Reklama

středa 16. června 2021

USA a Británie přijaly nový model světového uspořádání

Natalja Makarová, Jelena Lexinová

16. 6. 2021 vzgljad
Joe Biden a Boris Johnson, kteří se inspirovali příkladem Franklina Roosvelta a Winstona Churchilla, podepsali novou Atlantickou chartu. V čem spočívá zásadní rozdíl mezi tímto dokumentem a chartou z roku 1941 a proč přední představitelé Británie a USA uzavřeli novou dohodu v předvečer summitu G7? 
Ve čtvrtek ve městě Carbis Bay v anglickém hrabství Cornwallu hlava britské vlády Boris Johnson a prezident USA Joe Biden podepsali novou Atlantickou chartu o "více mírové a vzkvétající budoucnosti".

V dokumentu se hovoří o úmyslu Londýna a Washingtonu bránit demokracii, prosazovat transparentnost, podporovat svrchovanost práva, pomáhat občanské společnosti a nezávislým médiím, a také "bojovat proti nespravedlností a nerovností a bránit důstojnost a lidská práva".

Strany jsou také "věrné principům suverenity, teritoriální celistvosti a mírovému řešení sporů". Jsou proti vměšování do vnitřních záležitostí států "prostřednictvím dezinformace nebo jiných zlovolných pokusů šíření svého vlivu, včetně voleb".

Londýn a Washington budou bránit své "inovační průlomy ve vědě a technologiích". Je rovněž uvedeno, že potvrzují "společnou odpovědnost za udržení kolektivní obrany a mezinárodní stability" a čelení kybernetickým hrozbám.

V dokumentu se hovoří o záměru "budovat inkluzivní, spravedlivou, ekologickou, stabilní a založenou na pravidlech globální ekonomiku", aktuální pro 21. století, "bojovat proti korupci a nelegálním finančním tokům. Zvlášť je uvedena nutnosti boje se změnou klimatu.

Británie a USA jsou také "nakloněny společné práci s partnery, kteří sdílejí demokratické hodnoty, a odporu vůči pokusům těch, kteří usilují o podlomení" těchto "svazků a institutů".

Přitom během přípravy dohody strany tvrdily, že dokument bude svým duchem podobný na Atlantickou chartu, podepsanou 14. srpna 1941 ministerským předsedou Velké Británie Winstonem Churchillem (1874-1965) a 32. prezidentem USA Franklinem Rooseveltem (1882–1945). 24. září roku 1941 souhlas s principy charty vyjádřili zástupci SSSR, a také řady vlád, které se nacházely v exilu.

"Nicméně Johnsonem a Bidenem podepsaný dokument je šíleným trivializováním historické paměti Atlantické charty z roku 1941.

Tehdy ve světě existovalo absolutní zlo a všichni chápali, že je třeba s ním bojovat. Charta měla vztah k všelidskému boji s nacismem", řekl novinám VZGLJAD politolog a amerikanista Dmitrij Drobnický.

"V roce 1941 byly ukončeny třenice mezi USA a Británií. Dříve byla mezi nimi pozorována v určité míře studená válka. A všechno, co dělají přední západní představitelé nyní, vypadá plytce a vulgárně, nehledě na veškerou nabubřelost jejich řečí", uvedl expert.

"Proto nynější Atlantické chartě nemá smysl přikládat mimořádný význam, je přesvědčen diskutující. Lze ji posuzovat jako přípravu k vytvoření Aliance demokracií, kterou zamýšlí vůdce USA Joe Biden. A právě tato aliance má nahradit všechny stávající formy organizace tak zvaných demokracií".

Když expert hovořil o nové Atlantické chartě jako spojenectví USA a Británie, podotknul, že "Británie se nyní pokouší obnovit zvláštní transatlantické vztahy se Spojenými státy, jež existovaly mezi státy na konci 30. a začátku 40. let". Ale Aliance demokracií bude spojena nejen s Británií, "tam budou hrát důležitou úlohu evropští spojenci".

"V Alianci demokracií je dost významná úloha vyhrazena Kanadě, Austrálii a Novému Zélandu, a to všechno jsou země Britského společenství, které se ze všech sil snaží brojit proti Číně, vysvětlil diskutující. Proto Británie zaujímá zvláštní místo v této alianci, ale chce víc jednoznačnosti, zejména po vystoupení z EU".

Drobnický poukázal i na fakt, že charta byla podepsána v předvečer summitu "velké sedmičky". "Svědčí to o tom, že formát G7 odchází do minulosti, neodpovídá současné situaci. Není to sedm největších ekonomik světa, protože tam nepatří Čína. Není to sedm nejsilnějších zemí, protože tam nepatří Rusko. V souladu s tím rok od roku význam G7 klesá", konstatoval expert.

