Reklama

čtvrtek 17. června 2021

Švýcaři v referendu vetovali klimatický zákon proti CO2

Ivan David

17. 6. 2021

U nás celkem nepovšimnuto, ale v Německu a Rakousku důkladně rozebíráno, prošlo mediálním prostorem Evropy švýcarské referendum, ve kterém občané Švýcarska hlasovali o „protiuhlíkovém zákonu“, tj omezení emisí CO2. Zákon byl v referendu zamítnut poměrně těsnou většinou 51,6 %. Tento zákon měl ve svém důsledku omezit emise oxidu uhličitého o polovinu, a to do roku 2030. Čili Green deal po švýcarsku. Švýcaři to odmítli. 
 
Všechny články v německy mluvícím prostoru, od Neue Zürcher Zeitung přes Tagesschau až po webové stránky rakouské ORF, vyjadřují obavy z nesplnění Pařížské dohody a katastrofálních následků pro alpské regiony, pokud se nezastaví sucho a oteplování. Mnozí autoři vyjadřují doslova zděšení, jak tvrdý úder boji proti „Klimawandel“, tedy klimatickým změnám, toto referendum znamená. Alpští venkované podle nich rozhodli v neprospěch životního prostředí. Vinu dávají jejich konzervativismu, „rozhodování podle peněženky“ a také kampani Švýcarské lidové strany, která v podstatě jediná vystupovala proti tomuto zákonu a podle mnohých autorů článků venkovské obyvatelstvo strašila zvýšenými cenami benzínu a nafty, likvidací střední třídy a malých a středních podniků. Také si „stěžují“, že venkovské obyvatelstvo se dostavilo k urnám v „nadproporcionálním počtu“ a obyvatelé velkých měst je neměli šanci přehlasovat.

Zajímavé je, že tyto argumenty vůči vyhlášení evropské sóloválky proti CO2, která začíná připomínat boj komunistů proti „americkému brouku“ v 50. letech minulého století, zaznívají nejen z konzervativních kruhů, ale i od jednotlivců z řad evropské levice. Tedy od těch, kteří neztratili kontakt s potřebami a starostmi „nižších vrstev“, které by na obchodování s emisními povolenkami, zdražování veškerého zboží a energií a neexistenci alternativ doplatily nejvíce. I Sahra Wagenknecht, prominentní politička německé strany Die Linke, upozorňuje na to, že zatímco městský liberální volič, s dobrými příjmy a širokou dostupností městské hromadné dopravy, si pořídí elektroauto jako pouhý doplněk, lidé na venkově jsou odkázáni pouze na svá vlastní, často starší auta, aby se vůbec dostali do práce a jejich děti do školy. Ti budou jen platit, žádné benefity mít nebudou. Ve Švýcarsku se „venkované“ zřetelně ozvali, a hned jsou onálepkováni jako lidé hamižní, beze smyslu pro „vyšší dobro“.

Můžeme se ale ptát, jak to, že tolik mainstreamových periodik vidí především ohrožení Alp změnou klimatu – mají zřejmě na mysli loňské „katastrofální sucho“ a letošní dopady globálního oteplování, v jejichž důsledku jsme zažili nejstudenější jaro za posledních 30 let – a téměř vůbec nevěnují pozornost dopadům různých podob Green dealu na život lidí. Když se podíváme na inzerci, vidíme, že úplně zmizely reklamy na auta se spalovacími motory, inzerují se pouze elektroauta, v televizích zmizely reklamy, i po 22. hodině, na alkoholické nápoje. Téměř všechny reklamy jsou na nealkoholické pivo, vegetariánské a veganské „burgery“ a další produkty, které neobsahují maso, mléko, vejce. Občas jen v reklamách pro děti ještě „projde“ mléčná kinderčokoláda. Inzerenti určují obsah „svobodného tisku“. A protože se zájmy inzerentů a obyčejných lidí dramaticky rozcházejí, dochází k „divení“, cože si to ten plebs dovoluje. 

