Reklama

středa 7. července 2021

Gazprom našel způsob, jak donutit Evropu platit a Ukrajinu okusovat si nehty

Sergej Savčuk 
7.7.2021   RIA, překlad Outsidermedia 

Ruský plynový monopolista Gazprom se v poslední době podle hodnocení Západu chová nelogicky a nepředvídatelně. Společnost podle informací z odborných publikací odmítla zarezervovat přepravní kapacity ukrajinského systému přepravy plynu.


(Na snímku přečerpávací stanice Gazpromu)
S ohledem na podmínku „stahuj nebo zaplať“ stanovenou ve dvoustranné dohodě (z prosince 2019), na kterou byl Kyjev tak pyšný (jde o to, že Gazprom musí platit i tehdy, pokud se neuskuteční plánovaný tranzit plynu – pozn. edit.), ruský dodavatel plně vědomě šel cestou značných ztrát. Tento krok dal ukrajinskému a všelijakému jinému nepřátelskému tisku důvod ke škodolibé radosti a spekulacím o tom, jak se Rusko znovu dostalo do pasti. Gazprom, věrný své politice, mlčel jako obvykle.

Na první pohled se mohou akce ruského plynového obra zdát podivné. Podíváte-li se však na to, co se děje, s přihlédnutím k obvyklé strategii Ruska a jeho „hlavnímu plynovodu“ a současným tržním podmínkám, vše, co se stane, přispěje k velmi zábavnému obrazu, kde bude vidět, že nejen logika a chladný výpočet, ale dokonce i do jisté míry sama prozřetelnost jsou na straně ruského „klenotu“.

Zahraniční partneři často vykreslují Gazprom jako zlověstné Putinovo beranidlo, kterým Moskva rozštěpuje jednotu západního světa vnucováním vlastního paliva bez jediné molekuly svobody. Skutečnost, že za léta práce korporace Gazprom pečlivě plnila absolutně všechny své smluvní závazky, se obvykle skrývá v EU za oponou v pozadí, ale ruský plyn opakovaně zachránil Starý svět před náhlými mrazy nebo neobvyklým vedrem. Přirozeně nemluvíme o žádném altruismu – jak se říká, nic osobního, jen byznys.

Při hodnocení jakéhokoli jednání společnosti na evropské scéně je třeba mít na paměti klíčovou skutečnost: Gazprom musí dokončit stavbu plynovodu Nord Stream 2. Linie B již byla položena a podle opatrných předpovědí se loď Fortuna do konce srpna dostane do Greifswaldu a také k prvnímu páteřnímu plynovodu. Úkol se však neomezuje pouze na fyzické propojení mezi oblastmi, je také důležité vyrazit trumfy z rukou různých politických manipulátorů, a dokázat zásadní význam a neexistenci alternativy ke spolupráci s Ruskem. A tady se vracíme k původní zprávě.

Odmítnutí rezervace ukrajinských přepravních kapacit znamená, že dodávky ruského plynu do Evropy v červenci naráz poklesnou o dvě miliardy kubických metrů. A to navzdory skutečnosti, že v důsledku horkého léta vyčerpali evropští operátoři ze svých vlastních podzemních zásobníků plynu (UGS) přes 66 mld. kubických metrů a načerpali něco přes třináct mld. Rusko, jak si pamatujeme, zadržuje své dodávky a LNG produkovaný v Americe jako celek šel na prémiové trhy v asijsko-pacifickém regionu, kde se s plynem obchoduje za cenu dvakrát vyšší než v Evropě. Žádná politika, pouze „jednoduchá“ pravidla volného obchodu.

To vedlo k tomu, že na hlavním evropském trhu TTF Gas ceny na tisíc metrů krychlových zemního plynu minulý týden prudce stouply k rekordním hodnotám, čímž prolomily hranici 460 amerických dolarů, což je téměř dvojnásobek hodnoty pro zimní obchodní relaci. Pamatujme si, že ve finanční strategii Gazpromu pro aktuální rok je práh ziskovosti stanoven na 180 USD, to znamená, že společnost získává nejen neplánované zisky, ale také kompenzuje vzniklé ztráty, a to včetně těch na „ukrajinské frontě“.

Zde je nutné provést další odbočení a poznamenat, že pokud nikdo nemohl přesně předpovědět teplotní výkyvy, pak se přesto docela přesně očekával potenciální růst cen zemního plynu, i když ne v takovém rozsahu. Na začátku roku oznámil Gazprom všem svým zahraničním partnerům, že plánovaná preventivní údržba bude na všech hlavních plynovodech probíhat v období od května do července. V květnu, kdy se ceny plynu poprvé stabilně zvyšovaly, zahájil Blue Stream dvoutýdenní profylaxi, v červnu Turkish Stream týden nepracoval, poté Turecko prudce zvýšilo čerpání plynu a upevnilo pozitivní dynamiku cen.

Sergej Makogon, šéf ukrajinského „provozovatele GTSU“, v rozhovoru pro Financial Times v komentáři k aktuální situaci vyzval sjednocenou Evropu, „aby nepodlehlo cenovému vydírání ze strany Moskvy, která tento problém vytvořila uměle“.

