Reklama

pátek 18. června 2021

Setkání Putina s Bidenem: Zklamání pro Američany. Rusko se nehodlá podřídit diktátu. Zbytečné omílání kauzy Navalného. Senilní politik do starého železa. S arogantním umírajícím hegemonem nelze rozumně vyjednávat

Petr Akopov
18. 6. 2021 RIA Novosti a ProtiProud

PETR AKOPOV hodnotí setkání prezidentů světových velmocí z opačného pohledu než západní a česká média a soudí, že majitelům světového kasina už dávno odzvonilo


(Originální grafika ProtiProudu)
Ženevské setkání skončilo podle předpokladů: Putin a Biden spolu hovořili a naslouchali si, přičemž jednání označili za konstruktivní a pozitivní. Žádných podstatných dohod ovšem nebylo dosaženo – velvyslanci se vrátí do úřadů, možná dojde k výměně zajatců – a dohodli se na zahájení jednání o otázkách zbrojení: „Brzy zahájíme komplexní dvoustranný dialog o strategické stabilitě, který bude věcný a energický.“ A to je vše? Ano, ale zdá se, že nikdo ani od setkání víc neočekával. Nebo snad ano?

Jsou i tací, kteří byli ve svých očekáváních zklamáni – a soudě podle tiskových konferencí obou prezidentů to byli Američané. Otázky ze strany redaktorů zaoceánských novin nenechávaly nikoho na pochybách: ve Státech počítali se změnou ruské politiky. Tato očekávání pochopitelně nevycházela z washingtonské administrativy, ale byla přítomna ve veřejném mínění, respektive v médiích, která je formují. Jasně to vyplývalo z otázek, které Putinovi pokládali američtí novináři: „Připustil jste si závazky (ohledně kybernetických útoků, Ukrajiny a podobně)?“. Absurdní?

A za Bidenem, který už odcházel z tiskové konference, mu prakticky do zad křičeli: „Říkal jste, že Putin změní své chování, ale on zase všechno odmítá a mele si svou!“.

Prezident Biden se dokonce musel vrátit a říci jim: „Vy mě neposloucháte, já jsem to neslíbil, řekl jsem, že se to může stát pod tlakem celého světa.“


Falešná očekávání


Odkud se berou tato nepochopitelná očekávání? Jsou výsledkem zkresleného obrazu světa, který panuje v myslích bidenovských amerických elit, a to hned dvakrát. Za prvé, establishment věří, že Amerika stále diktuje pravidla hry. A za druhé, v průběhu boje s Trumpem uvěřil vlastním výmyslům (zneužitým jako zbraň proti nežádoucímu prezidentovi) o údajném ruském vměšování do amerických záležitostí. A nyní čeká, až bude moci Rusko potrestat a změnit jeho politiku. Co by se s tím mělo udělat, je naprosto nejasné. Nikoliv však Putinovi, ale Bidenovi.

Sám o tuto schůzku požádal – z velké části z vnitropolitických důvodů, aby demonstroval svou odlišnost od Trumpa a schopnost napravit jeho „chyby“, „selhání“ a „ústupky“ (samozřejmě smyšlené, protože Trumpův nesouhlas s jeho vydáváním za „ruskou loutku“ byl v USA interpretován jako přitakání Rusům). A aby se dobře připravil na rozhovor s „tvrdým Vladem“, naslouchal svým poradcům. Dokonce i Hillary Clintonová ho pochválila:

„Způsob, jakým to bylo tentokrát zrežírováno: rychlé podání ruky, žádné fotografování, rychlý vstup do místnosti, žádná společná tisková konference – to vše je opravdu silný diplomatický signál toho, co očekáváme. Očekáváme otevřené a přímé jednání – Vladimíre, pojď si promluvit o tom, jak budeme dále postupovat. Samozřejmě jsme proti tobě zavedli sankce, a pokud tě to nezastaví, budou následky ještě tvrdší.“

Sám Biden na tiskové konferenci řekl, že jak se ukazuje, „důvěra k Putinovi ve světě slábne“, což by nebylo překvapivé, kdyby Putin dělal stejné kroky jako on, a že „Rusko nemůže diktovat dění ve světě bez následků“. Ale kdyby jen ve světě – Biden mluvil Putinovi do toho, co se děje v Rusku! Tak vypadá silná pozice silné mocnosti? Biden vnucuje Putinovi své představy?


Ohraný šlágr


Nakonec sám prý Putinovi řekl, že pokud se nepostaví za lidská práva, potom si nezaslouží důvěru svého lidu – a proto USA budou dál nastolovat takové otázky, jako v případě Navalného. A v odpovědi na otázku novinářů zopakoval, že „Navalného smrt ve vězení by měla vážné následky“ – a rovněž američtí novináři se Putina na toto téma často ptali. Přímé jednání?

