Reklama

neděle 13. června 2021

Zpravodajci měnící se ve zpravodaje

Jaroslav Bašta

13. 6. 2021  (První zprávy - kráceno)
Zdá se, že dubnová informace o Vrběticích byla spojena s návodem, jak ji využít. Kdo byl jeho autorem nevím, nicméně v sobotu 17. 4. večer proběhla narychlo svolaná tiskovka na ministerstvu zahraničních věcí, na níž český premiér a vicepremiér se téměř odvolali na aktivizaci článku 5 Severoatlantické smlouvy, oznámili, že v roce 2014 se Česká republika stala cílem státního terorismu spáchaného příslušníky ruské tajné služby. Proto 19. dubna vyhostí 18 ruských diplomatů identifikovaných jako důstojníci ruských rozvědek. Pan ministr zahraničí, vnitra a vicepremiér předpokládal, že naši spojenci v NATO a EU nás podpoří přinejmenším stejně jako Velkou Británii v roce 2018.

Když to hodnotím s časovým odstupem, šlo o krok, který získal jen minimální podporu našich spojenců v NATO a EU, a to hned ze dvou důvodů. Nejzávažnější byl ten, že radikální český krok vyostřil situaci na hranicích Ruské federace na samu hranu ozbrojeného konfliktu kvůli obvinění RF ze státního terorismu. Přišel však v době, kdy USA a Rusko se rozhodly, že demonstrace síly na obou stranách byla dostatečně působivá a nastal čas vyjednávání a rozhovorů o míru. O válečné štváče již nikdo nestál. Proto česká vláda zůstala v největší diplomatické krizi našich novodobých dějin osamocená jako příslovečný kůl v plotě.

Hlavním důvodem, proč k této krizové situaci došlo, je systémové selhání českých zpravodajských služeb, které již má charakter jejich degenerace. Nejlépe můžeme tuto degeneraci pozorovat na postupném splývání slov zpravodaj a zpravodajec. Zpravodaj je člověk, který veřejnost seznamuje s událostmi a skutečnostmi, které by měla znát, většinou pracuje v rozhlase, televizi, případně píše do novin. Vědomě či podvědomě usiluje o to, aby byl všeobecně známý. Oproti tomu zpravodajec je zaměstnancem služeb, které se nazývají (a kdysi skutečně byly) tajnými. Jeho úkolem je pozorovat, hodnotit, občas se ptát a pak o tom, co zjistí, informovat jen zákonem dané adresáty. Mezi ně zaručeně nepatří novináři.

V posledních desetiletích se rozdíl mezi oběma profesemi začíná stírat. Zpravodajci sice i nadále získávají informace způsoby, které zákon dovoluje pouze jim (sledování, odposlechy, kontrola pošty), ale služby mají své mluvčí a vydávají veřejné výroční zprávy, čímž manifestují svou transformaci ze služeb tajných na zpravodajské. Dělají to kvůli tomu, že jim to umožňuje získávat silný politický vliv. Třeba pohrůžkou zveřejnění tajných informací ve vybraných novinách jako v kauze Vrbětice. Logickým důsledkem takové praxe pak je, že utajené zpravodajské informace ve smyslu příslušného zákona fakticky přestávají existovat, protože se transformovaly na dvě kategorie – na ty, které již prozrazeny a publikovány byly, a na ty, které teprve prozrazeny budou.

37 komentářů :

 1. No jo k tomu se nedá už nic napsat je to falešná operace spíš bude zajímavé jak se Rusko a USA domluví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pořád by mě ještě zajímalo, proč se do toho nechal Babiš namočit. Hamáček je zoufalá existence, jejíž ambice daleko předbíhají její dispozice a u něho to docela chápu. Ergo zajímavé je vědět, kdo drží Babišovi tu "pistoli u hlavy".

   Vymazat
  2. jura Protože kdyby neposlouchali tak by se je snažili odstranit z politiky potřebují poslušné maňásky.

   Vymazat
  3. 11:11... Možná je Babiš jen chytrej a ví, že proti zdi nelze. Je to těžký pragmatik a nepodstatné věci jim klidně odkejve. A možná je to jinak, je to dost nečitelný člověk.

