Reklama

sobota 5. června 2021

V Německu byl odsouzen první bankéř v cause „lehkých topných akcií“

Ivan David

5. 6. 2021

Německou politickou scénou nyní otřásá skandál s miliardovými daňovými podvody, které umožnila jedna z hlavních svobod EU – volný pohyb kapitálu. V úterý 1. 6. 2021 byl podle deníku Tagesschau regionálním soudem v Bonnu odsouzen 5 letům a 6 měsícům vězení bývalý zaměstnanec banky M.M. Warburg, který se zabýval správou majetku bohatých klientů. Jako člen organizované skupiny bankéřů, investičních poradců a právníků se podílel na podvodném vylákání 113 milionů eur z německého federálního rozpočtu.

Daňový podvod byl proveden opakovaným přeprodejem akcií různých firem za 15,8 miliardy eur těsně před vyplácením firemní dividendy. Původní vlastníci – němečtí milionáři jako fyzické osoby - je prodaly za účelem snížení základu daně z kapitálu a daně z příjmů na krátkou dobu bankám. Bankéři akcie dále na principu kolotoče přeprodávali dalším bankám a investičním fondům zapojeným do předem dohodnuté organizované skupiny. Po několika dnech, během nichž akcie změnily majitele napříč řadou západoevropských zemí, byly opět prodány zpět původním vlastníkům. Do kolotoče byly zapojeny i firmy – „bílé koně“ – z daňových rájů, které byly po jednorázovém použití ihned poslány do likvidace kvůli zametení stop. 

Z každého přeprodeje však byl zúčastněnými bankami a investičními fondy nárokováno vrácení zálohy na daň z majetku a zálohy na daň z dividend. Obě zálohy však ve skutečnosti v předchozím roce zaplatil pouze první vlastník, který dal akcie do kolotočového oběhu. Všichni ostatní účastníci včetně renomovaných bank a investičních a penzijních fondů žádaly finanční úřady o vrácení zálohy daně, kterou nikdy nezaplatily. A kvůli chybě v zákoně jim stát vyplatil miliardy eur.

Daňové podvody dosáhly během let obřího rozsahu. Doposud bylo zdokladováno, že bankéři s jeho pomocí podvodně vylákali ze státu více než 15 miliard eur. Nadále však pokračuje vyšetřování dalších větví organizovaného zločinného spolčení nejbohatších německých soukromých klientů bank, investičních makléřů a bankéřů. Obžalováno bylo doposud 70 lidí, kteří se na kolotočových akciových obchodech podíleli. Stovkám dalších zatím bylo jen sděleno obvinění policejními orgány.

Podvodný systém, který zkonstruoval švýcarský advokát Hanno Berger, podle bonnského soudu připomíná kombinaci machinací s lehkými topnými oleji, při nichž čeští, slovenští a polští mafiáni v 90. letech podvodně vylákali ze státních rozpočtů na vratkách spotřební daně z paliv desítky miliard korun, a schéma tzv. kolotočových obchodů při nichž organizované zločinecké skupiny napříč EU podvodně získaly miliardy eur na vratkách DPH z neexistujícího zboží, jež virtuálně obíhalo Evropou.

Organizátor zločinného spolčení Hanno Berger se soudu zatím úspěšně vyhýbá. Jeho německý advokát jej brání s odkazem na to, že Berger jako advokát a daňový poradce pouze nabízel klientům službu snížení daně, která je podle něj sice agresivní daňovou praktikou, ale nikoliv trestným činem podvodu. Jeho argumentaci však odmítl krajský soud ve Frankfurtu nad Mohanem, který na něj vydal mezinárodní zatykač a trestní řízení proti němu zahájil v nepřítomnosti.

Soudy proti účastníkům obřího podvodu probíhají u několika soudů v různých spolkových zemích. U dalších soudů mají být nová trestní jednání teprve zahájena. Do případu jsou zapleteny nejvyšší špičky německé politiky – včetně sociálně demokratického spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, který se ještě jako spolkový ministr zahraničních věcí ve vládě lidovecké kancléřky Angely Merkelové měl podílet na zmaření vydání Hanno Bergera ze Švýcarka do Německa.

