Reklama

pondělí 5. července 2021

Co mají společného Cyril, Metoděj a Jan Hus

Jaroslav Král
5. 7. 2021


Dva svátky jsou zapsány v kalendáři vedle sebe. Jako každý rok si připomínáme 5. července příchod slovanských věrozvěstů Konstantina, který později přijal jméno Cyril, a Metoděje, na Velkou Moravu. Tyto bratry z řecké Soluně na Moravu pozval v 9. století tehdejší kníže Rostislav. Uvědomil si totiž, že pokud má být křesťanství přijato obyvatelstvem, nemůže být jeho poselství do země přiváděno misionáři, kteří kážou v cizím jazyku.

Rostislav měl také strach z politického a náboženského vlivu německých misionářů, a proto nechal ze země latinsky mluvící kněze vyhnat. Konstantin před příjezdem na Moravu vytvořil slovanské písmo hlaholici a společně s Metodějem přeložili do staroslověnštiny liturgické knihy pro konání bohoslužeb. Ta se dodnes, byť s pozdějšími změnami, používá jako bohoslužebný jazyk církví byzantského obřadu, tj. pravoslavné a řeckokatolické církve. Cyrilovy žáci pak o půl století později sestavili v Bulharsku obdobné písmo cyrilici, která se z Bulharska šířila spolu s pravoslavím a stala se písemným základem řady slovanských jazyků.

Na 6. července každoročně připadá výročí upálení Mistra Jana Husa v Kostnici. Jeho příběh je dostatečně znám, díky obrozencům a pozdějším vlastencům myslím, že dokonce více než příběh soluňských bratří. Když jsem se zamýšlel nad tím, jako obě výročí pojmout a jak je připomenout, uvědomil jsem si, že mají jednu podstatnou věc společnou, a to je péče jejich nositelů o vlastní jazyk. Právě písemný jazyk je onou matricí, která umožňuje zaznamenat minulé a současné události a předat toto svědectví dalším generacím. Je tedy vlastně nejvýznamnější podmínkou formování každého národa, jeho kultury a vzdělanosti, v našich podmínkách bytostně spjaté s křesťanstvím. Kromě náboženského rozměru Husovy osobnosti vyniká zejména jeho význam pro písemnictví a vzdělanost. Právě Mistr Jan Hus jako rektor a učitel Univerzity Karlovy významně zmodernizoval češtinu odstraněním tzv. spřežek, které jsou tak typické pro polštinu, jež si tak dodnes uchovala svůj víceméně „středověký“ charakter. V jednom ze svých kázání také Hus dokonce kárá obyvatele Prahy za to, že již z ledabylosti a pohodlnosti přestávají vyslovovat nosovky, foneticky „en“ a „ou“, tak typické právě pro polštinu. Dvacet osm procent slov (foneticky vzato) je společných, ale mají často v překladu jiný význam. Společné kořeny mají především staročeská a staropolská slova. Např. večeře se dnes polsky řekne „kolacja“, ale ve staropolštině to byla „wieczerza“. V polské bibli figuruje jako „ostatnia wieczerza Panie“, tj. poslední veřeře Páně, kdy se Ježíš loučil se svými učedníky a dělil mezi ně chleba a víno. Od dob Husových se divergence mezi oběma jazyky prohloubila, takž si dnes již vzájemně rozumíme podstatně méně, než v době Husově.

Na Husovo dílo navázala Jednota bratrská, která jím zmodernizovanou češtinu rozšířila Kralickou biblí prostřednictvím knihtisku mezi široké lidové vrstvy. Na dílo Husovo tak mohl organicky navázat Jan Ámos Komenský a na vydavatelské dílo Jednoty bratrské pak zejména renesanční knihtiskař a vydavatel Jiří Melantrich z Aventýna, který si při svém povýšení do šlechtického stavu v roce 1557 do svého erbu dal heslo „Nec ignit nec ferro!“, čili „Nepodlehne ani ohni ani meči!“ Tento český vlastenec a přesvědčený kališník proslul zejména tím, že vydal několik vydání levné Melantrichovy bible, řečené melantrišky. Na jeho osvětové dílo navázal po Melantrichově smrti jeho zeť Daniel Adam z Veleslavína. 