   Vymazat
  4. Jedna z jeho prvnich spolupracovnic dostala kdysi pry varovani

   a utekla mu.Hned na to ji pry primo pred domem prejelo auto a mozna ta vzpominka mohla zustat,nebo se na to uz nikdo nepamatuje?
   Ten kdo "wrbowitz" spustil nemusel byt vubec ve sluzbe AMERU,nebo co nebo jak?!

   Vymazat
  5. V carskem Rusku se byla hymna "Boze cara chanji" nebo podobne.

   tuto motlitbu bysme meli opakovat i my, obmenenou na "Boze batku Putina chranij"

   Podvivejte se, co vsecko jde na nej schvalit, kazda svinarna, podvod, nepovedena vrazda,.............

   ..........."zase ta kurva Putin" .......

   Vymazat
  6. Tak,tak Basosi je to nas clovek,mocny car Slovanu

   na co by nam byl vubec svet,kdyz by v nem nebylo misto pro RUSKO.

   No ni?

   Vymazat
  7. Pane Juro, psal už to kdysi: "Babiše někdo drží za koule"...

   Vymazat
  8. Je to asi jako v pohádce "Hrátky s čertem", zde i statečný voják Martin Kabát, když mu v pekle ukázali "lože vyvrhelovo", prohlásil, že jé to silný tabák. Kdoví, co ukázali Babišovi v centrále Ústřední zpravodajské služby. Jistě tam nebyl na kávičku a nezávazný pokec. Také jistou dobu veřejně dával najevo obavy o manželku. I jiní kosi měli velké voči a pak klid po pěšině a hezky po staru. A byli to i velcí bílí otcové z Washingtonu, D.C., minimálně jsem si to všiml u předposledních dvou. Nu a platí rčení, že pravdu můžou říkat jenom blázni, malé děti a staří lidé (pokud jim ovšem již nezáleží na životě).

   Vymazat
  9. Zadna transformace ,pouze v mozku autora ,sluzby tajne jsou zaroven zpravodajske, protoze ty utajeny tajemstvi musi oznamit jinam.
   Kdyz neoznami nic tak je samozrejme jejich funkce a stedre placena cinnost platna jako mrtvymu zimnik..
   V cinnosti ,ty cesky jde o vylozenou necinnost.
   Verejne zpravy jsou jen statisticky podvod, taky na dukaz demokracie a ospravedlneni jejich milionovych odmen..Za co?
   Zpitomnele "tajne sluzby",/ nejsou lidi/,pak musi vymyslet hovadiny a vyse uvedene lzi a statistiky, kdyz nic nevypatraly a nemaji co rict.
   Aby oklamaly verejnost ,v tom davu klamacu to zapadne..
   Treba za slibenou a dodanou medajli..
   Zpravodaj je zaroven zpravodajec, pana Basty i pres budovani kariery je zaroven agent ,ale pres zpackane nazory pana Basty, se s tim nechlubi..
   Nedaji se tyhle vtipy lehce Zbastit..
   V davech "medialnich zpravodaju" pan Basty jich muze byt az 80% ,jen odhad..
   Jde u nich o vyspehovani nejakych tajemstvi /i falesnych/ a zaroven verejnou propagandu na ovlivneni vetsinoveho stada. Za priplatek.
   Autor ovsem zde mluvi za kazdou cenu i kdyz nic nevi na tema.
   Sklady bouchaji uz pres 20 let ale jen prave sklad p. Basty byl pricinu na svetovou valku..Otresny.

   Vymazat
  10. Paw, matně si pamatuji případ v USA, kdy slavný novinář, odměněn Pulizerovou cenou, si vlastně ty příběhy vymýšlel. Čili nic nového. A média, jestli měly někdy úkol informovat, tak dnes hlavně způsobit zmatení smyslů a protlačování zájmů svých chlebodárců. Dnes není rozdíl mezi dezinformací CNN, BBC a ČT. Jakoby je jedna matka měla, stačí podlehnout jednu a slyšel jste všechny. Nu a pan Bašta mluví k těm ne tak nadaným bystroumem a i k těm, co se nad tím zatím nezamýšlel. Zde ne nutno mluvit více polopaticky.