O vydání k trestnímu stíhání požádal švýcarské soudní orgány cestou mezinárodní justiční spolupráce spolkový generální prokurátor Christian Konrad Hartwig. Jeho žádost však byla cestou přes spolková ministerstva spravedlnosti a zahraničí pozměněna. Berger byl žádán k vydání soudu ve Wiesbadenu, který projednával první ze série žalob proti bankéřům. Loni byli v tomto případě pravomocně odsouzeni 2 britští bankéři, kteří obchody organizovali na vyšší úrovni. Spolkový generální prokurátor žádal švýcarský soud o Bergerovo vydání pro trestný čin daňového podvodu proti státu . Včetně popisu spáchaného skutku. Tento čin je trestný i ve Švýcarsku, takže na základě původní žádosti by podle mezinárodní úmluvy o justiční spolupráci v trestních věcech hlavní organizátor byl soudem do Německa vydán. Úředníci ministerstev spravedlnosti a zahraničí však žádost prokuratury neoprávněně „doplnili“ o možnost druhého právního výkladu, podle nějž by mohlo jít „jen“ o porušení daňových předpisů, které je sice trestné v Německu, ale ve Švýcarsku není postihováno trestními soudy. Daňoví delikventi jsou za něj ve Švýcarsku postihováni přímo finančními úřady . A to drakonickými pokutami. Do vězení jde v Švýcarsku pouze ten, kdo nezaplatí pokutu a dlužnou daň za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí. Doplňky dodané do žádosti o vydání na úrovni vlády umožnily švýcarskému soudu prozatím Bergera do Německa nevydat.

Na existenci kolotočových obchodů s akciemi, s jejichž pomocí je spolkový rozpočet okrádán o miliardy eur, upozornil v roce 2006 jako první poslanec za stranu Die Linke Oskar Lafontaine, který byl v sociálně demokratické vládě kancléře Gerharda Schrödera ministrem financí. Z funkce ministra byl odejit po neúspěšném pokusu o zvýšení příspěvku Bundesbanky do spolkového rozpočtu. Lafontaine požadoval, aby výše příspěvku německé centrální banky byla vypočítávána podle skutečné ceny zlatých rezerv a nikoli podle desítek let staré nákupní ceny. Z funkce byl odstraněn společným tlakem centrální banky a komerčních bank, které navrhoval rovněž důkladněji zdanit.

Návrh na zalepení legislativní díry, která umožňovala řadu let vyplácet německým miliardářům a bankám miliardy eur vratky z nikdy nezaplacených záloh na daň, předkládala po dochodu Lafontaina ze zdravotních důvodů až do roku 2012 několikrát ročně jeho životní družka a tehdejší předsedkyně frakce Die Linke Sahra Wagenknechtová. Pozměňovací návrhy, které by znemožnily nejbohatším Němcům a německým bankám rabovat peníze ze spolkového rozpočtu, byly Bundestagem opakovaně zamítány na základě žádosti bývalého lidoveckého ministra financí Wolfganga Schäubleho i současného sociálně demokratického ministra financí Olafa Scholze. Tehdy sociálně demokratického šéfa rozpočtové skupiny v Bundestagu. Nyní kandidáta na funkci spolkového kancléře.

Legislativní díra byla zalepena až v roce 2012. Po tlaku dalších členských států EU, jejichž rozpočty byly při kolotočových obchodech rovněž okrádány. Případ se táhl mnoho let, protože obchody se odehrávaly napříč polovinou EU. Jeho vyšetřování obstrukcemi sabotoval oblíbenec kancléřky Merkelové ,spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble, a bývalý lucemburský ministr financí a následně premiér Jean-Cloude Juncker, který později šéfoval Evropské komisi.

Na maření vyšetřování se podle Tagesschau měli podílet i členové vedení německého bankovního dohledu BaFin – včetně zmocněnců, které do funkce dosadila sama kancléřka. Loňské odsouzení dvou britských bankéřů, které vedlo k zahájení soudního projednávání stovek dalších žalob prominentních německých miliardářů, zřejmě Merkelovou definitivně přimělo již dále nekandidovat do úřadu spolkové kancléřky. Skandál se podle autora série článků v dalších měsících zřejmě rozroste do obřích rozměrů.
Německá banka Warburg po vynesení rozsudku vězení nad jedním z jejích špičkových bankéřů finančnímu úřadu vrátila neoprávněně získané peníze. V tiskovém prohlášení uvedla, že to nemá být bráno jako přiznání viny, ale jako preventivní opatření proti trestnímu stíhaní celé banky jako právnické osoby.