Naprosto ne. Biden, poslušný svých poradců, zvolil zcela nesmyslnou taktiku: mluvit s Putinem o Navalném. Protože Rusko to pochopitelně považuje za vměšování do svých vnitřních záležitostí – v důsledku pak vyznívá směšně Bidenův údiv: Putin „si snad stále myslí, že ho chceme svrhnout.“ Samozřejmě, nebyl to Biden, kdo před deseti lety téměř výslovně doporučil Putinovi, aby se nevracel do Kremlu. A sankce proti Rusku nejsou uvaleny proto, aby Putina svrhly, ale jako trest za jeho „špatné chování“.

Nejen Putin – ale žádný rozumný Rus se nenechá oblbnout takovými žvásty. A na otázku Navalného odpověděl prezident naprosto přesně:

„Spojené státy prohlásily Rusko za svého nepřítele a protivníka, Kongres tak učinil v roce 2017. V zákonech Spojených států je výslovně stanoveno, že USA musí vyžadovat pravidla a řád demokratické vlády v naší zemi a podporovat politické organizace. Tak to stojí ve vašem zákoně, v americkém zákoně. A nyní si položme otázku: pokud je Rusko nepřítelem, jaké organizace bude Amerika v Rusku podporovat? Myslím, že ne ty, které Ruskou federaci posilují, ale ty, které ji zadržují, což je veřejně deklarovaný cíl Spojených států. Takové jsou tedy organizace a lidé, kteří pomáhají realizovat politiku USA vůči Rusku.

Jak bychom se k tomu měli postavit? Myslím, že je to jasné: musíme být v tomto směru velice obezřetní.“


Proto bylo nesmyslné, když Biden chtěl probírat s Putinem "otázky" o Navalném: Jako nástroj nátlaku na Rusko je toto téma zbytečné a kontraproduktivní, pokud chcete dosáhnout nějakého porozumění. Moskvu to k žádným ústupkům nepřinutí – ale možná jsou řeči o Navalném Bidenovi prospěšné z vnitropolitických důvodů.


Vyhasínající hvězda Ameriky


Ani to ne – protože Putin okamžitě kontruje tím, že se zmíní o protestech a nepokojích v USA. A to při odpovědích na otázky amerických médií. Co jste vy udělali s těmi, kteří během lednového „šturmu na Kongres“ vznesli politické požadavky? Trump má ve Spojených státech řádově více příznivců než Navaľnyj v Rusku – což je mimochodem další potvrzení toho, kdo je skutečným „agentem vlivu“.

Biden si proto zmíněním Navalného při jednání s Putinem nijak nepomohl – naopak, jen Putinovi usnadnil dosažení jeho hlavního cíle na summitu: lépe pochopit, kdo je Biden. Putin uviděl, že před ním stojí tentýž člověk, který mu před deseti lety mentoroval o prospěšnosti amerických demokratických tradic pro Rusko. Je to člověk minulosti – ve všech významech tohoto slova. Neznamená to samozřejmě, že s ním není o čem mluvit – znamená to jen, že jeho představa o amerických možnostech zůstala na předpotopní úrovni před nástupem Trumpa.

Putin po schůzce řekl: „Nedělal jsem si žádné nové iluze. Nemám a nemohu mít ani žádné staré iluze.“ Na této schůzce nebyly stanoveny žádné červené linie – ale Putin na všechny nářky nad nepředvídatelností Ruska odpověděl: „Chováme se naprosto adekvátně hrozbám, které před námi vznikají.“ A dodal: „Je třeba si nejprve dohodnout pravidla jednání.“

Ale jak se o nich dohadovat s těmi, kdo se považují za jediného arbitra majícího právo taková pravidla stanovovat – a diktovat svou vůli ostatním? Nezbývá než jim zdvořile vysvětlit, že se mýlí, a pokračovat v prosazování vlastní linie a ve všemožné obraně vlastních zájmů.

Blíží se doba, kdy výměna epoch, která se odehrává před našima očima (a za naší účasti), donutí bývalé „majitele kasina“ přijmout novou rovnováhu sil a nová pravidla světového pořádku.


22 komentářů :

 1. Starý šantala o Krymu ani necek, na Ukrajinu se snaží “ zapomenout”.
  Ale ti nešťastní lidé, kteří skočili Amíkům na špek, nezapomenou.
  Naivní Ukrajinci, Afghánci, Syřané, Kurdové, Iráčané, mít za kámoše USA = smrt. 💀

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:16... Vzhledem k tomu, ze dnešní Evropa je prd@l světa, tak jim to může být úplně fuk. A taky že je.

