Reklama

pátek 2. července 2021

Dvě Krameriovy ceny 2021 byly odeslány do Kanady a jedna do nebe


2.7.2021 PrvníZprávy

Mezi nositeli Krameriovy ceny 2021 za nezávislou žurnalistiku jsou mj. fotograf Jaroslav Kučera, slovenský spisovatel Jozef Banáš, televizní producentka Kanaďanka Markéta Slepčíková, novinář působící v Kanadě Petr Adler, nevidomý rozhlasák Vít Jirásek a novinář Ondřej Höppner in memoriam.


(Jedním ze tří autorů, kteří převzali Krameriovu cenu 2021 osobně, byl spisovatel Jozef Banáš)

Na slavnostním předávání cen se v jednom ze sálu Tyršova domu v Praze ve středu 30. června 2021, kde slavnost probíhala, mluvilo nejenom česky, ale i slovensky, neboť Krameriovy ceny jsou od samého začátku česko-slovenské.

„Letos jsme pošesté Krameriovy ceny 2021 za nezávislou žurnalistiku předávali lidem, kteří se nebojí publikovat na politických stranách, úřadech a bohatých lidech nezávislé práce a navíc si cenu považují," vysvětlil pro web Prvnizpravy.cz předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný, proč také předávání Krameriových cen nevěnují takovou pozornost jiná než nezávislá média.

V porotě zasedli Jaroslav Plesl, šéfredaktor MFDnes, Radomír Pekárek, šéfredaktor serveru Prvnízprávy.cz, místopředseda Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek, vysokoškolský učitel žurnalistiky a emeritní člen Rady České televize Daniel Váňa, předseda Asociace nezávislých médií (ANM), která cenu vyhlašuje, Stanislav Novotný a člen Rady ANM Jaroslav Bašta.


Oceněni za rok 2021 byli:

1. Jaroslav Kučera - světoznámý fotograf zaměřující se zejména na tzv. sociální fotografii, ale znám je i jako fotoreportér událostí listopadu 1989.

2. Jozef Banáš – slovenský publicista a spisovatel zaměřující velkou část své tvorby na literaturu faktu

3. Petr Adler – novinář etablovaný už od konce 60.let, působil mj. v Mladém světe a ČTK. Od roku 1980 žije v Kanadě, kde píše sportovní a politické komentáře do tamních nejvýznamnějších periodik.

4. Vítězslav Jirásek – provozovatel a hlavní publicista internetového studia Tapin, ačkoli je nevidomý, je znám jako vynikající profesionál v rozhlasové žurnalistice.

5. Markéta Slepčíková – televizní novinářka a dokumentaristka, působila v ČT, kde založila a vedla pořad Romale (pro romské spoluobčany), v roce 2000 přesídlila do Kanady, kde točí dokumenty (už více než 800) o životě Čechů v Kanadě.

6. Ondřej Höppner in memoriam (zemřel v březnu 2021) – dlouholetý novinář kultivující prostor tuzemských bulvárních médií.

10 komentářů :

 1. Naprostá většina všech médií pouze kopírují světová zkorumpovaná média. Skutečnou PRAVDU je nutné HLEDAT na alternativních vebech. Světové UDÁLOSTI jsou opomíjeny nebo znevažovány. Všeho dočasu. V srpnu vypukne BOUŘE v bývalých USA. Prezidentem bude inaugurovám pan TRUMP a VŠE začne!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13,36
   Člověče zlatá,to demostrana spolu s BLM nedovolí!

   Vymazat
  2. 13/55 doktore Aveja, tady pomuze jen boj za PROGRAM NARODNICH ZAJMU

   kde v postulatu nr.4 je jasny pozadavek avantgardy SV tj Spolecnosti volicu(muze mit az 8 395 132 obcanu volicu),na to aby se GR TV rozdelil o svoje vylupovani koncesionarskych poplatku fifty fifty tj 50/50,abychom mohli my obcane postavit nve infrmacni pole podobne tady NR a to i s internetovou televizi,ktera bude jako uz tu vidime v debatach informovat tak,ze sami obcane poznaji co je pravda a co ohlupvani!
   Sami vidite,ze nepomuze vymena toho hlupovatele ma tam totiz celou kamarilu jeho podpindostniku!

   Vymazat
 2. Pokud já vím,tak Höppner,nebyl oblíben spolupracovníky.Byl také prvním manželem Ivany Jirešové,pochopitelně z Německé pražské rodiny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Drby nesbírám, ale oceňuji jeho vtipné koláže, v poslední době hlavně pro Protiproud. Byl úžasně pracovitý a s Novotným dělal ArFa.
   Velká čest jeho památce.

   Vymazat
  2. jura.
   To nejsou drby.Znám moc dobře celou historii a znám jak Ivanu,tak ceru z jejich manželství,která má Německé občanství po tátovi.

   Vymazat
 3. Přátelé, dovolte abych zde věnoval tichou vzpomínku Terezce Spencerové. Moc jsem jí tenkrát (2016) tu Krameriovu cenu přál.
  Je tu po Tobě prázdno, Terezko...

  OdpovědětVymazat
 4. Mozna,kdyz valecnici alternativy obcane volici, prosadi bod nr.4 NARODNICH ZAJMU

  jejich PROGRAMU tj,ze je treba nase vlastni moderni informacni pole pravdy tj 50% koncesionarskych poplatku,nyni mizicich na nase ohlupovani pouzit na obcanskou internetovou televizi,pak se mozna bude jmenovat

  INTERNETOVA TV TEREZY SPENCEROVE A KRAMERIOVY CENY

  budou vyhlasovany prave tam!

  OdpovědětVymazat
 5. Jozef Banáš byl agentem StB v letech 1974–1989 pod krycím jménem „Lotos“

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.