Během dalších soudů zřejmě vyplave na povrch řada špinavých praktik, které byly umožněny právním řádem EU, který v rámci prosazování unijní svobody volného pohybu kapitálu přinutil národní parlamenty ke zmrzačení vnitrostátní legislativy, aby nemohla proti podobným zlodějinám účinně zasahovat. Aféra se táhne celým obdobím vlády současné kancléřky Merkelové, která v rámci politiky austerity osobně škrtala výdaje na opravy dálnic a veřejné infrastruktury. Její ministři financí přitom ve stejné době umožňovali německým miliardářům a bankám vykrádat spolkový rozpočet. Je příznačné, že na konci éry Merkelové průměrné platy v Německu klesly pod úroveň průměrných platů v Rakousku, které politiku austerity striktně odmítá. A také má méně dlouhodobě rozkopaných a uzavřených dálnic.

15 komentářů :

 1. takze obranci prava a demokracie - Nemecko a Svycarsko, od kterych bysme se meli ucit...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Volný pohyb kapitálu a bohatnutí super bohatých byl a je důvodem pro existenci EU včetně jeho přebujelé administrativy parazitujících na občanech ! O drtivou většinu ovčanů nikdy nešlo, pouze jde jen o jejich peníze !

   Vymazat
 2. To je ta pravá „demokracie" pro určité lidi kudy chodil tudy krad liberální demokrat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I „sociální demokrat“, kudy chjodil tudy krad. Je k tomu snad málo důkazů - Sobotka se Zemanem dluží nezaplacené právní služby potomkům advokáta Altnera, za udržení Lidového domu. Dělá to asi už 300 milionů. Socani kradli už za první republiky. Psal to v té době na zeď své vilky v Praze, vápnem velkými písmeny, už i Alberto Vojtěch Fryč !

   Vymazat
  2. Jirko 6. června 2021 10:42, obávám se, že jste nic nepochopil. Problémem je to, že systém, který je založen na bitvě o zisk, kde ten kdo neobstojí bankrotuje, nutí k tomu využívat jakoukoli formu jak zisku dosáhnout. To zcela bez ohledu na to, zda jsou působeny jakékoli škody. Tomu v žádoucí míře nemůže zabránit žádná legislativa, žádné kontroly ani sebekrásnější dovolávání se morálky. V rozhodující míře vždy rozhodne moc peněz. Ti "přichycení" jsou výhradně z těch ne dost mocných. Nebýt to tak, nebyly by ty největší zisky z manipulací s penězi, z obchodu se zbraněmi, narkotiky a nakonec i z obchodu se zdravím. Vy se zabýváte situací kolem aktivit, které měly a mají likvidovat politickou stranu, kde si mastí kapsu, z podstaty zcela neužitečně, jen a jen právníci. JiH

   Vymazat
 3. To jsou jenom špičky ledovce EU demokracie.Denodeně je vychvalována podnikavost a normální práce je upozaděna.Přįroda je znásilňována několikanásobně tragičtěji než za socializmu.Místo sídliště pro desítky tisíc obyvatel se povolí krabice pro pár milovníků psů.V ekonomice se snaží bezpracně získat pár šizuňků výhody na úkor demokratické společnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 4. Když se v Německu a Švýcarsku takto chovají banky ukazuje to i na blbost - nebo korupci v ČR která privatizovala všechny bank kromě ČNB. Tu však vyssávali šmějdi bezdůvodným snižováním kursu koruny k euru v řádech miliard. Tím poškodili České střadatele v korunách a pomohli euru.Taková Zamrazilová má dnes plnou pusu keců jak hospodařit,ale tu sviňárnu se snižováním hodnoty koruny jen tak ze srandy - kdysi chválila. A tahle bába dál radí vládě. Proboha proč ? Proč neporadí Babišovi více zdanit
  zisky těch cizích bank co v ČR dolují rentu jako o život a
  nic za to státu nevracejí ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby aspon ty biliony CNB pouzila na umoreni statniho dluhu. Ale to nesmi. Takze nakoupila dluhopisy Eurozony a stat musi dal platit desitky miliard rocne uroku, ktere po kovidove sekere jeste porostou.