Pro pana Makogona je snadné takové rady poskytnout, spotřeba plynu v jeho zemi neustále klesá kvůli de facto již úplné deindustrializaci, evropští kupci a spotřebitelé však mají o čem přemýšlet. Protože věčné léto je pouze na rovníku a dnes, 6. července, je podle předpisů na čtyři dny zastaven plynovod Jamal-Evropa, jehož poněkud skromné ​​konstrukční kapacity využívá Gazprom na zbytkovém principu, jakož i ukrajinský systém přepravy plynu. Současně se již 13. července na deset dní zastaví plynovod Nord Stream 1, jehož přepravní kapacity se začátkem další z řady ukrajinských plynových krizí fungují téměř na hranici svých možností.

Nemusíte být prorokem ani geniálním analytikem, abyste očekávali, ne-li další růst, pak zavedení trvale vysokých cen ruských energetických zdrojů v Evropě, vzhledem ke kombinaci výše uvedených faktorů. Zároveň opakujeme, že získání finanční satisfakce a doplnění ruského rozpočtu je jen jedním z úkolů, kterým se Gazprom vytrvale věnuje.

Druhým – ale neméně důležitým – je navyknout naše západní partnery na očividnou myšlenku: zajištění jejich vlastní energetické bezpečnosti je možné pouze v úzkém partnerství s Ruskem. Protože americký zkapalněný plyn nepůjde na terminály zpětného zplyňování Evropské unie, ale do Číny, kde dnes dávají zhruba tisíc dolarů za tisíc metrů krychlových. Půjde tam také LNG ze Středního východu. Ale plynová roura je vždy vaše a jen vaše, stačí uzavřít dohodu s ruským „Gazpromem“ a je možné klidně spát. I během pandemie, dokonce i při nouzovém provozu klimatizací nebo kotlů v nejbližší tepelné elektrárně.

Abychom ilustrovali účinnost asymetrického politického juda, kterým je Rusko známé, a abychom ukázali další aspekt neviditelné práce stratégů Gazpromu, přidáme do obrazu další čárku.

Podle podmínek třetího energetického balíčku přijatého Evropskou komisí nemá vlastník magistrálního plynovodu právo rezervovat více než 50 procent svých vlastních přepravních kapacit. Politici tvrdili, že tímto způsobem EU bojuje s monopolem a zvyšuje svou vlastní ochranu před možným ruským tlakem. Ano toto pravidlo vypadá na papíře krásně i v těch zemích, kam loď Fortuna ještě nedorazila, ale ti, kteří budou nejen plyn spalovat, ale také obchodovat s ruským plynem, mají mírně odlišné nálady. Po přijetí „Cílového modelu trhu s plynem v EU“ a třetího energetického balíčku se Německo, Rakousko a Francie ostře postavily proti zavedeným omezením jako jednotná fronta. První dva se po spuštění Nord Stream 2 na plný výkon stanou velkými plynovými uzly, což znamená, že budou moci nejen těžit z dalšího prodeje ruského paliva, ale také jej použít jako vnitroevropskou politickou páku. A Francie doufá v preferenční dodávky. Proto pod tlakem kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Macrona ve třetím energetickém balíčku stanovili kriticky důležitou podmínku: omezení padesáti procent rezervace čerpání neukládá Evropská unie, ale země, do které hlavní plynovod vstupuje, ať už ruský nebo jakýkoliv jiný.

Ledasco nasvědčuje tomu, že oficiální Berlín nebude tak kategorický ve své touze omezit vlastní dodávky zemního plynu.

Jak se říká, zatímco všichni kolem triumfují a slaví další pomyslnou porážku ruského obra, chytří lidé hledají způsoby cesty k přístupu a velmi pozorně vyhodnocují situaci. A zvláště mlčení Gazpromu.


Přeložil: Bedřich Vinopalník


78 komentářů :

 1. Uz Dvorak vysvetlil, kam se podelo 400 tisic Kc vybranych na novy web, kdyz tento novy web sliboval, ze bude od kvetna a doted nic takoveho neexistuje?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Dvořák nakoupil akcie Gazpromu a jmenované peníze časem 10x rozmnoží. Di už s tím do pr.dele, vymaštěnče... Když nevíš kudy kam tak vylezeš pořád s tím stejným.Jinak Gasprom byl generálním sponzorem ME ve fotbale a tam spolupráce a prachy Rusáků evropským organizacím nesmrděly. To aby bylo alespoň něco k věci. Budulínku.

   Vymazat
  2. 18:23 Proc se chovate jako sprostak? Vam z neceho pochoduji nervy? Slusne jsem se zeptal.

   Vymazat
  3. Unkrovn já žasnu jak jsi slušný a dokonce vykáš. Tak ti přeju ať ti to dlouho vydrží. Jinak se ptáš už po sté a několikrát ti bylo odpovězeno. Tak nevím kdo je tu na nervy. Budulínku.

   Vymazat
  4. Pravda je, že jsme je vyměnil za ruble a kupoupil vilu na Krymu s krásným výhledem na prchající válečná námořnictva Holandska, Malé Británie a USA. Chcete-li se podívat, přijeďte. Dobrá show.

