Reklama

pondělí 21. června 2021

Skutečná agenda B3W-NATO

Pepe Escobar

21.6.2021 AsiaTimes, překlad Zvědavec

Západ je nejlepší
Západ je nejlepší
Dostaň se sem a my uděláme zbytek
Jim Morrison, The End

Těm z vás, kteří jste nechtěli louskat komuniké ze summitu NATO, předložím stručná fakta: Rusko představuje „akutní hrozbu“ a Čína je „systémová výzva“.

(Ilustrační záběr -čínská loď veze čínské zboží do světa)

NATO je samozřejmě jen banda nevinných dětí, které si staví hrady z písku.

To bylo v době, kdy baron Hastings Lionel Ismay, první generální tajemník NATO, hlásal, že cílem transatlantické aliance je: „nevpustit Sovětský svaz dovnitř, udržet Američany uvnitř a Němce držet na uzdě“.

Remix Raging Twenties (tj. kniha „Raging Twenties: Great Power Politics Meets Techno-Feudalism in the Era of COVID-19“, kterou napsal Pepe Escobar, pozn. překl.) zní: „udržet Američany uvnitř, EU držet na uzdě a mít Rusko a Čínu pod kontrolou“.

Takže Severoatlantická organizace (kurzíva přidána) nyní přesídlila do celé Eurasie a bojuje proti tomu, co označuje jako „hrozby z Východu“. Nuže, to je krok za Afghánistánem - průsečíkem střední a jižní Asie - kde organizaci NATO bez dlouhých cavyků pokořila banda Paštunů s kalašnikovy.

Hlavní hrozbou zůstává Rusko - v komuniké je zmíněno 63krát. Současný nejvyšší šéf NATO Jens Stoltenberg tvrdí, že NATO nebude pouze „zrcadlit“ Rusko: de facto ho vyčerpá a obklíčí mnohonásobnými bojovými formacemi, neboť „nyní jsme realizovali největší posílení naší kolektivní obrany od konce studené války“.

Komuniké je neoblomné: jediná cesta pro vojenské výdaje vede vzhůru. Kontext: celkový „obranný“ rozpočet 30 členů NATO vzroste v roce 2021 o 4,1%, takže dosáhne závratné výše 1,049 bilionu dolarů (726 miliard dolarů od USA, 323 miliard dolarů od nejrůznějších spojenců).

„Hrozeb z Východu“ je koneckonců mnoho. Pokud jde o Rusko, jsou tam všechny ty hypersonické zbraně, které vyvádí z míry generály NATO; rozsáhlá cvičení v blízkosti hranic členů NATO; neustálé narušování vzdušného prostoru; vojenská integrace s tím „diktátorem“ v Bělorusku.

Pokud jde o hrozby ze strany Číny - Jihočínské moře, Tchaj-wan, Indo-Pacifik celkově - to bylo na G7, aby přišla s nějakým plánem.

Vstupte do „zeleného“, „inkluzivního“ projektu „Vybudujme spolu lepší svět (Build Back Better World, B3W)“, který byl navržen jako západní „alternativa“ k iniciativě „Jedno pásmo, jedna cesta“ (BRI). B3W respektuje „naše hodnoty“ - přičemž klaunský britský premiér Boris Johnson si nemohl odpustit poznámku, že jde o budování infrastruktury „genderově neutrálnějším“ či „ženským“ způsobem - a dále ještě odstraní z dodavatelských řetězců zboží, které je vyrobeno nucenou prací (kód pro čínskou oblast Sin-ťiang).

Bílý dům má svou vlastní verzi B3W: je to „hodnotné a transparentní partnerství v oblasti infrastruktury s vysokým standardem“, které bude „mobilizovat kapitál ze soukromého sektoru ve čtyřech oblastech - klima, zdraví a bezpečnost zdraví, digitální technologie a rovnost pohlaví - s urychlujícími investicemi z našich vlastních rozvíjejících se institucí“.

Počáteční „urychlující investice“ do BW3 byly odhadnuty na 100 miliard dolarů. Nikdo však neví, jak budou tyto finanční prostředky přicházet od “rozvíjejících se institucí“.

Zkušení pozorovatelé z globálního Jihu mají za to, že je bude v podstatě poskytovat MMF/Světová banka formou „zelených“ půjček, vázaných na investice ze soukromého sektoru na vybraných rozvíjejících se trzích s vidinou zisku.

Bílý dům trvá na tom, aby „B3W měl globální dosah, od Latinské Ameriky a Karibik až po Afriku a Indo-Pacifik“. Všimněte si neskrývané snahy vyrovnat se dosahu iniciativy BRI.