Zřetelně to ukazují i komentáře pod články. Vybral jsem tento komentář pod článkem z německého webu Tagesschau, kde autor G.S. píše: „Gratulujeme Švýcarsku. Závidím zemi, kde se lidé mohou rozhodnout, a nerozhodují za ně menšinové nevládní organizace a hysteričtí klimaalarmisté . Švýcaři nejsou tak hloupí nebo megalomanští jako Němci, kteří věří, že mohou sami změnit světové klima. Ti, kteří to s planetou myslí opravdu dobře, musí pojmenovat skutečné problémy a řešit je. Například přelidnění planety. Zkasírování majitelů aut je však snazší.“

Švýcarsko se svou ústavou, která zakotvuje nejen referendum a lidovou inciativu, ale i lidové hlasování k zablokování parlamentem již schváleného zákona, nemůže být členem EU. Země by kvůli možností lidí rozhodovat o správě věcí veřejných v referendech byla neustále ve sporu s orgány EU, které si zvykly členským státům nařizovat formou komunitárního práva, jež mohou národní parlamenty jen zapracovat a nikoli měnit. S referendem EU nepočítá. Švýcaři proto před několika lety právě v referendu rozhodli o odstoupení z vyjednávání o členství v EU.

Nás čeká příští týden na plénu Evropského parlamentu hlasování o jednom z těchto vrchnostenských nařízení – označovaném jako Evropský klimatický zákon. Jde o drzý název. Správně by se měl jmenovat „unijní“. Švýcarsko je také v Evropě, i když není v EU. A touto cestou rozhodně nepůjde. I jinde by lidé hlasovali podobně, kdyby měli tu možnost.

18 komentářů :

 1. Švýcarsko má jako jediné demokracii ale my máme smůlu s totalitní uskupením USA a EU. Budou dělat šílené experimenty a dostanou nás do nuzákova.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12,48
   Následky Greténismu lze ovlivnit jedině tím,že se na fašoEU z vysoka vy....me!!!!!

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Nezavrhuji šmahem každou snahu EU o zlepšení životního prostředí. S některými návrhy však normální a myslící člověk prostě souhlasit nemůže. Jednou z vizí je snížení emisí v EU na polovinu nebo raději úplný zakaz emisí. Problém vidím v tom, že europoslanci schvalují nesmysly. Když zakážeme provoz automobilů se spalovacím motorem, něčím je nahradíme, zřejmě elektroauty. Počítal jsem si, kolik na to bude třeba elekřina. Vychází mi to zvýšení spotřeby elektřiny zhruba na dvojnásobek, takže tu musíme někde vyrobit. Z jádra to být nesmí, z uhlí zaké ne, slunce a vítr nezachrání všechno, hydroelektrárny už není kde stavět a mořská energie má také své mouchy. Čili jsme zase tam kde jsme byli. Budeme potřebovat plyn na výrobu energie. Z Ruska to být nesmí, budeme vozit z USA a kdoví odkud. Převážet se bude na tankerech. Jak známo, tyhle lodě musí něco pohánět. SPALOVACÍ MOTORY !!! A právě obrovské lodě mají naprosto šílenou spotřebu mazutu a obrovsky znečišťují ovzduší. A jsme tam, kde jsme byli. Kromě toho třeba jen tzv. výletní lodě vyprodukují v Evropě více spalin, než všechny automobily zde používané. Problém je jediný - občana zastupuje europoslanec, dobře placený zvláštní člověk často typu Gregorová, Pospíšil nebo Vondra, který odsouhlasí vše, co je mu předloženo a je mu úplně jedno, jestli poškodí své voliče. Oni se totiž ani nijak nebrání! Proto je jednoduché zkasírovat euroovčana - majitele automobilu. Nákladní nebo výletní lodě vlastní extrémně bohaté společnosti a ty se bránit dovedou sakramentsky dobře. Proto také EU nijak neomezuje ani lodě, ani letadla, i když na znečištění mají veliký podíl. Často mají vliv i na média a dokáží ovlivnit veřejnost žádoucím směrem. A jsme zase u jednoho dávného problému - není důležité problémy řešit, ale dělat věci tak, aby to vypadalo, že je řešíme. A tak dnes s velkou pompou přecházíme na elektomobily, což je nedomyšlený nesmysl. A to jsem nenapsal nic o problémech s recyklací baterií oněch aut, to bude jednou maso...

