Reklama

pondělí 21. června 2021

Slovenská agrese po boku Německa

Přemysl Votava

21.6.2021 VašeVěc

O této historické události se příliš nemluví, přitom je významnou součástí československých novodobých dějin. Připomínám slovenskou spoluúčast na německé agresi proti SSSR v červnu 1941. Na Slovensku byla kolem toho velká sláva, byla plná náměstí, všude vlajky, projevy. Slovenskem znělo luďácké zvolání: „Na stráž!“ Jak asi bylo československé exilové vládě v Londýně, při slovenské agresi proti Polsku v září 1939, tak i v roce 1941 proti SSSR?

(Na snímku: slovenský katolický farář Josef Tiso - prezident Slovenského štátu - přehlíží jednotku "Rychlé divize" před odjezdem na frontu.)

V těchto červnových dnech uplyne 80 let od německého útoku na Sovětský svaz. Toto výročí nebude v Bruselu, tudíž ani v Česku příliš připomínané, nehodí se do současné protiruské režie. Budeme slyšet spíše o Bělorusku, Ukrajině, Pobaltí, jen kolem německá agrese proti SSSR bude ticho. 22. června 1941 třímilionová německá armáda přepadla Sovětský svaz. Po rychlých vítězstvích na západní frontě měl SSSR padnout do šesti týdnů. Hitler si k této velké hostině pozval své spojence, mezi nimi i Slovensko, to mělo dostat drobečky z této kořisti.

Za invazní armádou, zůstaly tisíce mrtvých, zraněných, tisíce zajatců… Zničená města, vesnice, zoufalí lidé. 60.000 slovenských vojáků se vydalo po boku německého spojence hluboko do Ruska, slovenské divize došly až k Azovskému moři. Vidím dobové fotografie, vojáci se usmívali, pochodovali vítězně po boku hitlerovských jednotek. V den útoku pronesl slovenský prezident Josef Tiso projev plný obdivu, cituji: „V plné solidaritě s Velkoněmeckou říší nastupuje slovenský národ na obranu evropské kultury…“. Z těchto jeho slov až mrazí.

V těchto proklamacích se Slovensko hájilo tažením proti bolševizmu, osvobozením evropských národů, jak falešné, jak účelové, přesto i dnes líbivé heslo o nové Evropě! Tiso tehdy prohlásil: „Zvolili jsme, a to ne náhodně, velmi úzkou spolupráci s Velkoněmeckou říší pod vedením Adolfa Hitlera. My s Adolfem Hitlerem vydržíme až do konce!“ Slovenská armáda tehdy vítězně postupovala, tato euforie netrvala dlouho, brzy jejich cesta vedla opačným směrem… Tisíce Slováků padlo, tisíce následně vstoupily do 1. Československého armádního sboru, pod velením pplk. Ludvíka Svobody.

Dnešní slovenští politici nestojí na náměstích, neomlouvají se obětem této slovenské agrese. Nepřipomínají svým voličům, že Hitlerově snu o Nové Evropě podlehl před 80lety tzv. „Slovenský štát.“ Na tento příběh věrolomnosti dnes padá prach, politici i historici mlčí. Máme zapomenout. Přitom v mohutných prostorách Ruska, Ukrajiny, Běloruska,… našly svůj hrob vedle milionů německých, italských, maďarských, rumunských,… i tisíce slovenských vojáků. Ti v duchu nacistické a protiruské propagandy pochodovali na Východ, šli budovat Novou Evropu… Dnes leží zapomenuti někde daleko od své vlasti. Můžeme si položit otázku, jak zareaguje slovenská prezidentka paní Čaputová na toto výročí? Na agresi Slovenska před 80lety. Ten otazník je asi zbytečný...

Proto připomínám, že v červnu 1941 osud evropských národů ležel především na obětech sovětských občanů, oni svým hrdinstvím zachránili Evropu…. Za agresí Německa a jeho spojenců zůstaly tisíce vypálených vesnic, měst, padlo 26 milionů sovětských občanů, to je 14% obyvatel tehdejšího SSSR. Srovnáním s USA 400tisíc padlých, to je 0,32% …Ještě v prosinci 1941 Spojené státy byly neutrální, právě v té době SSSR čelil útoku Hitlera i … Slovenska.


226 komentářů :

 1. Konečně článek, který pojednává historická fakta. Československo (Slovensko) napadlo společně s Hitlerem Polsko 1.9.1939. A za 17 dní nato SSSR napadlo Polsko z východu v souladu se sovětsko-německým paktem o neútočení a jeho tajného dodatku.

  https://www.fronta.cz/dokument/sovetsko-nemecky-pakt-o-neutoceni

  Do poslední chvíle SSSR hospodářský podporovalo Hitlera.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:33 bezejmenný, do poslední chvíle SSSR plnil text smlouvy. Kdo ji tedy porušil a čím? Pokud vím, Západ podporoval Hitlera ještě dlouho potom, co s ním byl ve válce, proč asi?

   Vymazat
  2. Myslím, že SSSR se Stalinem má velké máslo na hlavě.
   Tajný dodatečný protokol:

   U příležitosti podepsání paktu o neútočení mezi Německou Říší a Svazem sovětských socialistických republik podepsaní zplnomocněnci obou stran vedli přísně důvěrné rozhovory o otázkách hranic jejich daných sfér vlivu ve východní Evropě. Tyto rozhovory vedly k následujícím závěrům:

   1. V případě nového územního a politického uspořádání oblastí náležejících k baltským státům (k Finsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě) bude severní hranice Litvy tvořit rozhraní mezi sférami vlivu Německa a SSSR. V této souvislosti obě strany uznávají zájem Litvy na území Vilna.

   2. V případě nového územního a politického uspořádání oblastí náležejících k polskému státu bude rozhraní sfér vlivu mezi Německem a SSSR tvořit zhruba linie řek Narev, Visla a San.
   Otázka, zda zájem obou stran bude vyžadovat udržení nezávislého polského státu a jakými hranicemi má být tento stát vymezen, bude moci být definitivně vyřešena teprve v průběhu dalšího politického vývoje.
   V každém případě budou obě vlády řešit tuto otázku přátelskou dohodou.

   3. Pokud se týče jihovýchodní Evropy, zdůraznila sovětská strana svůj zájem na Besarábii. Německá strana potvrdila svůj naprostý politický nezájem o tyto oblasti.

   4. Tento protokol budou obě strany považovat za přísně tajný.

   Moskva, 23. srpna 1939

   Za vládu Německé Říše:
   von Ribbentrop

   Zplnomocněnec vlády SSSR:
   V. Molotov

   Vymazat
  3. 9:18 bezejmenný, trochu mi to připomíná jiné tajné smlouvy, možná i ze současnosti. Co Vy na to?

   Vymazat
  4. Dohoda jen potvrzuje ruská území, o které Rusko přišlo podepsáním brest-litevského míru s Němci. Hranice Polska jsou Curzonovou linií, tady hranicí mezi převažujícím rusky mluvícím obyvatelstvem a převažujícím polským živlem. Stalin dal na konci války Polákům velká území do té doby spadající pod Německo. Polsko se tak významně posunulo na západ.

   Vymazat
  5. Nie, žeby som ospravedlňoval účasť 2 slovenských divízií (rýchlej a zaisťovacej) na území ZSSR. JA TO ODSUDZUJEM. A ODSUDZUJEM VTEDAJŠIU MOC NA SLOVENSKU, ktorá poslala Slovákov na boj so Slovanmi - NEZNABOHMI ! Je to večná hanba !
   V tej súvislosti je nutné povedať, že značná časť Slovákov dodnes (!) nevie zabudnúť a s najväčšou nenávisťou vytýka ZSSR okupáciu ČSSR...... Pritom v úplne iných politických a mocenských pomeroch vo svete v studenej vojne !
   Je hanba aj to, že na Slovensku počas vojny vykonávali činnosť aj tzv. POHG, ktoré upaľovali a vraždili Slovákov, nepriateľov režimu ....v mene boja proti boľševizmu, za Boha a za národ !
   Je nutné aj povedať, že väščina Slovákov na fronte už roku 1942 nebola z vojny so Slovanmi "nadšená".
   Otec v nich ( v divíziách) tiež bol, ako tisíce Slovákov, hlupáčikov, neinformovaných, bez politického rozhľadu, veriacich svojim potentátom a dôstojníckemu zboru poplatnému vtedajšiemu režimu. V masovej antikomunistickej propagande, konečne v "Slovenskom štáte"...
   "Nejde tu o boj proti ruskému národu – ani proti slovanstvu,“ vysvetľoval minister obrany Ferdinand Čatloš. Inváziu do ZSSR teda predstavitelia štátu vykresľovali ako križiacku výpravu proti židoboľševizmu, ktorá nakoniec spod komunistického jarma vyslobodí aj ruský národ. (PODOBNOSŤ S DNEŠNOU MEDIÁLNOU VOJNOU ČISTO NÁHODNÁ ?)..... V takej atmosfére sa Slovaci účastnili bojov, v drvivej väčšine po bojoch na zaistenie dobytého územia. Nemecká armáda nám nedôverovala...
   Neviem o nijakom masovom vraždení civilného obyvateľstva s nenávisťou v očiach voči Rusom, Ukrajincom. Lokšíkove vyčíňanie ako veliteľa pešieho pluku bolo výnimkou. Ten vraj nechal vypáliť asi 30 obcí a v Maloduši v Bielorusku nechal postrieľať asi 15 obyvateľov aj so ženami a detmi.
   Nakoniec v roku 1942 - 43 stovky Slovákov prebehlo k Červenej armáde, organizátor a hrdina ZSSR kpt. Ján Nálepka. Pritom od augusta 1942 spolupracoval so sovietskym obyvateľstvom a partizánmi v Minskej a Poleskej oblasti, kde viedli činnosť slovenské jednotky. Civilistom aj partizánom poskytoval potraviny, lieky aj spravodajské informácie o činnosti nemeckých jednotiek a ich spojencov...