Ze všech těchto „zelených“ zdrojů a nových logistických řetězců, které budou financovány pomocí nějaké obměny centrálních bank, sypajících helikoptérové peníze, budou mít v konečném důsledku prospěch členové G7, rozhodně ne Čína.

A „ochráncem“ těchto nových „zelených“ geostrategických koridorů bude - kdo jiný? - NATO. To je přirozený důsledek „globálního dosahu“, který zdůrazňuje agenda NATO 2030.

NATO jako ochránce investic.

Již nyní se množí „alternativní“ infrastrukturní systémy, zaměřené na to, aby zabraňovaly „ruskému šikanování“ a „čínskému vměšování“ do EU. To je případ Iniciativy trojmoří, v jejímž rámci má 12 členských států EU z východní Evropy lépe propojit Jaderské, Baltské a Černé moře.

Tato iniciativa je chabou kopií čínského mechanismu 17+1, jehož cílem je integrovat východní Evropu v rámci BRI - v tomto případě je nutí vybudovat velmi drahou infrastrukturu, aby mohly přijímat velmi drahé energetické importy z Ameriky.

Ofenzíva proti „hrozbám z Východu“ je odsouzena k neúspěchu.

Dmitrij Orlov podrobně popsal, jak „Rusko vyniká v budování a provozování obrovských energetických, dopravních a výrobních systémů“, a jak se souběžně s tím „technosféra... v tichosti přemístila a nyní mezi Moskvou a Pekingem probíhá čilá telekomunikace“.

Jak každý počítačový maniak ví, Čína je v oblasti 5G daleko napřed a je nejvýznamnějším trhem s čipy na světě. A nyní čínský zákon proti zahraničním sankcím - schválený těsně před zasedáním G7 v Cornwallu - „ochrání“ čínské společnosti před „jednostrannými a diskriminačními opatřeními, uvalenými cizími zeměmi“ a americkou „daleko sahající jurisdikcí“, čímž donutí „atlantistický“ kapitál, aby si vybral.

Je to právě Čína coby rostoucí globální mocnost, která ve skutečnosti navrhla „alternativu“ globálnímu Jihu, protiváhu k nekonečné dluhové pasti MMF/Světové banky za poslední desítky let. Iniciativa BRI je velmi komplexní, dlouhodobě udržitelná obchodní/investiční strategie s potenciálem integrovat rozsáhlé oblasti globálního Jihu.

To přímo souvisí se slavnou teorií předsedy Mao Ce Tunga o rozdělení tří světů; důraz, který byl tehdy kladen na postkoloniální Hnutí nezúčastněných zemí (NAM), jehož byla Čína oddaným stoupencem, nyní zahrnuje celý globální Jih. Nakonec je to vždy o suverenitě proti neokolonialismu.

Plán B3W je západní, v podstatě americkou reakcí na BRI: snaží se zmařit co nejvíce projektů, přičemž neustále klade Číně nějaké překážky.

Spojené státy stěží vyrábí takové produkty, na rozdíl od Číny nebo Německa, které chce globální Jih kupovat; výroba tvoří pouze 5 % americké ekonomiky, kterou v podstatě podepírá americký dolar jako rezervní měna a - zmenšující se - impérium základen Pentagonu.

Čína chrlí deset špičkových inženýrů na jednoho amerického „finančního experta“. Čína zdokonalila to, co dvojjazyčně hovořící techničtí experti znají jako efektivní systém, který vytváří rozvojové plány SMART (specifické, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově změřitelné) a realizuje je.

Představa, že se země globálního Jihu nechají přesvědčit, aby upřednostnily B3W - což by byla přinejlepším bezvýznamná PR akce - před BRI, je naprosto směšná. Přesto bude aliance NATO regulována tak, aby aktivně chránila investice, které se řídí „našimi hodnotami“. Jedna věc je jistá: poteče krev.


11 komentářů :

 1. "Jedna věc je jistá: poteče krev." Asi ano, teď je to důležité, čí krev to bude!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady už nebude platit, že z cizího krev neteče - poteče, protože Západ si potřebuje kousnout ze zdrojů cizích států. Dosud mu to prošlo. Brzy už narazí zuby Západu na kámen a to nezkousnou a protože o tom vědí, chystají válku, aby mohli zákeřně zaútočit jako Hitler - 2.ww se nebude opakovat - bude krátké, ale podstatně horší - zatím to drží na uzdě Putin. Dík za to.

   Vymazat
 2. Stando, jaký západ. Euroatlantická demokracie je založená na parazitizmu a z těchto důvodů odsouzena k zániku.

