Reklama

neděle 6. června 2021

Současné Rusko bolševismus nevyznává. Není nebezpečné ideologicky

Vlastimil Podracký

6. 6. 2021 ČeskáPozice

Následující text 
o česko-ruských vztazích je z pera pravicového historika a myslitele. Přesto jeho pohled nastavuje nelichotivé zrcadlo dnešní české  pravici, resp. tomu, co se za pravici prohlašuje, médiím středního a pravého proudu i českým zpravodajským službám, pracujícím ve prospěch cizích zájmů. Ostatně, posuďte sami.

(Na snímku autor Vlastimil Podracký)


Protiruské výroky jsou v Česku v poslední době mnohem tvrdší a častější než v jiných zemích, snad kromě Velké Británie a části amerických elit. Poláci a baltské země mají s Rusy špatné zkušenosti a jsou v permanentní opozici, nicméně jejich rétorika je věcnější. Ta česká zaznívá z některých politických stran a médií, přičemž se řídí sloganem, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

Češi nejsou protiruští, spíše manipulovaní, ale protože se to nedaří tolik, jak by bylo třeba, zaznívají výrazy, jako je zrádce, ruský troll či agent Moskvy, které třeba v Polsku nejsou slyšet, a proto v tradičně protiruské zemi je diskuse méně vypjatá. Věcněji než u nás se mluví o Rusku i v Rakousku. Za tento stav nemohou Rusové – v uplynulých 30 letech si nás nevšímali víc než jiných zemí.

Provokovat jsme začali my, nikoliv však běžní lidé, ale univerzitní, umělecká a částečně i podnikatelská a politická sféra. Tajné služby jsou zřejmě spojené s některými médii a předávají jim informace, aby vyvolaly nepřátelskou náladu ve společnosti a tlak na vládu. Pomníkovou válku, přejmenovávání ulic ani uctívání vlasovců nezahájili Rusové. Třicet let po konci komunismu nejde o důsledek pádu bývalého režimu a odporu k němu.

Obnova české státnosti


Rusko je geograficky poměrně vzdálené od Česka, ve středověku styky s ním nebyly významné. Navázali je obrozenci, kteří hledali spojence ve svém boji za emancipaci českého národa. Bylo třeba vybudovat panslovanství, které by bylo odpovědí na německé sjednocení. Rusko bylo často glorifikované, přestože o nás nic nevědělo. Ti, kdo se do něho dostali, ho nemohli považovat za vzor, pokud nebyli velkými zpátečníky.

Situace se však měnila, Češi se stěhovali do zámoří i do Ruska, kde car vytvořil podmínky pro jejich usazení na Volyni. Mnoho Čechů žilo v různých částech Ruska, někde jich byly celé vesnice. Šlo o trend vystěhovávání z Evropy – Němců bylo v Rusku mnohem více. Česká inteligence hledala v zahraničí podporu pro obnovu české státnosti a nacházela ji především ve Francii a v Rusku. Po vypuknutí první světové války spoléhala na vítězství těchto zemí, protože slibovaly, že její snahu podpoří.

Touha po vymanění se z rakouského područí byla velká a přibližně třetina českých vojáků se nechala zajmout, přičemž zhruba třetina z nich vstoupila do legií. Car je však nepodporoval, vznikla pouze Česká družina z Čechů žijících v Rusku. Až předseda ruské prozatímní vlády Alexandr Fjodorovič Kerenskij (1881–1970) v roce 1917 umožnil zajatcům zapojit se do České družiny. Ti zvítězili u Zborova a později u Bachmače. Ruská fronta však byla v rozkladu a česká vítězství příliš nepomohla.

Bylo to poprvé, kdy Češi bojovali po boku Rusů, podruhé Svobodova armáda za druhé světové války. Boj legionářů na Sibiři, kde se vzbouřili jednotky odsouvané po Transsibiřské magistrále proti bolševikům, kteří je chtěli odzbrojit, nebyl proti Rusku ani proti Rusům, protože s nimi válčil admirál Alexandr Vasiljevič Kolčak (1874–1920) a jeho Bílá armáda. Legionáři pouze zasáhli do ruské občanské války na straně bílých proti bolševikům.