   Vymazat
  5. Přátelé!
   Myslíte si že jste občané? Ale kdež! Nejste!
   Dle ministerstva zdravotnictví jste, dneškem počínaje, "osoby určené k očkování". (Proč jen mi to připomíná pojem MUKL - muž určený k likvidaci?)
   Mininisterstvo totiž vydalo zdravotníkům k očkování "osob určených k očkování PŘÍKAZ !!!
   Že o tom nevíte?
   Tak teď už víte. Tedy až si to nalkliknete.
   Myslíte si, že žijete v Čechách? Já ne. Já ode dneška žiji v Protektorátu 2. Právě započalo - zatím ještě skrytě - první dějství.

   Jo, je to v čase 52:35 až 59. Ale ono je dobré si to poslechnout celé - jak byste se jinak dozvěděli, že Slovensko burcuje k vyhlášení generální stávky?


   odysee.com/@ProudNárodníHrdosti:4/2021_07_07_U_je_to_tady_V_nos_V.V.Putina_o_bezpe_nosti_RF_Blok_da_hranic_na_Slovensku_Na_zen_MZdr._v_R:7?

   Vymazat
  6. Je to ona povestna Putinova vila ? Doufam ze vam take pujcuje svou jachtu za 200 mil $ kterou mu daroval "opicka" majitel Chelsey zbohatly za Berezovskeho ktereho nasli obeseneho, v Londyne ale nevi se ktera ze tri spionazi ho oddelala

   Vymazat
  7. Unknowne 7. července 2021 18:42, "slušně" jste se zeptal víc než pětkrát. Vždy se vám dostalo zcela vyčerpávající odpovědi, kterou nelze zpochybnit tak, aby zavdala podnět pro orgány činné v trestním řízení. A vy, vy tady s tím stále, zřejmě pro vám podobné blbce, opakovaně operujete. Zrajete na žalobu pro pomluvu. Hrozí vám trestní řízení, kde už lze vyčíslit vámi působenou újmu konkrétní osobě i řádně registrované organizaci. Přijít na to, k žalobě bych se připojil s tím, že důkazy o utrpené osobní újmě bych doložil. Můžete hádat jak, chytrolíne. JiH

   Vymazat
  8. Admímni si koupili vilu na Krymu a my jim to přejeme doufám že bude článek o prchajících západních lodích.

   Vymazat
 2. RVHP bylo silnou východní ekonomickou společností.Přišla demokracie a rozfofrovala fungující trh. Sovětský svaz nabízel jednoduchou pomoc a spolupráci.My jsme proti zdravému rozumu vstoupili do EU a NATO a tak máme turbulentní hnědou demokracii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby jen to. Ale my jsme sami, dobrovolně a z zpěvu písní o svobodě západním ráji vyklidili všechny své trhy. Nejen ruský, kde jsme byli mezi největšími partnery (stroje, technologické celky jako pivovary, cukrovary, mlýny, energetické celky.. až po náklaďáky), ale i čínský (jen Tatra měla kontrakt na 15 tisíc aut, ale Václav pozval dalajlámu a bylo po kontraktu), Blízký východ a arabské země, kam jsme dodávali rafinérie (do Basry, kde ji zplanýrovali Britové) a traktory, dále pak i Jižní Ameriku, zejména Argentinu, kde měl Zetor monopol. Že prý budeme obchodovat pouze ze Západem a ne s nějakými žebráky. Vše od nás prý bylo špatné a zastaralé. Tak nedodáváme nic. A už ani dodávat nebudeme, protože nic už vyrábět neumíme. Umíme pouze montovat. I naše řemeslníky pro naše lidi nahrazují Ukrajinci, Moldavani a jiné národnosti. Smutný konec "zlatých českých ručiček". A to jsou tu lidi, kteří nad tím jásají! Stačí se podívat na diskuze k Vrběticím. Jak je dobře, že nebudeme mít ani ten zbyteček (90 miliard), které jsme z Ruska měli. V podstatě už nás ani nikam nezvou. Z Arktické rady nás vykopli, nejsme už ani ve vědeckých skupinách, které se zabývají budoucími obchody na 30 - 50 let. Jako je Dálný Východ, Arktika,,, Všude tam sedí naši "přátelé". A ti se rozhodně nehodlají a nebudou dělit s nikým. A s námi už vůbec ne.

   Vymazat
  2. To nevadí, ale zato máme sylnou sqvadru pyjátů, ti to všechno v bruselu zařídí a i tmavší pomoc zorganiyují, kdyby jsme si nevěděli rady s přebytky. A v záloze je profesor Fialů. Ten zase má takového silného kamaráda. Jen ten benešův dekrét zaclání. Ten silný sám nic nezmůže, takové jsou noty. Proto profesůrek s tou jeho demolicí musí pomoct.

   Vymazat
  3. danny, perfektně napsáno a zoufale smutné...

   Vymazat
  4. Na wikipedii existuje solidně zpracované heslo
   LOKOMOTIVY ŠKODA
   Je to souhrn až do současnosti, s dieselelektrickými
   lokomotivami ČKD to činilo kolem 3000 vozidel, dodaných do SSSR.Ale v přehledu jsou všechna vyrobená vozidla (ČSD, Polské, Bulharské a další železnice).
   Pochopitelně, že výroba zaměstnávala subdodavatele z celé ČSSR.

   Vymazat
  5. Davaj Lama, byl agentem Cia s platem kolem 200 tisic,ale to nestacilo a jezdil navstevovat vlady vsude s prikazem , Naval prachy ..