"Nová charta je hodně ideologizovaný dokument, který má čistě deklarativní charakter. Pokud ji máme srovnat s chartou z roku 1941, tak je v ní skutečně hodně nového: boj s kybernetickými útoky, přání společně řešit problém globálního oteplení, technologický rozvoj liberálně-demokratických států a jejich postavení proti jiným státům", domnívá se politolog a amerikanista Malek Dudakov.

"Ale zde je důležitý nejen obsah dokumentu, ale spíše kontext jeho podepsání. První zemí, kterou navštívil Joe Biden v rámci svého mezinárodního turné, se stala Velká Británie. Je to jasný ukazatel zachování statusu "zvláštních vztahů" mezi Londýnem a Washingtonem. Z charty vyplývá, že Biden uvažuje o mezinárodních a zahraničněpolitických aliancích právě v kontextu prohloubení součinnosti se státy tak zvané anglosféry. A ostatní západní země, včetně členů NATO, jsou v seznamu priorit na druhém místě. V tom spočívá zvláštní význam dané dohody", vysvětlil politolog.

Diskutující je přesvědčen, že tímto charta vyhlásila přechod k novému modelu světového uspořádání, v němž USA apelují již ne na své spojence v NATO nebo Evropské unii, ale na země anglosféry a Velkou Británii. "Chápu to jako pokus přehodnotit světové uspořádání po rozpadu Sovětského svazu", vysvětlil politolog.

"Mimo to podepsáním charty den před zahájením summitu G7 dává Biden svým partnerům najevo, že Washington a Londýn se chystají společně čelit libovolným útokům ze strany oponentů a že žádná G7 nenahradí jejich spojenectví", předpokládá expert.

Dudakov učinil předpoklad, že rozpory mezi účastníky charty a členy "velké sedmičky" budou narůstat. "Ne všechny země G7 souhlasí s projekty Bidena ohledně odporu Číně a odmítnutím jakýchkoliv obchodních dohod s ní. Mimo to, ne všichni souhlasí s jeho ideou na zvýšení globální daně na zisk zahraničních společností, aby se snížila rizika odvodu zisku do offshorů", upřesnil politolog.

"Obsah této charty rovněž poukazuje na dva klíčové soupeře zemí anglosféry: Čínu a Rusko. Evropě se už nepodaří současně sedět na dvou židlích: na jedné straně se pokoušet zdržovat vliv Ruska, a na druhé - kupovat ruský plyn, domlouvat se na budování Severního proudu 2 a uzavírat obchodní dohody s Čínou. Zkrátka, pozice USA a Velké Británie se shodují v chápání, že toto protistání má nejen ekonomický, ale také geopolitický charakter. Jsou s to jít do konce, a ostatní státy mají na čase si vyjasnit, na čí straně jsou", uzavřel Dudakov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

16 komentářů :

 1. Nevim jestli to maji Ruske expertky na politiku v richtiku, ale podle mne se myli, ohledne Anglie, ktera mozna zbyde z Velke Britanie.....

  Oni totiz Skotove, a Ircane nejsou zrovna tak z VB nadseni, ale je to stale VB, takze...... tato zeme je ale stinem toho co byla pred valkou, kdyz potom ztratila kolonie, a zadluzila se Amikum, prodelala levicovou revoluci, pak se sice ponekud zvedla, ale furt je to nic, a bude to s ni nadale horsi....Vim ze Pjakin stalle strasi Britskym centrem svetovlady, ale Rotschildove maji sve problemy, a dalsi polokultury v Anglii nejsou na tom nic lepe, takze bych Brity zalozil v kategorii "radoby" pres to ze je tam velmi silna Levantska influence, ale zacina byt negovana Indy, Pakistanci, a dalsimi bejvalymi cleny Imperia

  Takze charta sem charta tam, a po dnesku, kdy jsem videl spolu s vami kdo jste tu saskarnu ve svycarsku sledovali, pravou budoucnost, ktera ovsem nebude Amero Britska, a rozhodne ne za Bidenova kralovani.

  Mimo toho muj dojem je, ze Harrisova Anglicany moc nemusi, nevim proc ale mam takovy dojem....

  Ohledne zemi Anglosfery....muj dojem je, ze Kanadane, Australane, a dalsi, Anglii moc nemusi, maji totiz dobrou pamet jak s nimi Anglici jednali za druhe valky

  Takze pokud si EU uvedomi, ze v ni je pouze jeden vudci stat -Nemecko, a ze ty prtave statecky vcetne Belgie uvedomi, jejich "vyrvanou ci vynucenou moc", ktera je pouze stekanim mopsliku, tak se siuace srovna ve prospech Euroasie, to znamena, Rusko/Nemecka spoluprace, a bude lidem v Evrope potom skutecne lip

  OdpovědětVymazat
 2. Spolku Angloamerickém už nic jiného nezbývá než štvát Evropu proti Rusku a Číně.Ekonomická síla se přelila na pracovitý východ a západ degeneruje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jest pánové jsme v (_!_) a jak z toho ven to jsou jen fráze realita bude jiná.