   Vymazat
  6. Slovenský unknown, s čistým svedomím môžem podpísať váš text.
   Vojaci v akejkoľvek armáde musia plniť rozkazy a nemajú dovolené pýtať sa. Toto pravidlo platí len vtedy, keď vojak bojuje proti vojakovi, armáda proti armáde. V tomto prípade sú rovnocenní súperi.
   Ale vojak, čata, divízia... ktorá pácha zverstvá na obyvateľstve, ktoré dvíha ruky a vzdáva sa, neprekáža vojakom, či tankom, neútočí na vojaka - taký vojak je vrah. Nemecká armáda pri ceste na Moskvu, rovnako Napoleonova armáda - napichovala na bajonety každého, kto jej prišiel do cesty, vypaľovala celé osady - čo sa jej vypomstilo pri ústupe a ceste do Paríža.
   Západ dnes moralizuje a odsudzuje postup Červenej armády, ktorá až potom, keď videla svoju spálenú zem a tisíce svojich mŕtvych obyvateľov - až potom neľútostne vracala to, čo si u nej Hitlerove vojská " požičali ". Dnes sa v Európe hovorí len o sovietskej krutosti !
   Pamätníci vojny z radov obyvateľstva porovnávajú nemeckého a sovietskeho vojaka : nemecký mal čistú a novú uniformu, rozdával čokolády, bol ostrihaný a okúpaný - kým sovietsky bol špinavý, smrdel, mal vši, bol hladný a o uniforme mohol len snívať. Európske dievčatá a ženy vítali s otvorenou náručou a ešte s niečím... tak nemeckého, ako aj amerického vojaka. Sex s nimi bol žiadaný. V Paríži boli verejné domy otvorené len pre nemeckých vojakov. Pripomínam existenciu mnohých potomkov z takých krátkych chvíľ - v Nórsku, Dánsku, Francúzsku.....
   Každý muž - vojak každej armády, keď je vyhladovaný, potrebuje sex. Pripomínam, že je to rovnaké aj v čase mieru. Napríklad, problémy japonských žien s americkými vojakmi na americkej základni v Japonsku/ Okinawa.....
   Po roku 1989 sa mnohí v Európe hlásia k tvorcom II. svetovej vojny. Ako dôsledok - je prepisovanie dejín, zlepšovanie obrazu bojovníkov za Lebensraum, rastúci počet podporovateľov Drang nach Osten ( vrátane NATO)

   Vymazat
  7. 13:35... nesyp si popol na hlavu za starých otcov. Ty zodpovedáš za seba a dnes. Tak zabezpeč, aby sa slovenskí vojaci nemotali okolo ruskej hranice. Alebo mlč(nepíš).

   Vymazat
  8. 8:33. P.. Hitler se se Stalinem šábli, rozdělili si Evropu, každý si utrhl svůj kus a s porobených obyvatelstvem se rozhodně nepárali.
   Pobaltské národy za Stalina utrpěly takové lidské i hospodářské ztráty, že později vítaly Hitlera s chlebem a solí, jako osvoboditele.
   Což byl hluboký omyl, bylo to z žumpy do žumpy, na tak strategickém místě neměli Lotyši, Litevci a Estonci vůbec šanci se válečnému třeštění vyhnout.

   Vymazat
  9. Stalin tu smlouvu s Němci udělal z jediného důvodu. Chtěl získat čas na dozbrojení armády, která byla proti Němcům špatně vyzbrojená. Stalin už dávno předtím věděl, že válka s Německem je nevyhnutelná.

   Vymazat
  10. do poslední chvíle Stalin hospodářsky podporoval hitlera... - a do které poslední chvíle, do Stalingradu? Nebo snad do dobytí Berlína? byl to západní kapitál, který hitlera hospodářsky podporoval, ne Stalin, ba co víc, ten západ hitlera stvořil, říkejme už konečně pravdu a tak jak věci byly a jsou

   Vymazat
  11. 17. září vstoupila Rudá armáda do Polska a během necelého týdne obsadila území, které bylo až do roku 1920 součástí Ukrajiny a Běloruska a kde z hlediska národnosti převažovali Ukrajinci a Bělorusové. Dnes se už neříká, že obyvatelé území – Bělorusové, Ukrajinci i židé vítali Rudou armádu jako osvoboditelku. Sovětsky svaz, nemaje ještě na těch územích žádné vládní orgány, oslovil místní obyvatelstvo, zda se nechce připojit k SSSR. Během tři týdnů místní obyvatelstvo zorganizovalo tajné hlasovaní, na které přišlo 94,8% obyvatel, ze kterých jen 9,2% hlasovalo proti sjednoceni a 90,8% - pro

   Vymazat
  12. Ach jaj. Ďalší Česky demagóg a prevracať histórie. Po vzniku Slovenského štátu sa tento štat v národnej rade pokúsili vyhlásiť neutralitu Slovenska. Nasledovalo čo. Z juhu napadlo Slovensko Maďarsko a zo severu Poľsko. Veď napr. kúpeľne mestečko Cigeľka na severovýchode Slovenska sa prevrátilo na jednu veľkú ruinu. Poliaci po tomto útoku zabrali časť Oravy a pokúsili sa zabrať aj časť Šariša. Ako, že sa Slováci malý pozerať na to ako sa ich snažia Poliaci verný spojenec Nemeckých nacistov snaží okupovať. Chlape naštuduj si prvé dejiny a potom píš niečo o ukrivdenom Poľskom národe. Inač bol to národ ktorý ako prví podpísal zmluvu z nacistickým Nemeckom o hospodárskej a vojenskej spolupráci. Bolo to pekných par rokov pred zmluvou ktorú podpísal Sovietsky zväz s Nemeckom.

   Vymazat
 2. Až na to že si Rus vzal to co mu patřilo od roku 1918 to jest po Curzonovu linii a v roce 1921 mu to vzal Pilsudski. Celé je to dnes Bělouruské.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímavé Finsko také vzal Piłsucki? Že si ho Stalin chtěl vzít. :-))

   Vymazat
  2. 8:51 bezejmenný, možná nevíte, že Finsko bylo součástí Carského Ruska. Finové si statečností vybojovali samostatnost za cenu "spřátelené země".

   Vymazat
  3. Polsko také se rozprostíralo od Baltu k Černému moři (1600).
   viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Polska

   Vymazat
  4. 11,15
   Za vlády Přemysla II Otakara jsme měli moře i my!

   Vymazat
  5. 11,57
   Jéééé,Vy detailisto:-)

   Vymazat
  6. Ave, já vím, snažím se být přesný, bez emocí.

   Vymazat
  7. 12,11
   Víte co říkal o přesnosti hostinský Palivec....?

   Vymazat
  8. Ave, nevím, já ji považuji za ctnost v logickém myšlení. Emoce vkládám jinak.

   Vymazat
  9. 12,25
   Je mi to jasné,taky na Vás neútočím....

   Vymazat
  10. Stalin si chtěl vzít Finsko...
   proč lžete, naopak,
   na přelomu 20. let během občanské války v Rusku Finové do Ruska vpadli hned několikrát, přičemž napoprvé docela slušně rozšířili své území a posléze se pokusili urvat rovnou celou východní Karélii, kde finští "dobrovolníci" podporovaní finskou vládou podpořili separatistické povstání probíhající v letech 1921-1922, takže ty bezpečnostní obavy, jež měly stát za sovětskými územními požadavky vůči Finsku před "zimní válkou", za což byla Finům nabídnuta dost velkorysá územní kompenzace, která by v konečném výsledku finské území podstatně zvětšila, nebyly úplně bezdůvodné..

   Vymazat
  11. Pane Zaolzie, jste dobře informován. Popište prosím, jak to chodilo v německých polních bordelech?

   Vymazat
  12. 22,32
   Chcete,aby na sebe napráskal,že chodil stejně,jako J.Edgar Hoover (v růžových šatičkách a nabízel své služby( jako ostatní milovníci Becka a Pilsudského nacistům....?

   Vymazat
  13. incognita21. června 2021 22:32
   To já nevím, musíte se zeptat někoho jiného. Ale jsem skálopevně přesvědčen, že odpověď už dávno znáte.