   Vymazat
  2. Helanov, platí staré rčení že je nebezpečné mít USA za nepřítele, ale ještě horší za přítele (myslím že původně to bylo o UK). To vysvětluje i jak dopadli vámi jmenovaní přátelé USA. USA nemají přátele, ale jenom vazaly a tak s nimi jednají

   Vymazat
  3. Já jsem čekal, že Biden ze slušnosti Putinovi poděkuje za zvolení. Třeba tak nějak lidsky mohl prohodit - díky Vláďo za ovlivnění našich voleb, každé ráno když se vidím v zrdcadle, nebo si přečtu co jsem přes den plácal, uznávám Vláďo, že sis letos musel máknout.

   Vymazat
  4. Je mozne, ze ted placnu pitomost, ALE z toho besprechunku mezi Putinem a Bidenem, jsem dostal dojem, ze Biden sice fyzicky i pametove chradne, ale ja pro nej mam (duky svemu veku vysokych 85++) celkem omluvu, ono to tem starym, nekdy driv, nekdy pozdeji, skutecne srackovati v kebuli). Ovsem Biden jde dolu, podstatne rychle, srovnejte si loni a letos....ovsem neberte to ze Bidena miluji ci hajim, znam jeho rekord, a jeho synka, tot vse.

   Slidil jsem po celem webu o vice info o te schuzce, a mam takovy dojem, ze Bidena media odepsala, zvlaste potom, ze Biden deklamoval 14 dni stare zvesti, ktere mu pripravili jeho loutkovodici....

   Putin na druhe strane byl k Bidenovi skutecne milosrdny, a shovivavy, a Bidena ktery mel zrejme tresavku ze schuzky, s tim potesil, takze vlk se nazral a koza zustala cela..... proste dobra schuzka pro obe strany, a verim tomu ze i pro Cesko

   Vymazat
  5. Pane Dvoraku, pastuji dole vetu P. Akopova, ci Vas dodatek, ktery povazuji za neuplny, takze ....

   "Blíží se doba, kdy výměna epoch, která se odehrává před našima očima (a za naší účasti), ....veticka v zavorce by mela znit "(a za nasi TRPNE ucasti)"

   Vymazat
  6. Ale další "naivní" stále mají chuť na ten špek, a je jich hodně. Také u nás v ČR je jich hodně a mají moc a peníze.

   Vymazat
 2. Já to všechno slyšel od VVP na ruském. Maturoval jsem sice z ruštiny za 4, ale to už je pomalu 50 let. Dnes si můžu s Putinem povídat napřímo.
  S těmi závazky kvůli kyber-útokům toho novináře pěkně utřel odkazem na samotné americké statistiky.
  S Ukrajinou rovněž. Ukrajinská vláda dělá vše proti dohodám z Minsku. A co na to západní garanti dohod?
  A s Navalným a podobnými taky poslal všechny k šípku. Jsou to agenti zahraniční mocnosti, která Rusko v roce 2017 oficiálně označila za nepřátelský stát. Podobné týpky drži USA na Gvantanámu a nesystémovou opizici označuje za vnitřní teroristy a také s nimi podle toho jedná.
  A pokud jde o onu nepřídvídatelnost zahraniční politiky Ruska, ukázal Putin jasně, kdo blokuje a ruší všeliké smlouvy zajišťující světovou stabilitu.
  A mnohé další Putin zodpověděl, věcně, klidně, s velkým přehledem.
  Putin je opravdu politikem nejvyššího světového formátu. Navíc nám Čechům by měla být blízká i jeho mentalita i smysl pro humor.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. kolku

   Ponekud se rozchazime o tom co se reklo, ci co Biden pred tim v Evrope napovida ze s Putinem zatoci.

   Na ty jeho sliby, ci co EUhnuj od nej ocekaval, vlastne nerekl skoro nic, nadhodil par veci ktere by Rusove,meli ci nemeli delat, ale to bylo vse, dokonce myslim ze Biden byl Putinovi vdecny ze ho nechal celkem na pokoji.... Proste oba si uvedomili.... a dopadlo to dobre...... to ze EUropane, a ten pitomec Stoltenprd budou remcat, ale nakonec zmlknou, a zacnou se zaostrovat na Cinu, ono je to pro ne bezpecnejsi.

   Jenom pro nas v nejblizsi dobe nebudou zadne dobre zpravy, a ani pro Babise, ktery to dokonale pro nas prosral, je zajimave ze se nenasel dosud nikdo kdo vycislil nase ztraty z obchodu s Ruskem. No Andrejko ci Hamza nam to urcite nereknou, a opozice? -- snad nekdy

   Vymazat
  2. Já a mnoho dalších ho máme rádi, horší je to s papaláši, ti ho nenávidí, ale se ho i bojí.