   Vymazat
 3. Fýrerku nemusím, ale jsem ráda, že se jí podařilo ten Nord Stream 2 prosadit. Je to asi její největší klad.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On plyn není rozhodně energetická budoucnost Evropy, ale na těch 10-15 let přechodu se to hodí. Ovšem není to jen německá investice. Je tam i Royal Dutch a OMV. Ovšem OMV podle mne podíl prodá, investovalo 4 mld. do Borealisu a od fosilních paliv se odklání. Uvidíme, co Shell.

   Vymazat
  2. Ono jí ani nic jiného nezbývalo. Německo přijalo "Zelený úděl". Příští tok uzavře poslední jaderné elektrárny a do r. 2035 skončí s uhlím. Vítr a slunce utáhnou maximálně tak nějakou vesničku, ale ne průmyslové Porúří. Nehledě na totálně zmršenou krajinu. A navíc je značně nestabilní. Takový Texas už udělal zlou zkušenost s těmito "zdroji budoucnosti". Takže zbývá jedině plyn. A ten nejlacinější a nejspolehlivější je z Ruska. Navíc do Evropy už dorazil Jižní proud (pokračování Tureckého proudu). Už je v Srbsku a pokračovat má do Rumunska, Bulharska a končit má v Maďarsku. Kdyby padl SP II., tak Německo nebude mít v ruce hlavní kohout od nejspolehlivějšího dodavatele plynu. Muselo by soupeřit se státy Jižní Evropy a Balkánu. S SPII. má upevněnou pozici hlavní kontinentální mocnosti a při stavu Velké Británie i hlavní evropské mocnosti vůbec. Proto Británie tak leze do zádele USA. A proto Merkelová nemohla Trumpovi ani Bidenovi ustoupit. A to ani kdyby chtěla. Proto ustoupil i Biden a začal jednat s Putinem. Od konce 19. století straší Anglosasy možnost spojení Německa s Ruskem. Tento trend stál místo i Bismarcka. Ale to už je jiný příběh.

   Vymazat
  3. Poruri zbavila prave strana Zelenych v 80.letech tezkeho prumyslu. Duisburg, Dortmund atd. uz nema zadny tezky prumysl.
   Asi jsi soudruhu zamrzl v dobe CCCP.

   Vymazat
  4. A kde ty hutě jsou? V Indii, Číně, %Cesku, Slovensku? Přesunuli těžký průmysl jinam a Zeměkoule je na tom stejně, možná hůř. Tomu se říká zelený pokrok.
   Unknown 20:56 zamrzl v kontinentu Hloupost.

   Vymazat
  5. 20:33
   Deník, zaslepený chudáku. Jaký nejlevnější plyn z Ruska, plyn se obchoduje na burze, další blabol, co je nejspolehlivější plyn?? RUSKO dodává do Evropy 48% veškerého plynu. Tvá láska k Rusku je naprosto neopodstatněná, Rusko je chudá země, že 64% vyváží paliva, jinak žádné spotřební zboží. Chudaku deniku, TVOJE hloupost je nekonečná, kolik ti je roků???

   Vymazat
  6. Rusko vyváží investiční celky. NA tom se vydělává víc, než na počítačích, autech a ledničkách.

   Vymazat
  7. Dvoraku, napiste, jake investicni celky mate na mysli. At se zasmejeme:-)

   Vymazat
  8. Např. jaderky. Ale to ti asi nic neříká. Plynovody komplet, ale to tě asi také neosloví.

   Vymazat
  9. Dvoraku a co dal? Pisete investicni celky a pritom ti rusti zebraci kdyz muzou, tak si koupi turbiny z nemecka, cerpadla z danska atd. Kdyz muze a ted po sankcich nemuze. Rusko pomalu bude na tom jako Iran a podobne jako s Iranem je potreba Rusko vyloucit z mezinarodniho platebniho systemu, at soudruzi jezdi po svete s cemodany.

   Vymazat
  10. Obdivuji tvoji nenávist k Rusku. To není jen prostá porucha osobnosti, to je těžká nemoc. Ještě, že tě za to platí. Aspoň máš na léky. Sice zatím nezabírají, ale naděje tu je.

   Vymazat
  11. Martin, nevím, jestli jste viděl nějaké serioznější energetické analýzy do budoucnosti, ale plyn zcela určitě nebude krátkodobé přechodné období. A ani plyn nebude stačit na elektromobilitu, tenhle špás je už úplně někde jinde. Green deal je nová aktivita, jak udržet kola kapitalismu v příslušné rotaci, jenže nerealizovatelná. Pokud se nepodaří zkonstruovat nový silný velký zdroj, třeba jadernou fúzi, bude tady plynový byznys ještě hodně dlouho. Už jen proto, že plynu je stále dost a pokud bojujeme proti skleníkových plynům, měli bychom ho urychleně spálit.

   Vymazat
  12. Dvořák, jeho neplatí, je to obyčejný důchodce.

