Reklama

středa 21. července 2021

O sebechvále Igora Stříže

 

Zdeněk Jemelík
21. 7. 2021 blog autora

Některé komentáře ke jmenování Igor Stříže nejvyšším státním zástupcem jsou nesouhlasné. Lidé připomínají jeho minulost vojenského prokurátora a člena KSČ, často s dovětkem, že ve sboru státních zástupců je dost osvědčených jedinců bez předlistopadové zátěže, takže vládou schválený výběr Marie Benešové byl nemístný. 

Igor Stříž odpovídá věcně, zdá se, že bez hněvu, a zdůrazňuje, že pro své jmenování neudělal vůbec nic. Prostě jen přijal nabídku. Nelze se divit: na sklonku kariéry již s další počítat nemůže. K výhradám k předlistopadové minulosti se staví odmítavě a zdůrazňuje, že při výkonu služby vždy dbal o zákonnost svých rozhodnutí a ostatně trestný čin odmítnutí nástupu vojenské služby znala i Masarykova republika a v zákonících jej měly a stále mají mnohé demokratické státy.

Odkaz na zákonnost rozhodnutí vyvolává otázku spíše filozofickou, zda právo protiprávního režimu je plnohodnotným právem nebo jen institucionalizovaným bezprávím.

Odkaz na poměry v Masarykově republice je ale nemístný, neboť ve své době patřila k hospodářsky nejvyspělejším evropským zemím a byla jedinou demokracií na východ od Rýna. Během celé své existence musela opakovaně bránit územní celistvost a vnitřní bezpečnost s použitím branné moci. V obklíčení nepřátelskými sousedy se pak neubránila proti mohutné přesile nacistického Německa. Za těchto okolností by odpíračství bylo vážným proviněním.

Naproti tomu Igor Stříž sloužil okupovanému státu s loutkovou vládou, jehož armáda nemusela nikdy vlast aktivně bránit a proti okupačním vojskům ji ani bránit nesměla. Odpírači tak ohrožovali bezpečnost státu jen fiktivně.

Igor Stříž a masa novinářů mluví o tom, že stíhal nenastoupení vojenské služby. Neznám samozřejmě jeho agendu v plné šíři. Mám pouze doklady o pronásledování Svědků Jehovových, jež jejich víra vedla k odmítání zacházení se zbraněmi, což je něco poněkud jiného. Během základní vojenské služby jsem se setkal s několika takovými oběťmi vojenské justice. Byli z pobytu ve vojenské káznici v Sabinově tak převychovaní, že při odchodu z jídelny sbírali ze stolů kůrky chleba a salutovali i „bažantům“, ale odpor k použití zbraně neztratili. Rozumní velitelé je před opakováním trestné činnosti chránili zařazením do funkcí, v nichž v míru nemuseli vzít zbraň do ruky.

V souvislosti s jmenováním Igora Stříže nejvyšším státním zástupcem se ale nemluví o tom, že po Listopadu 1989 byli mnozí „odpírači“ českými soudy rehabilitováni, což znamená, že jejich odsouzení za odmítání služby se zbraní v ruce bylo od počátku protiprávní. Samochvála Igora Stříže tím dostává vážnou trhlinu: zřejmě byl nositelem institucionalizovaného bezpráví.

Na skutečnosti jeho jmenování se tím ale nic nemění a špatná minulost sama o sobě neznamená, že svůj úřad nezvládne.

Nicméně úplně na závěr se mi vnucuje pochybnost: byl vůbec nějaký Listopad 1989 nebo to byl jen sen, když ti, kdo byli u moci před ním, jsou u moci dál.

22 komentářů :

 1. Je mi srdečně fuk, co kdo prováděl před 30ti lety.
  Pomalu všichni chátrristi byli zamlada horlivými komunisty, a vyčítá jim to někdo!?
  Mládí má nárok i na blbost, tečka.
  Že už se novodobí politruci na to kádrování nevykašlou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím. Na této pozici musí být člověk, který se hned nepo...e, když na něj budou tlačit politici, novináři a jiná verbež. Nemůže hrát roli ani to, jestli je někomu sympatický nebo ne.
   M.Benešová po odborných konzultacích se zainteresovanými vybrala, navrhla a vláda schválila. Teď bude rozhodující, jestli bude dělat svou práci dobře, a nebo bude hlídat, odkud "vítr fouká".
   Podle jekotu opoziční demožumpy lze soudit, že výběr byl asi správný. Ale neříkejme hop...

