Reklama

pátek 9. července 2021

Proč dochází ke zhroucení západní civilizace?

Petr Hampl
9. 7. 2021 První zprávy - rozhovor

Counter-currents je nakladatelství a také jeden z těch webů, které nemůžete sdílet na běžných sociálních sítích, odkazy jsou automaticky blokovány. Nicméně je to web, kde najdete řadu poměrně hlubokých filosofických úvah o perspektivách civilizace. Nevyhýbá se ovšem tématům, jakou rozdíly mezi rasami nebo vztah mezi bílou rasou a hodnotami západní civilizace. Vše na velmi slušné akademické úrovni. V českém prostředí tomu do určité míry odpovídají weby Nová kultura a Délský potápeč. Dne 2. června tam vyšel rozhovor s českým sociologem Petrem Hamplem. První část českého překladu přinášíme. 

Jak budete propagovat svou knihu Prolomení hradeb v angličtině? Viděl jsem vaše anglické webové stránky. Plánujete vytvořit nějakou sérii meme s úryvky z vaší knihy nebo nějaké rozhovory pro média a rewiews od známých osobností?

Knihu doporučuje několik vlivných osobností, včetně šéfredaktora Jihad Watch Roberta Spencera , poslanců Evropského parlamentu, poslance Bundestagu, univerzitních profesorů atd.

Už jsem natočil podcastový rozhovor pro Warden Post a připravuji další. V chodu jsou již také webové stránky www.redneck-sociology.net a snažím se být aktivní na různých alternativních sociálních sítích. A kniha se zatím líbí. Všechny čtenářské recenze na Amazonu jsou pětihvězdičkové a z jedné kalifornské univerzity mi dokonce napsali, že ji zařadili do školní knihovny.

Je to výhoda nebo nevýhoda, že pocházíte z postkomunistické země?

Z hlediska marketingu je to nevýhoda, protože mi chybí kontakty. V tom prostředí mě nikdo nezná. Výhodou naopak je, že můžeme přinášet do anglosaského světa úplně jiné pohledy a nápady.

Ostatně, v moderních dějinách už bylo jedno období, kdy myslitelé ze zemí bývalého rakouského impéria přinášeli do anglicky mluvícího světa silné myšlenky. Zejména ty, které se týkaly svobody a racionality. Ostatně, jména jako Popper, Hayek Wittgenstein, Misses, Freud  či Schumpeter jsou dosud respektována.

Myslím, že se něco podobného může snadno opakovat. Zejména v České republice a Polsku se objevují velmi zajímaví autoři. Nejde ani tak o zkušenost s totalitními systémy. Nezažívali jsme nic, co by neznali dnešní zaměstnanci nadnárodních korporací. Ale naučili jsme se přemýšlet v takovém prostředí protirežimně – to oni ještě znají jenom velmi málo. A jsme schopní to kombinovat se silnými analytickými schopnostmi, protože jsme dostali tak dobré vzdělání (zejména v přírodních vědách), o jakém si lidé na dnešním západě mohou nechat leda tak zdát.

Jaké je hlavní poselství knihy?

V podstatě navazuje na knihu Douglase Murrayho podivná smrt Evropy a další knihy (v českém prostředí zejména od Benjamina Kurase – pozn. pro českého čtenáře). Ty knihy dobře popisují hroucení evropských společností a probíhající islamizaci. Často se v nich dočtete, že západní civilizace ztratila víru ve vlastní hodnoty, je unavená, nemá chuť k životu a podobně. To všechno je pravda, ale jako sociolog potřebuji hlubší vysvětlení. Proč k tomu zhroucení došlo v posledních desetiletích? Proč byl Západ ještě začátkem 80. let v tak skvělé kondici? Proč jsou tak obrovské rozdíly mezi společenskými vrstvami v pohledu na migraci, islám a civilizační hodnoty?

Při hledání odpovědi na tyto otázky jsem zjistil, že běžná mainstreamová sociologie má dostatečné odpovědi. Jenže ty odpovědi jsou rozptýlené v řadě různých prací a studií, a nikdo nemá dost odvahy je poskládat dohromady. Prolomení hradeb je především o byrokracii a třídním konfliktu. Tvrdím, že dnešní situace je v dějinách Západu něčím ojedinělým. Tvrdím také, že dnešní uspořádání je vysoce destruktivní. Pokud jsou pravidla nastavena určitým způsobem, pak to nutně musí vést k tomu, že jsou generovány šílenosti jako multikulturalismus a gender, ať se nám to líbí, nebo ne. Ukazuji také, že se věci vymkly jakékoliv kontrole. Tvrdím, že na Západě musí dojít k radikální změně ekonomického a politického systému. Jinak bude naše civilizace zničena a prostor kolonizován někým jiným, s vysokou pravděpodobností muslimy.

