Reklama

středa 14. července 2021

„Barevnou revoluci“ na Kubě vyvolal koronavirus

Dmitrij Bavyrin
14.7.2021 Vzgljad

V neděli se na Kubě nečekaně pro celý svět odehrál masový protest, jaký tam nebyl k vidění už desítky let. Hlava státu Miguel Diaz-Canel, který teprve nedávno získal plnou moc, čelí vážné výzvě. Výsledek konfrontace do značné míry závisí na postupu Spojených států a na tom, zda jsou ochotny riskovat splnění dávného snu svých "jestřábů" a osvobodit ostrov od komunistů.


(Vládní příznivci se v neděli sešli u památníku Máximo Gómez v Havaně.)
Internet na Kubě je pro většinu obyvatel příliš drahý. Navíc je na "ostrově svobody" kvůli koronaviru málo turistů a málo novinářů: jen zřídkakdy se tam děje něco mezinárodně zajímavého a rušného.

Dokonce i v Rusku, kde slovo "Kuba" stále evokuje cosi "bratrského" a nostalgického, nebyla o začátku kubánských protestů zveřejněna jediná zpráva, dokud nebyl na státních kanálech ostrova odvysílán zvláštní projev prezidenta Miguela Díaze-Canela, který vyzval komunisty, aby vyšli do ulic a bránili výdobytky revoluce proti zahraničním nájemníkům.

"Jsme ochotni položit život. Pokud chtějí čelit revoluci, musí šlapat po našich mrtvolách. Jsme připraveni na všechno a budeme bojovat v ulicích," prohlásil.

Ještě předtím se na webu objevilo několik videí z protestů z různých míst Kuby (zatím z osmi více či méně velkých měst včetně Havany). Ukazovaly lidi, kteří skandovali hesla, a bylo slyšet četné klaksony aut. Pravost nahrávek byla mnoha uživateli zpochybněna.

Když tyto klaksony probudily několik západních novinářů, zaznamenali několik tisíc protestujících a hesla jako "Pryč s diktaturou", "Pryč s komunismem", "Na Kubě začíná svítat" a "Noc nebude trvat věčně".

Vážnost událostí lze posoudit podle toho, že se Diaz-Canel urychleně vydal do San Antonio de los Baños - přístavního města, kde zřejmě začaly první protesty (rozlohou je malé - něco kolem 50 tisíc obyvatel, ale nachází se jen 25 kilometrů od hlavního města Havany).

A nelze soudit, protože Kuba má svůj vlastní precedens úspěšného boje proti "barevným revolucím". A Diaz-Canel z toho chce zřejmě udělat tradici.

Dosud nejmasovější opoziční demonstrace na Kubě se konaly v roce 1994. Po rozpadu SSSR ztratil "ostrov svobody" velkou část své materiální podpory, což vedlo k hospodářské krizi a prudkému poklesu životní úrovně, což následně vedlo k pokusu o vzpouru. Vzpoura byla skutečně lidová - neměla žádné vůdce ani zjevné "vůdce" a obvyklé lidové slavnosti na nábřeží Malecon se změnily v pogromy a útoky na policisty.

Poté 68letý Fidel Castro, který také vyzval komunisty, aby vyšli do ulic, následoval svou vlastní výzvu - a promluvil k protestujícím procítěným projevem o slavné minulosti a světlé budoucnosti. Pověstné charisma a řečnický talent, stejně jako stranické struktury místních komunistů velitele nezklamaly: počáteční proticastrovské shromáždění se postupně změnilo v procastrovské, revoluční situace se rozplynula, policie zatkla některé výtržníky a sám Fidel dodržel slib daný davu a nechal odejít ty, kteří chtěli opustit zemi (také proto, aby už "nekalili vodu").


Lidé se účastní demonstrace v Havaně proti vládě kubánského prezidenta Miguela Díaza-Canela.


Diaz-Canel je svým způsobem také okouzlující muž, ale do Fidela má daleko. Zda se mu podaří stejný trik, se dozvíme již brzy, každopádně policie a speciální služby nezahálejí a státní poskytovatelé (tedy všichni poskytovatelé na Kubě) pro jistotu odřízli od internetu 60 % uživatelů, kterých je tam, zopakujme si, kvůli vysokým cenám za komunikaci málo.