   Vymazat
 5. Kdyby byl u nás problém jen v bankách a politice kurzu koruny. Vzdyť je to stále se opakující řetěz. Už se zapomnělo na LTO, sklad stát.rezev pohonných hmot, armádní kšefty (sem patří i Vrbětice), rozdělování dotací.... Po 30ti letech stále stejné problémy. Buď nemáme dokonalé zákony, nebo se jimi neřídíme i když existuje státní aparát na jejich dodržování.

  OdpovědětVymazat
 6. Babis musi vedet,ze po C19 zustanou z rozpoctu trosky.Asi nesmi "opravdove"ani pipnout

  Tomasi a ostatni,zkuste zhodnotit v diskusi,aby vubec k cemu byla, ktery polit.subjekt by mohl mozna zesilit svuj program o NARODNI ZAJMY ve prospech svych volicu.
  Bez komunikace s volici to uz tuje videt bude zase jen maras dalsich 31 let...nebo je tomu jinak a jak?

  SPD sice ma bod c.10,pozaduje v Programu "zmenu rezimu",ale zustava stat v polovine cesty a nema prozatim zajem nic dopredneho prosazovat.

  NA JAKY REZIM ZMENU NAVRHUJE.

  Neni jiste ani to,ze takovy bod zustava bezpredmetny pokud politici SPD nebudou schopni komunikace v prime demokracii IHNED a mozna zklamou i sve sympatizanty i kdyz SPD preference stoupaji.

  Taborove recneni ve lhostejnem Parlamentu je slabe kafe s mini vysledky,kdy verejnopravni TV byla premenena GR TV na jeho soukromou placenou nami koncesionari aniz by se o lup rozdelil fifty fifty.

  OdpovědětVymazat
 7. Proč sedí od nepaměti vzor intelektuálních kvalit Marek Benda v Prdlamentu? Určitě za svojí kariéru v Prdlamentu předložil ke schválení nejvíce zákonů a pozměňovacích příloh, které mu podstrčila elita národa. Celý současný právní a parlamentní systém je výsměchem všem slušným lidem. Na naší politické scéně není ani náznaku na možnou změnu, protože by to bylo proti právní jednání a na to máme páky.

  OdpovědětVymazat
 8. Proboha, co je to za vola ten krtecek?

  OdpovědětVymazat
 9. Drazi unknowni a pripadne i CHATSCHERI,jsem velice rad kdyz mi nadavate

  je to pro me rajska hudba spokojenosti!
  Lehnu si do travy a podepřu si hlavicku žlutou rukavickou a inspiruje me to opravdu,ale opravdu velice k doposud v CR nevidanym myslenkam genia (čti dženi).
  Vase nadeje pozorovat rust ředkvicek zespodu se den ode dne zvetsuji,t
  ak co zlocinci bude v nasi hospode bitka nebo se date pod udery nasich kladiv zabit do zeme a dejte pozor,aby jsme nepouzili srp,tak to by jste se mohli dat fotit s prdeli na dve pulky pod vlajkou ne smrtihlavu,ale duhovou LGBT no NI?

  OdpovědětVymazat
 10. Galaktická federace nechce dělat tvrdý reset finančního systému. Musí být pomalý a snadný, musí se dostat do kolektivního vědomí. Implementuje se tím, že lidem dáváte balíčky korona úlev. Lidé už jsou zvyklí, že mají vládní pomoc, vládní bonus, peníze navíc, které se stanou trvalým příjmem. Trump je aj vďaka nám kresťanom pod ochranou Božou. Aj preto podľa ruského analytika Igora Panarina bolo 15 pokusov o atentát naň neúspešných. Víťazstvo Trumpa pri súčasnej veľmi krehkej rovnováhe medzi silami dobra a zla je veľmi dôležité. Nedovoľme, aby našou ľahostajnosťou k osudu nás samotných, nášho národa a celej civilizácie sa misky váh naklonili na stranu ZLA.
  https://blog.hlavnespravy.sk/21687/armagedon-sa-rozbieha-liberalizmu-zvoni-umieracik-slovensku-moze-v-buducnosti-garantovat-statnu-suverenitu-a-narodnu-zvrchovanost-iba-rusko/#

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.