   Vymazat
  11. Žijeme sice ve vnitrozemí, ale možná tu máme Chobotnici.

   Vymazat
  12. ado

   spis bandu prodejnejch svini, a predsedu, kterej to myslel z pocatku dobre, jak pro nas tak i pro sebe, ale narazil na pravy post Klausovsky oligarchy, a ted mne skutecne sere, ze starej Klaus se zase vystrukuje, a vy pitomci mu to zerete..... prece to neni normalni nechat bezcitneho narcisistickeho zmetka aby vasim tatum znicil budoucnost (tem kteri delali treba CKD. PRAGOVCE A TATRE SMICHOV a dalsich fabrikach. Vy mladi o tom nevite, ale zeptejte se tatu a dedku, kteri tenkrat makali rukama

   Vymazat
 2. Piráti jsou jiní, než je jejich obraz. Řeči o svobodě, a pak první podpoří cenzuru. Nacher ukazuje, co s nimi hrozí

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pirati-jsou-jini-nez-je-jejich-obraz-Reci-o-svobode-a-pak-prvni-podpori-cenzuru-Nacher-ukazuje-co-s-nimi-hrozi-667069

  Jourová: Putinovské Rusko a prokremelská média destabilizují Evropu. Budí v lidech nedůvěru k demokracii. Nejvyšší čas to řešit

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jourova-Putinovske-Rusko-a-prokremelska-media-destabilizuji-Evropu-Budi-v-lidech-neduveru-k-demokracii-Nejvyssi-cas-to-resit-667233

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nacher, stejně jako jiní členové Aspenova institutu, jsou patrně zděšeni tím, že ani jejich panáčkování před paníšky, jim nevysloužilo kýženou odměnu v podobě účasti na "vyšší služební třídě". Našel se totiž "mouřenín", který dovede stádo na jatka mnohem ochotněji a nebude za to nic požadovat. Vytucané smažce ke štěstí stačí si zahulit a zakřepčit si na techno.

   Vymazat
  2. Indočeský běžec - zdá se, že ono procento národa, co si nemyslí totéž, co Eujourová, se soustřeďuje výhradně v mém okolí. To samé asi napíše řada dalších přispěvatelů. Takže ono to s tou 99 nebude tak horký...
   P.S. Skutečnost, že bych se měl stoprocentně s někým shodovat v názorech (zejména s nějakým politikem nebo rádoby politikem), mě celkem irituje. Neshoduji se stoprocentně ani s vlastní manželkou, a to je za námi více než 30 let společného života.
   P.P.S. Demokracie se mimo jiné vyznačuje pluralitou názorů a vzájemnou tolerancí jejich nositelů. Oněch 99% až moc smrdí reálně socialistickým zřízením a jeho ideologií jednotného národa a měli bychom být za těch 30 let trochu dál.
   A komisařka Eujourová se chová stejně jako rudá komisařka v Rusku z let třicátých.

   Vymazat
  3. Nezahazujze se s indickým blbečkem Provokuje a je mazán. Škoda energie.

   Vymazat
  4. Jourová již dávno žije ve svém světě,v odtržení od reality a věří chymérám. Občas se musí zviditelnit, prohlášením nějaké kraviny, a má vyděláno. Berouce v úvahu povinné kvóty na procento žen v orgánech EU, tak má koryto jisté. Když se pak ale omylem zveřejní skutečné výsledky průzkumu na téma, kdo ohrožuje svět (světový mír), kdo představuje hrozbu, tak první místo nezíská Rusko, aleee... můžete hádat, max jednou.

   Vymazat
  5. Jestlize by rusove chteli napodobit akci NDR pod nazvem Romeo, nedal bych nic za to, ze to zkouseji /jde o frajery poslany z NDR, ktery se seznamovali s urednicemi EU a NATO atd. za ucelem z nich vytahnout tajemstvi a uspech byl obrovsky..
   Ze 40 tisic,dnes vyber neni tezky..Za spolehlivost tech davu i s komisarkami, bych nedal ani halir..
   Naopak to nejde snadno..Jsou potom pozadu a samozrejme nervosni..