Kolčak neměl přesvědčivé argumenty pro ruské obyvatelstvo, proto začalo podporovat bolševiky. Kolčak prohrál, uchýlil se pod československou vládu, která ho však musela vydat bolševikům, aby pustili legionáře do Vladivostoku a domů. Můžeme být hrdi, že jsme se postavili bolševismu.


SSSR – záruka přežití


Československá republika poskytla azyl ruským emigrantům a k ruskému národu byla vstřícná, nikoli však k bolševikům. Tento stát dokázal, že jsme západním národem a smýšlíme demokraticky, přestože někteří tvrdí opak. Hrozba nacismu přivedla české politiky k opatrnému spojenectví se Sovětským svazem (SSSR) jištěnému Francií. Nebýt tohoto ohrožení, asi by se to nestalo.

Vývoj za druhé světové války a po ní se týkal SSSR. Vztah k němu byl rozhodující a šlo o volbu menšího zla. Dnes se kritizuje tehdejší prezident Edvard Beneš (1884–1948), ale po této válce existovala jen malá možnost dostat se do jiné mocenské sféry. Navíc většina českého národa byla přesvědčená, že SSSR je zárukou přežití, ať je jeho režim jakýkoliv, protože západní mocnosti nás zradili v Mnichově a Němci znamenali smrtelné nebezpečí. Ruský národ byl vnímán pozitivně, k čemuž přispělo i osvobození Rudou armádou.

Čeští antikomunisté vždy rozlišovali mezi ruským národem a bolševismem. Věděli totiž, že komunistický režim u nás vedou sovětští poradci, a za demokratizace v roce 1968 se odpor týkal komunistického režimu, nikoliv státu nebo národa. Předpokládalo se, že budeme nadále spojenci SSSR, který se demokratizuje stejně jako my, popřípadě se zpožděním. Se sovětskými vojáky na tancích se diskutovalo, což by nebylo možné, kdyby byli považovaní za nepřátele.

Za následné okupace narůstal odpor nejen k sovětskému režimu, ale i k ruskému národu, protože se nenavázal vztah s běžnými lidmi. Tehdy vzniklo pojmenování Rusák – člověk z daleké země, který je tu neprávem, chová se nadřazeně, nediskutuje, navíc nepřitahuje kulturně ani názorově. Kdo se však dostal do SSSR, viděl, že Rusové jsou vstřícní, a nikoli nepřátelští. Nenávist Čechů, především po roce 1968, vyvolal sovětský režim. Všichni si uvědomovali, že za okupaci nemůže běžný Rus.


Slabší než NATO


Převrat v roce 1989 byl proti komunistickému režimu, ale opět jsme promeškali příležitost ke sblížení, přestože obdobný se odehrál i v Rusku. To se však zhroutilo a mafiáni, kteří se usídlili v Karlových Varech, se chovali opět nadřazeně, s běžnými Rusy Češi do styku nepřišli. Potom přišel k moci Vladimir Putin, zavedl v Rusku pořádek – ale metodami, s nimiž nelze souhlasit.

Rusko se nezařadilo do západních struktur, protože chtělo kontrolovat své nerostné suroviny, což mu přineslo nepřízeň Západu, která se postupně proměnila v nepřátelství. Dnes jde o spor velmocí o trhy a o zdroje a USA požadují, abychom se do něj zapojili na jejich straně, přestože v některých oblastech to není v zájmu české ekonomiky ani národa.

Protiruská propaganda se však dopouští lží. Putin nemůže mít zájem na rozvratu evropských zemí, protože do nich dodává plyn a ropu a na jejich prodeji závisí. Rusko je mnohem slabší než NATO, válku si nepřeje, protože ji nemůže vyhrát. Může se však cítit ohrožené, když nepřátelsky naladěné NATO se rozpíná k jeho hranicím a podporuje „barevné revoluce“ v postsovětských zemích.