   Vymazat
 3. Basi,
  co myslíš, kdyby se Skoti opravdu trhli, tak jak si rozdělí naftové těžní věže ? To by snad byl větší problém, než lov herinků.

  OdpovědětVymazat
 4. Britove a Australani prave uzavreli velkou smlouvu.

  OdpovědětVymazat
 5. Nejsou lidi a nebudou..
  Skotove jdou pryc a Irove za nima. A Nemuzou ani najit vubec nejakej duvod zustavat..
  Proc opakuji to Atlanticke ponizeni znovu, kdy britove prisli o vsechno a predali to Usa..Behem..A.
  Po valce zacali drit velkou bidu..
  Dluh splatili az v 2008 za tu Alianci na kterou uplne doplatili. A dojeli presne jak chtel FDR.
  Ta se opravdu dost prodrazila do vecneho raje dluhoveho zbidaceni..To je zakladni povinnost v Alianci..
  Lidsky prava je zarucena pakistanizace britu,tedy zdarne dokonceni. Zrejme jde jen o nakupeni prazdnych zvastu a co je pod nimi uz se odehrava delsi dobu..
  Taky semknutost na Rusko..
  Smlouvy jsou od toho aby se nedodrzovali a Pakty,aliance ,charty jsou pro chatry, jsou na to aby se rozpadavaly.
  Rozpadavajici se britove a nezadrzitelne jsou jiste nejlepsi a nejrovnocennejsi partneri v te Alianci..
  Kam soucasne usaci smeruji v bratrske jednote Aliancistu.
  Aby poblitici delali dojem ,ze neco delaji a ze nejsou jen podly parasiti..
  Kazdy vitezstvi dnes se sestava z bliti..
  Az do momentu kdy ani nebude co..
  Pred valkou Roosewelt chtel oloupit brity a to se plne zdarilo. Ti pomahali tomu tim, ze pomahali a organizovali vse potrebne Hitlerovi horem dolem..
  Coz vypada ,ze to bylo domluveno predem a nekde jinde..
  A jinymi..
  Chrchel tenkrat jenom kricel, ze se nestal prednim ministrem,aby rozbijel Velkou Britanii, aby se to nejak zakamuflovalo..
  Uz tenkrat nebyli lidi..Aby byli valecny silenci,at to stoji co chce..
  Studena valka byla taky proto aby nevyslo najevo kdo ty valky planuje a organizuje provedeni..
  Obrana proti Cine se kona tak ,ze se nekona protoze nejsou lidi, aby neco poridili s agresivni Cinou a aspon ji nejak zadrzeli /poslanim Pepy Vyskoc/ a Cina zira na Bajdu a je jim jasny co maji delat..Mozna ,ze mu poslou vytah do letadla,pro utechu aby se trochu zaradoval.
  Kolik rodinka vycucava z bohaty Ciny uz delsi dobu,se nevi..Kolik propagandy a covidu taky ne.
  Ale zpet do Ciny proudi miliardy..Uz dlouho..
  Kecy jako vzdy abstraktni se nikdy nevysvetluji aby se mohli pouzivat jako vysvetleni na vsecko a nic.
  Treba napadnou zase nejaky narod a oduvodni to ekologickymi,nebo jinymi pricinami nebo, treba bojem proti Cine..
  Odkopli EU, jako ubohe sluzky /nejsou ani tam lidi na misto Jouru, Borelu, Leyno a spol./, i kdyz je spojuje stejny smer jako SSSR od let 80.tych..
  Nejsou lidi /jako nebyli v SSSR/,kdyz rozhodne lidi zadny nesmi byt v Ustrednich Vyborech, Juncker a Jelcin, Bajda a Breznev, dale soucasna podobnost s Gorbacevem, zase Leyno a Johnson...
  Jednoduse receno velky kecy na nejakou obranu proti realnym a velkym zmenam do nejhorsiho..
  Kdy prave oni, jsou ty zmeny pred kterymi se tak napovrchu okazale brani..!!!.
  Ovsem prave z toho duvodu musi obvinovat Rusko..Kdyz. Upadek a degenerace. Vitezstvi se sestava..Kdyz.
  Ani na vlastni zivotne dulezitou energii/plyn, uz se nezmuzou..A kdyz protoze opravdu..
  Nejsou uz zadny lidi..