   Vymazat
 3. To bylo hodně trefné!
  V české kotlince jsme vždycky byli kremlovatější než v Kremlu a dneska jsme fasingtónovatější než ve Fašingtónu.
  Asi je to naše národní špecifikum. Cítíme se spokojeně jenom zaboření v cizí perdeli, je tam hezky teplo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...ale pro mnohé je tam smrad! Ale takovému unknownovi=Indovi to náramně voní...VIP 🥴

   Vymazat
  2. 11:44... Smrádek, ale teploučko. To je hlavní. 😁

   Vymazat
  3. Vrabec sedel na ulici, a mrznul
   sel nad nim kun, a utrousil na nej
   Vrabcakovi byl teplo a pookral
   Trosiku vystrcil hlavicku a zapipal.

   sla kolem liska a videla vrabci hlavicku
   opatrne vytahla vrabce z koblizky,
   opatrne ocistila a slupla ho.

   Pouceni
   ne kazdy kdo na tebe sere, je tvuj nepritel.

   a ne kazdy kdo te vytahne ze sracek je tvuj pritel

   Vymazat
  4. A dalším rysem je, že vedeme války, které již dávno skončily - za 1. republiky s Habsburky, ale Hitler nám unikal. Nyní neustále mainstream válčí s komunismem, ačkoliv zde již 30 let žádný není.

   Vymazat
  5. Nechte nas Cechy laskave uz na pokoji. Nebyli jsme to My a jdete s temi lzivmi obvinenimi uz rovnou dopr..le..
   Zrazujete a snazite se vasi spinavou smrdutou podlost hodit na nas..Sama zijete ve srackach a nic jineho neumite a uz dlouho..A snazite se je hazet na jine..

   Vymazat
  6. Nikoliv my Cesi ,ale vy Hovnolanov a vam podobne hyeny a parasiti jste v cizi prdeli..

   Vymazat
 4. Ale, ale... pročpak nepublikujete všechno, co pán Bašta řekl? Z toho totiž vyplývá, že jakési tajné služby předali ČR info o Vrběticích získanou na ústředí GRU někdy v r.2018. Sice mám pochyby o pravosti této informace, ale úvod článku p.Bašty je tento:

  Inu, jsou situace, kdy snaha konečně se nadechnout představuje to nejdůležitější, nač se tělo i duše soustředí. Naštěstí mé zdravotní problémy netrvaly příliš dlouho, takže po deseti dnech jsem se začal zase zajímat o politické dění. Trochu mě zarazilo, jak některé události, o kterých jsem předpokládal, že ještě dlouho budou hýbat politickou scénou, mezitím opustily první stránky novin a utichlo o nich také televizní zpravodajství.

  Mám na mysli kauzu Vrbětice. Ještě v poslední květnové dekádě vyplývalo z článků dvou serverů navzájem si konkurujících v publikování utajovaných skutečností (Respekt a Seznam), že někdy na počátku dubna deklarovaný zástupce tajné služby státu NATO předal české Bezpečnostní informační službě informaci pravděpodobně získanou někdy před polovinou roku 2018 v Moskvě v ústředí ruské vojenské tajné služby (u nás označované zkratkou GRU). Ta mluví o účasti komanda GRU na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v říjnu a prosinci 2014. Hodně mi to připomíná historii s tzv. Mitrochinovým archivem z devadesátých let, kdy Britové postupně uvolňovali opisy přísně tajných dokumentů sovětské i ruské rozvědky, které pro ně dlouhodobě shromažďoval archivář Vasilij Mitrochin.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nezastavam se Rusaku, ale v dnesni dobe verit tomu co naservirujou tajne sluzby, muze jen 6 lete dite nebo blbec.......mimo toho jak MI5-6 a dalsi maji skutecne vyborne skore.....ale pokud tomu veris, tak mi napis kam se podely ty samopaly, pistole a laufy/odpalovaci roury z ceskejch pancrfaustu

