Reklama

sobota 17. července 2021

„A co si myslíte, že řekl?“ Zacharovová ostře zkritizovala prohlášení Borrella o Afghánistánu

17.7.2021  Sputnik

Oficiální mluvčí Ministerstva zahraničí RF Marie Zacharovová okomentovala slova viceprezidenta Evropské komise Josepa Borrella o situaci v Afghánistánu a o „společné odpovědnosti“ za vývoj v této zemi.

(Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mária Zacharovová)
Dříve na mezinárodní konferenci na téma Střední a jižní Asie: regionální vzájemné spojení. Výzvy a možnosti Borrell prohlásil, že EU pevně podporuje inkluzívní procesy v Afghánistánu cestou politického urovnání konfliktu v zemi. Podle jeho slov vojenské vítězství bojovníků hnutí Tálibán* povede k izolaci celého regionu. Borrell podotkl, že spolupráce Afghánistánu s EU se bude v budoucnu zakládat na demokratických změnách, k nimž došlo v této zemi v posledním desetiletí.

Jak napsala Zacharovová na svém Telegramu, Borrell rovněž prohlásil, že je situace v Afghánistánu společnou odpovědností.

„A co si myslíte, že řekl? Dodal si odvahy, přelétl pohledem všechny přítomné (a byli to v první řadě sousedé Afghánistánu, kteří mnoho let trpí následky laictví kolektivního Západu) a řekl, že situace v Afghánistánu je společnou odpovědností! Tedy v nejlepších tradicích: nejdříve vytvořit problém, pak hledat odpovědné a volat po kolektivních úsilích. Tak tomu bylo v Iráku, Libyi a teď v Afghánistánu,“ napsala Zacharovová.

Podle jejích slov Borrell ve svém projevu také podotkl, že EU se chce stát „klíčem transformace“.

„Nejlépe se ale vysokému zástupci EU podařila výzva k vytvoření v Afghánistánu zelené budoucnosti. Nejsem si jistá tím, že všichni lidé v regionu spojí tato slova s klimatickou tématikou,“ poznamenala sarkasticky mluvčí ruského ministerstva.

V Afghánistánu probíhá konfrontace vládních sil s bojovníky Tálibánu, kteří se zmocnili velkých území na venkově a zahájili ofenzívu na velká města. Nestabilita v Afghánistánu roste na pozadí slibů americké administrativy ukončit do 11. září stažení vojsk z této země. V roce 2020 podepsali Washington a představitelé Tálibánu v Dauhá mírovou dohodu, první za více než 18 let války. Předpokládá stažení cizích vojsk z Afghánistánu v průběhu 14 měsíců a zahájení meziafghánského dialogu po výměně zajatců.

V Taškentu byla ve čtvrtek zahájena dvoudenní mezinárodní konference na téma Střední a jižní Asie: regionální vzájemné spojení. Výzvy a možnosti. Jednání konference se účastní prezidenti Uzbekistánu a Afghánistánu Šavkat Mirzijojev a Ašraf Ghaní, premiér Pákistánu Imran Chán, viceprezident Evropské komise Josep Borrell a ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov.


20 komentářů :

 1. Je naivné si myslieť, že USA/NATO z Afganistanu odídu. Zostanú tam ako medúza - svojimi chápadlami obsadia Stredoázijské štáty.
  Hlavnou doktrínou USA je heslo : Čím horšie, tým lepšie. Nepotrebujú mať konsolidované štáty, konsolidovaný svet. Odmietajú mať konkurenciu. Potrebujú mať zadĺžené štáty, potrebujú veľa dlhov a úverov v dolároch. To je najlepšia poistka proti vzburám a neposlušnosti.
  EÚ, ako rodná matka, robí to isté. Všetko ostatné sú mimikry a kamufláž.
  Odchod po 20 rokoch je premyslený a zámerný. Potrebovali čas na obsadenie západných hraní RF. Z Afganistanu mali na dostrel Stred, Juh i Východ Ázie. Stredoázijské štáty donedávna ešte vzdorovali, odmietali prítomnosť NATO. Dnes je situácia iná.
  RF je už zo západu obkľúčená, potrebujú sa dostať do ruského " podbruška ". Ako posledné si nechávajú Mongolsko.