V některých aspektech je moje analýza blízká myšlence Steva Bannona, že hlavním zlem jsou "velké peníze, velká média  a velká státní byrokracie". Podle poslance Bundestagu Petra Bystroně ta kniha obsahuje jasnou odpověď na neomarxismus. Populistickou sociální teorii, která by mohla být základem vlasteneckých vzpour v globálním elitám. V určitém smyslu podobně, jako byla Marxova teorie klíčová pro dělnická hnutí přelomu století.

Vyjde v angličtině i Cesta z nevolnictví?

Osobně si myslím, že Cesta z nevolnictví je lepší kniha než Prolomení hradeb. Ale čtenáři by měli nejdřív pochopit hlavní myšlenky Prolomení hradeb, pak se teprve pustit do pokročilejšího dílu. Má tedy smysl ji překládat do angličtiny až poté, co ta první získá větší publikum.

Jaký je váš vztah k filozofii Friedricha A. Hayeka?

Když mi bylo 25 let, byl jsem vášnivým fanouškem F. A. Hayeka, stejně jako většina mých přátel, mladých vzdělaných Čechů žijících ve velkých městech, a stejně jako náš idol, český premiér Václav Klaus. Dodnes mám v knihovničce několik Hayekových knih a stále v nich nacházím skvělé myšlenky. Zejména trojdílné dílo Svoboda, právo a zákonodárství pokládám za poklad.

Každou myšlenku je však třeba konfrontovat s empirickou realitou. A tady Hayekova teorie minimálního státu selhala. Jakmile státy ukončily své zásahy do "svobodné společnosti", žádný "spontánní řád" nepřišel. Moc států byla pouze nahrazena mocí korporací. Lidem se daří hůř než dříve a jsou méně svobodní. To není jen otázka post-komunistických zemí, ale i třeba thatcherovských reforem, které se s odstupem ukazují jako děsivě pustošivé. Teorie minimálního státu je chybná od samého základu. "Ačkoli byl F. A. Hayek velký muž; jeho směry přinesly nevolnictví horší než to, před kterým varoval. Jádro jeho učení je založeno na tragickém omylu," napsal jsem ve své knize Cesta z nevolnictví.

Od libertariánství jste přešel k vlastenectví a částečně k vlastenecké či konzervativní levici. Zaznamenal jste podobné přechody od libertariánství k nacionalismu?

Tento přechod je typický pro celou sociální vrstvu. Mnoho mých přátel z mé generace prošlo podobnou cestou. Nikdy jsme nebyli zarytí náboženští konzervativci - jen obyčejní lidé, kteří milují svobodu a chtějí žít nezávisle. Většina z nás měla dobré vzdělání a podle starých měřítek by mohla řazena někam do vyšší střední třídy. Postupně jsme zjišťovali, že globální volný trh nepřináší žádnou ze slibovaných výhod a zklamání rostlo. Ale tím opravdovým budíčkem bylo až střetnutí s islámem, který se agresivně prosazuje i v České republice. Až tehdy bylo jasné, že naše dosavadní intelektuální postoje byla naivní a  libertariánství je jenom takovou zbytečnou salonní hříčku. Že nacionalismus je správnou odpovědí a že konzervativní levice nabízí smysluplné odpovědi – na rozdíl od globálního tržního liberalismu.

To je další oblast, kde máme co říct lidem v zemích na západ od nás. Oni si prostě nedokážou představit onu směs nacionalismu, sociální konzervatismu a státního socialismu, která byla typická pro poslední desetiletí režimů sovětského bloku a jejíž dědictví dosud přetrvává. Bývalé dělnické strany ve Velké Británii, Francii a Německu jsou příliš znečištěny neomarxismem.

Nebyly pozdní sovětské režimy spíše marxistické?

Byly tam sice nějaké obrazy Karla Marxe, ale ty nikdo nebral vážně. Na stranických sjezdech se mluvilo o stavbách, řízení výroby, výstavbě bytů a životní úrovni, nikoliv o ideálech Marxe nebo Bakunina. Vyrůstal jsem v autoritativním režimu, který se snažil vybudovat kopii amerických padesátých let. Státní podpora tradiční rodiny, dělnické domy a bytovky na krajích měst, výchova k vlastenectví, swingová hudba ve státní televizi… víte, že ti nejvyšší komunističí papaláši jezdili v křižníku dálnic z 50. let Packard Karibik? V Sovětském svazu se vyráběl pod značkou "Čajka".