   Vymazat
 3. http://www.vhu.cz/sovetsky-utok-na-polsko-pred-80-lety-v-roce-1939/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Článek je převzatý z polských zdrojů a není objektivní. Poláci si v něm docela okatě přihřívají svou nacionální velkopolskou polívčičku. Sovětská invaze " postihla" jen rusky mluvící území (Curzonova linie) a nezmiňují, že v okamžiku invaze polská vláda a parlament utekly ze země, armáda byla poražena a její zbytky ustupovaly, polský stát přestal de facto a de jure existovat. Celé polské meziválečné směřování bylo protiruské.

   Vymazat
  2. To je také převzato z polské strany??http://www.vhu.cz/exhibit/boje-mezi-sovety-a-polaky-v-letech-1919-20/

   Vymazat
  3. 11,03
   Že by to sesmolil sám Jelimán Pavel,jeho generálskogenitální výsost?

   Vymazat
  4. Já ve Vojenském historickém ústavu Praha nikoho neznám, ale vypadá to, že tam znáte dost lidí! :-))

   Vymazat
  5. 11,43
   Něco by se našlo....samej ynteligent jako Jelimán Pavel!

   Vymazat
  6. 11:43 bezejmenný, potom tedy musíte lépe číst dokumenty. Poláci si na dobytém území nadělali mnoho etnických nepřátel.

   Vymazat
  7. Jak se to vezme dobyté území. To tam bylo odjakživa polské.

   Vymazat
  8. Pardon, kde to bylo odjakživa Polské? Slezsko? Těšínsko? Bělorusko? Ukrajina?

   Vymazat
  9. Červená armáda nikdy nevstúpila na územie Poľska. V roku 1939 vstúpila na územie Bieloruskej a Ukrajinskej SSR, na územia okupované po vojne s Poľskom v roku 1919-21 a v roku 1944-45 vstúpila na územie generálneho governmentu...

   Vymazat
  10. Vžyď tyto informace jsou na každé historické mapě, např.
   https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Polska#/media/Soubor:Polska_992_-_1025.png

   Vymazat
  11. Pane Zaolzie, VHU nevěřte. Pták Stehlík (historik antikomunista) je česká ostuda. Jsem rád, že už jsem v záloze a vyřazen z vojenské evidence.

   Vymazat
  12. Znovu opakuji, kde šlápne komunista a bolševik, sto let tráva neroste!!

   Vymazat
  13. Zaolzie, proč píšeš zbytečnosti a navíc hloupé. Komunizmus skončil Gorbačovem, tak proč strašíš nějakými zombí?

   Vymazat
  14. 7,44
   Škoda jen,ŽE NA PŠONKA NEŠLÁPNUL JAKO KDYSI ŘÍM NA KARTÁGO!!!!!

   Vymazat
  15. Václav Dvořák
   Jestli píši hloupě to nevím, je to váš názor. Komunismus trvá pořád, lidí se nemění. Učení marxismu-leninismu se učí pořád v ČR a učí ho bývalí profesoři a STBací z doby před rokem 89, viz. Univerzita Jana Švermy v Ostravě. Učí tam stejné kreatury a stejné bláboly jako kdysi na VŠB a to MDH, politická ekonomie, marxismus-leninismus, vědecký komunismus. Tak co to melete za nesmysly.
   https://www.facebook.com/klub.spolecenskych.ved/posts/148638751956723

   Vymazat
  16. 9,03
   Kde existuje nebo existoval KOMUNISMUS ty ynteligente?!!!!
   A když už jsme u tý StB,tak Walesa byl stejná udavačská svině jako Havel....to jediný májí oba národy společného.

   Vymazat
  17. Ave já22. června 2021 9:40
   Hele knedlíku nebo Ave Maria jak chceš, hubu máš plnou keců, proč jsi nevystoupil na Vratimovském odborném semináři??

   Vymazat
  18. 9:03... A proč by neblábolili, když je za to někdo platí?
   Říká se tomu demokracie souhu.
   Že by se vrátili k volantu nehrozí, tak proč by mi měli vadit. Pokud budou mít nějaké voličstvo, tak budou sosat z erární kasy jako VŠICHNI. Nevím, proč by mi to mělo rvát játra.

   Vymazat
 4. Pšonci si naivně mysleli,že po boku Fricků budou obsazovat SSSR....a ono kulový!!!!!A to,že pak Molotov-Riebentrop předešel o pár dnů podpis paktu Hitler-Churchil JE HOLÁ SKUTEČNOST!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Závěrem řečeno bolševikovi nikdy nejde věřit.

   Vymazat
  2. 10,59
   Takže kdyby to podepsal Churchil s Dolfou bylo by to v pořádku????Ty raději mlč,budeš v roli myslitele!

   Vymazat
  3. JJ, pár bolševických myslitelů jsem zažil na VÚMLu v Ostravě ve vile na Českobratrské 1579/4 v roce 2017. Ale na takového trolla jako ty, jsem bohužel nenarazil.

   Vymazat
  4. 11:49 bezejmenný, nevěděl jsem, že máte VÚML.

   Vymazat
  5. 11,49
   Tam chodil na tajňačku brát svá mOUDra Tupolánek?

   Vymazat
  6. Vida, z bezejmenného se náhle vyklubal Polák.

   Vymazat
  7. Zaolzie 21. června 2021 11:49, vaše neznalosti jsou vskutku hluboké. To, jak mistrujete historii a s jakou naivitou posuzujete jednání mocností, je zarážející. Zjevně jste nedospěl. JiH

   Vymazat
  8. Unknown22. června 2021 1:00
   Jo máte pravdu. Prozřel jsem až na Univerzitě Jana Švermy v Ostravě v roce cca 2016, kde do nás hustili stejné revoluční myšlenky jako kdysi před rokem 1989 na VŠB.

   Vymazat
  9. Miroslav Povolný21. června 2021 14:19
   Polákem jsem byl, jsem a budu, tak jak celý náš rod. Ani komunistický nátlak to nezměnil, nemění ani nezmění. Naštěstí bolševik je na ústupu a jsem přesvědčen, že i na vymření.

   Vymazat
  10. Je pěkné, jak vzorně memorujete od pana faráře.

   Vymazat
  11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  12. Ave já22. června 2021 8:26
   Už jsem to zde jednou psal, na většího trotla jako ty jsem v životě nenarazil. S výjimkou Univerzity Jana Švermy.

   Vymazat
  13. Ave já22. června 2021 8:26
   Nejspíš budeš jeden z těch fašounů šovinisticky laděných z Frýdku-Místku. A bývalý voják ČSA. Co déžo?

   Vymazat
  14. Václav Dvořák22. června 2021 8:16
   Mám za to, že to jsou vaše fráze, ne??
   Byl jsem, jsem a budu komunistou!!

   Vymazat
  15. 8,44
   Je vidět,že myslíš jen za chůze....nechodíci P....nku!

   Vymazat
  16. 8:14 Poláku, to Vám nikdo nebere, máte zde stejná práva jako my. Tedy občanská práva. Pokud se Vám zde nelíbí, máte právo jít mezi své. Nám ponechte stejné právo: "Čechem jsem a budu, tak jako celý můj rod". Stejné podmínky platí pro všechna etnika, hostů! Chápete? Až se Vám(Polákům) bude dít křivda, budu mezi prvními, který vás podpoří!

   Vymazat
  17. Knedlíku
   Zase melete nesmysly, já na těšínsku nejsem hostem. Celý můj rod odjakživa zde bydlel. Doporučují si přečíst knihu Poláci na Těšínsku. A nebojte je to česky a není to psané jenom Poláky. Možná přeslanete psát nesmysly z nevědomosti.
   http://www.zaolzie.xf.cz/Polaci_na_Tesinsku.html

   Vymazat
  18. 9,27
   U těch tvejch """pravd""" by měla být uvedena záruční lhůta!!!!
   A poslední slušnej Pšonek byl Jan III Sobiesky,ty ni náhodou Vygume!

   Vymazat
  19. 9:25 Poláku, neměl bych použít ekvivalent "knedlíku" Pšonku, abychom se dostali na stejnou úroveň?

   Sudeťáci také žili v ČSR od nepaměti, Židé, Němci, Ukrajinci ap. v Polsku také! To jste chtěl říci! Tak si dávejte pozor šovinisto, aby se z Velkopolska nestalo Malopolsko. K přeformátovávání máte nakročeno.

   Vymazat
  20. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  21. Ave já22. června 2021 9:37
   Vím ty hnojojede, polský král Jan III. Sobieski zachránil u Vídně celou Evropu před Osmany. Buď vděčný, že tě velký polský národ zachránil.

   Vymazat
  22. 10,05
   On tam byl sám ty volotrku retardovaná????Vedl pouze jednu z armád!!!!Byl tam Karel V Lotrinský a saský kurfiřt Jan Jiří III...A taky Eugen Savojský A KAŠPAR KAPLÍŘ ZE SULEVIC....mimochodem popravení 21.6.1621 na Staroměstském náměstí!!!

   Vymazat
  23. Miroslav Povolný22. června 2021 9:58
   Ano knedlíku, kdyby Masaryk nepřibral do vznikajícího Československa Slováky, tak by Čechů bylo méně než národnostních menšin. To by vlastně Češi byli minoritou ve svém vlastním státě. A otázkou je, zda by potom Češi měli mít vlastní stát. Vždycky byli dobrými služebníky Němců, Rakušáků, Hitlerovi, Stalinovi .....