   Vymazat
  2. Co to tady J.J.zvanite spatny hovadiny o zpravach z NATO, to chteli upozornit rusy a prozradit udajneho informatora uvnitr a na vysoke pozici,ruske GRU.
   Aby se nic o informatorovi nemohlo lautr nic utajit vyhostuji se diplomati s velkym jekotem..
   A zalezitost nepripomina ani nemuze nejaky archivy..
   Dneska se jich vyrojilo zase jjhodne..
   Vy ideologicko-propagandistickej osle,misto agenta.
   Vsecko na sebe provalite...A.
   V zajmu koho je "prihravajici" autor B., neustalej fanatickej Vrbetista, se taky uvidi..
   Mitrochin si skladoval /,beda a prej bez povoleni/, tuny archivu doma a na chate !!,aby pri nejmensim podezreni prohlidce vse nasli a popravili idiota a celou rodinu jako zradce..
   A nikdo z ostatniho pocetneho personalu si mizejicich obrovskych mnozstvi z jejich skladu tajnych prisne papiru po cela leta nevsiml..
   Ze zkusenosti vim, ze domovnice o dve patra niz,vedela presne co mam k obedu..
   Nikdo si nevsiml ,kdyz denne agenti hledali /a museli/ a nenasli v archivu vubec niceho..
   Vcera tady ty reporty byly a dnes se ztratily nejsou.
   Zadnej problem..Uplne normalni..
   Mizejici archiv /nejtajnejsich a prisne strezenych/ dokumentu, nikoho nezajimal..
   Ani ostraha, plnejch tasek z nejvic tajnyho uradu v SSSR. Za ktery nevsimnuti by dostali flastr.
   Nedoporucuje se neco takoveho..Ani ve fantasmagoriich ,jako zde..

   Vymazat
 5. https://www.skrytapravda.cz/domaci/4049-nepricetna-nemcova-napraskala-bis-ze-manipuluji-a-obvineni-proti-rusum-jsou-nevysvetlena

  OdpovědětVymazat
 6. Dánské tajné služby dlouhodobě špehovaly vlastní vládu a "přátelské" politiky v EU a výsledky předávaly USA!!! A copak asi dělá Koudelka? Snad něco jiného?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V Kremlu z toho zase musi bejt v deliriu, prinejmensim..
   Tak na spolecnem cviceni armad na dany ostatni pokrikuji...A kolik toho jste zase vyzradili na nas /a na sebe/, pro utuzeni a prohloubeni jednoty a zvysovani bojove moralky v nelitostnem boji proti spolecnemu nepriteli..
   Ani nemusej bejt vozraly..Kdyz.
   A s danskym fotbalistou to seklo, kdyz dostal predtim od spehu povine ockovani..
   Sputnik neschvalenej to nebyl..

   Vymazat
 7. Kauza Vrbětice byla stvořena za účelem zrušení účasti Rosatomu na dostavbě Dukovan. Pokud se bude dostavovat, o čemž pochybuji, bude nás to stát x násobek ceny za kterou by to Rosatom realizoval. Když se podíváte na snímek, který pořídily hasiči, vidíte že sklad hoří, dveře jsou otevřené a dokonce v jedněch dveřích je vidět část lidského těla. Teplota požáru dosahovala takových hodnot, kterou nemohl vytvořit výbuch munice a klesl až po třech dnech.

  OdpovědětVymazat
 8. Musi mit CIA na Babiše něco nepékneho,že ho pěkně drži pod krkem a Andy vzorně panačkuje.Vzpomente jeho navštěvy USA. Prvni cesta vedla do CIA kde mu asi vysvětlili kdo pan .kdo kman

  OdpovědětVymazat
 9. Kéž by to tu šlo bez lží, 5.kolony,bez vlezdozadelníčků jak na východ, tak na západ, bez vernařicování i bez sebelitování, či sebeobviňování. Vždyť se nemusíme milovat, ale taky se nemusíme nenávidět. Když se zjančil celý svět, tak my zrovna nemusíme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oprava vrběticování - automat žertuje a vymýšlí si.

   Vymazat
 10. Pan Bašta je zkušeným politikem a Rusko velmi dobře zná. To co napsal o Vrběticích a zpravodajcích má mimořádnou váhu.
  Ale NIC.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.