Anexe Krymu byla zoufalá akce, když se v Kyjevě chopili moci nacionalisté nepřátelští k Rusku, aby si zachovalo základnu mimo své území, když protivník jich má 60 ve všech zemích světa. Nepochybně vede dezinformační kampaň proti Západu, ale ten také proti Rusku. Putin zřejmě nemá zájem přímo škodit, protože protistrana by mohla postupovat stejně.

Rusko lze stejně jako Latinskou Ameriku považovat za okrajovou součást evropské civilizace. Od cara Petra I. Velikého (1672–1725) se snaží Západu přiblížit, což nikdy nebylo snadné, neboť tatarská nadvláda a boje na východě trvaly několik století. To kulturně Rusko Evropě vzdálilo, především neuskutečněná náboženská reformace a renesance způsobily zaostalost. Od té doby se však snaží Evropu dohnat.

Chybná úvaha


Komunistická ideologie vznikla na Západě a bolševismus byl ruskou snahou Evropu předstihnout. V ruském prostředí však byl důsledkem totalitarismus, který zavrhl doktrínu bolševického revolucionáře Lva Davidoviče Trockého (1879–1940) a přiklonil se k tradičnímu pojetí státu. Navzdory tomu nebyl sovětský režim nacionalistický. Dnes se však protiruská propaganda snaží ztotožnit bolševismus s ruským nacionalismem, což je chybná úvaha.

Bolševismus byl třídní a internacionální. Dokonce ani ukrajinský hladomor ve třicátých letech 20. století nebyl nacionální, ale kombinací třídní manipulace a neuvěřitelné neschopnosti a zločinnosti režimu. Ti, kdo se snaží v protiruské kampani z toho nacionalismus udělat, bolševický režim vyviňují a přepisují dějiny v jeho prospěch. Bolševické Rusko však představovalo pro západní demokracie velké ideové nebezpečí a jeho zadržování bylo nutné.

Má-li se Rusko stát součástí západní civilizace, Západ by měl dělat opak toho, co v současnosti dělá – navazovat s ním styky, obchodovat a ukazovat mu své hodnoty. Problémem je, že Evropa už nemá, kromě životní úrovně, co nabídnout. Češi jsou západní národ, proto by měli brát Rusko jako realitu – nedívat se do minulosti, zejména když není jejich tradičním nepřítelem.

Nepřátelství vůči Rusku poškozuje Česko a není v zájmu českého národa. Reakce Ruska na kauzu Vrbětice byla přehnaná, ale hrály v ní roli i emoce. České akce však byly také přehnané. Stát, který si není jistý sám sebou, a nemůže se opřít o většinu národa, manipuluje, uzavírá se vnějším vlivům a nepřipouští volný obchod. Kritici jsou umlčovaní jako zrádci, protože Rusko je nepřítelem. V tomto smyslu se někteří čeští politici a novináři chovají stejně jako komunistický režim.21 komentářů :

 1. Poučný Pohled z pravého spektra.Evropa je prý na vyšší úrovni asi proto ,že pravičáci rádi válčí proti Rusku. Trochu křivé zrcadlo , ale to je u pravice normálnį.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spartaku,reprezentante zdcle KSCM napiste jak v 68 prijeli Rusaci

   a pochvalte je jak zachranovali socialismus,ktery nekradl dve tretiny platu jako dnes bandy nenazranych majitelu velkych penez!
   Jeho tovarny a aktiva vydelavaly zisky,ktere nesly do danovych raju,ale zpet lidu,zdarma zdravotnictvi,vzdelani,no dnes si musime zuby navzajem vyrazet žulovymi kostkami,aby to bylo levne.
   Vadnou politikou a blbou propagandou to komuniste prohrali a predvadeji tu prohru tise dale i dnes.
   Proc tenkrat nevyhnali delniky a rolniky vydelavat na zapade,davno by ti oni byli tak bohati,ze by si ten komunismus mohli koupit z kapsicky u vesty,no dnes jim ty vily,byty a domy,ktere si poridili za komuny budou,kdyz lhostejne zadne NARODNI ZAJMY hajit nebudou prepadeni lhostejnosti jednoduse UKRADENY a ne,ze ne ANO,ze ANO?