   Vymazat
  3. Taky z Ruštiny 4.Skoro jsem ji zapoměl 😀
   Čt a jednostranná politika s Protiruskou hysterii mně donutila oprášit jazyk slovanských bratrů.
   Bratři za každé režimu!

   Vymazat
 3. Ty grafiky protiproudu jsou geniální. Ty dělá někdo mladej.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No právě, mladej... Putin na jednorožci a neexistující Mir tomu odpovídají. Takové dětinské nadšení.

   Vymazat
 4. Jakým právem se Ukrajina stává pro USA důležitým bodem-nesousedí s ní,o Rusku má jen zkreslené falešné údaje.Kdo jmenoval USA do role četníka dění ve světě?Rusko zůstalo samo,prakticky všichni bývalí spojenci ho zradili.Jako většina z nás,si musí Rusko pomoci samo.Ještě že má Putina.

  OdpovědětVymazat
 5. Nechápu, proč se autor zaobírá tím, co říkali a na co se ptali novináři na tiskovce, a dává tomu nějakou relevanci. Pokud Biden není uplně mimo, při jednání se určitě nezaobírali nějakým směšným Navalným nebo Krymem, který je už ukončenou záležitostí, alespoň na pár dalších let. Podle přítomnosti Gerasimova to odhaduju na vymezení rámce názorů na nový stav v ekonomii, změnách klimatu a tím i nových sfér vlivu. I když Rusko není zrovna nějaký ekonomický gigant, přesto má využitelný potenciál a není možné s ním manipulovat podobně jako s jinými zeměmi. Navíc má kvalifikované vedení opřené o impozantní vojenskou sílu a pro mnoho států může sloužit jako vzor jednání. Sílu Ruska umocňuje i spolupráce s Čínou, která se v některých případech mění v tandem, a to už nelze úplně ignorovat. Pokud se na tom jednání probírala Ukrajina, pak to bylo hlavně ve dvou věcech: plynovod a NATO. Pak určitě Arktika, surovinová báze a Sevmorput. A stejně tak Sýrie, Afrika a Afghánistán. Silně pochybuju, že se zaobírali kyberútoky a volbami v USA, protože už i veřejnost mlhavě tuší, jak se věci mají.

  OdpovědětVymazat
 6. No relevanci tomu dává z dobrého důvodu. Víme přece, jak důležitý je mediální obraz v dnešní pokleslé době. A Rusko, potažmo Putina chtěli páni novináři a novinářky pěkně zpotvořit. Ale Putin se nedá :-)
  Dobře to vyhodnotila i ČT, a proto z té tiskové konference raději nic moc neukázala.
  Pročež, pilujte ruštinu. Budete mít kvalitní informace z první ruky!

  OdpovědětVymazat
 7. Tak je to správné a nenechat si poroučet od bláznů co si myslí že vládnou světu. A že jsme zrovna na straně USA z toho nemám radost až zkrachují odskáčeme to taky.

  OdpovědětVymazat
 8. Nevím, jak vy, ale já čtu scénář že Ženevy jen jako show. Oba mocnáři předvedli světu "dobrou vůli" s výsledkem, že se dobodli na tom "že se nedohodnou". To bylo vidět na scéně, co se odehrávalo za kulisami, lze jen tušit. Já jen spekuluji,na vzájemné oťukávání pozic mezi štáby armád a rozvědek. Jedinou jistotou je, že za dveřmi je Čína. A my zkonzumujeme sklizeň z novinářských žní, jako obvykle o ničem.

  OdpovědětVymazat
 9. Zo summitu si odnášam negatívne hodnotenie amerických a jednej kanadskej novinárky. Ich otázky svedčia o dogmatickom myslení, o absolútnej neznalosti diania na politickej scéne, o neznalosti histórie - tak USA, ako aj Európy. Ich obrovské medzere vo vzdelaní dokazuje obmedzený a jednosmerný obsah štúdia žurnalistiky na Západe. Takýto novinári určujú, čo si má spoločnosť myslieť ?
  Je tragédiou spoločnosti, že médiá sa stali 4. moc v štáte.

  OdpovědětVymazat
 10. Ještě štěstí, že v hrdinném sovětském, potažmo ruském člověku je toliko cti a hrdostí, že je ochoten se obětovat pro svůj národ....to Čechuuuji a jim podobná kolaborantská a zbabělá pakaz okolních protektorátů jsou "hrdinové" pouze na náměstích, když fandí svým sportovcům.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.