   Vymazat
  2. Jenže on je problém v tom, že Stříž byl ten krk, který vládl Zemanovou hlavou. Zkrátka změna - nezměna.

   Vymazat
  3. Tím že pan Jemelík sleduje různé trestní kauzy, což je bezesporu záslužný počin, určitě právu rozumí více než já. Nicméně se domnívám, že nenastoupení vojenské služby, tam kde je zákonem povinná, je trestný čin, bez ohledu na to zda na západě, východě, severu, či jihu. Tečka. Z toho vyplývá, že pan Jemelík nemá žádné doklady o pronásledování jakýchkoliv Svědků, ale pouze lidí co nenastopili zákonnou vojenskou službu. Odpírači tedy porušovali zákon. Jestli lidé něco prušovali fiktivně, či byli nositeli institucionalizovaného bezpráví je opravdu filosofická otázka, jak píše na začátku. Stejně tak jako, zdali se president Masaryk zachoval správně k Čechům uvězněným za rozvracení mocnářství před vznikem republiky.
   Jeho závěrečná pochybnost je opravdu namístě. Listopad 89 nebyl sen, ale prachobyčejnej podvod. Jinak bychom si museli zafilosofovat i o zázraku zmrtvýchstání na Národní třídě, kdy ubitý student Šmíd se druhý den probudil jako poručík Zifčák. A pro psychiatry zase, proč se na ono "pietní místo" (pokud to nebyl zázrak) chodíme jako ovce rok co rok klanět.

   Vymazat
  4. Helanov Já bych prolustroval kavárnu a to by se vidělo co je tam překabátěných komunistů.

   Vymazat
 2. Vazena pani Prochazkova,

  listopad 89 v Listopadu pro vetsinu cechu byl zazrak, tedy zazrak "z Bolsevickeho mrtvychvstani" ktery se bohuzel projevil diky dvema Vaclavum, pozdeji- vlastne az doted jako zly sen, ovsem pro asi 5-10% Cechoslovaku (musim byt spravedlivy) to byl sen seslany z raje.

  Dal o tom nechci psat, i kdyz jsem nebyl na strane tech "zlych snilku"

  OdpovědětVymazat
 3. Jeste snad neco,

  I kdyz Vas obdivuji, jak se snazite velmi lidsky vymytit terminy jako fasista, bolsevik, prisluhovac KSC, milovnik SSSR, a dalsi floskule, muj dojem je, ze se Vam to nepovede, protoze prave ti, kteri prisluhovali po 1970 kdy KSC se "obrozovala" a kdy vyhazela i slusne komunisty -mozna ze nebyli "echt slusni" ale skutecne tomu verili... a nahrazovala je novymi instant komunisty. Znal jsem ci poznal jsem po navsteve v 83 nekolik zarych Lidovcu, a Narsocanu, ze kterych se stali po 70 roce refornimi komunisty.

  nemusim Vam rikat ze po 89 tito reformni komuniste si vedli velmi dobre v privatizaci, a ted zase nadavaji komousum

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:19... Je to jednoduché, bez nepřítele to nejde.
   Prostý lid musí vědět, před jakým strašný nebezpečím ho chrání osvícená vláda.
   Jsou to komunisti, náckové, Rusové a nově i Čína.
   Ámen.
   😁

   Vymazat
  2. Helo

   a taky cyklisti, a houbari

   Vymazat
 4. To jsou zase žvásty ode Jemelíka. Před převratem byla prý loutková vláda...
  Jako bychom po převratu neměli loutkové vlády, mnohem více loutkové.
  Vojenská služba byla zkrátka povinná od vzniku samostatné republiky a kdo to nerespektoval, šel do basy, co mu na tom vadí. To jako by se měla střídavě zavádět a rušit podle mezinárodní situace ? Je normální ?
  Kde ten člověk žije a kam na své bláboly chodí...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Depák!
   Když si v Kremlu prdli, tak se naši souzi rovnou posr@li.
   Že dneska činěj totéž, když si prdnou v Bruseli, to už je jiná písnička. To nikdo nepopírá.

