Reklama

pátek 9. července 2021

Mluvím, mluvíš, mluví

onlooker

9.7.2021 Outsidermadie

Kdysi se říkalo: Mluv, jak ti huba narostla. Někdy si říkám, že bych chtěl vidět osnovy předmětů na novinářské fakultě (tedy ona je to asi součást Fakulty sociálních věd). Mnozí říkají, že absolvent sociálních věd je v praxi nepoužitelný vzdělanec, končící v neziskových organizacích (tj. živených z daní nás všech). Mluvený projev některých našich novinářů skutečně nepůsobí dojmem vysokoškolské vzdělanosti.

Je dnes už běžné, že politici používají výraz bysme místo správného bychom. A v písemném projevu se občas projeví ještě horší by jsme. Ovšem pozor na formulaci pro druhou osobu – by jsi a by jste je totiž také špatně. Správně je jedině bys, respektive byste.

Potíž mají řečnici i s formulací, když mluví o páru něčeho. Správně je jen se dvěma rukama, nohama. Výraz  se dvěmi je nesprávný.

Ve škole jsme se učili, že něco mohu a bylo nám řečeno že v mluveném slovu lze připustit i můžu. Dnes už jsou oba tvary považovány za rovnoprávné.

Doba mění i jiné výrazy. Před lety nás učili o dokonavých a nedokonavých slovesech. Podle toho se formuloval budoucí čas. Takže bylo rozumné říkat třeba „soustředím se“. Dnes je u novinářů i politiků běžné říci budu se soustředit.  Jazykovědci to vzdali a už to připouštějí, i když nás starší to tahá za uši.

Za komunistů jsme měli třeba chozrazčot či perestrojku. Teď jsme se přestrojili do angličtiny a to i tam, kde to není potřeba. Dřív se řeklo „mějte se krásně“, dnes , kdo chce být in, tak řekne „mějte krásný den“, což je otrocký překlad anglické fráze. Roztomilé je i když v televizi účinkující projeví údiv a řekne vau! Ještě nedávno by řekl: „páni!“ nebo „pane jó!“. Kdo jde s dobou, mluví jako v hollywoodském filmu a tak slyšíme vyslovit Wau!

Je to daň době. V padesátých letech jsme slýchali v básních „piju čaj a Čína zvítězila“ nebo „do květů bezu, bílých kalin svobodu poslal soudruh Stalin“. Dnes slyšíme, že nelze sedat na otoman, kde v pětačtyřicátom seděl generál Patton.  Možná by sedělo, připomenout si lidové „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Kdo se vlastní schopností neuživí, ten musí poklonkovat a čekat, co mu spadne ze stolu šéfů.

Novináři v naší televizi také předpokládají, že jsme se všichni učili anglické spelování (vyslovování písmen abecedy) a tak místo, aby česky vyslovili zkratku covid testu pécéer, uslyšíme písíár. Divím se, že nechodíme do velkoprodejny nábytku ájkea, ale do IKEY (to ájkea slyšíme od našich osmašedesátníkových emigrantů z Kanady).  Ještě, že se u nás říká UFO a ufouni, taky bychom mohli slyšet júefou a dumali bychom, o co jde. Zajímavé, že novinářští experti stále ještě v jiných případech hovoří o úesá a jen Honza Vyčítal zpíval o hoších z júesej.

Jiné národy si s vyslovováním problémy nedělají  a tak jsme mohli slyšet kanadské reportéry, jak hlásí, že branku střelil Džégr nebo kdysi na Hlasu Ameriky, když hovořili o muzice na železnou oponou, uváděli, že přední český orchestr řídí Čerol Vleč. Protože jsme se tehdy anglické spelování ještě neučili, dalo dost práce pochopit, že šlo o orchestr Karla Vlacha. V ruštině zase cizí jména přepisují foneticky, tak to taky dělávalo potíže, pochopit o kom ruský novinář píše.

Ještě, že v hospodách se hovoří po našem.