   Vymazat
  24. 10,15
   On byl Dolfa na pohřbu Masaryka....
   Ne,byl na pohřbu Pilsudského v roce 1935!
   Takže si ty pindy o Češích nech od cesty!

   Vymazat
  25. 10:15, budu Vás již jen označovat číslem, víc si nezasloužíte. Stále jsme v historii byli, když už brousíte do historie Královstvím, s pevnými hranicemi, což se o Polsku nedá říci. Byla období, kdy Polsko, jako by nebylo.

   Vymazat
  26. PS.Kdo byl komu dobrým služebníkem mně dojalo, zapomněl jste na Brežněva a 68.

   Vymazat
  27. 10:31
   To nepopírám, Polsko po 3 násobném dělení zmizelo z mapy Evropy tuším že na cca 200let. Ale vžy bojovalo o svou svébytnost, což nejde moc říci o Čechách. Skoro vždy se jevili jako příručí někoho jiného. A bojovat o svou svébytnost také ne. Švejkovi také bylo jedno jaký mundur nosí. Hlavně, že je pívečko a klídek a bylo mu jdno čí chleba jí.

   Vymazat
  28. 10,41
   Přesně,Pšonci a bývalá NDR na Brežněva nejvíc tlačili!

   Vymazat
  29. 10,50
   Už jste se po boku hypospadickýho Dolfíka viděli pochodovat na SSSR a ono nakonec kulový.....
   Inu, s čím kdo zachází,tím také schází!

   Vymazat
  30. Ave já22. června 2021 10:54
   Já nevím, ale Češi podepsali dohodu s Hitlerem tuším že to byl Hácha a pak za války se měli poměrně dobře, podporovali 3 říši, vyzbrojovali nácky a točili filmy. Nehledě na to, že druhá část Čechoslováků napadla společně po boku s Adolfem Polsko.

   Vymazat
  31. 11,16
   A že P....ci vypalovali kina,když dávali film,kde je otevřeně popisováno VRAŽDĚNÍ A UDÁVÁNÍ ŽIDŮ GESTAPÁKŮM ....to ti ty vZDĚLANČE nějak uniklo,viď?!
   On někdo z Čechoslováků sloužil pod Guderianem?!

   Vymazat
  32. Ave já22. června 2021 10:54
   Tak co Ave Maria, když nenadáváš, nemáš co říci, viď. Nějak ti dochází dech.

   Vymazat
  33. Ave já22. června 2021 11:20
   jo máš pravdu, český národ je plný udavačů.

   Vymazat
  34. Češi 2 x ve 20. století bojovali za stát, který neexistoval, až si ho vybojovali (legie, 2.odboj). Tak nechápu, proč nás někdo tady častuje jednostrannou polskou nacionalistickou propagandou. Nechápu, co s tím Zaolzie sleduje. Hojí si mindrák? Provokuje? Malou dohodu, která měla být obranou proti Německu a Maďarsku, Polsko sabotovalo a přidalo se k Hitlerovi, později spolu s Maďary okupovalo části Slovenska a Těšínsko. Tohle Češi nikdy nedělali, podle dobového tisku na to dokonce neměli ani choutky. Nedávno v televiz imluvil reportér z slezským historikem, občanem Polska a ten pravil, že Slezsko má spíš český charakter než polský. U nás žádnou revanšistickou snahu o znovupřipojení Kladska a Slezska nemáme, i když patřily do zemí koruny české, zato v Polsku jsou velmi silné snahy o zábor i té části Slezska, která je součástí ČR. Patří Zaolzie (Zaolší?) k tomu spolku?

   Vymazat
  35. 10:50, možná se vrátím ke jménu. Pokud tedy pochopíte, že jsme měli kdysi společnou vlajku červeno bílou, občas společného krále, společné předky. A tlak na suverenitu především ze Západu! Naše vnitřní boje nás oslabovaly, ztráty pobaltí od Berlína atd. Proto mně mrzí, že Poláci stále nechápou a stále jsou pod vlivem katolicizmu, jako nástroje "říše římské národa německého" proti vlivu "východní říši". Nevím jestli to pochopíte, sám jsem ateista, jde o rasový boj od středověku o dominanci. My jsme v zranitelné, nárazníkové zóně. Co si vybereme, víru nebo rasu? Třetí víra a rasa mocí peněz rozhodne?

   Vymazat
  36. 11,21
   11,24
   Tvoje pivní pravda je irelevantní!

   Vymazat
  37. Václav Dvořák
   Já provokují? Kdo mně začal tady urážet? Polská strana už od dávná chce navázat dialog na akademické půdě ohledně Těšínska, bohužel česká strana to bojkotuje. Dokonce polský president se omluvil za "zábor" těšínska v roce 1938 a český president mlčel.
   Zábor dávám do úvozovek, proteže můj názor je, že těšínsko dostalo tam, kde patří. Co se týče záboru, tak ten byl o něco dříve a provedl ho Šnejdárek na povel Masaryka. Beneš tehdy to nepodporoval. Byla porušena dohoda mezi Radą Narodową Księstwa Cieszańskiego a Zemského národního výboru pro Slezsko, což vyvrcholilo k Sedmidenní válce, kde Československo napadlo Polsko. Šnejdárkovci dobíjeli polké zajatce.

   Vymazat
  38. Ave já22. června 2021 12:25
   Synku kolik ti je let??

   Vymazat
  39. 12,48
   Že nevím nic o tom,že bys byl můj táta!
   A ten tvůj výše psaný komentář je snůška volovin.

   Vymazat
  40. Ave já22. června 2021 12:56
   Synku raději začni studovat, bo ti naplácám a máma po druhé.

   Vymazat
  41. 12,57
   Československo mělo po svém vzniku stejné územní nároky jako P...ci????Československo snad chtělo něco VelkoČesko jako někdo?Československo aktivně podporovalo nacisty na začátku 30. let 20.století jako Beck a Pilsudsky????Českoslaovensko vražidlo ve velkém na svém území Židy???!
   Mám pokračovat,father?

   Vymazat
  42. Ave já22. června 2021 13:07
   pokračuj synku.

   Vymazat
  43. Ave Maria
   To znáš jenom 4 nebo 5 vět? Tak je rozveď synku pěkně celými větami. Jako ve škole.

   Vymazat
  44. 13,10
   13,13
   Komu není shůry dáno....

   Vymazat
  45. Miroslav Povolný22. června 2021 11:32
   Vždycky víra je na 1.místě.

   Vymazat
  46. 15:23, která, ta původní nebo dodaná?

   Vymazat
  47. Ave, proč s ním ztrácíte čas ?

   Vymazat
  48. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  49. Miroslav Povolný22. června 2021 16:41
   Víra v Boha je pořád ta stejná.

   Vymazat
  50. 20:39- problém je, že jich je víc, pro které se lidé vraždí.

   Vymazat
  51. 22:41
   A v čem je problém. Bolševik také vraždí, už název revoluce evokuje násilí a červená barva krev. Nemyslíte??

   Vymazat
  52. 6,49
   A co Velká Francouzka revoluce,tam vražidili komunisti,Vygume?!

   Vymazat
  53. 8,08
   Podle sebe soudím tebe???!!!!YNTELIGENTE!

   Vymazat
  54. 6,49
   Že to požaluji Ivovi Juřicovi, že se v noci počuráváš.

   Vymazat
  55. Ad Zaolzie:
   Co by mělo být předmětem oné "akademické debaty o Těšínsku"? Jak stojí otázka? Jsou tam vůbec nějaké? NA co potřebují polští akademici české kolegy? To nemohou bádat sami? Nebo je cílem "začít mluvit o Těšínsku" a tak otevřít otázku společných hranic a jejich změny?

   Při dnešní polské konfrontační politice vůči svým sousedům (Bělorusko, Ukrajina, ruské menšiny v Pobaltí apod.), bych se nedivil, kdyby se páni akademici stali jen reproduktorem velkopolských tužeb a ideologie "trojmoří".

   Vymazat
  56. Václav Dvořák23. června 2021 8:16
   Cílem bude osvěta obyčejných lidí z české tak i z polské strany. Historici se to vyříkají, shodnou se na objektivní pravdě a pak my pseudo vědátoři se nebudeme hádat a vzájemně urážet (viď. Ave Mario).

   Vymazat
  57. Václav Dvořák23. června 2021 8:16
   Češi o Těšínsku moc toho nevědí viz. Pokorný neví ani kdo to byl Šnejdárek.

   Vymazat
  58. Šnejdárek to dělal dobře,Pš....nek si začal a dostal po držce!!!!
   A tvo je noční problémy ty prostatiku si nech na urologii!

   Vymazat
  59. 8:27
   Asi začneš platit vyšší členské příspěvky, aby Ivoš mohl nakoupit pořádné rákosky a nezruinoval tím rozpočet OV KSČM ve Frýdku.

   Vymazat
  60. Václav Dvořák23. června 2021 8:16
   A bojí se ten, co má co skrývat, nemyslíte?

