Reklama

úterý 29. června 2021

Slušovice - jak to bylo a jak to je (VIDEO -1hod. 58 min.)

29.6.2021  Youtube

Doc. Ing. Josef Hurta, CSc. a Ing. Jiří Kohout společně s PhDr. Josefem Skálou, CSc. hovoří o JZD Agrokombinátu Slušovice. Jak to tenkrát bylo a jak je to dnes.

32 komentářů :

 1. Slušovice byl ne první závan kapitalismu v Československu, ale soudruh Čuba dokázal ,že v socialismu lze podnikat po vzoru USA.Škoda toho , že Klaus neuměl nic jiného ,než s jeho požehnáním rozkrádat a poté zničit Československo.Vem ho čert a celou ODS.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:29 - Co to povídáte! Pokud by USA podnikaly podle vzoru soudruha Čuby, tak by to nedopracovaly v posledních desetiletích k několika ekonomickým kolapsům!

   Vymazat
  2. 12/29
   Tady se musím Transformátora drobet zastat - Slušovice nezlikvidoval on, ale Všašek Pravdoláska.
   "Je třeba rozplést temné, slušovické nitky..." ještě teď, po více než třiceti letech, slyším slinty toho zrádného šmejda. Tak je rozplétal. A rozpletl.
   Transformátor má triku jiné šmejdoviny, ale Slušovice fakt ne.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Pan Havel... pan Havel... sakra... jo ták, imbošku, ty myslíš toho pederasta! Zmátnul mě tam ten pan.
   Pederast neměl se Slušovicemi nic společného? Opět dokládáš stupeň své idiocie, imboši. To o těch nitkách je citace z jeho projevu, když vyhlásil Slušovicím válku. Ale co, hodím ti to sem celé.

   Ty věty tenkrát, na Václaváku, 21 srpna 1990, zněly takto, imboši:

   "Nad našimi továrnami, zemědělskými kombináty a nejrůznějšími podniky se vznášejí celá mračna zbytečných ředitelství a neschopných byrokratů. Podniky zahraničního obchodu parazitují na výrobě, prodávajíce zboží, které by si podniky dokázaly lépe a rychleji prodávat samy. Za tím vším se skrývají chapadla neviditelných mafií, které se snaží kšeftovat s majetkem, který jim nepatří, ustavují podezřelé akciové společnosti a hledají cesty, jak bezpečně ulít nelegálně získaný kapitál. Krajně temné slušovické žilky nenápadně prorůstají celým naším potravinářstvím."

   Dohledej si ten jeho projev, dementku.

   Vymazat
  5. Citace vždy platí proti hoaxum, díky.

   Vymazat
 2. Slušovice a Čuba zo byla možnost jít jinou cestou než tou zvrhlou západní!Dostali se neurvale k moci gauneři,bohužel !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, furt ty Slusovice funguji ve velkem v Cine

   Vymazat
  2. Basosi, něco na tom je. Umožnit rozvinutí iniciativy i těm, kteří nemají osobní kapitál, ani egoistické choutky.

   Vymazat
  3. On už si to nikdo nepamatuje, ale právě něco na způsob Slušovic byla Zamanova představa, jakou cestou bychom se měli napříště ubírat. Také by se to dalo nazvat "družstevním kapitalisme", "podílnickým kapitalismem" atd. - prostě systém, v němž by zaměstnanci byli zároveň vlastníky a akcionáři toho kterého svého podniku.
   Pochopitelně tuto svou představu nemohl v raných devadesátkách proti moci která proti němu stála prosadit - republiku bylo třeba rozprodat a zašmelit, ne vydat do správy lidu!
   Sice jsem to zdrcnul, ale v podstatě šlo o toto.

   Vymazat
 3. V komunismu se daří i kapitalistům, resp. kapitalisté si myslí, že tržní ekonomika je kapitalistický vynález. Marx jen ukázal na to, že trhu lze zneužít k obohacování jednotlivců. Rozdíl mezi Čínou a kapitalistickým západem je ten, že ekonomiku v Číně neovládají nadnárodní korporace, ačkoliv nevyhráli žádné volby, ale ovládá jí komunistická strana, zatímco v USA ovládají stát nadnárodní korporace, které přihrávají peníze těm, kteří chtějí volby vyhrát, aby mohli přes ně ovládnout svět!

  OdpovědětVymazat
 4. Slušovice bylo praktické pracoviště pro přechod ke kapitalismu.Také jako jedno t prvních,kde se provatizovalo rozkrádalo.Proto muselo být zlikvidováno,zamést stopy.Když tak dobře jeli,proč to nešlo dál?Je mnoho ZD,co pokračují,jenže,co je založeno na podvodu,nemohlo existovat dál.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slušovice byly rozbity tlakem shora. Jinak by se totiž mohlo lehce stát, že by z nich byla světově proslulá společnost typu Google nebo Amazon. Slušovicím to Havlisté zakázali, ale na Čínu nemohou, proto také Čína jede s mnohem vyšší produktivitou než třeba americké společnosti. A bude hůř... Ještě poznámka - většina českého podnikání je spojena s podvody (alespoň v začátcích) a třeba příběh Babiše je toho typickou ukázkou. Byl to záměr a přiznali to i lidé okolo Klause, kteří u nás budovali kapitalismus.