 

28 komentářů :

 1. Mladosť je v každej dobe - ére, rovnaká. Buričská, nezávislá, libertariánska... Preto sú to práve študenti a mladí ľudia, ktorí spôsobujú zásadné obraty a zmeny - raz pozitívne, inokedy negatívne. Z množstva autorov si vyberajú ako vzory tých " slávnych ", ktorí im imponujú, ktorí píšu a hovoria príbuzným " jazykom ".
  História je plná premien myslenia mladých v neskoršom veku a s novými skúsenosťami. Petr Hampl je jedným z nich. Je vzorom premien názorov a postojov od mladosti do zrelého veku.
  Mladí ľudia ako Peter Hampl , priniesli zmeny, ktoré dnes zažívame ( v 89 roku mal 20 rokov ).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Juno, kéž by tomu tak bylo aby byla dnešní mládež taková jak píšete. Já vidím netečná hovádka bez kvalitního vzdělání přehledu a jak se dříve říkalo, světonázoru. Je jím všechno fuck, nemají žádné koníčky sport je nezajímá, nic. Jedí z papíru holýma rukama, při hymně nestojí v pozoru nesmeknou kšiltovku ani v kostele! Jsou výjimky ale pana Hampla mezi ně dnes nelze počítat leč je zralého věku. Že jsem moc pesimistický? No chtěl bych být optimistický, to mi věřte...VIP 🥴

   Vymazat
  2. PANE HAMPLE RADSI NAPISTE PROC DOCHAZI K HROUCENI REPUBLIKY

   a ja vam dam typ.Obcane ziji na dluh a nepozoruji sve zadluzovani republiky.
   No pry,kdyz ten soukromy sektor nestaci,tak to preci MUSI resit stat.

   OVSEM POZOR.

   Nami zvolee politicke formace se zabyvaji najednou jakoby vsemi caglovinami, jejich programy nikdo z obcanu necte a oni sami jako politici zapomneli,ze je platime my obcane a protoze SV Spolecnost volicu jim tuto "pohodu" muze svym PROGRAMEM NARODNICH ZAJMU(PNZ) pokazit tak ji daji najevo,ze obcany hluboce pohrdaji a ukazi jim svoji moc,ktera spociva v tom,ze hlavni problemy z PNZ nebudou resit a nedaji si je do svycg 31 let "prazdnych" bobkovych listin.

   Pomsta volicu bude,ze k volbam jich asi 40% nepujde nebot se citi polit.subjekty jimi pohrdající mijejich PNZ nerealizujici nezastoupeny.Za co si vlastne vali zadnice v prdlmentu nebude brzy znamo,nebo ANO?

   A o tom pane pisateli zkuste napsat!
   To,ze EU spatne zastoupeni chce zhrouceni sveho EU civilizace a nasadi si kolem krku ka ka ram jim uz majitele velkych penez metodou chucpe svým podpindostnikum poruci a oni poslechnou,aby ten krach mohli hodit na naseho cara PUTINA(boze cara chran),je druha vec!

   Vymazat
  3. LECBA SOKEM BY BYLA KDYBY NEKOHO Z VALECNIKU PRAVDY NAPADLO

   pozvat tady mezi nas osvedcene valecniky alternativy jako naseho mentora pana byvaleho presidenta Klause a my z awantgardy SV(8 395 132 moznych clenu) ho pozadali o omluvu za jim na hrbete prismyceny kapitalismus bez privlastku!
   On by se vzpiral,ale nam vsehschopnym vlastencum to nijak nevadi,dal za prawdu.
   Tady by se mohl politicky vyradit a nemuseli bychom ho ani zabit.
   Kdovi zda by jsme za nas PROGRAM NARODNICH ZAJMU u neho dostali 5ku hned by tu byla politika jak parnik a ja bych nemusel v noci lezt k neomarxistum ukousnout jim prave ucho,aby vsichni videli ze jsou to nacisto neschopni levi levaci, aby nasi pomstychtivosti bylo ucineno za dost r a oni umreli na otravu krve,to spisovateli to dejte do knih a ne ze ne ANO,CO?!

