Reklama

čtvrtek 24. června 2021

Údajně to byl Pythagoras


Leo K.
24. 6. 2021 KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Údajně to byl Pythagoras, jenž řekl: „Je lepší být zticha než se hádat s hlupáky.“ Proto ho citujeme v matematice a nikoliv v politologii. Nemohl přes nezměrnou časovou propast nahlédnout poslaneckou sněmovnu a senát Parlamentu České republiky. Nepotkal se tedy s lékařem Markem Hilšerem, který z pozice senátora napsal hrubě účelově manipulativní text pro <ekolist.cz> „Vánoční dárek pro Putina,“ ani s houslistou, kytaristou a znalcem katalánštiny a také z božího dopuštění senátorem Pavlem Fischerem, který z hlubin senátu prošetřuje duševní zdraví současného prezidenta, natož se zemědělským inženýrem a znalcem dramaterapie (terapeutický přístup využívající divadlo jako prostředek léčby) Janem Bartoškou jásajícím na twittru:

Ruské ani čínské firmy se nebudou podílet na dostavbě Dukovan! Je to pro mě naprosto zásadní a považuji tuto bezpečnostní pojistku za velký úspěch. I když musím podotknout, že to teda trvalo...

Nebyli to jenom ti tři jmenovaní. Jenom se mě tak nějak automaticky objevili za klávesnicí. Ale v podstatě si ve sněmovně ani v senátu nevyberete. Čest výjimkám. Když nevratně (dokonce zákonem) vyřadili Rosatom ze hry, tak se vítězem stane nejpravděpodobněji reaktor AP 1000 od Westinghausu anebo se Dukovany nedostaví vůbec. (Pravděpodobně se Dukovany nedostaví vůbec, protože všechny zbylé firmy nejsou s to vyhovět původním podmínkám soutěže, především co se týče velikosti reaktoru samotného, který kvůli svým rozměrům vylučuje dopravu normálními prostředky a normální trasou od výrobce na místo určení. A nebo si dopravní akce vyžádá velké náklady navíc -ozn.red. N.R. -vd-). 

A ty desítky miliard, možná i jednotky stovek miliard, o které ta případná dostavba vyjde dráž, to jsou kolaterální náklady, které přece naše společnost musí zaplatit, abychom to těm všivým Rusákům nandali, no ne?

A kde ty desítky (možná i sto) miliard vezme ČEZ, který má zaplatit vícenáklady nad pevnou cenu? Poněkud střízlivější část zastupitelů rozvíjí oslavné řeči na téma malých reaktorů typů NuScale. Ty ovšem existují jenom na papíře. Společnosti NuScale byla schválena stavba testovacích reaktorů v Idaho v letech 2029 a 2030. Než se z toho stane komerční produkt – je v nedohlednu. Kromě toho malé reaktory mohou být velmi užitečné pro lokální energetická řešení, ale pro energetickou bezpečnost země budou vždy jen marginální součástí.

Malé reaktory se budovaly na počátku využívání jaderné energetiky. První JE v Obninsku měla výkon 5MW, JE v Calder Hall měla 4 bloky po 60MW (ovšem kromě proudu vyráběla vojenské plutonium). To, že se postupně přecházelo ke stále větším modelům, nebylo samoúčelné. Větší blok je ekonomičtější a náklady na jednotku vyrobené elektřiny jsou u něj nižší.

Když Němci, v roce 2010 uzákonili na nátlak Zelených program Energiewende a v roce 2011 (po havárii ve Fukušimě) se zavázali odstavit do roku 2022 i jaderné zdroje, doufal jsem že takovou extra-blbost nebudeme u nás napodobovat. Pojem vyjadřuje přechod od energie z fosilních a jaderných paliv na obnovitelné zdroje energie. Cílem je do roku 2050 získávat v Německu energii především z obnovitelných zdrojů jako větrná, vodní, solární a geotermální energie nebo jiná energie z obnovitelných zdrojů. Rozhodujícím cílem je snížení emise skleníkových plynů, zejména CO2.