   Vymazat
  13. Musím se smát. Plány EU ohledně elektráren a obecně energií jsou velkolepé. Ovšem má to milion háčků. Každý elektikář, elektomontér atd ... prostě lidi s vyhláškou 50 dobře ví, že to jsou neproveditelné vlhké sny. To co se tu budovalo přinejmenším 50 let chtějí stihnout za 10 nebo 20 let? Vždyť všude chybí schopní dělníci. Nemá už ani kdo péct rohlíky... Lidé od fochu, co uměli pořádně makat do 5 let odchází do důchodu. Mladé lopaty zmůžou co? Připadá mi, že někteří lidé žijí jakoby v záblesku úspěchů minulosti. Doba se však již změnila.
   Osobně nevěřím, že se najde jiný druh "volnější" energie. Již 30 let se obecně něco tvrdí, ale reálně jedeme ve stejné koleji. Prostě nato technologicky nemáme. Makat rukama už nikdo pořádně nebude :D

   Vymazat
 4. Uz Dvorak vysvetlil, kam se podelo 400 tisic Kc vybranych na novy web, kdyz tento novy web sliboval, ze bude od kvetna a doted nic takoveho neexistuje?

  OdpovědětVymazat
 5. 17:44
  Spartak, taková sranda se nečte každý den.
  RVHP, "" BYLA SILNÁ EKONOMIKA "" Soudruhu, takový blàbol nemůže napsat svěprávny člověk. Čím byla silná, obrovskou bidou ve státech východního bloku, oproti západu. Chlape, ty se prober, SSSR nemohlo nic nabízet, samotné SSSR bylo chudé, nikomu nemohlo s ničím pomáhat.
  Viz. krach v devadesátých letech. Spartak, rudý můžeš být,ale hloupeho děláš že sebe sám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je zajímavé, že po našem chudém, nevýkonném a zastaralém průmyslu skočili celí žhaví. V Rusku za Jelcina chtěli také skákat. Pak přišel Vladimir Vladimirovič a ejhle, bylo po skákání. Proto ta nenávist a pomluvy. Bohatství Sibérie nebude.

   Vymazat
  2. 21:13
   Dvořák,ty chceš říct, že náš průmysl před r. 89 byl výkonný a úspěšný, to je sranda,nebo tvoje stařecká demence.
   Vždyť v obchodech nic nebylo a když tak fronty, na pračky, televize i ta čočka byla podpultová. Pokud jsem chtěl m
   kvalitní věc,jezdil jsem kupovat západní věci co Tuzexu. Dvořák nepiš lží, já v té době žil 34 roků a ten chudobinec jsem zažil, To jsou jen TVOJE propaganda rudého nefunkčního režimu.
   A ZASE můžeš mzat nepříjemnou pravdu,jak je tvým zvykem.

   Vymazat
  3. Nejsem "rudý", jak se mi snažíš podsunout, protože všichni, kteří mají jiný názor než ty, zabedněná hlavo, jsou "rudí", ale jsem informovaný a nejsem zatížený nenávistí.

   Vymazat
  4. Unku ty pises:

   "já v té době žil 34 roků a ten chudobinec jsem zažil,"

   takze to volecku pitoma, ted zijes kde? v jakym chudobinci, ne ze by mne to fakt zajimalo, ale je videt ze zrejme v ceskym kotliku nezijes, a a a a a ale hovno, du spat, fakt uz mne nebavis

   Vymazat
  5. Unknowne 7. července 2021 21:32, těžko se ovládnout a nenapsat, že jste neznalý blbec. Nevím, kde jste bral všechny ty bony na nákupy v Tuzexu, ale může to dost napovídat o příčině vaší orientace. Třeba šlo o zdroj stejný, jaký hradil Václavu Havlovi kropenaté doutníčky. To je ovšem vedlejší.
   Nerad to zmiňuju, ale v důsledku jistých technických znalostí a dovedností jsem byl nucen služebně cestovat. Kvůli produktům považovaným za investiční celky. Vesměs „na západ“. Dalo mi to něco poznatků. Z ušetřených diet Tuzexové“ zážitky, zájem vexláků, autentický pohled na „západní blahobyt“, techniku, vzdělanost i odborné úrovně. Vy viditelně nic valně neznáte, těžko co umíte. Hádal bych na po „hadráku“ neúspěšného vexláka. Tak se vztekejte a dál hledejte náhradní příjem.
   Zpět k věci. Co jsem uměl a dělal, mi ukázalo, co umí průmysl ČSSR i to, že na západ od nás neleží nic jiného, než prostor zbohatlý v rámci historického cyklu, pokud ráčíte pochopit, co jsou možnosti mořeplavby která, za jistého stupně poznání (tedy i výkonnosti zbraní), umožnila exploataci cizích zdrojů, kolonializmus. Teď jsme jeho předmětem my.
   Ano, hospodářství ČSSR bylo nedostatkové, trh byl chudý, ale soběstačný, v kvalitě převážně na světové úrovni. Nic nebylo, ale nakonec měli všichni všechno. Vezměte laskavě v úvahu, že předmnichovská republika neuměla vyrobit elektronku v době, kdy německá Telefunken předvedla celý televizní řetězec. Zatímco celý čs. venkov měl záchod v budce na dvorku, v západní části Německa téměř neexistovala domácnost bez záchodu splachovacího. Za komunistů už nebylo nic, co by čs. průmysl neuměl. Problém byl, že jeho kapacity nemohly pokrýt koupěschopnou poptávku. Často vinou málo produktivní a nákladné malosériovosti za tak širokého sortimentu.
   Ano, bohatší, průmyslově rozvinutější západ ekonomickým, politickým a propagandistickým i vojenským tlakem porazil pokus o socialismus. Nejde o to, čemu fandíte, trapné je, jak ničemu nerozumíte a v samotné podstatě nekritizujete předchozí režim, ale haníte schopnost vlastního národa být, na světové úrovni, soběstačný. Dokonce s armádou, která nemohla nebudit respekt. Zopakuji, svou stále opakovanou, ubohou argumentací prokazujete, že jste neznalý a hloupý. Prostě trapný blbec. JiH

   Vymazat
  6. 2/06

   JiHu,
   člověče nešťastná, vy ty fantazie tomu libereckému hownu na kramfleku Dreda, takto Liborovi, alis hownovi, papáte? On a bony?
   A za co by si je proboha ten somrák zrozením kupoval? Už jste zapomněl?