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Kostěji, Juno má pravdu, sám jsem příkladem. Mládí citlivě reaguje na podněty a nespravedlnost v systému, jen neví jak to ve Světě chodí, tudíž jsou náchylní uvěřit a nadchnout se. Proto snadno podléhají PR a technologii moci. Kupodivu vzdělání jim v politice moc nepomáhá, neb jim otevírá cestu mezi ně. Dalo by se říci, že vystřízliví až když narazí na strop, který je dále vyhrazený jen pro vyvolené. A ten je omezen jiným sítem. Potom se vrátí mezi své a koloběh pokračuje. Smutné, pravdivé. Jak odstranit 1% nemocných je úkol pro Boha ale co s námi ateisty?

   Vymazat
  2. Přesně tak máme se dobře tak není třeba volit levici tak volí liberály a zelené fanatiky.

   Vymazat
 3. Nejdrive a tim sem nejradsi jezdil stopem byla Pabeda Packard, auto zkrizeny s traktorem,zorat pole zadnej problem , vodvezt tuny obili do skladu taky ne..
  Jestli byl nekdo velky muz nebo maly,pomaly je dneska rychle nekde..
  Kdyz dnes vladne plnohodnotna, vseobecne schvalena do praxe zavedena lez. Lze kazdej, vsude, kazdymu ,bez bazne,lze i kdyz nemusi a s potesenim, vedecky spisy lzou ,lez je velka veda a naopak ,vlastne nejvetsi,v teorii a praxi, kdo nelze neni kamos, kdo lze vic ma vilu, prolhanych vedcu,politiku je vice nez brambor na poli.. Normalka.
  Ani Pabeda by je neuvezla,pocitam..Nema na to pera.
  Kdo nevi na takovyho sou zakony, 500 stran prirucky,aby z nich vedel..Neznalost je znamka trestne pravdivovsti..
  Lzi z minulosti jsou dokladem, a kdyz nejsou tak se dolozena skutecnost prekrouti..
  At si nekdo zkusi mluvit pravdu vo tom co bylo pred 300 lety.
  Na to je veda,organizace, skolstvi,ucebnice, atd. taky..
  Samozrejme neni dulezite vedet, ze kdo lze ten krade a proto ty souteze za vyhodami..
  Vsak se pozna brzy kdo a jak se cini..
  Nepamatuju ani ucebnice nerikaji, ze by kdy nekdo rekl neco pravdy..A kdyz tak byl pomatenej..
  Hieronymus Bosch zmapoval lidske nitro,vice netreba.
  Prolhany rodice tam taky sou namalovany..
  Mezi nam jak si chcete a k cemu pomoc s pravdou..
  Dete si treba pronajmout bydleni. Daleko vice nadeje slibuje kdyz se k pronajmu ulisne prolzete.
  Vetsinou vam neveri,ale buh ,ze je na nebi, at si zkusi, kdyz lez vladne..Prebije se takovej pravdivej jeste vetsi lzi..Dite ma hlad. Vy taky ale zadny zradlo.
  Rekne se diteti, za hodinu bude obrovskej bezvadnj vobed a dite je stastny a tesi se 60 minut ,ze lzi..Jak se nazere Lez se neda nahradit.
  Nejlepsi je zivot zfantizovat..Fsechno jde potom jako na dratku a prave vo to de.
  Zve se to Syndrom pedagog,dagozka.
  Skolenej sem taky a jak. Pamatuji ty aktivni ucitelky,co porad mluvili o Leninovi, Stalinovi a potom az po nich o nasich soudruzich..Jak s laskou dohlizeli na veseni plakatku na nastenky /jinak se taky veselo jinde,taky tam prihlizely /,na aktivni besidky, 5 minut, organizovaly ty velke se zaslouzenymi soudruhy ke kterym vzhlizeli s netajem obdivem marxistek zacatecnic,co neknecne touzi po blizsim zaskolovni jinde, schuze ,masova shromazdeni,bez masa, udavali kazdeho a vsude a kdyz umrel psychopat Stalin kvileli hodne,bezutesne dnu v cernem, a Chruscov ty krasne chvile neumel inspirovat..Malo obeti mensi syndromucitel..
  Predtim se vyskytovaly hojne v Risi a dnes se nezapprou jako komisarky EU s velkym talentem poucovacim,pedagozek,vyzbrojenych vedomostmi nad jine zase spravnymi /jine nesmi byt na to dbaji nejvice/,a opravnene take zahanet tupce do raje poucovanim lzi bez konce..
  Ty jejich talenty vasnive touhy ,touzi, aby ty byly lidstvem objeveny a obdivovany..Jako byl soudruch Stalin a spol.
  Dohrabovani prispevku z clanku Reditel NCOZ..
  Aby se teda nasla vyjimka,jistej agent z Kremlu prisel se sabotazi tehle mody vyhovujicim vsem a zacal divne skrehotat na svet nejake pravdy, davno vyvojem zapomenute a zbytecne..Pomoh si kvile. To jo. Ale.
  Zadny teorie aspon vo tom ,ze je sucho kdyz prsi tejden, veci podeprene staletymi vyzkumy..Tady ovsem legracky konci. Pravda je na chvili a lez je vzdycky nafurt.
  Dlouho predlouho rusove lhali a prekrucovali az se prolhali do neexistence. Museli se zmenit do SSSR.
  Zacali lhat dal, ale jen na svuj prospech a to se svetu nelibilo. Museli zrusit sssr a se vratit zpet do Ruska.
  To se deje tem co ve lzi kolisaji, nejsou poctivi a svindlujou se lzi lehkomyslne..
  Jako male deti, kdyz je pristihnes ze mluvi pravdu/nevi nic o nekonecnych problemech druhu sexu nedavno objevenych/ a jak se stydi, pred pani ucitelkou ,ihned se cervenaji..
  Kdyz ta zacne nazorne prakticky predvadet sve prednasky.
  Kdyz se lzi napadne podobaji pravde jako ty z Kremlu je snadne je usvedcit a uvest vse lhanim na pravou miru, tak nikdo neunikne..
  I pi. Thatcher mlatila sve ministry von hakem..
  Tak jsou ty haje a hajky vsech druhu a krasne se s nimi dostanete /lhaje,nelhaje/,rovnou do haje..Oh , je..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pawe, Vaše filosofické myšlení občas luštím, pro diakritiku ale rozumím Vám. Proto se jen vyjádřím k Pabědě, kterou také pamatuji a myslím, že to byla válečná kořist technologie Oplu převezena do Ruska a poté licenčně poskytnuta Polsku, tuším pod jménem Varšava.