Nicméně instalovaná kapacita fosilních zdrojů v zemi neklesá. Navíc do budoucna se s dosavadním vývojem v rámci výstavby OZE nedá moc počítat. Kapacita zástavby větrných off-shore elektráren je téměř vyčerpaná. Proti on-shore výstavbě jsou nevole z řad obyvatelů přilehlých obcí. A solární panely jsou vhodné pro použití spíše do domácností.

I to byl jeden z motivů, že Němci vydrželi zdrcující tlak USA proti dostavbě Nord Stream 2 (1. větev je již zcela hotova), protože věděli, že bez ruského plynu své cíle nesplní. A zkušenosti z dob studené války jasně prokázaly, že dodávky plynovodem Bratrství do západoněmeckého Waidhausu nebyly závislé na žádných politických hrátkách.

Cenu za zelenou ideologii ukazuje nejlépe srovnání německé a francouzské emisní situace. Francie a Německo mají přibližně stejnou spotřebu elektřiny ale diametrálně odlišnou uhlíkovou stopu. Z dat bychom potom vyčetli, že i ta nejhorší emisní situace ve Francii je mnohonásobně lepší než nejlepší emisní situace v Německu.

Netušil jsem, že německou ideologickou blbost napodobíme protiruským fanatismem.

Pořád se ptám PROČ?

Proč má fanatickou nenávist k Ruské federaci odnést budoucí (a další) pokolení dražší cenou energií? Chtělo by se odpovědět s Jiřím Žáčkem volně dle Ezopa – Bajka volební

Stojí, stojí voli
na volebním poli,
hádají se, koho zvolit
na vedoucí roli.
Slyšelo je tele,
prohlásilo směle:
„Zvolíme si velevola,
ať nám kráčí v čele!“
Dle té moudré rady
všichni dohromady
zvollili si velevola
a teď hubnou hlady.
Každý vůl i kráva
přesto bučí: „Sláva!
Přišla éra prosperity,
pokroku a práva!“
V téhle bajce není
žádné naučení,
neboť tam, kde volí voli,
svět se sotva změní.


Jenže tak jednoduché to zase není, vládu, která jediná má výkonnou moc, si přece nevolíme.

Volíme si politické strany, jinou možnost nám zakazuje Ústava, a je jenom na nich (na těch stranách) jak rozdají karty. Že se užší vedení (všech) stran (a hnutí) časem oligarchizuje, není novinkou. Že tedy nakonec několik jedinců rozhoduje jaká privilegia budou mít významní straničtí podporovatelé, kdo bude v hierarchii stany na volitelných místech a proč atd. – a to samozřejmě zůstává veřejnosti důsledně skryto.

Ale i když se ustanoví vláda, nemá to jednoduché. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Stačí tahanice o nouzový stav. Když vláda ustoupila a pokusila se s opozicí dohodnout na pandemickém zákonu, vyšel z toho kočkopes, který nedává vládě žádné opravdu účinné nástroje a který je neustále napadán právními puristy.

Tak se z parlamentu, který původně má sloužit k rozpravě, domluvě (parler je francouzsky mluvit) stává trapné divadlo politikářů, kteří místo služby národu hledají způsoby jak ty druhé „ošulit,“ podrazit a hledí pouze na vlastní prospěch.

Trochu mě zaráží, že se alespoň ti nejpoctivější nebojí, že se najde nějaký Herakles, který tento gordický uzel rozsekne a všechny ty makabrózní figurky našeho parlamentu označí

....za škůdce českého státu.

Jak to, že dávno nekonají státní zástupci, když §198a trestního zákona, odst. (1) hovoří jasně

Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, etnické skupině, rase, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob…

Nebo je nenávisti k Ruské federaci nebo k prezidentu Putinovi (též nazývaného Putlerem) ještě málo?

