Reklama

středa 7. července 2021

Čas jediných pravd, čas darebáků

Vladimír Pelc
8. 7. 2021    vasevec
Časy bývají různé: Čas shromažďování i rozmítání kamení, čas sázení i vytrhávání, čas objímání … (Kaz. 3,1-22). Nyní přichází čas jediných pravd, nenávisti, čas darebáků.

Když čtu například tvrzení o tom, že v případě výbuchů ve Vrběticích (2014) existuje (po téměř sedmi letech policejního nicnedělání) pouze jedna jediná verze policejního vyšetřování („udělalo to Rusko“), je zřejmé, že jsme v čase jediných pravd. A v čase nenávisti. Protože jediné pravdy vznikají pouze v čase nenávisti.

Přitom je logické, že u tak komplikované události, jakou kauza Vrbětice je, jedna jediná vyšetřovací verze být nemůže. A pokud je, pak je lživá. Ostatně i prezident Miloš Zeman, a nejen on, o více verzích události nejednou hovořil.

Abychom si rozuměli: Jestliže ale policie má politické zadání postupovat ve vyšetřování tak, že existuje pouze jedna jediná verze události, pak je jedinou vyšetřovací verzí. Avšak politické zadání je v daném případě křivé – je ideologicky motivované jako antiRusko, jde o produkci neperspektivního, avšak aktuálního politického diskurzu, o tvorbu politického nazírání, hodnocení, propagování a mocenského utvrzování militantního pohledu na svět založeného na zášti vůči současnému Rusku. Je to český mccarthyismus; jako český se liší v tom, že občané nejsou za své názory, jimiž jedinou pravdu nesdílejí, (zatím?) souzeni.

Politické působení Josepha Raymonda McCarthyho v 50. letech XX. století, amerického (USA) republikánského politika, senátora, bylo lživé: Byl hlavním reprezentantem primitivního antikomunismu studené války. Nepřátelští komunisté byli podle něj všude, ve státní i místní správě, sdělovacích prostředcích, kultuře. A mohli za všechny problémy USA. Svá obvinění však nikdy nebyl schopen dokázat. Avšak běda, kdo si v té době dovolil o této jediné pravdě byť jen zapochybovat. Byl společensky zostouzen, profesně šikanován i souzen.

Někdy v osmdesátých letech vyšla kniha pamětí Lillian Hellmanové o mccarthyismu Scoundrel Time. Autorka vzpomínala, jak mccarthyismus rozdělil občany na ty správné, pravověrné (s možností kupř. získat práci ve státní správě, pracovat ve svém novinářském, uměleckém aj. oboru), a na ty nespolehlivé (loyalty risks), kteří takové možnosti neměli. Cílem mccarthyismu bylo prosadit jedinou verzi politického diskurzu: Dosáhnout zploštělého, egalizovaného, jedině správného pohledu na svět, v němž prohrává reálné politické promýšlení skutečnosti, naopak vítězí až náboženská politická víra před rozumem. S cílem poslušné obyvatelstvo jedinému správnému myšlení naučit.

Současný český mccarthyismus chce vytvořit čas jediných pravd. Čas nenávisti. Darebáků. Čas ničemný a darebácký. Scoundrel Time.20 komentářů :

 1. Nenávist se kritizuje, dokonce má být trestně stíhána. Nenávidět lze pořád jen komunisty, dokonce i bývalé komunisty. Členství ve straně je připomínáno i po třiceti létech při jakékoliv drobné nebo velké kariéře. Když je navržen nový nejvyšší státní zástupce, připomene se, že byl dva roky ve straně. Ještě pořád jsou lidé, kteří by si to rádi vyřídili s komunisty. Jiní zase připomínají, že se tak mělo stát hned po převratu, nyní je to prý pozdě. Co tím proboha mysleli, jak tehdy chtěli s komunisty zatočit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stačilo pověsit na kandelábr jednoho jediného komunistu, a to byl Gorbačov, s tím bych souhlasil, tak alespoň ho pověsit ted´ dodatečně, ale nejdříve ho zbavit toho vyznamenání, co mu dal komunistobíjce Chazar Havel.

   Vymazat
  2. Pane vy nejste Nadraláh, ale Poserpráh. Já se obvykle vyjadřují slušně, ale ve vašem jazyce by jste nerozuměl. Politika kandelábrů už tu nedávno byla, chcete Noc dlouhých nožů, křišťálovou, hořící synagogy, koncentráky? Libo SA, SS, nebo Hitlera ? Já ne.

   Vymazat
  3. Podle vzrusujicich zprav chteji pirati v ramci zeleneho udelu

   zvysit cenu benzinu na pry 100 korun.k tomu je vsak treba souhlas vsech statu a jejich parlamentu.
   Toto chteji pry eliminovat,aby zadne veto takovy jejich rabijatsky program nemhlo rusit.
   Dnes vedou splu s jejich starosty,spatne zvolenymi jejich podpindostniky ohlodanych hnatu a prazdnych lebek v preferencich!!

   ZADAME CTENOU VEREJNOST,ABY NIKDY NEPODPOROVALA PROGRAM NARODNICH ZAJMU(PNZ)

   a dale se bavila s jejich vlajku zla a za nimi stojiciho te vlajky cerneho pozadi.
   Oni tim ziskaji konecne tu silenou moc,kterou pry narodu Svejku pujde uz lehce ukradnout!
   Je to pravda nebo ne?