   Vymazat
  2. Mirku,

   pafka se s tim Packardem mejli, Packard nikdy nedelal 4valce, nez to zabalil po valce tak mel jen V8. Je snad mozne, ze i V6 ale ty zacaly az v 70 letech kdyz Packard uz to zPackal.

   Nekde jsem slysel, ze to byl opajcovanej Ford 2.5 L

   Vymazat
  3. Zcela spravne o te lzi ,zkuste treba nahlas rici ze Adolf vubec nechtel valku s Anglii a reknou ze jste fasista .Nejste-li buzerant tak se za nej vydavejte a hlavne nahlas kvakejte jak milujete Pritele nejvetsiho ktery vse to zachranuje a Putin ze je vrah a KGB agent ktery vrazdi kudy chodi

   Vymazat
  4. Miroslave Povolný 9. července 2021 21:29, máte pravdu, Paběda (později Warszawa) byla Opel Kapitän stejně, jako první Moskviče byly Opel Kadet, variantně Opel Olympia. Produkce byla spuštěna na technologii převezená do SSSR ze sovětské okupační zóny Německa jako válečná kořist (dílem i se zaměstnanci).
   Tam zůstala pouze některá, válkou dotčená produkční zařízení a dokumentace po firmě DKW, viz potom IFA F9 (dál Wartburg), dílem i BMW, potom EMW (to už nevzpomínám jak nazvané co model, ale sloužilo podobně jako Tatraplan). Obojí z produkce NDR.
   Podobná je geneze oblíbených a docela kvalitních náramkových hodinek Paběda, zajímavější fotoaparátu Kiev (věrně Leica), atd. atd. To celé nakonec ukazuje na docela rychlý rozvoj výrobní schopnosti poválečného SSSR. JiH

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 4. je pro mne zahadou cim vsim se dokazi lide zivit

  OdpovědětVymazat
 5. Članek mne přijemne překvapil.Tady nejde o auta probuh.Upřimne priznani omylu,to je to,co zde chybi.Slava a hura,konecne nekdo!Bagoun

  OdpovědětVymazat
 6. Mam i panovu knihu nicmene od doby, co tvrdi, ze kovid pandemie byla realna nejak nechapu, proc bych mu mel cokoliv verit, navic kdyz vyzvy k diskuzi na ono tema nereflektoval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám obě zmiňované knihy. Jsou napsány velmi přístupným a čtivým stylem, a rozhodně přináší důležitá témata. A taky pro mě nové a zajímavé sociologické pohledy.
   Ale taky s některými řekněme světonázorovými vyjádřeními naprosto nesouhlasím. A nechápu, proč se pan Hampl tolik vyhýbá globálnímu hegemonovi, či egregorovi. Mnohé se asi snaží napasovat i násilím na ten svůj obor.