Ta nenávist je jenom rubem mince, které se říká politická korektnost. Tedy snahy vyhnout se formám vyjadřování, které by mohly vést k vyloučení nebo marginalizaci znevýhodněných sociálních skupin, popřípadě takovým, které by je mohly nějakým způsobem urážet. A proto začíná jako projev nenávisti interpretovat jakýkoli odlišný názor.

Je to remake starého bolševického hesla „Kdo nejde s námi, jde proti nám!“

Pokud není někomu po chuti ono heslo může se s důvěrou obrátit k Orwellově knize „1984“, kde je popsán zločin závadného myšlení (thought crime). Potenciální myšlení mimo systém má totiž moc zničit samotné společenské uspořádání.

Proč nenávist? Zeptáme se Jana Bartošky, člena KDU-ČSL a tedy předpokládám – křesťana? Jak může křesťan nenávidět? Když jsem studoval na střední pedagogické škole, vyučovala se pedagogika ještě převážně ze sovětských učebnic. Jsou to eony času takže už si nepamatuji ani učebnici ani ono desatero, ve kterém byl bod jež začínal: „Budu nesmiřitelně nenávidět…“ Nedbal jsem tehdy na naléhání spolužáků „vole, drž hubu!“ a ozval jsem se, že nechápu jak mohu vést k lásce k vlasti a současně k nesmiřitelné nenávisti. Kupodivu to bylo přijato, tak nějak rozpačitě a napříště to od nás už nikdo nechtěl. Proto se ptám jak si Jan Bartoška poskládal lásku k bližnímu s nenávistí k Rusku.

Sigmund Freud definuje nenávist jako stav ega, jež si přeje zničit původce, zdroj jeho zármutku či neštěstí. Publikace Penguin Dictionary of Psychology definuje nenávist jako „hlubokou přetrvávající intenzivní emoci vyjadřující hněv a nepřátelství vůči osobě, skupině či objektu.“ Protože je nenávist svou povahou dlouhodobá, mnoho psychologů ji považuje spíše za postoj člověka, stanovisko než za dočasný emocionální stav.

Takže Pythagoras měl nakonec pravdu. Hádku s hlupáky nelze vyhrát. To mi generuje otázku: Patří takoví lidé do parlamentu? Neměli bychom být takovým sborem vystresovaní? Podle znalců

stres vzniká tehdy, když nám mozek nedovolí kopnout někoho, kdo si to zaslouží.


19 komentářů :

 1. Nevím, zdali jste to už zaregistrovali, ale BIS pdpraporčíka Michala Koudeky zjistila, že za vlnou bouří, která se v noci na dnešek převalila přes území České republiky, stojí "dvojice ruských agentů." Prý má jít o tu samou dvojici, která před 66 miliony let způsobila vyhynutí dinosaurů. O této skutečnosti informovala mluvčí BIS Valerie Gruntorádová.

  OdpovědětVymazat
 2. Představte si to ticho,kdyby vlastizrádci v Serenátu(Fisher,Hilšer,Drahoš...atd) a PS(Debilblok,PYJSTAR...atd) mluvili pouze o věcem,kterým DOOPRAVDY ROZUMÍ......!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sice se stahnul do ustrani, ale ted zacina pomalu pomaloucku zkouset teren....zapomel jsi na Klause, proti nemu jsou vysejmenovani jen jak se dnes rika Cuckari.. no a jeste k nemu pridej koumaka Wondru

   Vymazat
 3. To je opravdu šílený jejich slouhovství odskáčeme všichni vše je na elektriku. V té nenávisti se zapomnělo na Čínu.

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. Nejsou naše jaderné elektrárny postavené Rusy an blok bezpečnostním rizikem pro náš stát? Neměli by se zbourat a Westinghaus by je měl od základu postavit znova? Jinak to bezpečnostní riziko bude stále trvat.Navíc napojovat americké trubky na ty ruské může býti nebezpečné. Nemusí pasovat.Teda já spíše vidím politiku před bezpečností lidí!