   Vymazat
  2. Podracký se snažil, ale dopouští se chyb a omylů zcela zásadních. V něčem má pravdu, ale spíše jen v podružných událostech. "...Můžeme být hrdi, že jsme se postavili bolševismu!..." - Proč Podracký tvrdí o sobě, že neví co je to bolševismus? To proti čemu tzv. Češi bojovali byl a je trockismus a nic jiného, který se schoval za falešnou vlajku komunismu !!! Podracký to asi dobře nestudoval. Bolševismus nikdy nebyl třídní a internacionální, kdo tvrdí opak mluví jen a jen o trockismu! Bolševismus byl a je národní a bolševici pracovali pro národ a stát ! Bylo jich jen 25000 ! Před a za 2.ww byli trockisty-komunisty téměř vyvražděni ! Bolševici zachránili Rusko a to se neodpouští. Trockisté po smrti Stalina (otrávili ho) ovládli SSSR a později i Rusko a předali Rusko Americe. Změnu zahájil Putin, perfektní politik, Krym nebyl nikdy součástí Ukrajiny a proto nemohl být ani anektován ! Rusko nepotřebuje být součástí Západní civilizace, nikdy ji nepotřebovalo. Ruský svět je svůj a máme do toho hovno co kecat !

   Vymazat
  3. 18:32Souhlas.S některými úvahami autora lze souhlasit,jenže jinak je článek plný klasické pravicové demagogie!

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi nějaký zahořklý a proto chybí objektivní pohled na věc. Zřejmě v tom hraje i role tvoje hloupost a naiivita. Nikdo třeba prokazatelně nedokázal že na Donbasu je ruská armáda. Ani OSN! Že letadlo sestřelilo nad Ukrajinou Rusko! Jsou to samá zbloudilá dogmata. Takové jaké umí vypouštět jen západ! Neuměle otrávení Skřipalovi otravnou látkou co má údajně jenom Rusko a co neumí otrávit.. Vrbětice, taky prokazatelně nikdo nedokázal... Jenom český bordel a naše nečisté svědomí! Dnes je svět o veřejném mínění a na to se hraje. To že USA a EU rozložili Jugoslávii, napadli na nepodložených zprávách jejich Koudelků Libyi, Iraq, Irán, stvořili ISIL, udělali politický převrat na Ukrajině (proti demokraticky zvolené vládě), z angažovali spoustu oranžových revolucí... To mluví o mírumilovnosti USA a EU? Atentát na Lukašenka, rozvracení funkčních států, vraždění civilistů pomocí dronů USA, okupace Libye a Sýrie + krádež ropy, to není ukázkou slušného chování západu...

   Vymazat
  2. Tradicne zapad posuzuje veci jinak.Povoluje si vse ,uplne vse ,rozdali si povoleni kde muzou vsechno /uplne vsechno/a jinym, ostatnim nedovoluji vubec nic.
   Cokoliv ti jini namitaji a brani svoji holou existenci aby nezahynuli, to je posouzeno jako vylozene nepratelstvi proti zapadu a nezasluhuji nic jineho nez zase trest za jejich nepovolene protiveni kdyz stoji v ceste..Agrese, bombardovani , okupace islamisty, covid /za kterej dle vyvoje bude brzy zodpovednej Putin/,zbidaceni, zotroceni,zkratka vse co uz tady bylo a v jeste horsim..

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 4. Ruský velvyslanec v OSN takto usadil USA i Velkou Británii.

