Reklama

úterý 8. června 2021

Srbsko: NATO zaplatí za následky bombardování ochuzeným uranem

8. 6. 2021 Informer a PrvníZprávy

První žaloba proti NATO z důvodu nemoci po bombardování FR Jugoslávie ochuzeným uranem dorazila do Bruselu do sídla Aliance.


Na snímku rozbombardovaná budova bělehradské televize  - 16 mrtvých techniček a techniků noční směny. Jeden z mnoha zločinů NATO.Proces už nikdo nemůže zastavit, verdikty ve prospěch vojáků v Itálii prolomily led, nyní nás volají z České republiky na pomoc, onemocněli také jejich vojáci, kteří byli v Kosovu a Metochiji.

To říká právník Srdjan Aleksić, který na konci ledna podal u Vrchního soudu v Bělehradě první soukromou žalobu proti NATO se žádostí o odškodnění kvůli otravě ochuzeným uranem. Brzy bude známo, zda NATO spor zpochybní nebo přijme.

To je případ armádního plukovníka z Bělehradu, který nedávno odešel do důchodu. Zůstal 210 dní v pozemní bezpečnostní zóně v Kosovu a Metohiji a je si jist, že to je důvod, proč má rakovinu.

Aleksićovi při přípravě žaloby pomohl římský právník Angelo Tartaglia, který jako první na světě prokázal souvislost příčin a následků mezi ochuzeným uranem a rakovinou. Nyní, jako člen advokátní komory v Niši, přijíždí Tartaglia v úterý do Srbska, aby pomohl připravit plán dalšího boje za spravedlnost a odškodnění obětí bombardování FR Jugoslávie.

„Očekáváme odpověď z Bruselu velmi brzy, žaloba byla okamžitě přeložena do angličtiny. 25. března Nejvyšší soud zaslal žalobu prostřednictvím ministerstva do Bruselu do sídla NATO. Soud vydal obžalovanému příkaz, aby se do 30 dnů od obdržení žaloby vyjádřil, uvidíme, zda žalobu popřou nebo přijmou. Pokud odmítnou, může vrchní soud v Bělehradě vynést rozsudek bez nich,“ říká Aleksić.

Právník dodává, že kvůli podání této žaloby prošel obtížnou cestou, protože jak říká, některým v Srbsku zjevně nevyhovuje. Nejprve bylo nutné prokázat právníkům v naší zemi, že NATO je právním subjektem.

„Samozřejmě, NATO jako organizace má status právnické osoby, má také svůj vlastní fond, prostředky na náhradu škody. Jako organizace podepsala dohodu o Partnerství pro mír se Srbskem, s mnoha zeměmi a vystupují všude jménem členských států NATO. Určitě mají status právnické osoby,“ potvrdil právník.

„Jenom v tomto jednom případě jsme museli zaplatit soudní poplatek ve výši 75 tisíc dinárů. Obecně máme problém se soudními poplatky, italský právník Tartaglia tento problém nemá, italský soud osvobodil dotčené lidi od poplatků. Ti, kdo hájili naši zemi, obyčejní vojáci nebo důstojníci z moci úřední, jsou dnes nemocní a léčba je stojí od jednoho tisíce do dvou tisíc euro měsíčně. Musí platit poplatek za soudní spor, poplatek za rozhodnutí, odbornost. Nemohou zahájit spor bez několika tisíc eur, odkud mají tyto peníze vzít,“ vysvětluje Aleksić proč zatím jenom jedna žaloba.

Dodává, že se společně se svým italským kolegou snaží najít dárce, kteří by mu pomohli, a také požádal Soudní dvůr o osvobození od placení poplatků a čeká na odpověď.

Právník Tartaglio vyhrál většinu sporů, které zahájil, žaloval italský stát jako člena NATO, protože italští vojáci byli z jeho země vysláni do Kosova. V týmu s Aleksićem NATO žaluje, protože nelegálně bombardovalo Srbsko a spáchalo válečný zločiny proti civilistům.

„Takové žaloby nejsou promlčené a naše má všechny důkazy, především více než 200 verdiktů italských soudů, jeden verdikt soudu pro lidská práva ve Štrasburku, ale také důkaz Světové zdravotnické organizace, v níž bylo stanoveno, že určité typy záření způsobují rakovinu. Přesně to se děje s našimi lidmi a Italy. Také jsme přiložili výslech prováděný americkou armádou v Kalifornii u jejich vojáků. Existují parametry, které jsou stejné jako u Italů, přítomnost těžkých kovů v krvi, ochuzený uran,“ vysvětluje Aleksić.

Dodává, že onemocněli italští vojáci, ale také civilisté, kteří pobývali v Kosovu a Metohiji, dostali odškodné od 700 tisíc do jednoho milionu euro, v Srbsku je odškodnění od 10 do 15 tisíc.

Srbsko otevře archivy o rozkazech NATO k útoku proti Jugoslávii

„Tartalja mi řekl, drahý příteli, v Itálii je jedna kráva dražší než srbský život, tak to nejde, budeme žádat minimálně 100 tisíc eur. To je minimální odškodnění pro ně, jeden milion euro je normální odškodnění za smrt, zranění, trápení, kterými člověk prochází. Způsobili to, a proto by měli zaplatit,“ říká Aleksić v naději, že NATO nebude schopno najít základ pro zamítnutí žaloby.