  OdpovědětVymazat
 6. Já jsem ze všeho zmaten. Zakazuje se nenávist. Doufám, že nenávidět komunisty a Rusko je dovoleno. Kam bychom se dostali, kdyby i tato nenávist byla zakázaná?

  Obracím se s prosbou na pana Dvořáka, aby vysvětlení Indického běžce výjimečně nemazal. Sranda musí být!

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 8. Co předvádí převážná část "české" politické reprezentace (nejen v oblasti energetiky) je často už opravdu zcela mimo jakýkoliv racionální rámec. Výše zmíněný Bartošek je nepochybně hysterický debil, který svým protiruským fanatismem pravděpodobně zakrývá něco hodně hnusného ve své minulosti, ale není vůbec osamocen. Podobných monster nalezneme v poslaneckých nebo senátorských lavicích nezdravě mnoho. Věčná škoda, že účet jejich podlosti, sprostoty a blbosti zaplatí i lidé, kteří nikdy nevolili strany, které si tyto morální stvůry dávají na kandidátky...

  OdpovědětVymazat
 9. Adame, lidé jsou často okouzleni psychopatama. Dovedou být rozhodní, celkem šarmantní a okouzlující. Dovedou účinně maskovat své psyché. Ten pán byl zvolen do parlamentu, vzlétl do nebeských výšin a teď... bohužel škodí kudy chodí. A bude škodit, dokud se neznelíbí svým chlebodárců natolik, až ho vyškrtnou z kandidátky. A věřte, že on udělá vše co jim na očích vidí aby se to nestalo. Moc chutná sladce a on sladké rád

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prirucka ,rozsirena a slavna je Carniege ," Umeni jednat s lidmi a ziskavat pratele "..
   Bible kazdeho psychopata a pedofila atd..
   Tedy navod a metody jak se vlisat a co a jak predstirat ,za ucelem ziskani maximalni duvery a potom obet vyuzit,manipulovat a zneuzit, atd.. ...

   Vymazat
 10. Připadá mi, že jednotlivé strany vysílají do senátu to nejhorší, co se mezi jejich členstvím vyskytuje.
  Zřejmě to pochopili i Piráti, kteří vyslali do senátu jakousi Adélu Šipku, fanatickou multikulti aktivistku, proti které je snad i ten Hřib umírněná konzerva.
  Kandidovala na Rudém Kladně proti profláklému recyklátovi Bendlovi a prakticky nemohla nevyhrát.
  Od jejích vítačských aktivit se strana cudně distancovala, ze prý Adélka má měkké srdéčko a byla velmi citlivá, hlavně zamlada. 😂

  OdpovědětVymazat
 11. Představte si, že by najednou, ze dne na den, začali politici a novináři říkat a psát JEN PRAVDU.
  Slyšíte to TICHO?
  Karel Čapek)