   Vymazat
 2. Režim založený na podvodu,mísí lhát pořád.

  OdpovědětVymazat
 3. Jediná vyšetřovací verze znamená, že případ byl nepochybně vyřešen, někdo obviněn, po někom se případně pátrá a je na něj vydán zatykač, už jenom proto, aby nemohl nerušeně cestovat a dál páchat. A tady zatím na případu opět nerušeně roste hřbitovní kvítí, občas zalité nějakým tím roztomilým nápadem, jako je např. požadavek na náhradu škody po Rusku.

  OdpovědětVymazat
 4. Já jsem podal trestní oznámení na korupci na NCOZ a tam také přišli s jednou jedinou verzí hned od začátku, že se žádná korupce nestala. Proč se žádná korupce nestala? Protože ty nitky korupce vedou až k Babišovi, to je důvod té jedné verze. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Miroslav-Kelnar-Jak-hospodari-Babisova-tzv-protikorupcni-vlada-s-penezi-danovych-poplatniku-668169

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nasranku,

   vim ze Babise nemas rad, ale svadet na nej svinarny za ktere muze starej Klaus, je fakt idiocie.

   klidne si rikej ze Babis je oligarcha, ze udelal par levych jako kazdej politik v cesku, ale za Vrbetice muze ci muzou oba Vencove, Havel zlikvidoval armadu, a Klaus zlikvidoval cele Ceskoslovensko.

   Vymazat
 5. To by jste se divili jaký pěstují v USA antikomunismus. Oni to tam nikdy neměli neví co to je ale antikomunismus tam mají ohromný.

  OdpovědětVymazat
 6. Rozhlédněte se a porovnejte,co postavil zločinný režim za 40 roků a co postavil nový,"demokratický" stát za uplynulých 32 roků!!!

  OdpovědětVymazat
 7. Ti zločinci postavili statisíce bytů,Pražské metro,Vltavskou kaskádu,řadu elektráren,dokonce čtyři jaderné,elektrifikaci železnice,Veřejnou dopravu do každé vesnice,řadu nemocnich,zimních stadionů,dokonce dálnici Praha-Brno-Bratislava...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A těmto rádoby demokratům padá co socialistický režim postavil pro občany této země neudělali nic.

   Vymazat
  2. Kdyz Vencovi Havlu ukazovali panelaky, tak je nazval kralikarnami....

   ted po skoro 40 letech se podivejte na Vackov, to je Praha Zizkov, co postavil Metrostav pod Zidovskejma Pecema... ty Bolsevicky sidliste jsou skutecna slunna mesta, prostorna, dobre situovana, proti co ted navrhla nejaka projekcni kancelar, a dokonce se s tim chlubi....Maginotova Linie, nebo Hitlerovo Vlci doupe jsou zamky proti te ubohosti, za kterou se podepsala Prazska radnice.

   Doporucoval bych vsem Prazskym studentum kteri budou volit Piraty a svou lepsi budoucnost aby se na ty KOTCE - uz ne ani kralikarny sli podivat, a videli co na ne nase nove ci staronove vlady chystaji...

   takze je fakt ze tenkrat nebyly pomerance, a banany, ale Praha mela kryty pro 700 000 obcanu v pripade valky (a ta pokud EU Amici nedostanou rozum bude), takze az valka prijde tak si kupte pomeranc a banan a vylezte nekam hodne vysoko at to mate z prvni ruky, protoze kryty nasi zrusili....

   Vymazat
  3. Basi,
   přidám, ač nerad, další dědictví po totáči. Jde o ohromný rezervoar vody pod Smíchovem. Dnes je jeho osud, díky magistràtu, v rukou developerů. Nedělám si iluze, jednou pochopíme jeho strategický význam. Zrovna tak mi vadí rušení lokálních nádražíček, Praha by potřebovala S-Bahn. Tak se dělá z Prahy výprodej, čekám kdy se prodá Vltava a Hradčany.

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 9. Akce Vrbětice jsou jen vyjádřením absolutní podřízenosti našeho státu tomu, kdo to nařídil. Proto je to tak nepravděpodobné až nesmysl. Jako když psovi hodíte klacek do řeky a pošlete ho pro něj. Je to nesmyslné, nemá to účel, ale ten pes si musí uvědomit, že musí. A okolí ocení páníčka, jak toho psa má vycvičeného. Je to jen příprava k tomu až zavelí jít na Rusa, Číňana a pod. Ptejme se raději: chceme?

  OdpovědětVymazat
 10. Uvědomělý občan ctící demokratické pořádky je povinen tvrzení BIS o jediné vrbětické verzi věřit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uvědomělý občan má právo o všem pochybovat ale povinnost se rozhodnout i s možností omylu. To je základ demokracie. Neplést si s "kam vítr, tam plášť", což je běžná praxe "technologů moci"!

   Vymazat
 11. Pan Pelc má na darebáky případný názor. Souhlasím s ním.
  Sázím ale trošku na internet a názory ,které se zatím nedají umlčet. Je však jasné,že nad touto "Achillovou patou" už přemýšlejí houfy porno-Jandů a oddaných televizí. A dělají s tou pravdou psí kusy.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.