  Vitalij Čurkin, představitel Ruska při OSN svým komentářem ve čtvrtek usadil britského vyslance při OSN Matthewa Rycrofta i novou americkou vyslankyni Nikki Haleyovou, která nahradila Samanthu Power.
  Informaci o menší roztržce a rozdílných názorech v OSN přinesl portál Politikus. Britský vyslanec Matthew Rycroft se totiž znovu začal zabývat otázkou Krymu a obvinil Rusko z odpovědnosti za krizi na Ukrajině. Vitalij Čurkin upozornil, že problémy na Ukrajině nastaly až poté, co Západ a USA vyprovokovaly Majdan a státní převrat na Ukrajině. Pak Vitalij Čurkin Mattheewovi Rycroftovi navrhl, aby šla Velká Británie příkladem a pokud chce kritizovat Rusko ohledně Krymu, aby vrátila Falklandy Argentině, Gibraltar Španělsku, "odanektovala" oblast Kypru a britské ostrovy v indickém oceánu, které Britové drží v rozporu s nařízením OSN, protože si na ostrově Chagos udělali vojenskou základnu. Vitalij Čurkin upozornil, že až když Británie splní tyto podmínky, může něco doporučovat Rusku a od Ruska něco žádat.
  Americká vyslankyně Nikki Haleyová při OSN rovněž otevřela téma Krymu, ji však Vitalij Čurkin upozornil na slova americké ústavy, kde zazněla tak "nádherná slova My národ". Obyvetelé Krymu jsou také národem a v referendu 93% obyvatelstva vyjádřilo svůj souhlas se znovusjednocením s Ruskem. Krym nezákonně předal administrativní Ukrajině bývalý sovětský prezident Nikita Chruščov. Referendum na Krymu se uskutečnilo podle všech mezinárodních zvyklostí, na rozdíl od Kosova, kde se žádné referendum neuskutečnilo a území se nezákonně odtrhlo od Srbska, protože tak si to svého času USA a Západ přály. Svět se evidentně mění a Rusko i Čína se nemíní podřizovat americkým či britským rozmarům. Strašit mohou chudé africké země, na Rusko a Čínu to nefunguje, stejně jako to nefungovalo ani na Sýrii!(Překlad - zpracování Hlavné správy.sk(http://xn--sprvy-zqa.sk))

  OdpovědětVymazat
 5. Cesi nejsou zapadni narod jak tvrdi autor. Muzeme dokola opakovat klise, ze "Cesi patri na Zapad", ale vzdy to bude znamenat pouze to, ze patrime do zapadni sfery vlivu, a ze souhlasime, aby si nas Zapad narokoval/uzurpoval. Neni to otazka toho kam si myslime, ze patrime, ale toho kam nas zapadni narody radi. A pro vetsinu jsme stale podradni vychodoevropane, byt se to zaklada vic na predsudcich nez realite.

  OdpovědětVymazat
 6. Dodal bych, že rozdělení ČSFR taktéž proběhlo bez referenda, tedy ne dle ÚSTAVY v té době platné!!! Asi panu ČURKINOVI budu muset napovědět..

  OdpovědětVymazat
 7. Domyslete si sami, co by mohlo nastat po "udělení" nedůvěry naší současné vládě!
  Např. by mohl náš prezident jmenovat Prozatímní vládu... a další už půjde samo; nebo se někdo domnívá, že by pak vyhlášené referendum dopadlo jinak???

  OdpovědětVymazat
 8. Anonyme, ta zmínka o sporu o Ukrajině v OSN není zrovna aktuální ..
  Vitalij Čurkin zemřel už před 4 lety náhle na "infarkt" v budově OSN v New Yorku, spekulovalo se o jeho otrávení protiruskými agenty ..
  V OSN nyní zastupuje Rusko Vasily Nebenzya ..

  OdpovědětVymazat
 9. Článek vychází z názorů ČT a tedy z nařízení EU a tajných služeb. Život byl a je mnohem složitější. Když jsou chybná východiska, není závěr přesvědčivý.
  Jinak věřím stále tomu, že v roce 1968 Československo Gorbačov prodal za 3 kožichy pro Rajzu a neměl zájem na našem dobrém osudu. Choval se k nám jako car ke svému zbytnému majetku. Nedával bych z této doby do jednoho pytle Rusko, Rusy a Gorbačova.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gorbačov je trockistou, proto zradil ruský národ, pak dostal doláče a možnost reklamy na pizzu !!! Chudáček.

