Reklama

úterý 13. července 2021

Pozornost hlavních hráčů je soustředěna na Afghánistán

JANA S.

13. 7. 2021 KOB-fórum

Prezident Joe Biden během čtvrtečního projevu v Bílém domě oznámil, že 31. srpna skončí americká vojenská mise v Afghánistánu. Tato mise v Afghánistánu působila od r. 2001 v rámci “Operace Trvalá svoboda”, a následně “Operace Rozhodná podpora”.

(Na snímku tiskovka delegace Talibánu v Moskvě)

“Nepošlu další generaci Američanů do války v Afghánistánu bez rozumného očekávání, že bude možné dosáhnout jiného výsledku,” řekl Biden.

„Spojené státy si nemohou dovolit zůstat spoutány politikou vytvořenou ve světě, jaký byl před 20 lety.“ Prezident vysvětlil rozhodnutí dokončit stažení vojsk skutečností, že USA dosáhly svých cílů odstraněním teroristické organizace Al-Káida v Afghánistánu a zabitím jejího šéfa Usámy bin Ládina: „Těchto cílů jsme dosáhli, proto odcházíme. Nepřišli jsme do Afghánistánu budovat stát, to je právo a odpovědnost pouze afghánského lidu – rozhodovat o své budoucnosti a o tom, jak chtějí vládnout své zemi. “ (ZDE)

No, není toto jeho prohlášení směšné, i když to, co se v Afghánistánu dělo, moc k smíchu není? Válka stála podle některých údajů více než 241 000 životů. Jsou známy informace, že při náletech bezpilotních letounů v Afghánistánu tvořili civilisté přibližně 90% obětí. Z odtajněných dokumentů nazvaných Afghanistan Papers vyplývá, že američtí generálové, diplomati a politici veřejnosti soustavně lhali o situaci v Afghánistánu, aby zdůvodnili další boje, ač věděli, že válku nelze vyhrát. Během války rekordně narostla produkce opia.  (ZDE)

Aktuální situace v Afghánistánu znepokojuje sousední státy. Podle informací tiskového centra tádžického výboru pro národní bezpečnost, jen za posledních několik dní při střetech s Tálibánci více než tisíc vojáků Afghánistánu přešlo přes hranici s Tádžikistánem. (ZDE)

V několika příhraničních oblastech probíhají tvrdé boje mezi vládními silami a Talibánem. Ze stejného důvodu je napětí i na uzbecko-afghánské hranici.

Talibán v současné době kontroluje 85% území Afghánistánu.

Situací v Afghánistánu je znepokojeno i Rusko, protože jak prohlásil ministr Lavrov, “…by se nepokoje mohly přenést na území našich spojenců,” členů Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti.

A tak není divu, že se Rusko ujalo aktivity a pozvalo zástupce Talibánu na jednání do Moskvy. Během čtvrtečního jednání (8.7.2021) na ministerstvu zahraničí o situaci v Afghánistánu členové delegace ujistili ruské diplomaty, že nemají v úmyslu narušit hranice středoasijských zemí a zaručují také bezpečnost diplomatických a konzulárních misí cizích států v Afghánistánu.

Bylo také zdůrazněno pevné odhodlání uskupení bojovat proti hrozbě islámského státu v Afghánistánu a vymýtit výrobu drog v zemi po skončení občanské války.

"Během setkání byla projednávána situace v Afghánistánu a vyhlídky na zahájení meziafghánských rozhovorů. Ruská strana vyjádřila znepokojení nad eskalací napětí v severních oblastech Afghánistánu a vyzvala k zabránění jeho šíření mimo zemi,” uvedla ruská strana. (ZDE)

Současně probíhají jednání Talibánu s představiteli afghánské vlády v Íránu. Íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif vyjádřil svou připravenost pomoci vyřešit krizi v Afghánistánu. Šíitský muslimský Írán byl nepřítelem sunnitského muslimského Talibanu po celá desetiletí, ale v posledních několika letech se Írán otevřeně setkává s vůdci Talibánu. (ZDE)


23 komentářů :

 1. Hlavně zabránit vyřizování účtů,mezi příznivci USA a příznivci Talibánu.Mohlo by vzniknout nové ohnisko války,co by ohrožovalo sousední státy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tomu se zabránit nedá, vyteklo už moc krve.
   Stačí si vzpomenout, jako si po war2 vyřizovali účty s kolaboranty, i těmi domnělými, mírní Češi.
   Amíci si budou mnout pacičky, jak z toho vyklouzli, ale vyžerou to teď nejenom Afghánci, ale i sousední státy. A i Evropa, teď budou chodit opravdoví uprchlíci před smrtí.