Po Melantrichovi se pak v době první Československé republiky pojmenovalo vydavatelství Československé strany národně-socialistické Melantrich. Toto největší české vydavatelství mj. proslulo vydáváním kvalitních a levných knih, které namnoze zaplňovaly také police veřejných knihoven, o jejichž budování se vehementně zasazoval prezident T. G. Masaryk, věren svému přesvědčení, že menší národ se může ve světové soutěži národů prosadit především svým vzděláním. Návaznost na úsilí věrozvěstů Cyrila a Metoděje i Mistra Jana Husa je u jejich následovníků nepochybná.

31 komentářů :

 1. Celé kresťanské učenie sa točí okolo Ježišovho utrpenia a ako aj my musíme trpieť. Aké obmedzujúce myslieť si, že Boh oddelil vo svojej láske časť seba na to, aby tu prišiel zomrieť. Bol to veľký akt Božej lásky, ale ten akt bol o tom, aby Ježiš priniesol pravdu ešte tým pár ľuďom, ktorí boli schopní tú pravdu prijať a ako poďakovanie ho ľudia zavesili na kríž a tým na seba uvalili ešte ťažšiu karmu. Cirkev je len ďalšia elitárska spoločnosť.
  Tak ako bankovníctvo slúži na finančné zotročenie ľudí, tak cirkev slúži na duchovné zotročenie a využíva pritom slabosti ľudí. Ponúka im odpustenie a spásu mávnutím ruky. Stačí jedna, dve modlitby, stačí ísť na spoveď a sme očistení od hriechov. Kto poveril kňaza aby mohol odpúšťať hriechy? Boh, alebo cirkev? Je to pasca pre lenivých ľudských duchov. Páči sa im predstava, že keď budú poslušne chodiť do kostola a chodiť na spovede, budú z nich svätci. Ale takto to nefunguje!
  https://qanon.sk/cesta-k-bohu-cirkev-urcite-nie/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Náboženství je opium lidstva." - Mordechaj Levi alias Karl Marx.

   Vymazat
  2. Drazi bratri Slovaciska,poreferujte nam tu radeji jak tam u vas

   misto pana boha a lidu,jehoz vule je vule bozi, podporujete ty vase zmrdy NEOMARXISTY,
   Vite vubec co to znamena ten neomarxismus, nebo vam to knez z kazatelny radsi nerekne,CO?

   Priznejte se anonyme,kdy pujdete na Mosqfu,boze cara Putina chran!!!

   Vymazat
  3. Technická prosba. Nepište ve slově "mistr" u Jana Husa a jiných universitních magistrů té doby velké M. Když ale titul zkracujete jako M. Jan Hus, je ovšem velké M dobře. Děkuje starý kantor

   Vymazat
 2. Vztažnost k polštině a rozdílu s češtinou mi vyprávěl kdysi dávno jeden kurýr, tehdy už jen kolega v práci - Kurýrem byl mezi Obranou národa již v protentokrátu B. und M., a Svobodovou jednotkou v Bronowicích v ještě tehdy svobodném Polsku.Spolupracovali tam tehdy naši dva češi v tomto aktivním odporu vůči Němcům u nás. Mladí kluci a tak se snažili domluvit si s mladými Polkami rande. To si smluvili na večer a zatím se sháněli, kde by sehnali na pár dní ubytování. Sehnali hi, ale na rande se opozdili. Zde nastla ta rozdílnost slov a jejich významu. Mladí čeští vojáci v civilu řekli, že hledali bydlení a proto se opozdili - Polky to komentovali - Á páni šukali bywanie. Načeš onen můj kolega to vyprávění po svém uzavřel takto. Ba - hledali jsme bývání a málem zmeškali šu...í. Rozdíl v jazyku velmi blízkých slovanských národů je místy dost lechtivý.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, ba, taky mám zkušenost.
   Když jsem v Hluboké makal co dr. Voštěp, tak tam byla i parta Pšonků. Ta normální sorta. Takže jsem s nima chodil na pivčo a bral s sebou svou tehdejší intimní kámošku. A jednou takhle přijdu k Boušům sám. A Pšonci se ptají, kde mám Marušku. "Někde drbe," já na to. Napřed ztuhli, a pak se divili, že jsem tak klidnej. Tomu jsem se zase divil já. Abych to zkrátil - zkrátka je to polsky totéž co česky šukat. Do té doby jsem si myslel, že polsky to je pierdolič.
   No, fakt je, nadávat umím polsky dodnes. Zajímavé, co se člověk naučí nejdřív.