   Vymazat
  2. Depák!
   Dneska se poserou už jen při představě, že v bruseli by si mohli prdnout.

   Vymazat
 5. ad1 Nikde není psáno, že současné zákony jsou ty jedině správné.
  ad2. I.Stříž nebyl za totáče mocným, byl právníkem dodržujícím tehdejší zákony. Mocným se stal až nyní.

  OdpovědětVymazat
 6. Pan Jemelík si asi nevšiml, že p.Stříž prohlásil, že ČSSR byla ve světě uznávaným státem a proto i zákony, který tento stát schvaloval byla mezinárodně platné.

  OdpovědětVymazat
 7. Jemelík nám spadl ze schodů. On by jehovistům odpustil i zákaz transfuzí krve a zabití vlastního dítěte.
  Odpírači byli hloupí. Měli si pořídit modrou knížku a na vojnu vůbec nejít, jako třeba náš Miloš, kterému nevadí, že je nejvyšší velitel zbytkové české armády a přesto by rád bojoval cizími rukami u Kábulu.

  OdpovědětVymazat
 8. Útok na pana Stříže je typický projev ignorování zájmu státu a platného práva, navíc v případě státního zaměstnance který tomu právu slouží 30 let a dle doporučení
  je vhodným úředníkem a kandidátem na funkci. Nelze - podle mého soudu - zpochybňovat důvěryhodnost vysokého úředníka
  státního zastupitelství který splňuje podmínky pro funkci z přesně nespecifikovaných politických důvodů - že žil a
  sloužil státu za minulého režimu. Tím je jen destabilizován stát a přeháněna role jednotlivců nebo politických stran,které jen z plazíru a drze ihned návrh zpochybňují. Měli na to 30 let kdy práci pana Stříže mohli kdykoli adresně kritizovat. To nikdo neudělal - ani drzá tetka z
  TOP Pekarová.
  Soudím - po vyslechnutí názorů pana Stříže - z rozhovoru na ČT24 , že je to vhodný kandidát a schopný odborník. Navíc
  jde o slušného a neúplatného člověka. Přesně takový je do
  funkce nejvyššího státního zástupce ČR potřeba. Přeji mu
  úspěch.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. OK: Skutečně INFORMOVANÝ člověk dávno ví, že hovinky a vůbec všechna světová masmédia jsou hloupou propagandou Kabalistů. Sledování MSM je pouze ztrátou času a životní ENERGIE. TEMNOTA končí-SVĚTLO VÍTĚZÍ a nikdo už to nemůže změnit-pouze oddálit, což přinese více materiálních ztrát i lidských obětí! Zlo konají lidé často z nevědomosti a právě nevědomost je podle Védy ten nejtěžší hřích, protože je matkou všech dalších nesprávných rozhodnutí.

   Vymazat
 9. I kdyz pani Benesova, neni tak visualne pritazliva, jako jedna z nasich representantek v EU, mam ji v ucte. Pani Benesova je mimo toho ze je nepodplatitelna take chytra a zkusena, osobne jsem nabyl dojmu, ze tato dama - pani Benesova, je jednou ci nejlepsi ministryni co jsou od 89 ve vlade

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, souhlasím. Když je přesvědčená o své pravdě, tak ji neukecá ani prezident Zeman, natož Babiš. Akorát už nemá chuť ani potřebu "třískat hlavou do betonové zdi". Řekne si svoje, a odkráčí.To co pak žvaní novináři už má, však víte kde....

   Vymazat
 10. To srovnání republiky za Masaryka a za komunistů? Jak dřív armáda si nemohla odpustit odpírače, protože jí odevšad napadali?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jak to bylo za rakouského mocnářství? Tehdy se vojenští páni s pacifisty, sektáři a blouznivci, co odmítali jít bojovat za císaře pána a jeho rodinu taktéž nemazali, že?

   Vymazat
  2. 6;15
   Pokud vím, za 1.rep. vojáci nechodili k volbám, aby se vyloučilo zneužití od velitelů.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.