Hlavní námitkou protestujících je, že vláda neudělala dost pro boj s epidemií koronaviru, která vedla k dramatickému propuknutí nemoci a stejně dramatickému nárůstu počtu úmrtí. Taková tvrzení lze vznést téměř proti každé vládě na světě a Diaz-Canel logicky označil boj proti infekci na masových shromážděních za "zvrácenost".

Je však třeba si uvědomit, že Kubánci mají svou vlastní hrdost. Poměrně skromné příjmy obyvatelstva byly po desetiletí kompenzovány vysoce rozvinutým systémem zdravotní péče a jeho všeobecnou dostupností. Lékařství je něco, v co Kubánci tradičně věřili, ale nyní je jejich víra podkopána. Na jedné straně se "ostrovu svobody" podařilo vytvořit vlastní vakcínu - Abdalu, na druhé straně nepovolili žádnou jinou, včetně ruské a čínské, což jistě ovlivnilo tempo epidemie.

Kuba se zároveň nachází na historickém rozcestí a ve velmi obtížné ekonomické situaci. Oba tyto faktory podporují pokus o revoluci bez ohledu na to, jaká je její formální záminka.

Teprve v dubnu definitivně skončila sedmdesátiletá éra bratrů Castrových - Raul odstoupil z funkce předsedy komunistické strany a Diaz-Canel nyní spojuje obě hlavní funkce ve státě. V zemi mezitím již několik let probíhá "restrukturalizace": komunisté si zachovávají svou "řídící a vedoucí úlohu", ale soukromý sektor se rozšiřuje, ekonomika se liberalizuje a nová ústava stanoví ochranu lidských práv, včetně některých práv LGBT.

Obecně platí, že "ostrov svobody" nečeká ani tak na "změnu", jako spíše na účinek změn, které již proběhly. Problém je v tom, že mnoho kubánských reforem bylo zaměřeno na rozvoj cestovního ruchu a s nástupem pandemie se naděje na tento rozvoj zhroutily.

Zároveň je na zemi uvaleno americké embargo - přísnější než obvykle. Americký prezident Donald Trump v boji o voliče na Floridě, kde žije mnoho nesmiřitelných emigrantů z Kuby, uvalil na "ostrov svobody" další sankce. Teoreticky by je mohl zrušit prezident Joe Biden - byl přece součástí administrativy Baracka Obamy, který obnovil diplomatické vztahy s Kubou a zahájil postupné zlepšování vztahů. Vyhlídky na to jsou však mizivé: za prvé, Washington teď nemá na Kubu čas - má dost jiných problémů, a za druhé, je třeba připomenout, že na obvykle "nerozhodnuté" Floridě vyhrál volby s velkým náskokem Trump.

Není náhodou, že kubánští představitelé v komentářích k protestům střídavě vyzývají ke zrušení embarga, čímž zdůrazňují jak zdroj socioekonomických problémů na ostrově, tak způsob jejich řešení.

Washington zatím Díaze-Canela pouze varoval před použitím násilí proti demonstrantům. Zjevně se zastavili, aby se zamysleli: kubánské nepokoje jsou pro všechny překvapením, ale zatím není jasné, jak vážné je to, co se děje, a jaké jsou vyhlídky na protesty bez vůdce, jako tomu bylo v roce 1994.

Američané mají samozřejmě na výběr: buď se chopí "historické šance" a pokusí se po tolika letech neúspěšných pokusů skoncovat s kubánským komunismem, nebo - pokud má nová revoluce jen malou šanci na vítězství - nebudou riskovat dosavadní průběh "resetu" vztahů s Kubou, který požaduje velká část Demokratické strany. Socialistické "křídlo" demokratů nejenže nesouhlasí s "genocidou kubánského lidu", ale také sympatizuje s kubánskými komunisty, což se donedávna zdálo pro americký politický systém nemožné.

Ruské ministerstvo zahraničí zase tradičně poukazovalo na nepřípustnost vměšování do kubánských záležitostí zvenčí a z kontextu je zřejmé, že na to poukazovali právě Američané. Ruská angažovanost v kubánských záležitostech však dnes není tak významná jako například ve Venezuele a zdá se pochybné, že bychom mohli Diaz-Canelovi nějak pomoci s řešením problémů, kterým čelí, s výjimkou dodávky Sputniku V, ale to nyní závisí především na samotném Diaz-Canelovi.