   Vymazat
 3. Rostislav, staroslověnština...to sú produkty nejakého zakomplexovaného človiečika?

  OdpovědětVymazat
 4. Dnes ti tkzv."modernisti|" opovrhují M.J.Husem.Ovšem zapomínají,že dotyčný byl velikán EVROPSKÉHO ROZMĚRU.Jinak by totiž jeho jméno nemohlo být ozdobou pařížské univerzity Sorbony !A Francouzi jeho jméno vyslovují Žán YS !!!!

  OdpovědětVymazat
 5. Tak to je Slovanské jazyky jsou si velice podobné když je člověk v Polsku tak se cítí jako doma. To u skopčáků ani náhodou tam člověk nerozumí nic.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se ovšem nemáte čím chlubit. Já si v Bavorsku připadám jako doma.

   Vymazat
  2. Martin Jen se nechlubte že umíte německy u nich Čech doma nikdy nebyl a nebude.

   Vymazat
  3. Martine 5. července 2021 23:33, teď jste skvěle doložil, jaký jste buran. JiH

   Vymazat
  4. 4/56
   Mě v tomto směru fascinuje, že když, tuším v Uru, na úplně první hliněné tabulce, kterou vylovili z trosek, stálo: "Ať se na světě vrtneš kam chceš, všude narazíš na pitomce."
   Pět tisíc let uplynulo - a furt je to stejný.

   Vymazat
  5. Nevím z čeho plyne to, že se v Bavorsku cítíte jako doma, ale pokud by se to mělo odvozovat od jazykové blízkosti, jíž se zaobírá "cablik", tak to bych se hodně divil. Zvláště pak s ohledem na to, že Bavoři si často pořádně nerozumí ani sami mezi sebou.

   Vymazat
 6. Mise C+M se musí chápat v politické rovině, až potom ve spirituální. Tedy vliv "východu a západu" jako nyní. Pro mne, jako ateisty má význam především ikonický. Proto se hlásím k "zaostalému" východu a dávám mu přednost před dekadencí západní kultury. Bůh nás rozsoudí! Zatím vždy zvítězila barbarská civilizace nad tou přešlechtěnou. Tak uvidíme, nebo ne. Vojenskou technikou to lze hodnotit do pár hodin, potom bude tma informační.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22/50

   Jenže my už skoro patříme k té přešlechtěné. Bohužel. Pokud prosereme volby, tak na už na tuty, bez toho "skoro".
   Jinak bychom se, být barbaři, srovnali s pederasty po barbarsku.
   Jako v Gruzii, kde dostali pederasti nápad uspořádat svůj první průvod hrdosti. Tak jim tu hrdost otřískali o hlavu. Pro jistotu pořádně, aby je přešli roupy.
   Přiznávám, že jsem měl při zhlédnutí videa velice barbarské a velice libé pocity.

   https://www.pokec24.cz/nezarazene/brutalni-v-tbilisi-se-prvni-gruzinska-gay-pride-fakt-nepovedla-uplne-ignorovani-evropskych-hodnot/?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

   Vymazat
  2. Kdyby video mezitím vymázli, tak tady je ruský origoš.

   colonelcassad.livejournal.com/6890321.html

   Vymazat
 7. ,,Gay vlajka skáče i z lednice." Mladý Čech, jiný než ostatní. Mnohé naštve

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Gay-vlajka-skace-i-z-lednice-Mlady-Cech-jiny-nez-ostatni-Mnohe-nastve-669631