  OdpovědětVymazat
 6. A je to tady:
  Vice Adm. Hannink said JAG had broad discretion in sentencing and agreed to putting Comey’s head on the chopping block, the sentence to be carried out no later than July 4, 2021.
  Poprava bude provedena gilotinou na spalku ze dreva ,kdo s cim zachazi s tim take schazi
  Popravy pokracuji dle predem schvaleneho harmonogramu aby se dostalo na vsechny -spravedlive a demokraticky

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 7,25
   Mít amiokupanta za přítele je vražedné.....pro každého!

   Vymazat
  2. Sice jim fandím, ale od teďka je bude škubat Amerika, mistrovat je už začla.
   Biden je hrdý Ir a Anglové budou šoupat nohama. 😁

   Vymazat
 8. Opravdu vzletné myšlenky a ideály podepsali ti chartisté. Ale co se pod tím vším skrývá, že? Zrovna tak jako to bylo u většiny našich chartistů! VIP 🥴

  OdpovědětVymazat
 9. Pozor, nepritel nasloucha !!
  Kdo by takovy varovani neznal..
  Kdyz se ale podivate pod poklicku neni jasny vubec vo co de..Nebo je..Cort znajet..A.
  Kuda vy idiote? Ja idu sprasit vasu zenu..
  Do Usa proudi asi 150 tisic lidi pres hranice a deti,stari ,invalidi , nemocni atd. zkratka kazdej, asi za 6 nedel, nikdo nevi,jo.
  Nikdo nevi, je to nejdulezitejsi ?..
  Kdyz se to nevidi je taky..Nezajem.
  Takova divize /20 tisic Rambu/,nebo dve nepratel, kdyz projde ,nemusi zrovna kricet ,ze jsou ten nepritel a co muzou, asi vsecko..
  Jako do EU.
  Dyt nemusi hned bejt to nejhorsi jako valka..
  Jen nejaky experti, jako ten Belgickej Rambo,jeden jenom, kterej vyhlasil valku Belgii a vod ty doby neni k nalezeni..
  A kdyz se nejaky lidi najdou mysli si, ze je hrdina..
  Asi Rambovi sem tam pomahaji...
  9/11 trochu lepsi a presnejsi a je vymalovano..
  Neco jako v Chile, nebo jinde..
  A co rika NATO,Stoltenberg, Pentagon, zapad ,G7, Bajda, ze nejsou ,nejsou lidi..
  Ale, Zirejte radsi jinam, treba na ten krasnej Kreml a na opacny strane v Rusku.
  Kuda vy idiote..Nepritel nasloucha..
  A v Zeneve se nepratele na zivot a na smrt pratelsky setkali..A naslouchali si..

  OdpovědětVymazat
 10. Má to logiku. Obě země slouží jedné modle a zjistily, že v EU nenajdou vždycky kýženou oporu. Do party by mohly přibrat snad jenom českou kotlinku, pan prezident musel pukat vzteky, když Netanjahu označil jako největšího evropského přítele izraelského lidu právě
  Johnsona.
  Ale přízeň obyvatelstva české kotlinky je vrtkavá, čert aby se v těch smějících se bestiích vyznal.

  OdpovědětVymazat
 11. ANO DOHODLI SE , ŽE VŠUDE BODOU ZAOSTALÉ FEUDÁLNÍ KRÁLOVSTVÍ, JAKO JE VELKÁ BRITANIE. BIDEN BUDE KÁLEM TYTO " DEMOKRATI" UŠETŘÍ NA VOLBÁCH HLAV STÁTŮ POPŘÍPADĚ DRUHÝCH KOMOR PARLAMENTŮ.

  OdpovědětVymazat
 12. Nepratele se vskutku mnozi hodne a je treba prikrocit k boji proti nim. Zacne se ovsem jak vzdy u tech nevinnych,co se u soudu, pred polici atd.nemuzou branit ale ty poskytnou ukazky,ostatnim jak se bojuje..
  Aliance cely velky se taky na ne vyhlasi..I de Greticka ,to nevinne dite zlobne krici z plna hrdla..
  Ale asi jde o spojeni a vypojeni ze vzajemne souteze tech pravych za kulisami, hlavne temi zivymi..
  Co se namalujou jak je potreba..

  OdpovědětVymazat
 13. USA a Británie - to je velká síla. Ale srovnáte - li tyto
  "demokracie" dnes s Čínou,Ruskem,Indií - jsou již slabší.
  To porovnání ekonomik,společenských systémů a armád je dost důležité. Je velká škoda, že to nedělá třeba veřejnoprávní ČT. Byli bychom potom možná jako členové NATO klidnější.
  Státy NATO jsou ve všech oblastech papírově mnohem silnější
  než Rusko které ale chrání jaderné zbraně. Proč ti kluci
  američtí a angličtí stále napadají Rusko,že je agresivní a
  provokuje válku ? Vždyť to vůbec neodpovídá skutečnosti že.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.