 

42 komentářů :

 1. Náhodou je to prča. Dřív byl pilot - nyní "pajlot", takový pajlotní projekt, či pajlotáž letadla, taky není k zahození. Mobil už taky není mobil, ale mobajl a docela prča je taky s Rooseweltem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jelkoz jsem taky jeden z vosumasedesatniku, tak se ohradim. Rozhodne nebudu rikat Jagrovi Dzaeger, ale dokazu se fakt nasrat kdyz domorodci- tedy vy cesi, zacnete komolit ci pocestovat anglicka slova, nebo poanglictovat ceska slova.

   Ohledne nasich reporteru ci hlasatelu, je to jeden vetsi blbec nez druhej, kazdy z tech nacesanych ci nacancanych idiotu perli jedno enklicke slovo, no ani ne slovo ale zmrsenej vejsplecht.

   Normalni cesi a ja se pocitam mezi ne ac jsem zil za velkou louzi 45 let, mluvi normalne, ale nekdy to nejde, protoze ta zasrana ceska Ejlita, neboli lepcolidi, sami zatahuji cizi slova do cestiny.

   ale za to muze i pan pisatel tohoto clanku, kdyby mel skkutecne zajem o cistotu materskeho jazyka, tak na nejakej paskvil ktery na nej nejakej lepsolidskej idiot "vyzbleptne" by mel odpovedet bud "Co Jste rikal" nebo "muzete to rici cesky?" pripadne chce li zamachrovat tak "Eh?" nebo "sej egejn" v pripade ze je suprmachr "kchom bek"

   Ovsem toto kurveni cestiny je nasledek Havla, a jeho enklictiny, nebo Klausova naprosto korrrrektniho a spravneho levanstkeho anglodialektu, takze kazdy z cechacku, ktery se na pujcku podival za hranice dokazuje ze je holt svetovej.

   Martin tady dole okopava slovo DEHONESTOVAT, no ja se taky muzu posrat bud smichy, nebo vzteky kdyz tenhle paskvil slysim, (podle nalady)

   Na zaver, pan autor si zrejme neodpustil kopnout do zasranejch bolseviku-- ovsem pro hnusne komunisticke, stalinisticke a fuj, fuj, fuj, slovo CHOZRASCOT, ale slapl do situ (hovna) pro chozrascot totiz neexistuje zadny cesky ekvivalent...(todle by se taky dalo rici cesky) takze timto protibolsevickym splechtem se pan autor taky tak trosku dehonestuje, muj vyraz by byl "dela ze sebe blbce"

   Vymazat
  2. Basosi,vsechno "njuhau" je v Programu Narodnich zajmu (PNZ)

   staci o jeho jednotlivych bodech vest diskuzi= diskutovat je.
   Jak se ti stary brachu libi delit se na pr.s tim GR TV fifty,fifty preklad 50% na %=% z jeho lupu nasich koncesionaskch poplatku.!?
   Kdyby jsi prosazoval bod nr 4 PNZ tak by jsi zazil,vznik takoveho info pole,kde by se psalo a fotilo ceskky a hezky.
   No ni brouku?

   Vymazat
  3. budu se zúčastnit
   mám třicet let
   v titulcích jede bezostyšně .... bude moct ....
   a další a další moravismy
   Co vás tam učí na těch fakultách?

   Vymazat
 2. Když slyším wau, tak si vzpomenu na vrtačku u zubaře.
  Ofšem, wau může dělat i občan, který se cítí být šelmou kočkovitou.
  Anebo aktivista SOS Animals, který demonstruje proti kastraci siamských kocourků. Sismky jsou strašně uječené.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Húúústý. Jste redy na dobrý den?...👍😁🖕 VIP

   Vymazat
  2. 7:09
   Ondyno - no, spíše už předondyno, je to zkrátka dýl - jsem si stáhl jakýsi seriál s Vašutem; tuším že detektivní. Nebo to byl film? To je fuk.