  OdpovědětVymazat
 8. C+M a Hus, a potom Husité se zasloužili o naši národní existenci. Bez nich bychom byli německým obyvatelstvem. A jak se nahoře chlubí Martin, cítili bychom se v Bavorsku doma.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23/46
   No, oni jsou Bavoráci, vzato kolem a kolem, celkem fajn. Na rozdíl například od Sasů. Vlastně jsem se mezi nimi také cítil jako doma. Už jsem tu o tom jednou ale psal, tak nebudu unavovat.
   Jako doma jsem se také cítil mezi Katalánci. Ale nejkrásnější vzpomínku mám na Krakow. Ten mě okouzlil. Ne město, ani Vavel - ač obojí je nádherné -, ale krakované. Já si tam připadal skutečně jako doma.
   (Napřed loni, pak jsem to kvůli covidšílení přesunul na letos, jsem si plánoval, že se si tam ještě než zatáhnu roletu udělám autocouračku. A zase hovno. Kvůli covidpasu. Neb jeho vlastníkem nebudu ani za cenu, že bych si tím zjednodušil život. Prodat zase kousek svobody za "zjednodušení"? To jsem si mohl život zjednodušit rovnou za totáče a stát se hrdým držitelem červené knížky! Velký rozdíl tu v následcích pro "nedržitele" vskutku nevidím.)
   Také Ukrajinu jsem si plánoval, až se to tam uklidní, a Krym a transsibiřskou magistrálu a Petrohrad a... jdu od toho.
   Jdu od toho.

   Vymazat
  2. A rodinka, milane z 6. července 2021 17:23, co jste vyléčil z Covidu a ani ho nedostal, ta by to za vás, nevzala? Jako tu autocouračku? JiH

   Vymazat
  3. JiHu, teď blbnete jen tak aby bylo veselo, nebo doopravdy?
   A ne vyléčil, ale pečoval o ně během léčby Isoprinosinem a ne rodinka, ale dvě rodinky - dcery a bráchy.
   Jak by mohli, když to byla léčba mimo systém a při zaslechnutí nevinného slova "vakcína" je bere amok, takže taky žádná šance na šmírovací otrockej covidpas.
   "Radši ve stoje zemřít, než na kolenou přežívat," říkal můj sprostej strejda Pepa.
   Hele JiHu - jen názor; nemám náladu se věčně kolem dokola dohadovat.
   Kdo z nás má pravdu, zda my, svobodné duše, nebo vy, svědkové covidovi, opravdu může ukázat až budoucnost.

   Vymazat
  4. milane 7. července 2021 2:36, ani ne aby bylo veselo. Váš pohled na svobodu, ryze odborné medicínské věci, dokonce i na rozdíly mezi Sasy a Bavory, mi připadá jako machrování. Protože soudím, že spolek Nová republika publikuje a umožňuje diskuzi proto, aby co jde, bylo uváděno na pravou míru, snažím se, podle svého přesvědčení, znalostí a zkušeností, nějak k tomu přispět. Třeba i tvrzním, že respekt k poznanému, není ztrátou svobody. Že naopak. JiH

   Vymazat
 9. Casto jsem premyslel nad problemem: kdyby Cesky narod nemel Bilou Horu.? Myslim, ze by jsme byli v mnohem lepsi narodni a kulturni situaci nez byti trhani na kusy!! zajmy Rimsko-katolicke cirkve. Skutecne nechutne. Ovsem, vse je dusledek hystorickeho konfliktu mezi Byzancii a Rimem, kde Rim (Rimsko-Katolicka cirkev ) svym hladem po moci!! prinesla neskutecne utrpeni vsemu krestanstvu.
  Pytlik

  OdpovědětVymazat
 10. Vykládejte to mládeži!Ta ve většině neví ani proč a po kom jsou tyto sváteční dny volna.Ty zajímá jen to volno.

  OdpovědětVymazat
 11. Věrozvěstové nás vracejí do doby kdy "východní Slované"
  neměli písmo . Centrem vzdělanosti se pro ně stal Cařihrad a Pravoslaví.Je velká škoda,že Rusové nezachovali Evropskou vládu v Byzanci.Nesmírně by to Evropě ulevilo.
  Neexistence písemných pramenů Slovanů z dávných dob je velkým hendikepem. Česká historie by si zasloužila
  více zpracovaných pramenů z té doby pro pochopení původu ,
  historie a jazyků Slovanů. Nestačí latinské prameny ani jejich tisíciletá historie i výklad,protože šlo vždy zároveň i o konkurenci v církevní i světské oblasti.
  Jan Hus a Věrozvěstové jsou Slované. Mají velkou zásluhu na existenci a zdokonalení psaných pramenů naší historie prostřednictvím lidem srozumitelné řeči. Jan Hus
  byl navíc charakter přetrvávající v paměti Čechů staletí.
  I dnes s ním má "Panská jednota z Prahy" a všelijací hermanové strany Lidové - velký problém. Vyslovení jména
  "Jan Hus" je mnohdy dusí v krku. Oslavme dnes Jana Husa,
  byl to ryzí Čech a mimořádný charakter.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "východní Slované" neměli písmo ?
   Veškeré listiny, které to dokládaly byly zničeny a nebo uloženy v hlubokých sklepích Vatikánu.
   A přesto se něco najde: Josef II vydal prohlášení ke svým národům a to ve staroslovjanštině, jelikož tomuto jazyku rozuměli všecky národy jeho říše.