  OdpovědětVymazat
 3. Vypadá to tak,díky "nenažranosti" kapitalistů poteče krev,když není nafta.

  OdpovědětVymazat
 4. Nic to nemůže změnit někdo má šílené dluhy a někdo zdroje jiný miliardu pracovních sil. Je to jen otázka času a krev nepoteče na to ti zadlužení nemají.

  OdpovědětVymazat
 5. Vojna vždy zmazala dlhy. Helikoptérové doláre, eurá... zvyšujú zadĺženie štátov, ktoré v budúcnosti bude riešiteľné niekoľkými spôsobmi : znížením , alebo odstránením dôchodkov zo štátneho rozpočtu, zvyšovaním spotrebných daní, daní z majetku, zvyšovaním odvodov pre zamestnancov, zavádzaním elektromobility, zvyšovaním cien energií... Ale korporácie s nadnárodnými konglomerátmi sú už dnes pre vlády nedosiahnuteľné. Pokiaľ nebudú odstránené daňové raje a nebude zákon obmedzovať súkromné vlastníctvo - dovtedy prostí obyvatelia budú platiť dnešné rozhadzovanie peňazí. Súkromné vlastníctvo a podnikanie je zákonmi kapitalizmu tak vysoko chránené, že v súdnom spore so štátom - štát prehráva. Na opačnej strane stoja zamestnanci + ostatní obyvatelia, ktorí sú majetkom aj štátu, aj privátneho sektora.
  Pepe Escobar má pravdu v tom, že posledná možnosť ako riešiť súťaž o nadvládu nad svetom a zároveň zbaviť sa dlhov - je vojnový konflikt.

  OdpovědětVymazat
 6. Je to smutné, když nějaký národ buduje armádu, která je mu, aspoň v moderní historii, celkem na nic. V lepším případě, v tom horším je nasazená proti vlastnímu lidu. I když v 69 to byli jenom ti prověření , vojáčci/ hraničáři, řadovému vojclovi se nedalo věřit.
  To dneska odpadlo, máme spolehlivé žoldáky, ti když jim poručej někoho bacit, tak ho bacej, neb je to jejich obživa.
  Takže jsme v rámci Varšavské smlouvy strašili Západ, dneska pod NATO strašíme Rusa, to všechno ve vlastní režii a ještě si libujeme, že nás velký kucí vzali do party.
  O našem angažmá v cizokrajných zemích hanba mluvit, to už bych musela být sprostá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helanov 21. června 2021 16:39 vy nevíte, co znamená pojem "hraničáři"? Vy se domníváte, že "vojska ministerstva vnitra" za komunistů, tzn. Pohraniční stráž, Vnitřní stráž a Hradní stráž, kde část branců vykonávala "základní vojenskou službu" byla nějakou zvláštní elitou? Četla jste Jana Procházky "Přestřelku"? Dnes mi dochází, že armáda tehdejší ČSSR, ať už vojska Ministerstva národní obrany nebo Ministerstva vnitra, byla skutečně "lidová". Jakkoli ji nasadit nešlo. Všimněte si. JiH

   Vymazat
 7. https://www.prvnizpravy.cz/sloupky/bidenova-vrbeticka-tecka-ne-vykricnik/ Své zklamání dal nejvíce najevo Klvaňa, který v diskusi na téma setkání Biden-Putin na ČT24 kolem 20. hodiny uvedl, že "ke schůzce vůbec nemělo dojít". Zařadil se tak na stejnou úroveň, jako třeba Peroutka, který po roce 1948 ve "Svobodné Evropě" doporučoval shodit atomovou bombu na Prahu jako trest za to, že jsme chtěli vyzkoušet, zda se nám podaří socialistický experiment. K tomu doporučuji přečíst příslušné pasáže v Hrabalově knize "Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet", celé ke stažení zde (s. 45): https://ceskaknihovna.files.wordpress.com/2013/02/bohumil-hrabal-inzerat-na-dum-ve-kterem-uz-nechci-bydlet.pdf

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:27... Klvaňa je otroubená mluvící hlava, to je známé. Ale Peroutku bych do toho netahala, zasloužilý umjelec Bohumil Hrabal měl sám máslo na hlavě a věřit se mu nedá ani fň. Ten metál nedostal pro nic za nic, možná i tenhle slint mu u souhů vylepšil reputaci.

   Vymazat
 8. Jen bych to shrnul,

  takze Rusko představuje „akutní hrozbu“ a Čína je „systémová výzva“.

  A kdyz to dam dohromady, tak to je pro zapadni blok "Velkej a neresitelnej Pruser",

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.