   Vymazat
 5. Vážený pane, příliš to zjednodušujete.Byl jsem tam a slyšel kvalifikovaný komentář. Tak za 1. na půdě(která byla chudá) kde se nemohli uživit drobní rolníci( museli pracovat u Bati) dokázalo JZD Slušovice vytvořit takové ha výnosy, že jim mohlo závidět Polabí. 2. Nastoupili tam vyhození odborníci z doby KSČ proverek. Tehdejší předseda p. Čuba byl vlastně druhý Baťa, tak mu to myslelo a tak jednal. Organizace byla v té debě nová a pracovití lidé byli spokojeni. JZD bylo účelové zlikvidovano.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prý na žádost americké velvyslankyně S. Tampel. Pak následovaly Havlovy "temné nitky"... Muselo se za každou cenu dokázat, že sedlák-soukromnik hospodaří lépe a efektivněji než socialistický podnik hospodařící tržně. Slušovice dokazovaly, že je tomu naopak.

   Vymazat
  2. Ještě něco doplním,zemědělská produkce činila 6% z celkového hospodaření,výroby ve Slušovicích.Tenkrát tomu říkaly přidružená výroba,která zanikla prakticky ve všech ZD.

   Vymazat
  3. Vaclave.

   Musim se Vaska Havlu zastat, nebyl zadny velky podrazak, ale stale bohatej nedelak, parchant ktery, ale podivej se na jeno hru o tom pivovaru, kde si dela prdel z pivovarskejch delniku, kteri mu tenkrat blbci naivni fandili.

   takze Havel byl parchantik ale lokalniho vyznamu schopny drobnejsich podrazu, a sycaren, rikal tomu dissent. ale ve skutecnosti si ho komousi pestovali, aby meli prehled, a po 89 se zabyval spise defkama a chlastem nez nejakymi intrikami, na to Venca Havlu skutecne nemel, ale podivej se na dnesni soud, nebo na jeho pohrobky v senatu, a aj nektere v parlamentu

   Vymazat
  4. Přidružené výroby nezanikly. Oddělily se a z mnohých jsou dnes prosperující soukromé firmy. Pokud by fungovaly na bázi družstevnictví, zase by to mohlo svádět k myšlence, že ten socialismus měl něco do sebe. Ale myslím, že se k tomu časem zase dostaneme. Jen to bude mít vyšší úroveň.

   Vymazat
  5. Všechno ukazuje na to, že Slušovice byly zlikvidovány na žádost těch, co se báli protipříkladu jejich představy o přeformátování státu.

   No a ten mluvka jen vyplňoval něčí zadání.

   Vymazat
 6. Slušovice byl pokus zavést odměňování podle zásluh. I když to bylo problematické ale špatné je potřeba rušit a dobré vylepšovat. V to jsem spatřoval pokrok. Tak nějak si někteří skuteční demokraté představovaly změny v 89, ale zapomněly pohlídat pěstované parazity a nechaly je zmocnit se vlády. Pracovitý člověk je důvěřivý a nechá se lehce zmanipulovat. Je to popsáno v historii a starých pohádkách. Dnes už děti ty staré pohádky ani neznají a ty nové je učí jak se vším vyčůrávat. Tam začala devastace národa. Samá značka, in a vip.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21/23
   Zase kecáš, imboši.
   Pan Dvořák zjistil, že v rozpočtu na rok 2721, kdy dojde ten bilion na tebou vypočítaných sedm set ročních rozpočtů, se jim nebudou dostávat chechtáky, tak je poslal, an má ušlechtilou duši, do budoucnosti, by tví potomci, maličcí imbošci, nestrádali.
   Jestli se ti zdá posílání peněz do budoucnosti pro malé imbošky jako kravina, tak věz, že to kravina není, anžto pak by musilo být stejnou kravinou tvé tvrzení, že bilion pokryje sedm set státních rozpočtů.
   Cos měl z matiky, imbošku?
   Tak zas někdy, až se budu nudit a budu se chtít pobavit.