   Vymazat
  2. kadlikofon 7:22
   Někdo věří, že vakcinace dostane pandemii pod kontrolu, někdo nevěří, že nějaká pandemie existuje, jak vyplývá z vašeho vyjádření. Co na tom chcete diskutovat? Každý má pro své přesvědčení jistě dostatek argumentů. Připouštíte, že by vás pan Hampl mohl přesvědčit? Dozajista nikoli. Proč by to opačně mělo být jinak?

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 8. Nemám žádnou z z těchto knih, chybí i vzdělání klasických gymnasií z 1.republiky. Vzděláním jsem technik a věkem někde uprostřed mezi pubertou a důchodem, navíc jsem pragmatik. Vím jen, že naivní radikalizmus mladým nebudu vyčítat, ale neměl by být zneužítý. Vím jen, že jsem Čech a že patříme do Evropy. Pojem západní civilizace, je jen nadstavbou,která má zdůvodnit postupnou globalizaci včetně všech jejích hříchů. Bude-li pád návratem k humanismu a opustí-li se válcování slabších na starém otrokářském principu nejen národů a ras, ale i náboženství, kast, tříd, i našeho partnera přírody.. Potom je pád zákonitým krokem vývoje.

  OdpovědětVymazat
 9. Tak si je kupte, fakt stojí za to. A třeba vám nebude ani vadit jako pragmatickému technikovi, že je pan Hampl sprostý materialista. Ale kdo už je dokonalý?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A vy pane, vy jste sprostý věřící, či co?

   Vymazat
  2. Jj, něco takového. Ostastně, kdo už v něco nevěří, že?

   Vymazat
 10. Jen SPD se z čes. stran účastní Deklarace o Budoucnosti Evropy. Okamura: Bojujme s viry, ne s lidmi

  https://cz.sputniknews.com/20210709/jen-spd-se-z-ces-stran-ucastni-deklarace-o-budoucnosti-evropy-okamura-bojujme-s-viry-ne-s-lidmi-15099574.html

  Toaletní totalita a chození mužů na dámské záchody. Pirátský poslanec svým návrhem šokoval Twitter

  https://cz.sputniknews.com/20210709/toaletni-totalita-a-chozeni-muzu-na-damske-zachody-piratsky-poslanec-svym-navrhem-sokoval-twitter-15093829.html

  OdpovědětVymazat
 11. Pane Kolokole,
  patřím mezi zvědavé a tak si je určitě seženu.

  OdpovědětVymazat
 12. Teorie vývoje společnosti nabízejí mnoho variant na internetu, takže je většina lidí nevnímá nebo ignoruje. Když jsou volby, velká část lidí se jich neúčastní a je jim jedno že vládnou lidé bez charakteru a se špatnou výchovou v rodině. To se projevuje především v oblastech jako je bohatá Praha. Tam zřejmě výchova v rodině už léta ztroskotává a neexistují pozitivní vzory. "Elita" společnosti je zkažená a svoje defekty předvádí ve státní správě ,justici a školství. Potřebujeme více mravnosti v rodinách a školství. Někdo to musí začít - třeba Šlachta.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fízlům současným i bývalým NEVĚŘIT ..
   https://www.skrytapravda.cz/bleskove-zpravy/4116-ustavni-pravnik-jan-wintr-rekapitulace-zlocinu-vlady

   Vymazat
 13. Muslimům se lze ubránit, ale před hloupostí našich politiků, která nás vede ke ztrátě suverenity a později i smyslu naší, tedy české existence, sotva. Jejich nesmyslné experimentování s ekonomikou, která vede jen k dalšímu zadlužování a tím dalšímu zvyšování závislosti na podpoře z EU, což i díky postupné ztrátě práva veta jednotlivého státu, vede ke snižování významu našeho státu a postupné jeho proměně nejprve v kulturní region v převážně německém prostoru a posléze i ke ztrátě jazyka, protože s Němčinou bude možno nalézt lepší uplatnění, a tím k ukončení české existence. Nejspíš podobně to cítí i Maďaři, kteří alespoň trochu za sebe bojují.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.