   No a tam se postavě drsňáka v podání Vašuta cosi povedlo, a v té rozjuchanosti, že jako je pašák, zvolal (no, spíše zavřískl) hlasem mocným "Wau !!!" a mohutně si s přítelem, či kolegou, práskli po americku dlaněmi pravic o sebe.
   A já mocně zvolal: "A tím s tebou končím, ty trapnej kokote!"
   Prostě mě to nasralo, nepasovalo mi to hraní si na amíky, by si ten seriál, či film, připadal světově. T o v tom lepším případě. V tom horším, bychom si zvykali...

   A film - či seriál - jsem vymazal. Musel jsem. Říkám tomu "skřípání". Něco jako když plivnete na polystyren a jezdíte s ním po skle. A mám snad zapotřebí dobrovolně něco takového poslouchat?
   A to jsem měl Vašuta rád.

   Vymazat
  3. Milane, Vašuta mám ráda , od něj by mě to taky zamrzelo. Ale naštěstí jsem to neviděla.
   Mějte dobrý den. ;-D

   Vymazat
  4. Národ by k těmto cancům měl být více odmítavý. To s tím Vašutem, to - Wau !!! mi připomělo předválečný film Uličnice (1936), kde při setkání na sebe volali HALÓ Bobíku a on zase HALÓ Janáku... naštěstí se to nevžilo, akorát při telefonování, kde to je naopak dobře...

   Vymazat
 3. K nesmyslům patří též slovo dehonestovat, což je opak slovesa honestovat. Znamená to vzít někomu honest. Asi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 7/41
   Správně!
   Proto jsme také ve stavu kmitavém božtíci, a až dokmitáme, staneme se nebožtíky.

   Vymazat
  2. ... božtíci.... Milane, moc jste mne rozesmál.

   Vymazat
  3. Jde o latinu a zde se zřejmě jedná o latinsky vzdělané osoby - angličtina dehonest NEPOUŽÍVÁ - leda snad dishonest...
   Zajímavé je také jak se mezi blby vžilo rčeni "vo co go?" Což je taky pěkná blbost.
   A nebo vzdělaní Češky/Češi odjakživa s oblibou říkají, že mají splín (speen) což je slezina, kterou zřejmě má každý, ale zde se to myslí ve smyslu melancholie, což je anglický archaismus a pokud jde o anglicky mluvící NIKDO to napoužívá a snad ani nazná...

   Vymazat
 4. Koupil jsem JAM,u pokladny jsem to platil jako DŽEM a nakonec si nesu MARMELÁDU !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. neses si domu leda nejaky lejno, ty sracky ve sklenici byly chemicky upraveny ze spadaneho ovoce v Polsku

   Vymazat
 5. S článkem naprosto souhlasím. A jen dodávám, že nepoužívání mateřského jazyka, je první stupeň vlastizrady.
  Ve snaze být větší, významnější a silnější, se poangličťujeme. Jsme tím naopak menší a menší a menší. Chybí sebevědomí a odvaha.
  V nákupním centru Olympia v Teplicích, si na dámské toaletě, moje žena všimla nalepeného velkého nápisu na zrcadle. Něco ve smyslu, jsi pěkná, sluší ti to. Nápis byl psaný Anglicky.....

  OdpovědětVymazat
 6. Příšerné je také poslouchat sportovní komentátory, kteří to pochytili jeden od druhého a ty jejich pitomé výrazy jsou odpuzující, alespoň pro mne, milovníka jazyka českého.
  V jakémkoli sportu "je to ještě hratelné", i když se jedné třeba o cyklistický závod. Všichni, snad kromě Výborného Michala Dusíka, užívají "na první dobrou", "o tom žádná".
  Teď jako píši, si nevzpomenu na mnohé další zrůdnosti.
  Používání anglických patvarů, kde jsme byli zvyklí na naši půvabnou češtinu je patrné hlavně ve stupidních reklamách,
  kde se to také začalo hemžit téměř vyrovnaně mezi bílými a černými lidmi, jakoby to bylo v naší kotlině běžné. Též přibývá v reklamě osob s jinými pohlavními úchylkami. Začínají nás na to zvykat. Na příklad v Zelando.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 09:53 Není nad dobrý "tajming", jak říká pan Karoch. Dřív stačilo přihrávku načasovat a šlo to taky, nehledě na to, že v brance nám stál brankář, teď zřejmě stojí v gólu gólman.