  OdpovědětVymazat
 2. Jaká společná odpovědnost ta válka jde na vrub západu a jejich stratégové jsou rozumu mdlého. Bylo jasné že tam nemohou uspět neuspěl tam nikdo. Nanicovatá EU nemůže dělat nic bude tam vládnout Taliban podle svého přesvědčení.

  OdpovědětVymazat
 3. Stejné to je i s migrací. Napřed Merkelová vyvolá migrační vlnu a pak volá po společné odpovědnosti. Když udeřil covid plnou silou, tak Německo prostě zabavilo všechen zdravotnický materiál, ať byl číkoliv a bylo po společné odpovědnosti. Rozvrátili Ukrajinu a nyní volají po společné pomoci atd. Borrell je naprostý idiot - zelená je barva islámu! V těch krajích o ekologii, zeleném údělu a nějaké uhlíkové stopě v životě neslyšeli. A taky nám zapomněl říci, jaké demokratické změny tam USA zavedly. Leteckými pumami a vražděním to jde těžko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Muammar Al-Kaddafi - Zelená kniha
   https://www.databazeknih.cz/knihy/zelena-kniha-124465

   Vymazat
  2. Mnohokrát mě napadlo, jestli akce EU mají nějaký skrytý smysl, který jsem ještě nepochopil, anebo zda se opravdu jedná pouze o výsledky práce odložiště nekompetentních politiků.

   Vymazat
  3. 12/17
   Kecáš JáJo, pochopil.
   A velice dobře, řekl bych.

   Vymazat
 4. Borell, vyborne, 😀👍 vy jste ale hlava pane vachmajstre....

  OdpovědětVymazat
 5. Pokud se nemýlím, tak už i tady nějaká dáma uvedla, že se musíme postarat o uprchlíky z Afghanistánu, neboť to byla i naše válka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bestie Procházková, řečená mlátička.
   Se svojí vypečenou neziskovou Berkat vozila dárečky pro afghánské sirotky.
   Pěkně armádním letadlem. V jednom rohu boty a batůžky pro sirotky a ve druhém granáty, na výrobu dalších sirotků.
   Kola se v neziskovkách holt musejí točit.
   Blééé 🤮

   Vymazat
  2. A když totéž udělal generál Ivan Kratochvíl, obžalovali ho globalizátoři z terorismu.

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. výborně běžec, sem rád že na PŠM dáváte pozor. (Pro mladší : PŠM - politické školení mužstva)

   Vymazat
  2. 09:30 Už si popřál Hermanovi? Henlainovci mu dali řád henlainovské práce a ty jsi jako opařenej.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. 10:39
   Musím tě zklamat, politruku, ja na vojně v 70letech nebyl, naštěstí.Modrá knížka!

   Vymazat
  5. 11:39 Věřím, zřejmě problémy s inteligencí.

   Vymazat
  6. 11:16 Dyslektiku, ty budeš asi levák, ne? Pravou rukou přeci hajluješ, kdykoliv si vzpomeneš, že "přátelé" budou mít sjezd. Tomu se říká volání rodu, děda udavač gestapa, tatínek komunista a vnouček si říká, že by to tentokrát mohlo vyjít. Hahaha

   Vymazat
 7. 13:11 Dyslektiku, vždyť se za zásluhy své familie nestyď, jsi jako obvykle, poněkud rozevlátý. Ano, tví "přátelé", jsou bezesporu pracovití, bohužel. V letech 38-45 se tu podíleli na vraždách více jak 300 000 občanů ČSR a dělali by to dodnes, kdyby je, kromě jiných, ta ruská "chátra" nevypráskala.

  OdpovědětVymazat
 8. 13:16 Dyslektiku, opisuj rovnou celé mé příspěvky. Proč se o tebe musím starat já a ne nějaký chovatel dobytka???.

  OdpovědětVymazat
 9. 13:17 Dyslektiku, ty jsi opět zvládl napsání velkého písmene, tak teď ještě zjistit, kde se to vypíná. Ty kuku ušatá.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.