   Vymazat
  2. Kazdej kdo se chce ospravedlnit a jeste pravdou vuci nim, je uhlavni nepritel automaticky..
   Co jeste Stoji za povsim.
   Pane P.,cela zalezitost toho Gorbacova "jednani" s Reaganem, je jeste daleko horsi a bizarnejsi ,az fantasmagoricka k neuveritelnosti, kdyz senilnimu presidentovi R. vladla jeho Nancy a tu zase ovladal a totalne, nejakej jasnovidec,astrolog, zkratka sarlatan..
   Kdyz s takovyma by jste ani nejednal o nakupu treba detskeho kocarku..Nebo cokoliv.
   Tedy za vylozene silenych okolnosti, kdy kazdej normalni z nas se samozrejme neridi ani nemuze nicim takovym a kdy.
   Kdy tak osud celeho Ruska a sveta /i nas/,tehdy zavisel,spocival plne na tom, co se treba vylihlo nejakymu podvodnikovi v hlave od kteryho s tim pribehla Nancy a rozkazala presidentovi USA a navic , ktery ji ve vsem poslechl.
   A jak absurdni ,nemozny vzit vazne..Presto.
   A Gorbacevovi /a celymu kolektivu vedeni SSSR tenkrat/ ,kterej tohle musel vedet a zcela a smrtelne vazne tohle respektoval s timhle vyjednaval a potom jeste vse dodrzoval..
   Mimo jine, kdyz predtim Reagan /spolu s Nancy/,mel vysokou funkci v Hollywoodu, coz predpokladalo se stykat a vyjednavat s mistni pobockou Mafie /Siegel, Lansky, Luciano a spol. a co meli lecos spolecneho na skonceni Kennedyho/.
   Ze jejich vliv tenkrat neskoncil a kdyz je treba napadlo,samozrejme /uz tenkrat !!!/,aby si sarlatana koupili a "pomohli" jasnovidcovi s jeho radama Reaganovi??
   Na cely ten cas z Hollywoodu az do Bilyho Domu..

   Vymazat
 10. Rusko bylo a dnes je ještě samostatnější než dříve. Od Evropy nic nepotřebuje, natož od pidistátečku ČR. Jen skutečně hloupí, nebo velice zaprodaní politici se od něj odvracejí.
  Rusko dodáva väčšinu ropy a zemného plynu do EÚ. Veľká AKCIA sa blíži.
  Putin bol prvým prezidentom na svete, ktorý verejne oznámil satanskú pedofíliu a rituály západných vodcov z celého sveta.
  Nemôže existovať odpustenie tým, ktorí zabudli na poučenie z druhej svetovej vojny a opäť rozvíjajú agresívne plány – Vladimir Putin

  OdpovědětVymazat
 11. Článek je poněkud zcestný.

  OdpovědětVymazat
 12. Prostě a jednoduše dávno již nejde o souboj ideologií. Jde o při kapitalistických států. Nerostné bohatství Ruska láká. Rusové se o ně rozhodně nebudou dělit jak chtěla paní Madla. Rusko nebude nic rozdávat jak naznačoval Jelcin a jak to fungovalo u nás. Zájemci budou muset za zboží platit když nebudou chtít jít do jaderného konfliktu v případě že by chtěli Rusku něco ukrást. Ostatně považuji za ostudu Česka že jsme u Rusů na černé listině oni určitě od nás nic chtít nebudou no a my od nich??? Nakonec naše železárny patří Mittalovi...VIP 🥴

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Podracký zřejmě „zamrznul“ na úrovni ideologie první čs. republiky, když mluví o pádu komunismu, který nikde nikdy nebyl a není. Pak až dojemně s domněnkou, že příčinou zaostalosti carského Ruska, tedy zaostalosti vůbec, byla neuskutečněná „náboženská“ reformace. Snad setrvání u Pravoslaví? Měl to být katolicismus nebo protestantismus?
   Otázka náležení k východu nebo západu je ze své podstaty nesmyslná. V historickém vývoji lidské společnosti byly, pro její hmotnou i kulturní úroveň rozhodující podmínky, které vynucovaly a současně umožnily proměnit dosahované poznání na technologie, zvyšující produkci, tím i mocenské možnosti komunit v té nebo oné části světa. Všechno další, domnívám se, je druhotné.
   Mělo a mohlo by být jasné, proč se kolébkou průmyslové revoluce stala spíš Británie než Portugalsko se Španělskem, když tyto státy jsou rovnocenně přímořské a proč následovaly spíš Francie, Holandsko, Belgie a nakonec i Německo. JiH

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.