   Vymazat
 7. Woolen Mammoth = Wlna MamUd = Vlňený Mám Úd
  ANJ je jazyk pro decka.

  OdpovědětVymazat
 8. Jo dnes to stojí za starou bačkoru jak vidím sale tak je mě špatně to ani za socialismu nebylo aby byly všude Ruské nápisy. No nic zůstanu Čechem i kdyby se na hlavu stavěli.

  OdpovědětVymazat
 9. Na vraždě haitského prezidenta se podíleli američtí občané. Začali vypovídat

  https://cz.sputniknews.com/20210709/za-vrazdou-haitskeho-prezidenta-stoji-americti-obcane-zacali-vypovidat-15091368.html

  „Nebezpečí pro suverenitu a svobodu.“ Ovčáček volá k zastavení Pirátostánu u voleb

  https://cz.sputniknews.com/20210708/nebezpeci-pro-suverenitu-a-svobodu-ovcacek-vola-k-zastaveni-piratostanu-u-voleb-15089382.html

  „Šíří totální lži.“ Robert Šlachta si posvítil na Milion chvilek pro demokracii

  https://cz.sputniknews.com/20210708/siri-totalni-lzi-robert-slachta-si-posvitil-na-milion-chvilek-pro-demokracii-15088685.html

  „Když někomu teče do bot, vytáhne antikomunistickou kartu.” Filip naložil Jurečkovi kvůli důchodům

  https://cz.sputniknews.com/20210708/kdyz-nekomu-tece-do-bot-vytahne-antikomunistickou-kartu-filip-nalozil-jureckovi-kvuli-duchodum-15086228.html

  Evropa má na kahánku, pomoct má plán Le Penové a Salviniho. A Češi se připojí?

  https://cz.sputniknews.com/20210706/evropa-ma-na-kahanku-pomoct-ma-plan-le-penove-a-salviniho-a-cesi-se-pripoji-15067022.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anglicky vyrazy take v prvni republice, ze sportu jako tenis a football..
   Dnes za ucelem nasbirat karierni body zavdecovanim s ukazkou pro zapadniho postoje za kazdou cenu..
   Ja pouzivam nekdy vyrazy na informaci a potvrzeni pro ctenare sveho pohledu/orientace na vec ,zdola nahoru.
   A odkud vychazim../Rovnou z ulice/.

   Vymazat
 10. Když je někomu normální a nepředvádí se, tak mi to nevadí. Doma si pouštíme rádio a ne rozhlas. Moravská babička neměla šroubovák, ale šraubcig a to mi už trochu vadilo. Zato si zvykla na mobil. Nejhorší pocit sem měl že šéfa, který tvrdil, že máme njůhau. Někdy jsem byl na pochybách, zda politici znají význam mantry, či karmy. Musím být ale tolerantní, protože donedávna jsem sám nevěděl co je kerka.

  OdpovědětVymazat
 11. Stejně poklesle, jako zmiňované projevy slabé slovní zásoby, na mě působí i psaní bez háčků a čárek. Vnímám to jako jen o málo menší prohřešek, než je psaní s hrubými pravopisnými chybami, přičemž obě tyto vady se zpravidla vyskytují společně.
  Není mi příjemné účastnit se hovoru s lidmi, kteří se bez cizích výrazů neobejdou a proto takové hovory nevyhledávám. Také se mi špatně čtou texty bez diakritiky, nebo plné pravopisných chyb, proto je nečtu. A je po problému, tak prosté to je.