   Vymazat
  61. 8,33
   :-)) Já už vím, kdo ses. Ivoš je tvůj guru a ty děláš webové stránky pro OV KSČM ve Frýdku-Mísku. Tvoje politování hodné chování mi bylo povědomé, dobytku. Podívám se doma do svých poznámek a zítra zveřejním tvoje ubohé příjmení. :-))

   Vymazat
 5. Slováci mají takový bonmot: "Kdyby bylo opravdu tolik partyzánů, kolik se jich po válce přihlásilo o prebendy, museli bychom postavit ještě jedny Tatry, aby se tam všichni vešli".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. SNP se zúčastnilo cca 30 tisíc partyzánů. Těsně po válce jich bylo 300 tisíc a po třiceti letech 3 miliony. Ale i např. v Ivančicích vznikla party zánská skupina 10. května 45 a všichni její členové pak pobírali partyzánské prebendy...

   Vymazat
  2. Keby bolo toľko partizánov, koľko ich poberalo 255-ku, nemala by ČA čo oslobodzovať.

   Vymazat
 6. Je to veľmi úzky komentár a preto ani nemôže objektívne popísať udalosti ktoré tomuto predchádzali.Samozrejme, že vyhlásenie vojny r.1941 proti Sovietskemu zväzu, bolo zločinom.
  Tu treba doplniť:
  1. Homolův puč 9.-10.3.1939 obsadenie Slovenska česko-slovenským vojskom – na príkaz česko-slovenského prezidenta Emila Háchu a na podnet českého generála Aloisa Eliáša
  2.Agresia Maďarov v tzv. Malej vojne s Maďarskom v dňoch 23. – 24. marca 1939
  3.V ťažení proti Poľsku bojovali tri slovenské divízie, za čo Slovensko získalo späť územia, ktoré v roku 1924, resp. 1938 pripadli Poľsku. Tu netreba zabúdať, že Tisovi bolo ponúknuté väčšie územie, ale to odmietol.
  Stojí na zamyslenie, že dnes kedy nie sme vo vojne, ako servilne sa správajú naši vládny zastupitelia k USA. Naozaj si myslíte, že naši vojaci umierajú v napr. v Iraku za slobodu, alebo za ropu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Agrese Maďarska v březnu 1939 byla předvídatelná. Stejně okupace části území Poláky v roce 1938. Dnes naše hochštaplerské "elity" nás zatáhly do zločinné organizace NATO a udělaly z nás cíl pro ruskou prevenci či odvetu. Oboje bude blbé, oboje ohrozí fyzickou existenci obou našich národů.

   Vymazat
 7. Pane Votava, tohle není první článek na téma slovenské agrese proti SSSR. Asi ten článek recyklujete. Já myslím, že jste falešně skromný a nepyšníte se podílem Protektorátu Bohmen und Mohren. Co takhle zmínit tohle např odstavcem ve znění přibližně "Protektorát B und M se svou výrobou tisíců tanků, nákladních aut etc.hrdě připojil k válečnému úsilí sjednocené Evropy, vedené německým Wermachtem proti Sovětskému ž bolševismu". Že se nezúčastnili čeští vojáci je jenom proto že to Hitler nepožadoval. Jinak tam byl na koho si v Evropě vzpomenete (ano i Lucembursko) a podíl Slovenska byl docela marginální.
  A těm, co nás, Československo obviňují z útoku na Polsko "zapomínají", že Polsko společně s Wermachtem zabralo Jesenicko, Těšínsko a Oravsko. To ještě Polsko kamarádilo s Německem a chystalo se společně na Rusa.
  Kdo zapomíná (lže o své) historii je souzen si ji zopakovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "...podíl Slovenska byl docela marginální..." - tři plně vyzbrojené divize třía půl milionového národa, to není nic marginálního.
   Naše velká výroba pro Říši byla podmíněna tisíci popravených a desetitisíci zavřených v koncentrácích a na nucených pracích.
   Stejné to bylo ve Francii, Holandsku, Belgii atd. - ale tyhle národy postavili své vlastní SS-divize a mašírovaly na východní frontu. Trochu rozdíl. V celé Evropě nepostavili SS divize pouze Češi, Dánové a Srbové.

   Vymazat
  2. Pane Dvořák, neni divize jako divize. Německá divize měla na plných počtech kolem 20000 vojáků, slovenská rychlá divize kolem 8000. To je 40% německé divize. Nemluví se také kolik z nich dezertovalo. Můj názor ne, že tu situaci může posuzovat jenom generace, která ji žila. Historie je mnohem složitější, než oficiální verze a nebudu vám vaše přesvědčení vyvracet. Mne štve jen to, že pan Votava opakovaně, každý rok píše o agresi Slovenska, jakoby to byl nejdůležitější spojenec Německa. Ať se zamyslí více komplexně a i samotný název příspěvku je zavádějící, rekl bych hloupý. Kdyby na Slovensku psali tímto stylem, asi vy se to zde nepřijalo s porozuměním. Každý se snaží svou historii prikraslovat, včetně čechů

   Vymazat
  3. Travex, ďakujem za objektivitu. Dnes je to vzácnosť medzi komentátormi.

   Vymazat
  4. 10:02... Pane Dvořáku, mám vás ráda, ale dovoluji si trochu oponovat.
   Dělnictvu nikdo u hlavy kulomet nedržel, mnozí si naopak libovali, že mají jistou práci, zvláštní přídavky pro těžce pracující a možnost rekreace, kterou si za 1. republiky nemohli dovolit.
   V Protektorátu Germáni šikovně používali metodu cukru a biče. Země s rozvinutým průmyslem a šikovnými pracovníky pro ně byla důležitá.
   Kdo neremcal, neměl se špatně. Aspoň v počátku, když ještě hitlerčíci vítězili.

   Vymazat
  5. Travexi 21. června 2021 10:26 s onou válečnou výrobou Protektorátu jsem to tady už několikrát popsal. Existovala pracovní povinnost, pracovní místa byla definována, potravinový příděl byl vázán na vykonávané zaměstnání. Manipulace s potravinami mimo přídělový systém byla nekompromisně trestná (např. v dopravě probíhala kontrola osobních zavazadel, zda nejsou převáženy potraviny). Na fungování tohoto donucovacího systému dohlížela i v Protektorátu svými orgány Velkoněmecká říše. Pokud tohle nevíte, vezměte to na vědomí. Za sabotáž válečné výroby byl trest smrti, soudil vojenský soud, kde obhájce nevystupoval. Jeden z takových případů osobně podrobně znám. Na vlastní oči jsem viděl i zásah Gestapa. Vy všichni, co do těch dob všelijakými odsudky vstupujete, vy už mě, neználci, serete! JiH

   Vymazat
  6. Tehdejší dopodrobna propracovaný donucovací režim postihoval nejen dělníky ve zbrojní výrobě. Dosáhl i na šéfy. Např. generální ředitel Škodovky šel na konci války do koncentráku za černou porážku čuníka.

   Vymazat
  7. Helanov21. června 2021 17:49
   Paní má pravdu, Češi a Slováci se za Hitlera měli v porovnání s jinými státy, které s nacisty nepodepsali dohodu, velice dobře. A zase jsme u toho Česká národ se opět projevil: Kde vítr tam plášť. Nebo Kde domov tam plášť....

   Vymazat
  8. 11,05
   Jak říkám:ŠKODA,ŽE SE RUS NEZACHOVAL K POLSKU JAKO ŘÍM KE KARTÁGU!

   Vymazat
  9. Pane Dvoraku,

   nemce mam skutecne rad jako osinu v riti, ale jak tady pisete, o 10 000 zabitejch cechu, (tata tomu utekl jen tak tak - Prezil koncentrak) tak to zabijeni "en gross" zacalo jako odveta za atentat za Heydricha, takze si prectete historii Protektoratu (ja nemusim, ja ho zazil). za to, ze tolik Cechu bylo zabito, muze nase Exilova vlada v Anglii, kterou Anglicane tlacili do projevu solidarity, protoze je pravdou, ze po zrade Anglie a Francie v 38 roce, Cesti protektoratni pracovnici, pracovali pro Nemce dokonce s chuti, coz tenkrat uznal i Heydrich a dal jim vetsi pridely jidla nez vlastnim genossen v Reichu

   a tohle samozrejme muselo prestat, a tak Curcil a spol po prosrane valce a "slavnem uteku britskeho expedicniho sboru zpet do anglie, v zoufale snaze se nejak Nemcum pomstit, ci odplatit ten pruser ve Francii donutili po dlouhe dobe Benesovu vladu v Anglii (Gottwald byl proto nasranej v Rusku) aby oddelanim Heydricha dokazali svou lojaliti k Britum.

   Hele Dvoraku, ono je toho vic, souhlasim ze Nemci byli svine, ale Anglicane nebyli o nic mensi, ale za to zaludnejsi a zbabelejsi

   Vymazat
  10. 12,44
   Máte bohužel pravdu,atentátem se NIC NEVYŘEŠILO,NAOPAK!
   P.S. A tak to má Západ pořád....já to zkurvím a vy si za nás bude pálit prsty aneb NECHOĎ,VAŠKU S PÁNY NA LED,NEBOŤ MNOHÝ PŘÍKLAD ZNÁME,ŽE PÁN SKLOUZNE A SEDLÁK SI ZA NĚJ NOHU ZLÁME!