   To je tentýž hown, co zde běduje, kterak makal 36 let (už zapomněl, teď je to 34) ve fabrice s ještě předválečným vybavením, tentýž hown, který zároveň běduje že za žebráckou mzdu, tentýž hown... a tak bych mohl pokračovat.

   Ejčkon to (to jako to howno, proto střední rod) machruje jak se nemá dobře a jakýže to není podnikatel a že dvě auta a kdesi cosi. Ještě tak šlapací. Cožpak by to mohlo se svým IQ podnikat? A navíc úspěšně. To za prvé.

   A za druhé - kdy jako? Od rána do noci je to usrané u laptopu a kazí kytkám vzduch - kde by na to vzalo čas?

   A za třetí - proč se to nikdy nezmínilo o svém oboru podnikání? S tou jeho náturou? Kdyby to byla pravda, už dáááááávno by nám to tady mlátilo o palice.
   Jenže nemůže. Se zmínit. Protože by to muselo specifikovat. A bylo by v prdeli, protože by ho někdo z oboru, v němž by údajně podnikalo, načapal na švestkách minutu po tom, co by to sem hodilo.

   Takže opět to dělá, co mu jde nejlépe. Parazituje. Nejspíš na Pirátech jako placený trolík. Taková ozbrojená pěstička loupežnické třídy.

   Vexláka to sichr nedělalo; ani neůspěšného. Znal jsem jich pár; křiváky, šmejdy i rovný kluky; ale jedno měli společné - museli umět svižně počítat a muselo jim to myslet. Ale tohle? Myslet?
   Vždyť to nemá fantazii ani na nějaké propracovanější urážky! Jen ubohé , primitivní, stále se opakující nadávky. A počítat? Tohle? Když se dle toho vejde sedm set státních rozpočtů do bilionu kaček?

   Hm... Ale celkem by mě zajímalo, co z toho vašeho školení pochopilo. Sakra, co mi to jen připomíná? ... ... ... Už víííííím ! Házení hrachu na zeď ! (Ale že jsme ho tuhle vyplejtvali, žejo?)

   Vlastně by mi toho bylo jinak líto a šanoval bych to. Jenže to by to nesmělo být takové hovado blbé.
   Hezké ráno.
   Jdu hajat.

   21/32
   Nazdárek, imbošku!

   Vymazat
 6. Hahaha, to bude pjerdel, az po volbach vyplavou na povrch cachry se 400 tisici Kc, vybranych udajne na novy web:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už se těším s čím přijdeš po volbách, prcku.

   Vymazat
  2. Pane unknovne a můžete nám tu vy říci kolik za ty nesmysly co tu píšete vy dostáváte? Neříkejte že tu působite v akci Z. Hehehe...VIP 🥴

   Vymazat
  3. Pupíku, budeš se s tím muset smířit. Celý ubohý život jsi prožil tak, že jsi makal na ruskýho Ivana, fabrika, hospoda, panelák. Zadarmo. Teď tě jako důchodce oškube Helmut a Džony a nic s tím neuděláš. Našetřit sis nestihnul, devalvace ti sebrala i to málo, jsi imobilní, starý, lehce dementní, což se ve vyšším věku stává, takže nepoužitelný. A ještě k tomu z Východu. Takové Helmut eutanázuje, pupíku, to tě ještě čeká. Ale co se dá dělat? Nic. Takže tě chápeme.

   Vymazat
  4. 20/22
   Hele blbánku, nechceš už vymyslet něco jinýho?
   Jo, aha. Já zapomněl. Tak si řekni Dredovi, ať něco duchaplnýho vymyslí.
   Třeba že jsem HOVNO a RUSKEJ SLOUHA nebo tak něco.

   Vymazat
 7. 20:22
  A taky dlužil ještě dlouho po 89 r.
  Co vyrabovány, z velké části nezaplacený uran, co benzín a nafta brutálně zdraženy v osmdesátých létech??
  RUSKO nás dojilo,jak užitečnou krávu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všechny jmenované komodity byly mezi ČSSR a SSSR obchodovány za světové ceny. Z toho se nevylžeš!

   Vymazat
  2. Vole v rublech jo? To je fakt svetova "cena":-)

   Vymazat
  3. Zmínky o nezaplaceném uranu jsou tu pravidelně, ačkoliv platby se dají zjistit ve znovu vydané knize
   F. Lepka: Český uran. Platby se změnily, jakmile byla realizována první zbraň - do té doby nebyl čas hledat ložiska na území SSSR(po těch prvních platbách se mohlo tehdejším horníkům stýskat). Většina použitého uranu však pocházela z německé strany Krušných hor.