   Vymazat
 2. Švýcarsko má jako jediné demokracii, referendum rozhoduje všechny důležité záležitosti. Není členem byrokratického EU a tudíž jim postačuje TŘETINA státních úředníků oproti ČR !!!

  OdpovědětVymazat
 3. Podnebí na zeměkouli se měnilo vždy. Např doba
  ledová před zhruba 10000 lety a následující oteplování, malé doby ledové střídající se s oteplením. Změny podnebí přispívaly k pádům některých civilizací, například Stará říše v Egyptě, některé jihoamerické kultury a další. O tom se nemluví ba nesmí, neporovnává se, na kolik má na změnu vliv příroda a nakolik člověk. Co měnilo klima v dobách, kdy lidé si rozdělávali nanejvýš ohníčky, pokud to uměli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cely svet byl zalesneny a pozaru bylo az beda..
   A snad bez prestavky..

   Vymazat
 4. Je nutné snižovat věrohodnost a úroveň jinak důležité výpovědi vytahováním 50-tých let s mandelinkou bramborovou? Co američtí raci, veverky, akáty atd.?
  Je to samozřejmě dobrá zpráva pro méně bohaté jedince, ale jestliže se má boj vyhrát a nepoškodit příliš klimatický systém bude asi lépe používat serióznější argumenty a přirovnání. Naše cesta je totiž oproti Švýcarsku přesně opačná. My budeme bohatším zemím saturovat jejich ztráty při přechodu na obnovitelné zdroje.

  OdpovědětVymazat
 5. Samozřejmě bez referend je demokracie jenom značka. Co se týče klimatu jsou to asi přirozené cykly. Ekologie ovšem je také o nadměrných potřebách lidí, výrobě jen recyklovatelných výrobků, zvrácenému systému dotací a rozdávání různých daňových výhod a úlev. Tohle všechno ovšem nepůjde změnit dobrovolně. Většina lidí potřebuje denodeně nové a nové sračky.

  OdpovědětVymazat
 6. Green Steal - Velka Zelena loupez, ma za ukol nas jen ozebracit a nesmyslne bohate nechat dal zbohatnout, i kdyz by ty prachy neutratili za sto zivotu. Pritom nejsme schopni ani recyklovat blbej plast. Jeste nedavno se vozil na lodich s obrovskou uhlikovou stopou do Ciny a ted konci na skladce nebo ve spalovne. Pritom by pro zacatek stacilo omezit pocet jejich druhu (dnes jich je nekolik i v ramci jednoho obalu), barevnost atd., aby ve zlute popelnici nebyl kazdy pes jina ves. Ale jakykoliv racionalni navrh dela z navrhovatele jen hlupaka, ktery nepochopil o co tu jde.

  OdpovědětVymazat
 7. To máte těžké, když o klimatických záležitostech rozhodují lidé, jejichž představou o společnosti jsou ghetta s výrobnami makajícími na jejich blahobyt, protože z jejich strany o nic jiného nejde. Ať to stojí, co to stojí.