   Vymazat
  11. Basosi 22. června 2021 12:44, proberte se konečně ze svých dětinských představ o Protektorátu, o těch potravinových přídělech, o tom, že Heydrichyáda byla první protektorátní rebélií, zvažte případ generála Eliáše a dlouhotrvající pozici Británie k Mnichovské dohodě. JiH

   Vymazat
  12. Basos22. června 2021 12:44
   máte pravdu. Žádal to Beneš, který po válce chtěl obnovit Československo.

   Vymazat
  13. Ave já22. června 2021 11:08
   Ty brepto.

   Vymazat
 8. To asi ani nevíte že posílali náckům svoje židy a ještě jim za to platili. A dnes je jejich presidentka na straně těch co by opět chtěli budovat „lepší" svět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zo Slovenska 60 tisíc, z Čiech a Moravy 260 tis. Židov.
   Nemám rád tieto slaboduché výkriky do tmy.

   Vymazat
  2. Šoty To jsou fakta že za to platili žádný výkřik do tmy.

   Vymazat
  3. Jenže Šoty 21. června 2021 16:02, v Čechách a na Moravě si to organizovali Němci podle Říšských zákonů, vo Slovenskom štátu ...

   Vymazat
  4. Jestli se nepletu, tak protektorátních Židů,, kteří byli transportováni do koncentráků nebyla ani polovina čísla udávaného Šotym. Českých Židů zahynulo v koncentrácích 77 tisíc! Je pravda, že Slovenský štát za vraždění svých Židů Hitlerovi platil a že po válce bylo na Slovensku uspořádáno několik pogromů, když se slovenští Židé vraceli z koncentráků domů. V Polsku to samé. V Česku nikoli.

   Vymazat
 9. Tematem diskuse je Slovenský stát a jeho útočná válka proti Polsku a SSSR. Jde o citlivé téma i dnes,kdy se malé Slovensko dostává do podobné kaše jako za Hitlera a Tisa. Je pozoruhodné ,že Slovensko neubránilo tehdy své jižní hranice proti Maďarsku a bylo nuceno postoupit mu poměrně velké území na jihu, které Maďaři násilím obsadili.
  Příznačné pro malé fašisty je to,že se přidávají k velkým
  agresorům ale vlastní stát neubrání. Zajímavé by bylo znát myšlenky sluhy božího Tisa, když se přidal k útoku na Poláky a SSSR. Dějiny jsou nemilosrdné pro každého kdo se chová jako magor,začíná války ale vlastní stát neuhájí.
  Zdá se,že většinou Prozřetelnost ty nejhorší agresivní magory nakonec potrestá . Porážka Hitlerových Němců a jeho spojenců je dokladem ,že mlýny jakési spravedlnosti v historii melou. Ale časem se magoři oklepou, vytáhnou
  nová hesla, vyzbrojí se a zkoušejí své svinstva znova.
  Důležité je,že jim lidé dávají zase prostor a mechanizmus velkých agresorů využívající malé závislé prdelky a jejich loutky se zase rozjede. Eskalace směrem k válce v EU mezi Ruskem a NATO se nezastavila ani po setkání Baidena s Putinem. Příprava na válku pokračuje a v Parlamentu ČR se
  slepice Černochová děsí,že máme staré obrněnce. To je ale estráda. Jak dlouho ta bába řídí výbor pro obranu ? Co tam dělala ? Létala na koštěti po Praze a ječela že se málo zbrojí...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maďarsko zabralo kus Slovenska na základe Viedenskej arbitráže. Keby nebolo ochrannej zmluvy s Nemeckom, zaberú celé Slovensko. A Slováci by všetci mašírovali na východný front.

   Vymazat
  2. Nedivte se, Černochová má milence Červíčka a je sexuálně neukojená. Ráda by na Rusa.

   Vymazat
  3. sote

   no voni stejne masirovali, ale moc se jim tam stejne jako Rumunum nedarilo, a pak to bleskove posrali pri Slovenskem povstani,

   Vymazat
 10. Vláda projedná zprávu o extremismu za minulý rok. Hamáček podle Okamury zneužívá ministerstvo

  https://cz.sputniknews.com/20210621/vlada-projedna-zpravu-o-extremismu-za-minuly-rok-hamacek-podle-okamury-zneuziva-ministerstvo-14903217.html

  OdpovědětVymazat
 11. V Česku narůstá cenzura internetu, ale vláda dělá málo, aby tomu zabránila

  http://svobodnenoviny.eu/v-cesku-narusta-cenzura-internetu-ale-vlada-dela-malo-aby-tomu-zabranila/

  Farage: Hnutí Black Lives Matter „chce svrhnout celou západní civilizaci“

  http://svobodnenoviny.eu/farage-hnuti-black-lives-matter-chce-svrhnout-celou-zapadni-civilizaci/

  Neúprosná digitalizace: Je bezhotovostní ekonomika skutečnou hrozbou pro soukromí a občanské svobody?

  http://svobodnenoviny.eu/neuprosna-digitalizace-je-bezhotovostni-ekonomika-skutecnou-hrozbou-pro-soukromi-a-obcanske-svobody/

  Texas zakázal všem vládním subjektům a podnikům vyžadovat důkaz o očkování

  http://svobodnenoviny.eu/texas-zakazal-vsem-vladnim-subjektum-a-podnikum-vyzadovat-dukaz-o-ockovani/

  V New Jersey byla odhalena velká socha zločince George Floyda

  http://svobodnenoviny.eu/v-new-jersey-byla-odhalena-velka-socha-zlocince-george-floyda/

  OdpovědětVymazat
 12. Jen tak...,kdo další po podepsání Mnichovské dohody přepadl a uloupil cizí neboli území Československé Republiky.

  https://www.moderni-dejiny.cz/clanek/obsazovani-tesinska-polskou-armadou/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,36
   Pšonci jsou kurvy zlodějský ze svý podstaty?Plnou držku lásky k bližnímu svému a v zádech máš vraženou kudlu!Vždyť v roce 1968 oni a bývalá NDR tlačily na Brežněva a vlítnul do ČSSR!

   Vymazat
  2. Ave já21. června 2021 12:04
   Než začneš znovu nadávat ty zlý bolševiku, přečti si něco a doplň si vědomosti.
   https://drive.google.com/file/d/1uF_UAiZCQgptHKAxzJhN6_1wnTSTS_2F/view

   http://zaolzie.xf.cz/Polaci_na_Tesinsku.html

   Vymazat
  3. Ale Ave-já v tomhle ohledu má pravdu: Brežněvovské vedení SSSR tlačili do okupace ČSSR Ulbricht a Gomulka!!! Kadár byl proti, Čaučesku dokonce odmítl účast rumunské armády. Z vlastnízkušenosti musím konstatovat, že se polští vjáci chovali dost blbě - všude vyvěsili, věrni své velkopolské tradici, své státní vlajky jako symboly okupanta. V Jíčíně polský voják postřílel mladé civilisty... Škoda, můj otec byl rozený Varšavák.

   Vymazat
  4. 14:02...s tým Kádárom si nie som istý.

   Vymazat
  5. 13,23
   Pšonku,kdyxž neznáš,nevíš a neumíš....MLČ!

   Vymazat
  6. To napadání Poláků je od vás Avé-já hloupé. Za podobné útoky tu jiné mažeme. Budete-li pokračovat....!!!

   Vymazat
  7. 8,14
   On tady pindat může a já pravdu o Pšonkovi říkat nesmím?!

   Vymazat
  8. On nenapadá a nepoužívá šovinistické označení. Neponižuje,. Píše fakta, i když jendostraně a vytrhává z kontextu ve snaze omluvit či zpochybnit polská historická pochybení. Mne spíš těší, že v Polsku podle průzkumů jsme my Češi pro Poláky nejsympatičtějšími sousedy. To je dobré signál a na tom bych stavěl.

   Vymazat
  9. 11,36
   Zvlášť těm okolo toho dolu Turow....a mít je sousedy NENÍ ŽÁDNÁ VÝHRA!

   Vymazat
  10. Vaclave,

   nez sousedy spise zumpa pro odpad, a jejich potraviny, zkus si koupit v albertu polskej sejra

   Vymazat
  11. 12,30
   Fuuuj,chcete dostat v lepším případě Salmonelu....v horším eutanázii?

   Vymazat
  12. Nesvádějte naši neschopnost na Poláky. Ti to jen využívají. To je přece naše chyba, že si to necháme líbit. To naši politici zklamávají. A myslím, že po volbách může být ještě hůř.

   Vymazat
  13. Václav Dvořák22. června 2021 11:36
   Klobouk dolů, už jsem ani nedoufal, že se tady najde normálně uvažující pan, co bere historická fakta a ne levná propagandistická hesla. Mám velice rád konstruktivní kritiku, která podněcuje k úvaze a dalšímu studiu (možná i z té druhé strany).