  OdpovědětVymazat
 12. tohle, co zde utrousil JK, byste si vsicki meli precist a pak se to naucit zpameti... jsou to slova velikana, skoro stejne obrovskeho jako byl, hovno jeste furt je Venca Klausu.

  zvlaste vyzdihuji kus vety zacinajici "Není mi příjemné účastnit se hovoru s ......"

  tot perla hozena nam svinim....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Basosi 9. července 2021 17:59, rychlé čtení je založeno na tom, že vnímáme slova jako celek, vlastně tedy jako obrázek. To jsme si osvojili četbou textů, ve kterých byla, nejspíš většinou, dodržována pravidla pravopisu. Pokud tedy narazím na text, který tato pravidla nedodržuje, čte se mi obtížně. Proto považuji za slušné psát tak, jak nejlépe dovedu, podle pravidel. Rozumí se taedy, že s háčky a čárkami. I s tím „ů“.
   Na podporu toho co jsem napsal si dovolím zmínit, že existují texty o technice "rychločtení". Trvající módu nepsat háčky a čárky v textech na internetu považuji za pozůstatek z časů, kdy výpočetní technika psát s háčky a čárkami neumožňovala. Tehdejší „ajťáci“ u takového psaní většinou zůstali a pro mnohé další se to stalo módou. Takže snaha bratří Kamenických, kteří si jako první dali práci a stvořili fonty s nabodeníčky, zůstává mnoha ignoranty nedoceněna. JiH

   Vymazat
  2. Velmi dobre vysvetleno, haldy, ktere musi nekteri precist za jeden den, jednu hodinu ,asi nepripousteji zadne patlani s detaily a rovnou na vetsim obraz a dojem a pochopit zamer autora toho cteneho..
   Mozna p.Dvorak neco vi,kdyz musi bejt v cteni.
   Riziko omylu je zde..Volba,jestli se ctenar nevyspi ,jak a kdy. Taky.
   Moje volba v tom usili je co nejvice se zamerit na text svezi, usporny, bezprostredni, aby mel spad a ctivost zaroven s nejvyssi mirou jednoduchosti..
   Nekdy to prezenu do vyjadreni, ktery je presprilis stlaceny/ compressed/..Myslim na ctenare ,at si treba pocvici lusteni "rebusu" a obtiznych.
   Navrhuju. Kopat do textu az prijde rozlusteni a trochu uspokojeni svych schopnosti.
   Probudit se a se ctenim myslet, kopnout zase,az se skulinka najde, dalsi kopnuti vetsi skulina a vice sveziho vzduchu porozumeni do ty stlacenosti, zpomalit cteni, opakovat cteni az se postupne rozsveci smysl..Pobavit se neni vylouceno.
   Neni vylouceno ze zacnete cist co maji jiny v hlave, nez neco reknou. Nebo.Prectete dve vety na zacatku a vite o cem text je. Nastoupi Rutina. Opak se dostavi,paradoxne a nemusite uz tolik myslet.
   Delam to casto i na svoje cmaranice,kdyz ctu podruhy a zapomenu o cem to je.
   Nerad poucuju, neminim bejt chytrej a nejsem.
   Vetsi muj zamer je stimulovat k mysleni a nikdy se uz nezastavit. Jednou zacnete a neni mozny skoncit.
   Pozor taky skodi,kdo to nezvladne..
   Okoli zaregistruje vase zlepseni a nekdy reakce jsou negativni.Nemaj radi novy ,nevsedni a tak nepohodlny.

   Vymazat
  3. Basosi, není zapotřebí za konstatováním norem vidět hned nějakého velikána, i když pokud je vaší nejvyšší metou Václav Klaus, tak ze srovnání s jeho "genialitou" bych strach neměl. Každopádně bylo by velice prospěšné, kdybyste si svou výzvu vzal k srdci. Se zájmem bych si pak třeba přečetl i něco z vašeho nazírání na dění, které je mi zatím z výše uvedených důvodů utajeno. Bez výčitek přeskakuji všechny komentáře od "indického běžce" a jeho klonů, stejně jako komentáře, kde mě hned v prvních slovech profackuje strašlivý pravopis. Nemám z toho výčitky proto, že pokud člověk ani do dospělosti není schopen zvládnout aspoň rodnou řeč na přijatelné úrovni, není moc důvodů předpokládat, že by mě mohl obohatit nějakými pozoruhodnými myšlenkami. Nebo-li, že by obsah mohl výrazněji přečnívat nad formou.