  OdpovědětVymazat
 8. Švýcarsko ukázalo možný precedens neposlušnosti a vlastního názoru. Takto poučeni budou zelení greténi v EU postupovat jinak: žádná referenda, žádné veřejné diskuze. Unijním státům se to jednoduše zakáže a místo toho vyjde zase nějaká "smlouva", podle níž vše bude řízeno tvrdě direktivně z Bruselu a na provádění přísně dohlédnou místní paramilitantní zelené neziskovky.
  Ozónová díra byla kdysi obrovský problém, jistě si pamatujete. Dnes se o ní vůbec nemluví, jako by neexistovala. Když se na ní někdo zeptá, je mu nekompetentními unijními orgány na půl huby odpovězeno, že se "nějak ztrácí".
  Greténci brečí nad prděním skotu, bravu a lidstva, ale už jim vůbec nedochází, jak velké plochy trávy, klíčků a semínek by museli vypěstovat, aby energeticky nahradili plánovaně zrušenou produkci masa a výrobků z něj. To asi nechají část lidstva vyhynout - kdo bude ten "šťastný" a dostane svoji denní dávku píce a kdo nikoliv? Kdo o tom rozhodne? Pejzatí, zelení, feudálové, církevní a mocenské špičky? Samozřejmě - ELITA... Neživá, degenerovaná, od života odtržená.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nema cenu srovnavat se svajzem, tam je spoustu uradu, bank, organizaci ovladajicich svet..Musi tam byt klid za kazdou cenu. Protoze se tam taky schazeji..
   Drive zasete na potravu, dnes se z nich vyrabi ethanol aby bylo nedostatek potravy a ceny rostly..Plus jako zbran na lidi..Ethanol vyrobeny z rostlinne potravy opet ohriva planetu..

   Vymazat
 9. A co budou ty greténský klimakterický hovada dělat se zvyšující se koncentrací metanu na Marsu???

  OdpovědětVymazat
 10. Slušnost nemusí vždy znamenat poslušnost, proto jsem vyfasoval na ZDŠ dvojku z chování. Poslušnost blbosti od vrchnosti lze zamezit.
  Zastavme blbost referendem.

  OdpovědětVymazat
 11. Papež František vyzývá ke stržení „zdí lhostejnosti“ vůči migrantům

  http://svobodnenoviny.eu/papez-frantisek-vyzyva-ke-strzeni-zdi-lhostejnosti-vuci-migrantum/

  EU spáchá „sebevraždu“, pokud splní Bidenův plán postavit se Číně a Rusku, varují analytici

  http://svobodnenoviny.eu/eu-spacha-sebevrazdu-pokud-splni-bidenuv-plan-postavit-se-cine-a-rusku-varuji-analytici/

  W.H.O. požaduje, aby ženy v „reprodukčním věku“ vůbec nepily alkohol

  http://svobodnenoviny.eu/w-h-o-pozaduje-aby-zeny-v-reprodukcnim-veku-vubec-nepily-alkohol/

  Ve švédských parlamentních volbách bude kandidovat nová islámská strana

  http://svobodnenoviny.eu/ve-svedskych-parlamentnich-volbach-bude-kandidovat-nova-islamska-strana/

  Maďarsko chce zákon zakazující podporu transgenderismu u dětí

  http://svobodnenoviny.eu/madarsko-chce-zakon-zakazujici-podporu-transgenderismu-u-deti/

  Mladá plavčice sexuálně napadena migrantem, zatímco kolemjdoucí jen přihlíželi

  http://svobodnenoviny.eu/mlada-plavcice-sexualne-napadena-migrantem-zatimco-kolemjdouci-jen-prihlizeli/

  Chceme se nechat očkovat SPUTNIKEM V a prosíme o pomoc !!!

  http://svobodnenoviny.eu/chceme-se-nechat-ockovat-sputnikem-v-a-prosime-o-pomoc/

  OdpovědětVymazat
 12. Švýcaři mají referendum tradičně za nástroj pro řešení
  závažných otázek. Jak myslíte,že by zatočili se zbytečným senátem který podvodně prostrčili do ústavy v ČR Lidovečtí týpci a jejich kámoši ? Švýcaři by výsledky Senátu vyhodnotili a senátorské povaleče typu Pepka Vystrče,
  devianta Fischera, Lásky, Holáně atd. by poslali do řiti.
  (Senát prasí politiku státu - viz. drzé chování Pepka Vystrče, nemá žádné pravomoci - proto čas od času vyhrožuje
  soudem prezidentovi, senát ČR nemá důvěru velké většiny
  Českých občanů - kteří nechodí k volbám. A tak strejcům
  co mají zájem se tam povalovat stačí ke zvolení pár tisíc hlasů. (Ty se dají i koupit). Fuj senátu - zrušme ho v referendu slušných ČR občanů,demokratů.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.