   Vymazat
  4. 21:31
   SSSR nám z vytěženého uranu zaplatilo minimum, co bylo horší, že se na těžbu zneužívali političtí vězni.
   Takový zas. rudý režim pošta...

   Vymazat
  5. Nenapravitelně zmanipulovaný kousek 21:38. Copak si neumí ověřit informace? Uran byl vždy prodáván Rusku (SSSR) za tržní cenu. Pravda, nesměli jsme ho prodávat jinam. Ale kde je ekonomická újma: Vysvětli, unkonwne, vysvětli!

   Vymazat
 8. RVHP a CCCP byl tak silny, ze jeste na sklonku r.1989 docela rad CCCP schlamstnul "pujcku" 1mld.USD od Ceskoslovenska.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknown je 2x očkovanej a už mu není pomoci. Jeho přiblblé komentáře to dosvědčují.

   Vymazat
  2. 21:15 Proc to udelala tak bohata ekonomika, o ktere pisete, ze vydelava na investicnich celcich, kdyz je tak bohata?

   Vymazat
  3. Co udělala? Nerozumím. Ty si rozumíš? Přelož. Dychtíme po tvých informacích. Máš-li...

   Vymazat
  4. Imboši, tak jsem opět přesvědčil, že jsi blb non plus ultra. Akorát že dnes jsi mě nepobavil. Jsem z toho smutnej.

   Žvástáš buď o věcech, o kterých víš hovno - viz miliarda půčky (nebyla to půjčka, blbánku, ale to bys musel číst něco jiného než Kavárenské listy), nebo o placení v rublech (platilo se v tzv. převoditelných rublech) - nebo pro změnu lžeš.
   Nebo možná nelžeš, tedy vědomě; jsi jen prostě a jednoduše blbej.

   Jo, a raduj se, demente! Rusko bude vyloučeno z mezinárodního platebního systému! Už se na tom tvrdě pracuje, šmudliku!

   Jo aha, já zapomněl. Víš kdo na tom tvrdě pracuje, imboši? Rusko.
   Nechce spadnout do sraček spolu se západem. Nazvali to "Strategie národní bezpečnosti Ruské federace".
   Nevěříš?

   pokec24.cz/politika/vyrvat-rusko-ze-sparu-globalismu-putin-schvalil-prechod-k-ekonomicke-suverenite/?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

   Užij si to!

   Vymazat
 9. Má ještě smysl číst tento unkhovnův hnědý plátek???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemá. Začínám si myslet že toho trola si pan Dvořák pěstuje sám.

   Vymazat
  2. Mnozí čtenáři si "toho trola" vyžadují k pobavení. Jako šášu. Opravdu, ale opravu, není to můj favorit.

   Vymazat
  3. "Vkus" ctenaru to vyzaduje. Neco uboheho zde U. sepisou a kdyz se odmlci, ctenari pocituji vakuum ,vnitrni prazdno ,/ktere jim predtim vyplnoval pro ne/a proto se dozaduji opet aby se vratil na scenu..
   Nemaji nikdy dost. Kdyz.
   Dale zde hraje roli jejich vlastni kompenzace a uplatneni prevahy nad U. evidentnimi /automatickymi/nesmysly..I to nejhorsi vitaji se vdekem. Jako prilezitost..
   Dela jim naramne dobre a nemuzou byt bez toho..
   Proto tak radi vitaji ,nemohou se dockat a s nadsenim dlouze nim diskutuji, casto vulgarne machruji, ukaji si sve nedostatky ,aby dokazovali a ventilovali na okoli ,jak jsou chytrejsi nez on..Kompenzace .
   Vetsinou to ale prinasi dukazy jejich podobne, stejne primitivni,nizke urovne, priblizne jako /asi automat/,U.
   Tedy spojene nadoby..To psychofunguje ,ze Ty mne poskrabes zada a ja tobe..Spokojenost se dostavuje..
   A ty radosti. S podivem je ze obe strany nechteji zmenu a vzdat se infantilnich radovanek, rajtovani na stale ve stejne urovni../Role Infantility snad jindy/.

   Vymazat
  4. Paw 8. července 2021 4:24, nebyl by to špatný úsudek, ovšem za předpokladu, že by podobné názory nepanovaly mezi dost velkou části populace, zvlášť mezi mladými. Pak se domnívám, že každá informace, která bláboly Indického běžce a některých Unknownů věcně vyvrací, může být užitečná. Jste si dost jist, že toho, naproti módním tvrzením, víte dost? Posoudit z Vašich textů to nedovedu, často jste mi nesrozumitelný. Může to být tím, že nejsem umělecký typ. Jako sklony, životní praxí i zkušeností technikovi, mi spíš konvenuje formální logika. JiH

   Vymazat
  5. Pane U. jde jen o minisondu ,okamzity napad, dovnitr a pohled kolem sebe..Motivem velmi strucneho textu je zkusenost ,ze nekteri stale setrvavaji na miste v dnesni zaplave informaci ,neschopni se aspon se odpoutat ,venovat pozornosti dulezitym podstatnym vecem.
   Kam se potom mame vsichni pohnout a jak..
   /To je asi tak esence toho/.Obtezovat se Vyvracenim nesmyslu je nesmysl,kazdy na prvni pohled musi vedet uz davno o co se jedna..
   Psat ctive/aby to melo spad, a neco bezprostrednosti/ a zaroven myslet a vyjadrit myslenku je obtizne a ne vzdy se zdari. Takze si z toho nic nedelejte. V neposledni rade je zde prilis mnoho zkusenosti,zatezi z minulosti a utrpeni isoluje jako nic jineho..
   Kdyz nerozumite nepricitejte si vinu a vylitnete asi ve smyslu, kdo tomu ma rozumet..
   Jako mladej jsem byl velmi kritizovatelnej a tak ty mlady nerad soudim, jeste nejsou hotovy do zivota.
   Nekdy napady vyjadrim s velkou davkou presvedcivosti, ale ve skutecnosti jsou to podnety k zamysleni a reagovani /mame zde diskuse,ze?/,jako je reakce vase...
   Dik za uprimnost,vzdy je vitana a s pozdravem P.