   Vymazat
  2. Východ nenávidí zrádce, pouze Západ si je vychovává pro své potřeby. Takž Tálibové skutečně vyčistí Afghán od spolupracovníků s Američany. TO probíhá. Př. spec. síly cvičili Američané - takže ty co pochytají živé prostě popraví, tak jak to už provedli. Prevence. Tálibové jsou tvrdí vlastenci a neserou se do ostatních národů a států - to je prokázáno. Vykopali z Afghánu nepřítele vč. nás.

   Vymazat
 2. Tam klid nikdy nebude.Žrát nemají co,ale střílet a pěstovat mák na opiových polích se učí od kolébky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud bude vládnout Talibán, tak se opia moc pěstovat nebude. Pavel

   Vymazat
  2. 13,12
   A Taliban po dobu ""internacionální""pomoci amiokupanta obchodoval s kým....?

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. 14,09
   KDO MÁ V HLAVĚ PRŮVAN,TOMU NEZPLESNIVÍ MYŠLENKY!!!!
   P.S.
   Ale tobě stejně nemá co,viď PYJSTARe?

   Vymazat
  5. Ave, já to víte !?!?!?
   Oni tam snad někdy měli klid ?
   Měli tam Brity, potom Sověty, potom Amíky, ti už dneska ani nepamatují, jak vypadá normální život.
   Oni si takový osud nevybrali.

   Vymazat
  6. 17,57
   To,že dodnes neumí pořádně nic vypěstovat,krom opia samozřejmě,není vinou nikoho jiného,než těch muhamrdů!

   Vymazat
 3. To bylo naprosto jasné že v Afghánistánu nevyhrají ostatně nevyhrála tam ani Rudá armáda která tam byla pozvaná. Nevěřím že by Taliban napadl jiné území od Rusů dostali islámisti v Sýrii čočku a to byly podporováni USA.

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 5. Operace, Trvalá podpora a Rozhodná podpora, plynule přešly do operace Bleskurychlé vyfičení. Ve kterém dalším šapito se US komedianti asi představí?.

  OdpovědětVymazat
 6. Afganistan s horským profilem území nemůže kontrolovat žádná vláda, která nezíská podporu většiny místních vůdců pro smysluplný rozvojový program na využití obrovského surovinového bohatství této zkoušené země.

  OdpovědětVymazat
 7. Persii je velmi těžké pochopit. Dá se projít, ale NIKDY ovládnout. Zuby si vylámali rusáci, amíci utíkají jako spráskaní psi. NATO poskoci včetně naší armádičky taktéž. Toto nechápal ani Zeman viz jeho "v Bagdádu se bojuje za Prahu".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:43

   To tvrdil Kipling už před více než stotřiceti lety v některé ze svých povídek o Paštunech, že se nedá ovládnout. Oni to Angláni taky zkoušeli.

   Vymazat
  2. Zeman ale chápal jednu věc, že poté, co se zničila země, zavedl nový způsob vydělávání peněz v oblasti zemědělství a pšenice to není, tak odchod armád bude znamenat totální rozvrat a mohutný vzestup islamu. Ne islamu, ale islamismu. A chtěl bych podotknout, že možná kromě ópia právě o tohle peacemakerům šlo.

   Vymazat
  3. Přesně jako pri uteku amiku z Vietnamu. Posledni zhasne. Vrazdit a ničit pod praporem demokracie.

   Vymazat
  4. 8,48
   Jooooo,toho vraždění,zlodějin a lhaní s plnou držkou demokracie,toho dějiny amiokupanta plné!

   Vymazat
 8. to co utíká ze současného Afganistánu je v postatě NARKOMAFIE= vládní síly podporované Američany , jejich obchod probíhal přes Kosovo , poslechněte si Martina KOLERA

  OdpovědětVymazat
 9. máme se na co těšit ,podle mě ,tito zločinci uprchlíci taky míří do EVROPY,kam jinam ,že? Máme se na co těšit .

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.