„Tento soudní proces spojí všechny země, pokud projde, a já jsem optimista, jsme připraveni obrátit se na soud ve Štrasburku. Lobbisté NATO v Srbsku již nemohou fantazírovat a říkat nám, že neexistuje žádná příčinná souvislost mezi ochuzeným uranem a rakovinou, když Nejvyšší soud v Itálii vynesl rozsudky - důkazy jsou k dispozici. Kolega Tartaglia je jediný na světě, který tuto souvislost prokázal. Nyní nám o tom říkají Češi, v září se chystáme pomoci jejich právníkům. Také mají nemocné vojáky kteří byli v Kosovu a Metochiji. Byli také v Afghánistánu a Iráku. Vyzývají nás, abychom se podělili o své znalosti a zkušenosti, uvedl Aleksić .

Poznámka Nové republiky: během zločinné letecké agrese zemí NATO proti zbytkové Jugoslávii (Srbsko a Černá Hora) bez podpory OSN bylo zničeno 25.000 budov, 470 kilometrů silnic, 595 km elektrického vedení,14 letišť, 44 mostů, 19 nemocnic, 69 škol, 18 mateřských škol, 176 kulturních památek. Zničeny tovární zařízení a sklady v hodnotě 50 Mld USD a dalších cca  Mld USD představovaly ztráty z výpadků výroby. 


16 komentářů :

 1. Dobrá správa pro spravedlnost, držím palce , Srbsko si zaslouží domoci se práva proti NATO.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17,06
   PRÁVO A SPRAVEDLNOST EXISTUJÍ STEJNĚ,JAKO ČESKÁ REPUBLIKA.....JEN NA PAPÍŘE!!!!

   Vymazat
  2. 7:32 Bohužel máte pravdu určitě to nějak zametou pod koberec.

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknown: Srb vyvolal válku, veškeré problémy si musí připsat na své triko. Bombardování Srbska bylo naprosto v pořádku.!!
   Zbraně s ochuzeným uranem 3-7%, nemají vliv na pozdější život v daném oblasti.   Ochuzený uran 3-7%? Víš vůbec o čem je řeč? Evidentně ne, jinak bys neplácal takové kraviny. Ty jsi jeden z těch chudáků, kteří něco někde viděli nebo slyšeli a aniž by cokoliv z toho pochopili, touží se prezentovat. Běž raději na Parade Pride, jak to máš ve zvyku.

   Samozřejmě že U238 má negativní vliv na zdraví, a hodně velký, ale nikdo konktrétně po tobě nechce, abys to chápal. K tak složité činnosti máš hodně daleko. Mimochodem, zasaženi byli také Albánci a naše menšina ve Vojvodině. Ale to je taky srbský xindl hodný k vybombardování do doby kamenné, jak po tom toužil Ahtisaari.

   Vymazat
  2. Zahynulym je to ovsem i s omluvami platne jako mrtvemu zimnik..Slovaci se uvadi zaplati/nevim co provedli/,pres 2.5 milionu Leyno pokutu rusum..

   Vymazat
 3. Unknown 17:51 skutečný demokrat a intelektuál. Dokonce píše i Česky.

  OdpovědětVymazat
 4. Pro neznámého (typ mužského hovězího bez varlat). Jugoslávie byla poslední "komunistická" země v Evropě. V letadle jsem potkal důstojníka Rakouské armády a ten mi říkal, že lepší v Evropě muslimy, než komunisty. A tak Evropa stála za rozpoutáním války v Jugoslávii. Protože bratři Srbové byli páteří Jugoslávské armády, tak byla celá propagandistická mašinérie EU a NATO byla obrácená proti Srbům. Ta " humanitární válka " byla největší svinstvo v Evropě od 2svv. Miloševič si plnil své povinnosti prezidenta a proto byl zlikvidován v Haagu a mstě neunikli ani další Srbové včetně Mladičké. A použití ochuzeného uranu je válečný zločin, stejně jako v Iráku

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na podlidi musi nadlidi utocit a vyhlazovat je lidskymi pravy a bez moznosti priznani nejakych prav a lidskosti pro ne..
   Kazdy musi uznat,ze neco jineho neni mozne..Kdyz taky je vedou znami zabijaci ,jako ten v Rusku..A jinde.
   Mozna se jim pak hodi enjaka almuzna na sprovozeni "problemu" ze sveta..Za chvili uz ani to..
   Dojde pak samozrejme i na zmineneho blba nyni dustojnika ,az zacne islamu prekazet..
   Uz proto,ze je rakusan..Tedy prasivy neverici pes, kteremu vyhubenim, se vyhubi problem jeho vyskytu..

   Vymazat
 5. Rozdělíme si jako obvykle (Irák, Afghanistán, Kosovo, Sýrie, Lybie) úkoly. Vyvolená Madelaine Albrightová alias Madla Korbelová, zlodějka a mafiánka, vydělá na ukradení Kosova půl miliardy dolarů. https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1151024-exministryne-albrightova-skupuje-v-kosovu-klicove-podniky
  USA postaví největší základnu Bond Steel. My obyčejní lidé zaplatíme všechny škody a odškodnění. Tak to chodí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jedno oko nezůstane suché, tak malinká země někde uprostřed Evropy a ona jako obvykle zaplatí útratu nejen za Evropu.

   Vymazat
  2. Nechápu co píšete, vy to sám víte a rozumíte si ? Nebo jen ochrana soukmenovkyně ?

   Vymazat
 6. Za pozornost spíše stojí, kolik toho při přeletech naházeli tito demokrati do Jaderského moře a kontaminovali ho na věky věků..

  OdpovědětVymazat
 7. Stop NATO!
  Srbové bračo zauvek.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.