   Vymazat
 13. Ave, koho že to označil Churchill za hyenu Evropy. Bohužel se ten stát chová pořád stejně, aktivně se zapojuje do svrhávání cizích vlád, viz Bělorusko a to spolu s člověkem v tísni a teď i se senátem ČR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. 12,21
   Že by ty Pš....ky s kterýma měl mimochodem stoprocentní pravdu!?

   Vymazat
 14. NDR a Polsko nejvíce tlačily na Brežněva, protože věděly, že z toho budou mít největší prospěch. To co se stalo na Slovensku a né také v Čechách, bylo zaviněno různými okolnostmi a není spravedlivé takto to stavět proti Slovákům. Jo 89 už spunktovaly společnými silami pražských Čechoslováků.To že to byla a je banda parazitů, musel každý soudný člověk vědět. No intelektuálové, pusťte se do mě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12,41
   Dneska se havlostoka ještě pořádně nestačila otevřít.....vyčkejte.-)

   Vymazat
  2. 12:41...a teraz tu máme bratislavskocentralizmus.

   Vymazat
 15. Vznik Československa bylo přání Masaryka a USA.Slovenska se nikdo neptal ,pro velmi nízkou politickou úroveň.Slováci spįše kopįrujį Maďarsko, vždyť i státní znak mají podobný.Češi sloužili jako užiteční idioti a cpali miliardy do Slovenska.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Československo bylo velice nacionalistickým státem.
   Viz.kniha Mary Heimenn Czechoslovakia The State that failed.

   http://www.zaolzie.xf.cz/O_ceskem_nacionalismu.html

   Vymazat
  2. Američtí Slováci již během války silně podporovali Masaryka v jeho snaze založit republiku Čechů a Slováků.
   Mary Heimennová byla po právu velmi silně kritizována za ten svůj blábol o Československu plný vytrhávání ze souvislostí, sudetoněmecké propagandy a anglosaského nazírání na svět coby svoji kolonii.

   Vymazat
  3. Pane Spartak, ďakujem za Slovákov a Slovensko všetkým bratom v ČR za finančnú, ale aj inú pomoc - napríklad českí, moravskí, učitelia aj zo Sliezska- učili temer v každej slovenskej škole. Budovanie Slovenska po skončení II. svetovej vojne je zásluhou Československej vlády. Osobne, večná vďaka patrí Česko- moravsko - sliezkej časti ČSR.
   Každá minca má dve strany. ČSR zo svojimi 15- 16 miliónmi obyvateľov by dnes bola iná " váha ".

   Vymazat
  4. 13:32... Jo, podporovali, protiže jim TGM spolu se Stefánikem mazali med okolo úst. Společný stát rozhodně nechtěli, představovali si něco jako konfederaci, i s tou samostatnou stoličkou v OSN.
   Měl to pro ně velký význam, na rozdíl od nás totiž státnost nikdy neměli. Češi moc nechápali o co jim jde.

   Vymazat
  5. Pane Spartak, zní poněkud zajímavě že vznik Československa bylo přání Masaryka a USA. Že by jim to M, při vší úctě k němu doporučil, když se ho ptali o radu? Vznik Československa bylo rozhodnutí vítězných mocností 1. svv, tj. Velké Británie, Francie a také USA. Důvod, vytvoření menších států na území bývalého Rakouská Uherska a tím ho navždy zničit. Masaryk se Štefánikem byli ve správnou dobu na správném místě a již měli také zásluhy z boje na straně vítězů. A jestli někdo mluví, že si ho Slováci nepřáli, tak se, slušně řečeno mýlí. Nikdy jsem neslyšel, že vy např Slováci odmítali nastoupit do Československé armády při mobilizaci v roce 1938. Takže, pokud by se Československo bránilo, byli by Slováci součástí. Po mnichovském diktátu to bylo "zachraň se kdo můžeš". A na území Slovenska si dělalo zálusk Polsko i Maďarsko. Dále to známe z historie. Pokuste se na Slovensku vidět i veci pozitivní, např Slovenské národní povstání, pro méně nechápavé zopakuji slovo "národní"

   Vymazat
  6. Slovákům patří vděk, že do Třineckých železáren a Ostravských hutí a šachet dojížděli pracovat Slováci až z Čadce. Spolu jsme byli síla.

   Vymazat
  7. incognita21. června 2021 22:20
   Co vy vítě o šachtě a železárnách. Zdař Bůh!!

   Vymazat
  8. 10,56
   A co víš o práci vůbec?!Kulový!

   Vymazat
  9. Zaolzie - ČSR byla na svou dobu dovbře fungující demokracie.
   Platí to o všech oblastech státu,státní správy,politiky i menšin. Vlastenectví bylo nelíčené a většina občanů byla na svou republiku i armádu hrdá. ČR neměla žádné požadavky na okolní státy a
   problémy vzniklé po rozpadu Rakouska-Uherska nakonec
   řešila dohodami. Zaolží je památníkem doby kdy ČR i
   Polsko válčilo o hranice na mnoha místech. Poláci
   měli už tehdy velké ambice na východě a válčili v Litvě na Ukrajině a v Bělorusku. Jejich motivem byla Velká Polska od moře k moři. Takové představy a potřeby demokratické Československo nemělo a nemá
   ani dnes. Spor vyprovokovaný po roce 1989 s části
   Slovenských nacionalistů - a podporovaný spolky z Německa a Rakouska,které posílaly Náckům miliony marek, ukončili Češi i Slováci dohodou protože spolu neměli žádný vážnější spor. Tento případ ukazuje váhu skutečných vztahů obou národů a je příkladný ostatním
   zemím které se za tašku s dolary pustili včele se svými debilními politiky do občanské války mezi bratry - viz. Ukrajina. Soudím,že začínat dnes spory o území a blouznit např. o Trojmoří namířeném opět proti Rusku je velká volovina a pokus o vypuštění ďábla na lidi.

   Vymazat
  10. Ave já22. června 2021 11:09
   Máš pravdu Ave Maria dělal jsem jenom 20let na šachtě a 15 let v železárnách. A ty jsi kde dělal??

   Vymazat
  11. tomas22. června 2021 11:24
   V podstatě s vámi souhlasím, až na postoj 1.republiky k menšinám.

   Vymazat
  12. 13:52, problémem je, když menšiny chtějí do říše. Není to i Váš(náš) problém?

   Vymazat
  13. Helanov 21. června 2021 18:23, je skutečně pozoruhodné co vy všechno o tom, co kdo kdy sledoval a jak to v politických aktivitách myslel, víte. Pak není divu, jak rychle a snadno docházíte k jednoznačným závěrům. Tuhle vaši mimořádně vyvinutou schopnost vám věru nezávidím. JiH

   Vymazat
  14. Miroslav Povolný22. června 2021 14:35
   Propánaboha, nikdo přece nechce měnit hranice! Co se kdysi stalo, to se stalo. Je ale velmi důležité dějiny rozebrat na akademické půdě a to v historických souvislostech v grémiu všech zúčastněných stran. Polsko má zájem toto učinit, Česko nikoliv. Bojí se, že pravda bude někde uprostřed?? Přece nemusím být urážen takovým exotickým laikem jako např. Ave-já. Pořád dokola vykřikuje pár populistických hesel, že si připadám jako v 1.májovém průvodu. A jak ho výzvu k tomu, aby svá tvrzení mírně rozvinul, raději nabere vodu do huby. Přece můžu mluvit polsky nebo po našemu a nebýt přitom napomínán, že jsem v Česku a že mám mluvit česky. Nebo máte jiný názor? Když se na akademické půdě nenajde kompromis, na kterém se shodnou zúčastněné strany, budeme se my laici hádat do úmoru a nic nevyřešíme. Tento stav ale velice nahrává takovým extrémistům jako např. už zmiňovaná Ava-já.

   Vymazat
  15. Zaolzie 14:57 - moc nerozumím otmu vašemu tvrzení, že
   !...Je ale velmi důležité dějiny rozebrat na akademické půdě a to v historických souvislostech v grémiu všech zúčastněných stran. Polsko má zájem toto učinit, Česko nikoliv. Bojí se, že pravda bude někde uprostřed??..." O co jde? Čemu se čeští akademici vyhýbají? O jakou "pravdu" vám jde. Pravda totiž nikdy není "někde uprostřed". Pravda je tam, kde je!

   Vymazat
  16. 14:57, tou akademickou půdou myslíte zde? Pokud vím Polsko ani Česko na vládní úrovni nemají k řešení žádné "historické souvislosti", pouze se řeší současnost kolem uhelného dolu za účasti arbitra EU. Také vím, že akademická půda do státních složek nezasahuje. Máte snad na mysli něco podobného jako snahu Posselta? Kdo tedy je ta nevyslyšená skupina na polské straně?

   Vymazat
  17. 14:44... Nevím, proč mě napadáte. Četl jste aspoň tu Pitsbourghskou dohodu? Píše se tam něco úplně jiného, než co se pak upeklo. Navíc za Slováky jednali emigranti, sám Štefánik měl blíž k Francii než k domovině.

   Vymazat
  18. Zdá se, že Zaolziemu došla slova, abych nemohl si tu skupinu poslechnout?