   Pane JiH, já mám pocit, že psaní bez diakritiky se vyskytuje zejména mezi mladými. Je to už opravdu hodně dávno, kdy čeština nebyla na počítačích dostupná a v té době se s nimi dostalo do styku jen velice málo lidí. Já za tou katastrofální úrovní psaného projevu na internetu vidím spíše lajdáctví, neúctu ke kultuře, malou sečtělost a především klesající úroveň vzdělání.

   Vymazat
  4. JK, nezapomeňte na pár věcí. Je zde hodně navrátilců, hodně jich píše ze zahraničí, mnozí leccos z mateřštiny zapomněli, nemají českou klávesnici, hodně jich je důchodců. U mně třeba hraje roli dysgrafie i celoživotně nepoužívaný psaný projev. Většina z nás je i z "nižší kasty". Možná jste si také všiml, že vzdělaná ale angažovaná část v minulém režimu zde raději nepoužívá plná jména. To vše lze jen brát jako výseč názorů v naší společnosti. Důležité bude, jak to vyhodnotí politici "k nápravě věcí veřejných". I perly občas leží na dně v bahně gramatických chyb.

   Vymazat
  5. Pane Povolný, chudobou lze omluvit mnohé, ale ne neúctu k jazyku. Občas musím napsat něco v němčině, v níž rozhodně nejsem kovaný, ale vůbec by mě nenapadlo psát bez diakritiky. A to zdaleka nejen proto, že slova pak mívají zcela jiný význam.
   Všechny uvedené výmluvy mají snadná řešení, snad vyjma nedostatečné zkušenosti s psaným textem, ale i na tom se dá pracovat a postupně se zlepšovat. Ostatně přijde mi, že prznitelé českého jazyka všude, nejen zde, patří k nejplodnějším. Pokud by třeba i byli nějak znevýhodněni, tak bych ocenil, kdyby raději psali méně, ale dali si na tom víc záležet. /Jen mezi námi, kdyby psali všichni pouze tehdy, když mají co sdělit, to by najednou bylo na internetu klidu, to by zase bylo pěkně uklizeno, jako v počátcích (ukápla mi slza nostalgie)/
   ... ale zpět, pokud to po nich někdo luští, riskuje, že se sám infikuje čtenými chybami a začne je používat. Soudím dle toho, že já jsem si gramatiku a pravopis z velké části osvojil právě čtením. Ovšem nikoli braku, bulváru, nebo dokonce internetových diskusí.

   Vymazat
  6. JK, chudobou lze omluvit mnohé, ne však onu chudobu, na které se podílí moc vzdělaných. Řešení tedy vidím "zametat schody" od shora. Patřím mezi nízkou část společnosti ale i mně občas tahá za uši především "kulturní" vyjadřování shora v Č.J., odkud tedy začít?

   Každý jazyk se vyvíjí a vytváří normy z masového užívání ze spodu, vidím tedy cestu ve větším dohledu Ústavu pro J.Č. a přísného dohledu v médiích, pod sankcí a postupným počešťováním cizích významů. Děje se tak ve všech jazycích od nepaměti. Znovu tedy budu omlouvat "spodinu" a a apelovat na věrchušku abych zdůraznil, že i cizí synonyma dělají češtinu krásnou, mnohovýznamovou.

   Vymazat
  7. PS. Ještě se vyjádřím k Babišovi ap. U politiků mi nevadí určitá "hatmatilka", která sbližuje jazyky původně stejné, uměle rozdělené. K tomu směřuje i "Bratislavština". Státní média a veřejní představitelé však musí striktně dodržovat "Hoch czech".

   Vymazat
  8. Ještě se vrátím k internetu. Svým způsobem likviduje tištěná média, kde čtenáři mají přímou možnost odezvy. Až to pochopí politické strany a založí si otevřené weby i za cenu negativních reakcí(trollů), budou mít přímý kontakt s potenciálními voliči s možností oboustranné regulace názorů. Pokud budou mít schopnou redakci, která bude pracovat v "terénu" (antitrollink). Potom se zvýší i kultura a kvalita diskusí.