Jakékoli prognózy se zatím zdají být předčasné, ale skutečnost, že rozhořčení kubánských demonstrantů není namířeno ani tak proti němu nebo komunistické straně, ale proti vládě Manuela Marrera Cruze, vypovídá o prezidentových šancích dostat situaci opět pod kontrolu. Mohl by být obětním beránkem - Kubánci by ho tak rádi viděli -, ale to neznamená, že protesty, jakmile utichnou, nevypuknou s novou silou. Éra změn na "ostrově svobody" přechází v éru zvýšených turbulencí a důležitých zpráv bude mnohem více než před několika lety.


11 komentářů :

 1. No jo každá záminka se hodí uvidíme jak to tam dopadne. Ale snad nebudou Kubánci hloupí a nenechají se nachytat na sladké řečičky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rád bych se dozvédél kdo zakázal na KUbé ten. Sputnik V

   Amici by kubancum vybulili dveře,valili by se tam očkovat v obrovských parnících a zpívali by si k tomu socialistickou Internacionálů

   Byl by to kšeft jak byk dyť to mají blízko!

   Vymazat
  2. Asi chteji neco podobnyho,pokrok jako na Haiti..

   Vymazat
 2. Hlavně,ať se všichni ty ynteligentní demonstranti nechají očkovat těma šmakuládama,který se na nich budou v podstatě TESTOVAT,PROTOŽE TYHLE VAKCÍNY HODLAJÍ SCHVÁLIT MOŽNÁ NĚKDY V POLOVINĚ ROKU 2024.....

  OdpovědětVymazat
 3. Dnes ani Rusko pro něčí krásné oči nedá nikomu nic zadarmo. A Kuba na nákup vakcín nemá. Toť problém Kuby...VIP 🥴

  OdpovědětVymazat
 4. Kuba se mohla poučit na zániku Československa a neotálel.Vždy určitá část obyvatelstva potřebuje "podnikat",to samé platí o cestování.Turistika je průmysl na tvarohových nohách ,proto Kuba musí podporovat výrobu a nejen doutníků.

  OdpovědětVymazat
 5. Pokus o majdan na Kubě má zakrýt informace o Haiti
  https://t.me/familyman20181/4431
  Prezident Trump čelil nepriateľovi obrovských rozmerov… v mysliach väčšiny Američanov a vo svete. Celé desaťročia indoktrinovali mainstreamové médiá a zločinecké zdravotnícke inštitúcie celé ľudstvo lžou, že vakcíny sú jediným spôsobom, ako si zachovať zdravie a poraziť infekčné choroby. V dôsledku toho sa prezident Trump musel vysporiadať so svetovou populáciou, ktorá má tak silno vymyté mozgy, že – bez ohľadu na to, koľko hovorí o liekoch a terapiách – stále požadujú vakcínu. Teraz prichádza nápoveda: Trump vedel, že len vakcína by dokázala ukončiť globalistické lockdowny a tým zabrániť Veľkému resetu, preto vedel, že musí začať presadzovať vakcíny. Tak to aj urobil. Zaujímavé je, že hneď po svojom prvom oznámení o vakcíne spoločnosti Pfizer napísal na Twitteri: „Želám si, aby sa ľudia prestali zabíjať.“ Tým, že z vakcín urobil experimentálne produkty, dal nám všetkým do rúk dokonalý nástroj na varovanie ľudstva: Nejde o vakcínu, ale o nevyskúšanú, experimentálnu biologickú látku! Nech už urobíte čokoľvek, NEDÁVAJTE SI TO!
  Musíte to pochopiť: Trump nikdy nemôže verejne povedať, aké zlé sú vakcíny. Hneď by ho všetky veľké médiá a väčšina skorumpovanej vlády (ľavica aj pravica!) obvinili z vraždenia americkej populácie. Takže musí byť múdry. Dal svetu „vakcíny“, tým pádom sa môžu ukončiť lockdowny a plán zničiť ľudstvo prostredníctvom nekonečných výluk zlyhá. https://qanon.sk/ako-trumpove-vakciny-zabranuju-velkemu-resetu-a-zachranuju-ludstvo-2-cast/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zpivani a velmi hlasite , pred volbami je velmi ve svete popularni..Kazdej "zpiva",jsou za to prostredky v miliardach..
   Po zvoleni se zacne zpivat postupne na jine "noty"..
   Nejlepsi noty jsou napsany,aby se melodie v nich kazdymu zalibily..Kazdej skoro je ma rad a veri jim..
   Minulej rezim je vzdycky spatnej ,at udela co chce.
   Zadnej problem mimo nekolika notorickych vecne nespokojenych stouralu..Na tech ovsem nezalezi..
   Jenom se umisti a zkoncentruji aby na ne byl prehled , kdyz je treba nejaka ta cenzura a potom byrokracie vyhlasuje opatreni..Gestapo nebo Stb ,oboji byla pouha, byrokraticka uredni oddeleni..
   Poverena vladami, na zavedeni poradku ve state..
   Aby vlady mohly jenom vladnout a nerusene..
   A novy raj se mohl rozvijet..
   Treba zavedenim povinne pracovni povinnosti a potm dalsich povinnosti..