   Vymazat
 12. Dalsi priklad zabudnutych a zpatecnickych akademiku, bez spetky mysleni ,zabednenych vedomostmi az nad hlavy..
  O to vice vylevu naucne latky pro zacky 4 obecne ,nekonecne poucovani a povysovani v soutezi kdo vi vic a obdivujte mne za to..
  Prilezitosti vyrocni se musi totalne vyzobat,nevynechat v vydolovat az na dno....
  Jako kdyz sopka vyvre..Obecnych znalosti a hele vy nic takovyho ani nemuzete znat.
  Machrovani znalostmi, omselostmi,latkou ze 4 .obecne , Hus opravil cestinu, tedy pitomymi znalostmi ,ktere kazdy zapomene ,protoze musi a kdyz neco potrebuje klikne si..
  Vytahovani se Ruskem, nebo jina,holy exhhibicionismus ale cizim perim z ucebnic, az ctenar dostane podezreni,ze kdyby se octli v te dobe ,zalezli by zase do der, kdyz nebylo kancelari...Zavislost na grafomaniich rozpatlavani do zbytecnych detailu, bez moznosti aby mluvily k dnesku.
  To nevadi.. Jasot musi bejt. Uvedomit si nikoliv.
  I kdyz napriklad zmineny Masaryk,/hrdina dodnes jasajicich akdemiku/ a horecny nepricetnosti demokratickou, nezapomnel na totalni osvobozeni predevsim a vypusteni tak silenych Germanu na nas a s nasledky na ktere nechci pomyslet..
  Ani zadne pomysleni,/Masaryka tehdy a dalsich obdivovatelu/ co asi German udela nam ,nahla ztrata jejich pameti za ucelem manipulace a potlaceni zkusenosti tragickych a nic jineho, co tech douhych a nekonecnych 600 let na nas pachali..
  Ani pomysleni ztrnuleho ideologii posedleho mozecku..Na to.
  Co asi si German zopakuje od 1918 a co se snazi a celkem uspesne zopakovat i dnes...Podporovan vladou Nemecka..

  OdpovědětVymazat
 13. A myslite si ,ze osvobozenecko-tragicky Masarykismus privezeny a rozkazany do nepricetneho demokratismu rovnou z Usa a rozkazany, mel nejaky vliv..
  Nikdo si nevsim dosavadnich britsko americkych demo nasledku vsude ve svete??
  A tak studovali cely zivot..A studovali.
  Mel jsem vyhodu a udesnou nevyhodu jednoho doma..
  Mel tisice knih ,aby vedel..A nenapravitelne prazdnou hlavu bez konce,jako vsichni..Tu zaplnil..
  V zajmu sireni britske ideologie skautingu, tedy od malicka vycvik pro ucely zapadniho militarizmu, vychovaval a zurive aniz by si rodiny povsiml. Vyhoda.
  Z toho pedagogismu ve skole a v skautingu zacal bejt tak chytrej ,tupou omezenosti a slepotou ,az skodil svemu okoli a predevsim sobe nejvic.
  Vyzbrojil se na to ovsem patricnymi tituly..
  Zadny ohledy na rodinu,na nikoho , ideologie musela zaplnit kazdou skulinku..Tak to doslo az kdyz na vyzvu fizla ochotne sepsal memorandum /v dobe Slanskeho afery fanatiku/,o hospodarske a politicke situaci, tak az daleko to doslo,ze se stal expertem na vsecko a samozrejme expertem nekonecnych tragedii vsech nasledujicich i tech nevinnych.
  Malokdo unikl.. Memorandum..Do ciziny..
  Az k vlastni velezrade a useknuti hlavy nebo co.
  Nevidanej exemplar..

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.