  OdpovědětVymazat

 12. Metamorfozy expresniho rychlovlaku..
  A kdyz jsme dospeli do problemu bez moznosti reseni.
  Autor jiz velmi bystrej ve skole se v ocich spoluzaku bleskove zmenil do "hlupaka", kdyz nesouhlasil a mel verejne vyhrady proti nenavisti, dulezite soucasti tehdejsi oficialni a vseovladajici /lasko-nenavistne zaroven a tak paradoxne rozporne a ponekud absurdni /,ideologie..Kdyz.Ta.
  Slouzila k upevneni moralky k obrane proti,ale skutecnemu nepriteli ktery by se nerozpakoval.
  I k vnitrnimu nepriteli tech zlocinnych bratru..
  Kteri nemeli ani poradnou pricinu..Tak si pachani obycejnych zlocinu spatlali s politickou situaci,az k jejich oslavam nepritelem s kterymi predem pocitali..
  Kdyz nesl /autor/svoji kuzi na trh,zaroven s vylozenou nemoznosti neco zmenit. A tak zbytecne riskoval /jako hlupak/,vlastni poskozeni ,mozna na cely dalsi zivot.
  I na rodinu..Problem tak bez reseni.
  Skutecny hlupak, blb ,idiot,tichy blazen neskodi ,kdyz nemohou. Ale ve funkci /dosazeni zamerne/,zacnou treba peklo na sve okoli ,vyssi funkce a moc s tim spojeny vetsi sirsi dopad..
  Uz pro svoje nahle zjevene, ve spolecnosti schopnejsich,vlastni hluboke nedostatky a z toho pocinajici nenavist na svet s moznosti pouzit svoji moc na ne.atd.
  Sklizi casto posmech za sve chovani a jednani za primitivni chyby a to vse jeste zhorsuje..
  Tedy idiot,hlupak zacne byt jeste skudce ,kdyz je pro svoji omezenost pouzit vrchnosti a zamerne s vysledky,ktere se daji i predvidat..
  A zacne si pribirat dalsi jemu podobne na pomoc.
  Aby to nebylo jednoduche. Mame jeste ty,co vse mysli dobre, jednaji s velkou energii ,ale jsou pouzivani v zajmu tech co mysli na vselijake nepravosti, teror a zlociny..
  Leninovi uzitecni idioti, kdyz sam byl zaplaceny idiot ve sluzbach nemeckeho hlavniho stabu.A mozne jeste jinych..
  Aby to nebylo jednoduche. Jsou dalsi ,kdy napr. vyslovene prozapadni clovek v pozici neco prozradit,je naverbovan agentem, ktery ve sluzbach KGB napr. predstira,ze pracuje rovnez pro zapad a oklame vlastence totalne do zrady..
  Dale mame premnozene v milionech byrokraty a jejich teror, kteri provadi a uskutecnuji zamery oligarchu, vlad, ideologu,elit sveta a to je tragedie ta z nejhorsich..
  Jsou to povyseni nad nas hlupaci, davaji uslapnuti urednicci svoji moc kazdemu najevo jako kompenzaci za svoje ubohe nedostatecnosti, jejich podla a zakerna mstivost nema hranic.
  Kafka a jeho Proces a Zamek nas dobre orientuji.
  Byrokrate rozpatlavaji vsechny zamery vrchnosti az do tsunami neskutecnych tvrdych prikazu, zakazu, instruci, povoleni, silenych pravidel bez moznosti tyto aspon dodrzovat.
  Tak se stava kazdy,kazdy nevyhnutelne narusitel nekonecneho mnozstvi zakonu a narizeni atd. Bez jine moznosti.
  Vrchnost a sluhove maji samozrejme ze vseho ,ze vseho a vzdy vyjimku.. To zaroven zarucuje nemoznost napravy a vyreseni aspon nejakych problemu...
  A vede to prave tam,kam to vede..Nevyhnutelne .
  Zanedlouho po smrti Kafky a tez proroka, se rozvinula do uplne nejhorsiho pekla prave ta dukladna nacisticka byrokracie, do organizovaneho prumyslu teroru valek a orgii tsunami smrti. Na cely svet..
  Bez predem jimi zajistene moznosti uniku.

  OdpovědětVymazat
 13. Nevim co mne to napadlo, nemel jsem nic z toho napsat jako idiot ,protoze je samozrejme daleko lepsi nevedet..

  OdpovědětVymazat
 14. Možná co napíšu sem nepatří, ale musím reagovat na šéfa krizového řízení ministra Hamáčka. Jeho doporučení pro občany Břeclavska a Hodonínská zasažených tajfunem, ať poslouchají příkazy z rádia a televize je tragicky úsměvný, protože první co jim chybí je elektřina. Proto taky spadla síť mobilních telefonních operátorů. Nechápu, proč pro tyto vyjímečné situace, nejsou použita satelitní spojení. Pane ministře i dnes platí, že bez spojení, není velení a cena by tu rozhodovat neměla. Jsem přesvědčen, že situace bude zvládnuta hlavně díky hasičům a všem lidem, kteří pomohou nad dvou povinnost. Podle pohybu vládních a politických špiček do perimetru tragédie odhaduji, že tragédie bude politicky zneužita.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.