   Vymazat
 6. "Zivot je pro mne, obnosene vesta"..zpivalJ.Suchy.
  Maji nas za blbce..Nemame to videt.
  Takze kubanska vlada a sympaticka ,ze prej dava najevo jake ma starosti az z toho sedivi o osud Kuby.
  Aby se zaroven udrzela u moci, organizovala za kulisami,usmernovala ,nekonecne osvobozovala zaroven,totalne netusila nic o chystajicich se demonstracich..
  Aby ukazala svym chlebodarcum /kdyz zisky z vladnuti na Kube jsou mizerny/, jak slouzi..
  Takze mame zde totalni embargo /od usa/a zaroven /a velkou vdecnost a asi za odmenu/ projevenou tim laskavym pozvanim te same vlady aby ,totalne embargovy usa zridilo velvyslanectvi na Kube..
  Je to k smichu a placi zaroven??
  Takove veci nebejvaji zadarmo..Ale vzhledem k situaci na Kube prijdou levne..Take na ss sektu seksu dojde.
  Taky na harasismu a vselijaka oznackovani dojde.
  Z taky nevinejch kubancu a jejich normalnich lidskych reakci a instinktu se postupne stanou ty nejhorsi vyvrhelove..Takovy se pak musi nalezite trestat..
  Covid,jako dalsi pokracovani tech taky barevnych revoluci..
  U nas hned vymrstila vlada prislusne zakony v 1990, jako by jine starosti nebyly ,co do dulezitosti..Rychle.
  Aby si jich nikdo nevsim na pocatku..
  Pak zacnou ty tanecky a zpevanky o svobodach, vedouci za vedeni nelidskych fanatiku rovnou do kleci,za mrize a koncentraku. atd..Jiz uspesne probihajici.
  U nas od poslusnosti k imperialistickym wilsonum,vedouci rovnou pres okupaci /nejen dolfa ,ale k zabezpeceni okupace od celeho zapadu/,jednech vode zdi ke zdi, k okupaci druhych a k okupaci zase dalsich a jak vsichni kriceli o humanismu atd..Aby prervali skutecnost a ziskali a nalakali vsechny ty co maji tyhle rezimy radi a jsou ve vetsine..
  Aby ti a nikdo jinej pomohli vzdy nadsene k totlnimu diktatu mensiny za ucelem zase totalne vladnout a ovladnout...

  OdpovědětVymazat
 7. Odchod Castrovcov na Kube z politického vedenia inšpiruje USA k novému pokusu o farebnú revolúciu. Zámienkou je "operácia strachu" - nasadenie vírusu, nárast počtu infikovaných a úmrtí aj keď stav v krajine nie je alarmujúci. Demokrati v USA zacítili šancu na prebratie kontroly nad Floridou, kde je centrum kubánskych emigrantov, ktorí doteraz podporovali Republikánov. Agentúra THE HERITAGE FIOUNDATION - napojená na známu USAID /Agentúra Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj/ spustila medzinárodnú kampaň po sociálnych sietiach, v ktorej niekoľko stovák robot publikuje a medzinárodne šíri správy o údajne katastrofálnej situácii s pandémiou na Kube. Súčasne s generovaním strachu bolo aktivizované disidentské podhúbie, ktoré je na Kube prítomné. "Vypukli spontánne" demonštrácie. Iniciátori a organizátori veria, že novo inštalovaný prezident Miguel Díaz-Canel nemá tú autoritu, ako mali Castrovci a samozrejme je otázne, či rodina Castrovcov v tejto situácii podporí prezidenta, alebo nechá "perestrojke" voľný priebeh - koniec koncov sú na dôchodku.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.