.
  Prohlásit vlastního prezidenta ( a současně nejmocnějšího muže světa) za psychopata a nebezpečného zločince, to je smutná zpráva o stavu světa.

  OdpovědětVymazat
 6. Jsem pologramotný člověk, přes to jsem od mládí nikdy nepochyboval, že kapitalizmus je založen na parazitizmu a tak nemá předpoklady na budoucnost. Postupně jsem dospěl k názoru, že je schopný ve své neovladatelné hamižnosti zničit většinu lidstva. Je otřesné jak se jedná o zvyšování nákladů na zbrojení a na důchody nebude kde brát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kmete, neserte s tou pologramotností!
   Vím, že tak chcete vzít vítr z plachet Hownovi jenž se do Vás kvůli vaší lehké dyslekci opakovaně naváží, ale neskákejte mu na to.
   Není důvod brát vážně v úvahu kreténa, který má, na rozdíl od Vás, problémy jak s interpunkcí, tak i kultivovaným projevem, a přesto si dovolí mentorovat druhého.
   Jo, co se týká kapitalismu - tak to bylo to jediné, v čem jsem komančům věřil. Osobně věřím v kapitalismus na principu družstevního podnikání - něco na způsob agrokombinátu Slušovice. Ale to by bylo nadlouho.
   Hezký den.

   Vymazat
 7. Většinou takto postupující státy trestaly bombami,co udělají Rusku a Číně ještě nevíme,ale budou kopat fest,jak chcípající kobyla.Tady jde také o jinou věc,co jsem už někdy psal.
  Pokles hodnoty dolarů,by zamával s mnoha bankami,ale i financemi států.

  OdpovědětVymazat
 8. Ostrov Svobody USA ? Otrokáři a směska vejlupků která provedla genocidu indiánů? Že Francie poslala sochu svobody do NY přeci neznamená , že jsou USA ,OK.

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 10. Už jsou blízko, bojovníci hořícího meče (mezinárodní jednotky SHAEF) a neunikne jim ani jedna myška podněcující naši porobu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. OK: "Všechno se dá do pořádku, ale je toho hodně, s čím je třeba se vyrovnat.
   Google také aktivně cenzuruje pandemickou pravdu, a proto je označen za nadnárodní genocidní organizaci. Všichni zaměstnanci společnosti Google, kteří se podílejí na cenzuře vakcín a pandemie, musí být popraveni.
   Víme také, že členové nizozemské královské rodiny byli popraveni. Zde je to, co o svých nizozemských příbuzných řekli starší evropští královští představitelé: "Holanďané byli silně satanistické, poslední královna Beatrix byla postrachem. Krvelačný satanistický kult. "
   Virolog Dr. Luc Montagnier, nositel Nobelovy ceny, minulý týden řekl, že "neexistuje žádná naděje a žádná možná léčba pro ty, kteří již byli očkováni.
   celý článek naznačuje nekonečně rozsáhlou "práci" Aliančních vojsk.
   https://qanon.sk/…na/

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.