   Vymazat
  19. Miroslav Povolný22. června 2021 18:33
   Mně slova nedošlá. Člověk také musí z práce přijít domů a má i nějaké ty povinnosti.:-)

   Vymazat
  20. Helanov 22. června 2021 16:20, já vás nenapadám. Jen se vám divím vašim rychlým soudům. Pro Čechy (Moravany, Slezany) by bylo výhodou, pokud by byli jednotným národem. Nebo se tak cítili. Všichni ti co si hřáli, popř. hřejí svou specifickou polívčičku, nepochopili to rozhodující, společný zájem. Vesměs ve prospěch osobní pozice a role v politice. Kdepak se asi vzalo, že Slováci hnali v roce 1938 a potom Čechy "domů" málem klackem?
   Kdepak se vzala ta hloupá touha z nevelkého státu udělat stát ještě menším? Čí to byly ambice? Obyčejných lidí? Jak ti byli ukřivděni? Vy nevíte, že nově ustavená ČSR se byla na slovenském území nucena etablovat vojensky? Že i to dalo základ unitárnímu uspořádání státu? Jestli jsem četl Pittsburskou smlouvu? Nejen to, z rodinných vazeb a kontaktů mám nejednu dávnou i novější autentickou informaci. Taky čtyřgenerační vícejazyčnou knihovnu.
   Ve Slovenštině mluvím a čtu bez toho, že bych si uvědomoval, že jde o jiný jazyk. Jsem vědomím i pocitem Čechoslovák, pokud libo, Slovákočech. Dík za reakci. JiH

   Vymazat
  21. Václav Dvořák22. června 2021 15:31
   To máte úplnou pravdu, pravda je opravdu jenom jedná. Ale proto, aby se k ní došlo, je třeba ujít kus cesty a to v dialogu s protistranou bez nacionalistických emočně nevyzrálých Ave Mariů a jim podobným. Akademickou půdu nemyslím toto fórum, ale univerzitní půdu na mezistátní úrovni. Polská strana věnovalo spoustu času a energie na studium problematiky Těšínská, což nejde mluvit o straně české. Ta vydala jenom knihu "Kyselá těšínská jablíčka" od Jiřího Bílka, pak vyšla kniha "Státní politika vůči polské menšině na Těšínsku v létech 1945-1949" od Jiřího Friedla, dále kniha "Rozpačité spojenectví Československo - polské vztahy v létech 1945 - 1949" také od Jiřího Friedla a jinam už nic moc.

   Vymazat
  22. Václav Dvořák22. června 2021 15:31
   A o jakou pravdu mi jde? Tak např. Šnejdárek je pro vás národní hrdina a pro nás je to vrah, který na Těšínsku v Sedmidenní válce dobíjel zajatce (např. ve Stonavě). Každý má pravdu, ale tu svou a ta je bohužel subjektivní. A je třeba v dialogu najít tu pravdu objektivní.

   Vymazat
  23. 22:36, protože se mi zdá, že je to směrováno i pro mně, odpovídám znovu. "Univerzitní půda na mezistátní úrovni" je co? Máte "šajn" o čem mluvíte? Vzneste své, nebo nároky skupiny "vejš", až to bude rezonovat tam, se to bude řešit. Zatím je to jen na úrovni Posselta. Mezistupeň je pak "Henleinova strana", potom se uvidí co způsobíte. Také máte možnost to dát k soudu, pokud se vám děje křivda.

   Vymazat
  24. Miroslav Povolný22. června 2021 23:08
   A nebyla to etnická čistka?? Stalo se to, stalo to je pravda. Tak proč se bojíte o tom mluvit?

   Vymazat
  25. 23:20, s Vámi je to těžký. Já případ "Šnejdárek" neznám, proto nemůže být pro mně hrdina. Pokud Vám zabil blízké je mi to líto. Sedmidenní válku nechme historii, ta příští může být kratší a to nemyslím mezi námi. Zkuste se vyrovnat se svým bohem. Staré křivdy plodí nové. Já nejsem bůh, jen Slovan a nabízím svoji cestu. Ta historická stála příliš moc obětí. Jdu spát, dobrou noc.

   Vymazat
  26. 18:33
   Ááá teď já budu parafrázovat, Povolnému pod náporem argumentů došla řeč. I to se stává. :-)

   Vymazat
  27. 23:20
   Začínám nabývat dojmu, že český národ nerad mluví o své historií, kde selhal. Raději nemluvit, mohla by se otevřít Pandořina skříňka. Zameteme to pod práh, aby nikdo to nezjistil. Opravdu národ Švejků.

   Vymazat
  28. 7,09
   STUL PYSK PŠ....KU!

   Vymazat
 16. Skutočne svojský pohľad na dejiny.
  Autor ma pobavil textom "jak asi bylo československé exilové vládě v Londýně, při slovenské agresi proti Polsku v září 1939, ....", keďže Londýn je centrom, ktoré riadi akcie typu 2.WW. Slovenská armáda v Poľsku zabrala dediny, ktoré jej Poľsko zabralo,(vr.Těšínska) po Mníchobvskej dohode, čím prakticky začalo vojnu. Slovensko vďaka ochrannej zmluve s Nemeckom neskončilo rozrthané medzi ríšu, Poľsko a Maďarsko. Ani tá nezabránila ďalšej agresii Maďarska, ktoré bolo zastavené v tzv. malej vojne, ktorá sa akosi nesmie spomínať..
  Autor by si ešte mohol vyhrabať informácie, koľko Slovákov zahynulo v 1. a koľko v 2. svetovej vojne, oveľa ničivejšej. Myslím, že tých, čo vojnu prežili, vôbec netrápilo, že neboli žiadni hrdinovia, čo by sa Hitlerovi postavili, keď pre ním pustili do gatí aj Chamberlein s Daladierom.

  OdpovědětVymazat
 17. Nevím, proč tahat na světlo tuhle smutnou kapitolu společné historie.
  Slovákům nešlo o evropskou kulturu, ale o jejich vlastní státnost.
  Pro Čechy byl odvěký nepřítel Germán, pro Slováky ale Maďar, proto vymysleli TGM se Štefánikem Československo, aby se dalo lépe vydrbat v české kotlince s Němci a na Slovensku s Maďary. Čechoslováků bylo, celkem logicky, nejvíc.
  Slováci si nikdy nepřáli společný stát v podobě, v jské vznikl.
  Pittsburghská dohoda hovoří o něčem úplně jiném.
  A tak se stalo, že při nejbližší vhodné příležitosti se Slováci chtěli udělat sami pro sebe, setřást ty Čehúny. Těžko se dalo něco jiného čekat.
  Máme sice hodně podobný jazyk, ale jinak nic moc společného, Čechoslovák byl umělý útvar, stejně jako Evropan.
  Někteří se tak možná i cítí, ale není jich moc, vřeť každému srdce po jazyku jeho. Ámen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že keď sa dokázali zjednotiť Prusi, Sasi s Bavormi, prečo by nemohol fungovať česko-slovenský štát. Musí sa to ale robiť poctivo, čestne, a nie vymrdávať na každom kroku. Ale to platí všeobecne, aj trebárs pre susedné dediny.

   Vymazat
  2. Pro Helanov, slovo čehun jsem na Slovensku nikdy neslyšel, je to "čechismus", made in Czechia. A to jsem na Slovensku žil dlouho. Z historie, když Slováci hledali svoji státnost, které z nářečí vybrat za oficiální jazyk, Česko i čeština byly brány jako vzor. To že se to zvrhlo se dá vysvětlit podobně jako současná rusofobie v Česku i na Slovensku. Ta také nemá základ v národě, tu "vyrábí někdo, někdo k tomu úkolován".

   Vymazat
 18. Paní Helenko,
  je dobré znát i nešťastné události a poučit se na nich. Mladí dnes neznají okolností Mnichova a netuší jak se zachovali naší sousedé, jak zbytečná byla Malá dohoda. Jak všichni licitovali za co si koupí mír od "pana Hitlera". Pak by pochopili, že to nebyla naše ostuda,ale celé Evropy. Přesto si myslím, že si nemusíme rány obnovovat, nemusíme Evropu nenávidět, staré hříchy vyčítat, ale být opstrní a spoléhat jen na sebe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:55... Přesné to si myslím i já. Proč se vrtat ve starých křivdách, čo bolo to bolo, důležité je, co je dneska. A dneska nám hrozí plíživá změna demografie, něco jako islamizace Evropy.
   Možná to neovlivníme, ale jenom idiot by tomu šel naproti. Pro toho, kdo má potomky, je důležité aby tady bylo bezpečno a klidno. Multikulti nefunguje.

   Vymazat
 19. Kolegové ze Slovenska se smějí, že jejich rychlá divize byla tak pomalá, že se dostala při útoku na Stalingrad jen k Rostovu na Donu. Měli štěstí, neposílali je jako zajatce na Sibiř.

  OdpovědětVymazat
 20. Od Tatier po Azovske more
  https://youtu.be/YXxX8smAWy8

  "...k obraně evropské kultury..."

  U některých tak příslovečné, tehdy i dnes !

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.