   Vymazat
 10. Slušovice byly zlikvidovány jako všechny významnější, zavedené a výkonné podniky. Schéma bylo všude velmi podobné. Rychle se dostavivší úpadek přitom nebyl způsoben chybami nově dosazeného vedení rozdrobených podniků, byl to záměr uskutečněný nikoli chybnými rozhodnutími, ale cílenými sabotážemi a masivním, beztrestným rozkrádáním. I zaměstnanci na nekvalifikovaných místech, kterým ekonomie nic neříkala, nad tím kroutili hlavou a všem bylo zřejmé, že podnik bude zničen. Mnohdy se tak, vidouce nevyhnutelnou zkázu a otevřené příležitosti přidali a aspoň něco málo, co bylo v jejich možnostech, také ukradli. Dříve by si to přitom nikdo nedovolil a většinu by to ani nenapadlo. Teprve tehdy se podařilo zrealizovat scénnu, v nadsázce zobrazenou na plese hasičů ve filmu "Hoří, má panenko". Platilo "urvi co můžeš, dělají to všichni tak nebuď blbej!" Žádný, sebevýkonnější podnik to samozřejmě nemůže dlouhodobě vydržet. Když se bavím s lidmi z jiných tehdejších podniků, tak to probíhalo téměř všude jako přes kopírák. Náhoda? Věří ještě někdo na náhody?

  OdpovědětVymazat
 11. Dle mého názoru bylo o Slušovicích rozhodnuto na ˇUV KSČ. Byl to experiment, který se jistým způsobem vymknul zmantinelů. Toto JZD se najednou začalo chovat jako neřízena střela a na místo zemědělské výroby začalo podnikat ve všech oborech -doprava, výroba počitačů a další. Něco jako bylo uvedeno v televizní komedii o moravské vísce kde předseda nechal vyrábět nábytek

  OdpovědětVymazat
 12. Ve Slušovicích pracovali jako technici dva moji spolužáci. Vše klapalo jak na drátkách, kdo vážně chybil byl propuštěn, kdo odešel sám bez uznatelného důvodu nemohl se již vrátit.Ing. Čuba byl opravdu druhý Baťa, likvidace JZD byl zločin!

  OdpovědětVymazat
 13. Na Slušovice se musíme dívat realisticky. Ing. Čuba nebyl nějaký Baťa. On a jeho spolupracovníci si uvědomili, že mohou využít několik "výjimek," které se týkaly JZD:
  1) Členové družstva tehdy neplatili daň z příjmu;
  2) JZD nepodléhalo stejným předpisům pokud jde o
  nakládání s devizamijako jiné organizace; a
  3) Investice do přidružené výroby (v nemalé míře šlo i
  o vědecký výzkum) se družstvu vyplatí, protože
  trh, který je mohl využít nebyl nasycený.

  To vše dohromady mohlo fungovat pokud výše uvedené podmínky platily. Slušovice mohly přetahovat vědce pro vlastní výzkum, protože jako členové družstva měli plat automaticky o daň tedy minimálně o 20% vyšší. Družstvo jim mohlo nabídnout byty. Znal jsem lidi, kteří do Slušovic odešli "za lepčím."

  Vlastní devizové konto představovalo obrovskou výhodu. Když si fakulta chtěla pořídit nějaký přístroj ze Západu, musela plánovat dva roky dopředu a projít schvalovacím procesem.

  Pamatuji se, že k nám do laboratoře jednou přijela chemička ze Slušovic, aby viděla jak funguje přístroj, který si rovněž pořídili, ale bez části příslušenství, které stálo asi 1000 dolarů. Tak jsme ji politovali, že to bude znamenat projít znova plánovacím procesem. Ona nás ujistila, že to není problém: "Tohle mi předseda dá a já si dojedu k dodavateli do Vídně."

  Slušovice vyvážely do zahraničí a zisk jim zůstával.

  Je pravda že se tento způsob podnikání některým předlistopadovým politikům nelíbil. Je pravděpodobné, že to nebylo kvůli podnikání jako takovému, ale že "nesystémově," vznikla struktura, která se nedala napodobit napříč celým zemědělstvím. Možná se báli, že vznikne něco jako Agrofert.

  Slouha, jemuž byl proti mysli jakýkoli úspěch předcházejícího režimu chtěl rozmotávat "temné nitky" Slušovic. Bylo třeba rozkulačit je dřív než by je zlikvidovaly podmínky devadesátých let.

  OdpovědětVymazat
 14. Zásadní pomocí zemědělství a obcím od státu bylo povolení přidružené výroby,která nepodléhala daním. Takže např. dva lidi vydělali při čištění komínu za 3 dny - 250 000,-Kč a nemuseli je danit. Neplatili DPH za nákup pohonných hmot atd. Smyslem úlev od státu - bylo pomoci JZD a obcím zaměstnat své pracovníky v době zimní,přivydělat si a
  doplnit výroby kde chyběly kapacity ( Drobné a střední stavby,opravy,čištění nádrží atd). Nejen Slušovice tyto výhody dovedně využívaly. Některé provozovny skryté za JZD
  a Obcemi ale "zlobily" a ,využívaly např. ochotu podepisovat faktury investory,co byli odměňováni za plnění plánu - a dovedli tento sektor k dokonalosti. Žili si jako Bakala dnes. Někteří skončili v šatlavě, hodně jich zachránila změna režimu a zrušení státní kontroly.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.