   Vymazat
 13. Když tak kouknu kolem sebe, tak na ulici máme pár kšeftů a provozoven, a to Fashion oversize, Irish Pub X, Nail studio Monica, Gelato Romano, Big Burger, Adrian Hardware, Shop Centrum, Hair styling, Coffee Red Star... Stejně tak se ve firmě běžně používá termín "maintenance" a zaměstnanci to mají na tričku spolu s logem firmy, nebo třeba termín "koučing", personalisti mají na dveřích nápis "HR departement", namísto náměstků a ředitele máme "managery" a "generálního managera", chodíme na "brífingy", už nemáme pracovní kolektivy, ale 'working teamy", účastnili jsme se několika zábavných "team buildingů", musíme absolvovat learning kursy, nad dveřmi výtahů máme nápisy "LIFT".... Krásné je to, když tyhle výrazy skloňujeme.

  OdpovědětVymazat
 14. Jsme v podstatě gubernie USA a tak se část "ovčanů" jako správní slouhové nejen chovají,ale i vyjadřují-ano,jak říká autor,je to smutná daň době!!

  OdpovědětVymazat
 15. Vážím si kluků co nazvali svůj podnik ROHLÍK.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adonisi, znám i příjmení Rohlík, od Prahy, může to být i rodinná firma.

   Vymazat
 16. Pan JK je rychlej s kritikou a ze necte.
  Nikde,nikdo nenuti se. Pohodli nade vse.
  At si trhne..
  Sam osobne provozuje negativni kritiku /to je ovsem u nej bez kritiky, aby se sam jako machr kritizoval/, bez obtezovani si uvedomit, bez navrhu aspon napravy kritizovaneho prohresku nebo obtizi,ktere se tak snadno a prehlednutim ,lehce kritizuji..Obtize tak nema,jsou jinde..
  Ani myslet se tak nemusi..Pohodli. Zasmradlyho kouta.
  Na neco neznameho a nechteneho a obtezujicicho ,jako je kkonstrukktivni kkkritikkka na vyvoj vpred na zlepseni..

  OdpovědětVymazat
 17. Chlubeni znalosti anglictiny,spikovani cestiny, je take udice na pripadne zajemce na misto v dolarove stedre ,eurove, cizine..Zaroven dukaz orientace na zapad,dotycneho.
  Pod tim vsim kvasi taky bezna rec a ta se taky nezastavuje do strnulosti, musi se prizpusobovat stylu zivota, informacim,najit lepsi vyjadreni, popis vzdy novych veci.
  Co je novy..A kvasi napovrch. S covidem a reakci na nej,zacaly se tvorit nazory neprilis lichotive na dochtory,profesory, experty a spol a na spoust ,kterou agresivne vypustili na svet,absoutni ztratu rozumu a mysleni ,ktera po nich zustava a klickuji,kdyz navic netusi,ani co si pocinaji..Nic nejsou schopni ani vyresit.
  Taky nemaji cas, kdyz furt dokola zvani.
  A zaroven pro same lzi, nevysvetli.
  Tedy prostej lid se probouzi..

  OdpovědětVymazat
 18. Když se přijíždí do Brna od Vídně už kromě silničních ukazatelů není dlouho zřejmé, zda nejsme ještě v Rakousku. Čím méně sebejistoty, tím více angličtiny a němčiny. Jakoby mohly z nuly udělat číslo. Je to evidentně programováno a sdělovacími prostředky maximálně podporováno. Kdy hrály naposledy nějakou ruskou píseň v "našem" rádiu? Vzhůru do byzvýznamnosti!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Hadrový puč" 1989´= druhá Bílá hora!Dějiny se opakují-musíme doufat že se bude opakovat i další obrození!

   Vymazat
 19. No, Paw/e 10. července 2021 13:35, vezměte prosím v úvahu, že ne každý má tolik volného času, aby se zabýval z různých příčin všelijak "zašifrovanými" texty. Možná, že do diskuze vstupuje pouze proto, že chce hájit fakta, jisté hodnoty a pravdy. JiH

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.