   Vymazat
 10. Unknown se urval ze řetězu a má pěnu u huby. mele ty svoje nesmysly hlava nehlava. I když svět je už jinde. USA s Ruskem obchodovaly vždycky. teď spolu i jednají o kde čem. Fabriky v Rusku vyrábějí fordky i VW, i naše oktávie, něměcké turbíny vyrábějí proud v elektrárnách na Krymu, Američani lítají do kosmu s ruskými motory, americké, německé, rakouské firmy se podílejí na ropném průmyslu a chystají se společně vydělávat právě v Arktidě. Včetně využívání perspektivní Severní cesty atd. my pomalu ale jistě kloužeme na úroveň Ukrajiny. Macron se odmítl setkat se Zelenským a Merkelová se rovnou zapřela. Biden mu jasně řekl, že hlavním problémem není Rusko, ale oligarchové a korupce. Jo a ani dolar! teď to řeší dnem i nocí na všech ukrajinských webech. Ani s námi už se pomalu nikdo nebaví. A taky o čem, že ano? Co vyrábíme? Kam vyvážíme? Debil unknown mele o biliónech. Jo, ale ty si nechají opravdoví vývozci. My nevyvážíme, my dodáváme polotovary. Vyvážejí Němci, Francouzi, Italové, Belgičani apod. Snad jediná větší fabrika, která vyrábí celé výrobky je Škodovka a ta je německá. Takže zase pouze to, co zbyde.

  OdpovědětVymazat
 11. Pan Danny zde patří k nejinteligentnějším a nejinformovanějším přispivatelům. To vám pane unknown musí hodně vadit když už zase začínáte být vulgární. Pane Danny pro normálního člověka zajímavé a pravdivé informace za které diky.Nejvíce se člověk čilí kvůli pravdě...VIP 🥴

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moje babka z Bučic říkávala: "pro pravdu se lidé nejvíc zlobí". Jak vidět, zlobí se nejen lidé, ale i kachny a unknowni.

   Vymazat
  2. Pro jakou pravdu?
   Imboš pravdu nepozná, neb pravda je pro něj to, co si přečte v Kavarních listech a Loupežnické svodce.

   Vymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zase chyba. Celý svět očkuje i Sputnikem. Evropa(Monako)není celý svět. Budulínku, plácáš se v tom.

   Vymazat
  2. 7:14
   Danik je především proruský POMATENEC, který semele veškeré bláboly, ač pravdivé,či nepravdivé do jednoho nesmyslu.
   Podle jeho výroků,by dnes bylo Rusko tim nejlepším státem světa,co se týká průmyslu a blahobytu lidí.
   Proč potom mají důchodci v přepočtu 225 dol.a prům mzda je 710 Dol, nějak málo k tak vyspělému státu jako je Rusko,co DANIKU ŽVANILE.
   JAK může být někdo tak velký primitiv,jako blabola daník.

   Vymazat
  3. 11.08 Unkrovne oni s tím vyžijí. Nepotřebují luksusní auta, na severu ledničky na jihu kožichy, jsou skromní. Žádnou podporu jako mají nuzáci v USA nepotřebují a kolik oni berou? Vyžírají kontejnery a perou se před supermarkety o žrádlo. Osobně(!!!) jsem viděl. Ale neviděl jsem to v Rusku. Daník má pravdu a jak tu psáno pravda bolí.

   Vymazat
 13. Nepatřím mezi nadšence, ale vakcinace je asi zatím jediná cesta. Nevěřím drbům s čipováním, zdroj mé skepse je v rychlosti šíření a modifikaci víru. Za hloupé pokládám kádrování vakcín podle zemí původu. K vašemu hašteření o Sputniku, doporučuji článek v Science, o jeho aplikaci v Brazílii ve městě Serrana.

  OdpovědětVymazat
 14. RF ovládá nepředstavitelné surovinové zdroje. A to je
  příčina se kterou se nemůže 1% nejbohatších vlastníků bank
  a akcií smířit. Proto chtějí aby se RF vzdalo a snaží se ho k tomu donutit třeba i s takovými prdelky jako byl Petříček,Lidovci,Piráti,TOP,STAN ,ČT ,voliči z Prahy atd.

  OdpovědětVymazat
 15. A Ukrajina s Benderovci se jim taky k tomu hodí že.

  OdpovědětVymazat
 16. Svět je už vydrancován a Rusko je bohaté na suroviny.
  Ještě zažijeme vzestup Rasije.

  OdpovědětVymazat
 17. Zlaté časy, kdy to stálo za hovno.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.